VAL DA Drie duizend gulden voor Nat. Rampenfonds M» Proefschrift over hef dialect van Ruinen Marktberichten MEPPELER COURANT VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Kamer van Koophandel voor Drenthe „Op grond van de verstrekte inlichtingen mag gelukkig worden geconsta teerd, dat 1952 in het algemeen voor het gebied onzer Kamer allerminst een slecht jaar is geweest. Hierby kan dan worden opgemerkt, dat de tweede helft van het jaar zich beter heeft'gehouden dan de eerste; het omgekeerde werd echter ook wel gerapporteerd". Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Drenthe, de heer B. H. Eelkman Rooda in zyn jaarrede, uitgesproken in de ver gadering van deze Kamer, die Donderdag in Hotel Ogterop werd gehouden. De Kamer besloot in deze vergadering een bedrag van 3000.van 't voor delig saldo over 1952 ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden. Alvorens zyn jaarrede uit te spreken memoreerde de heer Eelkman Rooda de ramp, die ons land in de nacht van Za terdag op Zondag heeft getroffen. Vervolgens wees hij er in zijn rede op. dat alle sombere verwachtingen ten spijt een sterke conjunctuurneergang in 1952 is uitgebleven. In Amerika ziet men 't verloop van de conjunctuur zelfs met zeker vertrouwen tegemoet. Spr. wees er voorts op. dat na onze snel groeiende bevolking jaarlijks 35.000 mannen in het bedrijfsleven moeten wor den opgenomen. Aangezien de landbouw voor de werkgelegenheid weinig em plooi biedt, zo zei spr., meent men dat naast enige emigratie de industrie-ont wikkeling de uitweg moet bieden. Met alle waardering voor de gevoer de openbare werkenpolitiek, waaraan ook Drenthe deel mag hebben, ter ver ruiming van de werkgelegenheid, moe ten wij het uiteindelijk toch hebben van uitbx-eiding van bestaande en van op bouw van nieuwe industrieën. En één der belangrijkste maatrege len om tot een industriële ontwikkeling te komen is een verbetering van het „belastingklimaat". Ik weet, dat het geenszins een nieuw geluid is, dat ik laat horen, maar meen ook, in het volle besef van de hoge ei sen welke aan de schatkist worden ge steld, dat dit geluid niet vaak genoeg kan worden herhaald. Wij '-unnen het niet ontkennen, de Nederlandse burger geniet in doorsnee een redelijke welstand, doch het stij gende cijfer van het aantal werklozen eind 1952 tot 166.000 mannen geste gen is een bedenkelijk verschijnsel, aldus spr. Was de ontwikkeling van onze han delsbalans in het algemeén gunstig, be ziet men deze alleen voor wat betreft de verhouding tot de dollarlanden, dan constateert men ten opzichte hiervan nog een groot tekort. Het is merkwaardig en teleurstellend steeds weer te moeten vaststellen, dat de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, een land, dat zo prat gaat op zijn vrijheidsliefde, in 't internationale per sonen- en goederenvex-keer zich daax*- naar allerminst gedraagt. Meer en meer komen daar echter lei dende figuren tot het inzicht het is ook werkelijk geen moeilijke zaak dat eenzijdige uitvoer zonder gelijk waardige invoer op de duur geen stand kan houden. Helaas blijken telkens gi'oepen be langhebbenden in staat barrières op te wei-pen tegen stijgende importen; de be lemmering van de invoer van melk poeder is daarvan een recent voorbeeld. Sprekend over de sociale verzekerin gen zei de heer Eelkman Rooda: Bezin ning op onze hele sociale politiek, hoe goed ook bedoeld, is noodzakelijk. Alle gevallen, die wy met elkaar kennen van misbruiken van de werkloosheidwet en ook van andere wetten, vormen een enorm aantal en drukken als een loden last' op de rest van de bevolking. Zon der dat ik een regiem met een honger- zweep zou willen propageren, moet m.i. toch gezorgd worden dat er prikkels blyven om werk te zoeken en aangebo den werk te aanvaarden. Opvoeding tot gemeenschapszin en het aankweken van verantwoordelijkheidsgevoel bij de be trokken partijen is daarbij evenzeer van het grootste belang. Spr. gaf voorts voorbeelden van de tegenwoordige inge wikkelde loonadministratie. WEINIG NIEUWE VES TIGINGEN. Inzake de situatie in Drente deelde spr. mee, dat er in 1952 weinig nieuw gevestigde industrieën waren. In Kla- zienaveen werden een schoenfabriek en een fabriek van kunstharsproducten op gericht, te Coevorden een metaalbewer kingsindustrie. Daar staat tegenover, dat Meppel een oude schoenfabriek zag verdwijnen en in Z.O.-Drente twee filiaalbedrijven, nl. van de Inkt- en verffabriek Talens (Val- thermond) en de N.V. Fabriek van Elec- trische Apparaten v.h. F. Hazemeyer en Co. (Emmer-Compascuum), beide in de eerste jaren na wereldoorlog II opge richt, werden opgeheven. Belangrijke uitbreidingen van bestaan de bedrijven vonden slechts in beperkte mate plaats; hier vallen te noemen de Carrosseriefabriek „Hoogeveen", pompenfabriek van de N.V. Gebr. Stork te Assen en enkele zuivelfabrieken. Het terugtrekken van de beide ge noemde filiaalbedrijven lag wel enigs zins in de lijn der verwachting, althans behoeft dit geen verwondering te baren. Indertijd werd geprofiteerd van het gro te arbeidsreservoir in Z.O.-Drente. Nu elders de arbeids„markt" ruimer is ge worden, om deze gewaagde uitdrukking toch maar te gebruiken, zijn er voor de betrokken ondernemers motieven aan wezig om uit een oogpunt van grotere efficiency toch maar de werkzaamheden van de filialen in het hoofdbedrijf, dat inmiddels allicht is gemoderniseerd, te concentreren, aldus spr. De liquiditeitspositie van vele bedrij ven was zorgelijk, jonge industrieën en ook vele middenstandsondernemingen kampten met financieringsmoeilijkheden. Sprekend over het verkeer, wees de heer Eelkman Rooda o.m. op het tot standkomen van een nieuwe weg Mep pelZwartsluis, „welke laatste weg, zacht uitgedrukt, niet voor zijn tyd is klaargekomen. Het heet, dat in 1953 een traverse door Zwartsluis zal worden ge maakt en ook aan een nieuwe weg van Zwartsluis in de richting Kadoelen zal worden begonnen. De verbinding van Meppel met de N.O.-polder, althans met het Zuiden hiervan, zal dan aanmerke lijk worden verbeterd. In het Noorden der provincie wordt gestaag gewerkt aan de vernieuwing van de weg Peize Groningen", aldus spr. Wat het autobusverkeer betreft, kan worden opgemerkt, dat 1952 nog geen beslissingey bracht voor de definitieve concessies; de strijd welke wordt ge voerd over de verbinding AssenGx-onin- gen, waarin DABO, EDS en NS partij zijn, werd nog niet volstreden. AARDOLIE EN AARDGAS. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij meldt slechts dat de bedrijfsresulta ten in alle opzichten bevredigend zijn geweest. De productie in het Schoone- beker oliegebied is gestabiliseerd op een jaarlijks kwantum van plm. 700.000 ton ruwe olie. Over de winning van het aardgas zei spr. o.m., dat over de wijze van exploi tatie der bronnen, de prijs en de aan wending nog steeds niets definitiefs be kend is. Het is inmiddels al weer twee maanden geleden, dat de minister van Economische Zaken in de Tweede Ka mer verklaarde, dat een beslissing over de prijs aanstaande was, aldus spr. Veel bewondering voor 't overheidsbeleid in zake de exploitatie van het aardgas kan ik helaas niet hebben. Het is onbegrijpelijk, waarom de aanwezige energiebronnen nog maar steeds niet worden benut; is men nog steeds niet tot overeenstem ming gekomen over de kostprijs van het aardgas, of wordt er nog gedelibereerd over de aanwending van het gas? Onze hoop blijft voorshands gevestigd op de mededelingen van de vorige minis- ter van Economische Zaken, prof. Brink, dat het gas in de eerste plaats zal worden gebruikt voor de industrie (thermische en chemische industrieën) daarna voor het stoken onder de ketels en voor een klein gedeelte naar de gas fabrieken zal gaan. Ook over de oprichting van een hoge- druk transportmaatschappij wordt niets meer vernomen. Het behoeft verder geeo betoog;, dat wij met grote belangstelling uitzien naar de plannen van de tegen woordige minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra. MOEILIJKHEDEN VOOR PLATTELANDSZAKEN. Voor de middenstand in z'n geheel mag 1952 gezien worden als een nor maal jaar, zo zei de heer Eelkman Roo da. Al zyn de resultaten in alle bran ches niet bevredigend, over het geheel genomen zijn deze toch niet tegengeval- :n. Voor de echte plattelandszaak wordt het bestaan hoe langer hoe moeilijker. Door de verbetering van de verkeersverbindingen wordt het steeds gemakkelijker voor de plat telandsbewoners om zich in de naastgelegen stad in gespecialiseer de zaken van het nodige te voor- (ƒ4167,49) te worden afgetrokken. Uitvoerig werd een voorstel -bespro ken om in te stemmen met een adres, dat de Kamer van Koophandel voor Amsterdam aan de minister van Sociale Zaken zal zenden over retributies krach tens de Warenwet ten behoeve van de Keuringsdiensten van waren. Het Kon. Besluit van 23 December 1952 verlaagt voor enkele klassen de retributies, maar brengt in het systeem zelf, waartegen bezwaar wordt gemaakt, geen wezen lijke wijziging. Besloten werd adhaesie aan het adres te betuigen. BEDRIJFSPANDEN MID DENSTAND. Voorts werd besproken de vraag of de middenstand by toewijzing van nieuw gebouwde of nieuw te bouwen bedrijfs panden al of niet wordt ten achter ge steld, zulks naar aanleiding van een informatie van de directeur-generaal voor de Middenstand. Over moeilijkhe den op dit gebied werd niets vernomen. Wel werd er op gewezen, dat men bij de bouw van een bedrijfspand vele moei lijkheden ontmoet. De heer Zandbergen (Hoogeveen) attendeerde op het feit, dat, terwijl de middenstander de bouw zelf moet financieren, hy tevens gebon den is aan welstandseisen, waarbij al leen op schoonheid en niet op nuttig heid wordt gelet. Spr. was een geval be kend, waarbij iemand twee jaar bezig was om een vergunning te verkrijgen. Zeven ontwerpen werden afgekeurd. De heer Van Peer (Emmen) deelde mee, dat in Emmen in de nieuwbouw winkelstraat was geprojecteerd. Midden standers die zich daar wilden vestigen moesten 30.000 storten. De winkel straat is nooit gebouwd. Mr dr H. K. de Langen, secretaris van de Kamer, wees er In dit verband op, dat dit op de duur een sanerende werking uitoefent, van belang ook gezien de overbezetting in de middenstand. Vroeger ging b.v. een gepensionneerd iemand een buurtwinkel exploiteren. Dat is thans niet meer mo gelijk. Besloten werd de directeur-gene raal van de Middenstand uitvoerig over deze gedachtenwisseling in te lichten. Bij de rondvraag kwamen nogmaals de sociale voorzieningen ter sprake. De heer Faber wees er op, dat thans con- troleurs in opleiding zijn. De heer Og terop vroeg of er geen meer spoed ach ter het streven om tot vereenvoudiging te komen, kan worden gezet. De secre taris, mr dr De Langen merkte op, dat het hier een uitermate ingewikkelde ma terie betreft, waarin niet een, twee, drie een oplossing te vinden is. Nadat de heer v. d. Ham een pleidooi had gehou den voor meer voorlichting in deze za ken, volgde sluiting der vergadering. Op het platteland hebben speciaalza ken geen bestaansrecht; de eigenaren van gemengde bedrijven moeten een zak vol diploma's hebben en ook al hebben zij die, dan kunnen zij in een veelzijdig bedxijf onmogelyk het door de klant verlangde assortiment bieden; een ver mogen is daar immers voor nodig. Geldt dit voor de detailhandel, voor het ambacht zyn soortgelijke krachten werkzaam. Kleine aannemers en kleine schilderspatroons bijvoorbeeld komen niet meer te pas aan het tegenwoordige systeem van huizenbouw, dat in grote complexen gebeurt. De t.b.c.-bestrijding van de rundvee stapel verloopt zeer gunstig. Men kan zeggen, dat het middengedeelte van de provincie Drente geheel vrij is van reac- tiedieren, Alleen in de randgemeenten komt sporadisch nog een enkel geval voor, zodat 99,7 pet. van alle in onze provincie aanwezige bedrijven nu offi cieel tuberculosevrij zyn verklaard, al dus spr. Getracht wordt thans ook nog de laatste reageerders op te ruimen, zodat wij wellicht omstreeks 15 April 1953 in Drente een geheel t.b.c.-vrye veestapel kunnen hebben. BESTUUR HERKOZEN. Bij de bestuursverkiezing werd de heer B. H. Eelkman Rooda als voorzit ter herkozen. Ook de bestuursleden, de heren J. Buning, H. C. Faber, W. Idema, J. Kuipers en L. Lambers werden her kozen, In de commissie Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 werd in de plaats van de heer A. B. Muiderman, de heer Van Peer (Emmen) gekozen. De heren F. Boven, J. Buning (voorz.), A. Jansen en A. R. Zandbergen werden herkozen. De leden van de commissie voor de Ma kelaardij, de heren J. van Ess, A, Jan sen (voorz.) en J. Schierbeek werden herkozen en dat was ook het geval met de leden van de financiële commissie, de heren A. Jansen, ir R. J. W. K. Hoevers en H. M. Schipperheyn Jr. De balans per 31 December 1952 en de winst- en verliesrekening over dat jaar werden goedgekeui'd De winst- en verliesrekening geeft een voordelig sal do van ƒ7380,15 te zien. Om een juist beeld te kry'gen dient van dit bedrag evenwel de koerswinst op effecten BIJ GRIEP PASTI 1_1_E S Adv.-Ingez. Med: BURGERLIJKE STAND DE WIJK, Van 19 tot 31 Januari. GehuwdGeert Dozeman 23 j., won. te Avereest, en Thysina Willemina Jansen 23 j. Overleden: Jakob Linthorst 73 j., echt genoot van Jantje Hester. STAPHORST. Van 29 Jan. t.m. Febr. Geboren: Aaltje, d.v. Arend Kiste- man en Klaasje Dijk; Jannes, z.v. Her- man Kappert en Hilligje Duiven; Hen drik, z.v. Hendrik Tuin en Aaltje Mul der; Jantje, d.v. Berend Veldman en Margje Witte; Roelof, z.v. Evert Hoxe en Jentje Hoeve; Roelof, z.v. Jan Com- pagner en Margje Brakke; Geesje, d.v. Albert Dunnink en Roelofje Roo; Fem- migje, d.v. Hendrik Stegeman Klaasje de Witte; Dirk, z.v. Arend Compagner en Jinnigje Timmerman. Ondertrouwd: Klaas Kuijers, 26 jr en Trijntje Tippe, 26 jr; Hendrik van Lingen, 26 jr en Geertje Lassche. jr. Gehuwd: Marten Bonte, 25 jr en An- nigje Kooiker, 22 jr; Hendrik Trip, jr en Grietje Konterman, 26 jr. HOOGEVEEN HULPACTIE GETEISTERDE GEBIEDEN. Uit de tot dusver plaats gehad heb bende tellingen bleek, dat reeds een bedrag van over de 40.000 is bijeen gebracht. Dit is echter nog niet het eindresultaat, want er zijn nog nieuwe lijsten gevraagd voor verdere collecte. Verschillende ingezetenen hebben ook gebruik gemaakt van de girodienst en zo hun stortingen verricht, terwijl nog regelmatig gelden binnenkomen er schenkingen wox-den verhoogd. De ingezamelde kleren werden samen, gepakt en gesorteerd in 1653 pakken, met een totaal-inhoud van 145 m3. met vrachtauto's naar de plaats van bestem ming gebracht. Bovendien werden wie gen, kinderwagens, kachels enz. meege geven. Ofschoon wel mensen uit de geteister de gebieden naar elders zijn overge bracht en ook sommigen naar de Noor delijke provincies vertrokken, schijnt 't niet in de bedoeling te liggen, althans voorshands, op grote schaal personen naar het Noorden te doen evacueren. KINDEREN DRAGEN OOK EEN STEENTJE BIJ. Ook de jeugd is onder de indruk ge komen van de ramp, die ons vaderland trof. Spontaan kwam een der leerlingen van de Juliana van Stolbergschool (Ger. School voor L.O.) met een geldstuk in zijn knuistje bij de meester. Bij nadere informatie bleek dit bedoeld te zijn voor hulp aan de slachtoffers van de wa tersnood. Dit mooie voorbeeld vond na volging. Het personeel kon 's middags 128,78 inzamelen. Het meeste was uit eigen spaarpot gegeven. Het bedrag afgedragen aan het steunfonds. DE VERPLICHTE WINKELSLUITING Overeenkomstig het advies van de beide plaatselijke middenstandsverenigingen (H.H.V. en C.M.V.) is indertijd op voor stel van B. en W. door de Gemeenteraad de verordening vastgesteld, dat alle za ken op Woensdagnamiddag gesloten moeten zyn. Op de laatstgehouden gecombineerde vergadering van yooi'nóemde verenigin gen bleek echter, dat vele leden zich benadeeld achten door de Woensdagna middagsluiting. De textiel-, meubel- en schoenenbranche gaven de voorkeur aan een Maandagmorgensluiting, de kappers wilden gaarne op .Maandagnamiddag vrijaf hebben, de bakkers en kruideniers waren met de Woensdagnamiddag slui ting wel tevreden. Andere branche's had den nog weer een andere morgen of na middag op het oog. „Waarom", zo werd betoogd, „moet in Hoogeveen, in tegen stelling met andere plaatsen, alles op één dag dicht en kan niet met de belan gen van diverse branche's rekening ge houden worden?" De meningen van de neringdoenden waren zeer verdeeld en 't lijkt er op dat men op het punt van de winkelsluiting nimmer tot overeenstemming zal ko men. Zou het geen aanbeveling verdie nen ook eens het oordeel van het winke lend publiek, speciaal van de huisvrou wen, te vragen. Een gemeentelijke proef- stemming zou misschien verrassende re sultaten geven. UPFELTE LEDENVERGADERING JONGE BOEREN. Vorige week hield de Vereniging van Jonge Boeren haar maandelijkse leden vergadering dn café Schenkel. De voor zitter, de heer W. Buiten Rzn., richtte een bijzonder woord van welk om tot het nieuwe lid, de heer Hks.'de Leeuw en 't erelid, de heer L. de Vries uit Havelte. De heer KL v. d. Berg bracht verslag uit van de in December gemaakte ex cursie naar het veefokkersbedrijf van de familie Oosterveld te Wapserveen en het K.I.-station te Steenwijkerwold. Hierna bracht de heer G. Tiemes ver slag uit van de Inleiding door de heer L. de Rink over „De werking van de meststoffen in de grond". Na de pauze hield de heer L. de. Vries uit Havelte een zeer interessante inlei ding over „De veeziekten en de behan deling ervan vroeger en thans". Medegedeeld werd nog dat de prach tige geluidsfilm „Langs ongebaande klingen" van de Nedei'landse Heide Mij. was aangevraagd en binnenkort zal wor den vertoond in samenwerking met de Bond van Plattelandsvx*ouwen, het DLG en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting. VLEDDER OP WATER EN (EIGEN-GEBAKKEN) BROOD. Aan het Rampenfonds kon als op brengst van de collecte in deze gemeen te een bedrag van 9809,05 borden over gemaakt. Bovendien werd een vracht auto vol 'kleding en dekking naar de ge teisterde gebieden gezonden. Spontaan werd toezegging ontvangen voor de ve zorging van 240 kinderen en evaexfé' Een behoorlijk resultaat voor deze iruim. 2600 zielen tellende gemeente. Doch niet ieder die kon, heeft, mee gedaan. In één van de gehuchten wei gerde een ingezetene alle hulp. By een gehouden inzameling van zakken, wei gerde hij ook maar een zak af te staan, hoewel vermoed werd, dat hij minstens 500 zakken beschikbaar had. Daarvoor had hij ze niet gespaard beweerde hij.. Ook bij de geldinzameling zond hij de collectrices met lege handen weg. De andere inwonenden van deze buurt schap namen dit niet en hebben bakker, slager en winkelier aangeraden aan hem niet meer te leveren, op straffe van het verlies van klandizie. Het gezin zit nu op water en eigen ge bakken brood. KOU en GRIEP l kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH f GEMAKKELIJK INNEMEN Adv.-Ingez. Med Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer A Sassen, afkomstig uit Ter Apel. Zijn proefschrift had de ti tel „Het Drents van Ruinen". De heer Sassen is verbonden aan het Nederlands Instituut, dialect-af deling, der Groninger Universiteit. Gedurende enige jaren bestudeerde hij speciaal het dialect van Ruinen en omgeving, waartoe hij reeds in de bezettingstijd, toen hij ondergedoken was te Fluitenberg, gelegenheid had. Na 1945 bezocht hij van tijd tot tijd Ruinen om voor zijn studie waarde volle inlichtingen te krijgen bij de inwoners. Vragenlijsten van boven genoemd instituut, betrekking heb-, bend op de omgangstaal van deze streek, ingevuld door medewerkers, verleenden daarbij steun. „TUTTELTIEN" VERDWIJNT. Het is goed, dat aan het Drents dia_ lect van Ruinen eens aandacht is be steed, want langzamerhand verdwij nen heel wat woorden uit het dialect. De taal van de streek gaat zich meer en meer bij de algemeen Neder landse omgangstaal aanpassen. Al gemeen maatschappelijk bezien lijkt dat een vooruitgang in cultuur, maar; voor de taalkundigen gaat daarmee, veel materiaal verloren, dat de aan dacht of studie waard was. Dialect woorden als b v. „spiende" (hoek kast), „tutteltien" (stipje boven i en j), „voelbaort" (man met volle baard) en „steets" (koppig) zijn al verdwe nen of worden alleen nog door oudere mensen gebruikt. En hoe lang zullen „schinke" en „euliekrappen" het nog uithouden? De dorpsjeugd begint a. meer en meer over „ham" en eulie- bollen" te praten. Zo raken vele woorden uit het Sak sisch dialectgebied in onbruik of er heeft een omvorming plaats In de richting van de algemene omgangs taal. Het is daarom toe te juichen, dat in de laatste jaren de dialect studie door de wetenschap niet ver waarloosd wordt en de resultaten er van worden vastgelegd. In dat op zicht is een dissertatie als die van de heer Sassen ook een document van belang. NOG NIET UITGESTORVEN. Het dialect van Ruinen weet zich overigens tamelijk goed te handha ven, zo schrijft de jonge doctor het inleidend hoofdstuk van z') proefschrift. De tegenwoordige wo ningtoestanden werken conservering van het dialect in de hand. He- komt vaak uit bittere nood voor, dat hetzelfde huis door drie ge neraties wordt bewoond, met het ge volg, dat de jongste het dialect van de oudste overneemt. De vaak geuite •verwachting, dat de dialecten in ons land over niet lange tijd geheel zui den zijn uitgestorven, vindt volgens de heer Sassen in de tegenwoordige situatie In Ruinen geen voedingsbo dem. Adv.-Ingez. Mefl. KALLENKOTE VAN HONDERD GEZINNEN f2900 Waarin een klein dorp, groot kan zijn werd in onze plaats bewezen. Het medeleven met de bevolking in de ge. teisterde gebieden is ook hier groot. Bij ongeveer 100 gezinnen werd een bedrag van f 2900 ingezameld, bene vens een volgeladen bestelwagen met kleding en schoeisel. BELT EN SCHUTSLOOT HULP VOOR SLACHTOFFERS VAN WATERSNOOD. Ook ons kleine dorp heeft getracht 'n steentje bij te dragen, om het leed in de zo zwaar door het water getroffen gebieden enigszins te helpen verzachten. En we kunnen.niet anders zeggen, dan dat de bewoners van Belt-Schutsloot hun best hebben gedaan. Reeds Zondag werd door burgemeester Pastoor een comité het leven gproepen, met de bedoeling lrjstcollectes e.d. te organiseren. In onze buurtschap werd de lijstcollecte gehou den door de Herv. "Vrouwenvereniging. Ze heeft het mooie bedrag van 2160 opgebracht. Gemiddeld is dit ruim 17 per gezin of ruim 4,80 per inwo ner. Mentis hier tevens bereid eventueel evacué's en vee op te nemen. GIETHOORN HET OPFOKKEN VAN KALVEREN. Honderd boeren hebben in de meeste gevallen ook honderd methodes, waar gaat om de fok van het jongvee. Er be staat geen vast systeem en daarom is het zeer moeilyk om de enig juiste ma nier aan te wijzen, aldus de heer Jepma, Rijksveeteeltconsulent in de provincie Overijssel in café Kleene, ter gelegen heid van een gemeenschappelijke bijeen komst der plaatselijke afdelingen der B.O.O. en O.L.M., die goed was bezocht. Wel zijn er vele methodes van opfok goed, doch zeker niet allemaal. Het gaat erom om het kalf goed op te fokken, en daarnaast financieel vex-antwoord, dus zo economisch mogelijk. Proefondervindelijk is komen vast te staan, dat by schrale zowel als royale fokmethode met veel volle melk en meel goede resultaten kunnen worden be reikt. De heer Jepma zette in dit ver band een genomen proef op het proef bedrijf te Heino nader uiteen. Als zyn persoonlijke mening gaf de heer Jepma de voorkeur aan een iets royaler methode, mits verantwoord en binnen de perken. Hoewel nimmer een voederschema als bindend en absoluut ideaal moet worden gezien bij de opfok van het jongvee, gaf de heer Jepma het volgende opfoksche- ma als één dat goed voldoet en de zeker heid geeft, dat de kalveren tot volle ont wikkeling komen Rantsoen per dier per dag: le week 24 liter volle melk; 2e week 45 liter volle melk; 3e week 56 liter volle melk. Na de derde week een geleidelijke overgang naar ondermelk, en wel als volgt: 4e week 5 liter volle melk en liter ondermelk; 5e week 4 liter volle melk en 2 liter ondermelk; 6e week liter volle melk en 4 liter ondermelk; en 8e week 2 liter volle melk en 5 liter ondermelk. In de 3e maand en evenzo de 4e: 1 liter volle melk en 7 liter onder melk, de 5e en 6e maand enkel 8 liter ondermelk. Is de ondermelk duur, dan kan na de 6e week de ondermelk geleidelijk ver vangen worden door w<?i of eiwitrijk kalvermeel. Circa iy2 ons kal vermeel is gelijk aan 1 liter ondermelk. Ook kan dan een mengsel worden gevoerd van 1/3 kalvermeel, 1/3 havermeel 1/3 gedroogd gras. Op stal moet zo gauw mogelijk wat ruwvoer worden gevoerd, b.v. fijn hooi of bieten, ten einde de ontwikkeling van het kalf te bevorderen. In het vroege voorjaar zo spoedig mo gelijk gras voeren op stal, was het ad vies van de Rijksveeteeltconsulent. Een goede wei is zeer belangrijk en min of meer bepalend voor de groei van 1: kalf. Is op stal het verstrekte rantso' hoofdzaak, in de weideperiode is t slechts een belangrijke bijzaak en kon een prima weide op de eerste plaats. worden besteed. Belangrijk is ook dat het jongvee in de herfst niet te laat op stal wordt gezet. Maar al te vaak komt het voor dat hieraan geen aandacht wordt besteed en het kalf het laatste de stal betreedt. In het vroege voorjaar daarentegen kan het kalf er gerust het eerst worden uitgelaten. Winters moeten zoveel mogelijk ruwvoeders van goede kwaliteit worden bijgevoederd. Het brjvoederen van mine ralen kan moeilijk schaden, terwijl het slechts geringe kosten met zich brengt. In de weideperiode kan eiwitarm had- vermeel dienen ter vervanging van en- dermelk, doch 's winters eiwitrijk. Na de pauze gaven verschillende vee houders hun eigen methodes en na een uitgebreide discussie sloot de heer W. Prins, voorz. der B.O.O., deze teersame bijeenkomst. IN HET STAMBOEK OPGENOMEN. Door de heer Booying uit Tubbergen, inspecteur van het Ned. Rundvee Stam boek, werden by de veefokker Henri Gorte aan de Kanaaldijk twee jonge stieren in het stamboek opgenomen. De ze 1-jarige stieren werden opgenomen met de praedicaten BC+ en B. O.K.K. NOG ONGESLAGEN. In het door de biljartclub OKK in zaal Schieving georganiseerde nederlaagtour- nooi, is het nog niemand mogen geluk ken het le vijftal van OKK te verslaan. En zo kon ook de club van zaal Slot te Meppel geen winst boeken; alle partijen werden door de Meppelers verloren. De uitslag luidde: Zaal Slot O.K.K. a. Slot—J. Mol 52— 67 J. ter BruggeK. Kollen 5392 de BoerG. Baas 91103 A. KreulenH. J. Bouwknecht 118232 H. v.d. MeulenW. v.d. Zandt 6187 Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de fcweHIngen van rheumatiek of van rheumaiische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordl door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U, boe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit Ideale wrljfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbaisem„Geen goud zo goed". Adv.-Ingez. Med. Totaal 375581 Het hoogste gemiddelde met 9,28 car. en de hoogste serie met niet minder dan 52 caramboles werden gemaakt door de heer Bouwknecht. ROUVEEN JAARVERGADERING ONDERLING P AARDENFONDS. Onder voorzitterschap van de heer H. Krale hield de Onderlinge Paardenver- zekering haar jaarvergadering in café Kniidhof; 28 leden waren aanwezig. Uit het verslag van de secretaris-penning meester, de heer B. Poolman, vernamen we, dat de vereniging 300 leden telt met totaal 375 verzekerde dieren. In het af gelopen boekjaar werden 9 paarden door het fonds overgenomen, waarvoor 6845 werd uitbetaald terwijl hiervoor werd terug ontvangen ƒ3120, zodat dit een verlies van 3725 betekende. De leden werd y contributie opgelegd. De totale ontvangsten waren ƒ9186,27, uitgaven ƒ9481,39, nadelig saldo ƒ295,12, dat nog uit een reserve kon worden aangezuiverd. De aftredende bestuui'sleden, de he ren R. Schra, W. Hengsteboer en L. Winkels, werden herkozen. De commis saris, de heer J. Hooikammer werd her benoemd. Er werd nog gesproken over de ver zekering van de zgn. Duitse paarden, die men soms wel wat hoog geschat zag. Men was algemeen van oordeel, dat men zich maar aan de taxatie van de schat ters zou onderwerpen. Verder werd er nog op gewezen, dat nog niet allen zich aan de voorschriften houden bij de her schatting van de diex-en. Vorig jaar heeft men besloten, dat diegenen die zich 14 dagen na de schattingsdatum nog niet hebben vervoegd by de secretaris, alle rechten verliezen en onder geen enkele voorwaarde recht hebben op enigerlei uitkering bij eventuele schade. Deze be paling blijft van kracht en zal streng worden na gekomen. Rheumatische Fijnen? Stram en stijf vóór Dw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed wordt radicaal verwijderd, regelmatig iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuixr. Adv.-Ingez. Med. MARKT WOLVEGA. De totale aanvoer bedroeg 1220 stuks, w.o. 812 varkens (645 zouters, 167 zwa re varkens) 272 biggen, 123 nuchtere kalveren, 6 schapen, 3 geiten en 3 paar den. De aanvoer van varkens was ruim. De handel in zouters was gelijk de vo rige week. De prijzen niet hoger. No tering f 1.75f 1.77. Eer» enkel best partijtjë 1 cent meer. De handel in zware varkens was gedrukt, zodat de prijzen enigszins lager waren. Note ring f 1.65—f 1.72. Ook de gemeste zeugen deden min der, notering f 1.40f 1.55, alles per kg. levend gewicht zonder korting. Biggen waren minder aangevoerd. Het kwam misschien de handel enigs zins ten goede, deze was ten reinste wel zo vlot. De prijzen ondergingen echter geen verandering. Notering f 35f 45. Nuchtere kalveren waren meer aan gevoerd, de handel was slecht, de vori ge weeks prijs kon nauwelijks ge- ndhaafd blijven. Notering f 0.90f 1 kg. levend gewicht. - Voor schapen en geiten en paarden Hier kan nooit genoeg aandacht aan j geen notering wegens geringe aanvoer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3