PROVINCIALE DRENTSCHE ASSER COURANT Eerste phase reddingsactie thans voorbij Ramp heeft ernstige gevolgen voor onze export Georganiseerde hulpverlening nu gericht op afvoer van evacués Rampenfonds: 115 millioen Waterkering niet voor komen de winter gereed 1352 doden Stavenisse zwaarst geteisterd Schouwen-Duiveland Bevolking voorlopig niet terug i i sregeling oorlogsslachtoffers 19401945 in werking getreden Vrijdag 6 Februari 1953 Uitgaat en druk: N.V. De Provinciale Drentscbe en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f 0.44 per week: f 1.90 ter maand, f5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per maand afgerekend. Kwartaalabonne menten zijn bij vooruitbetaling. Advertentie- 25 cent per mm. Minimumprijs f 1.50 (tot 15 woorden, elk woord meer f0.10). Telefoon 3044 (3 lijnen). K 5920 Girono. 71786. Nederl. Middenstandsbank Assen. HET MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DRENTHE EN Directeur-hoofdredacteur: H. Clewits, Assen 128e jaargang No. 31* DE BILT MELDT Enkele buien Weersverwachting geldig tot heden avond. Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 7 Febr. Zon op 8.11 uur. onder 17.39 uur Maan op 2 29 uur. onder 10 27 uur 7 Febr. 15 Febr. 20 Febr. 28 Febr. De reddingsactie in het door de stormvloed geteisterde gebied is gisteren met onverminderde kracht voort gezet. De vrees, dat de storm, die Dinsdagavond opstak, nieuwe ernstige rampen zou brengen, is gelukkig niet bewaarheid. Wel meldde Schouwen-Duiveland drie nieuwe dijkbreuken, bij Noord Gouwe, bij Zonne- maire en bij Brouwershaven, wel noopten noodmeldingen tot tijdelijke concentratie van het reddingswerk op Noord Gouwe, Oude- en Nieuwe-Tonge, doch er zijn geen berichten over nieuwe grote verliezen aan men senlevens binnengekomen. De hulpverlening verloopt thans, in tegenstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle inprovisatie aankwam, georganiseerd. De tweede fase is nu duidelijk ingetreden, die van de afvoer van de geëvacueerden naar de andere delen van Nederland. De streken rond de getroffen gebieden zijn thans ingesteld op de stroom vluchtelingen, die doortrekt en uit alle delen van het land rijden de bussen en vrachtwagens af en aan. In de nietgetroffen dorpen in de noodgebieden krijgt het leven weer een enigs zins normaal aanzien. Doden in geïmproviseerde graven Op Walcheren en Noord-Beveland zijn er weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Hal steren en Steenbergen waren Don derdag begrafenisdiensten, hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, ge- improviseerde graven. Zo staan op Zijpe drie ruwhouten kruisen op de plaats, waar slachtoffers zijn begra ven, die daar zijn aangespoeld. Hun namen zijn er door kennelijk ondes kundig handen op geschilderd. In at. AnnUand is de timnierman de gehele dag bezig met het maken van doodkisten. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Donderdag zijn in Bruinisse alle in woners ingeënt tegen typhus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen -op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog water geïsoleerd zijn. En in de uren van laag water wordt alles gedaan wat mogelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water, maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Z. K. H- Prins Bernhard heeft gis teravond voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot heden toe een bedrag van ruim f 11.509.000.— heeft geboekt. Hierbij zijn alle bijdragen inbegrepen. ,De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. 220 vliegtuigen, 2000 boten De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg. Woens- ürecht en Gilzerjjén naar het getrof fen gebied in stand houdt, groeit voortdurend. Zij bestond Donderdag uit 220 toestellen, waaronder 25 heli copters, drie Italiaanse militaire vlieg tuigen waren gisteren onderweg om zich bij de vloot te voegen. Ook de armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard bleef Donderdag in actie. Bedreigde punten op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee werden geëvacueerd. Een stroom van vruchtelingen komt aan in de opvangcentra aan de rand van het noodgebied. in Schiedam, Rot terdam, Bergen op Zoom en elders. Men heeft de voorlopige indruk, dat het aantal öergenen, die buiten hun -woonplaats moeten worden onderge bracht, de 50.000 niet zal overschrij den. STAVENISSE HEEFT 300 DODEN Naarmate de evacuatie voort schrijdt en de redders in contact kun nen komen met tevoren geïsoleerde plaatsen krijgt men ook meer inzicht in de verschrikkingen, die de nacht van de 1ste Februari heeft gebracht, toen onweerstaanbare vloedgolven Stavernisse en andere plaatsen over weldigden. Stevemisse's burgemeester seinde gisteren het ontstellende be richt, dat zijn gemeente 300 doden telde. Op vele punten is men druk bezig met het verstrekken van bedreigde punten in de waterkeringen. Hier en daar is zelfs het herstel van dijken reeds begonnen. Oo kdaarbij vervullen de vloten te water en in de lucht een belangrijke taak: tienduizenden zand zakken worden uitgeworpen of aan-, gevoerd. Grote troepencontingenten werken met koortsachtige haast aan de dijkversterking. De situatie Over de volgende gebieden zijn nog situatieberichten binnengekomen. Voorne-Putten: een bij Heenvliet dreigende dijkbreuk kan tot dusverre worden voorkomen. De dijk langs het Voornsekanaal heeft, versterkt door tienduizenden zandzakken, de storm doorstaan. Goeree-Overflakkee: Nieuwe Tonge meldde dat men de toestand in de hand had, doch de militaire autoritei ten gaven beveli tot de onmiddellijke ontruiming van Nieuwe- en Oude Tonge. Schomven-Duiveland: staat voor negentiende blank. Dijkbreuken bij Noord-Gouwe, bij Zonnemaire en oos telijk van Brouwershaven. Zierikzee heeft zware schade geleden. Gehele huizenrijen zijn weggevaagd. De stad wordt ontruimd op een bewakings kern na. Noord-Beveland: staat voor de helft blank. Zuid-Beveland: staat voor een acht ste onder water. Nadat bij Krabben- dijke de toestand kritiek was gewor den, zijn alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëvacueerd. Tholen staat voor een derde onder water. St. Philipsland geheel. Land van Heusden en Altena Hier zag men de storm met zorg tegemoet, doch de waterkeringen hebben het ge houden en de toestand is bevredigend. Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zeeland geschapen zijn. Misscj zn wel het moeilijkste van alle pro- bleihen bij het dichten van de dijbreuken en het gehele herstel van' de waterkering, zo deelde Ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van de rijkswater staat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei, dat we gelukkig zullen zijn. als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zal zijn. Bijna geheel geëvacueerd Met uitzondering van een deel van Bruinisse en enige families te Zijpe is Duiveland thans geheel ge- evacueerd." aldus de luitenant-kolo nel Beets, commandant van de com mandotroepen Donderdag in zijn da gelijks rapport. Daarbij rekent hij dan kennelijk Zierikzee tot Schou wen en daar zit nog 'n groot aantal mensen. Bij deze evacuatip hebben de commando's een groot aandeel gehad, want zij hebben tezamen met de bur gers ongeveer 1200 mensen „er af" gehaald. Gisteren zijn nog verkenningen bo ven Schouwen-Duiveland uitgevoerd. Men kan daarvan op het ogenblik nog geen details geven. Kleinere ga ten zijn reeds onder handen geno men. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke gaten, voor het dichten waarvan de aannemers zullen wor den ingeschakeld. De Zonnemaire- polder is gisteren eveneens ingelo pen, zodat gezegd kan worden, dat negen tiende deel van dit eiland on der water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De water kering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld. Eerst daarna kan men de bevolking laten terugkomen. Luchtopname, gemaakt boven Zierik zee op het moment, dat een hefschroef- vliegtulg op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duide lijk gemarkeerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookbom (witte plek). ÜSSSJh'* Pracht kerels Een onderdeel van het Nederland se leger, dat thans in de noodgebie den aan vervanging toe is, is het corps commandotroepen onder over ste Beets. Men hoort in de streken van de Zevenbergse Hoek en Tholen wonderen vertellen over deze kerels, deze vechters, die doorlopend in le vensgevaar hun hardheid, hun be kwaamheid en hun menslievendheid hebben bewezen. Het reddingswerk heeft deze moe dige groep van 400 man, die een prachtig voorbeeld van moed en zelf opoffering heeft gegeven, de levens van vijf kameraden en vele gewon den gekost. Thans zijn zij echter aan het uiterste van hun krachten. Ge lukkig staan velen klaar om hun plaats in te nemen. Dankbaar zijn vele vluchtelingen, ook voor de grandioze plichtsbetrach ting en grenzenloze zelfopoffering van de Franse genietroepen, deze verbe ten vechtjassen met hun prachtige amphibiemateriaaldie stuk voor stuk hebben bewezen dat zij uitstekende soldaten, speciaal ook in deze natte oorlog zijn. Koningin Juliana bij geëvacueerden Koningin Juliana was Donderdag middag in Musis Sacrum in Baarn, toen opnieuw een aantal vluchtelingen uit Goeree en Ovgrflakkee daar arri veerde. Zij heeft zich een half uur te midden van hen opgehouden en liet zich uitvoerig over het rampgebied en hetgeen zij hadden meegemaakt, inlichten. MEER DAN EEN MILLIOEN BIJEEN IN DE ANTILLEN De telling van de in de Ned. Antil len binnengekomen bedragen voor de getroffenen in Nederland wees gister middag uit, dat meer dan een millioen gulden (Ned. crt.) bjjeen is gebracht. ben denkbeeld, evenals uil, al naar de plaats beschouwt vanwaar men h Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1352. GAT IN DIJK BIJ PAPEN- DRECHT GEDICHT. Ook enkele andere dijken weer in orde gebracht. Het gat, dat in de nacht van Za terdag op Zondag in de dijk bij Papen- drecht werd geslagen, is Donderdag middag na twee dagen ingespannen arbeid, gedicht. De afwerking moet nog gebeuren, maar wanneer men vandaag met de versterking en ver hoging van het aangebrachte dijkstuk kan beginnen, is het gevaar hier on voorziene omstandigheden voorbe houden. bezworen. Er is aan de dich ting met man en macht gewerkt en de organisatie was prima. Er staat thans ongeveer 9000 hectare van de Alblasserwaard onder water. Wanneer het gat bij Papendrecht het zal hou den. is verdere overstroming van dit gebied niet te, verwachten. Verder is het gat in de ringdijk van de Alblasserwaard bij Sliedrecht weer gedicht. De westdijk van het land van Alte na, het vasteland van de Biesbosch tussen Keizersveer en Hank, die 1 groot gat en 7 kleine gaten vertoon de, is vrijwel weer in orde gebracht. Ten noorden van Hank is een voor lopige waterkering tot stand geko men. De dijkbreuken bjj de royale polder zjjn ook reeds weer hersteld, zodat verwacht wordt, dat de spoorverbin ding Rotterdam-Moerdijk over een maand weer zal kunnen worden ge bruikt. Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpverlening ln de watersnoodgebieden. Men gunt zich ternauwernood enige rust of tijd voor eten. Slechts af en toe een hapje en dan werkt men weer voort. Terwij! zyn makker zich heeft ontfermd over een jeudige evacué, neemt deze soldaat snel enig voedsel tot zich. 25000 mensen geëvacueerd (Van onze verslaggever) Voor de mensen uit het rampgebied die geëvacueerd worden is in werking ge treden de rijksregeling oorlogsslachtoffers 19401945. Dat was de bijzondere mededeling, die wy gisteren in hotel „De Draak" in Bergen op Zoom konden optekenen uit de mond van Mr. F. J. van Thiel, minister voor Maatschappelijke Zorg, en prof. Zylstra, onze minister van Economische Zaken. Z\j maakten een oriëntatiereis door het rampgebied en bezochten St. Philipsland. Rilland Bath en Krabbendijke. zaak van Economische Zaken. Deze problemen zijn ingrijpend, om dat de ramp ernstige gevolgen heefl voor onze export door het uitvallen van een deel van de veestapel. Oe zuivelexport heeft hiervan te lijden! Een verschil is er evenwel met de rampperiode van 1945. Toen kon Ne derland de gevolgen slechts dragen bij de gratie van buitenlandse hulp. Nu hebben we zelf iets. Sociale voorzieningen Over de sociale voorzieningen deed minister Van Thiel belangrijke me- dadelingen. Er is nog geen overzicht van de evacuatie. Zo spoedig moge lijk moet hiervan een globaal inzicht worden verkregen. Per 1 Februari Zijlstra en Ministers Van Thiel in noodgebied Minister Zijlstra verklaarde nog niet bij benadering te kunnen schat ten, hoe groot de materiële schade van deze ramp zal zijn. Hij was over tuigd, dat het eerder genoemde be drag een half milliard gulden te laag is. Een speciale taak voor het minis terie van Economische Zaken is nog niet aar. de orde gekomen. Dit komt pas als het land weer drooggevallen is en aan zullen in de eerste plaats Landbouw en Financiën aan bod ko men. Voorzover het industriële en handelsproblemen betreft, is het een 1953 is voor de watersnoodslachtof fers de rijksregeling 19401945 in werking getreden. Deze regeling ga randeert de geëvacueerden via de gemeenten, ten laste van het rijk, geldelijke verzorging, waar ze ook verblijven. Op dit punt is er volledig overleg en een innige samenwerking met het Nationale Rampenfonds. Het particulier initiatief is begrijpelijk veel voortvarender geweest dan het overheidsinitiatief. Ik erken dat het overheidsapparaat Zondag niet zo snel aan de slag kon gaan. Met de huidige regeling heeft iedere evacué levensonderhoud verzekerd gekregen. De bakker, de slager en de melkboer zullen dus betaald kunnen worden. Inderdaad, zo interrumpeerde mi nister Zijlstra nog, bij geen enkele ramp die ons volk heeft gteroffen, is door het particulier initiatief zoveel bijeengebracht. Als deze spirit ge handhaafd blijft, ook als we niet meer dagelijks in de kranten gecon fronteerd worden met de schrikwek- kende dodencijfers, is de op'ossing van het materiële probleem van deze ramp een peu schilletje. Maar wij moeten wel bedenken, dat het ver driet pas komt als de mensen alleen komen te zitten en als in de harten de gedachte aan het leed begint te vervagen War doet het Nederlandse volk dan'. „De situatie, zoals deze vóór de oorlogstoestand geplanned werd, is door deze ramp in werking getre den", zo vatte minister Van Thiel de draad weer op. Er wordt dag en nacht op de departementen gewerkt. Over enkele dagen zullen we een overzicht hebben van de evacuatie. Nu reeds kan worden nagegaan dat. al 25.000 mensen in Brabant een on derdak hebben gekregen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1