De lerwestreek Watersnood erger dan ooit in onze geschiedenis MANIFEST VAN RAMPENFONDS RONDOM DE GIESSEN ALBLASSERWAARD ÉÉN WATERVLAKTE In Papendrecht heerste in de bange nacht geladen spanning Stormklokken luidden over ons land Hoe het ging Verantwoordelijk Redacteur M A. TIMMERMANS WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Nummer 5 Verschijnt wekelijks. Nieuwe «b AtfrertentlekTacf v»Of STle<frecfcl9 Papcndreclit, Giessendam. Hardinzveld eo do overige plaatsen fa» de Alklasserwaard. Een nationale ramp heeft Nederland getroffen. Een zware Noord-Westerstorm, die samenviel met een springvloed heeft het zee- en rivierwater tot ongekende hoogten opgezwiept. De gevolgen waren ontzettend. Gehele landstreken staan onder water. Dijkdoorbraken waren legio. Huizen zijn bij duizenden ondermijnd. Zware schade is aangericht aan de oogst te velde en wat het ergste van alles is: enige honderden mensen hebben tijdens deze watersnood de dood gevonden. Duizenden stuks vee zijn eveneens verdronken. Ons gehele volk zal jaren en jaren nodig hebben om deze ontzettende slag te boven te komen. Ook de Alblasserwaard is zwaar getroffen. Zowel in Papendrecht als in Sliedrecht kwamen dijkdoorbraken voor en het gehele Alblasserwaardse polderland werd overstroomd. Ook hier gingen duizenden stuks vee verloren. Monotoon angstig luidden de klokken. Het was 4 uur in de mor gen van de rampzalige 1ste Februari 1953. De hoge dgken die het Alblasserwaardse polderland beschutten dreigen overspoeld te worden. De bevolking wordt in het geweer geroepen. Hulpdiensten worden georganiseerd. Vrachtwagens beladen met zakken zand en pakken geperst stro worden naar de bedreigde punten gedirigeerd. Honderden gezinnen worden verdreven uit hun laag gelegen stoepwoningen. En buitendijks staan de huizen tot op de vensterbanken, sommige weldra tot de dakgoot in het steeds wassende water. De klokken -tide». In tal van plaatsen worden de bewoners in de polders door middel van vliegende kolonnes, sirenes van brandweerauto's en rijdende omroep installaties g .wezen op dreigende dijk doorbraak. Er wordt koortsachtig gewerkt. Het meest bedreigde punt is gelegen enige honderdén meiers ten noorden van de fabriek Boele en van Eesteren in Papen, drecht. Hier beukt de golfslag fel tegen het dijklichaam. Verstèfkingen werden aangevoerd, doch tegen kfeze kracht hiel pen geen mensenhanden. Dijkdoorbraak Om 5 uur reeds brökkelt de dijk af en plotseling om half zeven stort het machtige lichaam ineen. Met donderend geweld baant het kol kende kokende water zich een weg, alles vernielend wat het op zijn weg tegenkomt. Al ras staat er een ver val van ruim 4 meter en steeds bre der wordt het gat, dat spoedig hon derd meter breed wordt. Het is angstaanjagend. Duizen den tonnen water storten in de Al blasserwaard en steeds hoger stijgt het water. Ook in Sliedrecht was de toe stand Op tai vtttl puntcS: krïtiek. Het meest kritieke punt was wel gelegen op de grens van Sliedrecht en Giessendam. Om 6 uur in de morgen bezweek hier de waterke- rende dijk, die de verbinding vormt tussen Ryksweg no. 15 en de Mer- wededgk. In een minimum van tijd ontstond hier een gat van plm. 40 meter en het water stortte zich met grote kracht op de Rijksweg en vrat de zware Merwededijk aan, die al vrij spoedig tot de helft af brokkelde. Als een steeds groter wordende onheils- vlek overstroomde het landerijen, drong de binnendijks laag gelegen behuizin gen binnen en zo werd Sliedreehts nieuwe woonwijk met zijn ruim 600 woningen van twee kanten door het water over spoeld. De veehouders in de Alblasser waard, die zich immer veilig hadden ge waand achter hun beschuttende zware dijken, zagen eerst nu het grote gevaar in. Duizenden stuks vee werden uit de stallen losgelaten. Speciaal gevormde drijversgroepen dreven de koeien naai de hoge dijken. De varkens en schapen waren ten 'dode gedoemd. Bij benadering valt niet te zeggen, hoeveel er door de stroom zijn verrast. Sliedrecht had in de vroege morgen uren reeds enige duizenden stuks vee tot zich getrokken. Alles werd bijeen gedreven. Deze vee-evacuatie was al een probleem op zich zelf. Evacuatie De veehouders met hun gezinnen volg den. Met een bundeltje lijfgoederen kwa men zij aan. In allerijl werd een eva cuatiecentrum gevormd. Want niet alleen de bewoners uit de lager gelegen dorpen uit de Waard, doch naar schatting 4000 Sliedrechtse ingezete nen moesten naar beschuttende plaatsen worden geleid. Rode Kruis en EHBO deden wat zij konden. In het BVL-gebouw alsmede in enige scholen werden voorlopig de evacui' ondergebracht. In School III werd een ziekenzaal ingericht terwijl in het Rode Kruisgebouw de medische dienst o.l.v. dr Bicker zetelde. Treffend was de grote medewerking, die alom van de Sliedrechtse bevolking werd ondervonden. Gemeentepolitie en rijkspolitie te wa ter deden wat zij konden. De rijkspolitie te water maakte per motorboot in de vliegende storm een tocht naar de behuizingen aan de over zijde van de rivier. Hier werden met grote moeite de gezinnen w.o. ook zie ken gehaald. De koeien, die tot de buik in het water stonden, moesten worden achtergelaten. Prachtig reddingswerk Een vrachtwagen beladen met een schouw reed rond en telkens werd de schouw op en afgeladen en werd langs de woningen in de stoepen gevaren en tientallen met verdrinkingsdood bedreig den werden via dakvensters gered. Met ware mannenmoed werd door een politieman een persoon uit een gekap seisde ark gered. Er waren ook doden te betreuren. Een vrouw van plm. 80 jaar vond bij een poging haar ondergelopen huis in Sliedrecht te verlaten, de verdrinkingsdood. In Papendrecht kwam een baby om het leven. In Brandwijk verdronken twee man nen bg het vervoer van varkens. Het was een bange nacht. Steeds hoger steeg het water in de Alblasserwaard. De hoge spoordijk hield het steeds wassende water in den be ginnen nog tegen, doch het was slechts uitstel van executie. De viaducten wer den spoedig sluizen, waardoor het water aich een weg baande, cadavers van var kens en schapen en koeien met zich voerend. Velen konden in de aanvang niet ge loven. dat hun binnendijkse behuizingen gevaar zouden opleveren. Doch allengs werd hen de toestand duidelijk en koortsachtig werd gewerkt om have en ;oed zoveel mogelijk in veiligheid te jrengen voor het steeds wassende water. Maandagochtend was nagenoeg de gehele Westelijke Alblasserwaard één golvende bruine watervlakte. Gat werd gestopt Zondagmorgen reeds werden de koppen bij elkaar gestoken en be raadslaagd hoe het gat in Slie drecht te dichten. Een zandbak werd naar de doorbraakplaats ge dirigeerd. In de monding van de toevoerstroom werd deze tot zin ken gebracht. Een zinkstuk van rijshout werd neergelaten tegen het reeds half afgekabbelde dijk lichaam, waardoor gevaar voor al gehele instorting werd voorkomen. Het is slechts een provisorische be veiliging, doch men heeft er dit mee bereikt, dat door dit gat na genoeg geen n. r in de Al- blasALT". .oirtt, r-.vjjt oorspronkelijke Oostelijke isolering van Sliedrecht kon worden opge heven. Maandag kreeg de autobusdienst „De Twee Provinciën" vergunning de dienst tussen Papendrecht, SliedrechtHardinx- veldGorcum via de Dijk te hervatten. Een uurdienst werd ingesteld. Kwart voor het hele uur wordt van Papendrecht vertrokken, vijf over het hele uur van Sliedrecht en kwart over het hele uur van Neder-Hardinxveld. Van Gorcum wordt vertrokken een half na het hele uur en van Sliedrecht richting Dordrecht 10 minuten na elk heel uur. Rotterdam is dus nu slechts alléén te bereiken via het pontveer Papendrecht Dordrecht, alwaar men via de RAGOM- dienst verder kan reizen. Zondagmorgen hebben wij de door braak in Papendrecht in ogenschouw ge nomen. Hier is een gat geslagen van 100 meter en is het dijklichaam volko men over deze breedte verdwenen. Het water kolkte en raasde stortte als een kokende bruisende waterval in de Alblasserwaard. Het is bepaald angstaanjagend. Het is volkomen begrijpelijk, dat het leven in de dijkdorpen de gehele week in het teken van de Nationale ramp heeft gestaan. De Sliedrechtse brandweer heeft zich Maandagochtend onmiddellijk met vier jloegen beschikbaar gesteld voor het eegpompen van de vele ondergelopen kelders. Van vele kanten werd spontaan Foto van het geslagen gat in de Noordhoekin de Papendrecht se Dijk. Met een verval van Jf meter stort het water als een bruisende kokende waterval zich in de Al blasserwaard. hulp geboden. De Sliedrechtse veehouders verkasten hun vee en vele pakhuizen en garages werden als stallen ingericht. Treinverbinding gestagneerd De geëvacueerden trachtten nog uit hun bedreigde huizen te redden wat te red den was. Veel lof verdient het adbtena- ren- en werkliedenkorps van de'gemeen- te. waarvan velen zich reeds in de „bange nacht" eigener beweging meldden en de gehele Zondag hun uiterste krachten ga ven om alles in goede banen te leiden. De spoorverbinding in de richting Dor drecht en Rotterdam is geheel gestremd. De spoorlijn tussen Baanhoek en Dordrecht is over een groot gedeel te verzakt. Zulks is ook het geval met het gedeelte SliedrechtGies sendam. De treinen rijden tot Gies sendam. Het zal geruime tijd duren voordat het treinverkeer weer nor maal zal kunnen geschieden. In Giessendam werd de watertoevoer onderbroken. De hoofdbuizen waren ver zakt. Doch reeds Maandag kon de water leverantie worden hervat. Papendrecht was verstoken van gas, licht en water. Sliedrecht bood ook hier de helpende hand en verbond zijn waterleidingnet met dat van Papendrecht. De bewoners binnendijks in Giessendam en Hardinxveld kregen Zondagavond reeds last van het steeds opkomende wa ter in de Alblasserwaard. Ook hier her haalden zich dezelfde toestanden, die zich reeds Zondag in Sliedrecht en Papen drecht voordeden. In de Oostelijke Alblasserwaard werd een evacuatiedienst voor het vee inge richt. Zondagavond werd ook in Gorcum een aanvang gemaakt met de volledige ontruiming van de woonwijken, die in het Alblasserwaardse gebied zijn gelegen. De hoogste stand van het water in Slie drecht Zondagnacht gemeten bedirneg :).94 A.P., -0;? 'J7 cjn..lio:;er«dAr é- hot.r.s!,: stand m 1916. j Het is begrijpelijk, dat tal van onge vallen zich voordeden. Vele ruiten en dakpannen sneuvelden, doch dit alles ver zinkt in het niet bij de grote ramp, die ons land heeft getroffen. Coaster in polder Eerst Maandagochtend vernamen wij, dat een kustvaarder in de „bange nacht" over een afsluitdijk van een der polders aan de zuidzijde van de rivier is gevaren. De coaster zit een heel eind in de pol der en moet als verloren worden be schouwd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Van alle kanten hulp Van alie kanten werd hulp aangeboden. Zo kwamen Zondagavond 50 studenten uit Amsterdam uit eigener beweging naar Sliedrecht. Hier werd hen onderdak ver schaft en de Volgende dag werden zij ge dirigeerd naar Kloosterzande. 120 Mannen uit Den Haag kwamen feich eveneens in Sliedrecht aanmelden. Ook deze ploeg werd naar zwaardere getroffen gebieden doorgezonden. De afdeling Schoonhoven van het Rode Kruis en de EHBO kwam de mensen van de medische dienst aflossen en verrichtte de nachtdienst. Een partij dekens arriveerde uit Gro ningen, kleding kwam reeds Maandag aan uit Utrecht en Hilversum. Evacuatiedienst Alblasserwaard Maandag werd in Sliedrecht een red- dings- en ravitailleringsdienst o.l.v. de voorzitter van het Rode Kruis. dr. Ster- kenburg, in het leven geroepen. Een tweetal verkenningskolonnes gin gen met roeiboten met aanhangmotoren de Waard in. Aan de hand van hun rap porten werd besloten Dinsdag ankeraken en vlotten uit te rusten om te trachten veel vee, dat nog op droge plaatsen is achtergebleven te redden. Ook zou een poging worden gewaagd door het gat van de dijk in Papendrecht zolderbakken te laten drijven, om ze aan de andere zijde met motorbot verder te dirigeren naar plaatsen waar vee op redding wacht. Zeer veel vee is verloren gegaan. Deze foto laat zien hoe gevaarlijk ver het dijklichaam nabij het via duct tussen Sliedrecht en Giessen dam werd afgeknabbeld door het water, dat met grote kracht door het geslagen gal van de verbin- dingsdijk stroomde. Sliedrecht Overstroomde gebied verboden terrein Met ingang van Dinsdag j.l. 7 uur v.m. is het overstroomde gebied door de burgemeester als „verboden" gemerkt. Het „watergebied" ten noorden van de rivierdijk werd derhalye door de po litie afgezet. In het overstroomde ge bied varen 2 met pontonniers bemande boten teneinde een stipte naleving van dit bevel te verzekeren. Deze maatregel is getroffen om de eigendommen van de vele geëvacueerden voor diefstal of roof te vrijwaren. Het betreden van dit verboden gebied is alleen mogelijk tussen 10 uur v.m. en 5 uur n.m. met schriftelijke toestem ming van de burgemeester en onder be geleiding van een helper of helpster van het Ned. Roode Kruis. Sliedrechtse steenzetters naar Oostburg voor dijkherstel Maandag kreeg het Arbeidsbureau al hier van de Provinciale Rijkswaterstaat in Zeeland het verzoek met de meeste spoed steenzetters naar Oostburg te di rigeren voor hersel van dijken. Dinsdagochtend half zes reeds ver trokken per autobus 40 steenzetters via België naar Oostburg. Van velen van hen stonden de huizen in het water ter wijl zö met hun gezinnen waren geëva cueerd. Ondanks dat boden zij spontaan hun diensten aan. Sliedrecht op zijn best! Vals alarm Wat de gevolgen van een vals alarm in tijden van nood kunnen zijn, ondervond een landbouwer in Wijngaarden. Deze had gehoord, In Papendrecht waar de catastrophale doorbraak van de Noorddijk om half zeven Zondag morgen plaats had, heerste reeds vroeg een geladen spanning. Om drie uur was de toestand zo cri- tiek, dat alle genieentenaren door middel dat de dijk nabij de Tolsteeg in van ',r bramhveewlrene "'"den gewaar- j li* schuwd voor het hoge water. En het Wijngaarden was doorgebroken. In plaats zijn vee Oostelijk te drijven, nam hij de Westelijk gelegen route over de Mateua. Hier verzeilde hij rechtstreeks in het opkomende wa ter. Van de 91 koeien verdronken er voor zijn ogen 84. V?t» wordt weggevoerd Enige duizenjjën kfeelen van vee- grote fabriekloods aan de Industrieweg hoge water bleef met een verbazend tempo stijgen. De veerpont op Dordrecht had reeds om 10 uur moeilijkheden met het aanleggen aan de Papendrechtse kant. Vrijwilligers in actie Om 4 uur werden vrijwilligers ge vraagd om de toestand in het Westeind en Hogendijk te verkennen. Onder aan voering ifan de heer v. d. Oever werd per auto de verkenningstocht ondernomen. /..„„j j- auw ue AvecjwsiinwigsLUCKi, unuemonien. VHM# HA vr, Boelen en Van Eesteren was de 'dijk aan te Sliedrecht werden Maandag en Dins-1 de binnenkant tot op de helft weggesla- dag successievelijk door middel van vee- gen over een lengte van ongeveer hon- wagens afgevoerd naar Gorinchem. wel-jderd meter. De verkenners konden langs k plaats aoor de Voedselcommissans als het muurtje nog juist passeren. De te- rugtocht werd oïer de rijksweg gemaakt. zen. De gezichten van de Veeboeren waren strak gespannen. Bovenstaand verslag is gebaseerd op gegevens, welke ons tot Maandagmiddag 4 uur toekwamen. De boeren werden gewaarschuwd hun vee naar de dyk te brengen, want ieder ogenblik kon de dijk het begeven. Som migen zagen de toestand niet zo donker S»r-;y. De doorbraak ran de vcrbindings- dijk gelegen tussen Rijksweg no. 15 en Sliedrechtse Dijk. Met grote kracht stroomt het water in de „viaduct-kuil" en tast ook het li chaam van de Sliedrechtse dijk aan. Via de rijksweg stroomde het water de polder Sliedrecht in. Er is in de bewuste bange nacht daar in Papendrecht door de dijk bewoners hard gewerkt om het ge vaar te bezweren. Op drie plaatsen dreigde gevaar. Duizenden zakken zand, telkens van 60 kilo werden in de groeiende gaten geworpen. Tijd om de ruggen te strekken was er niet wanneer men het water baas was gebleven want aan de Noordhoek was nog een gevaarlij ke aanval gaande. Hier bleek helaas de overmacht te sterk. Een van de omwonen den vertelde ons, hoe hij plotseling uit het midden van de rivier een bonk water zag opkomen als de dreigende rug van een monster. Het stormde op de dijk aan, sprong er hoog overheen en toen ging ai- les zo gauw in zgn werk, dat er niet meer aan viel te denken succes te verwachten van dichtstoppen met zakken zand. Toen eenmaal de binnenkant diep was weggegraven, scheurde het asfaltenwegdek en spoelde in grote stukken de polder in. De gleuf verbreedde zich allengs en toen moest ook de glooiing van jbazalten zuilen eraan geloven. Een gapende wond van ongeveer tach-1 tig meter breed vormde zich en me- j ters diep gierde het rivierwater] naar beneden. in en keken eerst de kat uit de boom. de duisternis misleid kwam hij in een Zij, die direct hun maatregelen namen, waren het best af. De boeren achter de rijksweg dreven hun vee naar de spoor lijn bij Sliedrecht. Intussen bleef het wa ter stijgen en raasde de orkaan over de aardoppervlakte. Doordat de dijk steeds verder afbrok kelde achtte men het noodzakelijk de dorpen in de Alblasserwaard te waar schuwen. De boeren uit Wijngaarden brachten hun vee in veiligheid in Slie drecht. En dat deze voorzorg niet \jdel was, zou weldra blijken De dyk breekt door Tc ^ngevoey hal*' SfrVen brak dc dijk door en stroomde het „water met donde rend geweld de Alblasserwaard binnen. Met een ongelofelijke snelheid steeg het water in de Alblasserwaard. Zij. die tij dig hun maatregelen hadden genomen, bleken juist gezien te hebben. Sommigen kwamen tijd te kort en zagen hun koeien en varkens verdrinken. Gelukkig is dat percentage niet groot. Kindje verdronken De heer Kraal had juist zijn laatste koe losgesneden en de dijk opgestuurd. Hy pakte zijn halfjarig dochtertje uit de ieg en rende er mee naar buiten. Door sloot terecht, verloor het kind, dat jam merlijk verdronk. Het kind is nog steeds niet teruggevonden. Alle inwoners zrjn verstoken van licht, gas en water. Met de gemeente Slie drecht werd een overeenkomst aange gaan water te leveren. Met een tankwa gen zal aan ieder gezin een emmer wa ter verstrekt worden. Pontonniers helpen De inwoners binnendijks kregen op eens zoveel water in hun woningen, dat zij geen kans meer zagen zich in veilig heid te stellen. Het korps Pontonniers zond onmiddellijk platboomde vaartui gen, zodat zij. die in moeilijkheden waren gekomen, met deze vaartuigen werden afgehaald. Ook zieken werden naar ken nissen of familieleden overgebracht. De mensen uit de Veerstoep, Veerweg, Weteringsingel, Boezemsingel, die het water van 50 tot 70 cm in hun woningen hebben worden geëvacueerd. Bij een rit langs de dijk van Oost naar West heerste er een ontzettende verwar ring. We zagen verdronken koeien, var kens en andere dieren. Van vele erven waren materialen weggespoeld, die in een chaos dooreen lagen. NOOD IS NEERGEDAALD OVER ONS VADERLAND. HELP. HELP DIRECT. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw ge dompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen. Met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maai- ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is. met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw vader land en uiteindelijk om uw eigen belang. DOE HET DIRECT. Stort uw bijdragen op postgiro 9 5 7 5 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1