Drie zware dijken op Schouwen Donderdag doorgebroken Stavenisse het zwaarst getroffen: waarschijnlijk 300 doden In fonds nu 11% millioen Eerst gaten overal de dicht Prod lijdt uctie niet Zondag spreekt de Koningin Dodencijfer thans 1352 Harde strijd op komst Schouwen: laatsten gered DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DACBLAD - HOOKDKEDACTEUK: K. VOSKUIL Vrijdag 6 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2366 OTTG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAEKDEN, Z WANES TRAAT 14, GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 44 CENT PER WEEK ƒ8.70 PER KWARTAAL. LOSSE NUMMERS: 10 CENT PER EXEMPL. -1 liet Nationaal Rampenfonds had Donderdagavond elf en een half millioen gulden bin nen. Dat zijn alleen de gelden, die geboekt zijn; allerhande toezeggingen zijn er niet in be grepen. evenmin als de belof ten van vele mensen in tal van bedrijven om over te werken ten behoeve van het fonds. (Zie elders in dit nummer) In het buitenland bestaat hier en daar de indruk, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de over slromingsrainp. Enige exportbedrijven oiuler\ondcn reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De pro ductiecapacitcit van de Nederlandse industrie als zodaniE Is door de ramp vrijwel niet aangetast. (Van onze verslaggevers) Gistermorgen zijn de laatste drie dijken ten noor den van Zierikzee op Schouwen en Duiveland doorgebroken. Daarmee is de laatste water kering voor de plaatsen Noordgouwe, Schuddeheurs en Zonnemaire die tot nog toe gedeeltelijk van over stroming waren gevrijwaard weggenomen. Het nood-ziekenhuis in Noordgouwe is daarmee zeer ernstig bedreigd en moest onmiddellijk worden ge- 'vacueerd. Alle beschikbare schepen en vliegtuigen zijn opgeroepen, zo spoedig mogelijk te hulp te komen om de zieken in het nood ziekenhuis Noordgouwe en de bevolking te evacueren. Intussen hebben het hospitaalkerkschip De Hoop en de vaartuigen Crescendo en Marken die in dienst zijn van het Rode Kruis zich naar het bedreigde gebied begeven. De Hoop kwam om één ilur voor Zierikzee aan en begon onmiddellijk met de evacuatie en hulp aan zieken De Crescendo heeft een arts en enig verplegend personeel aan ooord en biedt plaats aan driehonderd perso nen Het schip zal ingezet worden bij de evacuatie In de ochtenduren was de toestand blijkens de radioberichten die wij hierover konden oDvan/zen, zeer ver ward. Zeker was het. dat ei oor spronkelijk van doorbraak van een viertal dijken sprake was Dat was in de eerste plaats de dijk ten Noordoosten van Zonnemaire 'dat in het Noorde'ijke middengedeelte van Schouwen Duiveland ligtï Door deze doorbraak kan het brakke wa ter uit de Grevelingen ongehinderd het eiland binnenstromen- bij vloed het binnenstromende zeewater, bij eb de nevierstroming uit de Bles bosch en de Krammer Ten Noordoosten van Brouwers haven bij Dijkhuisjes brak een tweede dijk door Het resultaat daar van is hetzelfde als dat van de door braak bij Zonnemaire. De burgemeester van Rencsse, aan de noordkust van Schouwen deelde in de loop van de ochtend mee. da! ei sen nieuwe dijkdoorbraak zou zijn bij Renesse. De loesland zou zeer precair zijn Tegen de avond bleek dit echter geiukkie een oncecrond bericht te zijn: dp dijk bij Rencssp is nog tn redpliike conditie (Zie elders in dit nummer) De regering deelt mede: in ver band met de ramp. dip Neder land heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten aan staande Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. De Koningin /.al zich om één uur op die dag via de radio tot ons volk richten. Dc programma's der omroep verenigingen zulle- het stempel dragen van herdenking van en bezinning op hel geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag reke ning zal worden gehouden. De Nederlandse Bioscoopbond heeft besloten, Zondag geen en kele film te vertonen. Het aantal slachtoffers van de watersnood is op hel ogen blik gestegen tot 1352. (Van onze parlementsredactie) Er zal voor het behoud van Goeree-Overflakkee. maar vooral ook van Schouwen en Duiveland hard moeten worden gevoch ten. Ir A. G Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft op een persconferentie in Den Haag verklaard, dat de droogmaking van Schouwen en Duiveland. dat voor 9/10 is geïnundeerd, voor Rijkswaterstaat vermoedelijk het grootste en moeilijkste probleem is. Maar Goeree-Overflakkee zal wei nig minder gemakkelijk watervrij zijn te maken In elk geval, aldus deze bij uitstek deskundige, onder wiens oppertoezicht de droogmaking zal geschieden, is het eer. kwestie van lange duur Vele maanden zullen mei het herstel van de waterkering zijn gemoeid. Inmiddels zijn op verschillende o laai sen aannemers aan de gang -peaan .Sommige eaten zijn al ge dicht andere worden provisorisch hersteld. Enkele buien l)c weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrij dagavond, luidt: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordwest. Weinig verandering in tempe. atuur. Het ministerie van Oorlog heeft alle burgemeesters gemachtigd kost winnersvergoeding uit te betalen aan die geëvacueerden, die In hun eigen gemeente kost winnersvereop ding hebben genoten, nadat bij hei ministerie is geïnformeerd, hoeveel deze vergoeding heeft brdragen Nadere instructies zullen volgen De heer Maris liet zich vrij gunstig m over de andere overstroomde ge bieden alhoewel ook daar op som mige plaatsen moeilijk herslelwerk te wachten staat. (Zie verder elders) De burgemeester van Stave nisse heeft getelegrafeerd, dat er alleen al in zijn stadje op Tholen vermoedelijk driehon derd doden te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse in zijn telegram de zwaarst getroffen gemeente van Europa bij deze laatste watersnood Er is geen enkel huis onbeschadigd, en een groot gedeelte van de ge meente is geheel verwoest. (Van onze speciale verslaggever) Nu mag dan eindelijk worden aan genomen. dat op Schouwen-Dnive- latid practisch geen overlevenden in bomen, op daken of op zolders vech ten voor hun bestaan. Woensdagmid dag. Woensdagavond en gisternacht is bij zoeklichten en schijnwerpers een enorme kriskras-speurtoeht ge houden Dit kon, doordat nu he laas voor velen te laat het enige soort vervoermiddel was gearriveerd, dat volledig geschikt bleek voor red dingen op grote schaal: amphibie- voerluigen. amphibie-tanks en Dukws. Tientallen Dukws van het Engelse en Amerikaanse leger en van een oleizervaartmaatschappij in Oost ende De Dukws met hun knorrende motoren haalden nog eens tientallen mensen uit dewoestenij. (Zie elders in dit nummer) Penning watersnood De Vereeniging Voor Penningkunst heeft besloten een ppnning uit te geven die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft De netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Ramnenfnnds worden gesteld Prof. L. O Wenckebach zal het ontwerp maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1