Golf van leea en e d Jlend e over onze eilanden M Mj 11 M m II Wi MA pi—??£-. WW J I) WW li WlJ lm Advertentietarieven: Spijkenisse. JMË—Fam.ber. 10 ct. p. mm. OOK HELLEVOETSLUIS BETAALDE ZIJN TOL Vele doden; duizenden van hun haardstede Nachtelijk drama op Zalmplaat (Poortugaal) Nieuwendijk te Pernis heeft het ergst geleden mensen kwamen om het leven Vijf Vrijdag fi Februari 1953 ~^M~ ~^l7- tosse nummers 10 cent. cfvnni 1 DnHMi. ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR IJSSELMONDE-WEST EN VOORNE EN PUTTEN Andere adv'15 ct p' mm' straat 1, Perms. Bij contract belangrijke Eind-Redactie: H. Bonewii VERSCHIJNT ELKE VRIJDAG korting. Een springvloed heeft de wateren YQf(j]*QY01| opgestuwd; een storm heeft gegierd met onstuitbare kracht, een golf van leed is over ons land gegaan. Wie had kunnen verwachten, dat de vlaggen, die Zaterdag zo vrolijk wapperden in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, zo spoedig opnieuw gehesen zouden moeten wor den, reeds in de volgende nacht, maar toen half stok. Omdat toen een ramp, waarvan men de omvang nog niet heeft kunnen beseffen ons land had getroffen. Onze dijken hebben hier en daar het enorme ge weld van water en storm niet kunnen weerstaan. Onze grote erfvijand heeft zich toegang ver schaft tot ons gebied, met onweerstaanbaar ge weld, en heeft wat in eeuwen met moeite en zorg was opgebouwd in enkele uren vernietigd. Op het wilde water heeft de Dood rondgewaard. Een enorme tol heeft hij geëist. Vele honderden levens zijn onverwacht afgebroken, evenzovele honderden gezinnen zijn in rouw gedompeld. Tel daarbij de lange lijst van de velen, die het huis verloren, tussen welks muren zij zich veilig gevoelden, die have en goed verloren zagen gaan. tiet offer, dat de elementen van ons volk gevraagd hebben is onmeetbaar groot. De luidende noodklokken hebben een groot leger van helpenden op de been gebracht. Soldaten en marinepersoneel zijn naar de geteisterde ge bieden gestuurd om de in nood ver- kerenden bij te staan, om te pogen de in de dijken geslagen gaten te dich ten. Vele anderen zijn hen gevolgd, om daar, waar mogelijk, de helpende hand te bieden. Spontaan is ook de hulp geweest met geld en goederen. Van alle zijden is hulp gegeven en toe gezegd, ook van het buitenland. Helaas zijn er honderden voor wie menselijke hulp niet meer mag baten. Onze diepe deelneming gaat uit naar deze slachtoffers en hun verwanten. Ook de dierenwereld heeft een groot verlies ge leden. Het aantal slachtoffers onder het vee en pluimvee loopt in de duizenden. Het was een triest gezicht de kadavers te zien ronddrijven in het bruisende water, of tegen de dijken gespoeld te zien liggen. Het is het Zuid-Westelijk deel van Nederland dat het ernstigst geleden heeft, de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. In ons rayon is het Putten, dat er het ergst aan toe is. Steeds verder drong daar het vernietigend water door, steeds meer mensen zagen zich van have en goed beroofd. Wij menen goed te doen en wij geloven dar namens alle eilandenbewoners te spreken onze oprechte dank te betuigen aan allen, die in welke vorm ook, hulp hebben geboden. In deze moeilijke uren voelen wij diep, dat het gehele Nederlandse volk met ons meeleeft. Oostvoorne kwam er goed af (Van onze correspondent) Oostvoorne heeft betrekkelijk weinig schade geleden door het hoge water. De af- slultdam van de Brielse Maas heeft wel ernstig geleden, en een doorbraak heeft ge dreigd, doch dank zij de hulp van vele hon derden vrijwilligers konden de gaten wor den gedicht met zakken zand en bleef men de toestand meester. In de strandboulevard werden op verschei dene plaatsen gaten geslagen, doch door de brede duinerij was daar geen gevaar voor doorbraak. Maandag vertrokken velen naar Heenvliet om daar bij de werkzaamheden behulpzaam te zijn. Op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt Gesprek met 'n overlevende In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op de Zalmplaat te Poortugaal een drama voltrokken, dat aan 6 personen het leven heeft gekost. Het echtpaar Smits is op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. In een onderhoud, dat wij dezer dagen mochten hebben met mevrouw Smits, die, evenals haar man, thans in huis is bij familie, de familie Gielen te Poortugaal, heeft zij ons iets verteld van haar beleve nissen in die verschrikkelijke nacht. Wij wonen aan de ene kant van een dubbele arbeiderswoning, die op dè Zalm plaat staat, zo vertelde zij. Aan de andere In verhouding tot verschillende andere plaatsen, heeft Pernis betrekkelijk weinig van het water te lijden gehad. Toch is de plaats er niet zonder kleerscheuren afge komen. Het water in de Maas steeg Zater dagnacht onrustbarend en daarmee steeg ook het water in de haven. De Nieuwendijk heeft het daarbij zwaar te verduren gehad. Van alle daar staande gebouwen kwamen de benedenverdiepingen onder water te staan. Veel meubilair is daarbij verloren gegaan. Het interieur van het aldaar ge vestigde café Maaskant heeft wel heel erg te lijden gehad. Hier is bijkans niets ge spaard. De schade aan de inventaris van enige op de Nieuwendijk gevestigde win kelzaken is zeer groot. Ook enige tegen de Pastoriedijk, aan de Westkant van de Haven, gebouwde huizen hebben het zwaar te verduren gehad. In ■enkele minuten tijd steeg het water er zeer snel, zodat van het meubilair vrijwel. Een rondrit over het eiland Voorne en Putten langs de geteisterde ge bieden bood een ontstellende aanblik. Het is haast onbegrijpelijk, dat in enkele uren tijds een onheil van zulke schrikbarende afmetingen heeft kunnen plaats vinden. Men staat versteld van de macht der natuurkrach ten; die hier aan het werk zijn geweest, doch dit alles wordt nog over heerst door een gevoel van diepe verslagenheid bij het zien van zoveel menselijke ellende. In enkele uren verloren tallozen al hun have en goed, terwijl zij zelf nauwelijks het vege lijf konden redden. De ravage in Hellevoetsluis Het einddoel van onze tocht over Voorne en Putten was Hellevoetsluis, mede één der zwaarst getroffen plaatsen in het ver spreidingsgebied van ons blad. Al was het water weer verdwenen, de indrukken, die wij opdeden, waren er niet minder verplet terend om. In Hellevoetsluis heeft het wa ter in enkele minuten tijds een ravage aan gericht, die men zich nauwelijks kan voor stellen. Het water is met zó'n snelheid en met zó'n kracht over de kademuur geslagen, dat de ruiten bezweken en het water let terlijk de huizen binnenspoot. Vele inwo ners hebben slechts op het allerlaatste ogenblik hun leven kunnen redden door ijlings naar de bovenverdiepingen te vluch ten. Voor vijf personen kwam het water echter te snel. Zij vormen de droeve tol. die Hellevoetsluis aan deze natuurramp moest betalen. De kracht van het water is hier zo ge weldig geweest, dat de bestrating werd vernield, schuttingen werden doorbroken en huizen werden ondermijnd. Oo één punt leek het, alsof een bandjir z^n weg ge baand had door huizen en tuinen, de bo dem was diep uitgesleten door hel water, dat alles, wat los en vast zat, meesleurde en hondnrden meters verder weer depo neerde. Wij snraken hier o.a. met bakkc L. v. d. Hoeven, die ons vertelde, dat bin nen enkele ogenblikken het water in zijn winkel en bakkerij Besteen was tot 'h meter onder de zolder. Zelf had hij zich ternauwernood met zijn gezin kunnen red den. Men kan zich nauwelijks de verwoes- tin'-pn voorstellen, die de watervloed hier had aangericht. In de winkel was alles kort po kle'n g"rla«en. tcwiil in de bakkerii de oven nagenoeg geheel door het water was oversooeld. Ook waren al zijn voor raden aan bakkerijgrondstoffen verloren gegaan. Dit betekent, dat deze bakker in enkele ogenblikken alles verloren heeft, wat hii in jaren van noeste arbeid had op- gehouwd. Enkel? huizen van deze bakkerii verwil derd is de melkhandel van de heer L. E. Langendoen gevestigd. Ook hier bood alles een treurige aanblik. Niettemin waren de bewoners, ondanks deze. tegenslag, weder om met man en macht bezig de windel wepr een toonbaar aanzien te geven. De echt genote van de heer Lanpendoen was met vier hulnkrarhten aan het werk. teneinde tc trach^n binnen de kortst mogelijke tiid de bevolkin» van Hellevoetsluis weer te kunpen bedienen. Een nabii gedegen boek winkel van de firma .T. v. d. Ham was er al niet veel beter afgekomen. Alle boeken etc. waren door de vloed de winkel uitge speeld en her- en derwaarts verspreid. Zo zonden wp rloor kunnen "aan. De don:- pp= gesignaleerde gevallen ziin slechts en kele grepen uit velen, die echter een bèeld geven van de aangerichte ravage. Uiteraard |l!llllll!l!!llllllllllillllllllllUIIIIIIIII)llllll!IIIIIIIIIIIIIIIH^ §j Een publicist uit Hilversum, die bij M H toeval op hel eiland Voorne vertoefde, ij vonden wij bereid een verslag over g p zijn bevindingen te leveren. Het geeft §f g een beeld van de schrijnende ellende, §j waarin dit dorp op Voorne is gedom- j p peld. een zeer summier beeld, want de indruk, die dit alles op de toeschouwer maakt, is niet onder woorden te brengen. Dit is zo onvoorstelbaar erg. dat woorden te kort schieten om al het leed, dat veroorzaakt is, te beschrijven. Als mens voelt men zich tegenover een dergelijk machtsvertoon der natuur wel heel nietig en onbetekenend. Wat geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee ons vertelden Na sprakeloos nog enige tijd door Helle voetsluis gedwaald te hebben, besloten we als sluitstuk van deze wel zeer rampspoe dige dag nog het een en ander trachten te weten te komen over de situatie op Goeree en Overflakkee, waar volgens ontvangen berichten de ramp wel bijzonder grote af metingen heeft aangenomen. Daartoe be gaven wij ons naar de stationsrestauratie van de R.T.M., het centrale punt, waar alle van Flakkee komende évacué's werden ver zameld, alvorens doorgezonden te worden naar hun voorlopige bestemmingsoorden. Uit gesprekken met geëvacueerden kwa men ons bijzonderheden ter ore. die zodanig waren, dat wij de terugwee, ieder met eigen gedachten vervuld, stilzwijgend hebben af gelegd. De gebeurtenissen, die ons verhaald werden, overtroffen jflles. wat wii tot dus verre gezien en gehoord hadden. Het moet on Flakkee een waar inferno geweest zijn. Wii spraken o.a. met de heer C. Noordhoek, veehouder te Stellendam, die zojuist, even als zijn zoon. Der marinevliegtuig uit Flak kee was overgebracht. Zij vertelden ons e." dat het w^ter van alle zijden met zó'n ontzaglijke snelheid door de in de dijken geslaeen bressen het eiland was binnenge stroomd. dat automobilisten het, ondanks trmsnelheid. niet hadden kunnen voorblij ven en In hun wagens waren omgekomen. Zelf haddpn ze zich ternauwernood in vei ligheid kunnen stellen. Het water was zó snel gestegen, dat ze slechts met de groot ste moeite de trap naar de zolder hadden kunnen bereiken. In Stellendam heeft het water dan ook wel nameloos leed veroorzaakt. Volgens on bevestigde berichten, die wij ontvingen, zouden alleen in Stellendam reeds zeven- lig doden te betreuren ziin, terwijl het aan tal vermisten vele tientallen bedraagt. Van de vele incidentele gevallen van nood en ellende, willen wij er één memoreren, dat wel bijzonder tragisch is. Een uit Stellen dam geboortige, sinds kort in Canada wo nende dame, was met haar kindje per vlieg tuig naar Nederland gekomen om haar ouders, de heer en mevrouw Bijdewater, te bezoeken. De catastrophe kwam echter zo onverwacht, dat geen der genoemde perso nen zich heeft kunnen redden. Het behoeft geen betoog, dat de plaats gevonden gebeurtenissen een stempel druk ten op de stemming in de stationsrestau ratie. Steeds werden nieuwe geëvacueerden aangevoerd, die ons verdere details mede deelden over de ramp, die zich op Goeree en Overflakkee had voltrokken. Vol lof was men over de hulp, die van alle zijden geboden werd. Vliegtuigen wier pen rubberboten en voedsel uit voor de geïsoleerde eilandbewoners, waarvan talrijken nog verblijf hielden op de zolder of op de daken van hun woningen, ja zelfs in bomen. Van hetgeen dit betekent bij de hevige sneeuwbuien, die van tijd tot tijd over deze geteisterde gebieden losbraken, kan niemand zich enige voorstelling vor men. Ook de marine deed haar uiterste best de nood zoveel mogelijk te lenigen. Marinevaartuigen voeren af en aan om de bewoners van Flakkee in veiligheid te bren gen. Van de matrozen, die reeds gedurende een etmaal of meer op uitermate woelig water in touw geweest waren, werd het uiterste gevergd. De voor het merendeel jenge matrozen, met bleke gezichten en roodomrande ogen tengevolge van de door gestane ontberingen, schenen van geen ver sagen te weten.'Steeds weer zagen wij hoe zij na nauwelijks de ene vracht geëvacueer den afgezet te hebben, opnieuw de boeg wendden naar Stellendam om nog te red den, wat er te redden viel. Ook het Rode Kruis, dat eveneens onvermoeibaar in ac tie was, verdient een woord van lof. Nog is nauwelijks te zeggen, hoevee! slachtoffers de catastrophe op Goeree en Overflakkee heeft geëist, doch wel kan men met zekerheid aannemen, dat dit eiland tot één der zwaarst getroffen gebieden be hoort. Duizenden kwamen te hulp Toen we weer in Hellevoetsluis wjfren, ontmoetten we nieuwe, frisse reddingsploe gen, die het werk van hun oververmoeide voorgangers zouden overnemen. Op onze terugreis langs het Voornse kanaal zagen we hoe aan de oostelijke zijde hiervan het werk der hulpploegen, bestaande uit mili tairen en studenten, onophoudelijk voort ging. Auto's met zandzakken reden af en aan, terwijl de vrijwillige hulpkrachten in snel tempo voor lossing zorgdroegen en zwakke plekken in de dijken vulden met de oangevoerde zakken. Deze menden, die in allerijl uit diverse plaatsen in Nederland met vrachtwagens en touringcars waren aangevoerd, verrichtten prachtig werk. Sommigen van hen waren dertig uur of meer ononderbroken in touw geweest en hadden geholpen op de meest bedreigde nluatsen. De aanvoer van oerso- nen en materiaal vond thans nagenoeg on gestoord plaats. In tegenstelling tot Zondag avond. toen de colonnes, die zich naar de geteisterde gebieden begaven, gehinderd werden door grote stromen vluchtelingen, die hun huizen hadden moeten verlaten, siechts gekleed in het allernoodzakeliikste en die over eele'delilk afbrokkelende dijken in een stormachtige, met ijskoude regen vermengde wind een goed heenkomen zochten. Te midden van deze zich in tegengestelde richtingen bewegende karavanen bevonden zich kudden klagelijk loeiende koeien, on rustige paarden, schapen, varkens etc. De chaos op deze Zondagavond was onbeschrij felijk. Overal zag men mensen met man en macht nieuwe waterkeringen opwerpen om te trachten de door een hevige wind opgezweepte watermassa's te keren. Hel water steeg echter in een dergelijk tempo, dat de ene waterkering na de andere be zweek, ondanks de vertwijfelde pogingen der hulpploegen. Thans echter, nu de groot ste stroom vluchtelingen voorbij is, beweegt het verkeer zich meer in één richting. Grote trailers, uit alle delen van het land, vele beladen met jute zakken, spoedden De situatie rondom Heenvliet Op onze verdere tocht zagen we nog de overstromingen nabij Heenv]iet. Deze pol ders zijn eerst Maandagmorgen ondergelo pen, doch doordat hier het water niet meer die kracht bezat als gedurende de eerst? uren der catastrophe, waren de verwoes- niettemin een mistroostig gezicht, alles be tingen hier minder sprekend. Al was het dekt te zien door een grauwe watermassa, waarover van tijd tot tijd hevige sneeuw buien raasden. Het was een in-droevig ge zicht te zien, hoe al dit vruchtbare land was overstroomd. Hier en daar staken nog de nokken van broeikassen boven water uit. Voor zover wij konden waarnemen, was het merendeel der ruiten gebroken. Al rijdende over de hoge dijk. die Nieuwe- sluis met Heenvliet verbindt, ontmoetten wij opnieuw vrachtwagens met zandzakken, waar bovenop in allerlei standen en hou- dingp_n verkleumde vrijwilligers lagen. Ook veewagens uit Groningen, Drente, N.-Hol- land, kortom uit alle provincies van het land. waren vertegenwoordigd om het ach tergebleven vee te vervoeren, terwijl lange rijen luxe wagens zich eveneens een weg baanden door de chaos om het resterende deel der burgerbevolking te evacueren. De bewoners van de streek rondom Heenvliet ziin er. alhoewel eveneens zwaar getroffen, toch nog beter aan toe dan die van de meer zuideliik gelegen gebieden. Zij hebben nameliik nog de tiid gehad hun meubilair in veiligheid te kunnen brengen op de bo venverdiepingen. terwijl ook het vee tijdig kon worden afgevoerd. Na dit alles gehoord en gezien te hebben, arriveerden wij wederom in Spijkenisse, vol met indrukken, d'e zo in- en in-triest ziin dat ons verslag slechts een zwakke afsn'e- geling is van de wre stand van zaken. Hel ook niet doenlijk de stemming weer te geven, waarin wil verkeerden, de indruk, die de aanblik van al deze ellende op de toeschouwer maakt, is daarvoor te ver pletterend. Toestand te Hekelingen Hekelingen heeft niet veel schade geleden. De Schenkeldijk hield stand, en daardoor is erger voorkomen. Wel sloeg het hoge water op enkele plaat sen over de dijk heen. In de Brabantse polder is veel water bin nengekomen, en daardoor ontstond mate riële schade. De bewoners van Gaddijk en de polder zijn geëvacueerd. Aan de oproep van de burgemeester om te helpen, is door Hekelingen spontaan ge volg gegeven. Dag en nacht reden vracht wagens voorbij en steeds is er gewerkt aan het herstel van de dijk te Simonshaven. De school is ingericht als tijdelijk onder deel voor évacué's. Er wordt geen onderwijs gégeven aan de kinderen. niets kon worden gered en de inwoners met moeite het vege lijf in veiligheid konden brengen. Toen de vloed bijna het hoogtepunt had bereikt, kwam het water over de Pastorie- dijk. Met grote kracht spoelde het de hol af naar de Burg. Van Esstraat en de nieu we straten in het uitbreidingsplan. De bestrating van de hol werd geheel vernield en het zand weggespoeld, zodat de buizen en kabels bloot kwamen te lig gen. In de laagliggende straten steeg het water tot enkele decimeters. In laagliggende huizen en ook in kelders liep het water binnen. Hoewel de kerkklokken tijdig het komend gevaar hadden aangekondigd, werden toch vele bewoners door het water verrast. Eni ge personen verschenen in nachtgewaad op straat, om te zien wat er aan de hand was. Benedenetages. werden ontruimd. IJlïngs trachtte men zoveel mogelijk, zijn meubelen in veiligheid te brengen. Tegen de ochtend zakte het water in deze lage delen van Pernis, zodat de schade hier beperkt is gebleven. Zondagmorgen vroeg waren mannen van Publieke Werken reeds bezig de hol te her stellen. De Oostelijke havendijk (Uiterdijk) heeft veel minder van het water te verduren ge had dan de Nieuwendijk. Wel is hier een niet onaanzienlijke stormschade veroorzaakt Enige daken werden vernield. Twee woonschepen in de Eemhaven kre gen het zwaar te verantwoorden. Met be hulp van de marine kon hier erger worden voorkomen. Een tweetal schuiten, dat in de haven lag, werd door de storm opgenómen en op de wal van de Nieuwendijk gesmeten. Een triest geval Wij spraken nog even met de familie Van Wouwe, die een zaak in groenten, tabaks- artikelen enz. drijft in een van de laag tegen de Pastoriedijk gebouwde huizen. „Kom maar eens kijken", zei de heer Van Wouwe. De ravage, die zowel in zijn woning als in zijn zaak was aangericht was verschrik kelijk. Niets was door het water gespaard. Meubelen waren vernield en waren kris kras door elkander gesmeten. Van de ne ring was vrijwel niets over. Radeloos liepen de mensen door de rava ge heen en weer. „Mijn zaak is kapot" zei de heer Van Wouwe, waarvan moet ik nu leven. Hoe zal ik er ooit weer bovenop ko men." Mevr. Van Wouwe kon ternauwernood worden gered. Zij bevond zich op de bo- venetage, toen het water begon te stijgen. De weg naar de voordeur werd afgesneden. Een der omwonenden wist haar in veilig heid te brengen. ^ij geloven niet, dat de familie Van Wouwe door haar plaatsgenoten vergeten zal worden. Toen wij een kijkje namen in haar geteisterde woning waren wij er reeds getuige van, dat een medelevende Pernisser een paar gloednieuwe rubberlaarzen kwam brengen voor mevrouw, omdat al haar schoeisel door het water onbruikbaar was geworden. De busverbinding De busverbinding met Rotterdam kon in stand gehouden worden, hoewel de bussen ongeregeld reden, en langs verschillende omwegen. Later op de dag werden de dien sten geregelder, hoewel afwijkingen van de normale route noodzakelijk bleven. (Advertentie) Mais°n Haar- en Huidverzorging Permanent- Wave Haarverven Blonderen, Gezichts massage, Hoogtezon Mauritsweg 51, Tel 25940, Rotlerdam-C kant woont de familie Verheij, waar een getrouwde dochter met haar man en kind in huis is. We hebben in die nacht onze spulletjes naar boven gebracht. We hadden pas waf nieuws gekocht, want we rekenden er op, dat we gauw een nieuwe woning zouden krijgen. Alleen het dressoir was beneden blijven staan, omdat we dat niet door het gat konden krijgen. Daar het water al over het land stroom de, hadden we maar eerst alles naar boven gebracht, voordat we ons hadden aange kleed. Mijn man was erg zenuwachtig, maar- ik was vrij kalm. Ik kleedde eerst mezelf en hielp toeh m'n man. Daar het water, bleef stijgen, moesten we zelf ook naar boven. Toen het licht nog brandde, leek alles niet zo erg, maar toen dat uitging, drong het gevaarlijke van de toestand die per tot ons door. Steeds bleef het water stijgen. Op de bovenetage zaten wij ook al niet droog. Toen hebben we stoelen op bed gezet, en zijn daarop gaan zitten. De buren trachten door allerlei seinen de aan dacht op onze hachelijke positie te vesti gen van mensen op de dijk. De tijd ver streek, maar er kwam niemand om ons te helpen. Niemand kon dat trouwens doen. En toen plotseling stortte de zijmuur van ons huis in. Mijn man wilde door de dak kapel naar buiten klimmen, maar de goot brak onder de druk van zijn voet af en er brak een stuk van het dak. Over stukken van de goot en van het dak zijn we voor zichtig naar het huis van de buren ge kropen. We kwamen op het dak te zitten. Op dat moment stortte de scheidingsmuur tussen de beide woningen in en het dak werd er af gerukt. Ik hoorde de mensen gillen. Wij, mijn man en ik zaten op een stuk van het dak, dat drijven bleef op het wilde water. Wij waren overgeleverd aan de storm en de woeste golven. In het donker zag ik iets zwarts. Ik dacht, dat het een drijvend lijk was, maar mijn man slaakte een vreugdekreet. „De dijk", riep hij. Hij was toen zijn zenuwen beter de baas dan ik. Met een stuk haalde hij het- trapje van ons huis, dat ronddreef, naar zich toe en daarmee maakte hij een ver binding met de dijk, waarover wij konden kruipen. Drie uur in het noodweer Zo kregen we dan weer vaste grond on der onze voeten. Maar het was zulk nood* weer, dat het bijna niet mogelijk was op de been te blijven. De storm leek wel een orkaan, de neerstromende regen werd zo nu en danafgewisseld met hagelbuien. Door de windvlagen sloeg het water steeds weer over de dijk We hielden elkaar omklemd en hielden ons gezamenlijk vast aan een paaltje. Zo stonden we daar. uren lang. Het was net of mijn handen begonnen te branden van de koude. Gelukkig had mijn man een paar handschoenen bij zich en die gaf hij mij. Het was al weer licht geworden, want het was 's morgens 9 uur we hadden er drie uur gestaan toen er een man kwam. Die zei, dat er een boot onderweg was om ons te redden. Het was een kano. Daar mee zijn we een stuk weggebracht en toen zijn we verder per auto naar Poortugaal vervoerd. Ik ben die mannen, die ons gered heb ben heel erg dankbaar. Het zijn: Cor War- naar. T, Romeijn, A. Kranenburg, G. Rooi- man en Leen Bos In Rhoon werd met man en macht gewerkt aan de Tijsjesdijk Vader met 2 kinderen op tragische wijze 0111 het leven gekomen in de Zegenpolder Hoewel Rhoon betrekkelijk goed van de ramp is afgekomen, heeft deze daar ter plaatse, toch enige slachtoffers geëist. Daar in de buitendUk langs de Oude Maas enige gaten sloegen, liep de Zegenpolder, gelegen tussen buitendijk en Essendljk on der water. De familie van Wijnen, die in deze polder woont, wilde allereerst haar beide jonge kinderen, resp. 4 en 5 jaar oud, in veiligheid brengen. De heer Van Wijnen zou deze kinderen wegbrengen. Daar het land reeds onder water stond, heeft hij zich vermoedelijk vergist in de plaats waar de brug zich bevond. Hierdoor geraakten va der en kinderen in de sloot, en kwamen om het leven. Mevr, Van Wijnen zag het drama in de verte gebeuren. De familie had drie kinde ren. De oudste is ongeveer 7 jaar. Alle huizen in de Zegenpolder moesten worden ontruimd. Vele handen hielpen bij het reddingswerk. Vooral de burgemeester, de heer G. Verheul, en de heer D. M. Cense hebben daarbij belangrijk werk verricht. Nadat de buitendijk het begeven had, werd de toestand bij de tweede dijk, de Es- sendijk ernstig. Deze dijk vertoonde een zwak punt. Men slaagde er echter in dit punt te versterken. Nog veel ernstiger was de toestand bij de Tijsjesdijk. In de bezettingstijd was door deze dijk een duiker gelegd, en vooral daar was de toestand kritiek. Met man en macht is hier gewerkt, en men is er in geslaagd hier de toestand meester te,blijven. Had de Tijsjesdijk het begeven, dan zou Rhoon on der water zijn komen te 6taan. Een stukje van de Groene Kruisweg werd overspoeld. In de ondergelopen polder is veel vee om gekomen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1