iNare dagen Hachelijk avontuur op het Giethoornse Meer GESLAAGD. SleliaiVraaendienstiggEI Binnenland J WEK DE GAL IN UW LEVER OP De Europese Defensiegejneenschap blijft in liet middenpunt der belangstelling staan. Dit is in de eerste plaats in Frankrijk. De regering; van Mayer is er in geslaagd de begroting, die vrij wel de begroting van Pinay is, te doen aannemen. De oorlogsbegroting van Pleven, die voor een groot bedrag in Indo-China en voorts in de afwerking der door Frankrijk beloofde 12 divisies voorziet, kreeg zelfs alleen de stemmen van de communisten tegen zioh. Uit een Witboek, door Mayer en Bidault uit gegeven. blijkt, dat de veranderingen, die Frankrijk wil aanbrengen in de Europese Defensiegemeen schap, zich inderdaad tot interpreterende bijzon derheden zullen beperken. Duidelijker dan tevoren zal worden vastgelegd, dat Frankrijk over de be voegdheid blijft beschikken om zijn troepen buiten Frankrijk te gebruiken, en tevens zal er voor ge zorgd worden, dat wat al te stringent geoordeelde bepalingen althans in de eerste toekomst zullen worden verzacht. Frankrijk en Engeland zijn reeds in onderhandeling getreden over de garanties, die Engeland destijds heeft gedaan, teneinde te voor komen, dat Duitsland, na zijn militaire positie binnen de Europese Defensiegemeensebap te hebben opgebouwd, verder verstek zou laten gaan. Enge land heeft echter geweigerd om, althans voorlopig, deze garanties verder uit te strekken daar de 20 jaren van het Atlantisch Pact loopt, terwijl, gelijk men weet, de Europese Defensiegemeenschap over 50 jaren loopt. Alles bij alles is er dus iar het beleid der regering practisch niets veranderd. Pinay moest blijkbaar vallen, Omdat de heren van het Parie' inent parlementaire honger hadden Blijkbaar meent Mayer het in de tegenwoordige omstandig heden er met de steun van de Gaullisten op te kunnen laten aankomen. Daartoe zal zeker mede werken het feit, dat de rust in de rijen van De Gaulle's aanhangers nog geenszins is weergekeerd, en integendeel, een vergadering met de aanhangers van De Gaulle uit de arbeidersgroepen in Parijs en omgeving duidelijk ontevredenheid heeft te ken nen gegeven over het vage beleid, dat de in een zaamheid levende generaal voort De -Franse Minister van Buitenlandse Zaken Bidault heeft aan Duitsland in een persoonlijke brief aan Adenauer de verzeker ring doen toekomen, dat Frankrijk als tevoren vasthoudt aan de Europese Defensiegemeenschap, die het immers zelf heeft voorgesteld, en zijn poli tiek instelt op vriendschap met Duitsland. Aden auer, die aanvankelijk de inhechtenisneming der neo-nazi's onnodig noemde, is daarna wat minder hoog van de toren gaan blazen. Eden's kalme, twee maal herhaalde uiteeiazettihgeia in het Lager Huis hebben hem doen zien, dat de Britse bezettings- autöriteiten over karreyrachten bewijzen beschik ken. dat deze neo-nazi's inderdaad beoogden het bestaande gezag omver te werpen en in elk geval op allerlei denkbare wijzen de politieke partijen te infiltreren. Wel heeft Adenauer bij de Amerikaanse Hoge Commissaris geprotesteerd tegen de publi catie van een rapport, dat, naar het nader heet, slechts voor intern gebruik bestemd was. Adenauer heeft bijzondere, zorgen over de vluchtelingen, die uit Oost-Duitsland nu West-Berlijn komen binnen dringen. Er zijn er 2000 per dag geregistreerd; het geen heel veel is. Slechts die vluchtelingen,, die kunnen bewijzen, dat zij onmiddellijk in leven en goed werden bedreigd,'krijgen in West-Berlijn werk; de overigen worden zoveel mogelijk doorgezonden naar West-Duitsland, in welke doorzending échter de techniek van de. luchtbrug een weinig schijnt te haperen. Burgemeester Reuter, altyd op de bibs voor de belangen van zijn stad, hééft daarop cri- tiek geoefend, die wellicht niet helemaal billijk is. Adenauer heeft een radio-interview een goede ge legenheid geacht om er de aandacht èn van Duits land èn van West-Europa op te vestigen, dat ener zijds verdediging van Duitsland niet denkbaar' is zonder medewerking van Amerika, en dat anderzijds verdediging van West-Europa niet denkbaar is zonder Duitsland. Noch Duitsland, noch Amerika;, noch Engeland denken er aaii een nationaal Duits leger op te richten, zo heeft hij vérklaard. Deze zeer krachtige uitlatingen houden ongetwij feld verband met de redevoering van Foster Dulles. Weliswaar slechts in algemene trekken, maar toch vrij duidelijk heeft de nieuwe Staatsscretaris van Eisenhower aan de wereld duidelijk gemaakt, wat de buitenlandse politiek van Amerika in de ïaaaste toekomst beoogt. Geen aanval op wie ook, dus ook niet op Rusland: geen aanval zelfs om de omsinge- lingsbewèging. dié Rusland vooral in het Verre Oosten tegen Amerika uitvoert te doorbreken. Aan de andere kant geen nalaten van enige poging, die er toe zal kunnen strekken om andere volken de vrijheid té doen behouden of te hergeven." De Ame rikaanse politiek zal openhartig en eerlijk zijn. Van belang voor Europa is de' waarschuwing, die tot dit continent werd. gericht, dat mochten de po gingen om Europese eenheid te bereiken teneinde de verdediging tegen Rusland te versterken, mis lukken - en Foster Dulles weigert voorlopig aan te nemen dat dit het geval zal zijn - Amerika zou moeten overwegen of het zijn politiek- ten opzichte van Europa niet zou moeten herzien. Hiennedé heeft hij inderdaad de grens van duidelijkheid, die in het openbaar verkeer tussen onafhankelijke sta ten, ook al zijn zij bondgenoten, mogelijk blijft, be reikt. Mayer blijkt de waarschuwing te hebben be grepen, en Adenauer evenzeer. Het is alleen maar te betreuren, dat Maarschalk Juin, hoe goed sol daat hij moge zijn, weer eens zijn mond heeft voor- bijgepi-aat, en met een niet te onkennen misachting van Amerika's bedoelingen te Amiens heeft ver teld, dat meer steun in Indo-China- het allerminste is wat Frankrijk mag verwachten. Dulles spreekt over deze steun, gelijk hij ook erkent het belang. FEUILLETON 33) De inspecteur- ging het geld van Joseph verder vergelijken met dat van Grief. Hij legde vier bil jetjes van vijf en twintig gulden opzij. „Kijk, jongen, die heb je ook gestolen. Buitendien heb je nog drie tientjes gegapt, maar daarvan zijn de nummers niet in serie. Ik kan die er dus niet uithalen, maar dat maakt niet uit. Joseph erken je de diefstal „Nnnnnee, in-inspecteur. Dit is eerlijk geld. is mijii loon. Meneer heeft het me zelf gegeven." „Nee, Joseph. Je hebt tweehonderd en dertig gul den gestoten. Je wilt natuurlijk weten hoe ik dat zo weet. hè Het bewijs is door die nummers al geleverd. Je hebt pas geleden je salaris niet gehad. Buitendien bedroeg dat zeventig .per maand. Maar volgens de aantekening in dit boekje van meneer- Caip heeft hij voor meneer Grief gisteren vijftien Kort overzicht van het belangrijkste gebeuren dat Amerika heeft bij regelingen terzake van het Midden-Oosten. De breuk tussen Rusland en Israël verwijdt zichde pogingen van Rusland om in het Arabische kamp haat te zaaien tegen Engeland: en Amerika, worden duidelijker. Foster Dulles heeft deze pogingen in het kort aan de'kaak, gesteld, en daarmede een eerste stap gezet op de weg tot ver betering van de Amerikaans-Engelse verhouding. Churchill, van zijn vacantie teruggekeerd, zal zeker niet nalaten het zijne te doen. De twist tussen Be- van en de vakverenigingen geeft hem in de binnen landse politiek nog wat meer ruimte. Aan de andere kant maakt Eisenhower reeds kennis met de eigenaardige moeilijkheden, die het Amerikaanse politieke teven biedt. Gelijk Wilson hebben nu ook de Secretarissen voor lucht en legermacht zich van hun aandelen in grote in dustriële ondernemingen ontdaan. Deze zaak is dus geregeld. Maar nu heeft zich in een der belang rijkste commissiën van het Huis iets merkwaardigs afgespeeld. Tinman beschikte over volmachten om de reorganisatiè van het Amerikaanse béstuur ten uitvoer te kunnen leggen. Ter bezuiniging en ter meerdere efficiency van dit bestuur werkt sedert jaren een Commissie onder de oud-president Hoo ver. Truman nam bijna alle voorstellen over. maakte deze aan het Congres kenbaar en had volmacht om, wanneer niet binnen bepaalde tijd daartegen bezwaren waren ingebracht, daartoe over te gaan. Eisenhower meende nu. dat deze vol machten automatisch hem ook zouden worden ge geven en heeft al een studiecommissie benoemd om op gelijke lijn het werk van Truman voort te zet ten. Nu is echter de Commissie uit het Huis, die daarmede te maken heeft, tussenbeide getreden. De 15 republikeinen, die de meerderheid uitmaken, hebben zich tegen de verlenging van deze volmach ten verzet, de 14 democraten stemden er voor. Een zonderlinge toestand, die doet zien, dat strijd in de republikeinse partij onderling niet uitgesloten is. In het votum der Commissie ziet men een poging om de republikeinse gedachte, dat de suprematie van het Congres boven de President moet worden her steld, door te zetten. En tenslotte is er RuslantL, waar de leider van de communistische jeugd Mik- hailof een sterk anti-Amerikaanse rede heeft uit gesproken. Dit is op zichzelf niets nieuws. Het is alleen de vraag of deze rede een onderdeel is van wat zioh thans in Rusland en de satellietstaten af speelt. Nu b.v. in Roemenië tegen Anna Pauker het proces nabij is, is het begrijpelijk, dat men zich gaat afvragen of er een nieuwe phase in het Sta linisme voor de deur staat. Tengevolge van de ontwikkeling der communistische partij kwamen nieuwe intellectuelen op. Maar er ontstond tegelijk sen nieuwe Intelligentsia, die .evenzeer als de oude er. een eigen oordeel op nahield naast het Polit bureau, liet tegenwoordig uitgebreide presidium. Wil nu het Kremlin die nieuwe intelliigentsia ver nietigen, voordat zij in de politiek van de partij een rol kan spelen Maar dan zal zij over tien jaren of wellicht korter voore eenzelfde probleem staan. Het bewijs, dat de fanatici der leugen, gelijk de leiders vair het Kremlin in Amerika worden genoemd, maar al te zeer geneigd zijn de realiteit uit het oog te verliezen. En die realiteit heeft grenzen. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWELCACHET - WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH Eindigde in de Otterskooi Twee inwoners uit Giethoorn zijn Zaterdagavond op het onstuimige Giethoornse Meer ternauwernood aan de dood ontsnapt. Met- een vlot, geladen met dakpannen en hout trachtten zij, ondanks waarschuwingen vanaf Blokzijl, Giethoorn te bereiken en nauwelijks in de vaargeul bij het Giethoornse Meer maakte het vaartuig water en zonk bijna onmiddellijk. De beide „schippers" G. H. Baring en K. Schipper, waren aan wind en golven overgeleverd en dooi' enkele drijvende balken aan elkaar te koppelen, wisten zij zich drijvende te houden. Tenslotte werd de oever bereikt en de drenkelingen kwamen in de Otterskooi terecht. De door familieleden gealarmeerde Politie te Water trof hen hier tegen middernacht verkleumd en aan de voeten gewond aan en kon beiden uit hun isolement verlossen. UIT ONZE PROVINCIE Inzameling van veevoeder De besturen vap dé Landbouworganisaties in Overijssel en de N.O.P. hebben zich, met mede werking van de provinciale voedselcommissaris, de rijksveeteeltconsulent en de gezondheidsdienst voor dieren, beraden over de wijze waarop daadwerkelijk hulp zou kunnen worden geboden, zonder de hulp actie van het Nationaal Rampenfonds te doorkrui sen. Dit kan geschieden door het inzamelen van hooi en ander ruw voeder, voor zover daaraan be hoefte blijkt te bestaan. Aan bevoegde instanties is inmiddels verzocht te willen bevorderen dat op korte termijn van alle landbouwers een opgave wordt verkregen van de hoeveelheid hooi of ander ruw voeder, die men zou willén schenken. Tevens werd aan de burgemeesters verzocht om in over leg met landbouworganisaties en instanties in hun gemeenten zodanige organisaties in het leven te roepen, dat bedoelde opgaven op één of meer cen trale adressen worden verzameld. In het desbetreffende rondschrijven wordt er voorts op gewezen dat het raadzaam is in de pro vincie Overijsel geen vee uit de getroffen gebieden op te nemen dan na overleg met de provinciale voedselcommissaris. Onverantwoordelijke tocht In Blokzijl werd het tweetal gewaarschuwd voor het slechte weer, doch zij wilden niet luisteren naar de welgemeende en verstandige raadgevingen. Mede verleid door de luwte onder de rook van dit oude stadje, aanvaardden zij de tocht. Zij kozen de onder de gegeven omstandigheden veiligste route via het Zuïderdiep, doch toen was het reeds half zes en het begon al te schemeren. De bromfietsen waren aan boord genomen en eenmaal onderweg wilden ze niet terugkeren, hoewel het weer bijzonder slecht was geworden. Met Jonen's veiliger Gomelisgracht in zicht kwa men zé het Gieterse Meer op en in de vaargeul was het te diep om het afgeladen vlot zonder roer te besturen. Een felle uitschieter uit het Zuidwesten deed zoveel water in het vlot lopen, dat dit bijna on middellijk in de diepte verdween. Het drijvende hout is hun redding geweest. By de Otterskooi aan land Hoe lang ze in het ijskoude, door de storm op- gezwjeptè water van het Giethoornse Meer hebben rondgedreven is moeilijk te zeggen. Zij hadden de tegenwoordigheid van geest enige planken en bal ken aan elkaar te binden. Geen van tweeën kon zwemmen en eindelijk voelden ze weer grond onder zich aan de Oostelijke oever van het meer. Maar toen de oever was bereikt moesten ze ver der, weer naar de bewoonde wereld en dat is voor lien een lange weg geworden. Eerst werd getracht Dwarsgracht te bereiken, de dichtstbijzijnde buurtschap en in het nachtelijk duister werd de tocht aanvaard. Maar de „schip pers" kwamen niet ver. De sloten bleken breed, diep enmodderig, zodat Baring z'n laarzen en sok ken al spoedig verloor en barrevoets verder moest door doornen en struiken. Na lange en bange omzwervingen rond de grote Otterskooi, kwamen ze in de kooi bij het scliuil- huisje van de 'kooiker Klaver en toevallig was dit niet gesloten. Als de vroegere bewoners rond het begin onzer j,aartelling in hun primitieve staat, hulden zij zich hier in zakken, die hier waren opgeborgen, zakken, waarvan meer warmte werd venvacht dan van hun natte koude plunje. Verkleumd stijf en met ver wonde voeten werd daarna gezocht naar een uitweg uit de kooi en zo werd na lang zoeken de aanleg plaats van de kooiker bereikt. Maar daarmede geen uitweg. Want de grootste eendenkooi van Europa wordt aondopi door brede en diepe wateren om geven. Noodgedwongen moesten zij in de grote donkere kooi, waar de ijskoude regen door de kale takken joeg, blijven. Het werd hun bang te moede, en angstkreten stegen op. In Giet&oom gróte ongerustheid Hun vrouwen en familieleden in Giethoorn maak ten zich ernstig ongerust over het lange uitblijven van dit tweetal, temeer waar een zware storm over het lage land raasde. Het ergste werd gevreesd en ten einde raad werd ook de politie gewaarschuwd. Voordien hadden fa milieleden, w.o. de heer Bakker met z'n vrachtauto, de boorden van het Giethoornse Meer ten Noorden van de Thijssengraeht, a-eeds afgezocht, doch zon der enig resultaat. Onder leiding van Schipper Heidekamp koerste de politieboot via het Kanaal de Thyssengracht op en zocht z'n weg naar het Giethoornse Meer. Ter hoogte van de Otterskooi was de schijnwerper in gereedheid gebracht en Heidekamp nam plaats op voorplecht om het water af te zoeken. Plotseling ving hij noodkreten op uit het midden der kooi, noodkreten die zich herhaalden en hij ant woordde prompt. Zijn mede-passagiers, niet weten de wat er aan de hand was, kwamen verschrikt te voorschijn, en bij het horen der kreten uit het donkere bos werd het hen duidelijk. Men wist con tact te krijgen, maar men kon elkaar op deze plaats niet bereiken. Het liep tegen twaalven. De storm maakte het contact bijna onmogelijk, doch -men wist het twee tal te beduiden de aanlegplaats van de kooiker op te zoeken. Daar werden ze aaii -boord van de R.P. 34 geno men en omstreeks half één werd Giéthoom-Noord bereikt. O; dank zij Bekende Schriftelijke Cursus Onderwijzersakte - H.8. HILVERSUM VRAAGT ONS PROSPECTUS. S. A en B Staatsexamen honderd gulden van de bank gehaald. Meneer Carp deed dat 's middags^ 's avonds was de partij en meneer Grief heeft ondertussen geen geld uitge geven. Toch ontbreken er tweehonderd en dertig gulden in zijn -portefeuille. En laten die biljetjes nu in jouw matrasje zitten Joseph, ik arresteer je wegens diefstal, of verduistering' of lijkenroof." ..Ja, inspecteur," zei Joseph zacht, want hij wist dat hij het verloren had. „En ik heb de borrel eerlijk gewonnen of niet? Borrel vroeg de huisknecht. „We hebben gewed om een borrel, jongen, weet je dat niet meer „Ja, zo is het." „Schenk me dan in J" Dat deed Joseph toen en hy wachtte pp de hand boeien. „Ga naar de keuken terug," zei de inspecteur. „Straks ga ik naar het bureau en dan neem ik je wel mee. Waag het niet om te .vluchten, want dan zet ik de hete politiemacht achter je vodden en zal wel meer weten te vinden om je heel wat jaar tjes achter de tralies te zetten." En met een gewoontegebaar sloeg de inspecteur zijn glas om boven zijn open gespreide mond. „Nou -u 'beiden nog. Ik aarzel wie ik van u beiden het eerst nader zal beschouwen," zei de inspecteur tegen Jersild en Bigot. „Kijk eens, meneer Bigot, ik zie, hoe ik ook na denk, geen kans een verhaal voor u te bedenken dat aannemelijk is. U bent inderdaad met de beide Sii'ksen in een taxi weggereden. Ook is het waar dat de taxi een half uur nodig had om u thuis te brengen, dus eventuëel een half uur om u hier weer heen te rijden. Ik mag dus wel aannemen dat u niet terug bent geweest na de partij. Maar dat is ook niet nodig. Niemand beweert dat later door een ander dat slaaptabletje is gegeven. Dat is eenvou dig aan het toeval overgelaten. Dat u derhalve niet teruggekomen bent is geen bewijs dat u onschuldig bent. U hebt wel de kans gehacl de stof in het glas van -meneer Grief te doen. Iedereen had die kans. Maar ik zie het motief niet. Ik zie niet in waarom u meneer Grief zou vermoorden." „Natuurlijk niet," zèi Bigot met zijn fluwelen timbre. „Maar toch komt het voor dat iemand het zo maar doet, zonder enig motief, als proefnemin; Tenslotte geldt voor u wat voor SIrks geldt: u had de stof weg kunnen nemen toen u twee weken gé- leden hier was, de stof die meneer Schotman mee genomen had." „Is het bewezen dat Schotman die Stof bij zich had vroeg Jersild. „Heeft Schotman dat gezégd of Carp misschien „Neen," zei de inspecteur luchtig, „dat niet. Dat heb ik zelf ver-zonnen. Maar hoe anders zouden Sirks en Bigot er aan zyn gekomen „Ik ben blij dat ik toen niet op bezoek ben weest bij meneer Grief," merkte Jersild op. „Och," zei de -inspecteur, mag ik uw zakdoek even, meneer Jersild „Zakdoek „Ja, zakdoek, of zadoek, als u dat beter verstaat." „Ik vrees dat -zoiets niet hygiënisch is, inspecteur, eh Hij haalde zijn schouders op. „Geef toch maar." Jersild keek de inspecteur aan. Hij rook de drank lucht, maar toch was de inspecteur niet dronken. Zyn blik was vast en alleen was zijn anders bleek gelaat nu rood. Een -rode magere gierekop. Jersild aarzelde met de hand nog in zijn zak. Hier die zakdoek," zei de inspecteur en Jersild gaf de zakdoek over. De inspecteur keek er niet naar, maar deed hem Scheepvaarteisen geen „overbodige" luxe Dit hachelijke avontuur had beiden het teven kunnen kosten. Was het Noorderdiep als te varen ■oute gekozen, hun ondergang was practisch zeker geweest. Het vlot met pannen en 2 bromfietsen ligt op de bodem van het Giethoornse Meer in de vaargeul en het zUl niet gemakkelijk zijn de plaats, waar dit vaartuig zonk, te vinden. Nog moeilijker zal het blijken dit geladen vaartuig te bergen. Onlangs werd door de Politie te Water proces verbaal opgemaakt tegen een Gieterse, die in het Kanaal Steenwijk—Giethoorn zijn vaartuig te diep had geladen, althans beneden de 15 cm-grens in gevolge de scheepvaarteisen. Er werd geschreven ovér het moeten voldoen aan deze eisen van de bij de -bevolking van Overijssels Noord-Westhoek in gebruik zijnde vaartuigen, en de justitiële uit spraak was van dien aard, dat de bevolking in de Noord-Westhoek z'n gang kon gaan. ook op de grote vaarwateren. Thans is wel bewezen dat het voldoen aan de scheepvaarteisen in vele gevallen toch niet over bodig is. Was in het onderhavige geval de 15 cm- grens in acht genomen, het bovenomschrevene had niét plaats gevonden. Ook in de kanalen, waar de scheepvaart grote deining doet ontstaan, is deze eis zeker niet overbodig en de berteffende uitspraak van Justitia kan dan ook zeker niet in alle ge vallen in het belang der bevolking worden uitgelegd, Het neemt niet weg, dat deze bepaling' op de veelal particuliere binnenwateren overbodig is, doch op de kanalen en meren beantwoorden de scheep vaarteisen zeker aan het doel weermede ze zijn in gesteld: de beveiliging der scheepvaart. Dat terzake niet steeds aan 't Binnenaanvarings- reglejnent kan worden voldaan door de bevolking, is begrijpelijk, doch uit veiligheidsoogpunt kan de juistheid van dit reglement niet worden miskend, Verdrijf de periodieke pijnen ,en dat lome, lusteloze gevoel-^ V direct en afdoend met een paarj bij huidziekten en bij verhoogde zweetafscheiding' oi' andere uitvloeiselen van een of andere ziekte.. Kenmerkend voor een bepaalde kwaal is het zeker iiiet. Om het Weer mooi glanzend te krijgen wordt veel gebruik gemaakt van petroleum, W.S. - Is voor dronkenschap bekeurd. Er is hem. gezegd, dat hij zijn stemrecht kwijt is. Is dat we! mogelijk Indien ja, is hij dan verplicht belasting: te betalen Antw.: Die mogelijkheid bestaat inderdaad. U kunt dit, mits u persoonlijk gaat, te weten komen op het gemeentehuis. Met het betalen van belas tingen heeft dit echter niets te maken. H.P. - Kan een zelfstandige patroon die al drie maanden werkloos is, voor steun in aanmerking- komen. Antw.: U zult u moeten wenden tot de Afd. So ciale Zaken uwer gemeente. Deze afdeling- zal e.e.a. moeten onderzoeken: zijn er termen aanwezig voor een uitkering, dan zal deze inderdaad kunnen plaats hebben. G.H. - Hoeveel schapenwol heeft men nodig voor een wollen deken. Antw.: Voor een goede tweepersoons deken vier kilo. L. - Zoudt u mij enkele adressen van kruidkun digen kunnen verschaffen; ik wil' n.l. aan deze adressen informeren, of er ook een afdoend middel oestaat om de zeer onaangename geur, welke ont staat bij het gebruik van knoflook in natura, af doend te verdrijven. Antw.: Adressen zijn ons helaas niet bekend, ïïebt u al eens geprobeerd wat petérselie te kau- •ven na het gebruik van knoflook V. - Is het j.uist, dat op mijn. pensioen een be drag gekort werd Antw.: U geniet een pensioen plus een toeslag daarop. Deze toeslag werd destijds - geheel onver plicht - door de N.S. toegekend, gezien het lage bedrag' van uw pensioen. Uitgangspunt voor deze toekenning is geweest, dat deze maatschappij u 'ïx bepaald inkomen heeft willen garanderen. Toen u. 55 jaar werd en in aanmerking kwam voor een ouderdomsrente krachtens de „Invaliditeitswet" ad t 156.— per jaar, werd dit bedrag dan ook op de toeslag in mindering gebracht. De vraag door wie de premie ingevolge de invaliditeitswet werd vol daan, kan hierbij geheel buiten beschouwing wor den gelaten. Uitsluitend het inkomen naast het pensioen is beslissend ten aanzien van de grootte van de toeslag. W. - (Zeevaarder) heeft een belastingvraag. Antw.: Volgens een speciale regeling' krijgen zee vaarders. altijd een aanslag in -de Ink. Bel., waarbij natuurlijk de hun ingehouden loonbelasting wordt verrekend. Ook de vrije kost) wordt daarbij volgens een bepaald vast tarief belast. Ook gevarenpremies, zeedagen, vergoedingen, drankengelden enz. zijn belast. F. - Moeten de inwoiienden gedurende liet vijf daagse verblijf elders, het volle kostgeld doorbe talen - Antw.: Daar valt niet aan te ontkomen. Een an dere regeling- had bij het aangaan van de huur overeenkomst afgemaakt moéten worden. Betrok kenen kunnen niet beschouwd worden als inwo- nènaen, op de gewone wijze, vallende onder de huurwet. Dat zij de kost betrekken van de hoofd bewoner doet hier niet ter zake, hoewel wij de han- dèl wijze, niet kunnen waarderen. Ontegenzeggelijk waren zij" goedkoper uit, als ze voor zichzelf zorg den en de te betalen huur lieten vaststellen dooi de huuradviescommissie. Onderhuurders hebben de vólle aandacht van de regering in verband met de heersende woningmisère. Overigens moeten wij u waarschuwen voor de „vrede in huis"; deze kan zo spoedig bedorven worden door die fin. kwestie. H.H. - Ik ben in een woning' gekomen zonder waterleiding. Heb niet om water gevraagd, maar hebben het wel aangelegd. Moet dientengevolge meer huur betalen. Antw.: Gedurende 10 jaar mag de huiseigenaar een huurvergoeding vragen. De werkelijk door hem gemaakte kosten (aanleg en exploitatie) mag hij op de huurder verhalen. Heeft hij in totaal dus b.v. f 200.kosten en lasten dan mag hij gedu rende 10 jaar f 20.— per jaar verhoging vragen. M»B. - Mag een onderwijzer lid van een gemeen teraad worden en zo nee, waarom niet. Antw.: Ingevolge de bepalingen kan iemand van het Lager- en Middelbaar Onderwijs geen lid zijn van een gemeenteraad. J. - ik hoorde in een vraag over de radio iets over een vadermoorder. Antw.: Wij hebben helaas deze vraag niet ge hoord. maar met een vadermoorder wordt schert send wel eens bedoeld een hoge stijve boord met punten. JHT.S. - Mijn vrouw heeft een gouden vijfje, het welk plotseling verkleurt. Wat kan de oorzaak zijn en wat moeten we doen om het weer glanzend te krijgen. Antw.: In de wetenschappelijke litteratuur vindt men er nooit iets over. Theoretisch blijft de mo gelijkheid wel degelijk bestaan dat goud verkleurt in zijn eigen zak. „Vertel nu eens, meneer Jersild, u die alles zo goed weet, u die wetens1waardigheden verzamelt, wanneer was u dan voor het laatst bij meneer Grief „Vorige week Woensdag." „Vijf dagen geleden dus. Juist. Wat kwam u doen „Niets bijzonders, inspecteur." „Wat, vroeg ik." „Een afschrift brengen van een paar gegevens die ik uit oude en vergeten boeken had opgepikt." „Waarover ging dat „Over enkele sieraden die toebehoord moesten hebben aan Clovis." „Wie is Klowis „Een oud Frans koning." „O. en wat was dat met die sieraden „Men achtte ze verloren, maar mijn gegevens wezen uit, dat ze niet verloren waren, maar het laatst in 1898 op een veiling waren gebracht in Bordeaux en dat de koper een onbekende verzame laar was in Parijs." Jersild keek de inspecteur aan. Er gloeide een sterk licht achter zijn brilleglazen. „Wilt u het verhaal verder horen vroeg hij „Gaat uw gang, het lijkt me interessant." „Die onbekende verzamelaar was later niet onbe kend, meer, maar bleek te zijn een zekere Tameau, want bij zijn dood kreeg- zijn zoon, die nu nog in leven is en in Etampes woont, onder meer toege wezen enkele antieke sieraden van grote schoon heid. Die sieraden waren een halsketting van goud waaraan een vierkant medaillon en in dat medail lon was een miniatuurboek, n.l. het Evangelie naar MattlieÜs, Dit boekje, niet hoger dan mijn drie vingers, was natuurlijk met de hand geschreven. Het was geïllustreerd. En natuurlijk moest meneer Een Regeringsverklaring Dinsdagmiddag- heeft minister-president Drees !u de Tweede Kamer in verband met de nationale ramp een regeringsverklaring* afgelegd, waarin hij een overzicht gaf van de toestand en- -de genomen maatregelen. Aan het slot van zijn rede sprak hij nog een kort woord over de worsteling waarin wij staan. Een worsteling met het water en de grote menselijke nocd. Ik weet" niet, aldus spreker, of het anderen bij het luisteren naar de radio gegaan is zoals mij. Bij mij kwam -de herinnering op aan de radioberichten die binnenstroomden op de 10de Mei 1940, het ene nog- onheilspellender dan het andere. In de laatster- dagen is het weer een beeld van harde strijd, waar in wij op punt na punt werden teruggedrongen. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid. Het is thans geen strijd tussen mensen-. Er is bij de afweer van krachtige natuurkrachten en bij ""'de pogingen hülp te verlenen aan hen, die van alles beroofd werdén, siechts sprake van menselijke soli dariteit, in éigen land en daarbuiten. Voor het ogenblik vallen alle onderscheid en te genstellingen weg en is er enkel de vurige wens eendrachtig alle krachten in te spannen tot afweer van de nood en voor de hulpverlening' tot weder opbouw. Zondag algemene Gedenkdag In verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot ofier. H.M. de Koningin zal zich om één uur op die dag- door de radio tot ons volk richten. De regering spreekt de verwachting uit, dat al gemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden ge- houden. Dr. A. LOUDON Tijdens concert ovcrlcdcjn Dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het Per manente hof van Arbitrage is Woensdagavond plot seling overleden tijdens een concert van het Resi dentie 'Orkest in -het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Dr. Loudon, die 60 jaar geworden is, woonde het concert bij als voorzitter van het bestuur van het Residenti e-Orkest. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteelt uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te mzacht middel, onovertroffen n.EiatCarter'sLeverpilletjes Grief daar belangstelling voor hebben. En daar ik door mijn gesnuffel dit had uitgevonden, vond ik het aardig het meneer Grief te laten weten. Dat is de reden waarom ik er Woensdag was." „En natuurlijk wilde -u géld voor die inlichting- hebben „Nee," zei Jersild geprikkeld, „voor dergelijke in lichtingen vraag ik geen geld. Iets anders is het wanneer meneer Grief het stuk had kunnen kopen, dan zou ik iets gekregen -hebben." „Provisie dus." „Zo kunt u het noemen. Maar liij gaf geen geld, iets anders. Een kistje sigaren, een fles wijn of iets anders." „Hij was fijngevoelig," zei de inspecteur, dat heb ik altijd beweerd Dat is dus dat. U was er voor die halsketting. En toen kreeg u ruzie „Waarom nu ruzie Nadat ik hem zo'n dienst bewezen had „Neen, dat klopt ook niet zo goed. U -had de ruzie al eerder. Kent u het -testament van méneer Grief „Nee." „U wordt daar niet in genoemd." „Zou ook geen reden voor geweest zijn. Ik ben geen familie van hem." „Dat zijn de anderen, die wel genoemd zijn, ook niet. Meneer Grief had; geen familie meer. Maar- weet u, dat u wel genoemd stond in het vorige tes- tement „Neen, dat is mij onbekend. Maar toen was er evenmin een reden." „Zo, maar u werd genoemd. Voor drie mille stond u er in. Jersild, de schrijver van wetenswaardig heden zou drie duizend krijgen -bij het overladen van meneer Grief." (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2