Het land van Altena biedt een troosteloze aanblik Het water in de Biesbosch zakt snel Innerlijke prikkels Aantekeningen Bekering Afloop Aanbest. Sport TfUi&At} S FEBRUARI 19SS „DE MERWESTREEK" PAGINA S Mijmerhoekje WIJ WORDEN VEEL MEER VAN BINNEN UIT BEWOGEN dan door beweegredenen van buiten. Dat wat wij voor de drijfveer van onze gevoelens en daden houden, is vaak. niet meer dan de aanleiding daartoe. Een bekend voorbeeld hiervan levert de angst. Wanneer wij angstig zijn, verbeelden wij ons, dat wij bang zijn voor een be paald verschijnsel. Wij zitten in de trein en bemerkendat deze heviger schokt dan anders. Wij vrezen, dat hij straks uit de rails zal vliegen. Maar in werkelijkheid loopt de trein even regel matig als gisteren en eergisteren. Alleen onze angst was er gis teren en eergisteren niet. De angst is er het eerst. Hoe deze is opgewekt en waarom ze zich juist n u openbaart? Dit is meestal moeilijk uit te maken. Maar zij is er, en zoekt nu een voorwendsel om zich te recht vaardigen. Hadden wij, toen onze angstbui opkwam, niet toe vallig in de trein gezeten dan waren wij bang geworden voor iets anders. Er was ons bijvoorbeeld op straat een man tegen gekomen, die wel een misdadiger kon zijn. Of we hadden ons ongerust gemaakt over een vreemde pijn in het hoofd of op de borst. Of het was ons onderweg plotseling te binnen geschoten, dat we thuis misschien vergeten hadden het gas onder de pan met soep uit te draaien en als er nu eens brand van kwam Men spreekt wel van de geestdrift en het idalisme der jeugd. Is het hiermee niet evenzo gesteld? Een naar de volwassenheid rijpend mens gelijkt op een stoomketel, waarin zich eensklaps een geweldige hoeveelheid stoom ontwikkelt. Die stoom zoekt een uitwegvan spanning siddert en trilt de ketel. Het doet er niet toe, waarvoor men die stoom gebruiktof men er een machine mee op gang brengt of er een locomotief op laat lopen. En zijn duizend doeleinden voor de onder druk staande stoom. Zo nu zoekt de plotselinge behoefte aan verering en toewijding een voorwerp om zich op te richten. Dit voorwerp kan een mens zijn of een abstractie; het doel is bijzaak. De jeugd is een tijd perk, waarin men dweept met idealen: met de mensheid, de maatschappij, de godsdienst of met helden en heiligen, hetzij dat deze zich op het sportveld, op het witte doek of in een roman\ aanbieden, hetzij dat ze op zee, in de lucht of in het laboratorium hun grootsheid bewijzen. Maar het zijn niet de idealen, noch de heiligen en helden, die de geestdrift opwekkendie geestdrift was er en zij zoekt zich te rechtvaardigen. Als we in een goede luim verkeren, verheugen we ons over alles, wat er gisteren óók was, maar toen onze aandacht niet trok. En als we uit ons humeur zijn, dan is alles verkeerd, ook dat gene wat we morgen, wanneer onze bui over is, weer gelijkmoe dig zullen aanvaarden. Arbeiden wij louter omdat wij het doel van onze arbeid zo mooi vinden Och, hoe armzalig is soms dit doel! Maar het is onze werklust die een uitweg zoekt in de ar beid. Eten en drinken wij om gezond en in leven te blijven Niemand die zich met voordacht hierover aan tafel zet. Zonder ons om het doel te bekommeren, nemen wij spijs en drank tot ons, omdat de innerlijke prikkel van honger en dorst ons drijft. Zo blijken onze levensmotieven soms van geheel andere aard dan wij in onze eenvoud menen. (Nadruk verboden) H. G. CANNEGIETER. MAANDAGMIDDAG Een radio-bericht van de burgemeester van Dos sen vertelt, dat de toestand in Hank zeer critiek is. Het dorp is geheel door het water ingesloten en de bevolking kan slechts gered worden wanneer men de beschikking over boten heeft voor de afvoer van die honderden en honderden die in hun huizen wachten op de bevrijding. Wij gaan naar Hank, maar eerst willen wy even bij Werkendam en de Biesbosch kijken, want ook hier heeft het water zjjn vernielende kracht getoond. Hij die een tocht langs de overstroomde en bedreigde plaatsen in het Land van Heusden en Altena maakt moet wel tot de conclusie komen, dat dit gebied wel zeer ernstig door het water is getroffen en mogelijk was de ver rassing door het water hier nog sterker dan in de Alblasserwaard. Aan vankelijk echter kwamen er uit dit gebied weinig berichten door, maar nu wij er zelf zijn geweest weten wij, dat het land van Altena andermaal een ernstige klap heeft gekregen. Eerst was het de oorlog die dit niemands land trof, nu is het water de vijand van dit gebied dat zich al weer zo aar dig had hersteld. enige honderden mensen in Hank verblijven. De R.K. kerk staat nog net droog, maar het is in het dorp een grote chaos. De dijk is op ver schillende plaatsen onder de huizen weggesla gen. In de djjk zitten verscheidene gaten en de len van het dijklichaam zijn door het water weggevreten. Men heeft voor enige dagen voedsel, dus wat dit betreft behoeft men voorlopig geen grote zorgen te hebben. Bij één van de reddingspogingen moest men mensen van een zolder van een schuur halen. Eerst werd een tafel naar beneden gelaten en daarop werden de kinderen, die boven verblijf hielden, naar beneden „getakeld" en vandaar in veiligheid gebracht. Op deze en vele andere manieren tracht men de bevolking van Hank te redden uit haar isolement in het water. Toen we weer uit dit gebied vertrokken was de duisternis ingetreden en kon men verder weinig meer uitrichten en weer wachtte velen een donkere nacht temidden van het water, dat het Land van Heusden en Altena zo onbarm hartig teisterde. De BiesboschHet grauwe water Radende naar Werkendam zien wy aan onze linkerhand het gehele land door het water overstroomd en slechts de huizen die wat ho ger aan de de Werkense dijk gelegen zijn on dervinden (nog) geen hinder van het water. Het Ned. Herv. kerkje staat eenzaam op een klein eilandje en in de verte ziet men vele boerenwoningen die door het water worden omspoeld. Op de dijk is het een geweldige drukte in de richting van Werkendam en het verkeer kan slechts langzaam vorderen, ook al doordat een militaire vrachtauto die bij hulpverlening was ingezet van de dijk is gegaan en nu door een kraanwagen uit Gorinchem weer op de weg wordt gezet. Op verschillende plaatsen heeft men de Merwededijk versterkt en het blijkt ons in Werkendam dat ook een gedeelte van het dorp tussen de Hoogstraat en de Sasdijk onder water staat. De Werkendam se brand weer was daar bezig het water zoveel moge lijk weg te pompen. Wanneer wij een blik slaan op de Biesbosch is het beeld hier wel zeer troosteloos. Water... water... en nog eens water. Hier en daar ver spreid liggende boerenwoningen, maar in hoe verre men hier gevaar loopt is niet te bezien. Hoe het verder met de bewoners van dit land van riet en biezen is gegaan kunnen wij op dit ogenblik ook nog niet bevroeden. Boven het water hangt een grauwe lucht en de re gen plenst in felle vlagen neer op het water. Op het water waarin woningen staan en waar in mensen wonen Grote schade om en bij Werkendara De kade bij de R.-K. kerk van Werkendam ie doorgebroken en een deel van de Uitbrei ding staat onder water. Wanneer wy over de andere dyk naar de Tol rijden is het beeld nog droeviger. Hier aan beide zijden het water, dat er grauw en mod derig uitziet en wild over het land stroomt. Verschillende huizen komen nog maar voor de helf uit deze watermassa op en by de Chr. Ulo aan de Tol is het onmogelijk de Rijks straatweg te bereiken. Ook hier staat alles onder water en er is een gat in de weg ge slagen, waardoor het water dat aan beide zy- den van de dyk staat met elkaar in verbin ding komt. Woeste golven slaan hier tegen de dyk. Het is niet te wagen om met de auto de sprong naar de Rijksstraatweg te maken en dus keren wy weer over de dijk langs de Mer- wede terug. Wij 2ien hier het kleine kerkhof temidden van het water verlaten liggen, iets verderop is een dragline bezig zand te winnen om de gaten in de kaden te stoppen en boeren maken hun aardappelkuilen open om nog te redden van de wintervoorraad 'vat te redden is. Het zwembad Bijtelskil is verzonken in de watermassa en ook de uitbreiding van Sleeu- wyk en een deel van de Rijksstraatweg zijn door water overspoeld. De bewoners van de huizen zijn naar elders gevlucht en voor een deel vinden zij huisvesting aan de dyk. Almkerk moeilijk te bereiken Ook hier komen wij overal vrachtwagens met vee tegen dat in veiligheid wordt gebracht en op de wegen is het verkeer zeer druk. Het kerkje van Giessen ligt buitendijks een zaam in het Maaswater en rechts van de dyk zien wij ook in de verte al weer de water massa. Wjj willen nu proberen om dwars door het land heen via Waardhuizen Almkerk te be reiken, wat ons langs de Uppelsedijk niet ge lukte. Maar ook hier komen wij er niet. Wij brengen het tot aan het nieuwe kerkje van Waardhuizen, dat ook al in het water staat en gaan een eind verder door het water, maar het wordt verderop te gevaarlijk en wij moe ten weer terug. Overal verder stuiten wy op het water en daarom moeten wij om in Alm kerk te komen verder de Maasdijk over door Rijswijk. Andel. Wyk en Aalburg, Genderen, Eethen en Dussen. Een natte sneeuwbui maakt het beeld nog killer en wij denken aan hen. die in deze om standigheden vechten voor hun behoud, aan hen die meehelpen om de nood te leningen, aan hen die dijken dichten en vee in veiligheid brengen. Want één ding staat onomstotelijk vasti de hulpvaardigheid is alom groot. Een ieder spant zich in om te helpen. Hier rijdt een vrachtwagen met een motorboot naar Hank, wat verderop lopen drie padvirtders uit Rot terdam die willen helpen en daar ligt een be- stelwagentje in de sloot, dat voorlopig verder uitgeschakeld is in deze dagen waarin de auto zo'n machtig en snel hulpmiddel blykt te zyn. Hank geheel door het water ingesloten In Meeuwen staat al weer een gedeelte wei land onder water en in Dussen wordt 't beeld nog somberder. De uitbreiding heeft waterover last. huizen die nog zo kort geleden bewoond werden zijn nu al weer verlaten en wanneer wij langs het huis van burgemeester Oderkerk komen ziet het er ook daar erg onbewoond uit. De burgemeester zelf is niet in het dorp aan wezig, hij is met de dokter naar Hank om mede te helpen dit dorp, dat geheel door het water ingesloten is, te ontruimen. Wy ryden met een brandweerauto, liefst he lemaal uit Venlo, naar Almkerk, dat alleen van deze kant af nog te bereiken is. Het beeld dat het dorp Hank biedt is wel het meest troosteloze dat wij in onze omgeving zagen en het is niet mogelijk dit dorp anders dan per boot te bereiken. Met kracht stroomt het water nog van de linkerzijde van de dijk in het laag gelegen gedeelte aan de rechterkant en vele tientallen cadavers zrjn tegen de wegkant aangesmakt. In dit gebied moet wel veel vee verdronken zijn, omdat de vlucht hier niet mogelijk was, zo snel kwam het water. Per boot van Almkerk naar Nieuwendijk In Almkerk blijkt het. gemeentehuis niet te bereiken te zijn. het is evenals vele woningen in deze omgeving door het water ingesloten. Wij vinden echter in het bureau van de Cen trale Technische Dienst de heer Van Loenen, die vol lof is voor de grote medewerking die men van alle kanten ontvangt. De .mannen van de Venlose brandweer brengen een licht- aggregaat, zodat men toch verlichtig heeft in dit hoofdkwartier, ook al zit men dan zonder stroom. Hij vertelt ons. dat een enkele wenk reeds voldoende is om hulp te krijgen en pas is er weer een trailer van de E.H.B.O. uit Vlijmen gekomen. Jongens van het Schippersintemaat in Dieren onderhouden per boot de verbinding met het gemeentehuis en Woudrichemse vis sers zijn met hun boten al enige keren naar het door het water ingesloten Nieuwendijk gevaren en ook over deze hulp is men vol lof. In Nieuwendijk zijn ongeveer 1500 mensen door het water ingesloten, maar direct gevaar is er niet. Burgemeester Blok vertelt ons, dat hij Zondagmorgen met veel moeite in Nieuwen dijk kon komen en alles doet om de verbinding met dit deel van zyn gemeente te onderhouden. Bewoners van het geisoleerde Hank worden in veiligheid gebracht Over de toestand in Hank kunnen wij maar moeilyk iets te weten komen. Het blykt, dat door militairen met boten ongeveer 800 perso nen in veiligheid zijn gebracht en dat ook par- ticuleren hierbij hun hulp aanbieden. Zo was een vader met zyn zoon uit Arnhem gekomen om met hun motorboot hulp te verlenen. Ze konden ruim 30 personen in veiligheid bren gen. Deze mensen werden allen naar Keizers- veer gebracht, waar bussen gereed staan om hen verder te vervoeren. Een van deze heren vertelt ons, dat nog DINSDAGMIDDAG. Wie in een dag de Biesbosch niet zag kan constate ren, dat het water hier wel zeer snel is gedaald, ook al is de watervlakte hier en daar nog niet te overzien. De Biesbosch echter kan zijn water eer der kwyt dan ondergelopen polders elders, omdat dit gebied een recht streekse verbinding heeft met de rivieren en de invloed van eb en vloed hier een rol speelt. De schade in de Biesbosch is echter ook enorm groot en voor vele niillioe- nen is hier vernietigd. Het water heeft hier een ongekende hoogte bereikt en het ging hier als overal elders: men is totaal overrompeld. Wanneer men de kracht van het water wil zien moet men over de Bandijk van Wer kendam naar de Kop van het Land rijden. De weg is hier zowel aan de rivierkant als aan de Biesboschzijde geheel afgebrokkeld en in de dyk zijn verschillende gaten geslagen, die men nu bezig is te dichten. Het water van de Merwede spoelde over de dijk heen de polders in en ook kreeg men het water natuurlijk van de andere kant. Tegen een stormvloed als die van Zondagnacht is niets bestand en het aantal gaten in de kaden van de Biesbosch is dan ook enorm groot. Wanneer u weet, dat het dichten van zo'n enkel gat al tienduizenden kost, dan begrijpt u wel wat hier aan schade geleden is. (Speciale reportage) Avondklok in Werkendam en Sleeuwijk In Werkendam zyn wij nog even op het ge meentehuis geweest om ons te laten voorlich ten over de situatie. Op weg daarheen zagen wij weer de voor vandaag gewone bedryvig- heid. Vele tientallen auto's met grond voor het dichten van de gaten, mensen die zandzakken vullen, vrouwen die met emmers water halen bij de militaire tankwagens of de sproeiwa gen uit Gorinchem. Nu men in Werkendam geen drinkwater heeft is voorzichtigheid ge boden en moet men wel denken aan 't gevaar van typhus. De burgemeester heeft dan ook bekend gemaakt, dat inenting tegen typhus Donderdag mogelijk is. Verder is er voor Sleeuwijk en Werkendam een avondklok ingesteld voor de geëvacueerde gebieden. Zonder toestemming van de burge meester is het verboden zich van 's avond half zeven tot de andere morgen 7 uur te bevinden in de Oude en Nieuwe Uitbreiding, het Laantje en omgeving vanaf de Alg. Begraafplaats tot aan de Zagerij en een gedeelte van de Vissers- dijk te Werkendam en in de Uitbreiding, de Notenlaan, een gedeelte van de Rijksstraatweg en het Zand in Sleeuwijk. Alle kaden doorgebroken Op het gemeentehuis in Werkendam verne men wy van de wethouders, dat men verbin ding heeft met alle polders in de Biesbosch die onder Werkendam vallen. Doden zijn er niet te betreuren, met uitzondering dan van de drie personen die in de polder ..Boerenver driet" qnder Hank om het leven kwamen en <Jie wy elders reeds noemden. De wethouders Wijnja en Comet vertelden ons. dat alle kaden in de Biesbosch zijn door gebroken. Alle huizen en stallen stonden of staan nog onder water en varende door de Biesbosch kan men in de gorzen drijvend bed- degoed, tafels, dressoirs en andere meubelen vinden. Gelukkig is er niet zoveel vee verdron ken, omdat men in de Biesbosch altijd bere kend is op hoog water en vele boerderijen nog al wat hoger liggen. Het water is snel geval len en hier en daar kan men al komen. Bij Werkendam heeft men al twee gaten in de kaden gedicht en men gaat verder met het herstel. Enige woningen weggeslagen In Werkendam zelf hebben naar schatting 600 hulzen in het water gestaan en zelfs de Hoogstraat kreeg water. In verschillende hui zen kwam het water zeer hoog en het is ver- wonderlyk hoe velen, vooral in de Biesbosch er het leven af brachten. In het Kroondomein is het woonhuis van de „Sophia", waar de Koningin bij haar bezoek aan Noord-Brabant ook enige ogenblikken verbleef, geheel weggeslagen er bevonden zich 20 mensen in de woning en naar men zegt is dit ook het geval met een huis op de polder Donderzande. In een ander huisje in de polder werden grote gaten geslagen, de be woners bleven op zolder, maar lieten hun grond en vee niet 'n de steek. Er werden uit de Biesbosch wel enige mensen in veiligheid gebracht, maar de meesten zijn gebleven. Uit het dorp Werkendam evacueerdeno ongeveer 300 personen naar andere plaatsen, o.a. Wou- drichem, Wijk en Andel. Het aantal gaten in de kaden van de Bies bosch is moeilijk te peilen, men schat echter wei dat het aantal tegen de 40 loopt. Schade, schade overal Als men over de Bandijk rydt ziet men een deel van de grote schade die werd aangericht. Telefoonpalen zijn omver gewaaid of door de kracht van het water „ontworteld", het weg dek is vernield, gaten in de Bandijk, een huis is aan de onderkant geheel vernield en het is weidelijk onbewoonbaar, maai-er wonen toch nog mensen. In alle huizen heeft het water grote schade aangericht en nog steeds is men druk bezig om alles weer wat op te redderen. Wat verder op zien wij een dak dat van een schuur is af gewaaid op een kade geslingerd liggen en een aantal nieuw- woningen heeft grote schade opgelopen. Van één van deze huizen is de keuken finaal ingestort. Het houten Biesboschkerkje is zwaar geha vend. een wand is weggeslagen en het meubi lair drijft rond. Aan de Kop van het Land staa; een boerderij nog tot het dak in het water en overal merkt men de enorme kracht van liet water, dat de dijken beukte, dijken deed doorbreken en dood en verderf zaaide. In bovengekomen kaden ziet men de gaten duidelyk zitten en heel wat kaden zijn ook aangevreten zo, dat het ook .naar een haartje scheelde, of op die plaat^n waren ook door braken geschied. Wij bezoeken een aantal boerderijen en de bewoners vertellen hun leed. Zij allen zyn ver rast door de snelheid waarmee het water op kwam en vluchtten naar de zolderverdiepin gen. Getra ht werd zoveel mogelijk in veilig heid te brengen. In vele huizen stond het wa ter 50 cm of een meter hoog en hier en daar kwam het water tot de nok van het dak. Het vee stond tot aan de buik in het water en veel kleinvee is natuurlijk verdronken. Er zijn ook stallen waar de koeien verdronken en zo waren wij o.a. bij een stal, waarin 15 koeien om kwamen. Langs de dijken liggen bergen met aange spoeld hout en riet, nu is alles weer wat op geruimd, maar direct na de ramp was de ra vage op de dijk heel wat groter. Natuurlijk vindt men ook tientallen cadavers van omge komen vee in het water. Uit alles spreekt de enorme vernieling door het water, keukengerei drijft hier en daar. wat verderop is een fornuis tegen de dijk geslagen, kortom, het beeld is troosteloos en toch is de Biesbosch er nog betrekkelijk goed afgekomen Het is misschien niet te begrijpen, maar het is zo, wanneer men let op andere gebieden die geheel werden weggevaagd. De Biesbosch zal zich als land, dat eeuwig tegen het water worstelde, ook wel weer ont worstelen en met verbeten maar vastberaden blikken kijken de bewoners reeds naar de taak die hen wacht, endie ze zullen volbrengen, daar kan men op rekenen. MILITAIRE GEHEIMEN De maatstaven van wat uit mili tair oogpunt geheim is en wat niet lopen vreemd uit elkaar, zo merkt „De Volkskrantop. Een Rotter damse leerling-verslaggever is een paar dagen vastgezet omdat hij bekende dingen heeft gepubli ceerd. Verder is proces-verbaal op gemaakt tegen de directe chef van de verslaggever en een adjudant is op het matje geroepen. Wat zal er nu moeten gebeuren met de redactie van „Economische Voor lichting", een blad dat wel zeer nauw verbonden is met het minis terie van Economische Zaken „Economische Voorlichting" is verleden week begonnen met een nieuwe rubriek Publicatie van Militaire Orders". Met naam en toenaam. Wal de Nederlandse mi litairen bij Nederlandse firma's besteld hebben zal ook voortaan worden gepubliceerd. Alweer met naam en adres. Als voor een mo gelijke vijand iets interessant is, dan is het zeker materiaal over de productiecentra van militaire goe deren, die een leger heeft besteld. Wie zo'n rubriek geregeld bijhoudt komt aardig op de hoogte van de aanwinsten van een mogelijke te genstander. Dat er bij een schoenfabriek in Dongen 3.648 paar zwarte boxcalfs damesmolières zijn besteld, is een mededeling, die nog tot daaraan toe is. Al rijst voor de buiten het leger staande leek de vraag waar om dat 3.648 paar en niet 3600 of 4000 paren zijn geweest. Vijfdui zend meter kamgaren gabardine en driehonderdduizend kilo choco hagelslag kunnen er ook nog wel mee door. Erg grote militaire ge heimen worden daarmee niet ver raden. Zo zijn er meer onschuldi ge opgaven: kamptafels, zaagma chines, gegolfde platen, binnen- en buitenbanden voor auto's, al wordt dit laatste al bedenkelijker. Wat moeten we echter denken van de volgende orders Bij de Shell 80.000 liter olie van één en 16.000 liter van een andere soort? Bij Van Doorne 40 stuks vracht wagens en 35 stuks vrachtauto- chassis? Bij Van Antwerpen in Zwijndrecht 312.500 stuks onderde len voor rookhandgranaten. Bij de Artillerie Inrichtingen Hembrug 27.000 stuks „lichamen oppg. Isp. 76 mm". Wat dat precies zijn, zul len militaire spionnen wel weten. Bij Van Heijst in Den Haag 300.000 stuks lichamen brisantgranaten 81 mm mr)" en nog eens „300.000 stuks lichamen brisantgranaten (60 mm mr)". Het leger heejt bij Schuurmans, Leeuwarden „70.000 stuks nabootsers mond. vlam" be steld. Bij dezelfde firma „312.500 stuks samenstellen en verpakken rookhandgranaten". Verder nog „400.000 stuks donderslagen". De verdere lijst van bestellingen besparen we de lezer. Er zijn ech ter „27.000 stuks niet-gelaboreerde lichamen mijnen AP nr. 18" en „30 duizend onstekers voor idem". Wordt gerekend op tien percent weigeraarsVan een order van 14.000 stuks brisantgranaten wor den nauwkeurig twee firma's op- \gesomd, die bepaalde onderdelen maken en een order van 6000 rook- potten besluit de indrukwekkende rij. Het zal wel mogelijk zijn met die rookpotten een rookgordijn te fa briceren, hetgeen nuttig kan zijn. Als krant kunnen wij moeilijk be zwaren hebben tegen publicaties. Hoe meer hoe liever. Maar in dit geval lijkt het ons, dat aan vreem de mogendheden al te gemakke lijk inlichtingen in handen worden gespeeld, die zij anders met moei te en niet straffeloos zouden kun nen verzamelen. Een rookgordijv over de verdere publicaties, die worden aangekondigd, biedt ver reweg de beste oplossing. De re dactieleden van économische Voorlichting" zullen we bloemen sturen ter opvrolijking van de cel waarin zij binnenkort wel zullen zitten. Meditatie „Want gij waart als dwalen de schapen, maar gij zijt nu bekeerd tot de Herder en Op ziener uwer zielen" (1 Petr. 2 25) Schapen kunnen soms zeer ver van de kudde afdwalen en het is dikwijls moeilijk om ze weer tot deze terug te brengen. Ons tekst woord noemt de onbekeerde men sen: als dwalende schapen, en de bekeerdenteruggekeerden tot de Herder en Opziener uwer zielen. Deze Herder en Opziener onzer zielen is de Heere Jezus Christus, en de bekeerden hier bedoeld heb ben zich bekeerd tot Hem, die onze ziel liefheeft, en daarvan onze Herder en Opziener is. Zo lief had Hij de zondaar, dat Hij zelf onze zonden in Zijn lichaam wilde dragen op het kruis, waar aan Hij zich, om onzentwil, vrij willig heeft laten nagelen. Hij, de Redder onzer ziel, is de grote Her der der schapen, die de God des vredes uit de doden heeft weder- gebracht (Hebr. 13 20). Zodra de zondaar zich bewust wordt van zijn zonden, volgt de bekering tot God, d.w.z. dat hij zijn aangezicht naar God keert, wijl hij Deze eerst niet wilde aan zien, maar Hem de rug toonde. God Zelf nu brengt de zondaar naar het kruis van Christus, waar deze Hem als zijn Verlosser en Redder leert kennen en leert zien, dat deze Jezus zijn Herder en Op ziener zijner ziel is, die hem als een verloren schaap heeft opge zocht en tot de kudde wederbracht Deze bekering, of terugkeer tot de Heere Jezus, is het werk van de Heilige Geest Gods, die in alle waarheid leidt en de zondaar over tuigt, dat het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden. Wij hebben voor onze ziel een Herder en Opziener nodig. Jezus is de goede Herder, Die Zijn leven stelt voor Zijn schapen. De scha pen zijn de gegevenen des Vaders en niemand zal ze uit de hand van den Herder rukken, noch uit die des Vaders (Joh. 10 2829). Hierin wordt het Schriftwoord uit Joh. 6 44 en uit Joh. 14 6 bewaarheid, waar wij lezen „Nie mand kan tot Mij komen, tenzij de Vader, die Mij gezonden heeft, hem trekke"„Niemand komt tot den Vader dan door Mij". Het is van grote betekenis voor onze ziel De ontembare kracht van 't water om deze dingen te verstaan, want daardoor komt onze ziel tot rust, geniet een ongekende vrede en blijdschap en een vaste verzekerd heid van het kindschap Gods. En nu zullen er ongetwijfeld vele lezers en lezeressen zijn. die zeggen Maar hoe weet ik nu, dat ik een schaapje van de Heere Je zus ben en nu tot Hem bekeerd ben? Ook daar geeft de Bijbel ons weer een antwoord op in Joh. 10 vers 27. Daar staat: „Mijn schapen horen Mijn stem en Ik ken ze, en zij volgen Mij. En Ik geef hun het eeuwige leven, en zij zullen niet verloren gaan in der eeuwigheid en niemand zal ze uit Mijn hand rukken". Zijt gij met dit antwoord tevre den? Kunt gij er u in verblijden? Geeft het u rust, vrede en blijd schap? Weet dan, dat dit het deel is van alle tot Jezus bekeerde mensen, vrucht van het geloof in de Heere Jezus. Zij, die niet van Zijn schapen zijn, geloven niet in Hem (zie vers 26), maar zij die ge loven, horen Zijn stem en volgen Hem. Zij hebben het eeuwige le ven en zullen niet verloren gaan in der eeuwigheid. Lezer, zijt gij als een schaapje van de Heere Jezus? Schaamt gij U er soms voor om er een te willen zijn om uw hoge positie hier op aarde? Hebt gij den Heere Jezus niet lief? Hij zoekt het verlorene schaap, laat U dan door Hem vinden, en bekeert U tot hem, keert tot hem terug; Hij wil zijn uw Herder en Opziener uwer ziel. Hij wil het zijn van u allen, die dit leest. HAARLEM. 16 Jan. Rijksw. bestek 53: het maken van een gedeelte aanlegkade langs de Rijkszee haven Het Nieuwe Diep te Den Helder. M.i. fa. J. de Vries Zn. te Den Hel der voor 105.350. HAARLEM, 16 Januari. Rijksw. best-i-fc 57: het onderhoud van de tot het arrondissement Hoorn beho rende Rijkswerken te Urk, Marken, Me- demblik en Enkhuizen, gedurende 1953, in 4 percelen, in combinatie of in mas sa. M.i. perc. 2: S. Appel te Marken voor 26.975.—; M.i. perc. 1, 3 en 4: P. Daalder's Aan nemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor 35.140.—. DEN BOSCH, 21 Jan. Rijkswat. Bestek 58. Het onderhouden van de werken voor waterkering, afwatering en verbinding te land in n.w. Noord-brabant ged. 1953 M.i. voor de massa Elshout en de Bont te Raamsdonk voor 51.800. MAASTRICHT, 21 Januari. Rijksw. Bestek 43: het onderhouden van het kanaal van Luik naar Maas tricht, voor zover dit op Nederlands grondgebied is gelegen, gedurende 1953 M.i. fa. Wed. Gulikers Zn. te Maas tricht voor 64.980. MAASTRICHT, 21 Januari. Rijksw. bestek 64: het onderhoud van de rivierwerken van de Maas, in 1953, in 2 percelen. M.i. perc. 1: J. de Ruiter te Hardinx- veld voor 43.790. M.i. perc. 2: fa. vh. J. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor 144.800. STAVENISSE, 21 Jan. Best. Waterk. v. d. Cal. Polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil Het verdedigen van de onderzeese oe ver door zinkwerk (4261 m2.) en steenbe stor ting ,(11.605 m2.) aan de waterkering van dijkvak Oud-Kempenshofstede. M.i, J. de Ruiter te Hardinxveld voor 211.240.(gegund). ARNHEM, 14 Januari. Rijksw. bestek 52: het onderhouden van de Rijksrivierwerken van de Boven- rijn en de Waal gedurende 1953, in 2 percelen. M.i. perc. 1 J. van der Vlies te Slie- drecht voor 127.400. M.i. perc. 2: fa. W. van Hattuin en Zonen te Zaltbommel voor 158.000. Den Hang, Rijkswaterstaat Het onderhouden van Zeedijken op Rozenburg. M.i. Fa. Zoetemeijer te Brielle voor 15.440. DEN HAAG. 27 Januari. Rijksw. bestek 67: het onderhouden van de Rijksrivierwerken van de Oude Maas, het Spui, het Mallegat en de Dordtsche Kil, alsmede de schutsluis in het Hartelkanaal c.a., gedurende 1953. M.i. Fa. Gebr. Visser te Werkendam voor 64.950. DEN HAAG. 27 Januari. Rijksw. bestek 68: het onderhouden van de Rijksrivierwerken van het Heus- densch Kanaal en de Afgedamde Maas gedurende 1953. M.i. P. K. Kraayeveld, Sliedrecht voor 9.650. UTRECHT, 27 Januari. Het vernieuwen en herstellen van de walmuren langs de werken van de Ou degracht tussen de Jansbrug en de Stad- huisbrug. M.i. Fa. D. Pauw, De Bildt, voor 42.580. ARNHEM. 28 Januari. Rijksw. bestek 69: het onderhouden van de Rijksrivierwerken van het Pan- nerdensch Kanaal, de Nederrijn en de Lek, gedurende 1953, in 4 perc. M.i. voor perc. 1 Fa. C. D. van Loon, Werkendam voor 26.680. Perc. 2 Fa. Baumann te Grave voor 30.780. Perc. 3 en 4 Gebr. Visser te Werkendam voor resp. 29.300 en 20.100. ARNHEM, 28 Januari. Rijksw. bestek 70: het onderhouden van de Rijksrivierwerken van de IJssel, gedurende 1953, in drie perc. M.i. perc. 1 Gebr. Visser, Werkendam 128.700. Perc. 2 en 3 Fa. Baumann te Grave voor resp. 49.800 en 56.400. DEN HAAG, 30 December. Rijksw., bestek 44: het onderhouden van de werken van het Merwedekanaal in Zuidholland met zijtak langs de Lin- ge tot in de Merwede, met bijk. werken, van de werken behorende tot de Over laten in de Waaldijk boven Gorinchem, en van de Lingewerken te Asperen, ge durende 1953. M.i. L. J. Zoetemeijer te Brielle voor 146.000.—. UTRECHT, 27 Januari. Rijksw. bestek 66: het maken van boordvoorzieningen van gewapend beton damplanken en -palen langs de ooste lijke oever van het AmsterdamRijn kanaal in de gem. Nigtevecht, Baam- brugge, Loenersloot en Loenen. M.i. Fa. B. M. van Noordennen te Giessendam 222.600. DEN HAAG, 29 Dec. Prov. Wat. Bestek 23. Het verrichten van grond werken, het opbreken van bestaande wegverhardingen, het maken v. wegfun deringen, het aanbrengen van teerhecht lagen en bestratingen t.b.v. de verbete ring van de zijtak naar Galathesesluis in Den Bommel en Ooltgensplaat. M.i. Aann. bedr. Oosterwijk N.V. te Rotterdam voor 477.400. DEN BOSCH, 24 December. Bestek 39: het onderhouden geduren de 1953 van gekanaliseerde Dieze en net afwateringskanaal van Den Bosch naar Drongelen, in 2 perc. M.i. voor de massa J. Rozenbrand te Sprang voor 30.840. DEN BOSCH, 29 Dec. Prov. Wat. Bestek 4. Het onderhoud van wegen en kunstwerken in de 4e dienstkring (Eindhoven-West). M.i. Th. Heymans te Nuland 73.980 DEN HAAG, 22 December. Bestek 5: hel onderhouden van prov. wegen in het Westland gedurende '53. M.i. Aann.bedr. N.B.M. te Zaandam voor 132.300. GRONINGEN, 31 Dec. Rijksw. bestek 22 WV: het aanleggen van de aardebaan in de gemeenten Ten Boer, Lopersum, Appingedam en Delf zijl. M.i. fa. van Oordt te Werkendam voor 1.897.400.—. De compebitiestanden zien er nu als volgt uit WEST II, DERDE KLASSE C D. C. V. 12 8 3 1 19 39—17 1.58 Spartaan *20 12 6 4 2 16 28—23 1.33 C. K. C. 10 6 1 3 13 17—19 1.30 V. F. C. 11 5 3 3 13 19—15 1.18 De Musschen 9 4 1 4 9 19—16 1— Flakkee 10 4 2 4 10 16—18 1.— Slikkerveer 12 4 3 5 11 22—23 0.92 V. 0. C. 114 2 5 10 21—21 0.91 Sliedrecht 8 2 3 3 7 8— 9 0.87 Moordrecht 9 3 1 5 7 11—20 0.78 Transvalia 10 2 1 7 5 13—23 0.50 WEST II, DERDE KLASSE D S. V. D. 11 8 1 2 17 36—19 1.55 The Ris. Hope 9 5 2 2 12 17—11 1.33 O. D. S. 10 6 1 3 13 20—14 1.30 D. C. L. 116 2 3 14 22—18 1.27 Hollandiaan 10 6 0 4 12 21—15 1.20 D. H. Z. 11 6 1 4 13 30—22 1.18 Waddinxveen 10 4 2 4 10 18—25 1.— Hillesluis 9 3 2 4 8 18—18 0.89 Papendrecht 10 2 4 4 8 20—27 0.80 B. E. C. 10 2 2 6 6 13—22 0.60 Schoonhoven 10 1 3 6 5 10—21 0 50 Dubbeldam 11 1 2 8 4 16—29 0.36 WEST II, VIERDE KLASSE H Hion 9 7 2 0 16 28—11 1.78 R. D. M. 11 9 0 2 18 31—16 1.64 Hardinxveld 9 6 1 2 13 19—10 1.44 L. S. V. 9 5 1 3 11 25—18 1.22 A. S. W. 12 4 4 4 12 23—26 1.— Strijen 9 4 1 4 9 14—18 1.— Zwijndrecht 11 4 2 5 10 23—18 0.91 's-Gravendeel 11 2 6 3 10 15—14 0.91 R. C. D. 11 3 2 6 8 17—25 0.73 Hermandad 12 4 0 8 8 21—23 0.67 0. S. S. 12 2 3 7 7 12—26 0.58 S. S. W. 10 1 2 7 4 8—21 0.40

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1