LAXEERAKKERTJES Inzameling kledingstukken en meubilair stopgezet Aan beide kanten van de dijk water, water, water... Hulp uit het buitenland blijft toestromen Psalmgezang klonk boven de storm uit Donderdag 5 Februari 1953 Telefoonverkeer overbelast In verband met een ernstige belem mering van het telefoonverkeer ten behoeve van het reddingswerk, is particulier interlocaal telefoonverkeer naar en in de volgende gebieden stil gezet: Goeree Overflakkee, Voorne Putten, Hoeksewaard, IJselmonde en de Al- blasserwaard. Jeugdige inbrekers zwaar gestraft Door gangsterfilms van de kook gebracht De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie ion- gelui, die door gangsterfilms van de kook gebracht, zich hadden schuldig ge maakt aan een inbraak in de magaziinen van een groot warenhuis, in de late avond van 8 on 9 December il. Daarbij roofden zij voor een waarde van f 2500 goederen. De hoofddader. de 17-jarlge loopjongen A. H. van L..- die vroeger bij het warenhuis in dienst wgs en de in braak had opgezet, werd conform de cis tot anderhalf jaar jeugdgevangenis ver oordeeld. Zijn mededader, de 18-jarige stoffeerder F. H. S. en de 24-jarige tim merman F. a. V.. die bij de inbraak op de uitkijk had gestaan, werden veroor deeld tot één jaar. waarvan vier maan den voorwaardelijk. Tegen hen was de eis eveneens anderhalf jaar jeugdgevan genis geweest. Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee De gehele bevolking van de ge meente Kruiningen op Zuid-Beve land wordt geëvacueerd. In lange rij trekken de voertuigenwaarop de inwoners van het stadje met slechts weinig van hun bezittin gen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in denoodgebieden geleden wordt. Nog grote behoefte aan dekens en overig beddegoed Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, wordt met klem verzocht de inzame ling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zet ten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe in gezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrasseti, die alle gestuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, Fluwelen Burg wal 19, Den Haag. Het Rode Kruis maakt van deze ge legenheid gebruik een eerste woord van warme dank te uiten voor de op offeringsgezindheid van het Neder landse volk. De jeugd van Arnemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het herstellen van de dijk niet onbetuigd. IJverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met zand, waarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. In Klundert: Gezin met zeven kinderen omgekomen In Klundert zijn zeker 13 doden te betreuren, aldus deelde de burgemees ter van deze West-Brabantse gemeente mede. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarbij de heer Leen van Wen sen met zijn echtgenote, mevrouw Van Wensen-Tolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De in woners van Klundert zijn voor drie kwart geëvacueerd. Rond de gemeente ligt een vlakte van 7 ha onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig, aldus deelde de burgemeester mede. Er is een groot gebrek aan bo ten met motor. Speciale watersnood postzegel Met toeslag van 10 cent Ten behoeve van de getroffenen zal PTT op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van tien cent met een toeslag eveneens van tien cent. De op brengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zijn, volgt nader bericht. Critiek van Engelge bladen op de BBC Nederland ten voorbeeld. Twee Britse bladen hebben critiek geleverd op de wijze, waarop in Enge land gewaarschuwd is voor overstro mingen. De critiek is vooral gericht tegen de BBC. De Daily Sketch stelt de Nederlandse radio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gela ten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de over stromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand geno men hadden". De Daily Mirror is van mening, dat de BBC haar program had moeten on derbreken om de bevolking te waar schuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden, waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. Bij hulpverlening: Militair verdronken, twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is Zondag de dienstplichtig soldaat E. Kasan, leger- nr 260724240 van het Regiment Zware Luchtdoel artillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkom stig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg (legernr 310401011), afkomstig uit 's Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts (legernr 310501440) afkomstig uit Delft. Snel recht Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zijn onmid dellijk gedegradeerd. Huisvesting daklozen Nog geen opgaven nodig uit Noord-Nederland Het ministerie van Binnenlandse Za ken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan dak lozen uit de noodgebieden gericht moe ten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Korfbal en hockey voor a.s. weekeind afgelast In verband met de ramp, welke ons land heeft getroffen, hebben de Kon. Ned. Korfbalbond en de Kon. Ned. Hockeybond besloten alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Februari a.s. vast gestelde wedstrijden af te gelasten. Ook geen voetbal? Het bestuur van de K.N.V.B. komt vandaag in een bijzondere vergadering bijeen teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijd programma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. Het verdronken land van Flakkee Tn de polders ligt alleen Dirksland nog droog (Van een onzer speciale verslaggevers). Woensdagmiddag. Over de dijken van Flakkee bewegen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen de lichtgrijze lucht. Ze trekken moeizaam voort, als ten minste geen dijkgat hun een halt toeroept. Het zijn de inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de enkele haventjes, waarvan zij hebben gehoord, dat er schepen liggen, die hen in veiligheid zullen brengen. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht, tot enkele kerels met een roeiboot in de buurt kwamen en hen naar de dijk brachten. Zie maar dat je verder komt.... Maandag kwamen de Marine-vletten in de polders rond de dorpen in de Zuidoosthoek. In Oude Tonge roeiden ze Dinsdag voor het eerst in de straten en werd een begin gemaakt met de evacuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteisterd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft. harnis binnen om bij daglicht naar Zuid-Beveland te vertrekken. In een lange linie kwamen kleine Engelse lan- dingsboten aanzetten, elk op dek een opvouwbare kano vervoerend. Zij kwamen uit Duitsland. In de middag voeren vijf mijnen vegers van de Kon. Marine door de Krammer op weg naar Zeeland. De hulpverlening kwam op gang. De chaos werd minder, het gevoel van machteloosheid ging wijken. Machteloos voelt men zich als men, te hulp varend, een semi-arts en Rode Kruis-mannen moet meegeven zonder medicamenten en draagbaren. Men doet met een paar uit eigen middelen gekochte aspirine buisjes zo weinig. Dekens gingen er mee en 500 broden, die in Middelharnis werden gelost. Maar tijdens die vaart voor het evacu eren van vrouwen cn kinderen van Flakkee, werden in de opvangcentra weer meer maatregelen getroffen om de evacuatieschepen met voldoende geneesmiddelen te doen uitvaren. De hulpverlening kwam op gang. De chaos ging wijken. Hoe langer hoe min der zou men langs elkaar heen gaan werken. Materiaalgeld> levensmiddelen in grote hoeveelheden Overweldigend blyft de stroom van hulp, die ons land bereikt uit het buitenland. Een volledig ">ver-. zicht hiervan zou vele kolommen van ons blad vullern Wij moeten volstaan met een zeer beknopte opsomming van de acties en zen dingen. De KLM heeft op alle internationale lyner van haar verkeersnet voor zover mogelijk, gratis ruimte beschikbaar ge steld voor dringend vervoer van goede ren uit het buitenland naar ons land. De liga van het Internationale Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat -de Rode-Kruisverenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan Engeland en Nederland. De Paus heeft dertigduizend gulden gegeven aan het Nationaal Rampen fonds. De zaakgelastigde van Pakistan in Den Haag heeft zijn auto met chauf feur, een secretaresse en nog een lid van zijn personeel afgestaan. Het internationaal Chr. vakverbond heeft een groot bedrag geschonken. De Britse ambassade heeft omvang rijke materiële hulp aangeboden, waar onder 50.000 zandzakken, die inmiddels zijn gearriveerd. De burgemeesters van Cannes en Nice hebben voor in totaal 1000 kinde ren een verblijf aan de Rivièra aange boden. De directeur van de Franse spoor- weeen heeft aan de Nederlandse spoor wegen materieel aangeboden. Uit- Italië komen aanbiedingen van levensmiddelen, medicamenten, bedde goed, vaartuigen, terwijl men ook ruimte beschikbaar maakt voor geëva cueerde kinderen. Men heeft nog twee militaire vliegtuigen gezonden. In Rome is een geldinzameling georgani seerd, waarop de Italiaanse regering met een groot bedrag heeft ingeschre ven. Uit Duitsland zijn tien motorboten van de rivierdienst en een begeleidend vaartuig met een volledige bemanning in Nederland aangekomen. Voorts zijn rubberboten, motorpompen, medica menten, dekens en geld gezonden. De Duitse Volkswagenfabrieken hebben een Volkswagen-ambulance aange boden. Denemarken: speciale postzegel De Deense posterijen gaan een spe ciale postzegel uitgeven met een toe slag. Een derde van de opbrengst zal naar Nederland gaan. De Zwitserse regering heeft honderd duizend francs beschikbaar gesteld Uit Zwitserland zijn vijfhonderd dekens per vliegtuig in Nederland aan gekomen. Drie vliegtuigen vertrokken uit Oslo met goederen voor de slachtoffers Deze goederen bestaan o m. uit robber- boten, lakens en dekens. Het Indonesische Hoge Commissa riaat in Den Haag heeft een auto en medische krachten ter beschikking ge steld. In tal van Canadese plaatsen worden hulpacties georganiseerd. Gemeen schappen van Nederlanders, die in de afgelopen jaren naar Canada zijn ge- emigreerd, richten afzonderlijke fond sen op. De regering van Israël heeft vijt dui zend kisten sinaasappelen naar Neder land gezonden. De bemanningen van de twee Ameri kaanse torpedobootjagers „Bristol" en „Johnston", die een bezoek aan Am sterdam brengen, hebben een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood, die 4560 gulden heeft op gebracht. Op Schiphol arriveerde uit Brussel een toestel van de Sabena met 2 XA ton rubberlaarzen. Bij een cheque groot 375 dollar die prins Bernhard bij zijn vertrek uit New York van de rector van St Mark's Church in the Bowery heeft ontvangen, was een schrijven gevoegd dat aldus eindigt: „U weet, dat wij in St Mark's in onze gebeden gedenken en wij bidden om vertrouwen, moed en kracht voor Hare Majesteit, U en Uw volk en in het bijzonder voor hen, die in nood ver keren". In 't West-Brabantse lijkt leven getceken (Van een onzer verslaggevers) Het West-Brabantse overstromingsgebied doet in menig opzicht denken aan een streek, waaruit het leven geweken is. Tal van plaatsjes en dorpen zijn geëvacueerd. Fijnaart bijvoorbeeld, is nu een dood stadje. Alleen de militairen op de centrale punten brengen nog enig verkeer. Het zijn dood vermoeide jongens, die zich nochtans slechts even de tijd gunnen om de inwendige mens te versterken. Hun verha len over het leed, dat hier in wijde omtrek over de bewoners is ge komen, zijn van een schrijnend karakter. Met moeite slechts waren de mensen, gehecht als zy zijn aan hun huis en grond, te bewegen weg te trekken. Er waren er onder hen, die door en door versteend van de kou hun ledematen nauwelijks meer konden bewegen. Zij hebben ge zeten op de daken, in te lefoonpalen, en in de kruinen van bomen Sommigen konden geen woord meer over de lip pen brengen. De doorge stane ellende van enkele etmalen had hen zelfs vadk angstig gemaakt voor hun redders! De volkomen apathie van vele zwaar getroffe- nert is er veelal do oor zaak van dat men moei lijk een juist beeld kan krygen van het getal der omgekomenen in de ge troffen gebieden. Wij hebben de mensen gezien, die van de zwaar getroffen eilanden Schouwen en Duiveland en Overflakkee zijn ge haald. De moed heeft ons ontbroken hun naar hun belevenissen te vragen. Bij zoveel .ellende past het ieder te zwijgen Trouwens wat deze mensen hebben moeten doorleven, laat zich niet beschrijven. Wij denken aan de ongelukkigen, die in Tholen en Zierikzee drie bange "nachten heb ben moeten doorbrengen in de open lucht. Scha mel gekleed, zijn zij in die plaatsen naar de hoogste punten gevlucht. Toen er geen tranen meer waren om te hui len, groepten zij bijeen, vouwden de handen en baden hardop om uit komst uit deze verschrik king. Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam, stonden ongeveer vijftig mensen bijeen, op een punt van de dyk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een man, die be gon te zingen, een psalm, waarin getuigd werd van een onwankelbaar ge loof, en de 'anderen vie len die man by. Schor heeft dat lied boven storm en watergeweld uit ge klonken, totdat het water kwam en enkelen zich niet meer staande kon den houden en wegzon ken. in het donker grauwe water. Van die groep van 50 zijn er. naar men heeft kunnen na gaan, slechts elf gered kunnen worden Angstig loeit het achter gelaten vee Als men langs het eiland vaart met een schip, op weg naar Zierikzee, om daar hulp te brengen, lijkt het of ach ter de dijken alles normaal is. Maar men ziet niet hoe achter die water kering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Klam mer of de Grevelingen en de zeearm breedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flakkee. Torenspitsen steken nog boven de dijken uit. Hoge daken van boerderijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijkbreu ken waar de vloedgolf de zware water kering, die het eeuwenlang uithield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft steeds verder af. Er zijn ook breuken, die minder ern stig zijn en snel hersteld kunnen wor den. Daar was de bazalten dijkvoet be stand tegen het geweld en werd alleen het met klei bedekte zandlichaam weg geslagen. Bij normale vloed kan het water deze polders niet meer binnen stromen. Van die gaten ziet men er enige, als men door het Zuiddiep tus sen Tiengemeten en de Hoekse Waard trekt. Zo'n gat is er ook even ten Wes ten van Willemstad. Daar komt geen water, van buiten meer bij. Als' men dan later in Middelhar nis aan land gaat, staat men ver slagen voor de grootste vernielin gen, die men zich kan indenken. Onafzienbare watervlakten, slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even er boven uitsteekt, het dak van een boerderij of een groepje bomen. In de verte liggen als donkere plekken tegen water en hemel af stekend, de woongemeenschappen, dorpjes, waar de welvarendheid in een klap is weggevaagd door water, dat zich door de dijken brak. Een triest gezicht. Droefenis en ellende hlen ploetert over het drassige dijkje langs het kanaal naar Middel harnis, want de naastliggende weg sfaat onder water. Men komt groepen vlychtelingen tegen, die toestemming hebben gekregen naar de haven te gaan omdat er weer een evacuatie- schip is aangekomen. Vermoeide, ter neergeslagen mensen, de meesten maar met wat schamele bagage, de enige be zittingen, die men heeft kunnen red den. Zij zijn van alle kanten naar Mid delharnis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de overkant is. Men bereikt 't dorp dat bij de haven, hoog-' gelegen als het is, droog ligt, maar direct achter de dijk onder water staat, en weer erbuiten zijn het slechts de dijken, die als droge linten door de watervlakte slingeren, de enige ver bindingen met de andere delen van het eiland, voorzover er geen'gaten in zijn geslagen. Daar liggen, vletten van de Marine om de vluchtelingen langs het obstakel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Langs de dykberm liggen bij tiental len de verdronken koeien en varkens. Opgeblazen cadavers. Een varken, dat de dijk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Iedereen die passeert heeft genoeg aan zijn'eigen zorgen. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden dagenlang tot de buik in het water. Zij zijn niet te bereiken. Men kan alleen hopen, dat het koude water nu spoedig een eind aan hun lijden maakt. Op een hek in het land zit ten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog, maar zijn '.en dode opgeschreven. Verderop komt een jong kalfje dartel aanhuppe len als het een mens ziet. Schuw is het niet, alleen maar angstig en het loopt met de mens mee als een hond, die smeekt om bescherming. Na een paar honderd meter blijft het staan, klagelijk zacht loeiend. Overal ziet men op de droge plek ken schuwe katten wegsluipen. Hier en daar wappert een ivitte doek Ten Noorden van Sommelsdijk is een klein poldert je, dat droog is gebleven. Daar hebben vliegtuigen van marine en luchtmacht reeds verscheidene keren voedsel neergeworpen. Ook enkele helicopters hebben kans gezien mensen van de daken van geïsoleerde boerderijen binnenboord te halen en in dit poldertje neer te zetten. Ze zwer men de gehele dag over de verlaten polders. Hier en daar zwaait een witte doek uit een dakraampje. Maar er laat zich geen levende ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de bewoners gered zijn of omgekomen en dat zich in de verstrooide boerderijen geen levende ziel meer bevindt. In het poldergebied is Dirksland de enige plaats, die droog ligt. De omrin gende dijken hebben het gehouden maar men moet dag en nacht aan die dijken werken en Dinsdagavond is het er even critiek geweest. Dirksland is overstroomd van vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Men hoort geen klachten over voedselgebrek. Maar er is gebrek aan drinkwater. Gas en electriciteit zijn eveneens overal uitgevallen, Telefoonverbindingen kan men soms nog krijgen. Van het kleine haventje van de Ga lathee uit is men begonnen met het in veiligheid brengen van de bewoners van Ooltgensplaat en Oude Tonge. Over de dijken kon men de groepjes vluchtelingen zien trekken, gebukt onder bagage. Twee groepen droegen op draagbaren zieken en doden mee. Reddende scheepjes Over het Hollands Diep zwermde Dinsdag van daglicht af de hulp van schepen aan. Een vloot van botters uit Urk, Wieringen en Den Helder, gela den met stro en levensmiddelen, viel tegen de avond de haven van Middel- 38

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5