GOED WERK IN ONTSTELLENDE WANORDE Ook stadshoeren brengen belangrijk offer Han, Rini, Elly en Dicky zijn vandaag tien jaar Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 3 Arbeidersen studenten groep terug ij vertrek getuige van massale en meer georganiseerde hulp „Als je in de afgelopen dagen in en om Noord-Brabant hulp verlenen wilde, moest je het op eigen initiatief doen. Elke centrale leiding, zelfs elke deugdelijke locale organisatie ontbrak ten enen male". Zo vertelde ons student W. J. Mulder, die gistermiddag omstreeks vijf uur. als één van de groep arbeiders en studenten die Maandagavond acht uur per bus naar de noodgebieden vertrok, in Kampen terugkeerde. En verscheïdenen van zijn reisgenoten hebben ons dat getuigenis onderstreept. „En toch kwamen we in Roozendaal als geroepen. Er werkte een dodelijk vermoeide ploeg Wage- ningse studenten aan het redden van een belangrijke dijk, die op door breken stond. Aflossers waren er niet, tot wij kwamen. Toen wij doodop waren, waren er gelukkig weer nieuwe helpers ook op eigen initiatief gekomen". VERGEEFSE REIS NAAR ST. PHILIPSLAND „Burgmeester Berghuis had ons de onderneming afgeraden, omdat er niet om werkkrachten was gevraagd. Maar we wilden nu een keer helpen, daarom togen we toch op weg, zodra we een bus van de fa De Vries uit Zwolle ter beschikking hadden gekre gen. Het plan was eerst naar Den Haag te rijden om ons bij het Rode Kruis hoofdkantoor aan te melden. Maar omdat we wisten, dat men ons daar niet met geestdrift zou ontvan gen, wijzigden we ons reisplan en kozen direct Roozendaal. We deden Breda aan en stelden ons daar met gemeentelijke autoriteiten in verbinding omdat we meenden, dat zij ons een plek zouden kunnen wijzen, waar hulp nodig was. Maar de ambte naren daar begrepen al evenmin wat van onze ijver als die in Kampen. Je kreeg zelfs de indruk, dat ze een beetje beledigd waren dat wij, hele maal uit Kampen, meenden dat zij hun zaakjes zelf niet aankonden. Maar we kregen als bescheid: als jullie dan toch wat willen, ga dan maar naar Roozen daal Wij naar Roozendaal. Daar wist men trouwens ook niet helemaal wat men met ons aan moest. Ten minste aanvankelijk. De verwar ring was zo groot, dat je eerst alle verkeerde kanten werd uitge stuurd, voordat je op een plek belandde waar men werkelijk naar hulp snakte. Dat was in een zand- graverij, waar zandzakken werden gevuld voor het redden van een dijkdie de omgeving van Roozen daal besche7-mde tegen het water. Daar waren al dagenlang Wage- ningse studenten aan het werk. Ze waren doodmoe, en niemand zond aflossers. Dus kwamen we als geroepen. Omdat we wel wisten, dat de stu denten van onze groep het zware, en voor hen ongewone werk niet zo erg lang vol zouden kunnen houden, en we begrepen van hoeveel belang het op deze plaats was over werkkrachten te beschikken, belden we de studenten organisaties van verschillende univer siteiten op, om er op te wijzen dat hun hulp in Roozendaal gewenst was. En mede daardoor was er voor ons, toen wij doodmoe waren; voldoende aflossing. Er kwamen met de helpers ook nog andere Kamper studenten mee, en wat gemeente-arbeiders uit Roo zendaal hadden onze gelederen ver sterkt. Gevaarlijke rit in sneeuwstorm Woensdagavond kwam er plotseling alarm. De dijk van St Philipsland zou het begeven. Onze hulp was daar nog dringender gewenst. De noodklok luidde en er. was een storm opgestoken. Onze chauffeur een prachtvent, die in alles met ons meegewerkt heeft, en clie aan de ritten een enorm karwei had was net op benzine uit. We vonden hem spoedig terug, en toen naar St Philipsland. Een rit van drie kwartier met een beangstigend slot. Aan weerskanten van de weg water; om ons heen een sneeuwstorm die het uitzicht soms volkomen onmogelijk maakte zodat we moesten stoppen. Toen we bijna bij ons einddoel waren kwamen ons bewoners van het schiereiland tegemoet. Ze rie den ons dr'mgend aan terug te gaan. De dijk zou het toch direct begeven. Het water rondom ons was ongemerkt reeds gewassen tot het wegdek. Gelukkig wist de chauffeur een plek te vinden om de bus te keren. Toen vluchtten ook wij voor het water. Waren we een half uur eerder geweest, dan waren wij door het water geïso leerd op de vege dijk van St. Philipsland achtergebleven Die helaas vex-geefse rit zullen we ons leven niet vergeten, maar wat we ook nooit zullen vergeten is het af scheid vóór de barre tocht, in het Engelse missiehuis „Mill Hill", waar we bijzonder liefderijk zijn verzorgd door professoren en studenten. In de hall zongen zij een gebedsliturgie voor ons. Een van ons las daarop een psalm en sprak een gebed. Ook Kamper studenten in Den Bosch Er zit ook een groep Kamper stu denten in 's Hertogenbosch. Dat weten we heel toevallig, omdat we onderweg een lifter oppikten, met een ei*g be kend gezicht. „Woon je hier in de buurt?" vroeg ik. „Nee, ik studeer in Kampen" was het antwoord. Het bleek een van de groep studenten van de Broederweg te zijn (de studenten van onze groep waren allen van de Oude straat) die na ons uit Kampen waren vertrokken. Hij vertelde, dat die groep onderdak in 's Hertogenbosch had en erop uit trok om de boeren bij het redden van hun bedreigde oogst te helpen. Bezoek aan" T'erneuzen Twee van ons een arbeider, die de groep verlaten had en de student Groeneveld. die zijn familie in Ter- neuzen wilde bezoeken gingen niet met de bus terug. De heer Groeneveld is inmiddels ook in Kam pen terug en hij vertelde ons, dat Ter- neuzen weer- droog is. Men werkt er zelfs weer aan het herstel van de ver nielde straten. Om er te komen moet men echter via België reizen. Thans meer organisatie Toen we teruggingen konden we merken, dat de aanvankelijke verwar ring: welke hulp en waar hulp, bezig was overwonnen te worden. Er kwa men militaire krachten aangerukt, en een stoet van Duitse amphibie-voer- tuigen, die wel twee kilometer lang was. Dat gaf ons bij het vertrek het prettige idee, dat we fnet een gerust hart weg konden gaan. We hadden een noodzakelijke tussenschakel gevormd tussen de pioniers en de georganiseer de hulp. Ondanks de tegenslag bij St Philipsland, en het gebrek aan mede werking van autoriteiten dat we in verband met de verwarring en de slephte kennis van de toestand overi gens wel kunnen begrijpen hebben wij goed werk mogen doen. Wal is er te doen? Heden: City, 19.30 uur, „Pygmalion" (a 1.), Zaterdag: City. 18.45 en 21 uur. Pygma lion (a.l.), 15.30 uur „mr Music". Kadercursus „gezinsinkomen" geëindigd Lof voor initiatief Nutsspaarbank. De Nutsspaarbank te Kampen heeft in samenwerking met het Gezinsbegro- tingslnstituut te Rotterdam een kader cursus georganiseerd, waarin mej. D. Kroes doceerde over de doelmatige be steding van het gezinsinkomen. Gedurende een aantal weken is een gezelschap dames en heren, die uit hoofde van hun functie of beroep zeer veel met gezinnen in aanraking ko men, het nut, om te werken volgens te voren vastgestelde plannen of wel begroting, om de eindjes van de weke lijkse gezinsuitgaven aan elkaar te knopen, voorgehouden. En blijkens het gesprokene in de gistermiddag ge houden afscheidsbijeenkomst is men het Nutsspaarbankbestuur zeer erken telijk voor de gegeven voorlichting. Op de eerste plaats richtte wethou der Top, namens het gemeentebestuur, zich tot de directeur der spaarbank, de heer H. H. Alberts. De spreker was het opgevallen, dat de waarde van de cursus geen zuivere theoretische is ge bleken. Tengevolge van het zeer in gewikkelde economische leven met daarnaast op velerlei terrein ingrijpen van de overheid is er een naoorlogse, evenwichtsstoring ontstaan in de ge zinnen niet alleen'behorende tot de lagere inkomens, maar zelfs tot in de hoogste loonklassen. Hierdoor ont stond de toestand in de gezinnen van vrijwel alle bevolkingsgroepen, dat zij met financiële zorgen te kampen had den. Door doelmatige voorlichting in het leven te roepen, geeft dit belang rijke werk niet alleen persoonlijke in zichten, doch middels de vertegen- woordigersstersvan voogdijraad, ge zinszorg, sociale werkers, enz., geeft dit zijn volle waarde voor de gemeen schap, die er haar voordeel mee kan doen. Het gemeentebestuur is dan ook zeer erkentelijk voor het gedane werk van de Nutsspaarbank en spr. sprak de wens uit. dat dit een stimulans zou mogen vormen voort te gaan met dit belangrijk sociaal werk. Mej. Van Schaick, als „leerlinge", dankte voor de lessen en zei, dat. het niet bij theorie is gebleven en de theorie in werkelijkheid overtroffen werd door het practisch nut. De do cente, mej. Kroes, werd hierna met een presentje vereerd. De heer H. H. Alberts sprak zijn dank uit voor de woorden van waar dering, "waarvan hij melding zal ma ken bij het bestuur van de spaarbank. Klaver- en kruisjassers voor Rampenfonds De bouwcommissie van de postdui- venhoudersvereniging „De Postduif' organiseert een grote klaverjas- en kruisjaswedstrijd, die Dinsdag 10 Febr. om 19.30 uur in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden; de opbrengst is voor het Rampenfonds. Inschrijvingen bij sigarenmagazijn Bouwes en v. Guldener a f 1.50 per persoon. Opgeven tot Maandagavond. Voor de slachtoffers van de watersnood Hebt u nog dekens, lakens, slopen en mannen boven- en onderkleding? Er is thans geen directe noodzaak meer tot het beschikbaar stellen van kleren enz. aan het Kamper steun comité. Wie echter nog iets geven wil, kan nog dekens, slopen, lakens en man nen boven- en onderkleding bezorgen aan het stadhuis. Concert iu Grote Kerk te Zwolle voor Rampenfonds Woensdag 11 Februari a s. geven het gemengd koor „Caecilia". Zwolle's Mannenzang en het Overijssels Phil- harmonisch Orkest, een concert in de Grote Kerk te Zwolle, onder leiding van Clemens Holthaus. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De toegangs prijs bedraagt f 1, Het concert vangt aan om acht uur en is tegen tien uur beëindigd. De com missaris van de koningin in onze pro vincie en burgemeester dr W. P. Berg huis van Kampen bevelen bezoek aan dit concert aan. Hersengymnastiek afgelast Zaterdagavond gaat de wedstrijd in het kader van het hersengymnastiek- tournooi ten bate van het Kamper Sportpark niet door. Burgerlijke Stand Geboren: Albert, z. v. A. J. Fixe en E. Duitman; Lourens Barend Albert, z. v. L. A. Kiel en P. Huisman; Hendrika Johanna, d. v. K. Hollander en E. A. Scholten. Overleden: Frederik Treep, 62 jaar, echtg. A. van de Beek (overl. te Gro ningen). Getrouwd: Gerrit van 't Ende en Jo hanna Leentje Woning. Ondertrouwd: Teunis Leene en Ger- ritdina Everdina Riemer: Sebastiaah Steller en Lambertha Johanna Rem- 1 melts; Dirk Jan Hoving en Johanna Theodora Koekkoek. Ook geëvacueerden bij Kamper familieleden Het is begrijpelijk dat van het water geredden zo mogelijk hun toevlucht zoeken bij familieleden op veiliger oorden in den lande. Enige Kampei- gezinnen hebben reeds familieleden Zand inplaals van koffie 1 De fima Kareis en Gunnink heeft dui zend jute koffiezakken als zandzakken ter beschikking van de hulpverlening in de nog bedreigde gebieden gesteld. Mor gen worden ze naar de noodgebieden ge bracht. Ds Faber over Rome Op uitnodiging van het Huismanfonds heeft Woensdagavond ds Faber te Boxum voordien voorganger van de Veren, van Vrijz. Herv. te Kampen in de Lutherse kerk een lezing over Rome ge houden. Ds Faber maakte deel uit van de studiegroep, die de Synode der N.H. kerk instelde ter bestudering van de ar chitectuur van verschillende kerken. In deze kwaliteit maakte hij een studiereis naar Rome, waarbij hij uiteraard niet al leen de kerken, maar ook de bevolking in zijn belangstellingssfeer betrok. Zijn lezing werd ingeleid door de heer E. A. van Trigt. - Voor red dings werk/aam lieden De N.V. sigarenfabriek La Bolsa heeft ten behoeve van de reddingswerkzaam heden in de getroffen gebieden een licht- aggregaat beschikbaar gesteld. IN TIJDEN VAN NOOD is er grote behoefte aan snelle en uitvoerige berichtgeving. Niet alleen van wat er in de wereld en in het binnenland ge beurt, maar ook van wat er uit eigen stad en om liggende gemeenten te mel den valt. abonneert u in uw eigen belang op een plaatselijk Dagblad Bouw van 72 woningen in „Broeken en Maten" aanbesteed De heer H. Boer. architect B.N.A., heeft gisteren aanbesteed het bouwen van vier blokken van ieder 13 étage- wonineen ir, het uitbreidingsplan „Broe-1 ken en Maten" te Kampen. Er waren ne gentig geldige inschriivingsbiljellen. Ne gen inschrijvers hadden zich terugge trokken. Hieronder volgen* de laagste en hoogste inschrijvers: Timmer-, metsel-, beton- e.a. werken: H. Moes. Kampen f 568.000.—; Gebrs. Van Spijker, Meppel f 729.500. Loodgieterswerken* Wed. H. Boer, Kampen f 68.948.Schreuder, Leeuwar den f 85.754.—. Glas- en verfwerken: J. de Groot, Kampen f 31.573.—, Talen en Zn. .Apel doorn f 37.600. Electriciteitswerken: N.V. Nolte. Eind hoven 11.975.—. Wiederhold, Enschede f 14.800.—. Beroep aangenomen Ds W. de Bruyn,. die voor vele beroe pen bedankte, heeft thans het beroep aan genomen naar de Ned. Herv. gemeente van Ermelo. IJSSELMUIDEN Lijst van vermisten In het gemeentehuis ligt ter inzage een lijst van personen, die tengevolge van de watersnood vermoedelijk zijn omgekomen. Deze lijst is echter niet officïëef. Geslaagd Onze stadgenoot de heer H. E. van Wijngaarden is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkun dig ingenieur. Burgerlijke Stand Van 30 Jan. tlm 5 Febr. Geboren: Geertje, d. v. H. J. Bredewold en T. Felix; Elisabeth Johanna Maria Francisca, d. v. F. B. van Hulzen en E. J. Ocmes. Gehuwd: Cornelis Grootjen en .Maria Diender: Egbert Evink en Jantje Vierhuizen. Voorlopig reeds 44 stuks ree 17500 kg hooi en 840 gulden Ook de stadshoeren van Kampen hebben gisteravond, tijdens een druk bezochte vergadering in de Hanzestad, besloten om iets voor hun getroffen collega's uit de rampgebieden te doen. In navolging van de Kampereilander „koeboeren" zullen de meesten een stuk vee ter beschikking stellen. Ook, zo waren de boeren onderling overeen gekomen, was een gift aan hooi van harte welkom. De verwachtingen konden natuurlijk ten aanzien van de gaven der stads hoeren niet zo hoog gesteld worden als op het Kampereiland, omdat de boeren bedrijven in Kampen veel minder om- uit de noodgebieden in hun 'm "odé*j. v§ngrijk zijn. Dat men toch op de ver- 'i - "irvfïfderiite van üisreravond zulke succes- opgenomen. Zo verlenen de fteer en mevr. Vink (Gasfabriek) gastvrijheid aan een achttal naaste verwanten: zes volwassenen en twee kinderen, afkom stig uit het zwaar geteisterde Oude Tonge op Goeree-Overflakkee. Zij hebben alle ontberingen doorstaan en delen in het onbeschrijfelijke leed van de weinige ternauwernood geredde dorpsgenoten. Een echtpaar onder hen heeft een zeer jong kind aan de golven moeten afstaan, en werd zelf drijvende op hooibulten gered. Een bejaard echtpaar grootouders van de gast vrouw en een dochter heeft men op een vlot in veiligheid moeten brengen. VIS AAN DE AFSLAG Donderdag was aangevoerd aan de visafslag te Kampen: 626 p. witvïs van f 0.09—f 0.0920 p. baars van f 0.90, 35 p. snoekbaars van f 0.66, 46 p. snoek van f 0.83, 193 p. karper van f 0.28 f 0.29, 2 p. zeelt van f 0.32. jsdeiiiig van gisreravond zulke succes volle resultaten heeft bereikt is een bewijs van de grote offervaardigheid der stadshoeren, die hun vee en hooi zelf toch ook zo bijzonder goed kunnen gebruiken. De bijdragen waren volkomen vrij willig, want burgemeester Berghuis, die gisteravond in de vergadering der boeren aanwezig was, bracht duidelijk naar voren, dat hij op geen wijze in vloed kon en mocht uitoefenen op het besluit van de boeren. Wel konden zij op alle nodige hulp van het gemeente bestuur rekenen, bijvoorbeeld in ver band met de mogelijkheid om het Kamper vee in één bepaalde streek of gemeente en bij gelijksoortige boe ren te plaatsen. Voorts werd de boeren in hun gaven één beperking gesteld, doch deze is welhaast vanzelfsprekend: het vee moet t.b.c.-vrij zijn. Aan het einde van de vergadering werd men in de gelegenheid gesteld Sober feest bij Zwolse vierling thuis Och, is dat al weer tien jaar gele den? zult u vragen. Inderdaad tien jaar geleden toen ons land zich ten gevolge van de oorlog in zeer benarde omstandigheden bevond werden ze ge boren: Han, Rini, Elly en Dicky Kiffers. de in het hele land en ver buiten onze grenzen beroemde Zwolse vierling. Helaas is de toestand op het ogenblik óók heel ernstig ten gevolge van de zware ramp in het Westen en dat is de oorzaak, dat vader en moeder Kiffers niet erg in stemming zijn het per slot kinderen, al beseffen ze zelf maar al te goed wat er geleden wordt door de slachtoffers van de watersnood. Elly wilde zelfs meteen de hele in houd van haar spaarpot afstaan! Hun hele school heeft spontaan het spaar geld van een week voor het jaarlijkse schoolreisje gegeven aan het Nationaal Rampenfonds. Al is er dan geen gróót feest dit jaar, ook al omdat het moeder zo langzamer hand wat al te druk begint te worden, toch mogen ze na schooltijd alle vier een vriendje of vriendinnetje mee nemen „om een gebakje te eten" en dan gaan ze later naar een kinder film. Het is een bijzonder levendig grote feest te vieren. Maar ja, het zijn stel die vier en ze hangen aan elkaar als rechtgeaarde boezemvrienden. Wanneer er één van het stel nat thuis komt, kun je er van op aan, dat ze stuk voor stuk met natte kleren zullen ko men aanzetten. Als bewijs hiervan hingen er broederlijk, of liever gezegd zusterlijk èn broederlijk vier natte jasjes naast elkaar te drogen.... Ze zitten allemaal in dezelfde klas, ze hebben altijd alles samen, vooral ook de vele kinderziekten, die ze hebben gehad. Soms komt het nog wel voor, dat één van het stel zich voor een ander uitgeeft, vorige week op school is dat nog gebeurd. Jammer voor Han, dat hij als enige jongen van het kwar tet daar niet aan kan meedoen. Met hun tien jaar zijn het al hele beroemdheden, die herhaaldelijk wor den gefotografeerd voor alle mogelijke binnen- en buitenlandse bladen, vaak tot vervelends toe. Rini zei onlangs: „Wat is er aan mij te zien? Ik ben maar een gewoon kind!" En zo is het ook eigenlijk maar toch is Zwolle trots op zijn vierling. om de giften op een lijst te tekenen. rToen na afloop de balans werd op gemaakt bleek het resultaat zeer fraai te zijn. De opbrengst bedroeg 44 stuks vee (koe, pink of kalf), 17500 kg hooi en f 840. Dit is nog slechts het voorlopige resultaat, want niet alle boeren waren gisteravond aanwezig. Zij kunnen zich nog voor giften aan de volgende adres sen vervoegen: Yzerman, St Nicolaas- dijk 51a; Sleurink, Prinsenstraat 10; Vos, Fliersteeg 1: Van Bruggen, St. Nicolaasdijk. 'T HARDE Van wie? Gevonden: een motorwant Verloren door auto op weg van Arnhem via 't Harde naar Zwolle een tas met gereedschap. Inlichtingen bij wachtmeester Draaijer. Vertrek. Onze plaatsgenoot de heer G. Graafland, thans werkzaam als mon teur eerste klas der P.T.T. in de functie van seetorcher Elburg. U o -rrgeclaats" naar Emmeloord in gelijke functie. Bin nenkort is een bevordering tot chef monteur te verwachten. Voor verschei dene verenigingen betekent dit een groot verlies. De heer Graafland was bestuurs lid van de stichting Sportpark en be stuurslid van de C.B.O. Predikbeurten. Legerplaats Olde- broek. Chr. Mil. Tehuis Zondag 10 uur ds Ferwerda 't Harde Buurtgebouw Zondag 6.30 ds Mobach uit Doornspijk 't Harde Buurtgebouw Dinsdagavond Evangelisatiedienst 7.30 ds Muurling uit Heerde. Kampen's bijdrage stijgt bij de dag Nu reeds f 55.358.- lle Kamper geldstroom voor de getroffen gebieden is nog steeds niet afgelopen. Tharis is reeds een bedrag van f 55.358 bijeengebracht. De volgende giften kwamen nog bin nen: Jjftigdverkeersbrigaöe f 50, Irene- kleuterschool f 20, Ver. Veilig Verkeer f 50. EKAS f 24. Vergroot uw gift in dc collecte Zondag! Zondag a.s. worden in alle kerken van ons land extra collecten gehou den voor het Nationaal Rampenfonds. Iedereen zal natuurlijk de opbrengst hiervan graag zo groot mogelijk zien en daarom vragen wij bijzondere aan dacht voor het volgende advies van het Actie-comité der Ned. Hervormde Gemeente te Zwolle voor hen, die het voornemen hebben Zondag een gift te doen groter dan f 10. Wanneer zij ter vergroting van hun gift gebruik wil len maken van de afgekondigde be lastingfaciliteiten, kunnen zij 'n briefje met naam, adres en bedrag in de col lecteschaal deponeren; vanwege het Kerkelijk bureau wordt dan het ter beschikking gestelde bedrag tegen af gifte van kwitantie afgehaald. Genoemd comité is overtuigd, dat velen reeds spontaan giften hebben gedaan, doch thans, onder de indruk van de grote omvang van de ramp, zich gedrongen zullen gevoelen op de hier aangegeven wijze hun gif ten alsnog belangrijk te verhogen. Iets ter navolging voor andere kerk genootschappen? DOORNSPIJK DOORNSPIJK HELPT DE GETROFFENEN Collecte bracht f 11.000 op. Ook in Doornspijk heeft de bevolking zich niet onbetuigd gelaten ten opzichte van de slachtoffers van de zo zwaar ge troffen gebieden. Spontaan boden de leden van de raad hun diensten aan om behulp zaam te zijn bij de inzameling van gelden. De eerste inzameling bracht de respec tabele som op van rond f 11.000, welk oe- drag inmiddels is afgedragen en nog steeds stromen de giften binnen. Gecollec teerd werd in de gehele gemeente Doorn spijk, behalve het gedeelte Oosterwolde. dat door de gemeente Oldebroek was be werkt. In het bijzonder moet vermeld worden dat een ingezetene een geit ter beschikking heeft gesteld; dit is in dit geval inderdaad het penningske van dc weduwe te noemen; een voorbeeld dat zeer zeker navolging verdient. Ook de in zameling van kleren enz. heeft een vlot verloop gehad. Met ruime hand werd ge geven en het damescomité heeft bergen werk verzet bij de sortering van de goe deren. De heer H. Bouw stelde terstond zijn vrachtwagen beschikbaar om de goe deren te halen en later na de sortering en inpakking om ze ter bestemder plaatse te krijgen. Aan de secretarie kwamen ver scheidene personen zich melden om als melkknecht te worden weggezonden. Van deze aanbieding behoefde nog geen ge bruik te worden gemaakt. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Cuperus; 14 uur ds Wisgerho" uit Oldebroek. Gerei Kerk 9.30 en 14 uur ds Mobach. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje, d. v. G. Nagelhout en A. Zwep; Arjanne Wouterina, d. v. C. G. Kleijkarap 1^. J. van Raalte; Fennigje, d. v. H. Visch en M. Roozeboom; -Hendrikje, d. v. J. v. d. Vegte en M. Junte. Ondertrouwd; Har- men Vinke en Maria Jacoba Broekhuizen. Gehuwd: Aalt Spaan en Jannetje Polinder. Verloren: een brillehuis in leren etui. Inlichtingen gem. secretarie Doornspijk. Ieder zijn meugmaar wat goeds! Wanneer nu eens een radiorepor ter aan een paar willekeurige voor bijgangers zou vragen, hoe zij zich een goede maaltijd voorstellen, welke antwoorden zouden we dan te horen krijgen? De man die de hele dag buiten in touw is, zal het misschien hebben over een stevige, dampende stamp pot, met flink wat vet. Maar Oma, die een groot deel van de dag voor liet raam zit te breien, denkt liever aan lichte, zachte kostjes die niet zwaar op de maag liggen, terwijl haar kleindochter, die alleen op een kamer woont, wel de nadruk zal leggen op „dingen, die gemakkelijk klaar te maken zijn." De schooljon gen van een jaar of tien bekommert zich daar natuurlijk niet om, die zegt: „Als het maar lekker is" en somt meteen zijn lievelingskostjes op. De huismoeder denkt, behalve aan de smaak en de voedzaamheid, aan het gezellig aanzien van de „ideale maaltijd" en zeker ook aan het geld, dat ze er voor uit kan geven en het werk dat ze er aan heeft. Een voedingsdeskundige ten slotte zal in de eerste plaats spreken over „voldoende eiwitten, vitami nen en voedingszouten". En wie heeft er nu gelijk? Wel, van hun kant bezien heeft geen van deze voorbijgangers onge lijk. Wie veel lichamelijk werk doet, heeft meer en steviger voedsel no dig dan iemand met weinig bewe ging en vanzelf zal hij dan ook gro tere porties nemen dan de gezins leden, die rustig attend bezig zijn. Degenen met gevoelige spijsver teringsorganen en kleine eetlust daarentegen, zullen vanzelf niet te veel ineens eten, maar zich liever kleine beetjes opdoen en dan des noods nog eens iets nemen tussen de maaltijden in. Voor beide groepen is in het algemeen een speciale voe ding niet noodzakelijk. „Grote en kleine eters" hoeven de huisvrouw dan ook geen hoofdbrekens te kos ten. Het gaat er immers in de eer ste plaats om, dat ieder de levens middelen met de grootste waarde: melk, groenten en liefst ook fruit en bovendien een portie kaas, vlees, vis of ei dagelijks gebruikt, in vol doende hoeveelheid. Verder kan dan de „honger" al- naar deze groot of klein is, gestild worden met meer of minder brood, aardappelen, havermout, e.d.; boter of margarine of (voor een deel) vet of olie, suiker enz. De hoeveelheden daarvan komen er dus niet zo nauwkeurig op aan, zolang men op zijn normale gewicht blijft. Nog enige wenken: soep en stamp pot verzadigen gauwer, wanneer zij grof zijn dan in fijnverdeelde toe stand, vet meer dan boter of mar garine, bruinbrood meer dan wit brood, havermout en gort meer dan maizena- of custardpap, oude kaas, vette vis en worst meer dan jonge kaas, rookvlees e.d. De eerstgenoem de artikelen zijn dus meer geschikt voor de „grote eters". De gezins leden met heel weinig trek kunnen het best kleine porties nemen, die niet te vet noch te zoet zijn. Dit om te voorkomen dat hun eetlust ge stild is voordat zij voldoende van het waardevolste voedsel hebben opgenomen. Met een stukje boter of margarine door hun stamppot of hun groente geroerd, bewijst U hun groter dienst dan met vette jus. Nu moeten „gezond" en „goed verteerbaar" gepaard gaan met „smakelijk", anders hebben we er nog niet veel aan. Gelukkig gaan deze drie in vele gevallen al „vanzelf" samen. De meeste koolsoorten bijv. smaken na twintig a dertig minuten koken niet alleen beter, maar zijn ook lichter verteerbaar en bevatten veel meer waardevolle stoffen voor onze ge zondheid dan wanneer ze „tot pap gekookt" zijn. Runderlappen, haver moutpap en rijstebrij daarentegen worden smakelijker en lichter ver teerbaar naarmate zij langer staan te pruttelen terwijl hun voedings waarde daardoor niet vermindert om dat hierin vrijwel geen vitamine C voorkomt (dat is het vitamine dat door langdurige verhitting vernie tigd wordt). Met het oog hierop kan men dan ook pap, vlees, droge rijst of maca roni en erwten of bonen gerust voor een paar dagen tegelijk bereiden als men een koele bewaarplaats heeft. Rekening houdend met al deze dingen kunnen we het met wat fan tasie, inzicht en organisatie, een ieder wel naar de zin maken!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2