„NOABERHULP" VAN DRENTHE GEVRAAGD VOOR RAMPGEBIED t Stoffen Inzameling goederen in natura Bouw van 24 militaire woningen in Zuidlaarder raad aangehouden Nationaal Rampenfonds Drenthe's mooiste zuivelfabriek staat thans in Emmen 0 De Provinciale Voedselcommissaris van Drenthe en de Stichting voor de Land bouw, gewest Drenthe, delen mede, dat vanaf Maandag. 9 Februari a.s. een in zameling in natura zal worden gehouden bij alle landbouwers in Drenthe ten be hoeve van de collega's in de door de watersnood getroffen provincies. Nu lang zamerhand de gegevens van de omvang van de ramp bekend worden, blijkt hoe enorm groot de behoefte zal zijn aan allerlei bedryfsbenodigdheden, als ruwvoe- ders (hooi, stro, voederbieten, voeraardappelen), zaaizaad, pootgoed enz. maar ook aan landbouwwerktuigen van de meest uiteenlopende aard. De behoefte aan levende have zal vanzelfsprekend ook zeer groot zijn, zodat opgaven van dien aard ook zeer welkom zullen zyn. Het apparaat van de Prov. Voedselcommis saris zal voor een doelmatige opzet van de inzameling nauw samenwerken met de Stichting voor de Landbouw, gewest Drenthe, terwijl in de districten eenzelf de samenwerking tot stand zal worden gebracht tussen de plaatselijke bureau houders en de districtscommissies van de Stichting voor de Landbouw. Het zal geheel overbodig zijn de Drentse boerenstand op te wekken aan het welslagen van deze inzameling hun spontane medewerking te verlenen. De vele bewijzen daarvan bereikten ons reeds in allerlei vorm. Laat Drenthe, de provincie waar de „Noaber"-hulp nog in ere is, blyk geven deze hulp ook te willen uitstrekken tot onze landgenoten in de geteisterde gebieden. Stroom van giften en goe deren houdt aan. Uit EMMEN zijn wederom vier grote vrachtauto's met 20 ton goede ren, waaronder beddegoed, ledikan ten, matrassen, wiegen, kinderwa gens enz., naar het rampgebied ge gaan. Voorts vertrok uit Emmen een trailer met 15000 turven naar Breda, waar een grote opslagplaats van turf zal worden gemaakt. De Grientsveen Mij. te AMSTERDAMSEVELD heeft in totaal 150.000 turven voor het rampgebied afgestaan. De turven zul len per schip naar Breda worden vervoerd. SLEEN offerde in totaal een be drag van f 28000, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van f 4 per hoofd. In OOSTERHESSELEN bracht de collecte in totaal op f30.679.06. Dat is een prachtig voorbeeld van offer zin n.l. f8.45 per inwoner van groot tot klein. De 20 ton goederen die uit SMIL- DE werden gezonden, waren zo goed gesorteerd, dat deze nog dezelfde dag konden worden doorgezonden naar Goes. Uit BUINEN meldt men ons, dat voor het zandgedeelte en de veenko loniën twee vrachtwagens kleding en schoeisel werden gezonden, terwijl Buinen zelf twee grote trailers met stro en bieten naar Utrecht liet bren gen. De lijstcollecte bracht in deze plaats f3300 op. Met de geldinzameling is men in MEPPEL gevorderd tot een bedrag van' f23000. Meppel heeft 16000 in woners. Uit ZUIDLAREN kon reeds Zondag een grote vrachtauto met goederen naar de Ahoyhallen worden verzonden. Verschillende vrachtwagens uit deze gemeente vertrokken direct naar het ramp gebied om te helpen-bij het ver- vöër van vee. Er werd in samen- werking met Kropswolde een on derzoek ingesteld naar de ruimte voor vee, waarna medegedeeld kon worden dan 1000 stuks koeien en 150 paarden zouden kunnen worden opgeborgen. Tien ver pleegsters uit deze gemeente zijn naar Rotterdam vertrokken en doen daar reeds verdienstelijk werk. RUINERWOLD bracht f 10.400 bij een, maar er moeten nog versehillen- Militaire slachtoffers. Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de soldaat J. E. Willemsen (reeds gemeld) uit Didam. Ten ge volge van een ongeval tijdens de hulp verlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. De twee militairen van de Konink lijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat zij vermist wa ren, zijn thans terecht. Vier dagen verlof voor militairen uit noodgebied De chef marinestaf, de chef gene rale staf en de chef luchtmacht ma ken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de le ger- en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote onge rustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteis terde gebieden, bestaat, ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden, maar het zal ie dereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied ge legen woonplaats te doen gaan. Daarqm, hoezeer de militaire auto riteiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet ver antwoord, thans aan militair perso neel verlof te verlenen, Zodra echter de toestand is gesta biliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in wer kelijke dienst bij zee-, land- en lucht macht, afkomstig uit de door de na tionale ramp getroffen gebieden, een buitengewoon verlof met familiebe zoek worden verleend van vier da gen. Zo spoedig mogelijk zullen hier voor nadere regelen worden vastge steld. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had ge hangen om zich van de verdrin kingsdood te redden. de bedragen binnenkomen. Deze ge meente heeft ruim 3000 inwoners. In SCHOONOORD is in totaal, met inbegrip van de inzameling door leerlingen van de burgemeester Van Royenschool, f 5480.20 bijeen gehaald. Verpleegsters naar Rotterdam. Het comité Dametin te DALEN, dat enige jaren door middel van de uitgifte van een maandblad het con tact onderhield met de militairen uit deze gemeente die in Indonesië ver bleven, heeft uit de nog ter beschik king zijnde geldmiddelen een bedrag van f400 geschonken voor hulp aan de slachtoffers. De afdeling Dalen van het Rode Kruis stelde f 300 be schikbaar. In deze gemeente werd een bedrag van f 18.924.72 gecollec teerd, hetgeen neerkomt op f23.50 per gezin. In ELIM werd huis aan huis ge collecteerd. Een groot aantal kle dingstukken kon reeds eerder naar Hoogeveen worden verzonden, ter wijl aan geldelijke bijdragen binnen kwam f3420.10. De filmavond die in GIETEN voor het rampgebied werd gehouden, bracht niet f 40 maar f 140 op. KEURMEESTERS OP STAP Aan het verslag van de verrichtin gen van de keurmeesters van de pro vinciale keuringsdienst van waren in Drenthe over de maand December '52 ontlenen wy het volgende: Het totaal aantal inspecties bedroeg 1575. waar van in winkels 668, verkoopplaatsen op markten, kermissen enz. 292, vaar- en voertuigen 85. eet- en drinkgelegen- heden 31. opslagplaatsen 15, bereid- plaatsen 5, melkveehoudersbedryven 31. melkverkopersbedrrjven 21 en bak kerijen 427. Het aantal genomen di verse monsters bedroeg 165; dat der melk 256, karnemelk 23 en diverse melkproducten 40. Opgemaakt werden 22 processen-verbaal. BENOEMINGEN PROV. GRIFFIE Ged. Staten van Drenthe hebben ter provinciale griffie van Drenthe be noemd tot adjunct-commies de heren Mr. H. J. Kwint te Kesteren, Mr. A. L. Reinhardus te Assen en Mr. H. Kro nenberg te Annen; tot commies de heer C. Verwey te Ysselstein. De voorzitter herdacht bij de ope ning de grote ramp, die het Zuidwes ten van ons land heeft getroffen en verzocht allen 1 minuut stilte in acht te willen nemen voor de getroffenen. Staande voldeden allen aan dit ver- verzoek, Met de woorden „Woorden schieten hier tekort, doch goede ge dachten binden ons allen tezamen", opende de voorzitter deze vergadering. De verbouwing van de o.l. school te Schuilingsoord en de bouw van een onderwijzerswoning aldaar ontmoet bij de raad geen tegenstand. Het voorstel voor de bouw van 24 woningen voor militairen wordt op verzoek van de voorzitter aangehou den tot de eerstvolgende vergadering. Gezien de noodtoestand in een groot gedeelte van het land, wil spr. dit voorstel liever aanhouden. De raad kan zich hiermede verenigen. De heer Sants wilde gaarne nog een enkele op merking maken, aangezien deze kwes tie reeds enkele keren in de raad werd behandeld, zou spr. het op prijs stel len dat hierover geen papier meer zou worden vuil gemaakt. Er is reeds veel over gedebateerd en alle leden weten wel hoe de stand van zaken is. Vele tientallen aanvragen van inwo ners om woonruimte wachten nog. Spr. vindt dat deze eerst moeten wor den geholpen. Giro 9575 Stortingen kunnen ook worden gedaan: a. Aan het hoofdkantoor van de Prov. Drentsche en Asser Courant te Assen; b. Door overschrijving op onze banltrekening bij de Ned. Middenstandsbank, kantoor Assen, onder vermelding: „Slachtoffers watersnood"; c. Door overschrijving op onze rekening bij de postgiro- dienst, nummer 717 8 6, eveneens onder vermelding „Slachtoffers watersnood". Alle binnengekomen giften worden in ons blad verantwoord en daarna afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. EMMEN Onder grote belangstel ling werd gistermiddag de nieuwe, modern geoutilleerde zuivelfabriek „Emco" van de Coöp. Zuivelfabriek en Melkinrichting„Emmen" te Noord- barge officieel in gebruik genomen. Deze naar de eisen des tyds ingerich te fabriek is in de plaats gekomen van de oude fabriek, die 60 jaar dienst heeft gedaan. De officiële opening werd verricht door de burgemeester van Emmen, Mr. K. H. Gaarlandt. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het byna voltallige college van B. en W. der gemeente Emmen en de gemeentesecretaris, de heer A. N. Nap, het dagelijks bestuur van de Drentse Zuivelbond, vertegenwoordi gers van de Domo te Beilen en vele anderen. De voorzitter van het bestuur van de fabriek, de heer H. Heerspink te Wilhelmsoord, deelde mede, dat men deze opening niet als een feestelijke bijeenkomst moest zien, maar als een werkbezoek in verband met de grote ramp, die ons land heeft getroffen. Hij hoopte, dat elke goede Nederlander zijn plicht in deze dagen zou kennen. Spr. richtte vervolgens welkomstwoor den tot de verschillende genodigden. De directeur van de fabriek, de heer R. W. Nijhoff, hield daarna een uitvoerige toespraak, waarin hij er o.m. op wees, dat hier met vereende krachten iets tot stand is gebracht, dat niet slechts voor het heden, maar ook voor de toekomst is bestemd. Hg deelde mede, dat bij de bouw van deze fabriek rekening is gehouden met de grote uitbreiding van Emmen, waar na de bevrijding meer dan 5000 niéu we woningen zijn gebouwd. Onder ar chitectuur van de heer J. Boelens Kzn. uit Assen kon in het najaar van 1949 met de bouw van het ketelhuis en de machinekamer worden begonnen. Naar de mening van de heer Nijhoff is de nieuwe fabriek eenvoudig, doch practisch ingericht, terwijl anderen V3n oordeel zijn, dat Noordbarge thans de mooist ingerichte fabriek van Dren the heeft. Er hebben zich de laatste jaren veel industrieën van elders in de gemeente Emmen gevestigd, aldus de heer Ng- hoff, maar hier hebben wij te doen met een reeds oude, bestaande zuivel industrie, die zich in een nieuw pakje heeft gestoken, een industrie, die zich heeft ontwikkeld van een klein fa briekje tot een modern ingerichte zui velfabriek en melkinrichting. De heer Nijhoff trok vervolgens een vergelijking tussen de oude en de nieu we fabriek en constateerde een grote verbetering, omdat in het nieuwe be drijf alles zo rationeel mogelijk in in gericht. De oude fabriek dateerde van 1893 en was zo langzamerhand een conglomeraat van gebouwtjes gewor den. De heer Nijhoff hoopte tenslotte, dat deze nieuwe melkinrichting een rijke melkstroom te verwerken zou krijgen, waarvan zowel de boeren- als ds burgerbevolking van Emmen profijt zal hebben. Burgemeester spreekt. De burgemeester van Emmen, Mr. K. H. Gaarlandt, sprak namens hel gemeentebestuur zijn gelukwensen uit met de totstandkoming van deze fa briek, welke niet alleen een belangrgke gebeurtenis voor de coöperatie, maar voor de hele gemeente is. Spr. noem de de landbouw in deze gemeente één van de belangrijkste bestaansbronnen, die het oog gericht houdt op de toe komst, en daarin vertrouwen heeft. De burgemeester sprak de wens uit, dat de; -durf;: energie/en onderaeminjjszm.;/. die de coöperatie lveeft getoond, be loond zou worden- tot groei en bloei' van de zuivelfabriek in Noordbarge. De heer H. Dekker te Nijeveen, vi- ce-voorzitter van de Drentse Zuivel bond en voorzitter van de Domo, was van oordeel, dat Emmen in verband met de grote ontwikkeling door de industrialisatie, recht en behoefte had aan een moderne melkinrichting. Hg complimenteerde de coöperatie van harte met deze totstandkoming en bood een karpet voor het privé-kan-, toor van de directeur aan. Vervolgens werd nog door een acht tal sprekers het woord gevoerd. Ver schillende toespraken gingen met de aanbieding van fraaie geschenken ge paard. Daarna werd gereden naar de fa briek te Noordbarge. De 7-jarige Alie Heerspink, kleindochter van de voor zitter van het bestuur, overhandigde burgemeester Gaarlandt de sleutel van het nieuwe gebouw, die de offi ciële opening verrichtte. Vervolgens werd onder leiding van de directeur, de heer R. W. Nijhoff. een rondgang door het modern geoutilleerd bedrrjf gehouden. Voor j aarsr uitstof 130 cm. breed f 9.95 per meter Ziet onze speciale etalage (Advertentie) PROVINCIE LOOP DER BEVOLKING ANNEN Op 1 Januari 1953 telde de gemeente Anloo 6119 inwoners, te gen 6110 op 1 Januari 1952. AUTO'S BESCHADIGD ANNEN. Gistermiddag had, ten gevolge van ae gladheid, op de hoek van de Eetxerweg alhier een aanrij ding plaats tussen een bestelwagen en een personenauto. Door een vóór hem rijdende trailer moest de bestel wagen afremmen, gleed hierdoor naar de linkerzijde van de weg en kwam zodoende met de uit tegen overgestelde richting naderende per sonenauto in botsing. Beide wagens werden behoorlijk beschadigd. De rijkspolitie te Annen heeft proces verbaal opgemaakt. WEG COEVORDEN-SCHOONEBEEK ANLOO Het besluit van de raad dezer gemeente van 24 Oct. 1952 tot vaststelling van een verordening op de heffing van een rioolbelasting in de gemeente is door de Kroon goed gekeurd. COEVORDEN De minister van Sociale Zaken en Volksgeozndheid heeft aan de gemeenten Coevorden en Schoon ebeek bedragen van respect. - t 432.892,— en f 190.000,toegekend als Werkgelegenheidsbijdrage in de kosten van vernieuwing van de weg Coevorden-Schoonebeek-Duitse grens. DE LEUGENAAR VERGADERDE DALEN De hengelclub „De Leu genaar" hield haar algemene jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer H. Luik, in het hotel De Boer. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Hesse bleek dat de vereni ging 63 leden telt. terwgl de penning meester, de heer J. Witvoet gunstige resultaten meldde. Omtrent de bevis sing van „De Bongerd" werd over eengekomen, dat de leden van de hen- gelvereniging „De Leugenaar" in de gelegenheid zullen worden gesteld om tegen betaling van f 5.ineens, het recht te verkrijgen hier hun krachten te beproeven. Onze plaatsgenoot de heer Hs. Hazelaar de Bente, is benoemd tot lid van de Landelijke Commissie Cen trum Paardenbelangen te 's-Graven- hage. ELIM Onder voorzitterschap van de heer J. W. Guichelaar werd in de Ger. school de jaarvergadering gehou den van de Ger. schoolvereniging. Het leerlingenaantal was iets gestegen, het ledental gelijk gebleven. De school werd in het afgelopen jaar geheel ge schilderd door vrijwilligers, waarvoor dank werd gebracht, in het bijzonder aan het hoofd der school de heer Wiersma voor het vele werk door hem verricht. Het verslag van de penning meester luidde gunstig, Als bestuurs leden werden herkozen de heren J. W. Guichelaar en W. Bisschop. EXLOO In het hotel Bos te Odoom en in het café Van der Veen te Valthermond werden propaganda- avonden gehouden van „Steun Wettig Gezag", waar als sprekers optraden de heren J. van Aalderen te Hooge veen en Van der Zee te Groirngen. Na afloop gaven zich 23 personen op voor deelname, waarvan 9 voor de grensbe waking en 14 voor de reserve-rgkspo- litie. EMMEN Het besluit van de raad dezer gemeente van 22 Dec. 1952 tot afschaffing van de kermissen 1. te Emmen op de veemarkt vóör de !e Dinsdag in Septemer, 2e te Barger- Oosterveen (thans Klazienaveen) op de jaarmarkt van de laatste Woensdag in September is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. AANBESTEDINGEN HOOGEVEEN Ten overstaan van de heer Ir. R. v.d. Bout, directeur van Gemeentewerken en bedrijven al- nier had te diens kantore, voor reke ning van de gemeente Hoogeveen de aanbesteding plaats van: Het verbe- - en van de Grote Kerkstraat en een gedeelte van de Coevorderstraatweg bestaande uit het maken van grond verbetering, aanleg van rioleringen, aanbrengen van een nieuwe rijbaan, parkeerstroken. rijwielpaden, trottoirs en verdere bijkomende werken. Inge schreven is als volgt: Laagste: Fa Bosman en Van Daifsen, Genemuiden aonder deklaag f 231.000,—deklaag Spreker kan er mee accoord gaan dat het voorstel uitvoerig kan wor den behandeld in de volgende raads vergadering. Het betreft hier de verwezenlijking van een extra bouwvolume van 24 woningen, speciaal bestemd voor de militairen gelegerd In het garnizoen Zuidlaren. In het'punt mededelingen behandelt de voorzitter een door het raadslid Ko ning schriftelijk ingediende vraag ten aanzien van de bouw van een woning door de heer Mulder te Zuidlaarder- veen. De heer Koning vraagt waarom de heer Mulder nog niet met de bouw kan beginnen. De voorzitter beant woordt deze vraag en deelt mede, dat de heer Mulder reeds na 7 Jan j.l. kon beginnen. Dat nog niet begonnen werd werd is noch de schuld van het ge meentebestuur noch van de dienst ge meentewerken. Hierna deelt de voorzitter nog me de, dot ook de aanleg vn de voet- en rijwielpaden naar Vries is goedge keurd en stelt voor thans ook tegelijk de aanleg van riolering langs de Sta tionsweg aan te pakken. De raad gaat hiermede accoord. 9.65 tot 29.75 Advertentie) f 35994,hoogste: Fa. Th. Kats en Cie., Surhuizeum zonder deklaag f 375.000,—. dekla.g f 43000,—. Het uitvoeren van een gedeelte van het centraal rioleringsplan ter lengte van plm. 5 km in de kom der gemeente Hoogeveen met inbegrip van gedeeltelijke vernieuwing van het wegprofiel en trottoirs en verdere bij komende werken. Inschrijver: N.V. Aannemingsmaatschappij H. W. te Pas te Enschede voor f 339600,•- Gun ningen in beraad gehouden. OVERTREDING VOGELWET MEPPEL Proces-verbaal is op gemaakt tegen K. K., die in zijn vo lière beschermde vogels had opgeslo ten. Zijn verzameling bestond uit lijs ters, een kneu, een geelgors en vin ken. De vogels zijn in beslag genomen. NIJEVEEN De heer A. Brug, slaagde te Zwolle voor het diploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel In tot verbruik bereide tabak. Voor de Burgerlijke Bescherming ter plaatse is tot hoofd aangewezen de burgemeester dezer gemeente de heer D. Weima, tot plaatsvervangend hoofd de heer B. Duiven en tot blok hoofd de heer J. Toet. VERBETERING ZANDWEG „DE RIET" PEIZE Openbare aanbesteding ten gemeentehuize van het verbeteren van de zandweg „De Riet", ter lengte van ongeveer 746 m, met bijbehorende werken, voor rekening van de gemeen te Peize, onder architectuur van de Grontmij. Aantal inschrijvers 12. Laagste: Fa. Bonnema en Oosterhuis, Uithuizermeeden f 29885,hoogste: Fa. Van der Laan en Doesburg, Gro ningen f 33150. Gunning in beraad. ROLDE Ten gevolge van de glad heid van de weg botste een luxe wa gen tegen de brug in de weg Rolde Gieten en kwam daarna in botsing met een bus van de GADO. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor, terwijl de materiële schade mee viel. De politie stelt een onderzoek in. De gymnastiekvereniging was bezig met haar uitvoeringen juist toen de watersnood over ons land kwam. De eerste uitvoering, welke Zaterdag werd gehouden, slaagde uitstekend, doch de verdere plannen zijn afgelast. SMILDE. Ten verzoeke van de fam. M. E. Crajé alhier werden in één zitting publiek verkocht: a. Een dubbele woning bij de Meestersbrug bewoond door H. Wol- ters en B. v. d. Velde. Koper de heer B. J. Lok alhier voor f 4010. b. Een burgerwoning nabij de Meestersbrug bewoond door de wed. J. Wolters. Koper de heer J. Bruins Fzn. alhier voor f6560. c. De helft van een dubbele woning bewoond door M. Radix werd inge houden, eveneens de burgerwoning bewoond door H. Koops. WESTERBORK In de woning van de heer Kuik aan de Zandhoek laan, brak een schoorsteenbrandje uit. Doordat de brandweer direct ter plaatse was, kon erger worden voor komen. BESLUIT NIET GOEDGEKEURD ZUIDLAREN Het besluit van de raad dezer gemeente van 26 Sep tember 1952 tot wijziging van de bouwverordening is door Gedeputeer de Staten van Drenthe niet goedge keurd. ZUIDWOLDE Onder voorzitter schap van de heer H. Jans, hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Zuidwolde, in café Schrotenboer alge mene jaarvergadering. Uit het jaar verslag bleek dat het ledental was ge daald met 1 gezin en 21 alleenstaan de personen. De totale ontvangsten bedroegen met .noegrip an een ev tra-contributie f H.993.1'2; de uitga- en f 11.463.20, zo Jat ti een batig sal do was van f 530,62. De kas sloot het een batig saldo ad f 1.981,97. In het afgelopen boekjaar moesten 49 leden in een ziekehuis worden opgenomen. De kosten per opneming bedroegen ge middeld f 214,Het aantal verpleeg- dagen in een ziekenhuis bedroeg totaal 618, kosten gemiddeld f 17,— per dag. Een voorstel tot wijziging van het re glement n.l. verhoging van de contri butie en verhoging van de rechten der leden, kon niet worden afgehandeld, daar het daarvoor vereiste aantal le den niet aanwezig was. Binnenkort zal daarom een nieuwe vergadering worden gehouden. De periodiek aftre dende bestuursleden t.w. de heren H. Jans, J. Duinkerken en A. de Wolde, werden herkozen. VEEMARKT HOOGEVEEN Aanvoer totaal 215 stuks, waarvan 113 runderen, 3 schapen, 2 geiten. 87 biggen en i0 paarden. Prijzen als volgt vet vee per kg f 2.502,65; 3 stieren f 300—500; 17 neurende koeien f 900— 100; 11 neurende vaarzen f 700880; 33 guste koeien f 500750; 3 pinken t 400—f 600; 46 nuchtere kalveren f 30f 40; 87 biggen f 30f 50; 3 Fr. schapen f 60—f 75; 10 paarden f 500 f 1050. MARKT MEPPEL Op de markt van gisteren waren aangevoerd 50 varkens, 136 lopers, 1452 biggen, 1 Schaap en 3 kalveren. Totaal dus 1611 stuks. De belangstel ling was niet zo bijster groot. Vooral de handelaren uit het Zuiden en Bra bant lieten verstek gaan. De handel bij de biggen was kalm met prijzen gelijk aan de vorige week van f 30 50. De lopers werden kalm verhandeld van f 60 tot 90. Ook de handel in drachtige zeugen was kalm met prij zen gelijk aan de vorige week. De jon ge dieren noteerden van f 200 tot 300 en de oudere van f 300 tot 400. De han del in slachtvarkens was kalm met ge middelde notering voor deze categorie van f 1,40 tot 1,70 per kg levend ge wicht. PLUIMVEEMARKT BARNEVELT Aanvoer ca. 16.000 stuks, wat niet zo groot was. Er was behoorlijk vraag naar slachtkippen, waarvoor iets ho gere prijzen betaald werden dan vo rige week. Ook de handel in N.H. blau we en gekruiste piepkuikens was goed. Er werden reeds enkele kleine partij en lichte jonge rode haantjes aange voerd. Prijzen: oude kippen f 2,20f 2,40, piepkuikens zware f 2,202,35, piep kuikens lichte f 2,402,60, jonge haantjes f 2,402,50, alles per kg; overige per stuk: tamme konijnen f 3,507,75, wilde konijnen f 1,60 1,85, oude hanen f 3,505,25, oude eenden f 0,801,70, tamme jonge dui ven f 0,65—0,80. Eiermarkt: aanvoer ca. 900.000 Handel redelijk. Prijzen: f 15f 15,50, algemene prijs f 15,25 per 100 stuks, kiloprijs f 2.52. Veluwse eierveiling „Bameveld- Ede". Aanvoer ca. 700.000 stuks. Han del vlug. Prijzen: eieren van 57/60 gram f 14.7515,01, eieren van 60/65 gram f 15,1816,08, alles per 100 stuks. Rustig en goed prijshoudend AMSTERDAM, 5 Febr. De ge volgen van de ramp voor ons econo misch leven en de vraag op welke wijze de financiering van de weder opbouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de beurs uiteraard niet buiten beschouwing wordt gelaten. Men vraagt zich af, of, indien de mil- lioenen van de tegenwaarderekening voor het herstel worden aangewend, de regering zal besluiten tot het uit geven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteuge len. Het voor en tegen hiervan vorm de vanmiddag ter beurze onderwerp van gespt ek, maar het bleef bij ver onderstellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddèls gehandhaafd. Wel waren de orders schaars, maar de koersen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd verhandeld met aftrek van het interim dividend van 4 pet. en was dus op 31314 goed prijshoudend. Dit was ook met de andere interna tionale fondsen het geval. De Indone sische waarden hielden zich meren deels uitstekend. Speciaal Sumatra- tabakken bewogen zich in opgaande lijn en HVA trok kopers aan, waar door de koers tot 98 y2 verbeterde. Ook cultuurbanken lagen hoger. Am sterdam Rubber daarentegen liep tot 861/2 achteruit. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staatsfondsen vriende lijk gestemd, maar stil. Prolongatie 3 procent. Amsterdamse Effectenbeurs Notering van 4 Febr 5 Febr. Actieve obligaties Nederland 1951 3b, Nederland 1948 3 Nederland '47 (3»„ %)3 Nederland 1937 3. DitoN.W.S. Cert.2V/. tndië 1937 A3 Grootboek 1946 Actieve aand. bank- en credietinstellingen Lull.Hand.-en ind.Bank Nat. Hand Bank Ned Handel Mij. Alg Kunstzijde Unie van Berkels Patent. Calvë Uelfi Philips Gloeilampen Unilevei Wilton Feijenoord. Billiton tweede rubriek Uordtsche Petrol. Mij. Kon. Petroleum Mij.. Amsterdam Kubbei üeli Bat Kubbei Mij. Serbad|adiSum Rubbei Holl. Amerika Lijn |ava-Lhina-|apanli]n. Kon. Ned. Stoomb Mij Wotterdamsche Liuyd Ned. Scheepvaart Unie stoomvaart Mij Ned. Handeisvei. A'dam lavasche Cuituui Mij Ned ind Suikei Unie üeli Batavia Mij.. üeli Mij jenembah Mij Niei actieve aandelen oank v. '\ed. uem. 4V, bank v.Ned. uem 0/5/10 Amsteidainscnc bank KOttetdamsche bank t'wemsche bank m oew .leton Neu. uist- cn Spu.tabi Kott üroogdok-Mij. schol tens aard.meel la jlokvis Handei-Mij. Moik en Lo Overz uas Mij nternatio inde l'eves ved Un Walvisvaar», ieeh <0 ens: .abans; 'Jed. nd. Spoot weg.- 99».„ 99»/4 95'/f 95 V4 95'hs 95*/g 78" 78*. 8 94s 94* 95 >/I6 95\s 54»/, 54*U 107 108 157» 158 167*. 1666/g 99 100»/, 120 122 162»., 1621>4 186»,. 185 167»/, 169 173»', 174 297 2981/, 317» 313*,g 87*.. 86». g 98»., 97»/, 41*.. 41a,4 139b. 139 121* y 139»,, 139 127*, 127»/, 130*, 1291/, 148 148*, 4 97', 97»/s 44»,, 44»,, 84 84». 113- 114»/g 81*... 81- 75 v. 75V8 104 114 114 170 171»/, 161 161 167 168 126 134 198 199 308 311 134 127 127»/, 135 137 87- -•>7 145 146 140 i 142 14 9% l 9V,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2