9575 Ruim elf en een half millioen UEEFT Panda en de geheime d oenmenten Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 4- STAND NATIONAAL RAMPENFONDS: „Nog lang niet genoeg!" zegt Prins Bernhard Prins Bernhard heeft voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Ram penfonds tot gisteravond 7 uur een bedrag van f 11.672.000 heeft geboekt. De toegezegde bedragen zijn in dit cij fer nog niet verwerkt. De prins zei o.m. „Toch moet :k hier uitdrukkelijk ver klaren dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het on peilbare leed van duizenden landgeno ten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u". „Sommige gemeenten hebben reeds bekendgemaakt, dat zij zustergemeen- ten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoezeer 't bestuur van het Nat. Ram penfonds dit ook een bijzonder sympa thieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is", aldus de prins. Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse parti culiere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kin deren uit gezinnen, die door de wa tersnood zijn getroffen, op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de federatie der diaconieën van de Nederlandse R.K. vormde Kerk, het Nederlandse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie voor Hulp aan Oorlogsslacht offers in het Bisdom Haarlem en de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grondslag „Humani- tas" zijn echter tot de conclusie ge komen, dat in deze uren van droefheid onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaar lijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal op nieuw worden nagegaan of en in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Ook dijkdoorbraak valt onder schadeverzekering Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door over- strórding tengevolge van dijkdoorbraak vernemen wij, dat verscheidene grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polissen (zowel voor inboe dels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in grote getale zonder enige beperking afgegeven. Briefkaarten met adres Aan de geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zijn on dergebracht. Schiedamse drukkerij vrijgesproken Conform het vonnis van de kanton rechter heeft de Rotterdamse recht bank de 51-jarige H. L. J. R. uit Was senaar vrijgesproken. Deze zou in de Schiedamse drukkerij waarvan hij medefirmant is; 40.000 biljetten hebben laten drukken, die overeenkomst zou den hebben vertoond met biljetten van eën gulden. Uitspraken Zwolse rechtbank De rechtbank te Zwolle wees de vol gende vonnissen: J. A. N. wegens DOging tot diefstal en opzetteliike beschadiging, acht maanden gev.straf met aftrek der voorl. hechtenis, ter beschikking van de regeringstelling voorwaardelijk: A. v. H. te Harderwijk, wegens verduistering meermalen ge pleegd, acht maanden gev.straf. waarvan vier maanden voorwaardelijk: A. v. B. te Goor en R. W. te Kampen, appèlzaken van het kantongerecht te Zwolle: de von nissen thans vernietigd en verdachten vrijgesproken: P. J. K. te Amsterdam, appèl van het kantongerecht te Harder wijk: dit vonnis vernietigd en verdachte vrijgesproken: A. T. te Nunspeet, appèl van een vonnis van het kantongerecht te Harderwijk: dit vonnis thans bevestigd. Nieuwe naclitstraal jagers in Korea in gebruik Te Seoel is bekendgemaakt, dat de verbondenen reeds in het be gin van de winter in Korea nieu we geheime nachtstraaljagers zijn gaan gebruiken, die zijn uitgerust met een nieuw soort radaruitrus ting voor het automatisch zoeken van Noordelijke vliegtuigen en het richten van kanonnen. Het nieuwe type heet „Skynigt"'. J. P. Sweelinck op schuttersstuk? Een portret van de zeventiende eeuwse componist J. P- Sweelinck komt, naar de Sweelinckkenner B. van den Sigtenhorst Meijer in „Mens en Melodie" uiteenzet, voor op het schut tersstuk ..Korporaalschap van kapitein Jan- Jansz Carel en luitenant Thijs Pietersz Schrijver" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Dit schuttersstuk is van de hand van Sweelincks jongere broer Gerrit Pietersz. Een door deze Gerrit Pietersz geschilderd portret van. de componist hangt jn het Haagse ge meentemuseum. Van de vele bijdragen noemen wij de volgende: In Friesland is al meer dan een mil lioen voor het Nationale Rampenfonds bijeengebracht. Ged. Staten van Gel derland hebben een bijdrage van f 250.000 in het uitzicht gesteld. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft f 100.000 ter beschik king gesteld. De bakkersgezellen in ge heel Nederland zullen 10 van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp wor den bijgestaan. De Esso-Nederland heeft besloten een bedrag van f 100.000 over te maken. Bovendien heeft het personeel besloten 2 van het maand salaris af te staan. Het Algemeen Wa tersnoodfonds van 1861 zal uit eigen kapitaal onverwijld een bedrag van f 250.000 ter beschikking stellen. De telling van de binnengekomen bedra gen van de Antillen wees gisteren uit, dat meer dan een millioen gulden bij een is gebracht. Baas bovan baas In Zuid Barge bij Emmen. is een be drag opgebracht van f 4565 door de daar wonende 108 gezinnen, dus ruim f 42 per gezin. In de dorpen Jubbega, Schurega en Hoornsterzwaag, met een bevolking van circa 1100 gezinnen, voor het merendeel arbeiders, is een bedrag van f 11.000 opgehaald voor de slachtoffers van de ramp. In het Friese plattelandsdorp Tzum (gemeente Fra- nekeradeel) heeft een collecte onder de ruim duizend inwoners f 29.652 op geleverd, hetgeen neerkomt op bijna f 106 per gezin!! Vele toneel-, muziek- en cabaretgezelschappen en kunste naars in het land staan recettes en gages van voorstellingen af aan het Rampenfonds. Als onderdeel van zijn afscheidstournee trad Jan Musch te ScHagen (N.H.) op in „De Vrek" van Molière. Na de voorstelling overhan digde de burgemeester van Schagen de acteur een gesloten enveloppe. Jan Musch dankte voor het geschenk, maar gaf de enveloppe onmiddellijk weer aan de burgemeester terug voor Het Nationaal Rampenfonds. De beman ning van de vergane „Klipfontein", die alles kwijt is, heeft niettemin de han den ineengeslagen en samen met de équipage van de „Zuiderkruis", waar op zij thuisvaart 550 gulden bijeen gebracht. Ontwerp-Poliliewet door Ver. v. Ned. Gemeenten De ver. van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken aangeboden een ontwerp voor een politiewet. De vereniging beoogt hiermede een bijdrage te geven voor het reeds lang aanhangige politïevraag- stuk. Door de terzake tussen de depar tementen van Binnenlandse Zaken èn! van Justitie bestaande controverse is dit vraagstuk welhaast onoplosbaar ge worden. Het ontwerp-politiewet wordt, aldus de Msb, genoemd de uitkomst van een constructief beraad in gemeen telijke kring en beschreven als een met nuchterheid en practische zin aan vaardbaar compromis. Volgens het ontwerp zal er zijn: A de gemeentelijke politie, B de gemeente lijke politie, gewestelijk georganiseerd; C de Rijkspolitie; D de Koninklijke Marechaussee en E burgerlijke of mi litaire korpsen. Als regel zal elke ge meente een eigen politiekorps hebben; maar de Kroon kan gemeenten bene den 10.000 inwoners of met een be bouwde kom van beneden 5000 inwo ners, aanwijzen, waar de gewestelijke politie dienst zal doen. De gemeente politie staat onder bevel van de bur gemeester; de gewestelijke politie on der de commissaris van de koningin. VIERLING Vandaag tien jaar Quartetje, daar ziin we Vandaag weer present: Zwol's Vierling is iarig. 't Is Zwolle bekend! Je 10e veiiaardag. Wat gaat dat toch vlug: Nóg zie ik ie zitten Od postbode's rug-.-. De man liep voorover. De rug met een boog Hóóg zat ie daar samen. Heel hoog. maar niet droog.... De deur in bii Kiffers (De bus was te smal) En Pa sprak: „In orde. I k zorg voor hun „stal"! Misschien dat die postman Ook nü nog wel leeft En dat-ie nóg pijn in Z'n rugspieren heeft Pa heeft toen het vrachtje Bii Moeder gebracht. Je moet maar eens vragen. Ik wed. dat zij lacht! Ik wens jullie viertjes (Mèt Vader en Moe) Nog véél goede iaarties Op school en thuis 1*2 Josjida over de Koerillen en Zuid-Sachalin Premier Josjida van Japan heeft verklaard dat hij alles in het werk zal stellen om „de terugkeer van Zuid-Sachalin en de andere voor malige Japanse gebieden" bij Ja pan te bewerkstelligen. Deze ver klaring heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt, daar 'n woord voerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken onlangs verzekerde, dat Japan geen aan spraken zou laten gelden op de Koerillen en Zuid-Sachalin en niet op herziening van het vredesver drag van San Francisco zou aan dringen. In diplomatieke kringen in de Ja panse hoofdstad wijst men er op, dat de Westelijke mogendheden de over eenkomst van Potsdam, waarbij schik kingen ten aanzien van genoemde ge bieden werden getroffen, als een voor lopige regeling beschouwen, terwijl de Sovjet-Unie te kennen heeft gegeven, dat zij de bepalingen als definitief be schouwt. Men trekt in genoemde krin gen een vergelijking tussen de toe stand aan de Duitse Oostgrens met de Oder-Neïsse-linie en de positie van de Koerillen en Zuid-Sachalin. Dr Miihlenfeld voorgesteld als Duits ambassadeur De West-Duitse regering heeft het voornemen dr Hans Mühlen- feld, de fractieleider van de „Duitse partij" in de Bondsdag, te benoemen tot ambassadeur in Den Hgag. Dr Mühlenfeld is een der vooraan staande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoe dig de leiding van de kleine fractie der Duitse partij op zich te nemen. De „Duitse partij" is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere natio- naal-socialisten. Dr Mühlenfeld be hoort evenwel tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een der oprichters van de Neder- Saksische landspartij, bijgenaamd de Welfenpartij, omdat vele van haar aanhangers sympathieën had den met het oude koningshuis van Hannover. Uit deze Welfenpartij, waarvoor Mühlenfeld in 1947 afgevaardigde in de landdag van Neder-Saksen was, is bij de vorming der Bondsrepubliek de Duitse partij gegroeid. Dr Mühlenfeld is 51 jaar en geboren Hannoveraan. Hij woont thans in Isernhagen nabij Han nover. Hij studeerde rechten en staats wetenschap in Göttingen en deed pas na de oorlog zijn intrede in de politiek. m het "algemeen klassement dankte de Behalve afgevaardigde m de landdag] Noor aan zijn sterke 500 meter, welke was hij voor de vorming der Bonds- hij op de eerste avond in 43 sec. reed, republiek lid van de economische raad 1 waarmee hij bijna drie seconden voor- voor de Brits-Amerikaanse zone sprong verkreeg op Kees Broekman, j -feen 'achterstand welke zonder de 10.000 Capaciteit van de industrie onaangetast Gebleken is dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijvn ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekke lijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. Schaatsenrijden. Nederlandse rijders nog in topvorm Baanrecords verbeterd in Tonsberg. Op de tweede avond van interna tionale wedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden, bleek wel uit het feit, dat Kees Broekman het baanrecord over de 500Ó meter, dat met 8 min. 24 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden verbeterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht. Van de vier afstanden be zetten de Nederlanders drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd GEEN VOETBAL DIT WEEKEINDE Alle sportwedstrijden afgelast. Het bestuur van de KNVB deelt mede, dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde com petitiewedstrijden zijn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het KNVB-be stuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Voor zover ons bekend zijn ook alle wedstrijden in de andere takken van sport afgelast. Nat. Rampenfonds Frankfort. Wegens moord levenslanj geëist Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwer ker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr G. R. Nube, levenslange gevangenisstraf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Ver heul uit Naarden. Zij wachtten de tuin der op, brachten hem met een hamer en een mes ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waar in f 700 bleek te zitten en spoedden zich daarna op de fiets naar hun werk. Maar voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuin man aan zijn buurman, die her» om 6 uur die morgen vond, wie de daders waren geweest. meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. Het eindklassement luidt: 1 Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt.; 2 Kees Broekman 194.607 pnt.; 3 Anton Huis- kes 197.310 pnt.: 4 Wim van der Voort 198.330 pnt.; 5 Pat McNamara (VS) 198.367 pnt. Duitse voetbalbond wil helpen De voorzitter van de Duitse voetbal bond, dr Pecco Bauwens, heeft bekend gemaakt, dat hij de heer K. J. J. Lotsy heeft voorgesteld binnen de kortst mogelijke tijd een in Duitsland te spelen wedstrijd te organiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegen woordigend elftal. De netto-opbrengst van deze ontmoeting zou ten goede komen aan de door de overstromingen getroffen Nederlandse voetballers. 25. „Pat!" riep Panda, „zij richten een machine-pistool op ons! Ze hebben het op óns voorzien!" „Wat?!" riep Pat, verschrikt omkijkend, „bekorrah! Je hebt gelijk! Een snelle, doch juiste deductie!" Uit de richting van de loop was inderdaad direct te deduceren, wie de schutter op de korrel nam. Pat en Panda weken terug, tot zij met de rug tegen een stapel vaten stonden. Langzaam kwamen de twee dreigende figuren naderbij. „Ziezo", gromde de grote, „geef op geheime documenten of andersra-ta-taü" Na een blik in de ongezellige loop van het pistool deduceerde Pat, dat hij maar liever moest gehoorzamen en met tegenzin haalde hij de verzegelde enveloppe met de kostbare documenten uit zijn zak. „Maar Pat!" riep Panda, „je hebt de minister van Geheime Zaken be loofd, dat je liever de dood zou trot seren dan die brief in vreemde han den te geven!" „Zeker, maar deze schurken zijn niet dood!" antwoordde Pat spijtig. „Dan", besloot Panda, „zal dit misschien helpen!" en tegelijker tijd gaf hij zo'n ruk aan het onderste vat, dat de hele stapel kantelde en dreunend op de spionnen neerviel. Zaterdag. Hilversum I, 402 m. 7 VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20— 24 VARA 7 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9 Gram. (9.359 40 Waterstanden). 10 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven- 11.30 Piano. 12 Gram. (12,3012.33 Mededelin gen). 13 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Orkest. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Gram. 14.45 Boekbespreking. 15 Gram. 15.15 „Het centrale vriendschapsfeest Pasen 1953", 15.30 Gram. 15.45 Causerie. 16.05 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Orkest 17.15 Voor de jeugd. 18 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Muziek. 18.45 Gram 19 Artistieke Staalkaart. 19.30 Causerie. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20 Nieuws 20.05 Gevar. programma. 22 Socialistisch commentaar. 22.15 Gram. 22.40 Hoorspel. 23 Nieuws. 23.15-;-24 Gram. Hilversum H, 298 m. 7—24 KRO. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Liederen. 7.45 Morgen gebed. 8 Nieuws. 8.15 Orkest. 8.55 Gram. 9 Voor de huisvrouw. 9.35. Gram. 10 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12 Angelus. 12 03 Gram. (12.3012,33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13 Nieuws. 13.20 Con cert. (In de pauze Gram.). 14 Boekbe spreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15 15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Orkest. De schoonheid van het Gregoriaans. 17 Voor de jeugd. 13 Muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht'. 18.25 Piano, orgel en zang. 18.40 Regeringsuitzending. 19 Nieuws, 19.10 Gram. 19.20 Parlements- overzicht 19 30 Gram. 20.20 Causerie, 20.40 ..100 Jaar Kromstaf". 21 Gevar. program ma. 21.50 Actualiteiten. 22 Muziek. 2230 Wij luiden de Zondag in! 23 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2224 Gram. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Muziek. 13 Nieuws. 13.15 Mu ziek. 13.40 Muziek. 15 „De Wereld der muziek". 16 Muziek. 16.15 Gram. 16.30 Muziek. 16.45 Engelse les. 17 Nieuws. 17.10 Meisjeskoor. 17.30 en 18.10 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19.40 Gram. 20 Cabaret. 21.15 Moderne tijden. 22 Nieuws. 22.15 Muziek. 22.45 en 22.55 Gram. 23 Nieuws. 23.0524 Gram. 484 m. 12.05 Gram. 13 Nieuws. 13.10 en 14.05 Verzoekprogramma. 15 Gram. 16.30 Muziek. 17 Nieuws. 17.15 Muziek. 18.30 Muziek. 19 Liederen. 19.40 Gram. 19.45 Nieuws. 20 en 20.15 Muziek. 20.30 Nieuwe chansons. 21 Gram. 22 Nieuws. 22.10 Gram. 22.15 Muziek. 22.45 Gram. 22.50 Nieuws. 23 Muziek. 23.55 Nieuws. PASSAGIERSSCHEPEN Maasdam, 6 Febr. te New York. Rijn dam, 6 Febr. te Southampton; 7 Febr. n.m, te R'dam verw. VRACHTSCHEPEN OP INDONESIË Bengkalis. 5 Febr. van Amst. via Mar seille n. Djakarta. Kedoe, pass. 5 Febr. Perim, n. R'dam. Overijssel, pass. 6 Febr. Azoren, n. Curacao. Rempang, pass. 6 Febr. Casquets, n. Amst. Rotti, 4 Febr. van Belawan n. Djakarta. Slamat, pass. 6 Febr. Ouessant. n. Djakarta. Tabinta, 6 Febr. te Colombo. Lit de omgeving GENEMUIDEN Ruim twintig mille De voorlopige opbrengst van de lijst- collecte ten behoeve van de overstroomde gebieden, bedraagt f 20474.31. Globaal berekend betekent dit dus een bedrag van ongeveer f 5 per hoofd van de be volking. Ereteken Orde en Vrede toegekend. Bij beschikking van de minister van Oorlog werd het ereteken voor Orde en Vrede toegekend aan de volgende mili tairen: H. Been. J. Beens, S. Beens, J. W. Blom. K. Bonthuis, G. van Dalfzen, D. van Dijk, E. van Dijk, J. van Dijk, J. van Dijk, T. van Dijk, K. Fuite, G.- Hoekman, F. ter Horst, J. Jansen, J. Keppe!, H. van Lente. Aanbesteding riolering en bouw school Voor het eerste perceel van het riole ringswerk werd als volgt ingeschreven: fa B. Haveman, Steemvijkerwola f 257500. fa Gebr. van Wijngaarden, Kampen f 259000. G. J. van Oósterhout Genemui- den f 261400, K. van Lier Enschede f 269000. N.V. Bolsebroek Bloemendaal f 273200, J. Riezebos en D. v. d. Pol Ge- nemuiden f 276500, J. de Vries Delft f 284500, J. Dienaar IJmuiden f 287000, M. Joosten Enschede f 289000, H. Flier Kampen f 293600, H. van Doesselaar Eindhoven f 298000, N.V. Ned. Wegen bouw Harlingen f 298000. N.V. Hw. te Pas Enschede f 298600. fa Brouwer en Co Genemuiden f 325000. Voor de publieke aanbesteding van bouw van de v.gLo.-school alhier werd als volgt ingeschreven: Perc. 1. timmer-, metsel- en betonwerk: laagste inschr. fa S. Heutink en W. v. d. Haar, Genemui den f 85.845; hoogste J. Kamp te Kampen f 104.900. Perc. 2, smidswerk: W. Arends te Genemuiden f 407.50, H. Breman te te Genemuiden f 460. Perc. 3, lood- zink en sanitaü-e werken: T. Breman te Gene muiden f 3850. H. Breman te Genemui- f 4351. Perc. 4, electr. werk, T. Breman te Genemuiden f 886.50. J. van Heerde te Vollenhove f 1255. Perc. 5, glas- en verf- w.erk, Admiraal en Schutte te Hasselt f 3475; H. Veenstra te Staphorst f 4360. Burgerlijke Stand van 25 t/m 31 Jan. Geboren: Joukje, d. van G. Altena en M. Dragt; Egberdina, d. van K. Fuite en R. Mateboer; Frederik, z. van H. Beid- man en T. Bosman. Gehuwd: H. van Olst te Rotterdam en L. van Lente. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds A. J. Jorissen van Wilsum; 14 30 uur ds M. Hanemaaijer, van Kam pen. Geref. Kerk, 9.30 uur Leesdienst; 19.30 uur ds J. Spoelstra. Geref. Gem.: .10 en 16 uur ds J.'W. Kersten. Zondagsdienst. Dokter P. Provo Kluit neemt Zondag de medische dienst waar. KAMPERZEEDIJK Mooi resultaat van collecte Ook de buurtschap Kamperzeedijk heeft met milde hand gegeven voor de slachtoffers van de watersnood De op brengst van de lijstcollecte bedroeg f 2500. Dit betekent, dat per gezin werd opge bracht ongeveer f 28 (de giften van de Kamperzeedijkers, die tot de gemeente Zwollerkerspel behoren, zijn hier niet bij inbegrepen). ZWARTSLUIS Brand in werkplaats In de werkplaats van de heer A. .J. Vinke aan de Bloemstraat, ontstond brand. Een voorbijganger bespeurde onraad en spoedig was de brandweer gewaarschuwd.. De omvang van de brand was nog klein, zodat de brandweer niet volledig behoefde uit te rukken. Zij was het vuur spoedig meester,. Daar Ier plaatse veel hout is op geslagen, kan van geluk worden gespro ken, dat de brand in het beginstadium werd opgemerkt. Hulp voor getroffenen Ook Zwartsluis werkt mee aan de actie tot leniging van de nood. De huis-aan-huis collecte bracht ruim f 13.000 op. De school jeugd bleef niet achter en de peuters van de kleuterschool boden de burgemeester zelfs een bedrag van f 45 aan. Gisteren werd een aanvang gemaakt met het op halen van kleding.. Naar aanleiding van het verzoek vla de radio om toezending van autobinnenban den voor het reddingswerk, heeft de fa Van de Stouwe alhier tweeduizend zwemvesten aangeboden. De zending werd inmiddels overgebracht naar het vliegveld G'ilze Rijen. Zondagsdienst. De medische dienst wordt. Zondag waargenomen door dokter Meyer. Maandoverzicht Nutsspaarbanb. In de maand Januari werd bij de Nutsspaar- bank te Zwartsluis ingelegd f 56.345.61 en terugbetaald l 55.861.60.. Aantal inlegpos- ten 1420, aantal terugbet. posten 225. Jeugdsparen: Ingelegd f 719.54 en terug betaald f 841.42. Schoolsparen: ingelegd f 184..83 en terugbetaald f 301. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en 17 uur ds Kramer. Geref. Kerk 17 uur ds v. d. Werff.. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 19 uur ds Koop. Chr. Geref. Kerk 10 uur leesdienst; 19 uur ds v. Wilsem v. Dedemsvaart. Doopsgez. Gemeente 14.45 uur ds Leïgnes Bakhoven van Kampen. Belt-Sehutsloot 10 uur leesdienst; 14 uur ds v. d. Werff. Dinsdag 19.30 uur wordt in het gebouw vcor Chr. Belangen een extra kerkdienst gehouden door de Chr. Geref. gemeente, voorganger ds Holtrop uit- Leeuwarden. KAMPERVEEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 14 uur de heer De Vos van Rotter dam. Geref. Kerk, 9.30 uur Leesdienst; 14 uur ds Ferwerda. Legerpredikant. NOORD EINDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 10 en 14.30 uur de heer Hubach, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen (toez.) W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Zandvoort, J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.) H. Roest te Beuningen. Geref. gemeenten. Bedankt voor Bors- sele, M. Heerschap te Wageningen. DS A. F. L. VAN HENGEL OVERLEDEN- Te Hollandsche Rading is in de ouder dom van 78 jaar overleden ds A. F. L. v. Hengel, emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk. Ds v. Hengel werd in 1874 geboren en m. 1900 candidaat in Noord-Holland om 28- Augustus van dat jaar te Borssele het pre dikambt te aanvaarden. In 1911 verkreeg hij eervol emeritaat in verband met zijn. benoeming tot Prot. godsdienstleraar bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort. Hij is aldaar werkzaam geweest tot 1941 toen hij eervol ontslag ontving, waar na hij zich metterwoon te Haren (Gron.) vestigde. Ingevolge zijn wens is zijn stof felijk overschot in alle stilte ter ruste •gelegd. Zeepo9t Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes: Indonesië: „Talisse" (12 Febr.). Nw Guinea: „Langkoeas" (12 Febr.). Ned. Antillen „Willemstad" (17 Febr.). Suriname: „Cottica" (18 Febr.). Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: „Oranjefontein" (10 Fe'or.). Canada „Rijndam" (12 Febr.). Australië en Nw Zeeland „Fairsea" (12 Febr.). Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Brazilië „Alhena" (11 Febr.). Markt Barneveld Phiimveemarkt. Aanvoer ca. 16.000 stuks, wat niet zo groot was. Er was behoorlijke vraag naar slachtkip- pen, waarvoor iets hogere prijzen be taald werden dan vorige week. Ook de handel in N.H. blauwe en gekruiste piepkuikens was goed. Er werden reeds enkele kleine partijen lichte jonge rode haantjes aangevoerd. Prijzen: oude kippen f 2.20—f 2.40, piepkuikens zware f 2.20f 2.35, piep kuikens lichte f 2.40f 2.60; jonge haantjes f 2.40f 2.50, alles per kg, overige per stuk: tamme konijnen f 3.50f 7.75, wilde konijnen f 1.60 f 1.85, oude hanen f 3.50—f 5.25, oude eenden f 0.80f 1.70, tamme jonge duiven f 0.65f 0.80. Eierm arkt: aanvoer ca. 900.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: f 15.00 f 15.50, algemene prijs f 15.25 per 100 stuks, kiloprijs f 2.52. BEURS AMSTERDAM Overzicht van 5 Februari. De gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op welke wijze de financiêring van de wederop bouw zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de Beurs uiteraard niet buiten beschouwing wordt gelaten. Men vroeg zich af, of, indien de millioenen van de tegenwaarde-rekening voor het herstel worden aangewend, de regering zal besluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van in flatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde vanmiddag ter beurze onderwerp van gesprek, maar het bleef bij veronderstellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef Inmiddels gehandhaafd. Wel waren de orders schaars, maar de koersen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd verhandeld met aftrek van het interim dividend van 4 pet. en was dus op 3131/: goed prijshoudend. Dit was ook met de andere internationale fondsen het geval. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uitstekend. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staatsfondsen vriende lijk gestemd maar stil. Prolongatie 3 procent,' Officiële noteringen Nederland 1951 3*2 Nederland 1948 3% Ned 1947 f 1000 (3%) 3 Ned 1937 f 1000 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscertificaten 3 Nederl. 1962-64 z.b.f. 3 Neder! 1962-64 m.b.f3 Ned, N W S. eert2% Indië 1937 A3 Grootboek 1946 3 Ned. Hand. MIJ c.v.a. Alg. Kunstzijde Unie a Calvé Delft e.v.a. Fokker a Van Gelder zn N.V. a Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. Ned. Ford a Nederl. Kabelfabrlefe a Philips gem. bez. a Unilever c.v.a. Wilton Feyenoord a Kon. Petroleum Mij a Amsterdam Rubba ..Serbadjadi" Sum. Rubb. a Holland Amerika Lijn a K.N.S.M. nat. bezita Kon. Paketvaart a Kon. Rott. Lloyd a Ned. Scheepvaart Unie a Stv. Mij Nederland a Handelsver. Amsterdam a Javase Cultuur Mij a Ned.-Ind. Suiker Unie a Dell Batavia Mij a Senembab Mij a Kon. Petr. Mij. Stock div. Bk Ned. Gem. (Won.b.) 4% Idem O/5'lO Friesch-Gr. Hyp.b. (3**) 3 Overiisselsche Hyp.b (3%) 3 Utr. Hyp.b(33 Philips $-lenlng '51 4 Philips $-lenlng '49 3% Amsterd. Bank a Rotterd Bankvereniging a Twentsche Bank c.v.a. Berghutzer Papierfabriek a Centrale Suikera Dikkers a Heemaf NVa Ned Gist- en Snlrit fabr. a Kon. Nederl. Zout a Schokbeton a Stork en Coa 99-Js 99% 95% 95% 95A 95% 94% 94% 95% 96 95% 95fS 96 95! ié 78fè 78% 94% 94% 95^ 95% 157*1 158 167% 166% 120 122 103 107% 155 157 159% 158% 189% 190 206 208% 162% 162% 180 185 167% 169 317% 313% 87% 86% 41% 41% 139% 139 139% 139 120% 119% 127% 127% 130% 129% 148 b 148% 97% 97% 44% 44% 84 b 84% 113% 114% 75% 74% 62 50 62.5Q 104^ 114 114 92% 96% 90% 91 92 %b 93 b 102i3s 102i!,ff 170 171% 161 161 167 168 171% 174 166% 167% 163% 173% 176 198 199 270 273 b 90% 92% 135% 137 WATERSTANDEN OP 6 FEBR. Keulen 2.55 m, val 17 cm; Ruhrort 4.98 m, val 18 cm; Lobith 11.34 m, val 13 cm; Nijmegen 9.14 m, val 10 cm; Arnhem 9.02 m. val 10 cm; Eefde 4.66 m, va' 10 cm; Deventer 3.60 m, val 9 cm; Kalei-veer 0.82 m boven N.A.P., val 10 cm; Keersluis Willemsvaart 0.02 m boven N.A.P., val 18 cm.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3