door het water verrast Raadsvergadering te Giessendam Watersnood in de Alblasserwaard Rampen in vroeger tijd Feuilleton VRIJDAG g FEBRUARI 19SS „DE MERWESTREEK' PAGINA Toen de bewoners van Binnendams en de uitbreiding Zondag- avoyid de slootjes achter hun woningen inspecteerdenzag de toestand voor Giessendam er niet verontrustend uit. Het water wies om twaalf uur nog zeer langzaamongeveer in het tempo van één centimeter per uurzoals dat overdag vastgesteld was. Te middernacht waren wij nog in het gemeentehuis en ook daar was men vol goede moed. Een overstroming werd voor die nacht niet verwacht. Er was evenwel een evacuatie-commissie ge vormd, om op alles voorbereid te zijn. Snelle was Tal van bewoners begaven zich ter ruste, doch om een uur of één begon het water zeer snel te wassen. De brand weerauto reed met loeiende sirene door Binnendams en gaf het sein tot een overhaaste vlucht. De uitbreiding met ca 200 woningen stond binnen zeer korte tijd blank. Verschillende bewoners moes ten tot op kniehoogte door het water waden om zich veilig te kunnen stellen en de straten en wegen waren na één uur bezaaid met loeiend vee en auto's. De enorme bres in de Papendrechtse d|)k stuwde het water snel op. Het gat in Sliedrecht was op dit moment reeds zo goed als dicht. Desituatie was zeer verward. De or ganisatoren zowel als de bevolking ble ken niet voldoende op deze noodtoestand voorbereid te zijn. In hotel Delmee en de Geref. kerk werden ongeveer 200 vluchtelingen opgenomen en gespijzigd. Toen er eenmaal orde op zaken gesteld was. verliep alles vlot. De daklozen wer den bij particulieren ondergebracht en voor het vee vond men stalling in gara ges, werkplaatsen en schuren. Ook „De Peulen" bleek een veilige schuilplaats te zfn. Ook de Binnendammers langs de dijk moesten hals over kop hun huizen ver laten. Verderop bleef de toestand aan vankelijk stabiel, maar opeens rees een ware muur van water op en nam bezit van de Oukerkse polder. Er werd een begin gemaakt met de evacuatie van vee. 's Middags pas verhuisden de boeren op de buurt hun dieren. Dit was op het moment dat de Damseweg, die het water lang gekeerd had, het begon te begeven. Daarmee viel opnieuw een grote polder (achter Bovenkerk) ten prooi aan het water. Maandagmiddag hebben wij op onze rondrit door de Alblasserwaard kunnen constateren, hoe de Waard a_h.w. vak na vak volloopt. Lange tijd was het water besloten tussen de Graafstroom en de Damseweg. Maar de ene polder na de andere polder liep tergend langzaam vol en omstreeks zes uur stond het wa ter al bedenkelijk hoog tegen de Binnen- damse dijk. Giessen-Nieuwkerk en Peursum werden toen nog niet direct bedreigd, maar men ging reeds over tot evacuatie. De smalle wegen sidderden onder het gedaver van de veeauto's uit alle hoeken van het land. Ook reden bussen en auto's vol Ha genaars en Amsterdammers door de Waard om hulp te verlenen. Zij konden echter weinig beginnen, omdat het meeste huisraad reeds geborgen was. Het intensieve verkeer leidde tot grote verkeersopstoppingen, o.m .in Giessen dam. waar 's middags zes bussen met stedelingen verschenen. Het verkeer op de dyk was hopeloos in de war, omdat de rijkewes- van Scfteiluinen toi Papen- drecht'verboden gebied was. Lange file s wachtten op verlossing uit hun moeilijke situatie. In Giessendam was reeds voor de mid dag een vlottere evacuatieregeling tot stand gekomen. De Transportcolonne van Boven-Hardinxveld leverde voortref felijk werk met het vervoeren van zie ken en de EHBO van Giessendam was eveneens paraat. De leegstaande pas torie van de Herv. kerk werd als nood ziekenhuis ingericht. De getroffen ge meente zat zonder water en werd om streeks de middag aangesloten op het Hardinxveldse-net. De bevolking van beide gemeenten moeten uiterst zuinig zijn met het nu zo kostbare vocht. Hardinxveld zet alles op alles Hardinxveld, Maandagmiddag. Er wordt verbeten gevochten om de polder Hardinxveld watervrij te houden. Bij het oude station wisselden wij enkele woor den met burgemeester de Boer en de heer K. A. den Breejen, voorzitter van de polder Hardinxveld. Er werd met man en macht gewerkt om in de watergangen onder de vyf bruggen in de spoordijk een dam op te werpen. Als dit gelukte, zou de spoordijk een ideale waterkering vormen, zelfs als aan de overkant het vloedwater de Giessen be reikte. Tal van vrijwilligers en honderd man genietroepen verleenden medewer king. Grond en zand werden bij het oude station met een dragline afgegraven. Zo juist vernemen wij van de poldervoorzit ter, dat er goede voortgang wordt ge maakt met het werk. Hij had de tijd tot Dinsdagavond, dan zou naar zyn mening het karwei klaar zyn. Intussen was het plan geopperd om ook de Giessen bij de heul dicht te gooien en by de Molen straat in Giessendam een dam op te wer pen. Daardoor zou ook het gedeelte Dam -Station en Kerkweg watervrij kunnen blijven. Hardinxveld had intussen al veel van het water te lijden gehad, hoofdzakelijk door de springvloed van Zaterdag op Zondag. De dijk gaf geen reden tot zor gen, hoewel er op „Den Hoek" wel inge grepen moest worden. Buitendijks is enorm veel schade aangericht aan wonin gen en zakenpanden. Verschillende in dustrieën hebben zwaar te lijden gehad, vooral schade aan machines. Een par levinkersbootje sloeg nagenoeg te plet ter en een kustvaartuig, in aanbouw bij „De Hoop" raakte op drift en dreef in de polder aan de overkant op een ka. De woningen aan „De Rokerij" hadden ernstige waterschade. In deze gemeente is de Jubileumcom missie voor „Het Groene Kruis" omgezet in een Hulpcomité voor de Watersnood, dat Zondagmiddag om 4 uur vergaderde. Men trof de nodige voorbereidingen cn waarschuwde de bevolking binnendijks. Tot, op heder?>ls er geen reden tot on gerustheid. f Dinsdagavond. In vergelijking met de rampzalige gebeurtenissen elders heeft Giessendam reden tot dankbaarheid, maar Dinsdag was toeh de dag die men nodig had om een beetje op rust te komen. Maandagavond om 12 uur brandde er nog licht in het gemeentehuis en bij Delmee. Het gemeentebestuur en zijn staf en de evacuatiecommissie werkten. Maar op straat was het donker en stil. Er sliepen honderden mensen in vreemde bedden en volgepropte huizen; in de tochtige garages loeide het vee en het water bereikte nieuwe bloemetjes en sterren op het behang in de verlaten woningen. Maar gevaar was er niet meer. Sliedrecht en die wil morgenochtend de situatie nog eens opnemen. In Brand wijk hebben helpers uit Soest goed werk verricht. Vanmiddag vertrokken zy hier per trein naar hun woonplaats. Ook de overige hulpcolonnes, vnl. bestaande uit Haagse studenten, zijn geleidelijk afge voerd. Zij hebben goed werk gedaan in Hardinxveld. Mannen van de Giessendamse brand weer die al enorm veel werk verzet hebben en met drie man dag en nacht waken hebben per motorvlet een reis naar Brandwijk gemaakt, toen daar de noodvlag omhoog ging. Zij behoefden echter niet in te grijpen en konden dat ook niet meer, omdat de motor uitviel. Het bestuur van „De Overwaard" heeft vanmiddag een bulletin uitgegeven met belangwekkende bijzonderheden over de toestand van de dykbreuk in Papen- drecht. Vanmorgen om 11 uur was de Alblasserwaard overstroomd met 45 millioen ms water, op een oppervlakte van 6600 ha. Door het gat by Papen- drecht DAT MEN VOLGENS DIT BULLETIN IN VIJF DAGEN HOOPT TE DICHTEN zullen naar deskundige berekeningen nog de volgende hoeveel heden water binnenstromen: Woensdag 18 millioen m3, Donderdag 14 millioen m3, Vrydag 10 en Zaterdag 5 millioen m3. Zondag zal het gebied dan 100 mil lioen m3 water bevatten, waardoor de stand nog 25 cm hoger komt. De water hoogte is dan gekomen op 30/35NAP en de kadèn van de Nederwaard zullen allen overlopen. Die van de Overwaard hebben echter een hoogte van 30/35 NAP en moeten het dus net kunnen houden. Het bestuur van de Overwaard heeft nu militaire en burgerlijke hulp ingeroepen om de laagste plekken in de Overwaardskaden met zandzakken te verhogen. De burgerij wordt verzocht de wegen zoveel mogelijk vrij te houden, temeer omdat verder voortgaande eva- vuatie uit dit gebied niet noodzakelijk wordt geacht. Hardinxveld treft voorzorgen Deze maatregel van de Overwaard houdt in, dat het water op het gebied dat thans reeds grotendeels is over stroomd, ingekapseld wordt en daar iets meer zal stijgen dan wanneer het een vrije loop had. De plannen voor het wa tervrij houden van Hardinxveld hebben grote kans van slagen. Vandaag is de afdamming van heulen en het stoppen van de duikers in de spoordyk voltooid zodat deze dijk nu een hechte waterke ring vormt. Mocht het water qver de Giessendijk komen hetgeen nu niet meer verwacht wordt dan is nog niet te vrezen dat Hardinxveld's binnendijkse gebied met ruim duizend woningen, over stroomd zal worden. Er is hard gewerkt. Draglines vraten bij het oude station bergen zand en grond weg en drie schui ten met zand werden gelost. Personeel van werf „De Merwede", vrijwilligers uit Hardinxveld en een ploeg Haagse studenten wierpen dammen op. Na over leg tussen de gemeentebesturen van Hardinxveld en Giessendam is ook in laatstgenoemde gemeente een ploeg aan het werk gegaan. Aansluitend op de Har- dinxveldse werkzaamheden woelt in het verlengde van de Molenstraat £en dam opgeworpen, die „De Dim" j met de spoordijk zal verbinden. Hiervoor zijn pl.m. 200 vrachtauto's zand nodig. Hier mede wordt bereikt, dat het gedeelte DamStation en de Hardinxveldse kerk weg watervrij blijven. Er blijft nog één De toestand in de Binnenwaard De Giessendammers vragen zich nog altyd beduusd af hoe het mogelijk was, dat het water in een uur tijd zo snel kon stijgen. Wethouder Van Dommelen, momenteel het hoofd van de gemeente Giessendam vertelde ons vanavond, dat de Zwijnskade waarschijnlijk bezweken is. Daardoor stroomde het water snel een nieuw ..vak" binnen en zette o.m. de uitbreiding blank. Vandaag is er weinig verandering gekomen in de situ atie. Er zit nog altyd enige was in het water. De weg Giessendam-Peursum zal voorlopig de vloed wel keren. Heden avond om 12 uur stond het nog 45 cm onder de kruin van de dyk. De inundatie van de Bovenkerkse polder is nu ook een feit. Het water spoelt over de Damse weg heen en bereikt de kade van de Vliet op de grens van Peursum. Deze gemeente en Giessen-Nieuwkerk hebben nog geen reden tot ongerustheid. De watervlakte breidt zich. momenteel uit in zuidelijke richting en reeds wordt de Provinciale weg overspoeld. Het hele gebied van de Nederwaard zal naar ver wacht wordt onder water komen, dus ook nog de 3000 ha ten Noorden van Graafstroom en Ottoland. Men maakte zich in Giessendam vanavond zorgen over de halsstarrigheid van een Brand- wijkse boer, die met ruim 50 koeien op een eiland zit en weigert te vertrekken. Zonodig zou een platboomd vaartuig van hier vertrekken om in te grypen. De plaats valt echter onder het werkgebied van de evacuatiecommissie voor vee in Terug in de modder door HENK VAN HEESWUK 22) HOOFDSTUK VI. DE ORGANISATIE Geleidelijk aan begon Nol weer be lang te stellen in de zaak. Toen hij voor het eerst beneden kwam, werd hij door Peters en Hoffman gefeliciteerd. Nol dankte beiden en wandelde naar het magazijn. Verbaasd bleef hij staan, want het magazijn was voor driekwart leeg. Er stonden maar enkele balen en een paar kisten. Verder het gebruikelijke lege goed en het grote vat met azijn. Maar de hoek, waarin anders volop rijst, go-t, havermout en andere gruttersar- tii !en lagen, was geheel leeg. Verwonderd liep hij naar het kantoor, waar Nora en Hoffman zaten te werken. „Zeg, hoe komt het magazijn zo leeg?" riep hij uit. „Meid, je hebt zo wat niets in huis Hoe komt dat?" Ze zuchtte. „Omdat er oorlog is, bes te jongen". „Ja, maar in de winkel dan? Verkoop jedan niet meer zoveel?" „Natuurlijk niet. Iedereen krijgt maar mondjesmaat. Wij krijgen toewijzingen, ook op bonnen". Doch 's avonds, in de goed-verduis- terde kamer, zei Nora op gedempte toon„Maak je maar geen zorgen, Nol: ik heb nog wel wat achter de hand. als het nodig is. Ik heb meer dan je denkt". „Waar?" vroeg hij verwonderd. „In de kelder, maar die is nu geblin deerd en er is maar één toegang, via het magazijn. Niemand zal het luik ont dekken. Probeer morgen maar eens, of je het ziet. Dat lukt je vast niet". „Maar, waarom heb je dat gedaan?" „Ik heb een tip gekregen. Ze zouden komen voorraad opnemen en als je te veel had, moest je het verkopen. Ja, ik ben daar gek 1 Ik heb het helemaal in m'n eentje gedaan, nadat ik de kelder deur heb laten dichtmetselen. 's Avonds als iedereen weg was, sjouwde ik zak ken. balen en kisten naar beneden". ..Maar. meid, dat is toch onmogelijk!" „Niets is onmogelijk", antwoordde ze hard. „En weet jij, hoe lang deze oor log zal duren? We moeten ook om ons zelf denken en om de kinderen. En om het belang van de klanten. Want na de oorlog komt er ook weer een tijd cn let eens op als je in de oorlog" je klanten goed bedient, blijven ze ook daarna je klant". „Onzin", antwordde Nol; „als je ie dereen datgene geeft, waar ze volgens hun bonnen recht op hebben, dan kun nen ze immers niet ontevreden zijn'" „Jij kletst als een kip zonder kop. Maar houd je mond dicht; zelfs Hoff man en Peters weten het niet. De laat ste vertrouw ik voor geen cent. Hij is altijd zo vriendelijk tegen die Duitsers". In het magazijn was derhaVyc voor Nol niet veel te doen en dus zocht hij naar ander werk. „Neem jij de bonnenadmi nistratie maar voor je rekening. Daar heb je gauw genoeg dagwerk aan. Let maar eens op", voorspelde zijn vrouw. De narigheden begonnen al spoedig. De auto's, in het bezit van particulie ren, moesten worden opgegeven. En Nora besliste, dat zulks zou geschieden met de grote vrachtwagen. Nol. die nog niet in de garage geke ken had, ontdekte, dat daar maar één wagen stond. „Waar is het bestelwagen- tje?" vroeg hij aan zijn vrouw. „Dat is voor mij een weet tn voor jou een vraag", antwoordde ze. „Maar je mag het wel weten Geurt heeft hem opgeborgen en goed ook. Niemand zal hem vinden". Nol keek zijn vrouw bewonderend aan. „Deksels, je bent een handige meid Noor. dat heb je goed bekeken". „Dat dacht ik ook. Maar één moet ik -r opgeven, want ze weten, ïat ik die heb". heul open, nl. die naby het station. Mor gen worden daar grote hoeveelheden zand gebracht en wanneer de nood aan de man komt zal men daannee de Gies- een dichtkwakken. In Giessendam stond het water van morgen al in de kelders van het gemeen tehuis. Ook de nieuwe school en het Groene Kruis gebouw moesten ontruimd worden. Als de bovengenoemde dam klaar is vanavond om negen uur werd er nog volop gewerkt dan kan dit ge bied leeggepompt worden. 't Leven gaat verder De evacuatiecommiasie die haar hoofd kwartier heeft in hotel Delmee, heeft vannacht de inschryving van alle gezin nen voltooid, meHïiedewerking van een grote groep huisbezoekersfsters). Er zyn woningen waarin 20/30 personen, w.o. veel kindere» opgepropt zitten, een toestand waarin 6innen niet al te lange t|jd verandering moet komen. Er zijn hier nog hoogstens honderd mensen van buiten de gemeente, omdat de gevluchte Giessendammers zelf de ruimte hard nodig hebben. "Morgen moeten alle vreemdelingen zich ter secretarie aan melden. Het leven gaat verder. De hoogste klas van de Chr. ulo die voor het examen zit. krijgt zelfs al weer les in de con sistorie van de Herv. Kerk. Er is veel ellende en narigheid en men voelt zich gedrukt door de-rampspoed van de men sen in de noodgebieden. Maar de humor die met een lach en een traan gedydt als een waterplant in onze natte Waard en telkens is er gelegenheid tot een be vrijdende lach. Om de ulo-scholier die met veel branie vertelde dat hy vlakby de statenbijbel had gezeten, om de man met zijn twee kippen, die zo genoeglyk naar het droge vluchtte of h|j alles ge red had, wat er te redden viel, om de styve mijnheer die er zo belachelijk uit zag in zijn lieslaarzen en om de haard die zo dwaas parmantig op de schoor steen staat. Intussen worden de zwaar getroffe nen niet vergeten. De Middenstandsver eniging Giessendam-Hardinxveld schonk hét Rampenfonds 1000,en Donder dag wordt in Hardinxveld de grote in zameling gehouden. Giessendhm zou In een merkwaardige situatie komen als het offcieel zo'n collecte op touw zette, omdat de schade hier heus nog niet mee zal vallen. Maar zelfs de gedupeerden zullen, in bewogenheid met de geteis terde gebieden, persoonlijk hun dank baarheid willen uiten door het fonds te steunen. De Dinsdagavond geeft reden tot die dankbaarheid. Er is licht en gas, de kraan geeft weer behooriyk water van het Hardinxveldse bedryf en slechts de aangeslotenen op de radiodistributie kla gen over een zeer slechte ontvangst van het slechte nieuws. Het wel en wee van de hulpcolonnes Het heeft de bedreigde Alblasserwaard niet ontbroken aan hulpcolonnes. Bussen en auto's vol Hagenaars en Amsterdam mers, studenten en kantoorbedienden en mensen van allerlei slag trokken naar het gebied en boden hun diensten aan. Die werden niet altijd gewaardeerd. Een verslaggever had het meegemaakt dat een nogal opgewonden boer de nelpers met een riek bedreigde, toen deze men sen zijn vee wilden wegleiden. De mees ten waren vol moed uit de steden ver trokken, bezield met dë wil om in de barre verschrikking hun medemensen van dienst te zyn. In de Alblasserwaard konden zij wei nig uitrichten, althans in verschillende plaatsen. Voor'de inboedels was al ge zorgd en de boeren konden zonder over haasting zelf voor de evacuatie van het vee zorgen. Het meest gewaardeerd wer den hier de reusachtige veewagens uit Groningen en Friesland en andere delen van het land. De uitzending van hulpcolonnes uit de steden was niet voldoende georganiseerd en het gevolg daarvan was, dat heel wat ijverige en menslievende jongelui bitter teleurgesteld werden. In de school te G.- Ouderkerk troffen w|j een kwartet jonge Hagenaars aan, dat wat lummelde in een ontruimd lokaal. Eén van hen sloeg de orgeltoetsen aan, blijkbaar in de ver onderstelling dat de plattelandsscholen piano's herbergden. Misschien was hij ook te verveeld om de orgeltrappers te gebruiken. „Wij worden van het kastje naar de nruur gestuurd," was hun klacht. „Dit is al de zevende gemeente en hier is dan eindelijk wét Je doen." Veel was dat niet. De jongelui /.agtTu et niet naar uit, dat zij overweg konden met koeien, paarden en stieren, hoewel zij dienaangaande nogal optimistisch waren. Dolblij waren de meeste helpers als zij eindelijk een opdracht kregen. Maar Maandagavond liepen er in Giessendam hele groepen rond die slechts tot taak hadden naar onderdak te zoeken en een boterham op te scharrelen. Hier konden z|j gemist worden en elders krepeerden mensen in de bitterste ellende omdat er geen hulp kwam opdagen. Dat was be treurenswaardig; èn voor de helpers, èn voor hen die hulp nodig hadden maar het niet kregen, èn voor hen die geen hulp' nodig hadden en die wèl kregen. Het schiep nieuwe problemen van voedsel voorziening, huisvesting en verkeer. In de gedenkwaardige nacht van Zon dag op Maandag, toen het water Gies sendam overrompelde, staarden heel wat dodelijk verschrikte mensen argwanend en vol vragen in de ogen der vreemdelin gen, die hun hulp aanboden. Amsterdam mers, tot aan hun knieën door het water wadend, boden hun diensten aan. Er is niet zo heel veel gebruik van gemaakt. Wie met slaapogen, in pyama en met natte voeten als plattelander opeens een volslagen vreemde aan zijn deur zag, één met een snor b.v. en een ruige jas met houtjes en de huidskleur van een Italiaan, dacht minstens dat hij 'n spook zag. De nood was nét niet hoog genoeg om in zo'n volslagen vreemdeling alleen maar een mens te zien, die helpen wilde Ja, er waren nogal wat misverstanden in de vreemde nacht. Maar gelukkig was er niettegenstaan de verwarring en onbegrip en gebrek aan organisatie ook grote waardering voor de stedelingen, die in tal van gevallen prachtig werk gedaan hebben en b.v. by de demping van de heulen te Hardinx veld zelfs een pluim kregen van de leider voor de manier waarop z«j de spa han teerden. Daaróm, hulptroepen, de Al- blasserwaardse bevolking is vol waarde ring voor jullie bereidwilligheid. Er wat die boer met zyn riek betreftver geet dat maar. Twee dagen later kwamen ze de vrachtwagen halen. Hij was gevorderd door de Weermacht. Nora kreeg een be wijs, maar ze borg het achteloos weg. „Dat heeft toch geen waarde", zei ze, Daar geeft de bakker nog geen brood op". Met z'n drieën zaten ze nu dagelijks in het kantoortje te werken en Nora merkte al spoedig op, dat het vertrekje eigenlijk te klein was voor drie mensen. Nol was het er roerend mee eens en hij zei „Het magazijn is nu toch maar voor een klein deel gevuld. Als we daar eens een hoekje afschutten? Dan zou ik daar kunnen zitten en gelijk een oogje houden op de voorraden". Dat was niet overbodig, want er was al eens een zakje met rijst spoorloos verdwenen en Nol was er vast van overtuigd, dat dit uit het magazijn was gehaald. Zo werd besloten en er was nog wel een timmerman te vinden, die wat hout beschikbaar had. Hij werd aan het werk gezet en binnen een paar dagen was er een ruim kantoorvertrekje, ruim voor zien van glas naar alle kanten. Er kwam een grote tafel, een paar stoelen en een kast en Nol verhuisde met zijn af deling. Tot grote opluchting van Hoff man, die zich nooit erg prettig voelde in Nol's nabijheid. Toen kwam de dag, dat de gewezen Nederlandse militairen zich moesten aanmelden voor de krijgsgevangen schap. Doch Nora, die onderhand enkele relaties had gekregen, wist via een paar duistere wegen te bereiken, dat Nol een vrijstelling kreeg. Ze vertelde haar man niet, wat haar dit gekost had, wetende dat hij dit nooit geaccepteerd zou heb ben. Achteloos schoof ze op een avond het kostbare bewijs over tafel naar hem toe en zei„Je bent vrij, omdat je niet gemist kunt worden in dit bedrijf. Voed selvoorziening heeft er voor gezorgd". Nol bekeek het bewijs en grijnsde. Er zat een Duits stempel op. „Bij de gratie van onze beschermers mag ik dus thuis blijven, bij vrouw en kinderen En als ik weiger deze gunst te aanvaarden?" ..Dan word je weggevoerd naar Duits land. Wees geen dwaas, beste jongen. Grijp met beide handen deze mogelijk heid aan. Hier kun je meer voor je va derland doen dan ginds". „Mijn vaderland? Het is toch ook het jouwe?" Ze haalde haar schouders op. „Mijnentwege. Ik heb anders niet om oorlog gevraagd". Nol vond het maar beter hierover niet te spreken. Op dit punt verschilden hij en Nora van mening. Nora ging uit van het standpuntje moet de feiten aan vaarden zoals ze zijn. Nol echter zei „We vechten door, net zo lang, tot ze weer verdwenen zijn". Verschillende Papend rechters meldden zich voor krijgsgevangenschap, anderen deden het niet en doken onder, zoals dat al spoedig heette. Op de boerderijen in de omgeving konden ze wel werk krachten gebruiken en op het platte land waren gelegenheden te over om iemand te verbergen. Het aantal onder duikers groeide en hun verzorging schiep problemen, die niet zo een twee drie opgelost konden worden. Nol dacht er vaak over na en sprak er eens met Geurt over. Deze knikte en zei„Daar moeten we eens over praten. Je krijgt wel eens een seintje van me". Dat seintje kwam in het najaar van 1942. HOOFDSTUK 7 Geheimen voor Nora Ergens in de contreien vam Sliedrecht lag een haventje. Het werd nooit ge bruikt, misschien ook wel. omdat het te ondiep was. Hoogstens kon er een platte schuit inkomen, maar een aak zeker niet. Overigens was het daarvoor ook te klein. Op een avond in October kwam Geurt even buurten. Maar al spoedig bleek, dat hij een boodschap had voor Nol. „Hy is nog in het magazijn aan het werk," zei Nora, die met de kinderen in de kamer een spelletje deed. Geurt knipoogde eens naar Dick en Ella en zei, dat hij Nol wel zou vinden. Deze had juist een stapel vellen met bonnen gereed gemaakt om de volgende dag naar het distributiekantoor te brengen. „Ah, die Nol!" begroette Geurt hem. „Leg je schaar en je lympot maar eens neer, jong, want we moeten er op uit. Er is ander werk te verrichten." Nol vroeg niets en zei niets. Hij trok en kel zijn stofjas uit en ging zich verkleden. Geurt wachtte en toen Nol in een dikke winterjas terugkeerde, werd het kan toortje gesloten en de beide mannen gin gen naar buiten. Nol haalde zijn fiets te voorschijn en samen reden ze in de richting van Sliedrecht. Geurt stevende recht naar het haven tje, waar een soort woonschuit lag. Een schip, dat vroeger ongetwijfeld dienst had gedaan voor de binnenvaart. Maar er was niet veel meer te varen, zodat de eigenaar waarschijnlijk een toevlucht had gezocht in de half verzande haven, wachtend op betere tyden. Het schip was van achteren aan een meerpaal vastgelegd en op de schuit was een klein getimmerte, waaruit een schoor steen stak. Af en toe kwam de volle maan achter de wolken te voorschijn, zodat Nol de schuit goed kon opnemen. Op het smalle paadje, dat langs een oude muur liep, stond een oude man met een stok in de hand. Toen hy Geurt herkende,.stak hij even zyn hand op en sloeg met de stok tegen de lantaarn paal, die naby de muur stond. „Alles is in orde," bromde de oude baas, die nu op zyn klompen langzaam verder klepperde. „Onze uitkyk," zei Geurt zacht. „De anderen vind je in de schuit." In de muur was een poortje zonder deur en Geurt zette zyn fiets aan de binnenkant. Nol deed hetzelfde. „Als er onraad is," zei Geurt zacht, „ga je op de fiets hier rechtdoor. Aan het eind van de tuin is de straat weg. Rijdt dan niet naar Papendrecht, maar juist de andere kant uit. Denk daar goed om." ,Jk zal het onthouden", zei Nol, die nu achter Geurt aan naar het schip liep en via de loopplank bij het deurtje van het vooronder kwam. Geurt tikte vier Het ziet er naar uit dat Giessendam voorlopig wel zonder burgemeester zal bly'ven en dat met een benoeming ge wacht wordt, tot een beslissing is geno men over de samenvoeging. De benoe ming van een tijdelijk wethouder, die Vrydagavond in de Giessendamse raad aan de orde was, wijst ook in die rich ting. Het dagelijks bestuur wordt alleen waargenomen door wethouder Van Dom melen, nu loco-burgemeester De Rooy ziek is. De heer Van Dommelen had Vry dagavond de leiding. Ook de heer Stam (P.v.d.A.) was afwezig wegens ziekte. Goedgekeurd waren besluiten tot grond- verkoop aan de bureaux Zegelaar en Meijer e.a. en het besluit tot het aan gaan van een geldlening van 66.000,—. Er was een motie binnengekomen van de Ned. Ver. van Onderwijzers inz. ver betering van het onderwijs. Deze werd voor kennisgeving aangenomen. De voorz. wees op de wenselijkheid van de benoeming van een tijdelijk wethouder, hetgeen volgens de gemeentewet moge lijk is. Men zal dan vlotter kunnen wer ken in het college van B. en W. Om trent de persoon was er grote eenstem migheid. De heer B. M. van Noordennen (C.H.) werd met 8-1 stemmen benoemd. Die ene stem was voor de heer Kazen. Aan burgemeester Vermaat werd eer vol ontslag verleend als ambtenaar v. d. burgerlyke stand. B. en W. vroegen machtiging tot in- gebruikgeving van de openbare school, o.m. aan Het Groene Kruis en de Herv. gemeente. Omtrent de ingewikkelde ma terie van de verhuur hebben de raads leden een rapport gekregen, dat volgens de heer Dukel niet alles verduidelijkte. Er stonden tal van onjuistheden in. Hy drong wederom aan op nakoming van het huurcontract met de Bouwvakver. „De eendraclit", ingevolge welk contract de school voor 5000,opgeknapt zou worden. De overeenkomst was nota bene al door de minister goedgekeurd. Spr. wilde daar thans niet verder op ingaan doch had overigens nog wel bezwaren tegen de incidentele verhuur voor aller lei doeleinden, wegens de bouwvallig heid van het pand. De voorz. kon geen volledige opening van zaken geven. De kwestie is uitentreure besproken en er zat veel aan vast. Het rapport is niet volledig; kon dit niet zijn. Binnenkort heeft men weer een onderhoud met „De Eendracht" en dan hoopt men door over leg de zaak te regelen. De heer Van Noordennen dacht dat er een misver stand bestond tussen de twee partijen en de heer Kazen verklaarde dat ook hem de zaak nog duister was. Het voorstel tot machtiging werd evenwel z.h.s. aan genomen. Rondvraag In de rondvraag informeerde de heer Sluimer naar de woningbouw. Hij drong aan op spoed zodat men niet door vorst gehandicapt zal worden. De voorz. zei dat er binnenkort tien huizen aanbesteed worden. In April of Mei hoopt men ver gunning te krijgen voor de volgende 26. Deze vraagsteller kreeg te horen dat de uitbreiding van de begraafplaats, waar toe allang besloten is, nog vast zit op de grondaankoop van de Herv. Kerk. Dit moet nog door een kerkelijk lichaam goedgekeurd worden. De heer Kazen herinnerde aan het verzoek van een groot aantal winkeliers om hun winkels 's Zaterdags tot 7 uur open te mogen houden. De voorz. wees er op, dat zeker de helft van hen zich weer teruggetrok ken hebben en h|j verwachtte dat er nog meer zouden volgen. Er zijn dus geen termen aanwezig om op dit verzoek in te gaan. De heer Muilwijk wees er op, dat het bij de verzamelplaats van cadavers nog altijd een hopeloze boel is. Groot- en kleinvee wordt op onverantwoorde wijze hier gebracht en er is geen behoorlijke bewaarplaats. Spr. vroeg een radicale maatregel door het hele zaakje op te doeken en alle cadavers te laten opha len door de Destructiedienst, bij de boer- deryen. De voorz. zei dat hiervoor de politieverordening gewijzigd moet wor den. B. en W. zullen een rapport van de keuringsarts vragen en daarna met voorstellen komen. De heer Muilwijk wees verder op het gevaar dat een zon der licht geparkeerde trailer opleverde en de heer Dukel vroeg verbreding van de Oranjestraat, aangezien dit min of meer een hoofdweg wordt. De heer Van Noordennen tenslotte zei dat volgens de bouwverordening elke woning een closet moet hebben, maar dat dit nog geenszins het geval is. B. en W. zullen aan het te berde gebrachte hun aandacht schenken. Hierna sluiting. Een uur loon Het uestuur van de Stichting voor 1 de Arbeid heeft besloten een dringend beroep te doen op alle werkgevers en -nemers in Nederland nog deze week een bijdrage te schenken aan het Na tionaal Rampenfonds ten bedrage van een uur loon van de werknemer, welke bedrag de werkgever met een gelijk bedrag verhoogt. Tevens verzoekt de Stichting bedrijfs taks- of ondernemingsgewijs te regelen, dat op korte termijn alle werknemers acht uur overwerken ten behoeve van het Rampenfonds. Dit bedrag zou ver hoogd worden met een gelijk bedrag van de werkgever. Als overwerk niet moge lijk is, dient men een offer van ongeveer gelijke grootte te brengen. Maximum overwerk toegestaan Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van zestien jaar en ouder ver gunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der ge troffen gebieden eventuele steun- acties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot 15 dezer. Aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken. ROTTERDAM. Bij de ramp die ons land in het afgelopen weekeinde heeft overvallen, is het moeilijk gegevens te vinden over waterrampen, die in hun gevolgen zo ernstig geweest zijn als deze. Enkele noodlottige data, die een deel van Nederlands historie zijn geworden, volgen hieronder: 18 NOVEMBER 1421: De St. Elizabeths- vloed. Na vele verwoestingen ontstond De Biesbosch. 16 OCTOBER 1502: Een grote vloed tei stert de dijken bij Medemblik, Muiden, Amsterdam en Spaarndam. 16 OCTOBER 1508: Dijkdoorbraken overal in Noord-Holland. PALMZONDAG 1509: Dijkbreuk by Schardam. 24 SEPTEMBER 1509: De dijk tussen het IJ en de Haarlemmermeer breekt door: 29 of 30 SEPTEMBER 1514: Hoge vloed in Noord-Holland. Dijkbreuk bij Hoorn en Spaarndam. 5 NOVEMBER 1530: Dijkbreuk by Hoorn en Enkhuizen. 1 NOVEMBER 1570: Grote overstro mingen teisteren West-Europa van het Kanaal tot aan Jutland. Groningen, Friesland, Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden lopen onder. 15 AUGUSTUS 1597: Waterland loopt onder door springvloed. NOVEMBER 1601: Dijken bezwijken in Noord-Holland. 22 en 23 JANUARI 1609: Deel van Am sterdam onder water. 23 JANUARI 1610: Wate?; v n Amster-, dam tot Leiden. NIEUWJAARSDAG 1616: Dyken van het IJ breken. SEPTEMBER 1621: Velzerdijk wordt weggespoeld. Water tot in Amsterdam. FEBRUARI 1625: Amsterdam, Haarlem en Monnikendam onder water. Droog gemalen Purmer loopt weer vol. 22 FEBRUARI 1651: St. Petrivloed. Watergraafsmeer loopt onder. Water om Haarlem en Hoorn. SINTERKLAASAVOND 1665: DelJdyk bezwijkt. Waterland wordt over stroomd. 5 APRIL 1702: De dijk bij Muiden breekt door. Het land van Amersfoort en Utrecht wordt een binnenzee. KERSTMIS 1717: De Assendelver en Uitgeester dijken breken. MEI 1773: Het water golft over de Sla perdijk bij Spaarndam. 14 en 15 NOVEMBER 1775: Onbeschrijf lijke ellende. Wieringen, Marken, Urk en Schokland worden overspoeld. NOVEMBER 1776: Polders bij Haarlem lopen onder water. 15 JANUARI 1808: Storm en water ver nielen de huizen op Marken. Zuider-j zeedijk doorgebroken. FEBRUARI 1825: Achthonderd mensen en 46.000 stuks vee verdrinken. Scha de acht millioen. JANUARI 1916: Grote Watersnood. Vooral Waterland geteisterd. JANUARI 1926: Grote overstromingen in het gebied der grote rivieren. maal, waarna de deur werd geopend. Beiden traden binnen en nadat de deur weer goed gesloten was, werd er licht gemaakt. Nol zag tot zijn verwondering een zestal mannen zitten, maar nog groter was zijn verbazing, toen hij onder hen ook Peters ontdekte. Deze groette hem lachend. Geurt zei„Dit is m'n slapie uit dienst. Ik ken hem al jaren en ik sta voor hem in. Voor ons is hij gewoon Lange Piet". Nol drukte de mannen zwijgend de hand en toen hij bij Peters kwam, zei deze lachend „Je zult wel denken Is Saul ook onder de profeten? Maar met z'n tweeën kunnen we misschien meer bereiken dan alleen". Geurt bleek de leider van het achttal ■te zijn. Het ging er om onderduikers te voorzien van bonkaarten. „We hebben nu twee kruideniers in ons midden en een slager. Die moeten van tijd tot tijd maar eens zorgen voor wat bonnen; in het veen zie je -niet op een turfje. Ver der heb ik een groter plan, maar daar over kan ik op het ogenblik nog niet in bijzonderheden treden. Dat komt la ter. Eerst de nieuwe adressen. Hier zijn ze. Prent ze allemaal goed in jullie ge heugen en vernietig dan de briefjes. Jul lie moeten alles in je hoofd hebben Er zijn vier nieuwe in Brandwijk, zes in Bleskensgraaf en één in Wijngaarden dat is vlak in de buurt. Jan neemt Brandwijk voor zijn rekening, Kees Bles kensgraaf en onze nieuwe vriend Piet zorgt voor Wijngaarden. Dat is niet te ver en dat moet ook niet, want Piet krijgt ander werk te verrichten. Alle maal goed begrepen?" De mannen bromden wat en zalen toen de adressen uit het hoofd te leren. Er werden nog enkele andere dingen be sproken en daarna werd de datum van de volgende bijeenkomst vastgesteld. Eén voor één vertrokken de mannen en telkens, als er iemand zijn hoofd boven het schip liet zien. sloeg de oude man op de lantaarnpaal. Op de terugweg naar huls zei Geurt: j „Die oude baas heet simpel te zijn, maar laat hem maar schuiven. Hij is net zo bij als jij en ik en een uitsteken de waker voor ons. Er zal wel nooit een Mof deze kant uitkomen, maar je kunt nooit weten. En die ouwe heeft geen cent last. Als ze die te pakken zou den nemen, was hij binnen enkele uren weer los. Ieder weet niet beter, of hij i is een beetje getikt". Nol grinnikte. „Niet gek bekeken". I Bij de zaak zei Geurt„Ik ga met- j een door naar huis. Doe Nora de groe- i ten en denk er om mondje dicht te genover iedereen, ook tegen je vrouw". Toen Nol thuis kwam, was Nora al naar bed. Op tafel stond nog een stuk koek en onder een theemuts een kop drinken. Ja, zo was Nora wel. Wonder lijke vrouw toch". In bed vroeg ze: „Waar heb je toch de hele avond gezeten?" „O", antwoordde Nol nonchalant, „niet bijzonders. Even met Geurt een eind wezen fietsen. We hadden wat te bespreken". „Zeker ongeschikt voor vrouwenoren, he?" vroeg ze, een beetje nieuwsgierig. „Hoe raad je het zo preciesJe moet maar zo rekenen: wat niet weet, wat niet deert". „Dank je voor het vertrouwen, hoor". „Geen dank, beste meid. Te zijner tijd vertel ik het je wel eens". De volgende dag legde Nol enkele bonnen afzonderlijk. Die zouden voor lopig niet opgeplakt worden. In één der kastladen maakte hij een vakje, dat hij geheel camoufleerde, zodat het op het eerste oog niet opviel. Daarin deponeer de hij de bonnen, 's Middags legde hij er nog enkele bonnen bij en de volgen de dag fietste hij even naar Wijngaar den. Het opgegeven adres bleek een kleine arbeiderswoning te zijn. Er was alleen maar een vrouw thuis. Zij moet op de hoogte zijn, dacht Nol. (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1