Buitenlandse hulp loopt al in millioenen Rampenfonds groeit snel Kamer en S.E.R. Vliegtuigen vol goederen Kruistocht KRABBENDIJKEin allerijl ontruimd Elk kwartje, elke gulden telt mee Brabant herademt na het uitblijven van stormweer Buitenlandse vliegtuigen 9575 Londen vraagt ons advies Toestand Wieldijk Putten valt mee Blanco-crediet voor B. enW. van Rotterdam ABDIJSIROOP HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 F1 r vallen In Nederland tegenwoordig geen belangrijke beslissingen meer op sociaal of economisch terrein, zonder dat de Sociaal- Economische Raad er aan te pas is gekomen. Deze raad. in het leven geroepen als toporgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en tevens als adviesorgaan ten behoeve van de regering, heeft zich tot dusverre voornamelijk in zijn laatstgenoemde kwaliteit doen gelden Zolang de bedrijfsorganisatie nog geheel in het stadium van de op bouw verkeert, spreekt dat ook wel vanzelf. Intussen heeft de SER als adviesorgaan reeds een zo eerbiedwekken de activiteit ontwikkeld, dat het tijdstip nu wel is aangebroken, waar op een voorlopig oordeel over de practijk van dit adviserend optreden kan worden gegeven. Gezegd moet worden, dat deze practijk wel enige wenselijkheden heeft doen blijken, die echter in dit bestek onbesproken moeten blijven. Wij stippen slechts aan, dat onder meer het tempo waarin advies wordt uitgebracht, de veelheid van adviezen welke aan de raad gevraagd worden en de kwestie van de openbaarheid punten zijn, die nadere aandacht verdienen. Een belangrijk gevolg van het optreden van de Sociaal Economische Raad is. dat het vraagstuk van de verhouding tussen regering en volksvertegenwoordiging daardoor een bijzondere actualiteit heeft ge kregen. Hier ligt een probleem, waarvan een gezonde democratie zich onder alle omstandigheden rekenschap moet geven. De volksvertegenwoordiging heeft in de moderne maatschappij met haar ongekende uitbreiding van de overheidstaak een harde dobber om haar eigen rechten tegenover de regering tot gelding te brengen. In Nederland is het zo. dat tegenover een in vele opzichten modern bewerktuigde overheid de volksvertegenwoordiging bij het uitoefenen van haar controlerende en beoordelende taak het vrijwel zonder enig middel moet stellen. Er is aan de werkwijze van ons parlement in de laatste jaren zeker wel eens iets ten goede veranderd, maar er zijn steeds slechts Incidentele voorzieningen getroffen en tot een royale aanpak van het vraagstuk heeft men nimmer willen overgaan. Het voorstel tot modernisering, enkele jaren geleden namens de socialistische Tweede- Kamerfractie door mr Van der Goes van Naters aanhangig gemaakt, heeft de Tweede Kamer zelf tot dusverre nog niet willen behandelen. Inmiddels is, mede door het optreden van de Sociaal Economische Raad de positie van de volksvertegenwoordiging tegenover de regering er nog verder op achteruit gegaan. Want de regering oeschikt in eerste instantie over de adviezen van een zo deskundig lichaam als de S.E.R.. ten aanzien waarvan zij zelf uitmaakt of zij die al of niet voor publicatie vatbaar acht. De regering beschikt voorts onder meer over de diensten van het Centraal Planbureau, welks directeur zich ook in de S.E.R. kan laten horen, maar welk bureau voor Kamerleden als zodanig officieel niet toegankelijk is. Het verdient thans naar onze mening overweging, de Tweede Kamer uit te rusten met een eigen hulpapparaat, dat op grond van zelfstandige onderzoekingen en documentatie de positie van de Kamer en haar leden zou kunnen versterken. In dit verband moet ook de vraag worden gesteld, of het wel juist is, dat Kamerleden tevens deel uitmaken van de Sociaal Economi sche Raad. Als lid van deze raad immers brengen zij een advies uit aan de regering. Bij de beoordeling van de conclusies welke de rege ring uit deze adviezen kan trekken, kunnen zij zich als Kamerlid in zekere zin gebonden achten aan de verantwoordelijkheid, welke zij als S-E-R.-lid door het advies or zich hebben genomen. Hier is een combinatie van functies, die in bepaalde gevallen tot moeilijkheden kan leiden en ons dan ook in de grond der zaak onjuist lijkt. Wel erkennen wij, dat het voor een Kamerlid zeer nuttig kan zijn. zich te kunnen bewegen in de deskundige sfeer van de S.E.R. Maar het voordeel van het contact met deskundigen kan behouden en tot alle Kamerleden uitgebreid worden, wanneer men een parlementair hulporgaan voor de Kamerleden in het leven zou roepen. Bovendien zou men de Kamercommissies het recht moeten geven, deskundigen buiten het,parlement officieel en regelmatig te horen. Eisenhower gelooft aan een kruistocht tegen het communisme en een groot deel van het Amerikaanse volk ziet in hem een heden daags Godfried van Bouillon. De dag vóór hij zijn eerste grote rede uitsprak voor zijn parlement, heeft hij zich laten dopen in de Pres byteriaanse kerk. Zijn secretaris werd benoemd in de federale raad van de Amerikaanse kerken In de rede van de nieuwe president kwam zijn besef, dat hij een missie vervulde, duidelijk tot uiting De passages, die dit besef het sterkst onderlijnden, kregen het krachtigste applaus. Ook in de beide Huizen van het Congres zijn er velen die menen dat Amerika in de strijd tegen het communisme zijn edelste roeping vindt. Het zou niet rechtvaardig zijn, de echtheid van dit Amerikaanse ge voel te betwijfelen of te onderschatten. Wel zal de staatsman er goed aan doen, het critisch te bekijken en voorzichtig te hanteren. Men denke aan het kruisvaarderschap van Philips II om zich te herinneren dat een fanatiek idealistisch staatsmanschap noodlottig kan zijn voor het volk. dat in die koers meegezogen wordt Een Amerikaans volk dat het maximum van zijn respectabel arbeidsvermogen inzet, geïnspireerd door het wit en zwart van de koude oorlog, is op een veel riskanter weg dan toen het geleid werd door de politiek van geven en nemen der Democraten. De strijd tegen het communisme Immers heeft vele facetten. Hulp aan de economisch achtergebleven landen op aarde behoort er stellig toe. Een betere verdeling van de welvaart over de bevolking van hetzelfde land is in tal van gebieden een noodzakelijke maatregel tegen communistisch ondermijningswerk. En waar integratie wordt aanbevolen ter vermeerdering van de welvaart, daar bedenke men dat het geheel niet sterker is dan de delen, als het hen niet tot een eenheid heeft geordend. Een politiek als deze is te weinig spectaculair om aan kruistochten te herinneren. Maar als zij grond verdeelt onder de arme boeren van Zuid-ltalië of betere akkers geeft aan de bevolking van Haiderabad of Egypte helpt een eigen industrie op te bouwen, dan bestrijdt zij het communisme in zijn voedingsbodem. Een soortgelijk goed begrip heeft tegenwoordig ook Europa nodig van de zijde van Amerika. Men ziet In Washington zeer duidelijk, dat de kracht van ons gesmaldeelde werelddeel een percent of vijf van het Eurazische vasteland staat of valt met zijn eenheid. Doch deze zal allereerst nagestreefd moeten worden op economisch terrein. De Marshall-hulp wilde ons in staat stellen onze import uit Amerika te betalen met onze import in Amerika. En nu heeft Eisenhower wel vermindering aangekondigd der invoer beperkingen. doch dit deel van zijn rede vond in het Congres geen applaus en de directe belanghebbenden in Amerika zijn al aan 't pro testeren geslagen Er is ln de middeleeuwen een kinderkruistocht ge weest: de volwassenen achtte men te zondig om succes te behalen. Is dat ook niet een beetje het risico van een kruistocht met Taft als politiek en elf millionnairs als ministeriële controleurs? En een heel gevaarlijke vleugel van de kruistocht is McCarthy. Een commissie van onderzoek heeft hem publiekelijk een stel vragen gesteld om van te rillen: hij heeft brutaalweg geweigerd om te ant woorden. In de ..New York Times" van Maandag worden de bedoelde vragen nog eens opgesomd met als conclusie: moet deze man het Amerikaanse onderwijs gaan afstropen op jacht naar anti-Ameri kaanse elementen? Maar McCarthy zit in de juridische commissie van de Senaat en voelt zich onder de hoge bescherming van Taft machti ger dan ooit. Kruistocht tegen het communisme? Ongetwijfeld. Machtsvorming daarbij onmisbaar? Even grif toegestemd. Maar een kruistocht tegen het communisme is niet uitsluitend een verscherpte strategie in de koude oorlog. En het republikeinse Amerika applaudisseerde wat te eenzijdig om de vrees weg te nemen, dat de fundamentele strijd tegen het communisme'dnor economische hulp en ordening wat op de achtergrond zal laken. ..Het spontane antwoord van het Amerikaanse volk is iets prachtigs.*' Dit zei de Nederlandse consul in New York, baron J. A. de Vos van Steen wijk, tot een Amerikaanse journalist. Dat geldt echter ook voor ontelbare mensen ter wereld. Overal vandaan blijven de giften en goederen stromen. Goederen komen bij vliegtuigen vol of staan klaar om verscheept te worden. Zwitserland heeft al meer dan een millioen gulden bijeen gebracht. Austra lië stuurt geld. Italië. Frankrijk de Scandinavische landen, zij werken in ijltempo om geld en goederen hierheen te krijgen. En er zijn adressen voor duizenden kinderen in gastvrije landen, tot zelfs in Portugal toe. Curacao heeft tot nu toe 800.000 gulden bij elkaar. Samen met de 55.000 van Aruba is dat 855.000 gulden van de Neder landse Antillen. Bovendien is men Woensdag begonnen met een grote inzameling van lakens, dekens, lantaarns, enz. Binnen enkele uren waren duizend kilo. de beschikbare ruimjte in het eerste vertrekkende KLM-toestel, binnen. De acties gaan door. Curacao (100.000 zielen) wil voor de week om is een millioen in Nederlandse courant bijeen hebben. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 100.000 dollar (380.000 gulden) beschikbaar gesteld als „eerste bijdrage van het Amerikaanse volk". geven. De Italiaanse Radio-omroep geeft 27.000 gulden. De Nederlandse gemeenschap in Singapore heeft als eerste bijdrage 62.000 gulden bijeen gebracht. Oranje in Zuid-Frankrijk zal 5000 gulden sturen De kleine Nederlandse gemeenschap in Lissabon heeft 15.000 gulden bij eengebracht,. Een buitenlandse reder schonk 5000 gulden. Ook in enige Zuid-Amerikaanse staten worden hulpacties georganiseerd. Het is niet mogelijk de stroom goederen, die op weg hier naar toe is. op te sommen. De KLM wordt overal in* de wereld overstelpt met aanbiedingen; men heeft de hulp van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij ingeroepen om de stroom van de Antillen hierheen te krijgen Ook andere buitenlandse maatschappijen verlenen hulp. Om slechts een paai zendingen te noemen Zweden 100.000 dekens. De nemarken- vijfduizend schoppen. Aarhus (Denemarken) zes barak ken. Engelano: hulp van vliegtuigen, helicoptères. schenen, een zending rubbervlotten 10.000 koolspitsen voor zoeklichten, waaraah dringend be hoefte is. Italië: tweeduizend dekens. 1200 kledingstukken, twee ton si naasappelen. 100 000 zandzakken, babvzeep kinderschoenen, Israël heeft een vliegtuig met 25 kisten kleren weggezonden De Zweden hebben behalve enorme hoeveelheden goederen tot dusver ongeveer 400.000 gulden voor de Nederlandse slachtoffers bij eengebracht. Italië stuurde 350.000 dollar naar het Rode Kruis in Genève; samen met de giften van een twaalftal an dere landen ligt er nu in Genève 500.000 dollar. 1.000.000 gulden. Bij de Nederlandse ambassade in Washington kwam Dinsdag duizend dollar aan giften binnen; in New York 2400 dollar. Samen bijna 13.000 gulden. In Parijs bij de bank Jordan werd tot dusver 20 000 gulden gestort door particulieren. Het provinciaal bestuur van Tirol geeft 15 000 gulden: kardi naal Innitzer. aartsbisschop van Wenen een zelfde bedrag. Melbourne tier ton Het stadsbestuur van Melbourne in Australië stuurt 425.000 gulden naar Nederland en Engeland. De Oostenrijkse socialistische partij heeft 15.000 gulden uit haar verkie zingsfonds voor Nederland beschik baar gesteld De Oostenrijkse Volkspartij deed het zelfde en ook de Oostenrijkse coöperatie geeft 15 000 gulden. - De Oostenrijkse Vakbeweging geeft 75 000 gulden. De Zweedse coöpera tieve verzekeringsmaatschappij Folk- sam heeft aan de ..Centrale" 5000 kronen (3700 gulden) overgemaakt voor de slachtoffers. Stroom field Er worden nog overal oproepen om hulp gedaan. I)e Zuidafrikaanse am bassadeur, die Woensdag met andere diplomaten boven het rampgebied heeft gevlogen, stuurde een dringend telegram aan zijn regering en hel volk van Zuid-Afrika. De ramp ïs veel erger, dan nlj zich had kunnen voorstellen, seinde hij. „Hier is grote ellende. Hulp ts dringend nodig". De ambassadeur hoopt, dat in Zuid-Afrika met milde hand gegeven zal worden Radio-omroepen in tien Europese landen zullen een gezamenlijke op roep om hulp uitzenden. In België wordt in de kerken een oproep tot hulpverlening gedaan In Zwitserland is een sneeuwbal-actie aan de gang om geld in te zamelen. De Deense voetbalbond heeft aan de Nederlandse voetbalbond voorge steld een interlandwedstrijd te spelen ten Ue van de slachtoffers De Indonesische regering zou (vol gens een Indonesische krant) over wegen buitenlandsp valuta voor Ne derland beschikbaar te stellen. Er zijn KLM-toest ellen uit Indonesië onderweg met vier en een halve ton goederen aan boord. De Italiaanse tenor Benjamino Gigli heeft zesduizend gulden ge- T elegrammen Bij het N.V.V komen uit net buitenland telegrammen binnen van vakorganisaties, die htm deelneming betuigen met de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Betuigingen van sympathie en soli dariteit zonden Vincent Tewson na mens het Britse Vakverbond, het Zuidslavische Vakverbond en de Milanese Bestuurdersbond. Het Zwit serse Vakverbond heeft gevraagd welke vorm van hulp het meest drin gend is. Hierop heeft het N.V.Vna over leg met het Rode Kruis, geantwoord, dat er het meest behoefte bestaat aan dekens, hoge laarzen, rubber- kleding en handschoenen, verlich tingsartikelen» en beöd^jóeil. (Van een speciale verslaggever) Luidsprekerwagens reden Donderdagmiddag door Bergen op Zoom om autobezitters op te roepen voor onmiddellijke evacuatie van Krabben- d ij k e. Inmiddels was deze evacuatie om tien uur vanmorgen al begonnen met de uittocht der bewoners door modder en klei naar de verzamelpunten Vrouwen en kinderen, zieken en ouden van dagen. 3000 in getal, zijn ver plicht dadelijk te vertrekken. Er zullen 600 mensen tussen 15 en 60 jaar voorlopig blijven, met burgemeester J. Vader aan het hoofd. Krabbendijke ligt even voorbij Rilland-Bath. waar de grote weg naar Goes onder water duikt. Ril land is overstroomd, maar de Pieters- polder, waar Krabbendijke ligt, wordt beschermd door een binnendijk, die zc slap is. dat men er de vuist in kan steken. Bij die dijk is de toestand kritiek Bij vloed komt het water er soms over. en een zwakke plek van vijf tig meter wordt koortsachtig ver sterkt. Veel op l spel Er staat veel op het spel. Mensen levens in de eerste plaats, vandaar de evacuatie, die voor acht uur Don derdagavond voltooid moet zijn. Bovendien hoopt men 1500 ha goed lsnd te redden. En ten slotte is die slappe dijk. met modder tot de assen van de hoogste vrachtauto's, de enige verbinding tussen Brabant en Goes. Alleen militaire voertuigen worden toegelaten. Want privé-verkeer heeft de dijk al te zwaar beschadigd. Die militaire aiuto's en wagens (Vervolg van pag. 1) Prins Bernhard heeft via de radio dit bedrag van elf en een haif millioen meegedeeld. Het is een respectabele som, zei hij. maar slechts een klein onderdeel van wat nodig is. De prins sprak als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds waar dering uit voor de uitermate sympa thieke geste van gemeenten, die ge troffen zustergemeenten adopteren. Misschien echter verdient het aan beveling dit even uit te stellen, tot we precies weten, welke gemeenten dit het hardst nodig hebben. Friesland heeft reeds meer dan een millioen ingezameld. In Oost stellingwerf met 17.500 inwoners kwam 86.000 bijeen, in Weststel- lingwerf met 20.000 inwoners 71.000. Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde met 5000 inwoners ƒ33.500, „Ik ben maar een Dreesmannetje, maar hier k? een gulden". Hij was speciaal naar een van onze kantoren komen lopen om die kostbare gulden te brengen. Er zijn veel mensen in ons land die van hun nauwelijks toereikende inkomsten iets afstaan voor hen, die niets meer hebben. Denk nooit: „Mijn gulden, mijn armzalige kwartje helpt niet." Alles helpt. Véél guldens en kwartjes zijn samen ook een groot bedrag. Sinds Maandagmorgen, toen do eerste gelden via De Arbeiderspers werden overgemaakt. hebben wij een flink bedrag bij elkaar gekregen. Op de kop af: 32.906,57 Bijna 33.000 gulden dus. Daar kun je wat voor kopen. Maar genoeg is het lang niet. Er is veel geld nodig en het is snel nodig. Om de snel heid te dienen is het beter geen geld meer over te maken op de rekeninge.. van De Arbeiderspers. Wie gireert, kan het beter ineens doen op de giro van het Nationaal Rampenfonds: Onze kantoren blijven echter wagenwijd open om geld tc ontvangen. Wij zorgen er graag voor. dat het bij het Rampenfonds terecht komt. Hoe meer hoe liever Geef geld. werk over. doe wat u kunt! Het vaste personeel van De Arbeiderspers geeft als minimum een dag loon. De Amsterdamse bezorgers van onze krant brachten al duizend gulden bijeen Zie voor een verantwoording der binnen gekomen gelden elders in de krant. Zorg, dat die lijst groot wordt. PIET PAK-AN Dantumadecl met 15 500 inwoners ƒ50.000, Opsterland, een van de armste gemeenten van Friesland, met 20.000 inwoners, bracht ƒ35.000 bijeen. De Friese boeren zullen zaaigoed, vee en veevoer beschikbaar stellen. De Kamer van Koophandel in Drente heeft van het voordelig saldo over 1952 ƒ3.000 aan het Ram penfonds ten goede doen komen. Een collecte in negentien Gooise plaatsen bracht 400.000 op. In Winsum in Groningen kwam 32.000 gulden binnen, dat is v e e r- t i g gulden per gezin. Opperdoes (N.H.) heeft 9165 opgeleverd, ruim dertig gulden per gezin. Nederhemert in de Bommelerwaard ruim 23.000 gulden, of twintig gulden per gezin. Oldenhove in Groningen bracht 36.000 gulden op of vijftien gulden per gezin Zuidbarge in Drente ƒ4565. 42 gulden per gezin! De „Willem Barendsz" heeft uit de Zuidelijke IJszee geseind, dat. de bemanning 14.385 gulden bij elkaar heeft gelegd. Van allerlei schepen op zee komen berichten bij de rederijen binnen om flinke bedragen over te maken aan het Rampenfonds. De Bond van Ouden van Dagen heeft uit zijn kas 500 gulden afge staan. Zeventig van de 160 afdelin gen van de Bond zijn nauw bij de ramp betrokken De militairen van de genie te Soesterberg hebben voor gesteld de extra-vergoeding van een gulden per dag voor hen, die in de rampgebieden werken, af te staan De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft duizend gulden gegeven. De Esso heeft een ton gegeven en het Vacantiefonds voor de Landbouw eveneens een ton. De Horeca geeft 10.000 gulden. Jan Musch gaf op zijn afscheidsvoorstelling in Schagen zijn geschenk-enveloppe terug voor het Rampenfonds. Klipfontein... De bemanning van de vergane Klipfontein, heeft samen niet de bemanning van de Zuiderkruis, waarmee zij thuisvaart 550 gulden bijeen gebracht. De bemanning van de torpedobootjager Piet. He n van Korea op weg naar Nederland heeft tweeduizend gulden ingezameld (acht gulden per mant. In het bouwbedrijf zullen de werk nemers acht uur loon beschikbaar stellen De werkgevers zullen een ge lijk bedrag er aan toe voegen Men I hoopt zo een millioen bijeen te bren- 1 gen. De Britse autoriteiten hebben aan de Nederlandse experts advies gevraagd over de meest doeltref fende wijze van ontziltlng van het overstroomde gebied in Engeland. vervoeren zand en Ijzeren platen van vliegtuiglandingsstrips, waar mee de rijbaan van de weg wordt verhard. Veel hangt er dus van deze dijk af. Hij is angstig slap. Extra-hulp Extra-hulp van zwaar Amerikaans en Frans materiaal werd verwacht. Dt Franse genie-compagnie uit Koblenz is al gearriveerd. Weet men dit heksenwerk voor het giertij te klaren, dan is onheil afgewend. Maar zes kilometer van die binnendijk is nr zeedijk geworden. En het water staat aan de verkeerde kant! Met ducks en lopend door modder. \o: gaten, stromen de vluchtelingen uit Krabbendijke landwaarts. Er is geen paniek. Vrouwen sjokken met hun Zeeuwse kappen en gouden sier platen op Dat is meteen een stuk bezit. Zij duwen kinderwagens, sjou wen baby's en dragen huisraad. Uit voorzorg Als het dijkwerk vlot verloopt, zul len dezen pas half Mei weer in hun huizen mogen terugkeren. Als die er dan nog staan. Dit is geen ramp- evacuatie. Hel is een evacuatie uit voorzorg. Ze is daarom niet minder triest. Ze is nog zoveel triester, omdat er onder de 3000 evacué's uit Krabben dijke 1100 zijn, die reeds eerder waren geëvacueerd uit Kruiningcn. Rilland Bath, Waarde en Oostdijk. Intussen komen in Rilland- B a t h de eerste geëvacueerden weer tc-rug om te trachten hun huisraad •e bergen. Bij laag water mogen ze met een speciale vergunning proberen hun woningen te bereiken. En ook hier ziet de toekomst er voorlopig donker uit Het gat in de dijk is groter dan indertijd bij hel bombardement. Ditmaal is nie' alleen een stuk dijk weg. maar het gat steekt drie meter onder de water spiegel. De burgemeester van Hcenvliet heeft meegedeeld, dat de toestand van de Wieldijk op Putten be vredigend is. Dit is een zeer ver heugend bericht, want gedurende de gehele Donderdag was de toestand van deze dijk, die de enige verbin ding van Voorne en Putten met Rot terdam betekent, uiterst kritiek. De burgemeester dankt de duizen den, die voor het behoud van de dijk hebben gevochten. Hij heeft dringend verzocht thans no^ slechts de hulp te zenden, die nodig is. daar met-gevraagde hulp een be lemmering is bij de uitvoering van het werk Tholen is met uitzondering van de Westpunt, waarop het rampzalige Stavenisse ligt, niet geëvacueerd. Stavemsse en Poortvliet liggen nog geheel in het water. Maar de elec- triciteit. drinkwatervoorziening en telefoon functionneren vrijwel nor maal. Goeree-Overflakkee: de burgemees ter van Oude Tonge en Nieuwe Tonge bericht, dat geen hulp meer nodig is De toestand in Ouddorp is goed. Die te Goedereede slecht, maar niet wanhopig. Er drijven op dit eiland duizenden stuks vee in het water. Walcheren: de verbinding Mid- delburg-Goes is op het ogenblik ge lukkig goed. Men gebruikt- hiervoor de binnendijken van de nieuwe Sloe- polder. De weg heeft veel te lijden, maar het verkeer kan tenminste doorgang vinden Toch houdt men ook hier nog rekening met nieuwe doorbra ken. Zceuwsch Vlaanderen: bij Retran- chement. in Zeeuwsen Vlaanderen is de toestand de gehele Donderdag kritiek geweest. In België is de Wil lem Leopoldpolder overstroomd en het water bedreigde de dijk langs het afwateringskanaal te Retran- chement. Het waterschap Het Vrije van Sluis nam direct maatregelen en honderden miltairen kwamen met zandzakken in actie. De dijk is als enige toegangsweg naar het be dreigde Zwin van het grootste be- la?n de omgeving van C a p e 11 e. Waspik en Waalwijk is men de situatie thans volkomen meester. Enige dagen hebben de binnendijken de grote druk moeten weerstaan. Tal van burgers en militairen hebben met duizenden zandzakken de be dreigde plaatsen regelmatig versterkt. gevolgen van de doorbraak van uitendijl l"1M de buitendijk, die op verschillende plaatsen heel veel te lijden heeft gehad, zijn nu meer en meer te over zien. Verschillende gebouwen zijn gron dig vernield: tuinderijen komen nu droog te liggen en ook daar blijkt de schade aan glas en pootgoed zeer aanzienlijk te zijn. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben Donderdag van de Rotterdamse raad zonder hoofdelijke stemming machtiging gekregen alle uitgaven te doen. die in verband met de noodtoestand moeten worden ge daan. Dat heeft ook betrekking op uitr gaven, waarvan mag worden aange nomen, dat zij door andere instanties moeten worden vergoed. B. en W. moeten te zijner tijd een voorstel tot formele regeling van het credtet bij de raad Indienen op de begroting. (Van een speciale verslaggever) West-Brabant herademt. Het zozeer gevreesde stormweer is hier uitgeble ven. Na de alarmerende berichten van het K.N.M.I. geraakte de Westhoek van Brabant opnieuw in grote beroering. Uit de grote centra Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. rukten lange colonnes militairen vracht wagens door hagel- en sneeuwbuien de zwarte nacht in naar de Westpunt, een groep van een paar honderd vrijwilligers, die voor aflossing op weg waren naar het station, werd hals over kop gedirigeerd naar de weg HalsterenSteenbergen, waarover water begon te lopen. De weg moest in allerijl met zandzakken worden opgehoogd. De laatste reserves van de Franse en Krabbendijke en daar tussen rij- genietroepen werden aangesproken. Amphibievoertuigen reden naai de meest bedreigde" punten om assis tentie te verlenen De Van Duinspolder liep gevaar Via een sluisie begon het watei uit ae daarnaast gelegen Anna-Maria- polder te stromen Snel vertrokken extra ploegen met de reddende zand zakken. De geëvacueerde bewoners van Zevenbergen werden gewaarschuwd, dat de laatste dijk bij de te ver wachten hoge vloed het zou bege ven. Wie kon. zette zich opnieuw over naar huis om de inboedel op noger gelegen verdiepingen tè redden Maar het noodweer bleef uit Wel werd het bitter koud en enkele vla gen schenen dè storm aan te kondi gen. Maar afgezien van het veilig heidshalve verhogen ot verstevigen van zwakke plekken, behoefden de duizenden niet in actie te Komen. Oververmoeid Gelukkig, wani ook de redding- troepen zijn oververmoeid. Er wordt wel aan aflossing ge werkt, maar nog steeds zijn er dui zenden en duizenden in actie die sedert Maandag geen bed meer heb ben gezien en af en toe een paat uur slaap krijgen op een vloer of op een stapel huisraad De stroom vluchtelingen is einde loos. Vanuit Dinteloord hebben ka pitein ter zee Linz en zijn mannen nu 3500 mensen gehald, van Oude Tonge. Langstraat en Achthuizen op Overflakkee Over de nauwelijks begaanbare wegen stromen dp colonnes met evacué's uit de richting Kruiningen den de wagens met de blanke dood kisten op wee naai de Braoantse begraafplaatsen Bij Dinteisas voer een marinevaartuig met dezelfde droeve lading op weg naar het Flakkeese land Willemstad is gelukkig weer te voet te bereiken. De V e c h t i n g- d ij k van F ij n a r l naar W 11- 1 e m s t a d is drooggevallen er is daar dus een kostbare verbinding bijgekomen. Advertentie LM. I SCHERPE HOEST I maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS 'i Werelds beste hoestsiroop -

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2