300.000 getroffenen en 175 duizend h.a. overstroomd Watersnood erger dan ooit in onze geschiedenis De Alblasserwaard vecht door Sliedrechts bedrijfsleven herstelt zich van de geleden schade Het dichten van het gat in de dijk te Papendrecht Een woord van dank Aantekeningen Afhalen goederen uit overstroomde gebied Gevaar voor de Alblasserwaard geweken Dijkgat gestopt De watersnood Burgerl. stand J Komen en, gaan VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 „DE MERWESTREEK" PAGINA 3 VAN FALEN EN SLAGEN Van half drie 's nachts tot diep in de avond van die onheilbrengen de lste Februaridag hebben wij van zeer nabij de ramp, die zich aan het voltrekken was, meege maakt Toen wij op die tijd op het Slie- drechtse politiebureau onze dien sten aanboden, was daar het vol ledige politiekorps reeds onafge broken vanaf 1 uur aan het werk. Ook burgemeester Winkler, die zich voortdurend persoonlijk op de hoogte stelde van de gevaren die dreigden en later wethouder Net ten en vele ambtenaren waren pre sent. De rijkspolitie te water was ook reeds vroeg voltallig gemobili seerd. Doch wat niet gemobiliseerd was, dat was het „dijkleger" Onze eerste vraag, die wij bij aankomst ten politieburele stelden was: „is het dijkleger in actie ge roepen En het antwoord: Reeds in de vroege nacht had men getracht telefonisch contact op te nemen met de dijkgraaf. Het was vergeefse moeite. De opzich ter, in Papendrecht woonachtig, gaf evenmin gehoor op de telefo nische oproep. Via de politie van Papendrecht op verzoek van die van Sliedrecht, is deze laatste uit zijn bed gebeld. En aangekomen op het Sliedrechtse raadhuis kon deze alleen mededelen, dat geen zand, geen zakken aanwezig waren en dat hij niet in staat was de „mannen" van het „dijkleger" te mobiliseren. Van enige organisatie dezerzijds was geen sprake. Het dijkleger sliep. Wijsprakenmannen, waarvan wij loisten, dat zij tot dit dijkleger behoorden, doch deze waren rustig thuisgebleven en de schop of spa de, waarmede deze mannenzijn uitgerust, stond nog rustig in het vet in een verscholen hoekje van de een of andere kast. Een oproep had. hen niet bereikt. Ondanks het feit, dat via de radio verschillende malen reeds Zaterdagmiddag was gewaar schuwd voor „gevaarlijk hoog wa ter", waren de verantwoordelijke personen rustig die avond in bed gestapt en sliepen hun slaap. Tot zover het „falen" waarover het laatste woord zeker nog niet zal zijn gezegd. We kunnen hier inderdaad spre ken van een papieren dijkleger met aan het hoofd een papieren gene raal en papieren officieren. Ware het niet, dat de Sliedrecht se politie een niet genoeg te waar deren prijzenswaardige activiteit aan de dag had gelegd, de Slie drechtse dijk zou zeker op min stens één punt een doorbraak van dezelfde omvang als in Papen drecht hebben beleefd. We zeiden het in de aanhef reeds. Om 1 uur was het voltallige po litiekorps gemobiliseerd. Onmiddellijk werden de ge meentelijke diensten gealarmeerd. Het voltallige personeel van de dienst van Gem. Werkenkwammet spoed in actie. De op de rijksweg op geslagen hoeveelheden zand wer den aangesproken. Zakken werden aangevoerd en overal werden pos ten uitgezet, die opdracht hadden gevaarcentraal te melden. Alle l chikbare autobussen met chauffeurs werden ingereedheid gebracht om op het eerste sein de bewoners in de Waard te kunnen waarschuwen en afhalen. In eigen gemeente werd de nood klok geluid. Gemeente- en rijkspo litie ie water redden velen van een wisse verdrinkingsdood. Een der meest gevaarlijke pun ten was gelegen bij de Tolsteeg. Hier werd gewerkt met een over gave die ons grote bewondering afdwong. Vrouwen uit wijk D werkten even hard als de mannen. Zij vul den de zakken met zand met koorts achtige haast, teneinde de dijk voor overspoeling en doorbraak te behoeden. Plaatsen waar tekenen van af brokkeling zich voordeden, werden onmiddellijk versterkt. Het werk werd beloond. Dank zij eendrach tige samenwerking werd hier de strijd tegen het water gewonnen. Men bedenke hoeveel groter de ramp zou zijn geweest als ook bij de Tolsteeg een gat in de dijk was geslagen. Daarom pet af voor politie en allenmannen en vrouwen, die hun taak verstonden. Schril contrast: FALEN EN SLAGEN. Beslissende nacht voor „De Overwaard" Giessendam, Woensdagavond. In donker en striemende regenvlagen zwoe gen op smalle kaden in de Alblasserwaard honderden mensen met zand zakken en klei, om de bedreigde „Overwaard" watervrij te houden. Van middag hebben wij in verschillende delen van het bedreigde gebied inge landen en vrijwilligers verbeten aan het werk gezien. Verbeten, omdat een gure wind met jakkerende vlagen uit het Westen kwam aanstormen en het onverzadigbare water beangstigend klotste tegen de kleine dijken. Op die tegenslag was niet gerekend. Maar terwijl gore schuimvlokken over de kruin spatten en het ondergelopen gebied golfde als een zee, ging het werk door. De plannen van „De Overwaard" die wij gisteren vermeldden, ondergingen de harde toets van de natuurelementen, maar terwijl wij dit schrijven hebben zij nog altijd een kleine kans van slagen. In de Kloeve was de toestand precair. Het water doordrenkte reeds de zandzakken en overspatte de laagste delen van de weg. Binnendams is een verlaten oord. De laatste varkens die achter een boven- en onderdeur van een woonkamer zaten en de ganzen uit een andere voorkamer, zijn weggevoerd. Alle luiken zijn geslo ten en tegen de weg liggen holle bomen, wrakhout en hokken dooreen in het groe zelige water. Alle verkeer tussen Gies sendam en Peursum wordt omgelegd omdat de zandauto's vrij baan moeten hebben. Op de Giessen varen zolder schuiten en bakken te hulp en honderden handen vullen zandzakken. Op de Provinciale weg tussen G.-Oude- kerk en Molenaarsgraaf heeft het water vrij spel. Het stroomt en golft met witte koppen over de klinkers en baant zich een weg naar het Westelijk deel van Ot- toland. Brandwijk en Molenaarsgraaf staan blank, maar midden in de onaf zienbare grauwheid van de polder ligt de grens tussen water en land. Smalle kaden, nog net boven water uitstekend. Aller ogen zijn op dat moment gericht op de ka langs de Peursumse Vliet, die bij de brug in de Provinciale Weg ombuigt en via Ottoland naar Groot-Ammers voert. Zal die het houden? Dat is van het grootste belang voor Nieuwpoort, Noordeloos, Hoornaar, Peursum, Gies- sen-Nieuwkerk en tal van andere plaat sen in het gebied van de Overwaard. Op de brug troffen wij de heer D. Hakkesteeg, voorziter van dit water schap. Zijn gezicht stond ernstig. „Kijkt U zelf maar". En hij wees op de kade, die zo laag en zwak de aanval van het water had te doorstaan. „Zullen wij het houden?" Die vraag hield ook de mensen bezig die in aan bouw zijnde wegen en bruggenhoofden met schoppen bewerkten en de zandzak ken vulden. Aan hen zal het niet liggen als de natuurelementen het winnen en stellig zullen zij deze nacht doorvechten tot het gevaar geweken is, öf de Over waard volstroomt. De vooruitzichten waren niet gunstig. In Nieuwpoort werd koortsachtig ge werkt aan de voedselvoorziening voor het vee. Al het hooi uit de direct be dreigde gebieden werd daar geperst en onder de noodstallen gedistribueerd. Er is veel rundvee ondergebracht in de dor pen langs de Lek. Veilig voor heb ogen blik. Maar als het mocht gebeuren dat heel de Alblasserwaard volloopt, dan zullen de koeien opnieuw geëvacueerd worden. De opstekende wind en de minder gunstige weerberichten brachten aller- wege nieuwe spanning. In Giessendam werd druk gewerkt aan de ka tussen Dam en spoordijk. De versperring was zo goed als gereed, maar er was groot ge brek aan klei. Zand is niet bestand tegen wind en water, daarom moest het dijk- lichaam versterkt worden. Er was reeds een begin gemaakt met het uitpompen van water uit het stuk tusssen Dam en Station. Burgemeester De Boer, die voor zijn gemeente veel belang heeft bij het wel slagen van de Giessendamse onderne ming, had nog altijd moed, dat Hardinx- veld watervrij zou blijven. Er waren op dat moment nog twee kansen: de Gies- sendijk en de Spoordijk. En zo was over- U kunt het U niet voorstellen, wat het betekent niets meer te be zitten? U kunt wel zoveel moge- lyk storten op gironummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds. al de vraag: wat zal er vannacht gebeu ren? Ingelanden hielden disputen op de bruggen en in de gemeentehuizen werd zonder ophouden getelefoneerd en over leg gepleegd. De Giessen en andere boe zems stonden vol tot de boorden, zodat dit water een tegendruk vormde. Men kijkt naar de lucht en naar het water, weegt de kansen af en onophoudelijk klinkt de vraag: „Hoe is het met het gat?" Het gat dat is de doorbraak in Papendrecht, waar mensen en werktui gen in snel tempo woftlèxr ingeschakeld. Daarover leest men elders in dit num mer meer. Gelukkig zijn nog geep diefstallen van betekenis voorgekomen, maar wel deel de de politie ons mee, dat enkele kleine vergrijpen waren geconstateerd. Tegen de laaghartigen, die profiteren van an dermans nood zal ten strengste opgetre den worden. De Rijkspolitie, die al heel veel en goed werk heeft verricht, houdt in het Giessendamse overstromingsge bied 's nachts de wacht. Nu wij het over veel en goed werk hebben; hulde ook aan de dames van de telefoondienst, die doen wat zij kunnen en het enorm druk hebben. Maak het haar niet lastiger dan fiodig is en voer geen telefoongesprekken, indien ze niet dringend noodzakelijk zjjn. U helpt er de getroffenen mee. De post functionneert ook weer goed en de bestellers weten de geëvacueerden aardig te vinden. Vanavond zal de evaluatiecommissie in Giessendam in de weer zijn om even tuele gevallen op te kunnen vangen. Alle bewoners die hun huizen niet aan de dijk hebben, zijn nu gewaarschuwd zich ge reed te houden. De Gem. Politie te Sliedrecht maakt bekend, dat het afhalen van goederen uit woningen, die zich bevinden in het overstroomde gebied, zowel in stoepen ten Noorden van de rivierdijk, Stations weg en Uitbreiding binnendijks, alleen op schriftelijk bewijs van de burge meester van Sliedrecht kan geschieden dagelijks uitsluitend van 10-12 i uitgezonderd des Zondags. Ernstig verlies aan productie, voorraden en machineschade Globaal een week stagnatie Donderdagavond 6 uur. Of ficieel deelde men ons zo juist mede, dat het gat in de dijk in Papendrecht zo ver is gedicht, dat het water bij gewoon tij er niet meer doorloopt. Zaterdag gaat de „Sliedrecht V" een begin maken met persen. Een prestatie, die alom In de lande grote bewondering zal afdwingen In luttele uren hebben storm en water voor duizenden en nog eens duizenden schade toegebracht aan het Sliedrechtse bedrijfsleven. Zeer vele industriën heb ben grote stagnatie. Aan machines is zeer veel schade aangericht. Veel opge slagen materialen zijn op de ondergelo pen terreinen zwaar beschadigd of zijn weggedreven. Grote hoeveelheden stop hout van scheepswerven en ook zeer veel griendhout is weggedreven. Globaal geschat kan worden gerekend op een week stagnatie in het Sliedrecht se bedrijfsleven. Evenals bij honderden particulieren, is de schade zeer ongelijk. Verschillende bedrijven lagen gedurende de eerste helft dezer week geheel stil. Wij zullen ons niet begeven in gedetailleerde opga ven, doch gevoegelijk kan worden aan genomen, dat de schade enige honder duizenden guldens bedraagt. In verhou ding met andere plaatsén, kan worden gezegd, dat Sliedrecht er nog gezegend is afgekomen. IK HE B mijn bril verloren en overal gezocht HAD IK maar van tevoren een reservebril gekocht WEL, 'T KAN NOG en. fniniiiitiikjiJHii-i Sliedrecht, Woensdagochtend. De bevoegde instanties hebben de toe stand in Sliedrecht volkomen in de hand. Het politiekorps is uitgebreid tot 60 riianschappen, t.w. beroepspolitie, reser- ve-politie en militairen. De korpschef van politie, de heer Bolhuijs, heeft de leiding. Woensdagmiddag zou een spe ciale politiepost worden ingericht in het Station der N.S. ten einde op de Spoor dijk en in het watergebied te kunnen surveilleren. Onder leiding van de politie is ook een speciale dienst ingesteld voor hen die noodwendig in het ondergelopen gebied moeten zijn. Een vijftal roeiboten, ingedeeld op uitgebakende routes, on derhouden een geregelde dienst. De eva- cué's worden begeleid door een Rode- Kruisman. De regeling voldoet uitste kend. Doch een dringend beroep wordt op de evacué's gedaan, zich slechts in uiterste noodzaak van een bewijs te voorzien. Deze bewijzen zijn op het raad huis verkrijgbaar. Een speciale vee-evacuatiedienst, ge organiseerd en gecoördineerd door de voorzitter van het Rode Kruis, dr Stex*- kenburg en dr Bicker, heeft Dinsdag prachtig werk gedaan. Deze dienst is in handen gesteld van de heren B. van Noordenne, C. Visser A.C.zn, P. Volker A.P.zn, M. Blokland en twee vertegen woordigers van de V^atersportvereni- ging, de heren Diddens en C. Boogaard. Ergens in het overstroomde gebied, nabij de spoordijk, is een cross-line ingesteld. De organisatie was voorbeel dig en de medewerking, die men alom had verkregen, was prijzenswaard. 251 stuks vee bestaande uit paarden, koeien, schapen en varkens konden Dins dag door middel van vletten uit de stal len in Wijngaarden worden gered. Het Rode Kruis, dat zich dezer dagen wel bijzonder op zeer te loven wijze op de voorgrond heeft gesteld, heeft ook een inzamelingsactie georganiseerd voor kleding, schoeisel en dekens voor de zwaarst getroffenen. Hier is spoedige hulp dubbele hulp. Een groep van personen maakt zich in het BVL-gebouw verdienstelijk met het sorteren teneinde een spoedige doorzen ding te waarborgen. Woensdagmiddag kwam een radiobe richt van het Hoofdbestuur van het Ro de Kruis door, voorlopig de kledinginza- meling stop te zetten. Wel is er grote behoefte aan dekens, beddengoed en bed den. WOENSDAGAVOND. De allesbeheersende vraag die de bewoners van de Alblasserwaard, Sliedrecht, Papendrecht, Giessendam en Hardinxveld zich stellen is wel deze: Hoe en wanneer zal het gat in de d\jk te Papendrecht worden gestopt. Veel, zo niet alles, zal afhangen van de weersgesteldheid, die in nauw verband staat met de waterstand in de rivier de Noord. Wanneer we dit schrijven is het Woensdagavond en tot op heden mag niet geklaagd worden over het weer. Het is mogelijk gebleken reeds Maandag met de werkzaamheden te beginnen. Op de bodem van het gat is in het midden een uiterst harde laag klei aangetroffen. Aan weerszijden hiervan heeft het water als het ware beddingen geschuurd. Eerst heeft men aan weerszijden langszij zakken met zand aangebracht teneinde een verdere uitslijping te voorkomen. Dinsdag en Woensdag zijn in beide gleuven zinkstukken neerge laten, welke verzwaard zijn met grote basaltblokken. De heer G. Dekker had de prijzenswaardige voortvarendheid gehad reeds Zon dag een schip beladen met zware basaltblokken naar het doorbraak punt te dirigeren. Steeds meer stortstenén en klei en rijshout wordt aangebracht en men dacht vanavond zover te zijn gevorderd, dat men bij lage waterstand van de ene naar de andere kant kon lopen. Deze werken worden uitgevoerd door de firma v.h. J. M. Dekker en Zn te Papendrecht en de fa J. v. d. Vlies te Sliedrecht. Men werkt met dubbele ploegen, zodat dag en nacht en ook Zondag aan één stuk wordt doorgewerkt. Er wordt koortsachtig gewerkt. Vrachtauto's rijden af en aan en lossen rijshout, stenen en klei. Honderden rappe handen van vak mensen vlechten, storten en zetten de basaltstenen. Inmiddels is de firma Adr. Volker's Aann. Mij te Sliedrecht reeds voorbereidingen aan het treffen om zo mogelijk reeds Vrijdag (van daag) met de zandzuiger „Sliedrecht V" zand te persen. Ook de grondzuiger „Sliedrecht IV" wordt in gereedheid gebracht teneinde verzekerd te zijn van voldoende zandtoevoer. Achter het geslagen dijkgat staat naar schatting 10 a 15 meter water en heeft zich dus een „Wiel" gevormd. Het vermoeden bestaat, dat minstens 150.000 ellen zand gestort zullen moeten worden. Oosterpolder hebben slechts zeer weinig Deskundigen menen, dat men Zaterdag of Zondag de toestand schade opgelopen, meester zal zijn, wat dus wil zeggen, dat dan bij gewoon tij de Waard geen watertoevoer meer door dit gat krijgt. Het gehele karwei vordert vanzelfsprekend veel meer tijd. Het doorgebroken punt is immer beschouwd als het meest gevaar lijke voor doorbraak. Men wil dan ook voor de toekomst dit gévaar bezweren door het nieuwe aan te leggen dijklichaam een aanmerkelijk flauwer talud te geven. 1 Terwijl de radio nog onafgebroken de meest trieste berichten de wereld inzendt en de luisteraars doet huiveren van ontzet ting, beseffen wij, dat ons geluk en onze rampspoed maar zeer betrekkelijk zijn. Na de vreselijke nacht van Zondag 1 Februari, die zoveel angst en materiële schade met zich bracht en zelfs een mensenleven eiste, dachten wij een ogenblik de enige ge meente te zijn, die zo zwaar geteisterd was. Thans echter weten wij helaas beter en zien wij in, dat we ons niet mogen overgeven aan onvruchtbaar zelfbeklag. Wanneer wij onze toestand ver gelijken met die op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, die vrijwel van de aarde zijn weggespoeld, dan moeten we erkennen, dat er ondanks het grote persoonlijke leed, dat geleden wordt, en de enorme schade, die wij hebben geleden, toch nog reden is tot dankbaarheid. Ons lot had immers nog veel treuriger kunnen zijn. Niettemin kunnen we hier in Sliedrecht spreken van een cata strofe, zoals sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Dat zij niet nog groter is geworden, danken wij aan de vele mede burgers, die met inzet van al hun krachten in het barre nood weer van Zondag kans hebben gezien het gat te dichten bij het viaduct van Giessendam en de dijk te behouden bij de Tolsteeg. ■Al die onbekende en ongetelde werkers zeg ik van harte dank voor hun haast bovenmenselijke inspanning. En niet minder dank komt toe aan de gemeentelijke diensten, aan de politie en de hulppolitie, de brandweer, het personeel van gemeentewerken, van de bedrijven en van de secretarie. Ieder heeft zich tot het uiterste gegeven. En laat ons dan vooral in herinnering houden het prachtige werk van E.H.B.O. en Rode Kruis, dat op het moment waarop ik dit schrijf, nog onverminderd voortgaat. De verleiding is groot namen te noemen, maar dat zou te veel plaatsruimte ver gen en bovendien onbillijk zijn ten opzichte van degenen, die over het hoofd waren gezien. Een zware slag heeft ons getroffen, maar we zullen niet bij de pakken gaan neerzitten en Sliedrecht er weer bovenop helpen. Als wij daarbij de energie en saamhorigheid aan den dag leggen, die onze hierboven bedoelde medeburgers hebben getoond in de uren van de grootste nood, dan zal dat de allerbeste dank zijn, die wij kunnen brengen. Sliedrecht, Jf Februari 1953 De Burgemeester, Winkler. Deskundigen schatten omvang van de ramp Te velde staande gewassen afgeschreven Hoewel exacte cyfers moeilijk te ge ven zün> schatten deskundigen de opper vlakte van het. overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naasteby honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lyden. Op de Zuidhol landse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied owgeveer 60.000 bedragen, zodat het total»- -iautal ernstig door de water snood getroffenen ruw geschat op .000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is ten minste even groot. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten en zo1 voorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid waar mee het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland zomergraan of aardappe- Aan de galg met dezulken Plunderaars gegrepen De rijkspolitie te 's-Graven-deel heeft drie personen naar het politiebureau van Dordrecht overgebracht, die ervan wor den verdacht zich aan plundering te heb ben schuldig gemaakt. Het betreft hier een Haarlemmer, een inwoner uit Zeist en een Dordtenaar. De Dordtse recherche heeft het onderzoek van de rijkspolitie overgenomen. De gearresteerden zijn naar het huis van bewaring overge bracht. De Afsluitdijk heelt zich goed gehouden De Afsluitdijk heeft zich tijdens het stormweer buitengewoon goed gehouden. Er is wel op drie plaatsen enige schade aan de steenglooiing, maar die levert geen gevaar op. De dijk heeft het zoge naamde „maximum" te verduren gehad, waarop hij berekend is, dat is 3,75 m bo ven normaal Amsterdams peil. Ook de Zuiderzeewerken hebben zich prachtig gehouden. Aan de dijk van de Noordoostpolder is zeer geringe schade geconstateerd. Ook de werken van de Gevaar voor verzilting ilen zullen worden verbouwd. Indien het 1 water lang blijft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen wer ken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar geacht. Roerende momenten Prinses Wilhelmina heeft met een vaartuigje Kortgene op Noord- Beveland, Zierikzee op Schouwen Duiveland en Stavenisse op Tho- len bezocht. In Zierikzee was al leen een bestelwagen voor H.K.H. beschikbaar doch dat gaf niet. De Prinses ging naast de verbouwe reerde chauffeur zitten en de com missaris der Koningin, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot en de parti culiere secretaresse van de Prin ses klommen achter in de bak. Op het havenplein, dat zoveel moge lijk ontruimd werd gehouden voor het dalen van de helicopters, was de bevolking bij het zien van de hoge gast niet te houden en men drong van alle zijden rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten sprakeloos de handen van de Prin ses. Zacht zei H.K.H.Ik kan niet anders zeggen dan: Mijn innige deelneming. Vlak voor Stavenisse passeerde een Amsterdamse rondvaartboot met tientallen vluchtelingen. On middellijk verscheen -de Prinses aan het dek, wind en regen trot serend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofd deksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen, maar ieder voelde dat de ze woorden welsprekender waren dan menige redevoering. Verdronken Maandagochtend is de 58-jaiige Adr. v. d. Starre, gewoond hebbende te Slie drecht en werkzaam by Adr. Vol ker's My van een in de Parkhaven te Rotterdam liggende zandbak gevallen en verdronken. Het ongeluk ^chijnt on opgemerkt te zyn gebleven. Het lijk werd om 11 uur gevist. De Kerkdiensten op a.s. Zondag De gezamenlijke kei-ken hebben beslo ten a.s. Zondag in alle kerken in ons land een kanselafkondiging te doen, waarin wordt opgeroepen tot bijzondere ootmoediging, gebed en offer. De regering spreekt de hoop uit, dat die dag geheel in het teken van de wa tersnoodramp zal staan. H. M. de Koningin Zondag voor de radio H.M. de Koningin zal a.s. Zondag om 1 uur n.m. door de radio het woord tot het Nederlandse volk richten. HOOG WATER TE SLIEDRECHT 7 Februari 8 Februari 9 Februari 10 Februari 11 Februari 12 Februari 3 Februari vun. 10.50 n.m. 11.15 v.m. 11.39 n.m. 12.15 v.m. 12.47 n.m. 0.30 v.m. 1.41 n.m. 2.22 v.m. 3.14 n.m. 3.47 v.m. 4.25 n.m. 4.52 v.m. 5.29 n.m De tweede vraag die alom wordt gesteld is: Wanneer zal de polder droog kunnen zijn? Op deze vraag is momenteel nog moeilijk een definitief antwoord te geven. Men heeft de beschikking over een tweetal gemalen, nl. het gemaal van de Overwaard en het gemaal van de Nederwaard. De belangen van de Overwaard en de Nederwaard zullen moeten worden gecoör dineerd. Voorts zal er de mogelijkheid zijn om bij laag tij het over tollige water lozen in de Ablasserdamse Haven en de Sluis bij Elshout Het inschakelen van „Zuigers" zal weinige effect sorteren. Gedacht is ook nog om het Lmgegemaal in te schakelen, doch zulks zal wel afstuiten op technische bezwaren. Mogelijk, dat het buitenland met een grote pompinstallatie zal kunnen helpen. De bevolking kan er evenwel van overtuigd zijn, dat al het moge lijke wordt gedaan het water zo spoedig mogelijk uit de Waard te lozen. Over de duur lopen de meningen, zelfs bij deskundigen sterk uiteen, zodat wij ons ten opzichte hiervan moeten onthouden van een voor spelling. De laatste berichten luiden Woensdagavond en ook Donderdagochtend is nog vry veel water door het gat van de Dijk in Papendrecht de Alblasserwaard binnen gestroomd. fïo werkzaamheden vorderen geheel volgens plan. UTRECHT DOORGANGSHUIS UTRECHT. Utrecht is bestemd als doorgangscentrum van evacué's en de distributie van goederen die voor de noodgebieden bestemd zijn. De Jaarbeurs heeft een aantal hallen aan de Croese- laan beschikbaar gesteld, waar ruimte is voor 40-000 mensen. Vrijwilligers sor teren aan het Vreden burg de stroom goederen voor doorzending in de richting Sliedrecht. Op de Veemarkt staan vier duizend stuks vee, die naar Utrecht zijn overgebracht. Er is ruimte voor meer. Hoed af voor de radio Wie in deze vreselijke dagen aan de radio heeft gezeten, zal van bewondering vervuld zijn \oor het prachtige werk dat de nieuws dienst en de radio-omroepvereni gingen hebben verricht. Een .chier niet eindigende stroom van mede delingen vond via de radio zyn weg naar de inwoners van de getroffen gebieden en dank zy de radio kon den er mensen worden opgeroepen, veevoeder, zandzakken, auto's worden gerequireerd, dank zij de radio konden burgemeesters met eikander contact krijgen, kouder- polderbesturen worden gewaar schuwd. De radio heeft in deze dagen meer dan ooit er blijk van gegeven, haar taak te begrijpen. Kortsluiting bij „Aviolanda" Koppelstation in brand Een meters hoge steekvlam schoot op het terrein van Aviolanda uit het kop pelstation omhoog. Zware rookwolken verspreidden zich even later en in wei nige ogenblikken was de gehele omge ving verduisterd. In het koppelstation waar de kabels van Papendrecht, Sliedrecht en Alblas- serdam samenkomen, waren technici van het G.E.B. aan het repareren. Bij het inschakelen is waarschijnlijk kort sluiting ontstaan met alle gevolgen van dien. Gelukkig bevond zich op het mo ment van inschakelen slechts een per soon in de hoogspanningsruimte, die zich op het laatste ogenblik nog in vei ligheid kon stellen. De brand die ont stond, heeft grote schade aangericht, zo is o.m. ai het isolatiemateriaal verloren gegaan. Hardinxveld Ondertrouwd: J. C. Sterrenburg en A. van der Wiel. R. A. Bakker en J. Buijk. H. de Haas en M. Donga. Geboren: Alida Elizabeth, dv P. den Breejen en E. van den Bout, Kon. Wil- helminalaan 125. Bastiaan, zv J. den Breejen en A. Klop, Rivierdijk A 56. Binnenkort verschijnt een waarlijk Notion; album getiteld »DE RAMP». Dit kost 3.50. Ba- blj Boehhandei Van Wijngaarden, Sliedrecht V Dodenlijst Rode Kruis Donderdag heeft het Ned. Roode Kruis de eerste niet officiële dodenlijst uitge geven. Het ligt in de bedoeling zo ver nodig dagelijks een dergelijke lijst uit U geven. Deze lysten liggen ter inzage by de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis. Hardinxveld Ingekomen: Mej. G. J. den Dunnen, van Giessen dam, thans Rivierdyk A 272. Mej. G. C. Biesheuvel, van Schelluinen, thans Kon. Wilhelminalaan 39. Vertrokken: D. Nieuwenhuis en gezin, van Rivier dijk A 324, naai Rotterdam, Willem Burjtewechstr. 50a. G. Dankers, van Nieuweweg 194, naar Alblassei'dam, Waalsmondelaan 23. Worden visa voor West-Duitsland afgeschaft Een hooggeplaatste functionaris van het Westduitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft te Bonn meegedeeld dat West-Duitsland de landen van de O.E.E.S. zal inlichten over een voorstel van de Bondsdag tot afschaffing van visa voor reizen naar Duitsland. De Bondsdag verzocht de regering om met ingang van 1 April van het lopende jaar geen visa meer te eisen voor staatsburgers van de O.E.E.S. en die van de Raad van Europa, indien zij niet laqger dan drie maanden in Duitsland zullen blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1