Drents Geestesleven Hillemeu en Wolter Met VELPON zie je er geen barst van! Burgerlijke Stand WEK DE GAL IN UW LEVER OP MEPPELER COURANT VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 j.x DE WIJK UITVOERING VROUWENKOOR Het vrouwenkoor van Wijker Kunst gaf Za:erdagavond de jaarlijkse uitvoe ring in hotel Hazelaar onder leiding van de heer L. Been. Na het openings woord door de presidente, mevrouw Ter HaarWesterd, die in het bijzon der afgevaardigden van diverse vrou wenverenigingen en het centraal be stuur van- Wijker Kunst welkom heet te, opende het koor met „Zondagmor gen" van Fr. Abt, „Troost" en „Sanc- tus" van Hk, Al tink. Deze plechtige liederen werden door het koor op ge voelvolle wijze ten gehore gebracht. De eerste soliste van deze avond was mevr. L. VosMassier, die prach tig het lied „Lief, dieroaar Moeder ken mijn" zong. Hierna brachten mevr. Hogenkamp—Lubberink en mevr. Wit- tink—Stapel alias de twee Jennen, een schooiersliedje. Vervolgens kon men het koor weer beluisteren in een drie tal liederen, waarvan het Avondlied van Fr. Abt, zeer mooi werd gezon- fen. Het duo mevr. Westerhof—v. d. aa en mevrouw Ter HaarWesterd zong het lied „Aan de vliet" van A. Bijsennck. Van geheel ander karakter was het lied: „Ode aan De "Yijk", waarvoor eerst een toelichting werd gegeven door mevr. HazelaarFieten. Dit lied werd geïllustreerd mei een achtergrond, waarop men enige plek jes van De Wijk kon aanschouwen, o.a. de eeuwenoude dikke eik te Dick- ainge en de molen. Na dit karakteris tieke Wijker Lied werd door het koor nog een drietal liederen gebracht. Het tweede gedeelte van deze avond werd ingezet met het nummer „Tele visie", waarna een dubbel terzet een mopje bracht van Th. van Zutphea. Het 'koor zong hierna „Kalender", (waarbij de maanden van het jaar werden bezongen. Het décor veran derde hierbij telkens. Het slot van de ze avond werd gevormd door een tableau, dat een grote indruk bij de aanwezigen achterliet. De tonèelaankleding was in prima handen bij de heren Korf en Scha kelaar. De muzikale begeleiding was in ver trouwde handen van mej. B. Been. Na afloop werd er nog menig dansje gemaakt met muziek van mevr. Steen bergen—v. d. Linde (piano) en de heer A. Hazelaar (viool). Het was een ge slaagde uitvoering. IJHORST BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling van de Bond van Plat telandsvrouwen hield haar maande lijkse tftjeenkomst in zaal Nieuwen- huize onder leiding van mevr. Bover- hofHaverman. Nadat de presidente de vergade ring had geopend, besprak zij de noodtoestand in het Westen en Zui den van het land. Zij wekte de aan wezige dames op, om zoveel mogelijk de helpende hand te bieden. Hierna gaf zij het woord aan de heer Vlaar- dingerbroek uit Loosduinen. De heer Vlaardingerbroek vertelde iets van hetgeen men in Loosduinen had mee gemaakt in de nacht van Zaterdag op Zondag en hoe men daar gewerkt heeft aan de duinen om Loosduinen te behoeden voor een doorbraak, wat dan ook was gelukt. De heer Vlaardingerbroek vertoon de vervolgens de film „Het vierde Prinsenkind", waarin men kon zien hoe de kinderen van de oorlogsslacht offers nog enige zon in hun leven krijgen. Deze film viel zeer in de smaak bij de aanwezige dames. Hier na kon men kalenders en kaarten van de Stichting „Het vierde Prinsen kind" kopen. De presidente was aller tolk toen zij de heer Vlaardinger broek bedankte voor het gebodene. Vervolgens ging men over tot de huishoudelijke vergadering, waarin besloten werd, dat alle leden geza menlijk iets zouden maken voor de overstroomde gebieden. KOERANGE HULPACTIE GESTART. Spontaan heeft men hier de hulp aan de geteisterde gebieden aange pakt. Maandagmorgen begon het reeds met een circulaire via de zuivel fabriek, waarin de veehouders ver zocht werden opgave te doen van bergruimte voor te stallen vee. Hier voor kwamen heel wat opgaven bin nen. Dinsdag ging een tweede circu laire uit, betreffende het inleveren van jutezakken; 's middags kon reeds een flinke partij worden afgeleverd. De verschillende vrouwenvereni gingen hadden zich ingezet, om gel den in te zamelen. De voorlopige re sultaten overtroffen de verwachting. Woensdag werd een inzameling ge houden van kleding en dekking, wat bekend gemaakt werd door middel van de geluidswagen van de heer Hielken. Deze inzameling werd door de jeugdorganisaties verzorgd. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Huisman slaagde dezer dage?r voor het candidaatsexamen in de medi cijnen- GOEDE COLLECTE-OPBRENGST De 'lijstcollecte ten bate van dei slacht offers in de nood,gebieden, heeft in onze plaats de mooie som varu f 7221 opgebracht. ZUIDWOLDE JAARVERGADERING CENTRAAL GENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van de heer B. van't Veen werd in café R. de Vries de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de afdeling Zuidwolde van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Gezondheids- kolonies. Uit het jaarverslag van de secreta-r resse bleek, dat hét aantal leden pl.m. 450 bedraagt. In het afgelopen jaar werden 23 kinderen uitgezonden, n.l. IS naar het koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee en 5 naar „Elim" op Schiermonnikoog. Blijkens het verslag van de pen- ningmeesteresse bedroegen de uitga ven over 1952 ƒ2609,35, de ontvang sten ƒ2233,38, nadelig saldo 375,97. De verpleegkosten bedroegen 1914,04. De kascommissie verklaarde bij mon de van de heer H. Metselaar boeken en kas in orde te hebben bevonden: De periodiek aftredende bestuurs leden, de heer B. van 't Veeri en mevr. Weggemans, werden herkózen. Bij monde van de heer E. Krikken werd een bedrag van ƒ35,87 overhan digd, zijnde het kassaldo van de on langs opgeheven plaatselijke wandel club. welke geste in dank werd 'aan vaard. Medegedeeld werd, dat het 2Ö-jarige bestaan van de plaatselijke afdeling- op 19 December 1953 zal worden her dacht, waarvoor nog andere plannen zullen worden uitgewerkt. ZUIDWOLDE KWAM IN ACTIE. Ten gemeentehuize werd Maandag avond onder leiding van de burge meester een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de hulpverlening aan de slachtoffers van' de wa tersnood. Afgevaardigden van vrijwel alle verenigingen uit de gemeente wa ren hier aanwezig. Na bespreking werd besloten de volgende dag in samen werking met het Rode Kruis eeiT in zameling van kledingstukken te hou den, waarvoor allen spontaan hun medewerking aanboden. Tevens werd een lijstencollecte georganiseerd ten bate van het Rampenfonds. De inza meling van kledingstukken heeft de verwachtingen verre overtroffen. Woensdag zijn ze reeds naar de In tendance van het Rode Kruis in Den Haag overgebracht. DROGTEROPSLAGEN JAARVERGADERING OPC In café Van 't Zand werd door de afdeling Drogteropslagen van de Over ijsselse Pluimvee Centrale haar jaar vergadering gehouden. Nadat de voorzitter alle aanwezi gen welkom geheten had, gaf de se cretaris een jaaroverzicht. Hieruit bleek dat in het afgelopen jaar 333.231 eieren waren geleverd met een totaalgewicht van 19.945,9 kilogram. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats. Aftredend was de heer J.Boens- ma, clie werd herkozen. Als afgevaardigden naar de jaarver gadering werden gekozen de heren J. Nijhuis en A. Vogelzang. Ten slotte werd besloten een ex cursie te houden naar Coevorden, JAARVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL In de Chr. Nat. School alhier werd door die schoolvereniging haar jaar lijkse ledenvergadering gehouden. De leiding van deze avond berustte bij de voorzitter, de heer J. Hein. Na dat dieze de vergadering op 'de ge bruikelijke wijze had geopeno. werd hiet woord gegeven aan de secreta ris die beer G. Bakker. Deze gaf een overzicht van" de schoolaangelegenhe- d-en in het afgelopen jaar. Hterna brècht de penningmeester, de lAicëil; J. Vêorbeek, het financiële ver slag. B* heren J.; Hein en H„ v. d. Graaf {ra4èh af als' bestuursleden en stefl- den zijn niet herkiesbaar. In plaats van* deze heren werden gekozen de bieren 'B. Brums Pzn en A Huizebosch. Dóór 'het hoofd der school, de heer R. -fNijwemng, werden de afgetr: Jen ieden 'toegesproken namens de ledien. Hij rbracht hun in het bijzonder dank Voor het vele, wat ze voor de school hadden gedaan. Beide leden hadden ge durende 30 jaren zitting in het school- besiuur. Ten slotte werd nog meegedeeld dat in de loop van dit jaar een col lecte onder de leden zal worden ge houden om de kas te versterken. NÏJEVEEN BESCHERMING BEVOLKING. Evenals in andere gemeenten wordt ook hier een afdeling van Bescher ming Bevolking (B.B.) ingesteld. In verband hiermede is de heer D. Wei- ma, burgemeester, ambtshalve aange wezen als hoofd van deze dienst. Als plaatsvervangend hoofd is aangewe- zfen de lieer B. Duiven en als blok hoofd de heer J. Toet. Verdere uitbrei ding van de dienst kan nog niet plaats hebben, omdat gewacht moet worden op aanwijzingen van hogerhand. HAVELTERBERG EEN TROUW DIER. Ongeveer vijf jaar geleden verkocht wijlen de veehouder Berend Orsel aan de Ruiterweg een grote trekhond aan iemand woonachtig in de Bovenboer. Dezer dagen keerde het dier naar de Ruiterweg terug. Het heeft zijn oude baas- niet terug kunnen vinden en kwam bij een eveneens bejaarde buur man. terecht. Laatstgenoemde had een kruiwagen, bij huis liggen waarbij het dier bijna niet was weg te slaan. Bu ren vertelden ons, dat Orsel het dier zn toe voor deze kruiwagen span de om: de melk van de koeien, uit het land te halen en voor meer van die karweitjes. Of de hond zyn oude omgeving ook terug wist te vinden. DIEVER UITVOERING A.N L.B. e Alg. Ned. Landarbeidersbond hield Zaterdagavond in café „Brink- zicht" een uitvoering met medewer king van de Arbeiderstoneelvereni ging alhier. Ondanks het zeer slechte weer was nog een vrij behoorlijk aan tal bezoekers opgekomen. Het toneel stuk „De pantoffels van Zijne Excel lentie" van Hans Nesna, dat onder regie van de heer P. Boelens werd op gevoerd, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. De avond werd besloten met een ge animeerd bal. BIJEENKOMST BHR. PLATTELANDSVROUWEN. De Chr. Plattel andsvrouwenvereni- ZO GOED LUMT VELPON VRAA6 DE JUISTE SOORT Adv.-Ingez. Med. Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. Vmens^1EENNEUS Adv.-Ingez. Med. ging vergaderde onder leiding van mevr. BorgerWillemsen. De bonds presidente, mevr. Witterholt, sprak over „Levensverhoudingen op het platteland". Hierop volgde een geani meerde gedachtenwisseling. Besloten werd onder de leden een actie te voeren voor hulpverlening aan vluchtelingen uit het Oosten. STEENWIJK COÖP. VEILINGSVER. „STEENWIJK O." Prijzen op 2 Februari 1953. Rode kool 10—12; savoyè kool 9—12; witte kool 56; spruiten 3049; boe renkool 35—39; uien 10—11; bieten II 910: wortelen, waspeen, 1324; wortelen, breekpeen, 78; prei I 20 27; prei II 14—16; witlof I 50—53; witlof II 39—42; appels 13—17, alles per kg. STEENWIJKERWOLD INZAMELING IN VOLLE GANG. De inzameling van geld en kleding is ook hier in volle gang. Uit lijsten, die uit vele buurtschappen thans bin nenstromen, blijkt duidelijk dat men ook hier naar draagkracht bijdraagt. ERNSTIGE VAL. De heer B. Trinks uit Willemsoord, werkzaam als botermaker aan de zui velfabriek „De Lijempf" viel Dinsdag morgen van een roomtank en kwam op zijn hoofd op de vloer terecht. Ernstig gewond aan 't hoofd werd de patiënt op advies van dokter Bouwer naar het Diaconessenhuis te Meppel vervoerd. Na daar te zijn behandeld kon hij weer naar zijn woning worden gebracht. BENOEMD. Tot assistent-directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Ons Belang" te Tuk is benoemd de heer A. van Bruggen, thans assistent-directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen" te Zwolle. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL. In het lokaal te Kerkbuurfc.werdJ Vrijdag de jaarlijkse ouderavond "ge houden van de School met de Bijbel le Kerkbuurt. Voor deze ouderavond was grote be langstelling en er was dan ook geen plaats onbezet, toen de voorzitter, ds Ravesloot, deze avond op de gebruike lijke wyze opende. Door kinderen van de hoogste klas sen werd een toneelspel opgevoerd naar de beschrijving van Het Boek Es ter, dat goed werd vertolkt. Ook boek ten een paar kinderen groot succes met het komische stukje „Boer Klaas". Vervolgens werden door het onder wijzend personeel verschillende onder werpen behandeld, die verband hiel den met het onderwijs. Uit het jaarver slag van het hoofd, de heer Vonk. bleek dat het leerlingenaantal steeds stijgen de is. Was dit in Januari 1952 158, thans is het aantal 174 leerlingen. Al met al was dit een zeer geslaagde ouderavond. DE STORM. De stormschade is in Steenwijk en omstreken beperkt gebleven bij het sneuvelen van duizenden dakpannen, terwijl enige bomen werden ontwor teld. Doordat een top uit een boom op de electrische draden was terecht ge komen.. was .de buurtschap Eesveen met omstreken Zondagmorgen van stroom verstoken. Ook het radio-dis tributienet was buiten werking ge raakt. ROUVEEN NAGEKOMEN PREDIKBEURT, In het kerkgebouw van de Oud- Geref. gem. alhier hoopt heden (Woensdag) om 7.30 urn voor te gaan ds De Jong uit Kralingseveer. Nijeveen. Maand Januari. Geboren: Jantje, d.v. Jacob Wiltinge en Jacoba Zwolle; Willem, z.v. Leffert Dekker en Lammigjen Keijzer. Overleden: Jan Karsten 14 jr. z.v. J. Karsten en M. Kiers, overl. te Meppel. zult 's morgen» ,,kip.lekker" ,i uit bed spTingeö. Eike da^ moat UW tóver een-Uter gal in uw ingewanden .doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft, u raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te weklcen en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Adv.-lngez. Med EEN DRENTSE BLOEMLEZING. H. F. TILLEMA. In de laatste helft der vorige eeuw kwam het toch al roerige, energieke Zuidwesten van Drente tot bewuBte cultuur-uitingen. Het is wel opvallend, dat hier enkele mannen uit Ruinerwold en De Wijk de grondslag legden voor onze tegenwoordige arbeid. Ik noem van hen Prof. Dr H. Blink, G. Broekhuizen, P. A. Derks, W. Koops, J. M. Schiphorst en H. F. Tillema, die zich van boerenknecht op werkte tot leraar bij het middelbaar onderwijs in Leiden. Hij schreef een paar bundels Drentse vertellingen n.l.Schetsen uit Drente (1866) en Folmers en ztfn Tfldgenooten (1868). In beide komt duidelijk uit, hoe fel de geesten bewogen waren door de Afscheiding. In die geest moet het volgende gezien worden: Er ging een licht op in zijne ziel, want 't werd ook lichter om hem heên. Niettegenstaande 't koude zweet nog op zijn aangezicht parelde, was zijn angst echter geweken. Snel verwijderde hij zich van de voor hem akelige plaats, gevolgd door zijn trouwen hond. 't Werd ook tijd. De oude Pouwel was door zijne dochter opmerkzaam gemaakt op 't ge rucht buiten de woning. Hij was ten bedde uitgesprongen, en voorzien van een met scherp geladen geweer begaf hij zich naar buiten. Wouter had zich echter reeds verwijderd, zoodat de oude man gelukkig geen onraad ontdekte. Op weg naar zijne woning, overdacht Wouter de genadevolle leiding van den God van Israoël mit hum. Hij was in dee nacht as gold bepruufd ewörden. Er was epruufd of hij wel vast in 't geloove stönd, of hg nog deur eigen geregtigheid dacht geregt- veerdegd te worden, dan of hij veilig alles luut ankomen op de borg. Nee, neet deur de waarken kon men er komen. En toch was hij in de bange ure haost weer tot de weg van waarkheileg- heid aoveregane. Al misdreef h(j ook nog zoo, toch was hg in 't verbond der genaode op eneumen. Waordeur was hij in de gemienschop der heiligen ekomen? En hoe was de weg ewest, waordeur hij onder Gods volk was ekomen? Ja, deur Geert de oofender. Maor die had maor in zien harte ezaodien "ezejjd, en dat was deur middel van Klaosien opegaone, maor deur Hillemeu was 't eigentlek verstarkt en bevestigd. Ja Hillemeu, dee aover de Ao woonde, door haar was Wouter in de ke tenen van den duivel der geldzucht geklonken. O, dee 'Hillemeu was zoo'n vrome vrouwe, 's Zundags gunk ze as er deenst was, dreemaol nao de kaarke, en alle morgen, dee de vrome vrouwe heur volk 'n uur eêr opstaon, as bij 'n aander 't gebruuk was, opdat de schaopen ook nog 'n half uurtien in Gods woord konden laezen. Hillemeu had gien kiender hoewel ze darteg jaor mit heur man had verkierd, van heure jonkheid an. Zg had in der tied al wat jongers ehad. Ze had tién ekend, dat ze dree jongers in de waeke ekraegen had. Kiek! spinmaolen, en as ze 'saovends ies hen buten eroopen was, dat neet mit eraekend. Nou wassen er op 't lest allerhaande vrömde praoties von heur in um- loop ekomen. Men sprak, dat ze groot was mit de knechter. Nou, er was 'n tied ekomen, dat Hillemeu men zee nog veul arger dingen van heur er wassen zöifs heeren uut Assen ewest um onderzuuk te doon nou, 't was alles mit 'n sissert ofeloopen, en Hillemeu was in 't lest etroud met iene van de knechter. Nou, dee stumpert had wat van heur elaên. Men kon van hom zeggen, dat hij de dartigjaorege oorlog van 't begun tot 't ende too had deur- staone, too hij estörven was. Neet lange, nao dat Hillemeu mit de knecht etrouwd ewest hadde, had ze zuk bekeerd. Ze was al lange wat aans ewest, maor ies op 'n karsaovend, dat ze allienig in huus en het braof nood weèr ewest hadde, was 't net ewest of er 'n kiend ekraeten had, en dat er zo'n klein kiendergezigchien deur 't raam ekaeken had. He! dat was 'n nacht ewest. Ze was er zeek van ewörden. Maor de dok ter, dee aover heur gunk had niks afi heur kunnen doon. Hij had ezegd, dat 't heur an de zeenwen scheelde, Maar-Geert de oofener zee „de mensen kunt mit al heur wereldse wiesheid er niks an doon. 't Is van de Heere". En too was hg nao Hillemeu tbo egaoóe en had heur zuster enuumd en ezegd, dat de Heere hum estuurd hadde. En too had hij lange beden, en veul stoetebruggen eaeten en 'n bult'mit Hillemeu epraot. Gedureg an was hij er naoderhand ekomen en hij was haost altied endigd mit te zeggen, dat ze de armen mos bedenken, en dat 'n öörssende osse neet emoelband mos worden. 'n Arbeider in de wiengaord was zien loon werd. Nou, hij was altied good aover Hillemeu's keuken en kaste te vraén, weg egaone. En Hillemeu was bekeerd. Van de doomenees dee in de groóte kaarke stunden, van dee Baölsdeenders, had ze niks meer willen wieten. Ze was mittertied de uutverkorene vrouwe, in de gemiente zunder vlek en. rimpel, ewörden. An heur huus wörd too de nije gemiente nog gien kaarke had, alle dagen eoefend en ezungen, en men sprak zölfs van leefdemaoltieden holden, maor Hillemeu had daor in 't lest gien aordegheid meer an ehad, want de komers Vergatten neet om stoete, maór wel om wien mit te brengen. Nou, men was op 't lest den Heere 'n eigen huus gaon bouwen. Er was dan 'n kaarke ekomen. Hillemeu had er braof wat too egaeven, mis schien wel as zoo'n soort zoonoffer, öf uut nou ja, maor ook om de ruzie 's Zundags neet langer in heur huus te hebben. Want dan was er iene onder de praekaotie flou evallen, en dan was 't gebeurd, dat er 'n paar ruzie ekraegen hadden, en menaar uuteschölden hadden veur baoven en be- naedenvaldrievers, veur Pelagihanen. en Nestorihanen, en Armehanen, ja wee'wet veur haanderjj meer. 't Was du/3 maer good, dat er 'n kaarke mit 'n eigen leeraor kwam, want de oofenders, as dee ienmaol bij 'n geleuvege, dee ze 't weerdeg keurden, heur intrek nammen, bleven soms wel veertien dagen laank, en nog wel langer. Geert, de oofener, had al ies espröken van gemienschap van goo- deren. Nou, an dat alles was 'n end ekomen. De profeten hadden wat minder te zeggen ekraegen, naodat er 'n geodend priester, en 'n huus des Heeren ekomen was. Hillemeu was iene van de gètróuwëte kaarkgaansters. En ze wörd mager van vromegheid. Maor onder dat allesverwaarloosde ze heur eigen huus neet. Ze bleef loek, zoowel in de negotie as in de boerkerij. Ze verkocht de koên gust of kalfd, al nao dat heur het best maor uutkwam. Mit de peerdennegotie ook, ik zeg het oe, dat ze der. 'n kunsien op wust. En wat 't deenstvolk betrof, ze wus er baos aover te blieven. Veur de grootste manskerel was ze neet bange. Zé had de baovenknecht, dee ies wat astrant ewest hadde, nog onlangs mit de 'melkenbank 'n gat in de kop eslagen, dat 't zoo wat elekeri had. „Zij mos baos blieven", had re zég:d, al zol de duvel er ook an te passé komen. Maor Hillemeu begreep, dat ze neet altied op disse wereld blieven kon. Ze was in de leste tied zoo'n beechien an de hengelerij ewest. En ze wörd old. 't Speet heur wel, want, had 3e.yes .ezegd, ze wus wel hoo ze 't hier had, maor neet hoo ze 't daor gui^tej' hebben zol. Maor ze mos toch ien maol hier van daon. Nou zol 't heur geducht spiéten, dat7 de mootfe plaatse, waor ze zoo lange op ewoond hadde, nao heur dood uut menaar zol vleegen. 't Was wat te zeggen, dat 't goöd'-Vteor zij: zoóveule veur edaone had om 't bij menaar te kriegen, nao heur doóO, verdield zol worden. Geert de oofener had in de leste{itied heur gedurig aneraone, om de neudege beschikkengen te maken, tegen dat heur aordse hutte zol esloopt worden, en deur ien en aander anes^yrd was. Hillemeu ies op 'n donderdag nao Möppel egaone en had daor bj^$e nota};es'n maak edaone. En in dee maak was bepaold, dat de plaatse jyJor ze pp woonde nao heur dood an heur nichte Klaosien zol komen. Van Klaosien had ze altied veul ehölden, omdat dee zoo ièndareg was, en neet zoo jongersgek was, maor ook wol ze Klaosien heur plaatse te liever too, umdat ze zusters in 't geloove wassen. En daor bij kwam nog, dat Klaosien 'n hiele bulte land, an Hillemeu's plaatse had liggen. Hé, wat zol 't 'n gedoo worden as dat alles nou ies bij menaar etrökken wörd. Heerlijk gedenkstuk van volhardende schraapzucht. En as dan dat maochien (laag gelegen stuk grasland) én dat bossien, dat an Karsien heurde er ook ies bij kwam. Wadde? Karsien had maor iene jonge en dee hiette Wolter, as dée ies mit Klaosien, ja, ja, men wus maor neet hoo vrömd 'n stuvertien rollen kon. Maor Wolter was nog neet bekeerd. Hij gunk nog nao de groote kaarke. Nou, hij kon flog wel etrökken worden. Vol van deze verhevene gedachten had Hillemeu, na rijp beraed, zich op een schoonen achtermiddag naar Karsien, die eene oude vriendin van haar was, op weg begeven. Na 't gewone „gendag" en na 't gebruikeleke „hoe giet? nog vlugge?" was Hillemeu op 'n stoel die haar door Karsien was aangeboden, daele vallen. Na vele omwegen had ze eindelijk 't gesprek op Klaosien en hare plan nen weten te brengen. De oude vrouw sprak verder met vuur over den Heere, en over Wouter en over Pouwel en Jantien. Fui, dee vrömden! En Hillemeu vond bij Karsien een toegenegen gehoor en een geopend hart. Het door Hillemeu gebrachte bezoek was haar veel aangenamer dan 't geen de vorigen dag haar deur Jantiens neeve, dee schoelies, was ebracht. 't Was nu bij Karsien eene uitgemaakte zaak, dat heur Wolter, as hij wol, ien van de principaolsten van 't laand kon worden. Van dien tijd af werd Wouter door zijne moeder en door Hillemeu's ge heime agenten bearbeid. Geert de oefenaar kwam eens met het doel, om eene koe van hem te •koopen tot hem, en was too in de negotie niks taai. De wijze man wist Wouter, als terloops, te overtuigen, dat deware leer sedert jaren niet meer in de groote kerken was verkondigd/geworden. Men was in dit op- zigt zoo als men 't ook met. veul andere dingen 't edaon had, van de leer en de gewoonten der vaoderen ofëweken. „Men was met nijje vrömdigheden begunnen. Veur 't vrömdè mos men zuk bezunder wachten". Nou, wat Geert nog al neet meer zee, dut hier niks ter zake, maor wel, dat hij Wolter tot de aovertugeng brogt, dat Klaosien mit heur tachenteg duzend gulden, daorop wörd-heur tegenwoordig en tookomend bezit deur Geert ten rousten beraeltend, niet of te keuren was. De vrome man, dee zuk aans neef veule mit wereldse zaken ophöld, zol wel ies 'n woordien veur hum bij Klaosïëh doon. En dat woordien was bij de zessendertig jarige schoone in goede aarde gevallen. „Wolter mos maor ies komen", hacLZe gezegd. Wouter bezocht nog wel een paar keeren Jantien, maar de bezoeken die hij haar bracht, werden spoedig zeldzamer, en hielden eindelijk geheel op. „Woderbaorlek", had Geert de oefenaar- gezegd, „giet het mit 's mensen bekeereng", Hillemeu en Klaosien, hij dacht eingelijk aan de tachtig duizend guldens, „bint de middelen ewest, óm 'n verdwaald schaop onder de uut verkorene kudde te brengen". Sedert Wouter zijne bezoeken bij Jantien gestaakt had, ging hg trouw bij de regtzinnigen ter kerk. 'Op den Zondag, die door de nacht gevolgd was, waarin hg door ons bij Pouwels woning werd aangetroffen, had hg twee malen de godsdienstoefeningen, en eene keer de katechisatie onder hen bij gewoond. Na afloop hiervan, had hij Klaosien een bezoek gebracht, 't Was wel niet volgens de Schrift, dat hij dit op Zondagavond deed, doch op dit punt bleef Wouter, zoowel als Hillemeu's gunstelinge nog al vrijzinnig. „Liefde zundegt neet", hadden ze meer dan eens tot elkander gezegd. Na, in dien avond, of beter gezegd, na des nachts afscheid van Klaosien te hebben genomen, begaf hg zich huiswaarts. J. POORTMAN. Nadruk - ook van gedeelten - verboden. Auteursrecht voorbehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4