Hulp komt op overstelpende wijze Het reddingswerk in volle gang In Zuid Holland toestand geconsolideerd MEPPEL-ER COURANT VAN VRUDAG 6 FEBRUARI 1953 Over de hele wereld lijkt een golf van medegevoel de mensen te be wegen om gaven te zenden ter leniging van de nood, waarin het kleine stukje wereld, het Zuid-Westen van Nederland, in één nacht van storm is komen te verkeren. Uit heel Nederland stromen de gaven toe. Uit vele landen komen bovendien zendingen, in een omvang, die overstelpend ge noemd kan worden. Het is niet mogelijk alle gaven op te sommen. Een bloemlezing volgt hier ter illustratie. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken voor de getroffe nen in de geteisterde gebieden. H.K.H. heeft haar auto ter beschikking ge steld van het ziekenvervoer. De directie van de Bataafse heeft Woensdag 500.000 gulden laten over schrijven op de rekening van het Ram penfonds in Nederland. In Curacao is tot op heden in totaal bijeengebracht 708.000 gulden, waarbij nog komt het op Aruba ingezamelde bedrag ad 55.000 gulden. Naast de geldinzameling is Woens dagmiddag een grote inzameling be gonnen van lakens, dekens, lantaarns, rubberhandschoenen en rubberschor- ten. Binnen enkele uren was reeds dui zend kilo de beschikbare ruimte in het eerst vertrekkende K.L.M.-toestel bij elkaar. Woensdag zijn uit Curacao verzon den 300 lakens, 300 zaklantaarns met reserve lampjes en batterijen en 100 dekens. Twee uur na binnenkomst van het verzoek was al de eerste kist met 100 lakens dichtgespijkerd en klaar voor verzending. 1 MILLIOEN VAN HET BOUW BEDRIJF. In het bouwbedrijf is een actie be gonnen tot steun aan het Nationaal Rampenfonds. De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen een gelijk bedrag er aan toe voegen. De gezamenlijke organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben verklaard, dat deze actie ten minste een millioen gul den zal opbrengen. KWART MILLIOEN VAN N.V.V. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van hon derdduizend gulden, dat zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampen fonds, verhogen tot tweehonderdvijf tigduizend gulden. Het Vèrbondsbestuur heeft het Troelstra-Oord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onderbren gen van evacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantie-oorden in Uddel en in Ellekom aangeboden en de Algeme ne Bond ..Mercurius'' heeft het vacan- tieoord in Lunteren open gesteld. Het Verbondsbestuur heeft de hoofd besturen van de aangesloten organisa ties verzocht hun leden op te wekken gevolg te geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid. In verschil lende bedrijfstakken vindt reeds over leg plaats over de uitvoering van de in deze oproep genoemde maatregelen. Verwacht mag worden, dat indien alle werkgevers en werknemers aan de oproep gevolg geven, een bedrag van ongeveer vijftig millioen gulden voor het Nationaal Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Het Duitse Vakverbond heeft het N.V.V. telegrafisch zijn deelneming betuigd en heeft als bewijs van solida riteit 45.000 gulden overgemaakt. EXPEDITIE WILLEM RENDSZ". BA Ook in de Zuidelijke IJszee heeft de nationale ramo een diepe indruk ge maakt. Men leeft op de „Willem Ba- rendsz" en de vangstschepen ten volle mee. Reeds is een geldinzameling ge houden, waarbij het gezamenlijke per soneel een bedrag van f 14.385 bijeen heeft gebracht. SPONTANE HULP VAN AMERIKA. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Mi chigan heeft in een speciale vergade ring eenstemmig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de waters nood getroffen Nederlanders in aan merking te laten komen voor emigra tie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afschriften van het telegram, dat onmiddellijk werd verzonden, zijn toe gezonden aan de senatoren van Michi gan in het congres en aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles. In alle delen van de Verenigde Sta ten wordt spontaan eereageerd op de oproepen tot hu'D die zijn gepubl'ceerd in de Amerikaanse pers en door de te levisie. Het consulaat te New York ziet er uit als een nakhuis. Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chi cago. Denver, Los Angeles. San Fran cisco en andere grote plaatsen naar New York. Donderdagochtend zijn de eerste gif ten door de K.L.M. naar Nederland vervoerd. In Baltimore is zoveel ingezameld, dat de Amerikaanse regering is ge vraagd een speciaal legervliegtuig be schikbaar te stellen voor de verzen ding. Het Amerikaanse Rode Kruis stelde 100.000 dollar beschikbaar als eerste bijdrage van het Amerikaanse volk. De Canadese minister voor immigra tie. Harris, heeft aangekondigd dat speciale hulp zal worden verschaft om gedupeerden van de watersnood in En geland en het Europese vasteland naar Cahada te laten emigreren. De West-Duitse bladen hebben Don derdag op de voorpagina's een oproep gepubliceerd, waarin het Duitse volk wordt gevraagd giften en goederen in te zamelen voor Nederland, België en Engeland. De vereniging van kranten uitgevers en de bond van journalisten in West-Duitsland hebben de bladen hierom gevraagd. Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegtuig met dekens en medica menten aangekomen. Uit Rome ver trokken Donderdagochtend vier vlieg tuigen, die in Nederland bij evacuatie en opsporing zullen helpen en op de terugreis een eerste convooi kinderen meenemen. Uit Frankrijk zijn twee hefschroefvliegtuigen en een Dakota, met het benodigde rollend materieel, gezonden. West-Duitsland stelde vier motorboten van de douane en een groot aantal motorreddingboten ter be schikking. Uit Genève komt een colon ne Rode Kruis-auto's. De fabriek van Thyssen en de gasmaatschappij van het Ruhrgebied zullen mobile ploegen voor het repareren van water-, gas- en alectriciteitsleidingen sturen. De „Leeüwenclub" te Joenkoeping (Zwe den) stuurt Donderdag een particulier vliegtuig met genoeg melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kronen. Zaterdag vertrekt uit Joenkoeping een colonne vrachtauto's niet goederen ter waarde van 100.000 kronen. COMPLETE KAPSALON UIT BRUSSEL. Een Nederlandse kapper in Brussel, de heer Cromvoets, heeft via de rege ring een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedu peerde kapper in het rampgebied. Alle beschikbare kampeermateriaal van de nationale Belgische jeugddienst zal naar Roosendaal en Bergen op Zoom worden gevoerd om ter beschik king te worden gesteld van de Neder landse hulpdiensten. Het gaat hoofd zakelijk om honderden bedden, ma trassen, slaapzakken en dekens. DE KINDEREN. Op het Nederlandse consulaat te Marseille zijn vele aanbiedingen om Nederlandse kinderen onderdak te verlenen ontvangen. De socialistische vereniging „Kinderfreude" heeft 1000 Nederlandse kinderen naar Wenen uitgenodigd. Ook de gemeenteraad van Wenen nodigde 1000 kinderen uit, GAVEN UIT OOSTENRIJK. De Oostenrijkse socialistische partij besloot 100.000 schilling uit haar ver kiezingsfonds te storten voor de Ne derlandse slachtoffers. De Oostenrijk se volkspartij schonk 120.000 schilling en de Oostenrijkse coöperaties 100.000 schilling. De Oostenrijkse vakbond be sloot 250 Nederlandse kinderen uit de noodgebieden uit te nodigen voor een verblijf van twaalf weken. De bond schonk voorts 500.000 schilling. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeen teraad van Innsbruck 40.000 schilling beschikbaar. Wat de „luchtbrug" doet De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: In een tijd van zes uur in de middag van Woensdag werden door transportvliegtuigen, die ter beschik king stonden van de luchtmacht, de volgende materialen boven de door watersnood geteisterde gebieden afge worpen: 59.700 zandzakken. 11.150 bro den, 2000 liter drinkwater, voorts grote bussen voedsel, Rode Kruispakketten, dekens en rubberboten. Dit is door de vliegtuigen gedaan in één enkele na middag. Dergelijke operaties hebben continu plaats, afgezien van reddings- en verkenningsvluchten. De Amerikaanse hefschroefvliegtui gen dia op de vliegbasis Woensdrecht gestationneerd zijn. hebben Woensdag 350 a 400 personen gered, merendeels inwoners van Nieuwe Tonge, die naar het veiliger Sommelsdijk werden over gebracht. De Belgische en Engelse hefschroef vliegtuigen van deze basis redden die dag 100 mensen. GEEN SABOTAGE. Officieel is vastgesteld dat de be perkte brand, welke de vorige week op het passagiersschip Queen Elizabeth heeft gewoed, niet door sabotage werd veroorzaakt. Evacué's in Bergen op Zoom (Speciale correspondentie). Donderdagmorgen tussen 8 en 10 uur zijn 500 inwoners van Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Zee land, waar van de 1700 inwoners ver moedelijk meer dan 300 om het leven kwamen te Bergen op Zoom aange komen. Alle overlevenden in Stavenis se op het eiland Tholen waren, nadat de berichten voor nieuwe dreigende storm bekend waren gemaakt, door het regiment Prins Frederik, bijgestaan door commandotroepen en 100 man van de Franse genie, geëvacueerd. Vijf man zjjn in Stavenisse achtergebleven, voor bewaking, want hoe gek het ook mag klinken, het blijkt dat er schui mers zijn, die er met bootjes op uit trekken om de huizen te plunderen. In Bergen op Zoom zijn drie van de ze piraten 'gearresteerd. Zwermen vliegtuigen hebben Woens dag de hele dag boven Zeeland ge kruist om de vaartuigen de weg naar de geïsoleerde vluchtelingen te wij zen. Schouwen en Duiveland is vrijwel verzwolgen door de zee en nog slechts de duinen bij Haamstede en Renesse staan boven water. In een binnendijk bij Klutsdorp, 9 km. ten Noorden van Bergen op Zoom is een gat geslagen, waardoor de achtergelegen polder van 50 ha. onder water is gelopen. Ook de bevolking uit deze polder wordt ge- evacueerd. Militairen waren, onder lei ding van de Rijkswaterstaat, Woens dagavond bezig het gat te dichten, BERGEN OP ZOOM, EVACU ATIE-CENTRUM. In de Wilhelminakazerne van Ber gen op Zoom waar het Prins Frederik regiment zijn hoofdkwartier heeft op- es'agen, staat de telefoon geen ogen blik stil. Hier bevindt zich het cen trum, van waaruit alle reddingspogin gen in een gebied van 750 vierkante kilometer worden geleid. De majoors Bril en Engel vertelden ons, dat het Prins Frederikregiment Maandag 1500 personen uit Rilland Bath heeft gered in samenwerking met mensen van de luchtstrijdkrachten, de genie, leden van de K.M.A. en commandotroepen. Het redden geschiedt in hoofdzaak door middel van kanontractors met rupsbanden, waarvan de motoren en dynamo's waterproof waren gemaakt. Donderdag zou men zich naar Goes be geven met platboomvaartuigen, om daar het vee te redden. De kanon tractors zullen worden gebruikt om de cadavers van het verdronken vee naar de kant te trekken, waar zij door des- tructie-afdelingen worden weggehaald. Ook nabij Stavenisse drijven honder den cadavers van koeien, paarden, schapen en mensen rond. die door de ontbinding waarin zij verkeren een groot gevaar vormen en zo spoedig mo gelijk moeten worden opgeruimd. 80% VAN THOLEN VOORLO PIG PRIJSGEGEVEN. Éen convooi platboomschuiten met 100 man commandotroepen en 100 man van de Franse genie, die over prachtig materiaal beschikt, is Donderdag naar Tholen vertrokken, om een binnendijk In de meest Zuid-Oostelijke punt van het eiland te versterken. De rest van het eiland, ongeveer 80%, zal voorlopig worden prijsgegeven. Het Prins Frederik-regïment onder houdt ook een pendeldienst met artil lerie-tractors tussen Halsteren en Tho len en vervoert hierbij dekens, water, butagas, stormlampen, rubberlaarzen enz. GROTE BEDRIJVIGHEID. In het .patronaatsgebouw te Bergen op Zoom waar alle vluchtelingen na hun aankomst worden verzorgd, alvo- Botters uit Noord-Holland opereren in het Hellegat, het water ten Noorden van Overflakkee. Aan een kabel bevestigde rubbervlotten worden gebruikt voor het reddingswerk in ondiep water. Februari 1953 Dijkbreuk bij Papendrecht gedicht Het plaatsen van zinkstukken in de sonen verdronken. In de hoofdwater- bres van de dijk bij Papendrecht in'kering, die de Hoeksche Waard moet de Alblasserwaard is uitstekend ge- beschermen, zijn op zijn minst dertig slaagd. De binnenkomende hoeveel- breuken, op sommige plaatsen kilo heden water werden steeds minder, meters breed. Donderdagavond was de toestand be- Het eiland Tiengemeten is geheel reikt, waarbij geen water van enige overstroomd. Op het Oostelijke gedeel- betekenis meer binnenkwam. te heeft een aantal bewoners zich nog kunnen handhaven. Anderen zijn naar RUST WEERGEKEERD elders gebracht. Ook uit 's-Gravendeel, IN DORDRECHT Strijen, Numansdorp en Heinenoord is De burgemeester van Dordrecht ?.e bfvolking voor een deel vertrokken. heeft meegedeeld, dat men de toestand thans volkomen in de hand heeft, Het hulpverleningswerk is volledig geor ganiseerd. Er zijn 20 a 30.000 geëva- Honderden stuks vee zijn verloren ge. gaan: de materiële schade is zeer aan zienlijk. Oud-Beijerland is het voorzie ningscentrum van het eiland waar cueerden uit Zeeland aangekomen, die levensmiddelen, brandstof en materiaal door gingen naar Utrecht. Voor zover ""den aangevoerd en verder ge- dit mogelijk was, zijn zieken in transporteerd. Dordrecht opgenomen. De beschuit-OP PUTTEN IS HET en chocoladefabrieken Victoria" in WATER GEZAKT Dordrecht zyn Donderdag weer op halve kracht gaan werken. D.e Schevenmgse vissers die uitge- Op het eiland van Dordrecht zijn de !'usl ™et 19 sloepen, hulp hebben ver- belangrijkste dijken gedicht. De Dordtse ?eend d? inwoni^s van Abben- Biesbos is Geëvacueerd. broek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zijn Maandag- 25 POLDERS OVERSTROOMD IN I ?vond laat in Scheveningen terugge- DE HOEKSCHE WAARD ^eerd en wachten daar op nadere t,. u instructies. Zij hebben in de afgelopen naarschatting van de Vg,- ha cultuurgrond, plm. 40 grote en klei nere polders, veertien gemeenten en verscheidene buurtschappen met ge zamenlijk 40.000 inwonei's, is zeer ern stig getroffen door de watersnood. Vijf en twintig grote en kleine polders zijn geheel overstroomd, acht polders staan dras en slechts vijf zijn geheel droog. Vier van de veertien gemeenten hebben geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen over stroomd. Het ergste zijn Numansdorp. Strijen. 's-Gravendeel en Goudswaard getroffen. In de drie eerstgenoemde gemeenten zijn vele slachtoffers te be treuren. In Numansdorp telt men thans 67 overledenen, allen bewoners van de polder Het Hogezand, waar de hoofdwaterkering over een lengte van plm. twee kilometer is doorgebroken en de bewoners door een grote vloed golf moeten zijn verrast. Te 's-Graven deel zijn 57 slachtoffers en in Strijen is het aantal reeds boven de twintig gestegen. In totaal zijn in Hoeksche Waard voor zover thans bekend is, plm. 150 per- rens doorgezonden te worden naar Den Bosch, heerst een grote bedrijvigheid. De slachtoffers van de overstroming ontvangen hier kleding en eten, terwijl een medische staf de gewonden ver zorgt. Speciale verpleegsters houden zich hier bezig met babies en jonge kinderen. Men beschikt ook over een kortegolf ontvang- en zendtoestel, waarmee Scheveningen wordt opge vangen. ,Als de mensen hier aankomen", zo vertelt de leider van de auto-colonne, ,zijn ze nog volkomen versuft en wij kunnen bijna geen woorden uit ze krij gen. De meesten verkeren in het on zekere over het lot van hun naaste fa milie. Woensdagmorgen werd een jon getje van 10 jaar uit Halsteren binnen gebracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. De mensen zijn dolgelukkig, wan neer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Woensdagmorgen kwam er een echt paar aan, dat drie dagen zonder enige beschutting op enkele vierkante me ters droge grond temidden van de klot sende golven had doorgebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand die iedere beschrijving tart. De hefschroefvliegtuigen, die in Woensdrecht gestationneerd zijn doen prachtig werk. meesters ruim 2000 mensên uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. De Haasdijk is door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Deze af sluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. Op en achter eerstgenoemde dijk bevinden zich vele boerderijen, waaruit ruim 100 koeien werden gered. De beesten zijn met schuiten overge bracht naar Abbenbroek. De centra van Zuidland en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn militairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. Op een verzoek van de burgemeester van Abbenbroek om de gemeente te ontruimen kwam onmiddellijk reactie. Slechts korte tijd later waren er tal loze particuliere auto's en o.m. ook 15 bussen van de R.E.T. onderweg om de bewoners weg te halen. Bij aankomst bleek het dorp reeds grotendeels ontruimd te zijn. Slechts de mannen waren nog aanwezig en zij bleken zo zeer aan hun grond gehecht, dat de politie de grootste moeite had om hen in aüto's te krijgen. Over de enige verbindingsweg met het volko men door het water ingesloten Abben broek, de dijk naar het Noorden is men naar Rotterdam gereden. Het water op het eiland Putten is Maandag iets gezakt. In verscheidene verlaten boerderijen is het electrisch licht Maandagavond plotseling aan gefloept. Alle vrouwen en kinderen van Flakkee geëvacueerd Van Goeree en Overflakkee heelt men gedurende de laatste dagen alle vrouwen en kinderen geëvacueerd. Een duizendtal is naar Den Bosch overgebracht, anderen vertrokken naar Utrecht via Middelharnis. Een aantal mannelijke inwoners, wier aanwezig heid gewenst en noodzakelijk is, is achtergebleven. Een Nederlands amphibie-vliegtuig heeft van Nieuwe Tonge, dat zwaar van het water te lijden heeft gehad, telkens 60 mensen naar Sommelsdijk gebracht. De dijk bij Oude Tonge zakt nog geregeld. Men vreest, dat deze Zuide lijke dijk, die elders op Flakkee al over kilometers is weggeslagen, ook hier zal verdwijnen. Men is bezig het gat in de dijk ten Zuiden van Ouddorp te dichten. Bij dit zware werk zijn drie aannemers ingeschakeld. Het terrein van Dirks- land en Melissant. dat droog is geble ven en de duinen aan de Westkant van het eiland zullen dienen als brugge- hoofd voor de herstelwerkzaamheden. De burgemeester van Oude Tonge heeft meegedeeld, dat in deze plaats ongeveer 260 personen worden vermist, die waarschijnlijk allen verdronken zijn. Men heeft slechts een klein aan tal Runnen bergen. Een groot aantal doden drijft in het water langs de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten zijn moreel niet in staat deze te bergen. De burgemeester heeft ge vraagd mannen te zenden, die dit werk op zich kunnen nemen en ook vroeg hij om 200 lijkkisten. Het aan tal ronddrijvende cadavers van vee werd geschat op 500 tot 600 stuks. Alleen bij hoog water kan het dorp per vaartuig worden bereikt. PRINS BERNHARD BIEDT HULP Op Goeree-Overflakkee is men bij zonder onder de indruk gekomen door de grote steun, die Amerikaanse, Engelse en Franse genietroepen heb ben verleend, zo deelde burgemeester Rijnders van Middelharnis mee. Donderdagmiddag heeft Prins Bern- hard Middelharnis bezocht. Hij sprak geruime tijd met enkele getroffenen. In een helicoptère maakte hij een vlucht naar het verdronken land. Hij haalde o.m. enkele geïsoleerde perso nen uit Nieuwe Tonge. Enkele mannen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit verlaten woningen. Zij droegen Rode Kruis banden om de armen. Er zullen nu geen vreemdelingen meer worden toe gelaten op Flakkee. De hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood op Goeree-Ov«r- flakke heeft thans nagenoeg haar be slag gekregen. Een gedeelte van het hulpyerleningsmaterieel (boten, holi- coptères, ducks, enz.) is naar andere gebieden verplaatst. KINDEREN NOG NIET NAAR HET BUITENLAND. Op de buitenlandse aanbiedingen om kinderen uit de geteisterde gebieden enige tijd gastvrij onderdak te ver schaffen zal voorlopig niet worden in gegaan. De ministeries van Binnen landse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn evenals de lande lijke organisatie voor kinderuitzending van mening, dat het beter is de kinde ren de eerste tijd bij de ouders te la ten. Wellicht zal dan later toch van de buitenlandse aanbieding gebruik wor den gemaakt. Een van de voornaamste middelen ter voorkoming van massale besmette lijke ziekten is namelijk te zorgen, dat het geestelijk evenwicht niet wordt verstoord. Dit wordt in de hand ge werkt door de gezinshereniging na al le doorstane leed. Hiermee wordt ook zoveel mogelijk rekening gehouden bij het onderbrengen der evacué's; zo d:cht mogelijk bij huis en de gezinnen bij elkaar. NOTA VAN MINISTER-PRESIDENT DINSDAG IN TWEEDE KAMER. Minister-president Drees zal Maan dagavond aan de Tweede Kamer een nota zenden over de ramp. Daarin zul len actuele gegevens worden verwerkt. Dinsdagmiddag zou de Tweede Kamer dan, als zij dit wenst, een debat kun nen houden over de nota van de re geringsmaatregelen. Verscheidene Kamerleden hebben het rampgebied reeds bezocht, enkelen per vliegtuig. Andere leden van de volksvertegenwoordiging zullen zich ter plaatse nog op de hoogte stellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2