ZWOLSCHE COURANT Herstel Schouwen -Duiveland moeilijkste taak PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN Dagblad voor Overijssel,Noord Qelderland en Zuid Drente Zal bevolking voor a.swinter kunnen terugkeren 1352 DODEN Evacuatie heeft normaal verloop Eenheid Europa's defensie vóór 1 April a.s. Schip „Salland" vergaan? 164ste jaargang, No. 31 (Dit nummer bevat acht pagina's) Vrijdag 6 Februari 1953 Abonnementsprijs 1 6,— p. kw, 4? ct p. w. Advertenties 1-15 mmregels f 3.—; iedere ma» meer 20 ct. Blauwvingers f 1,50 (20 w.); ver der 10 ctp w Handelsadv tarieven op aanvr. Uitgave Kon. Drukkerij en Uitgeverij van Dt Erven J. J. Tijl N.V, Melkmarkt 13-23, Zwolle TeL 3841 - Giro 3106 - Telegr.-adres: Tijl. Dir. mr H. Dikkers, Hoofdred. mr J. C. de Wit Hulpverlening verloopt thans georganiseerd Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moei lijkste van de problemen geacht, welke thans door de overstroming in Zee land geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle problemen bij het dichten van de dijkbreuken en het gehele herstel van de waterkering, zo deelde ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, gisteren aan de pers mede. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei, dat we gelukkig zullen zijn, als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zal zijn. Kleinere gaten op Schouwen zijn reeds onder handen genomen. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke gaten, voor het dichten waarvan aannemers zullen worden ingeschakeld. De Zonnemaire-polder is gisteren eveneens ondergelo pen, zodat gezegd kan worden, dat negen tiende deel van dit eiland onder water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De waterkering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld. Eerst daarna kan men de bevolking laten terugkomen. Voor het herstel der waterkering in Zeeland zijn op dit ogenblik nog geen grote aannemers aan het werk. Wel zijn er reeds enigen aan getrokken. Op Walcheren en Nd Beveland weer geregelde busdiensten De hulpverlening verloopt thans, in tegenstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle improvisatie aankwam, georganiseerd. In de niet getroffen dorpen in de noodgebieden krijgt-het leven weer een enigszins normaal aan zien en op Walcheren en Noord-Beve land zijn weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Hal steren en Steenbergen waren Donder dag begrafenisdiensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, geïmpro viseerde graven. Zo staan op Zijpe drie ruwhouten kruisen op de plaats, waar slachtoffers zijn begraven, die daar zijn aangespoeld. Hun namen zijn er door kennelijk ondeskundige handen op ge schilderd. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Donderdag zijn in Bruinisse alle inwoners ingeënt tegen typhus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog water ge ïsoleerd zijn. En in de uren van laag- water wordt alles gedaan wat mogelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water. Maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Er zijn nog altijd enkelen, die hardnekkig weigeren te vertrekken. Velen voor hen hebben enige dagen geleden net zo gesproken, doch zij hebben deze woorden met de dood moeten bekopen. De levenden staan thans echter weer gereed om de aloude strijd tegen het water te hervatten en niemand twijfelt eraan, of zij zullen ook deze keer daar in slagen. Geen ernstige nieuwe rampen De reddingsactie in het door de stormvloed geteisterde gebied is giste ren met onverminderde kracht voort gezet. De vrees, dat de storm, die Dins dagavond opstak, nieuwe ernstige ram pen zou brengen, is gelukkig niet be waarheid. Wèl meldde Schouwen-Dui veland drie nieuwe dijkbreuken (bij Noordgouwe, bij Zonnemaire en bij Brouwershaven), wèl noopten nood meldingen tot tijdelijke concentratie van het reddingswerk op Noordgouwe, Qude en Nieuwe Tonge, doch er zijn geen berichten over nieuwe grote ver liezen aan mensenlevens binnengeko men. Luchtvloot groeit voortdurend De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg, Woens- drecht en Gilze-Rijen naar het getrof fen gebied in stand houdt, groeit voort durend. Zij bestond gisteren uit 220 toestellen, waaronder 25 helicopters. Drie Italiaanse militaire vliegtuigen waren onderweg om zich bij de vloot te voegen. Ook de armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard bleef in actie. Be dreigde punten op Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee werden thans nog slechts een gering deel van geëvacueerd en op beide eilanden is de bevolking gebleven. Stroom van vluchtelingen Een stroom van vluchtelingen komt aan in de opvangcentra aan de rand van het noodgebied, in Schiedam, Rotterdam, Bergen-op- Zoom en elders. Men heeft de voorlopige indruk, dat het aantal dergenen, die buiten hun woon plaats moeten worden onderge bracht, de 50.000 niet zal over schrijden. Naarmate de evacuatie voort schrijdt en de redders in contact kunnen komen met tevoren geïso leerde plaatsen, krijgt men ook meer inzioht in de verschrikkin gen, die de nacht van de 1ste Fe bruari heeft gebracht, toen on weerstaanbare vloedgolven Stave- nisse en andere plaatsen over weldigden. Op vele punten is men druk bezig met het versterken van bedreigde pun ten in de waterkeringen. Hier en daar is zelfs het herstel van dijken reeds begonnen. Ook daarbij vervullen de vloten te water en in de lucht een be langrijke taak: tienduizenden zandzak ken worden uitgeworpen of aange voerd. Grote troepencontingepten wer ken met koortsachtige haast aan de dijkversterking. Het totaal aantal genoteerde slacht offers van de watersnood bedraagt thans 1352. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen: Halsteren 2; Tiengemeten 2; Middel- hamis 16; Nieuwe Tonge 12. Bioscopen Zondag gesloten Met het oog op de algemene gedenk dag heeft het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoopbond bepaald, dat a.s. Zondag de bioscopen in het gehele land gesloten zullen zijn. Gratis een nieuwe bril De samenwerkende groothandel in optische artikelen, en de vak- opticiëns in Nederland maakten be kend dat getroffenen, die door de waterramp hun bril hebben ver- lorén, zodra zij zich in de plaats bevinden waar zij voorlopig ver blijf zullen houden, bij de opticiëns gratis een nieuwe bril kunnen aan schaffen. Jongetje verdronken in Epe (Van onze correspondent) Een zes-jarig zoontje van de burge meester van Epe, mr dr I. N. Th. Die penhorst is gisterochtend tijdens het spelen in de tuin bij zijn woning in de vijver gevallen en verdronken. Zoveel mogelijk in de buurt van woonplaats Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal. overschrijden. Men moet bij de evacuatie onder scheid maken tussen de evacuatie in de omgeving en die op verre afstand. In Noord-Brabant zijn er naar schat ting al 18.000 geëvacueerden onderge bracht. Zij zijn over velé plaatsen ver spreid. Het is uiteraard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig over zicht te geven. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waar uit zij over verscheidene plaatsen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getrof fenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de hier voor genoemde zwaar getroffen eilan den is er een grotere georganiseex-de afvoer. OVERZICHT V.D. RAMP IN NEDERL. EN BEL6IE 'ao.Zoom EO ER LAN 0 Turnhout I f Geen nieuwe doorbraak bij Renesse Het bericht van gisterochtend, dat ook bij Renesse (op Schouwen) een nieuwe dijkdoorbraak was geconsta teerd berustte op een misverstand. Volgens de burgemeester van Renesse was er niets aan de hand. KONINGIN SPRAK MET EVACUE'S - Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan enige evacuatie-centra. De koningin bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd, en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit door gangscentrum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier werden geregistreerd, van de eerste be hoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincie. De koningin heeft in de bussen mee geholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoort vertrok ken. Foto: Koningin Juliana in gesprek met evacué's te Utrecht. DULLES EIST IN KLARE TAAL: Anders zullen de V.S. hun hulp niet voortzetten De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Donderdag bij zijn besprekingen met West-Duitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzetten, indien Europa vóór April geen grote vorderingen maakt bij de eenwording van zijn defensie, aldus heeft een hoge functionaris gisteren te Bonn mede gedeeld. Dulles deelde kanselier Adenauer en de leider van de West-Duitse socialistische oppositie, Ollenhauer, mede, dat de Verenigde Staten tegen de tijd van de volgende bijeenkomst van de Navo-raad in de tweede helft van April concrete resultaten wilden zien. Anders zou het vrijwel onmogelijk zijn het Amerikaanse congres er toe te brengen gelden voor hulp goed te keuren, aldus zou de Amerikaanse minister hebben verklaard. Nieuwe Engelse voorstellen over samenwerking Engeland heeft Donderdag mede gedeeld, dat het bereid is lucht- maeht-esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Ne derland, Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is over handigd aan de leden van de tussen tijdse commissie van de Europese ver dedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gede tailleerde plannen genoemd voor sa menwerking van de Britse strijdkrach ten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van for mering. De Britse voorstellen, aldus een ge zaghebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bijdragen, welke Engeland kan verlenen zonder volledig lid van de E.V.G. te worden. „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Engeland door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strijdkrachten van de verdedi gingsgemeenschap". In Franse regeringskringen gaf men Donderdagavond uiting aan de hoop. dat de Britse plannen voor samenwer king met de E.V.G. slechts..een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voor stellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men be seft, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de ver dere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken Prins Bemhard bezocht zwaar getroffen gemeenten Lof voor burgemeesters Prins Bernhard is gisterochtend van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde ge bieden. Nadat hij op het vliegveld Haamstede (Schouwen) was geland, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar ge troffen gemeenten bezocht, voorname lijk op Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland en ZuidrBeveland. Persoon lijk heeft hij op vele plaatsen de eva cuatie van de bevolking gadegeslagen. De prins prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en de te ne men maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrach ten was de prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Om ongeveer half vijf keerde prins Bern hard per vliegtuig terug. Hjj landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. Koningin dankt staatshoofden Koningin Elizabeth van Engeland heeft van koningin Juliana het vol gende telegram ontvangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht". Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbe tuigingen doen toekomen. Regeringsnota over de watersnood i.' Droes heeft aan de voorzitter der iVoede Kamer medegedeeld, dat hij .•(lorneiuens is een nota met betrekking tut de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maan dag Februari a.s. aan de leden wor den toegezonden. De voorzitter zal in de vergadering van Dinsdagmiddag 10 Februari a.s. voorstellen deze nota dezelfde middag nog aan de orde te stellen. Vier Overijsselaren aan boord Er wordt ernstig rekening mee ge houden, dat de kustvaarder „Salland" in het noodweer van Zaterdagnacht vergaan is. Gezagvoerder was de Zwol lenaar M. Teekman. Het 298 br. reg. ton metende schip, is Donderdag 29 Jan. uit Par aan de Engelse Z.-kust vertrok ken met bestemming Stockholm. Het schip, dat pas een half jaar in de vzart was, had een lading pijpaarde aan boord. Tijdens het noodweer heeft de „Sal land", welke eigendom is van de gebr. Teekman, zich waarschijnlijk voor de Hollandse kust bevonden. Zondagavond zijn bij Katwijk twee sloepen van de „Salland" aangespoeld. Thans worden deze onderzocht. Eergisteren had het schip Stockholm moeten bereiken. De bemanning bestond uit zeven koppen. Naast kapitein Teekman wa ren aan boord: stuurman H.Bruins Slot (Amsterdam), machinist Th. Bruintjes (Groningen), B. Drenth, ma troos (Hasselt), P. Visser, matroos o.g. (Zandvoort), L. Bameveld, kok (Kam pen) en G. Marsman, lichtmatroos, (Kampen). Hulpverlening in de provincies Niet rechtstreeks goederen zenden naar rampgebied! De commissarissen der koningin hebben provinciaal %en coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van het maatschappelijk werk, tot stand gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, gecentraliseerd bij de provinciale stich tingen voor maatschappelijk wfrk. Enkele der contactadressen zijn: Friesland: Weerd 11, Leeuwarden, Tel. K 5100 - 5645; Drente: Stations straat 11, Assen, Tel. K 5920 - 2413; Gelderland: Parkstraat 27, Arnhem, Tel. K 8300 - 21259; Overijssel: Sta tionsweg 5, Zwolle, Tel. K 5200 - 3170. Aan deze adressen moeten alle aan biedingen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht. Betreffende de zen ding van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Particulieren, die het voornemen hebben rechtstreeks goederen te zen den naar de noodgebieden, wordt drin gend verzocht zich te wenden tot bo vengenoemde provinciale adressen. Rechtstreekse toezending aan de noodgebieden belemmert de hulpver lening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende op slagruimte wordt beschikt. Ir Maris over de Afsluitdijk IJsselmeerpolders niet bedreigd. Tr Maris heeft meegedeeld, dat de Afsluitdijk enige beschadigingen op liep. Ir Maris had de indruk, dat d® bazaltzuilen en de ingebetonneerde bloksteen zich beter heeft gehouden dan de niet ingebetonneerde, dus nor maal gezette steen. De in aanleg zijnde dijken in het IJselmeer, hebben, voor zover zij ge reed waren, vrijwel geen schade op gelopen. Wel ondervonden de dijk vakken, die nog niet waren afgewerkt, schade. Zo werd ook schade aan de as- faltkraagstukken toegebracht, welke 't dijklichaam beschermen, 't Gebruik van asfaltkraagstukken vormt in verband hiermee een interessant punt van. stu die voor de Rijkswaterstaat. De Bilt vencacht: van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). VORST. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Morgen. Zon op 8.09, onder 17.33. Maan op 2.25, onder 10.23. L.K. Tussen gisterochtend en heden ochtend 8 uur viel in Zwolle 0,9 mm neerslag. Temperatuur hedenochtend 8 u. 4 gr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1