Het aantal slachtoffers vermeerdert iedere dag Het reddingswerk wordt onvermoeid voortgezet •T. Itruiidsiua De Watersnood Steunt Uw Medemensen! Binnenland Vrijdag 6 Februari 1953 EERSTE BLAD 84e Jaargang No. 63 OPRECTE STEENWUKER COURANT daarboven 11 cent pei ü10 v Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Steenwijk en ivijde Omgeving Vraag en aanbodi—3 regels Algemeen Publiciteitsorgaan voor de N.W.-hoek van Overijssel Uitgaaf: Naaml. Venn. Boekdrukkerij Q. Hovens Gréve st8d pe^hai^aar.1 8-3* 75 cent; meerdere regels 15 ct. met de aangrenzende gedeelten van Friesland en Drenthe (DirecteurenG. M. A. Diemont en U. Koenen) Telefoon 2212 - Postgiro 42871 In ons nummer van j.l. Dinsdag hebben wij na tuurlijk slechts een kort overzicht kunnen geven van de vreselijke ramp welke het Zuid-Westelijk deel van ons land heeft getroffen. De dagbladen komen met pagina's vol laatste be richten en ook via de radio hebben velen reeds ge hoord, dat de toestand in verschillende streken veel rampspoediger is dan men had durven vrezen. Wij zullen ons ook thans weer moeten bepalen tot enkele grepen uit het nieuws dat na Dinsdag morgen is bekendgemaakt. Alleen op Schouwen al duizend doden Zo is Dinsdagmiddag door de burgemeester van Zierikzee medegedeeld, dat het aantal slachtoffers alleen op Schouwen niet ver van de duizend zal afliggen. Nameloos veel leed is er geleden en wordt nog steeds geleden door de rampzalige vaders, moeders en kinderen die op de daken zitten te wachten tot dat de redders komen opdagen. Overal zitten men sen: in Nieuwerkerk, Ouwe: kerk, Dreischor, Ooster- land Honderden hadden te Nieuwerkerk in de kerk een toevlucht gezocht. Slechts enkels tientallen heb ben het leven behouden. Sommigen zaten zelfs op het dak terwijl zij van andere daken moeders met kinderen zagen ver dwijnen in het water. De moeheid was hun de baas geworden. Door vletten uil Doesburg zijn 266 mensen gered Zondagmorgen is door de gemeente Doesburg direct contact gezocht met de Doesburgse zeilver eniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn op een vrachtwagen geladen en. vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar* het de éérste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben tot Maandagavond 266 men sen gered. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steen bergen. |i 1 Hulp van vaartuigen, auto's en vliegmachines Honderd vier en twintig vliegtuigen hebben Dins dag de gehele dag boven de noodgebieden gevlogen om ov.-rai waar ctat mogelijk was technische hulp, voeding, kleding en materieel te verschaffen. Hier van zijn vijftien hefschroef vliegtuigen: acht Ame rikaanse, vier Engelse, twee .Belgische en een Nederlandse. De overige zijn voornamelijk twee- motorige Dakota's, tweemotorige Beechcrafts, een- motorlgë Harvards en lichtere toestellen. Met boten trachtte men zoveel mogelijk mensen te evacueren van de meest bedreigde gebieden. Een groot aantal motorsloepen was Dinsdag aan het zoeken naar ongeveer vijftienhonderd mensen, die ergens in de buurt van de Zierikzeese polders op een overgebleven stuk dijk op hulp zaten te wach- ten, Niet alleen tracht men zovel mogelijk mensen Vte evacueren, doch ook liet vee dat nog leeft en fcich in gevaar bevindt moet in veiligheid worden gebracht. s Zestig amphibie-vaartuigen van het Amerikaanse lïïger in Duitsland rolden Dinsdag om half één, mpt een vaart van 50 km per uur, dwars door de stsjd Eindhoven op weg naar de noodgebieden. ïtort daarop volgden nog 56 van dergelijke voer tuigen, een colonne Amerikaanse wagens voorzien van' watertanks en 130 Amerikaanse vrachtauto's met .reddingstoestellen. Levensmiddelen, kleren en medicamenten Behalve de grote voorraden uit het eigen land, blijft ook het buitenland met achter. Overal worden hulpacties georganiseerd en de zendingen levens middelen. kleren, medicamenten, dekens, lakens, rubberboten en gereedschappen stromen van alle kanten toe. De evacuatie Daar plm. 50.000 mensen uit de getroffen gebie den geholpen moeten worden, is ook hiervoor heel wat te regelen. Een groot deel van hen is inmiddels reeds onder gebracht in ons eigen land, doch ook van over de grens staat men gereed ons te helpen. „Stuur hon derd kinderen", seinde burgemeester Ferrari van Milaan. Oostenrijk - met dë herinnering aan de hulp, die Nederland zijn kinderen gaf na twee wereldoorlogen - heeft een Help-Holland-Fonds opgericht. Kardinaal Feltin van Parijs biedt onderdak aan drieduizend Nederlandse kinderen, die in katholieke instellingen terecht kunnen. Al vier mrllioen voor het Rampcnfouds Dinsdagavond kon het Nationaal Rampenfonds al over drie millioen beschikken. Inmiddels hebben nog de rederijen die de grote vaart beoefenen, een millicen gulden beschikbaar gesteld, zodat Woens dag in elk geval op vier millicen gulden kon worden gerekend. Wanneer men weet dat alleen het herstel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroomde gebied honderden millicenen guldens zal wagen en voor herstel van de plm. 175.000 ha vruchtbaar land bovendien^nog millioenen guldens nodig zulllen zijn, is het duidelijk welke enorme sommen hier besteed zullen mceten worden om de toestand van voorheen weer terug te krijgen. Velen we'gertlen te vertrekken Het is reeds verschillende malen voorgekomen dat speciaal boeien weigerden om te evaeuëren. Zij wilden hun vee niet achterlaten en herinnerden zich nog maar al te goed dc jaren 1940 en 1944, toen zij ook geëvacueerd werden en al hun spullen en dieren zijn kwijt geraakt. Ais de evacuatie niet goedschiks gaat zullen de hulpverleningsdiensten en het Rode Kruis de hulp der militaire politie moeten inroepen, teneinde te voorkomen, dac deze lieden enige uren later mis schien zullen verdrinken. Hopeloze toestand in Brouwershaven Uit bei'iciiten, die Woensdag binnenkwamen bleek de toestand 111 Brouwershaven hopeloos. Er waren daar toen nog 8000 mensen op instortende huizen, zodat men voer al deze levens het ergste vreest. Bovendien wordt de gezondheid van de i>ewoners van deze plaats ernstig bedreigd door de rottende cadavers van honderden stuks vee, die daar rond drijven. De Ahoy-hallen te Rotterdam Sedert Dinsdagmorgen draait de evacuatiedienst hier op volle toeren. Lange files autobussen brengen hier de slachtoffers uit de bedreigde gebieden bin nen. Al deze mensen zijn gered geworden uit hun door liet water overstroomde huizen. Velen van hen waren niet meer in staat te lopen en moesten met brancards naar de inmiddels provisorisch inge richte ziekenafdeling in het Ahoy-gebouw gebracht worden. Urenlang hebben de gedupeerden op de zolders van him huizen doorgebracht of op de droge gedeel ten van de dijken gewacht, totdat er hulp kwam opdagen. Elk uur- van de dag vertrekken nog uit Rotterdam schepen naar dc bedreigde gebieden. Dinsdagmor gen waren reeds 590 vaartuigen in de richting van Goeree en Overflakkee gegaan om de daar nog aan wezige bevolking naar Rotterdam over te brengen. Naast de ingangen van de Ahoy-hal staat een lange rij van mensen, die komen vragen of broers of zusters of andere familieleden nog leven. Uit verre streken komen deze mensen en bitter is de teleurstelling als zij moeten vernemen dat de be wuste familieleden zich niet onder de aanwezigen bevinden. Weg met al die nodeeien van moeizoam zwoegen en langdurig stofopjagen Neem 'n STOFZUIGER van Oosterstraat 95 Telefoon 2372 Met een Gielerse punter naar liet bedreigde gebied (Van een speciale medewerker) Het is moeilijk een indruk te geven over de ramp die ons land in de afgelopen week getroffen heeft. Als men het niet met eigen ogen gezien heeft, kan men zich niet voorstellen hoe erg dit geweest is en nog is. Wij zullen proberen een overzicht te geven zoals de toestand in de omgeving van de ge meente Halsteren is geweest. Omstreeks 4 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag klonken de alarmsirenes over deze plaats. De dijken, eens de trots van ons land, hadden hun erfvijand niet langer tegen kunnen houden en waren op ontelbare plaatsen voor het brute water geweld bezweken. In een tijd van drie minuten waren de omliggende polders veranderd in een woeste zee, waarin golven voorkwamen van drie meter hoog. Vele mensen zijn door het water ver rast en vonden in bed of op weg naar hun zolders de dood. Huizen staan tot aan de daken in het water en anderen zijn ingestort. Het vee, dat in de stallen stond, moet als verloren worden beschouwd. Zover als men kan zien, ziet men water met alleen de boomtoppen en de daken van de huizen, als trieste herinnering van wat hier was. De weg is alleen begaanbaar voor boten, terwijl er midden op de straat naar het eiland Tholen, het dak van een boerderij ligt. De lijken van koeien, paarden en ander vee, zelfs van mensen, getuigen van de enorme smart en ellende die over ons Vaderland is gekomen. Deze gemeente heeft op dit ogenblik reeds 18 doden en 80 vermisten. De lijken worden, nadat zij aangespoeld of ergens ontdekt zijn, onmiddellijk geborgen. Onder deze Hjken was ook dat van een kindje. Het reek alsof het sliep. Het duimpje nog in de mond. lag het daar met opgetrokken knietjes. Ook werd er een vrouw uit het water gehaald, die haar kind tegen zich aan had gebonden. Beiden waren dood. Ook onder de redders zijn doden te betreuren. Twee leden van de brandweer waren er met een boot op uit gegaan om te proberen mensen van de bedreigde punten te halen. Door de enorme storm sloeg hun boot om, waardoor een der mannen on middellijk verdronk, terwijl de ander een boom kon bereiken. Bij het naar boven klimmen brak een tak waarop hij steun had gevonden en de moedige redder, vader van vier kleine kinderen, verdronk voor de ogen van de slachtoffers die hoger in de zelfde boom zaten. Lugubere tonelen speelden zich af teen de wind wat ging liggen en men een overzicht kreeg van wat er in de afgelopen nacht gebeurd was. Mensen, docd of levend, hingen in de bomen of zaten op daken en zolders Sommigen in nachtgoed, anderen in haastig aangeschoten kleren. Angstig en verkleumd van de kou. Wij zijn meegevaren met een man, die ging kijken wat er van zijn boerderij was overgebleven. Het enige wat wij terug gevonden hebben, was de ruïne van niet één, maar van tientallen huizen en boer derijen. De zwaar beproefde man kon zich by het zien hievvan niet langer goed houden en barstte als een klein kind in huilen uit. Het was hem dui delijk geworden, dat hij met zijn huis ook zijn vader, moeder en verdere familieleden, tezamen 10 personen, had verloren. Lezers, het is moeilijk om dit alles te zien en dan je ogen droog te houden. Nog moeilijker is het te helpen zoeken naar de lijken van de vermisten, die mceten liggen tussen de puinhopen der huizen en de cadavers der beesten, of in het water. Welk een smart moet het zijn voor de betrokkene, om het gevonden lijk als dat van een zijner naaste bloed verwanten te identificeren. Wij hebben bovenbe doelde man. achtergelaten irwljn verdriet. Hier kon den wij niét verder helpen; elk woord was te veel. Stil en bedrukt zijn wij verder gegaan, om elders hulp te bieden. Eenzaam dobberden wij op de zee, waaronder het eens zo vruchtbare land. Zwijgend keken wij naai de kapotte boerderijen en de stallen waarin het dode vee lag, met opgeblazen lichamen, vertrokken in een laatste stuip. Enkele waren in de laatste ogenblikken van doodsangst opgesprongen tegen hun afrastering en hingen daar dood overheen. Aan de linkerkant van-de.-weg' staarde ons droe vig een paard aan, dat de ramp had overleefd en daar reeds drie dagen en nachten tot- aan zijn buik in het water stond. Het was schichtig en haast niet te benaderen. Met alle mogelijk moeite hebben wij het dier opgedreven naar een hoger ge legen stal, waarin nog ongeveer 20 cm water stond. Temidden van de daar liggende dode beesten staat nu een levend paard. Wij hebben ook nog geprobeerd met onze punter naar het zwaar in nood zijnde Stave- nisse te gaan, doch dit was voor ons onbereikbaar. De inmiddels aangekomen Franse soldaten konden dit beter doen met hun amphibie-vaartuigen. Veel hulp wordt er geboden, Een onafgebroken stroom van auto's be laden met vaartuigen enz. trekt naar het getroffen gebied en in omgekeerde richting gaat eenzelfde stroom wagens beladen met vluchtelingen, nog bleek van de achter hen liggende angsten en ont beringen. Wat zij van hun eigendommen hebben kunnen redden, hebben zij bij zich. Wij hebben gepoogd een indruk te geven van een van de vele rampplaatsen en hopen daarin geslaagd te zijn. Doch zelfs voor hen, die dit met eigen ogen gezien hebben, is het nog moeilijk alles te beseffen. Een ding kwam ook echter hier weer naar voren. In de nood hebben mensen elkaar weer gevonden en zijn kwesties over politiek en geloof van de baan. Helaas zijn er ook „mensen", die de nood van hun medeburgers en landgenoten hebben misbruikt, door zichzelf te verrijken. Uit menig overstroomd huis zijn waardevolle stukken, die in de haast waren achtergelaten, gestolen. Het is te hopen dat deze daders de hoogst mogelijke straf krijgen. Wij spreken de hoop uit, dat de mensen en ons land, deze zware slag weer spoedig te boven zullen zijn en het devies zal blijven luiden: „Luctor et Emergo". Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Ktoosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zutt U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmlddel bezit Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". WATERSNOOD Dan springt de vijand weer op Neerland's erf* Wanneer de storm vervaarlijk op komt steken, Hij gaat de dijken en de kaden breken, En golft naar binnen met zijn breed verderf. Hij overspoelt de polders, 't lage land, En mensen vluchten boven in hun huizen, Als schuimend water door een gat komt suizen, Als moeders kind'ren grijpen bij hun hand. Dan, wijd ronclom, de wilde grijze vloed, Waar 't vee op verre hoogten staat te loeien, De waterspiegel telkens meer gaat groeien, Totdat het in een kolk verdrinken moet. "V erslagenheid om alles, wat verging In enk'le uren vaak, 11a jaren werken, In 't grauwe water met zijn vale vlerken, Dat gretig zóveel offers weer ontving 1 Maar dan klinkt ook een roep van overal Te hulp Te hulp, om duizenden te redden, Dan komen auto's, dekens, kleren, bedden, En goede gaven stromen zonder tal. Er is een geest van diepe mens'lijkheid Door alle lagen van ons volk gevaren, De grote kracht, die ook in d' oorlogsjaren De juiste weg naar redding heeft bereid Ook deze ramp zal weer getuige zijn Van Neerland's eenheid by zijn hoge streven, Omdat we willen gevengeven, geven, En zo de nood verdrijven uit het leven Van mannen, vrouwen, kind'ren groot en.klein Februari 1953 (Nadruk verboden) Kroes Stort een bijdrage op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds te 'sGravenhage Waar slachtoffers vielen Opgaaf van Donderdagmorgen Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brouwershaven 3: Bruinisse 1; Burgsluis 10; Capeile 3; Dinteloord 3: Dreischor 15; Fijnaart 46; Geersdijk 1; Goeree en Overflakkee 40; Goese Sas 7; 's-Gravendeel 57; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Heusden en Altena 3 (definitief); Heiningen 25; Hoekschewaard 7; Hoedekenskerke 1; Hondsbosscheaeewering 1; H011- tenisse (Kerkdorp, Lamswaarde) 8; Klundert 13; Kortgene40; Krabbendijke 4; Kruiningen 11Maar tensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nieuwe Neu- zenpolder 1 Nieuwerkerk (Ouwerkerk) 13; Nieuwe Tonge 75; Nieuw Vossemeer 50; Numansdorp 67; Oosterland 40; Oosterschelde 4; Ossenisse 1; Oud dorp 1 Ouderkerk aan de IJsel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendreclrt 1; St. Philipsland 1; Raamsdonksveer 2Rilland 1Rotterdam 1Seroos- kerke 15; Stavenisse 200; Steenbergen 13; Stellen dam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Strijen 20; Temeuzen 4; Texel 4; Veere 2 Vlissingen 3; Wa genberg 1; Willemstad 12; Wolphaartsdijk 9; Yerseke 10; IJsselmonde 3; Zierikzee 15;, Zuid- land 20. Totaal 1269. De oude Koningin In het geteisterde gebied Prinses Wilnelmina heeft Dinsdagmiddag een be zoek gebracht aan het zwaar geteisterde Zierikzee op Sohouwen-Duiveland. Te voet is ze door de opengewoelde straten gegaan, ofschoon zij moeilijk ter been is. De bevolking was diep ontroerd door het bezoek van „de oude Koningin", die er op stond om met de mensen zelf een paar woorden te spreken. De Prinses heeft zich uitvoerig over de ramp laten voorlichten door de commisaris der koningin in Zeeland en de burgemeester. Voor haar vertrek grepen vele handen door het geopende auto-raam naar de hoge bezoekster. Zij kon haar tranen nauwelijks bedwingen. „Ik betuig u mijn innige deelneming", zei ze steeds weer. An dere woorden konden haar niet over de lippen komen. Toen de wagen wegreed, stond de bevolking te huilen. HET STUKGOEDERENVERVOER Van en naar Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland weer mogelyk De Nederlandse Spoorwegen hebben in samen werking met van Gend Loos een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbinding kun nen alleen de volgende goederen ten vervoer wor den aangenomen: 1. Levensmiddelen voor mens en .dier; 2. Geneesmiddelen. 3. Levensbehoeften, waaronder te verstaan textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en onder delen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening. 4. Zendingen bestemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomité'.? of andere officiële in stellingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet rekening worden gehouden. De geldende leveringstermijnen zijn voor dit vervoer niet van kracht. Van Moerdijk tot Bergen op Zoom Niets dan water Een verslaggever van Het Vrije Volk meldde Woensdag o.m. het volgende: „Het is haast onbeschrijfelijk in Noordwest-Bra bant. Er zijn misschien eilanden die nog meer ge troffen werden en waar nog meer doden zullen zijn. Maar ook hier is de ramp ontzettend. Dit Noord west-Brabant is in één dag een land geworden van leed en afmattende droefenis. Een streek, waar doden in practische en noodzakelijke zakelijkheid worden vervoerd in bestelwagens en waar over die doden wordt gesproken in nummers. Een streek, waar je zou willen schreeuwen om een kind, dat over de weg zeult met een dier. dat het heeft ge red en over een man, die een oude vrouw zoekt, een moeder, die iedereen vraagt waar haar dochter is: hebt u haar ook gezien Westelyk Noord-Brabant is een streek geworden, waar modderige wegen door rimpelige watervlakten voeren. Links water en rechts water en water vooruit. Zo veel grauw water, dat na een paar uur je ogen afstompen en je het bijna gaat accepteren: „normaal". Noi-maaldie weggezakte huizen, die staket sels van bomen, de torens van verdronken kerken en de opgeblazen cadavers van vee langs de kant: paarden met open monden en blauwe lippen en grote, glazige ogen. Het lykt een nachtmerrie. Een nachtmerrie van Bergen op Zoom tot Moerdijk." Stuux Dekens Geen kleding meer De directeur van het Nederlandse Rode Kruis heeft Woensdagmiddag, ook namens de minister van Maatschappelijk Werk, over de radio dringend verzocht de inzameling van meubilair en kleding stop te zetten, aangezien men daarvan reeds ruim schoots genoeg heeft ontvangen. Wel bestaat op het ogenblik nog een grote be hoefte aan dekens, beddegoed en matrassen, die kunnen worden opgezonden naar de intendance, Fluwelenburgwal 19, Den Haag. Uiteraard zullen alle goederen, die reeds zijn in gezameld, dankbaar worden aanvaard. In de Regeringsverklaring zijn de volgende maat-* regelen afgekondigd: 1. Giften in geld aan Nationaal Rampenfonds vrij van inkomsten-, loon- en vennootschapsbe lasting. 2. Afgestaan loon (ook uit overwerk) valt buiten de loonbelasting. 3. Afgestane goederen komen ten laste van de fis-* cale winst. 4. Schenkingen zijn vrij van schenkingsrecht. 5. Uitstel van belastingbetaling voor getroffenen. 6. Nooduitkeringen aan getroffenen op de voet van de regelingen voor oorlogsslachtoffers. 7. Rijkshulp aan de waterschappen. 8. Herstel van landbouwgrond op dezelfde wijze als in 1945. 9. Privaatrechtelijke scliadevergoeding in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1