Eerst overal gaten dicht IS mensen ffered b— zijn vee aan de beurt EXTRA-EDITIE Gezin vlucht van zolder naar zolder tot hulp komt In fonds nu 11% millioen Voedsel voor poes op strozolder Clandestiene zender helpt Schippers rond Schouwen ongeduldig Nieuwe Duitse ambassadeur voorgedragen Commentaar: Maakt nieuwe adres bekend 11.000 stuks rundvee kwamen om Productie lijdt niet Papendrecht: gat gedicht Zondag geen voetbal Dodencijfer thans 1352 Het Vrije Volk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR-. K. VOSKTITT. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Vrijdag 6 Februari 1953 Uit*. N.V. De Arbeiderspers, Hekel veld 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. H'aerdeu. ADonn.prijs 49 tent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4300 TE OOGST VERWACHT IN 1955 (Van onze parlementsredactie) Er zal voor het behoud van Goeree-OverTlakkee. maar vooral ook van Schouwen en Duiveland hard moeten worden gevoch ten. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft op een persconferentie in l)en Haag verklaard, dat de droogmaking van Schouwen en Duiveland. dat voor 9/10 is geïnundeerd, voor Rijkswaterstaat vermoedelijk het grootste en moeilijkste probleem is. Maar Goeree-Overflakkee zal wei nig minder gemakkelijk watervri.i zijn te maken In elk geval, aldus deze bij uitstek deskundige, onder wiens oppertoezicht de droogmaking zal geschieden, is het. eer. kwestie van lange duur Vele maanden zullen met het herstel van de waterkering zijn gemoeid. De heer Marls liet zich vrij gunstig uit over de andere overstroomde ge bieden. alhoewel ook daar op som mige plaatsen moeilijk herstelwerk 'e wachten staat. „We mogen ons gelukkig prijzen als voor het volgende winterseizoen de gaten overal dicht zijn en het land veilig is. Daarna kunnen de herstel werkzaamheden op het land begin nen, maar pas in 1955 zal de eerste oogst weer kunnen worden binnen gehaald". aldus de heer Maris. (Van een onzer verslaggevers Jannie Knöps ligt in een liekenhuis te Roosendaal. Zij heeft teveel brak zeewater naar binnengekregen. Maar zij is gered, zij en haar familie. Het gezin Knöps heeft de ramp in Oude Tonge overleefd, omdat het zich van zolder naar zolder wist te werken. Tweemaal een hele rij hui zen langs, die achter de vluchtelingen instortten. Het laatste huis hield het uit tot een boot kwam. Jannie, die zestien jaar is. verbelde ons haar verhaal. „Wij woonden in het lage deel van Oude Tonge. Ons huis stond in een blok van vier. Zondagochtend kwam het water, binnen een half uur stond het drie meter hoog. Het kwam van alle kan ten. We klommen op de zolder met alles wat we maar zo gauw konden grijpen. Vader, moeder, mijn broertje en ik." „Aan de overkant zagen we drie huizen instorten. Ons eigen huis be gon ook in te zakken. Vader maakte een gat in de zolderwand en we stap ten aver naar de zolder van de buren. Daar was het ook niet veilig. Vader maakte weer een gat en we Legio aanvragen van getrollen gemeenten om toezending van radio zend- en ontvangstinstalla ties konden de a/gelopen dagen door de gemeente Hilversum ivor- den inaewilligd. De NSF. de Radio-Unie. het marinekamp. za kenlieden en amateurs stonden zonder aarzelen hun appara tuur af. Maar soms stokte de aanvoer en kon dus aan een aanvrage niet snel genoeg worden voldaan. Het was op een van die ogenblikken, dat een Hilversumse marineman de organisatoren te hulp kwam. „Mijn clandestiene zender is pas in beslag genomen door de politie en staat op het Soester politie bureau." Het apparaat, boven een der getroffen Zeeuwse gemeenten ge dropt. wordt nu al vele uren druk gebruikt ten behoeve van de hulp verlening... gingen naar het derde huis: een paar minuten later naar het vierde, het laatste. Daar zaten we met achttien mensen op de zolder en vijf op het dak op de uitkijk. Het was zes uur 's morgens gewor den. De mannen bouwden vlotten van deuren, want we zagen overal huizen instorten. Net toen we weg waren, stortte het huis in. We kwamen bij een andere groep huizen. Daar moes ten we ook van dak tot dak stappen tot we bij het laatste huis waren. We zaten met zestig mensen op 't dak. Toen was het half elf. De mannen maakten nieuwe vlotten, want we moesten weer weg. Eindelijk kwamen we bij een huis dat er niet zo ge vaarlijk uitzag. Na vijf uur werden we daar door een boot afgehaald." Verscheidene schippers, die in de havens rond Schouwen liggen te wachten, worden ongeduldig omdat zij nog geen taak hebben gekregen bij de evacuatie. De marine-commandant in Zierik- zee heeft hun een boodschap gezon den. Daarin zegt hij. dat zolang de weersomstandigheden dit toelaten, de nog beschikbare binnenschepen worden aangewezen voor de evacua tie. Het weer kan echter gedurende de eerst volgende vier dagen zodanig worden, dat deze binnenschepen niet gebruikt kunnen worden, terwijl juist dan de evacuatie moet worden voortgezet. Daarom heeft de marine commandant lum verzocht nog enkele dagen geduld te hebben. „U bent voor het eiland Schouwen en zijn bevolking de gereedliggende reddingvloot voor mogelijk storm weer. De civiele autoriteiten en de bevolking zijn u dankbaar voor uw spontane opkomst en namens hen verzoek ik u manmoedig en geduldig op uw post te blijven tot de bevol king voldoende is afgevoerd." De Nederlandse Bioscoopbond heeft besloten. Zondag geen en kele lilm te vertonen. Twintig man sjorren uit alle macht aan een roeibootje dat door de zuigende slappe klei over de dijk moet worden ge trokken om in de ondergelopen polder mensen te gaan redden. Het is een haast onbegonnen werk, maar deze stille redders houden vol. De foto werd ge maakt op de dijk voor het verdronken gebied van Zuid- Beveland, bij Oostdijk. De Westduitse regering heeft Ne derland agrement (bewilliging) ge vraagd op de benoeming van dr Hans Mühlenfeld tot Duits ambassadeur in Den Haag. Dr Mühlenfeld is fractievoorzitter van de Duitse Partij in de Westduitse Bondsdag. Hij is 51 jaar en deed eerst na de oorlog zijn intrede in de politiek. Verwondering Het voornemen van de Duitse regering dr Mühlenfeld te benoe men tot haar ambassadeur in Neder land. heeft ons om het zacht uit te drukken venvonderd. Wij weten weinig of niets van dr Mühlenfelds persoonlijke politieke verleden. Maar wij weten roei dat hij fractieleider is van een partij, die zich door haar optreden en beginse len in Duitsland de naam van „neo- nazistisch" verworven heeft. De kortgeleden teruggeroepen Duit se ambassadeur in Nederland, dr Dumont. was een verklaarde tegen stander van het nazi-regiem. Wij be twijfelen of dr Mühlenfeld in dit op zicht een waardige opvolger van dr Dumont zou zijn. De PTT verzoekt alle gecvacueer- den hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij post- zendingen kunnen verwachten. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adres wijziging. De correspondentie voor geëva- cueerden, die niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. (Zie verder pagina 3) (Van een speciale verslaggever) Als de telefoon gaat neemt de gemeentesecretaris de hoorn van de haak. ,.Met het raadhuis van Wo 1 p h a a rt sd ijk", zegt hij. Er wordt gebeld uit Goes. Het gesprek gaat over de mogelijkheid enkele huizen van het verdronken dorp weer van electriciteit te voorzien. „Met liet raadhuis van Wolpkaartsdijk", zegt de secretaris. Maar hij bedoelt: ,.Met de ontruimde voorkamer van een van de weinige drooggebleven land arbeiderswoningen in ons verwoest dorp". Burgemeester Van Oeveren zit in een gammele stoel bij de tafel. Hij heeft rubberlaarzen aan. Wie om inlichtingen vraagt krijgt een kort bevel van hem: „Ga helpen bij het kleine dijkje", of „Ga het noodzakelijke maar uit je woning halen", alleen klein goed. geen meubilair. De dijken zijn te zwak voor zwaar transport." Het nood-raadhuis van Wolphaartsdijk is een kleine woning. Drie meter er vandaan klotst het water. Aan de deur hangt een vodje papier met blauwe letters. „Burgemeester" staat er op. De secretarie is tien nieter verder onder gebracht in een inderhaast gerequireerde woonwagen. Uit de woonwagen en het verzakte huis wordt de hulpactie aan het dorp in de kop van Zuid-Beveland geleid. Militairen houden de wacht op de toegangswegen en controleren de mensen. De marechaussee heeft reeds drie mannen gepakt, die uit de wo ningen Zeeuwse oorijzers, en geld hadden gestolen. Ondanks alle zorgen en ondanks de haast waarmee gewerkt wordt, heb ben de mannen van de opruimings dienst toch Donderdagmorgen nog even tijd gevonden een roodharige poes. die op de strozolder van een half weggeslagen en verdronken schuur is uitgeweken, wat eten te brengen. Het dier laat zich niet vangen. Het zit ineengedoken apathisch naast zijn voederbakje. Het zijn niet alleen de mensen, die on noemelijk hebben geleden. Over de dijk langs het noodgebied in de zak van Zuid-Beveland zwerven tientallen honden. Velen zijn kreupel of hebben wonden. Hun vacht zit on der de klei. Zij lopen doelloos rond Hoewel de ergste stortvloed al vier dagen achter de rug is. staat er in de stallen van de boerderijen nog veel levend vee. Nu de evacuatie van burgers uit Baarland. Ou de lande en E 1- lewoutsdijk zo goed als voltooid is. wordt een begin gemaakt met het redden van vee. wat een nog zwaar der karwei is dan het in veiligheid brengen van mensen. De dieren, die in dagen geen voed sel en geen drinken hebben gehad, zijn krachteloos. Zij staan bewuste loos tot de buiken in het water. Hun grote gewicht maakt het vrijwel on doenlijk ze in boten of op vlotten te krijgen en toch moeten ze weggehaald worden, evenals de lijken van hun soortgenoten, die verstijfd door de koude en uitputting op hun zij zijn gekanteld en verdronken. In de zak van Zuid-Beveland opereren nu Belgisch dukws uit Blankenberghe, die 's zomers ge- Volgens voorlopige ramingen heeft de rundveestapel in Zeeland door de watersnood een verlies van elf dui zend stuks koeien en jong vee ge leden. Van de 10.600 stuks vee op Schou- wen-Duiveland zijn er zeven duizend omgekomen, op Tholen twee duizend en op de Bevelanden 1500. De vee houders op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben naar verhouding veel geringere verliezen geleden. Naar nu kan worden aan genomen, zijn er in de ergste nóód- gebieden alle varkens en de hele pluimveestapel verdronken. Het verlies aan paarden is bij geen benadering te schatten Op Schou- wen-Duïveland zijn waarschijnlijk nog maar honderd paarden over. Het Nationaal Rampenfonds had Donderdagavond elf en een half millioen gulden bin nen. Dat zijn alleen de gelden, die geboekt zijn; allerhande toezeggingen zijn er niet in be grepen, evenmin als de belof ten van vele mensen in tal van bedrijven om over te werken ten behoeve van het fonds. (Zie verder pagina t) In het buitenland bestaat hier en daar de indruk, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de over stromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De pro ductiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp vrijwel niet aangetast. bruikt worden voor toeristen. Het is schril om de opschriften op de kleurig geverfde boten te lezen: „Maak een tochtje op zee", staat er op. „Kinderen half geld". De dukws hebben onder meer de taak toebedeeld gekregen levend vee en kadavers af te voeren. Zij kunnen de boerderijen haast niet bereiken en hoe krijgen de be- mnningen van de amphibievoertui- gen de beesten uit de stal? Donder dagmorgen zijn er enkele dukws bij Oudelande het water ingegaan. Om vijf uur 's middags waren zij nog niet met hun eerste ladingen terug. (Zie verder pagina 3) Het gat In de dijk bij Papendrecht Is gedicht. Het is Donderdagmiddag klaar gekomen. Het dijkstuk is ver sterkt en verhoogd. Er staan in de Alblasserwaard ongeveer 9000 hecta ren onder water. Bij Sfiedrecht Is het gat in de ringdijk eveneens gedicht. Men kan nu waarschijnlijk met. de uitmahng beginnen. Dit is niet alleen van het grootste belang voor de Al blasserwaard, maar ook voor de spoorlijn Rotterdam—Dordrecht Gorinchem. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewed strijden afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNYB- besluur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Ook de voor Zondag vastgestelde wedstrijden van de Kon. Ned. Schaak bond gaan niet door. Het aantal slachtoffers van de watersnood is op het ogen blik gestegen tot 1352.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1