Franse premier Mayer in moeilijkheden Vandaag Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 2 Kamer verzet zich tegen „collaborateur" als minister van Gezondheid Fout bij de samenstelling van de regering (Van onze Parijse correspondent). Tot dusverre heeft René Mayer, die de zwake taak heeft aanvaard de nog steeds populaire Antoine Pinay als Frans premier op te volgen, wel han dig weten te manoeuvreren. De begroting heeft hij er door ge kregen op het tijdstip, dat hij zélf had vastgesteld, en zo kan hij niet be zwaard door directe financiële zor gen zijn reizen naar Londen en Washington nu spoedig ondernemen. En verder is het Mayer dan ook nog gelukt wat geen zijner voorgangers gedaan had kunnen krijgen dat het parlement zich bereid verklaarde bepaalde be voegdheden aan de regering af te staan voor het doorzetten van de fiscale hervorming. Een punt, waarover al heel. wat Franse re geringen gestruikeld zijn. Deze vrij glorieuze balans van Mayer's jonge kabinet wordt voor hem nu helaas ontsierd door een fout, die hij bij de samenstelling van zijn regering heeft begaan, en die hij naar 't lijkt vrij ge makkelijk had kunnen vermijden. Want dat het de premier als een fout mag worden aangerekend, dat hij de niet eens zo bijster be langrijke portefeuille van Volksgezondheid toevertrouwde aan de omstreden figuur, Boutemy geheten, daarover is men het, zélfs in regeringskringen, nu wel eens. Deze Boutemy was tiidens de oorlog namelijk één der naaste medewerkers van Pétain, die hem had belast met de leiding van het' Bureau der binnen landse inlichtingen. In die functie had hij uiteraard vooral te maken met de activiteit van het ondergrondse verzet, en het is begrijpelijk dat heel wat fi guren, die nu op de banken van de Kamer zitten en politiek uit dat Ver zet zijn voortgekomen, deze minister, hun vroegere tegenstander, daarom geen bijzonder teder hart toedragen. En dit ondanks het feit, dat hij na de oorlog door een rechtbank van ver raders-smetten moet zijn schoon ge wassen. Er waren ook wel anderen De meningen zijn intussen' verdeeld over de vraag of Boutemy indertijd de Duitsers op zijn vertrouwenspost heeft tegengewerkt, ofwel een instrument was in hun handen. Maar in elk geval kan men het eens zijn met een Gaullistisch Kamerlid, dat het niet beslist noodzakelijk vond „dat voor mengeW;~8Sè önöêP IjepaaMe ----- -j omstandigheden Oo bepaalde postenkritiek. D& versterkingen hebben ;gezéfeiV: acht-jaaf na "de be- «üfe Woensdag. :waren aangebracht? zijn vrijding een plaats aan de regerings tafel wordt ingeruimd". Welke Boutemy's kwaliteiten ook mogen zijn, er waren voor deze functie zeker ook wel andere -figuren van ten minste dezelfde capaciteiten beschik baar, zo meent men over het algemeen. Natuurlijk hebben de commu nisten, die nog altijd graag po seren als de kampioenen van het Verzet, tegen iedere vreemde (tenzij Russische!) overheersing,, zich met wellust óp deze prooi ge worpen. Ze hebben Boutemy. die lid is van de Senaat, de eerste maal dat hij in het P2lais Bour bon verscheen, met kreten als „moordenaar", „fascist", „verra der" en andere lieflijkheden ont vangen. En toen de minister zich daarop verdedigen wilde, hebben ze zo'n rel ontketend, dat alleen de stenografen hem konden ver staan. Het was een onplezierige aanblik en een niet al te faire tactiek. Maar toen kort daarop over de begroting van Volksgezondheid meest worden ge stemd, bleek niettemin, dat ook op an dere banken en speciaal bij de so cialisten, de katholieken en de Gaul listen heel wat Kamerleden uit pro test tegen de persoon van de minister, zich bij de stemming onthouden had den. Openbaar debat op 17 Febr. Tegen de wil van René Mayer in, werd toen tevens besloten tot een openbare gedachten wisseling over het geval-Boutemy, een debat, dat wegens ziekte van de minister géén diplo matieke ongesteldheid, zoals de pre mier uitdrukkelijk meende te moeten verkeren tot 17 Februari moest worden uitgesteld. Het is niet uitge sloten, dat Mayer's kabinet bij die ge legenheid zijn eerste ernstige beproe ving tegemoet gaat. Het is wel zeker, dat René Mayer, die persoonlijk van Pétain's anti-semietische wetten te lijden heeft gehad, weinig redenen bezat om één van de „mannen van Vichy" bijzonder welgezind te zijn. Waarom hij Boutemy dan toch in zijn ploeg heeft opgenomen? De verklaring hangt waarschijnlijk samen met het feit, dat de nieuwe premier enig water toe moest voegen aan de Europese wijn, om zo de steun van de Gaullisten te verkrijgen. De vorige minister van Volksgezondheid, Ribeyre, had indertijd een plan ont worpen voor de eenheid der Europese gezondheidsdiensten, en, terwille van de Gaullisten, werd die excellentie daarom naar Handel overgeplaatst. Om andere, namelijk economische motieven, was er tegen Ribeyre's plan ook veel tegenstand gerezen, in het bijzonder onder de Franse fabrikanten van pharmaceutische artikelen, die weinig verlangend waren naar de con currentie met het buitenland. Teneinde het verzet van die kant te ontzenuwen, bood Mayer daarom deze sleutelpositie een vertrouwensman van die apothe kerskringen aan, en dat bleek toen Boutemy te zijn. Uit tijdnood moet de premier de politieke antecedenten van die candidaat-minister daarna onvol doende nauwkeurig zijn nagegaan. Te vrezen, dat deze nalatigheid het kabinet-Mayer nu beslist fataal zal moeten worden, lijkt voorlopig nog wat overdreven. Maar dat er door Boutemy's aanwezigheid span ningen, niet alleen rond, maar ook in het kabinet zijn ontstaan, valt toch wel moeilijk te ontkennen. Zo hebben velen het bijvoorbeeld Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, die tijdens de oorlog president was van de' raad van het verzet, al erg kwalijk genomen, dat hij zich nu met één van zijn voornaamste voor malige tegenspelers om niet te zeg gen vijanden rond eenzelfde tafel heeft geschaard. De toestand in Belgie en Engeland veel gunstiger In totaal werken nog ruim zeven duizend Belg*ische soldaten aan de Belgische kusten en te Antwerpen, waar zij onverpoosd bezig zijn aan het versterken van de dijken. In de streek, omvattende Kallo, Z}vujndrecht -en Beverea-Maas, is de in de nacht van Woensdag op Donder dag weggevaagd. Het waterpeil is een meter gestegen. Het St Maria-fort is door het water omringd, en slechts met vaartuigen te bereiken. Te Meche- len zijn nieuwe overstromingen ver oorzaakt, doordat de vloed van Don derdag het verwachte peil met 60 cen timeter overschreed. Langzaam keert in de getroffen Britse gebieden de normale toe stand terug. De inwoners zijn druk bezig hun beschadigde huizen op te lappen. Op het eiland Canvey, waar het water nog in de straten staat, her stelt men de tuinhekjes en hier en daar is men zelfs reeds bezig met gras. knippen. In totaal waren Donderdag ochtend in de vroege ochtenduren 267 lijken geborgen. Telefoonnummers Bureau Watersnood Rode Kruis Het Nederlandsche Roode Kruis ver zoekt nogmaals dringend voor 't Bureau Watersnood uitsluitend de nummers K 1700184790/91 en 92 te gebruiken, daar de centrale van het hoofdbestuur aanvragen voor dit bureau door over belasting niet kan verwerken. Toestand op Tholen bevredigend O Alleen Stavenisse geteisterd De commandant van het Rode Kruis op Tholen deelt mee, dat de situatie op Tholen, in tegenstelling met de di verse krantenberichten en radiobe richten, als volgt is: het eiland is met uitzondering van Stavenisse niet ge- evacueerd. De polders om 'Stavenisse en een polder bij Poortvliet staan on der water, alsmede de toegangsweg tot het eiland. Electriciteit, drinkwatervoorziening en telefoon functionneren vrijwel nor maal. Alle daagse wijs heden Dan eerst is de vriend schap echt wanneer bei den, zonder een woord te spreken, toch vreugde hebben aan elkanders gezelschap. G. Ebers. Tussen stalen rijplaten bekneld geraakt Op de Petroleumweg in Rotterdam is een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige chauf feur A. Lubrie, gewoond hebbende aan de Kralingseweg. Men was bezig sta len rijplaten op te laden en vermoede lijk is de chauffeur uitgegleden en met het hoofd bekneld geraakt tussen een op te laden plaat en de reeds ge laden platen. Hij overleed ter plaatse. Opzetsysteem van aannemers De advocaat-generaal bij de hoge raad, prof. Lar>gemeijer, heeft con clusie genomen in de zaak tegen de aannemer G. te Mijdrecht, die vorig jaar door het gerechtshof te Amster damals enige van een aantal in schrijvers werd veroordeeld voor het bij aanbesteding van het tehuis voor bejaarden „Avondlicht" aldaar toegepaste opzetsysteem. Z.i. heeft het Hof met het volste recht feiten kunnen vaststellen, waar uit het de conclusie kon trekken van een wijze van prijsvorming, die uit haar aard een met het algemeen be lang strijdig resultaat moest hebben. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 3 Maart. Neem ter bestrijding van KOU en GRBEP de speciaal samengestelde het ouwel-cachet i 1%, waarborgt fg? smaakloos eh gemakkelijk ihhemeh Nieuwjaarsrede K.v.K. N.W. Veluwe In de Nieuwjaarsrede van de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Noord-West Veluwe is mee gedeeld dat in 1952 de werkloosheid in de gemeenten Harderwijk, Ermelo, Putten en Nijkerk 25.4 per duizend was. De werkloosheid in dit gebied steekt gunstig af bij de rest van het land, o.m. tengevolge van de Zuider zeewerken. De gemiddelde jaarprijs voor eendeneieren was f 12,43% per honderd, tegen f 9,996 in 1951. De export bedroeg 34 millioen eieren. Het vreemdelingenverkeer op de NW Ve luwe was in 1952 groter dan ooit. „Kapitein heeft grove schuld" s.s. „Faustus" voor Raad van de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren de ramp met het onder Pana mese vlag varende ss „Faustus" be handeld. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart kwam tot de volgende conclusie: De kapitein heeft grove schuld. Hij heeft er niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat, het te verzw< ren door de dubbele p>odfemtfènks"V< te laten lopen. Toen hij met de beman ning in de reddingsboot stapte, heeft hij het niet nodig geoordeeld, iets van de scheepspapieren mee te nemen. Het is tragisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zee gaande schepen". De avonturen van Clowntje Riek Het was weer een poos geleden, dat ze bij Juup en Plop waren geweest en Lumpo hadden gezien. Daarom gingen de drie op een vrije middag maar eens op weg naaf het huis van Juup en Plop. Het was nog mooi weer, dus de wan deling daarheen was 'n peuleschilletje. Het huis lag een half uurtje buiten Speelgoedstad; met flink aanstappen deden ze er niet lang over. Ik ben benieuwd, hoe ons vriendje Lumpo het maakt, zei Bunkie. Toen ze zover waren, dat het huis in 't gezicht kwam, zagen ze Lumpo in de tuin. Hallo! Lumpo! riep Rick. Lumpo keek naar de weg, waar van daan hij zich hoorde roepen. Toen zag hij de drie jongens. Ha! riep hij verheugd, en stak zijn hand op, terwijl hij over het hek leunde. Ze holden het laatste stukje en be groetten hun vriendje in de tuin. Kom binnen, zei Lumpo. Wat leuk, dat jullie er weer eens zijn! Binnen vonden ze Plop, die ook ver heugd keek. Zo, leven jullie nog? lachte hij. Juup is er niet, zei Lumpo. Die moest even weg. Misschien komt hij nog wel terug, voor jullie weggaan. Grote bosbrand in Kenia Opstandigen hebben in Kenia een. bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle cederb'ossen heeft ver nield en die men nog niet meester is. Honderden boswachters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het graven van een grote greppel. De brand ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale verdrijving van stamle den der Kikoejoes was. Verkennings vliegtuigen hadden kort na de ontdek king van de brand zeven mannen waargenomen bij de vuurhaard, aldus de woordvoerder. Ongeluk in Oost-Duitse uraniummijn eist 60 levens Volgens de „Berliner Morgenpost" zijn tengevolge van een instorting in de uraniummijn „Stalin" te Ober- sch^ema (Saksen) zestig Oost-Duitse iwsrkdrs om Jiet leven gekomen;., ongeluk zou zich vorige week Donderdag hebben voorgedaan, op de dag, dat in dezelfde mijn 22 mijnwer kers het leven verloren ten gevolge van een overstroming. Mijnwerkersbon cl in Saarland verboden De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de Mijnwer- kersbond, die een onwettige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de rege ring, zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorgani satie wil gebruiken. „Klipfontein" ligt in 50 meter water Volgens een correspondent van het Kaapse „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klipfon tein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hebben vast gesteld, dat het schip op zijn stuur boordzijde ligt, in vijftig meter diep water. Van voor tot ongeveer mid scheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden, aldus de correspondent. „Tulyar" verkocht voor twee en een half millioen „Tulyar". het beroemde paard van de Aga Khan is verkocht aan de Ierse na tionale stoeterij voor 250.000 nond ster ling. (twee en een half millioen gulden), het hoogste bedrag, dat ooit voor een paard in Engeland werd betaald ...Tu lyar' heeft voor zijn eigenaar 76.417 pond sterling gewonnen, hetgeen 20.000 pond sterling meer is dan ooit door een paard od Britse banen werd verdiend. In het afgelopen iaar won „Tulyar" zeven ra ces, waarbij de Derby en de St Leger. Doodstraffen geeist in proces-Oradour De regeringscommissaris bij het militaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen ka pitein Kahn en andere officieren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwe zige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de order uitvoer den is dwangarbeid geëist. Onder hen vallen de aanwezige beschuldigden Bleschke, Frentzel, Pfeufer, Daab, De- genhardt en Böhme. Autoweg van China naar Tibet De eerste trajecten van de autoweg die Kandin (West-China) met de Ti betaanse hoofdstad Lhasa zal verbin den (meer dan duizend kilometer) zijn volgens het Russische blad „Prawda" gereed gekomen. Het blad haalt hierbij Chinese persberichten aan. Meer dan 150 bruggen zijn gereed gekomen, waaronder drie grote rivierbruggen. Zes met sneeuw bedekte bergruggen zijn overschreden. Anderhalf millioen commu nistische agenten in 't Westen Volgens de West-Duitse „Volks vereniging voor vrede en vrijheid", een anti-communistische organisa tie, werken in de Westelijke lan den 1.400.000 geoefende Sovjet- Russische agenten. Deze agenten zouden tot taak hebben de Wes telijke wereld „rijp voor het com munisme" te maken. Polen gevoelt zich bedreigd door Denemarken De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Skrzeszewski, heeft volgens de Poolse bladen in een vraaggesprek met een correspondent van het Poolse pers bureau verklaard, dat de vestiging van Britse en Amerikaanse bases in Dene marken een bedreiging vormt voor Polens veiligheid. De Deense regering heeft „het ge vaarlijke pad van deelneming aan de oorlogsvoorbereidingen tegen de lan den van het vredeskamp betreden". Communisten in Beiereu gearresteerd In de Beierse stad Penzberg zijn twintig communisten gearresteerd tij dens een opleidingscursus over revo- lutionnaire strijdmethoden, zo deelt het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken mede. Zij worden be schuldigd van voorbereiding van ver raad. Onder de gearresteerden is dr Paul-Schreyer, voorzitter van de ver-, boden -Beiecpe *erenig£ng «por Duits- Rüssische vriendschap. - V Eisenhower stort bezittingen in speciaal fonds President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administra teur wordt beheerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen dat men hem zou kunnen verwijten zijn beslis singen te laten beïnvloeden door deze bezittingen. Aldus werd meegedeeld door kapitein ter zee Butcher, de ad judant van generaal Eisenhower tijdens de wereldoorlog. Butcher verklaarde dat een deel van dit fonds bestaat uit de opbrengst van de verkoop van een oliebron. De administrateur van het fonds behoeft Eisenhower voor zijn handelingen niet te raadplegen. Het enige wat de president zal doen is het ontvangen van de inkomsten. VLEESWARENFABRIEK.IMEESTER.NA geschiedenis Mn een DOOR JOHN HENRY MACKAY 21) Vergist? Sierlin vloog overeind. Man. ik heb hem toch gezien! Ik ken dat ge zicht immers.' Ik heb hem op die mor gen in het station even duidelijk gezien als ik jou daar voor met zie zitten. Of wou je soms beweren, dat jij daar ook niet zit? Dat ik het me maar verbeeld? Dat ik met de schim van Eberhardt zit te praten? Wat? Hij kreeg geen antwoord. Zag bij goed dat Eberhardt moeite deed, een glimlach te onderdrukken? Lachen? Was dit om te lachen? Hij voelde een neiging, scham per uit te vallen, maar bedwong zich tijdig. Wat zou jij doen, Eberhardt, in mijr. plaats? Ditmaal liet het antwoord niet op zich wachten. Ik? Niets. Helemaal niets. Net doen of ik hem niet zag, zoals hij doet of hij Jou niet ziet. Enneem me niet kwa lijk, beste Sierlinprobeer de zaak eens van een andere kant te bekijken. Deze jongeman is inderdaad onrecht aange daan. Vind je het niet begrijpelijk, dat hij verbitterd is? Als je hem weer ziet, praat dan met hem. Probeer hem "alles uit te leggen. En als hij in. moeilijkheden verkeert, help hem dan. Niet excuseer dat ik het zo zeg op jouw bekende zakelijke manier. Denk je in zijn plaats. Hij beheerst zich nog. Een ander zou mis schien Sierlin schudde het hoofd. Neen, hij was niet begrepen. Alles wat hij gezegd had zou rij even goed aan de straatstenen heb ben kunnen toevertrouwen. De zaak ligt helaas wat anders dan jij hem ziet: Eberhardt. Deze man wil helemaal geen hulp van me. Wat hij wèl wil,, dat weet ik ook niet. "iniar je bent toch niet bang voor hem? Vrees voor een mens die Je niets ge daan heelt-Wook-^-tflets doetKerel, hoe heb ik het met je! Sierlin stond met een ruk op. Vrees? Dacht je heus dat Ik voor iemand ter wereld bang was? Ik? Accoord. Maar ik krijg toch de in druk, dat je je fantasie vrij spel geeft. Sierlin. Je bent een nuchter man. dat weel ik waarachtig wel. Maar zie je in dit bij zondere geval, die hele achtervolgingsge schiedenis, niet een klein beetje fantas tisch? Je vraagt me raad. Nu„ ik vind deze manier van achtervolgen iets voor een speurdersroman je neemt me niet kwalijk? Deze herhaalde ontmoetingen lijken mij toeval. Zouden ze niet voor een groot deel in je verbeelding bestaan? Luister nu eens goed Eberhardt sprak met nadruk. Logischerwijs zal hij het toch niet aangenaam vinden. Jou te zien' Je herin nert hem immers aan het verleden! Dat is in zekere zin een garantie, dat je hem jn, de toekomst steeds minder zult gaan: zien, wellicht nooit meer ontmoet. Richt je aandacht en gedachten op iets anders, Sierlin, en je Hij kon zijn zin niet voleindigen. Sierlin was opgestaan en stak hem de hand toe. Neem me niet kwalijk, zei hij scherp, dat ik je zolang heb opgehouden, Eber hardt. Allerminst, kerel! En als je verstan- digt bent, léét hem dan lopen en zitten waar hij loopt en zit! En mochten deze ontmoetingen werkelijk opzet zijn wat ik niet geloof bedenk dan, dat hij ten slotte wel moe zal worden, je na te lopen. Altijd wordt, als er twee vechten, één het eerst moe. Overhaast nam Sierlin afscheid. Eberhardt keerde in zijn kamer terug met deze gedachten: eerste stadium van vervolgingswaanzin. Een achtervolger d'e telkens wegloopt y- het nieuwste. Wat viel hier nu te raden! Geen vrees? De angst stond op zijn gezicht -te lezen. Jaja, dat komt van zijn „.plicht". Een slacht offer van zijn eigen eerzucht Buiten gekomen nam Sierlin een taxi, Het ontging hem ditmaal, dat hij werd be spied, zo goed als hij in het oog was ge houden toen hij Eberhardt's huis binnen ging. Sierlin was diep in gedachten verzon ken. Enkele woorden van Eberhardt wa ren in hem blijven naklinken. „Eén van twee wordt het eerst moe!" Ik zal het niet zijn. .besloot hij. Maar nauwelijks geloofde hij zichzelf nog. 7. Doe alsof ie hem niet ziet! Doe alsof hij lucht is! Dat was de goede raad geweest. Er bleef hem inderdaad niets anders over te doen. Natuurlijk, dat had hij van het begin af moeten doen. Over en dóór hem heen zien. Hem doodzwijgen in zichzelf. Een dwaas was hij geweest, op straat naar hem uit te zien, door hét raam te loeren of hij hem op de bank zag zitten. Nooit had hij hem moeten aanspreken en om vuur moeten vragen. I-Tij had door zijn houding voedsel gege ven aan het vuur van haat dat in de vlegel brandde. Sierlin had zijn besluit genomen. Hij had Braun doodverklaard. Hij be stond niet meer, deze Adolf Braun. Uit! Sierlin vergiste zich. De doodverklaarde liet geen gelegenheid meer voorbijgaan zich te vertonen! Lucht? Het was alsof de jongeman zijn gedachten raden kon: in plaats van „in lucht op te gaan" wist hij nu van geen wijken meer. Hij leek het erop aan te leggen, aangesproken te worden. Nu, juist nü! In de tram zat hij tegenover hem. In de winkel waar Sierlin zijn sigaren kocht, stond hij voor de etalage, als hij naar buiten kwam. Hij ontmoette hem op plaat sen waar hij hem nog nooit had gezien: bij de kapper, in het postkantoor, bij de brievenbus. En hij deed niet meer of hij Sierlin niet zag, hij keek hem aan! Neen een aankijken was het ook niet: hij keek door hem heen, alsof hij een dood ding was. Zijn blikken volgden de lijnen van zijn gestalte, zij namen hem op van top tot ieen, zonder verbazing, zonder belang stelling, alsof iemand een voorwerp be keek, zonder z.ich rekenschap te geven van wat hij zag. Maar hij keek. kéék. keek! Terwijl Sierlin besloten had, hém niet meer te zien. De Officier van Justitie speelde de rol die hij zich had voorgenomen, maar hij speelde hem slecht. Bij elke nieuwe „ontmoeting" voelde hij het bloed naar zijn hoofd stijgen. Nu had hij hem kunnen aanspreken. Vier-, vijfmaal op een dag. Sierlin voelde het: Braun zou hem niet uit de weg gegaan zijn. Maar Braun be stond immers niet meer! Sierlin had hem toch doodverklaard? Onzin, dacht Sierlin. Nutteloos. Dit was nog ondraaglijker. Hij verloor terrein. Dag na dag. Hij móést hem aanspreken. Hij moest weten, wat deze duivelse kerel in zijn schild voerde. Hij móést zekerheid hebben. In hemelsnaam zekerheid! Aanspreken dus! Dat zou onopvallend moeten gebeuren, zeker na het gesprek met Eberhardt.. Elk opzien diende ver meden te worden. Had Braun ook dat geweten? Nooit zag hij hem meer alleen. Bij elke ontmoeting waren er mensen in de omgeving, te veel althans om een tumult te kunnen ris keren. Hij was per slot niet de eerste de beste. Een Officier van Justitie die een scheldpartij op straat „uitlokt" (want zo zou het natuurlijk gaan heten) dat zou wat moois word A Sierlin gaf zijn vereefse pogingen, hem ,niet te zien", op. Hij beantwoordde Braun's blik, beantwoordde deze uitda gend, afwachtend, vorsend, steeds inner lijk kokend van woede. De rust van deze jongeman was onver stoorbaar. Niets scheen hem uit zijn even wicht te brengen. Hij stond, hij zat, hij kwam Sierlin tegemoet, hij haalde hem "n, en verried bij dit alles geen beweging, dst hij opzettelijk „alomtegenwoordig" was. Het scheen hem niets aan te gaan Werkelijk had het er de schijn van, dar deze man geen enkele bedoeling had, dat elke „ontmoeting" puur toeval vas, (Wordt vervolgd.) Tijen in Januari 1916 Noordholland zwaar door overstromingen werd ge teisterd vond men in deze ramp een argument om een bésüssing over en de uitvoering van dq reeds lang bestaande plannen tot afslui ting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee te bespoedigen. Dit maal is de ramp nog veel groter en wederom is er aanleiding om uitvoering van een groot plan zeer ernstig te overwegen. Ook weer een plan dat niet nieuw is, iets van de allerlaatste tijd. Waterstaatkundigen hebben er reeds geruime tijd diep gaande studies en onderzoekingen aan gewijd. Het probleem betreft dan ook niet minder dan een vol ledige afsluiting van alle zeearmen van Walcheren tot de Nieuwe Water weg.. Aldus zouden aan de Westzijde alle Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen achter een enorme kunstma tige zeewering komen te liggen, hier en daar de strakke lijn van dit betonnen zeefront wellicht iets on derbroken door nog bruikbaar en betrouwbaar gebleken duingedeel ten, Met de oplossing van het ver- ziltingsvraagstuk in het Westen des lands zou men aldus tevens 'n heel eind zijn opgeschoten en tenslotte zou een niet te verwaarlozen op pervlakte nieuw land gewonnen kunnen worden. Natuurlijk zou dit grote werk honderden millioenen kosten, maar dat doet de inpoldering van de Zuiderzee ook en men zou kunnen zeggen, dat de beveiliging van de nu met ondergang bedreigde eilanden voor het ogenblik belang rijker is. Bovendien zou men met onbelangrijke bedragen uitsparen wanneer bij de nu geslagen dijkga- ten volstaan kon worden met voor lopige voorzieningen, met een nood verband om verdere schade zo veel mogelijk, op zeer korte termijn te voorkomen. Er is een Staatscom missie geweest, die tegen het sluiten van de zeegaten was, maar dat was vóór 1 Februari 1953, toén men een massale doorbraak tengevolge van springvloed plus Noordwester or kaan alleen maar theoretisch moge lijk achtte. Maar nu is het dan zo ver en Vandagenaar meent, dat er alle aanleiding is om de uitvoerbaar heid van zulk een Zeeuws-Zuid hollandse dam zeer ernstig te onder zoeken en te overwegen. Waarschijn lijk zit er heel veel aan vast: ver zwaring van de dijken van Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren, langs de Nieuwe Waterweg en in en bij Rot terdam, mogelijk wel tot Dordrecht toe. Er zijn al deskundigen, die in dat geval de inpoldering van de Biesbos althans voorlopig zouden willen stopzetten. Ook „Van der Steng" ingeschakeld Het comité „Onze Marine" deelt mede, dat het contactvaartuig „Van der Steng", dat in Rotterdam was op gelegd om te worden opgeknapt, ook is ingeschakeld in de'hulpverlening in de noodgebiedem Men is Zondag na de eerste berichten onmiddellijk begon nen met het gereedmaken van het schip, dat vervolgens Woensdag is uit gevaren om als hospitaalschïp mee te werken o.m. aan het vervoer van zie ken en gewonden uit Zierikzee. Het schip is bemand met matrozen van de onderzeedienst, artsen en Rode Kruis- helpers. Spoorweg R'dam-Brabant over maand bruikbaar Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, deelde in een uiteenzetting van de toestand van het ogenblik mede, dat verwacht wordt, dat de spoorbaan RotterdamNoord Brabant over een maand weer bruik baar zal zijn. De wegverbinding zal reeds een week eerder in gebruik kun nen worden genomen. Op het ogenblik worden de gaten in de royale polder bij de Moerdijkbrug gedicht. Verwacht wordt, dat de wa terkering van de provincie Noord-Bra bant over enige weken hersteld is. Ook aan de andere zijde van de Moerdijk- brug zal zulks het geval zijn. De doorbraak van het eiland Dord recht zal namelijk eveneens over een tweetal weken gedicht kunnen zijn. Dat betekent, dat over twee weken met het herstel van de spoorlijn kan worden begonnen, welke dan twee we ken later weer bruikbaar kan zijn. NIEUWS IN HET KORT Het schriivcrsbal, dat de openings avond van de Boekenweek op 27 Febr. zou besluiten, gaat niet door, wel de rest van de avond. De veerdienst voor personen en wielrij ders te Deventer is heden hervat: het in de storm gezonken ponton is gelicht en wordt hersteld. Droevige bruiloft. Bij Smyrna (Tur kije) zijn vijftien personen om het leven gekomen toen het huis. waar zij een bruiloft vierden, instortte. Ontploffing in Columbia. Volgens reizigers uil Columbia is Dinsdag te Bar- ranquilla een springstoffendepót in de lucht gevlogen. Zes militairen en ver scheidene burgei's zouden om het leven zün gekomen. Arrestaties in Albanië Het Albanese nieuwsbureau verklaart, dat de laatste dagen „vijf Britse agenten. afkomstig van Malta" omsingeld en onschadelijk zijn gemaakt". Het hoofd van de groep werd gedood en een lid ernstig gewond bii het gevecht, dat bii de actie ontstond. DaaagVolgens West-Berlijnse functionarissen is Herbert Stier, hoofd van de afdeling Leipzig van het offi ciële Oost Duitse persbureau A.D.N. naar het Westen uitgeweken. Hij heeft asyl verzocht. Koude in Moskou. Donderdag was in Moskou de koudste dag van het jaar. Het kwik zakte tot 32 graden onder nul. Gearresteerd. Willi Leisner. een vooraanstaande functionaris in de Chris ten-democratische partij van Oost-Duits- land. is gearresteerd, zo meldt het West- Duitse persbureau. Sneeuwstormen in Zweden en Duits land. Uit Zweden en West-Duitsland worden zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuwstorm in dertig iaar. Domhotel aangekocht. De N.V. Hotel exploitatie „Terminus" te Den Haag Utrecht heeft aangekocht het Domhotel op de Catharinesingel bij het Utrechts .Station. De aangekondigde veiling van het Domhotel gaat derhalve niet door.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2