Was de baby van adel? Faustus voor de Raad voor de Scheepvaart FAMILIEBERICHTEN HOEST UW KIND? ABDIJSIROOP Industrieën in Drenthe leverden bevredigende resultaten Even nadenken WEK DE GAL IN UW LEVER OP WAT BIEDT DE RADIO? ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 t REEKS FOUTEN VAN GEZAGVOERDER (Van een onzer verslaggevers) j~\E inspecteur-generaal voor de Scheep- vaart, de heer C. Moolenburgh, is na het onderzoekdat de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam gisteren heeft ingesteld naar de ramp van het s.s- Faustus tot de conclusie gekomen, dat- deze ramp geheel te wijten is aan de grove schuld van de gezagvoerder. Deze conclusie, die niet kan worden gevolgd door het opleggen van straf maatregelen, omdat het hier de kapitein van een buitenlands schip betreft, is van froot belang, omdat de Staat der Ne- ei'landen een schade-actie zal voeren tegen de Panamese rederij, eigenaresse van de Faustus. De stranding van de Faustus, een schip van ruim 6000 ton, in de nacht van 6 op 7 November, later het slaan van het schip door het Noorderhoofd van de Nieuwe Waterweg en het zinken in de vaargeul, waardoor Rotterdams haven enige dagen was afgesloten voor alle scheepvaartverkeer, hebben grote schade berokkend. DE Raad voor de Scheepvaart, gepre sideerd door prof. mr J. Offerhaus, heeft in een zitting van drie en een half uur een zeer minutieus onderzoek ingesteld; de kapitein van de Faustus, noch een der officieren was ter zitting aanwezig. In de nacht van 5 op 6 November 1952 kruisten de twee loodsboten Procyon en Rigel voor de Nieuwe Waterweg. Aan vankelijk was het weer niet slecht, later stak een storm uit West-Noord-West op. Er waren tot ongeveer 3 uur 3 schepen beloodst. Ruim half vier had de Procyon en te vier uur de Rigel de loodsdienst gestaakt. Geen van beide schepen, aldus verklaarden de stuurlieden, hadden sig nalen van de Faustus gekregen waarmee om een loods werd gevraagd. De Uchtwachter van Hoek va:» Hol land had evenmin iets van deze seinen opgevangen. Hij had de Faustus nauw keurig gevolgd en gezien, dat diens navigatie niet deugde. Het schip zat be noorden de lichtlijn. Al spoedig was het hem duldelyk geworden dat een stran ding onherroepelijk was, zodat hij reeds voor het schip een 150 m van de pier vastliep de reddingboot had gewaarschuwd. Direct gevaar voor de opvarenden was er toen nog niet en de bemanning wilde niet van boord. Toen de zeeloods C. Smit 's morgens vroeg door de reddingboot Jan Leis aan boord werd gebracht, zag hij. dat de luiken 1. 3 en 5 open lagen Van een ander luik waren de pressenings weggeslagen. Eerst zou de bemanning van boord gaan, later veranderde de kapitein weer. In de middag van 6 No vember werd de situatie précair en bracht de Jan Leis alle opvarenden veilig aan wal. De kapitein verklaarde o.a. In zijn scheepsyerklarlng, dat hij wel ver plicht was binnen te lopen, omdat een deel van zijn stookolie door water was bedorven en hij nog slechts voor een etmaal brandstof had. In de nacht van 6 op 7 November sloeg de Faustus door de Noorderpier met het bekende noodlottige gevolg voor de Rotterdamse scheepvaart. De Inspecteur-generaal voor Scheepvaai-t voerde o.a. aan, dat de Faustus niet om een loods heeft ge vraagd, maar op eigen bevel binnen wilde vallen. De kapitein beweerde de Waterweg reeds zestig maal te zijn bin nengekomen. Er was zeer zeker vol doende olie, want het water kon worden afgetapt uit de tanks. Zeer onverantwoordelijk en onbegrij pelijk noemde de Inspecteur-generaal het opengooien van de luiken. Temeer daar weerberichten storm voorspelden. Het schip had bij kunnen draaien en voor anker moeten gaan om by beter weer te worden beloodst. Het getij was zeer ongunstig om bin nen te lopen, blijkbaar zijn de getijtafels niet geraadpleegd. Toen het schip vast liep is het niet verzwaard door de lege dubbele bodemtank te vuiler». Opnieuw een grof verzuim. Het is tragisch, concludeerde de in specteur-generaal, dat mensen als deze kapitein gezagvoerder over een schip kunnen zijn. Bij zijn aankomst in de Julianakazeme in Den Haag liet generaal Matthew B. Ridgway zich eerst door zijn officieren inlichten over de mate, waarin Ameri kaanse manschappen en materieel reeds by de hulpactie tewerk zyn gesteld of binnenkort zullen worden tewerkgesteld. De generaal hield nauwkeuiig aanteke ning van de hem verstrekte gegevens, evenals van de plaatsen, waar hulp het eerst en het meest nodig was. Toen hij vernam, dat de Amerikaanse hulpkrach ten in Breda gelegerd zijn, gaf hy de wens te kennen, daar zo spoedig moge lijk heen te willen en zijn piloot op dracht te geven alles hiervoor gereed te maken. Daarop richtte hij het woord tot de officieren en manschappen van de in de Julianakazeme gelegerde Amerikaanse hulpmissie en sprak zijn grote erkente lijkheid uit tegenover de initiatiefnemers van deze missie, generaal Raleigh Hen- drix, kolonel D. C. Tredennick en gene- raal-majoor Alfred Houston Noble. Hij prees allen, die aan deze missie hebben deelgenomen en eindigde met een korte instructie aan de aanwezige manschap pen. „Gij hebt aan mijn "hoogste ver wachtingen beantwoord" waren de be woordingen. waarin de generaal zijn er kentelijkheid voor de betoonde activiteit uitte. „Ik ben er zeker van dat gy allen met mij dit als een voorrecht zult be schouwen en als een schone gelegenheid tot dienstbetoon aan een bondgenoot in de NATO, het Nederlandse volk. dat een groot vriend van het Amerikaanse is. Coornhert's comedies Een volledige uitgave op komst Dr P. van der Meulen, leraar in het Nederlands aan de Dalton-H.B.S. te Den Haag, die indertijd op een proefschrift over Coornherts comedies is gepromo veerd, verzorgt thans met een door „Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek" aan de Maatschappij van Ned. Letter kunde gegeven subsidie een complete uitgave van Coornherts comedies. In de „Gezamenlijke Werken" van de oude humanist, die ln 1650 het licht hebben gezien, zijn maar enige van zijn negen comedies opgenomen, en het zijn dan ook inderdaad geen speelstukken, maar eerder lees-drama's. Een er van, „De Blinde van Jericho", heeft de Latynse Schole te Deventer in 1584 ten tonele gebracht; dit was echter, zo heeft de eer Van der Meulen aan het A.N.P. als zjjn mening medegedeeld, wel de ongelukkigste keuze, die men had kun nen doen, omdat dit stuk in tegenstel ling met alle andere een polemische inslag heeft en zowel r.-katholieken als Calvinisten aanvalt; het gevolg van deze opvoering was dan ook moeiiyk- heden met het stadsbestuur en de plaat selijke predikanten. Coornhert stond naar men weet in zeker opzicht tussen de Calvinisten en de r.-katholieken van zijn dagen in, hij was zeer individualistisch, en koesterde de gedachte van de „onzichtbare Kerk"; dat hij niet met de r.k. Kerk heeft gebroken, vindt zijn oorzaak In het feit. dat hij de Kerk te onbelangrijk vond om hiervan een kwestie te maken. Hy was een verdraagzame, die in de krin gen van Sebastlaan Franck en van Castellio thuisbehoorde. en zyn mystie ke en spiritualistische aanleg maakte, dat men hem eerder by de Mennonieten dan bij de Remonstranten zou kunnen Indelen, al heeft hij volgens dr Van der Meulen meer invloed op de laatsten dan op de eersten gehad. (uit andere bladen) Getrouwd: J. B. H. 't Hart en C. H. G. Dupuy Theunisse, 's-Gravenhage. Bevallen: Van StraatenBots, z., Amsterdam; VervloetWijnaendts van Resondt, levenl. d., Rotterdam; Vroom Wellink, d„ Middelburg; De RijkVan Del, d., Kirkuk; GoldschmedingSol man, d., Amsterdam. Overleden: A. A. L. Hehenkamp Van Dooren, 69 j., Best; W. M. Beljon Van Stralen, 72 j„ Haarlem; W. Bek kersVierhouten, 55 j., Naarden; L. de la ParraPemé, 77 j., Wassenaar; H. G. Goldsmith, m., 67 j., Velp; C. G. VoogdVan Rrjn, 71 j.t Maassluis; M. H- van der KolkDe Gaay, 77 j., Zalt- bommel; A. van Asselt, v., 59 j„ Hilver sum; E. Lpoyen, m., 74 J., 's-Graven-. hage; M. RerjndersVan Dijk, 76 j., Utrecht; C. G. Bazelmans, Heeswjjk. INZAMELING DEKENS EN MATRASSEN (Van onze Haag-se redacteur) Op verzoek van de plaatselijke af deling van het Ned. Roode Kruis delen we mee, dat de inzameling van goede ren door de Haagse pad-vinders op mor gen Zaterdag zich zal beperken tot matrassen en dekens. Het Rode Kruis vestigt er de aandacht op. dat het over een enorme hoeveelheid kleren beschikt, en dat er nog een voortdu rende aanvoer plaats heeft. HERSTEL DER DUINEN In overleg met de gemeenten 's-Gra venhage, Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam hebben dijkgraaf en hoog heemraden van het hoogheemraadschap Delfland besloten de duinen en het strand van Scheveningen tot Hoek Holland voor het publiek af te sluiten in verband met het uitvoeren van drin gende herstelwerkzaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministe. ries besloten tot onmiddellijke oprui ming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierbij is het corps der Genie ingeschakeld, ver sterkt met genietroepen van het Ame rikaanse leger. Met de vernietiging van de bunkers is reeds gistermiddag een begin gemaakt. - Na een langdurig lijden is heden morgen in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overleden, 59 jaar oud, de heer J. Pieters, voorzitter van de Prot, Chr. fractie van de gemeente raad van Zaandam en procuratiehouder bij de N.V. E. van de Staclt Zonen, aldaar. (Ingez. med.-advertentie) Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - Maria Elena Pallemaerts in Diligentia In Diligentia in Den Haag heefi; de Belgische pianiste, Maria Elena Palle maerts, die spontaan de baten van haar recital heeft afgestaan aan het Nat. Rampenfonds, een gebaar dat op hoge prijs werd gesteld, een concert gegeven. Hoe gaarne zouden wy onzerzijds een even warm gestemde recensie schrijven over dit concert, doch daartoe zouden wy helaas de waarheid geweld moeten aandoen. Voor de pauze hoorden wij een Concert in d van ViValdi In een buiten gewoon pompeuze en lelijke transcriptie en Schumanns Sonate in F op. 11. In beide vertolkingen konden wy opmerken, dat de techniek niet slecht is en zelfs op behoorlyk niveau staat, doch dat elke indruk teloorgaat in de harde klank massa's, die bovendien wonderlijk ineenvloeien door het veel te ruime pedaalgebruik. Even bloeide er iets op in de Aria van Schumanns Sonate, toen er een milder geluid uit de vleugel kwam en een gevoelige muzikaliteit zich open baarde. Na de pauze hoorden wij een allerwonderlijkste mengelmoes van com posities n.l. Le Vent van Alkan, de Tweede Ballade van Jongen, een Con certétude van Brcnta, Les Pénltents een impressie uit de „Cordilleras des Andes" van Edmundo Pallemaerts cn Argentijnse volksliedbewerkingen van Guastavino en Ginastera. Bij dit alles was werkelijk niets, dat getuigde enige originaliteit of zelfs maar een spoor van locale kleur, zodat wy ook van het spel van de concertgeefster eigen lijk geen verdere indrukken konden kry- gen. Het bleef alles luid en tegelijk war- relig van klank. Er volgden nog drie toegiften, waar van alleen een étude van Chopln de aan dacht trok qua muziek en reproductie. F. K. DEN HAAG ONTVANGT EVACUË'S (Van een onzer verslaggevers) Het opvangapparaat in Den Haag draalt op het ogenblik zonder stoornis sen. In de stad zelf heeft men ongeveer 10.000 adressen met plaats voor 23.000 evacué's. Tot nu toe echter zijn de groot ste groepen evacué's via Den Haag door gezonden naar de kleinere plaatsen in het Westland en daar ondergebracht bij de bevolking, zodat zij in een omgeving komen, waar zij zich, wanneer zij weer een beetje op verhaal zijn gekomen, het beste thuis gevoelen. In Den Haag zelf zijn op het ogenblik 1.500 evacué's liefderijk opgenomen, doch dit aantal wisselt bijna van uur tot uur. Voorts zijn een kleine 1.300 evacué's doorgezonden naar Leidschen- dam (1271. Wateringen (340). Monster (342), 's-Gravezande (143). Naaldwijk (165) en Voorburg (173). Ook Rotterdamse beeldende kunstenaars helpen Van de Rotterdamse beeldende kunstenaars is het Initiatief uitgegaan om werkstukken af te staan voor de verkoop. De baten komen dan ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Wer ken, voorzien van naam en titel, kun nen tot 10 Februari worden ingebracht bij het bureau Kunstzaken op het Stad huis. waarna op 11 Februari in de zaal van de Rotterdamse Kunstkring aar Witte de Withstraat de werken zullen worden geëxDoseerd. Er zullen dan drie kijkdagen zijn, waarna op Zaterdag 14 Februari 's middags om 'half twee in dezelfde zaal de veiling wordt gehouden. Nog steeds gaat Hilversum door met materiële en financiële acties voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Zo bakken de Hilversumse bakkers dagelijks 2500 broden voor de Ahoy-hal in Rotterdam. Marine-trucks, volgeladen met levensmiddelen, overalls, rubber laarzen, zandzakken, schoppen, li'cht- aggregaten, walkie-talkie's vertrekken nog steeds naar de bedreigde gebieden, Particuliere booteigenaars stelden vele boten beschikbaar. Het 120 ton metende motorschip De Smidse, dat in de Hil versumse haven lag, is tot hospitaalschip ingericht en afgevaren. Zend-installatie s zijn daarginds nog steeds uitstekend bruikbaar. Hilversum zorgde er voor. Zelfs een inbeslaggenomen installatie van een amateur ging met (enthousiaste) eigenaar en al haar de noodgebieden. Een orchideeën-kweker bracht hon derd van zyn fraaiste bloemen op de markt. Verkoop ze maar bij opbod, zei hij. De actie had succes, want de bloemen brachten ƒ3700 voor het Rampenfonds op. De werkelyke w.mrde was 400. De geldinzamelingen te Hilversum hebben intussen een totaal bereikt van meer dan ƒ100.000. Acties op bedryven en scholen doen vermoeden, dat het totaal nog veel hoger zal komen. Wie nog iets voor de plaatselijke geldinzame ling te missen heeft, belle no. 4341, toe stel 71. Burgemeester De Ranitz herdacht slachtoffers (Van onze correspondent) Utrecht, 6 Februari In de gistermiddag gehouden verga dering van de Utrechtse gemeenteraad heeft de burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz in een rede de slachtoffers van de nationale ramp herdacht. Wy zyn ook diep Degaan, aldus de burgemeester, met de zware tegenslag welke wederom aan het in Utrecht ge vestigd bedrijf, de Nederlandse Spoor wegen, is overkomen, kort nadut het zich met bewonderenswaardige werk kracht van de zware oorlogsschade had hersteld. Spreker gaf ook uiting aan diep res pect voor de heldhaftige daden van op offering en moed, welke door talloze redders en helpers in de nood zyn ver richt. Ten slotte zeide de burgemeester dat Utrecht alles zal doen om de getroffen gemeenten en haar bevolking te helpen. In zijn overzicht van de tot dusver door Utrecht verleende assistentie merk te de burgemeester vervolgens op dat hy zich wenste te onthouden van het noemen van namen. Persoonlyke eer zucht en IJdelheid mogen geen rol spelen, wij moeten doen wat wij kunnen, aldus spreker. Adoptie van een andere gemeente, hoe sympathiek ook op het eerste ge zicht, meende de burgemeester te moeten afraden. Wy moeten aannemen, aldus concludeerde spreker, dat de verdeling van de hulp rechtvaardig zal geschieden. Adoptie zou bevoorrechting van één be paalde gemeente betekenen. CONCERTEN TEN BATE VAN RAMPENFONDS TE HILVERSUM In Hilversum worden binnenkort de volgende concerten en uitvoeringen ge geven ten bate van het Nat. Rampen fonds: Theater Gooiland (gratis afgestaan) Zaterdag 7 Februari om 8 uur: De Stem des Volks met medewerking van de Hilversumse Orkestvereniging o.l.v. Tom Andriesscn, Rutger Schoute (piano), Gerard Meyer (viool), Jaap Cantor (cello), Pierre Palla (orgel). Marie van Wezel-Ragetli (harp), Hea Suri (zang), David Hollestelle (zang), Jan Lemaire Sr (declamatie). Het voltallige college van B. en W. zal aanwezig zyn. In de Doopsgezinde Kerk aan de Boomberglaan 14, Zaterdagavond 8 uur: de Hilversumse Cantatevereniging met drie Bach-cantates, nrs. 3, 123 en 124. Toegang vrij; Collecte aan de uitgang. Maandagavond 9 Februari om 8 uur in Hof van Holland: Het Goois Muziek- lyceum orkest met de harpisten Rosa Spier en Ellen NicasieStotyn en de clavecinist Hans Brandts Buys. De baten van dit concert waren oorspronkelyk be stemd voor het instrumentenfonds. Voorts op Maandag- en Dinsdagavond Gooiland uitvoeringen door R.K. Lyceïsten van „De hoed van Italiaans Stro", een spel in 5 bedrijven van E. Labiche. In hotel Santbergen a.s. Zaterdagavond een bridgedrive voor Baarnse en Hil versumse bridgers. Inschrijvingen by de clubsecretarissen. De Hilversumse banketbakkersvere niging viert a.s. Maandagmiddag in De Karseboom wèl haar gouden bestaans- f.eest. Men vraagt echter geld in plaats van geschenken. Dit geld is bestemd voor het Rampenfonds. Uitgesteld zijn te Hilversum het opera-concert in Gooiland (Vrijdag 6 Febr.); de feestavond van de Gooise Watersportvereniging (7 Febr.); de uit voering van de P.T.T.-fanfare Crescendo (7 Febr.) en de uitvoering van „Zing en Speel (12 Febr.). OPBRENGST COLLECTES De collecte ten bate van het Natio nale Rampenfonds heeft te Bussum tot nu toe 62,000 opgebracht. Ook te We esp en omgeving werd gecollecteerd voor het Rampenfonds. De opbrengsten zijn als volgt: Weesp 14.000, Muiden 8200. Nederhorst den Berg 4500, Weesperkarspel 1000 en Nigtevecht 2900. Gisteravond is op de B. W.laan te Amersfoort de 21-jarige verpleegster E Kempe, uit Soest, by een auto-on geval om het leven gekomen. De Weesper jeugd organiseert Zaterdag een ollebollen-actle voor het Rampenfonds. De oliebollen worden 0,50 aangeboden. De toneelgroep van Phllips- Roxane geeft Zaterdagavond in het patronaatsgebouw een herhaling van het stuk „Smaadschrift". De opbrengst komt geheel ten goede aan het Natio naal Rampenfonds: Toegangsprijs ƒ2. OLIE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD NADAT UU woedend had geschreeuwd, hoe hij er over dacht, begonnen ze hem allemaal, uit te lachen en even later werd hij ook met rotte appels bekogeld. „Je kimt hier beter weggaan!" zei Olie tegen Uil. „Hier schiet je niets mee op. Vraag Verk en Puk ook of ze niet iets doen kunnen! Zoals het er nu uitziet, zal lk levenslange gevangenisstraf krijgen! Verzin alsjeblieft iets!" „Het is een grote schande!" zei Uil. „Een belediging! Ik laat dit niet op me zitten! Wacht maar af, Olie Kapoen! Zolang ik er ben, zal lk tegen misstanden als deze vechten tot ik mijn laatste veer verloren heb!" Na deze woorden vloog Uil weg, terwijl hy het moes van de rotte appels van zich afschudde. „Neem dat ventje weer mee naar de torenkamer!" schreeuwde de eerste minister tegen een forse schildwacht. „Morgen zal zyn vonnis door de rechterlyke macht geveld worden!" Kamer van Koophandel van Drenthe Critiek op trage gang in aardgasbedrijf (Van onze correspondent) M e p p e 1, 5 Februari TN de Donderdag te Meppel gehouden jaarvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Dren the constateerde de voorzitter de heer H. Eelkman Rooda in zyn openings rede, dat 1952 in het algemeen gespro ken voor het gebied der Drentse Kamer allerminst een slecht jaar is geweest, al heeft voor velen de tweede helft van het jaar zich beter gehouden dan de eerste Gememoreerd werd de oprichting van een schoenfabriek en van een kunsthars- industrie te Klazienaveen, van een me taalbewerkingsindustrie te Coevorden. Daar staat echter tegenover, dat Meppel een oude schoenfabriek zag verdwynen en dat in Zuid-Oost-Drenthe twee filiaal bedrijven, n.l. van de inkt- en verffa- briek Talens (Valthermond) en van de N.V. Fabriek van Electrische Apparaten vh. F. Hazemeyer en Co. iBmnn'r-Com- pascuum), die beide in de eerste jaren na de .oorlog werden opgericht, werden opgeheven. Belangryke uitbreidingen van bestaande bedrijven vonden slechts n beperkte mate plaats. Te noemen val len de earosseriefabriek „Hoogeveen", de pompenfabriek van de N.V. Gebr. Stork te Assen en enkele zuivelfa brieken. De Enkalonfabriek te Emmen, die in 1952 begon te draaien, leverde bevredi gende resultaten op. Naast de Enkalon garenproductie kwam de Enkalon- vezel-productïe. De productie zal worden uitgebreid om aan de grote vraag te kunnen voldoen. In het bedryf van de Aku te Emmer-Compascuum zal wel licht enige uitbreiding van het machine park plaats vinden. Maatschappij in het Schoonebeker ollegebied is gestabiliseerd op een jaarlijks kwantum van ongeveer 700.000 ton ruwe olie. In 1952 werd een begin gemaakt met de aanleg van een buizennet voor het transport, van aardgas. Over de wijze van exploitatie der aardgasbronnen, de prijs en de aanwending van het aardgas, is nog steeds niets definitiefs bekend. Veel bewondering voor het overheidsbe leid inzake de exploitatie van het aard gas kan ik helaas niet hebben, zo zei spr. Onze hoop blyft voorshands gevestigd op de mededelingen van de vorige minister van Economische Zaken, prof. d. Brink, dat het gas in de eerste plaats zal worden gebruikt voor de in dustrie (thermische en chemische in dustrieën), daarna voor het stoken on der de ketels en voor een klein gedeelte naar de gasfabrieken zal gaan. Ook over de oprichting van een hoge- druk transport maatschappij wordt niets meer vernomen. Het behoeft geen be toog, aldus de heer Eelkman Rooda, dat wij met grote belangstelling uitzien naar de plannen van de tegenwoordige minister van Economische Zaken. Over de landbouw- en veeteelt bedrijven werd meegedeeld, dat 99.7 procent van alle in de provincie Drenthe aanwezige bedrijven thans officieel t.b.c.-vrij zijn verklaard. Ge tracht wordt thans ook nog de laat ste reageerders in enkele rand gemeenten op te ruimen, zodat wel licht omstreeks 15 April 1953 Dren the een geheel t.b.c.-vrije veestapel zal hebben. De heer Eelkman Rooda wees er voorts op, dat een der belangrykste maatregelen om tot een industriële ont wikkeling te komen een verbetering van het „belastingklimaat" is. Dit is geens een nieuw geluid, zo zei spr., maar ik meen ook, In het volle besef van de hoge eisen, die aan de schatkist worden ge steld, dat dit geluid niet vaak genoeg kan worden herhaald. Voorts was spr. van oordeel dat bezinning op de gehele sociale politiek, hoe goed ook bedoeld, noodzakelijk is. De jaarvergadering besloot 3000 van het voordelig saldo van 1952 in het Na tionaal Rampenfonds te storten. (Ingez. med.-advertentie) mlt morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de ga! te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS 40 TK sta nog altijd voor een raadsel. Iedereen, die beletten wilde, dat ik op tijd aan boord kwam, kon mij natuurlijk zo'n lelijke poets proberen te bakken. Maar ik weet niemand, die mij naar het leven staat. Het is denkbaar, dat die brand louter toeval is geweest, maar het blijft er niet minder mysterieus door." „Was er geen sprake van een vrouw? Dat een medeminnaar jou bijvoorbeeld uit de weg wilde ruimen?" „Nee, onmogelijk!" „Maar het was toch een vrouw, die je dat briefje had geschreven." „Tenminste iemand, die de naam van een vrouw er onder heeft gezet." „En de politie en majoor Bennion zien er nog geen gat in?" „Neen. Ze hebben wel iemand anders dat huis binnen zien gaan, maar zijn riet te weten kunnen komen, wie dat geweest is." „En koesteren die stommerds zelfs geen enkele verdenking?" vroeg de oude man nijdig. „Niets van gehoord." „Poeh! Waar betalen we die kerels eigenlyk voor?". Zijn oom, die onder de hand met smaak zat te smullen, stelde een tweede fles wijn. „O, dank u, voor my niet", weerde Bruce af. De wyn was veel koppiger, dan hij gewend was. „Onzin, jongen. Jij krjjgt je portie mee!" Bruce geloofde, dat de oude man op zyn manier vriendelijk probeerde te zijn, al ging hem dat allesbehalve natuurlyk af. Het viel hem ook niet mede, de con versatie gaande te houden en daarom vertelde hij hen- maar van allerlei over zijn leven aan boord. Hij kreeg echter de indruk, dat het zyn oom slechts matig interesseerde. Hy vond het in ieder geval een opluchting toen zyn oom zei: „Het wordt, dunkt me, nu langza- 's-Graven- j merhand tyd om op te stappen!" De heer Pursey betaalde de rekening, m., 65 j., waarby Bruce kón merken, dat zij deze tractatU niet bepaald cadeau hadden gekregen. Buiten op straat gekomen, stelde Bruce voor een taxi aan te hou den. „Nee, we moeten wat lopen. De wyn was wel wat zwaar. Een beetje frisse lucht zal ons goed doen." Daarmede was Bruce het eens. Zij liepen nu de straat uit en sloegen vervol gens links af. „In mijn jonge jaren ken de ik hier de weg in donker", vertelde de oude man, toen zy een eindje verdei waren. „Hier kun je langs de kortste weg naar Piccadilly komen." zy draaiden een slecht verlicht steeg je in. Toen zy echter halverwege waren, gebeurde er iets verdachts. Drie mannen sprongen uit een verborgen nis te voor schijn. Zij zwaaiden dreigend met slag wapens en riepen Iets, dat leek op: „Je geld of Je leven!" Bruce dacht, dat zy het op de oude man gemunt hadden. Hy deed enige stappen voorwaarts om voor hem in de bres te springen. Maar zij wierpen zich juist op hem en probeerden hem op het hoofd te treffen. Hy pareerde de slagen zo goed mogelijk. Zijn oom glipte tussen hun handen door en holde weg in de richting van Piccadilly. Toen omsingel den de mannen Bruce en sloegen hem met een verdovende slag tegen de grond. „Maak hem af!" riep een hunner. „Hei daar!" klonk het toen krachtig van het andere einde van het steegje. Twee mannen kwamen ijlings aansnel len. De andere drie wachtten hun komst niet af, doch kozen het hazenpad in de richting, waarin de oude Pursey was weggelopen. „Het heeft geen zin ze achterna te gaan", was Roger Bennion van mening. „Ik hoop dat ze hem niet hebben toege takeld." Hn boog zich met Ben Orgies over de ineengezakte gestalte van Bruce. Alles had zich in een oogwenk afgespeeld, maar indien zij niet te rechter tyd wa ren verschenen, zouden de sluipmoorde naars hun misdadig bedryf hébben vol bracht. Nu had Bruce slechts licht llcha- melyk letsel opgelopen. Hij had ettelijke slagen met zyn ar men gepareerd, die daardoor hevig waren gekneusd. De klap op bet hoofd had hem even „knock out" geslagen, doch geluk kig geen ernstig letsel berokkend. Roger en Ben zetten hem weer over eind en hij vertoonde spoedig tekenen dat hy zyn normale bewustzijn herkreeg. „Wat... wie", stotterde hy met dikke tong. „Wees maar kalm. Wy zijn bij je. Als je tussen ons in naar een taxi kunt lo pen, Bruce, brengen we je eerst even naar huis." „Waar is myn oom?" „Daar zou ik me maar niets van aan trekken, voorlopig." Door hen beiden aan weerskanten ge steund, werd hij min of meer voortge- sleurd naar de hoofdstraat, op de hoek waarvan Roger met hem bleef staan tot Ben een taxi by hen bracht. Daarna ging het in snelle vaart naar Dowton Close, de flat van Amabel Legli. Roger wist namelijk, dat er thuis by hem op liet ogenblik geen bed meer vrij was en dat Amabel Legh en Valerie er geen bezwaar tegen zouden maken wanneer de patiënt by haar in huis even op verhaal kon komen. Hij zou daarna ongetwyfeld zelf weer naar zyn hotel kunnen gaan. zy troffen belden thuis, gelukkig. Amabel, die juist uit de schouwburg kwam zeide: „Dat spreekt vanzelf, breng hem maar binnen!" „O, er mankeert me niets!" protes teerde Bruce. Hij had erge hoofdpyn, maar klaagde verder nergens over. „Wat is er gebeurd?" vroeg Valerie ongerust, met wyde schrik-ogen en vol sympathie, „arme jongen... hebben ze Je weer willen vermoorden?" „Inderdaad, dat was wèèr de bedoe ling", bevestigde Roger. „Hy wandelde in gezelschap van zyn oom een donker steegje door en toen is hy door drie boeven besprongen. Maar Ben en ik zaten vry dicht achter hen aan, zodat ze niet veel onheil konden stichten. Leg hem maar een koud com- pres op zyn hoofd. Laat hij rustig bly- ven liggen, tot we terugkomen. Ik moet nu eerst achter oom Pursey aan." HOOFDSTUK XXVII Onthullingen Toen Roger Bennion op de bovenste verdieping van Westbourne House op de bel drukte, verscheen mrs Strawn aan de deur. Ze leek nu allesbehalve op een gravin. Ze droeg een kapmantel en was blijkbaar druk met haar haren bezig, al vorens zich ter ruste te begeven. Zij herkende de late bezoeker onmid dellijk, Er verscheen een bepaald on vriendelijke trek op haar gezicht. Nu Roger haar eens scherp aankeek, be speurde lüj ook enige gelijkenis met haar knappe dochter Vadny. „Ik moet de heer Pursey noodzakelyk nog even spreken", kondigde Roger aan. ,Dat zal niet gaan: hij ligt al in bed." ,Hy kan onmogeiyk lang thuis zijn. Het is werkelijk van het hoogste be lang." ,Hy ligt al in bed." ,Zeg hem in ieder geval, dat ik hem even moet spreken. Hy en zyn neef zyn zo juist door drie straatrovers aange rand, nadat zy beiden samen In de stad hadden gegeten. Ik kom enige nadere inlichtingen vragen." „Hy zal u toch niet willen ontvangen.' „Dat behoort hij zelf te beslissen en niet u. Wil hij de politie liever by zich zien, dan zal ik zorgdragen dat dat ge beurt. Hij moet in ieder geval vanavond Inlichtingen verstrekken." ih keek hem venijnig aan, maar Ro ger betaalde haar met gelijke munt. „Ik zal het even gaan vragen", stemde ze ten slotte toe. Zy verdween naar binnen. Toen weg was schoof een schaduw een zeer omvangrijke zelfs achter Rogers rug stilletjes het gangetje in en verstopte zich in een klerenkast. „Komt u dan maar even binnen", gaf mrs Strawn nors te verstaan, toen zij wedei-om aan de deur verscheen. Zij deed de deur zorgvuldig dicht en schoof er een grendel voor. Na enkele ogenblikken te hebben gewacht, werd Roger in het vertrek gelaten waar hy al vaker geweest was en waar hy de oude man in dezelfde leunstoel zag zit ten als altijd, net alsof hy niet weg was geweest. Hy droeg het pak, dat hy de hele avond reeds gedragen had en niets wees er op, dat hy reeds te bed zou hebben gelegen. By lamplicht leek zijn haar nog witter dan overdag, maar het zat onbe rispelijk. „Is u ongedeerd gebleven?" begon Roger te vragen. „Ik ben er gelukkig goed afgekomen", klonk het antwoord. „Is u al iets meer te weten gekomen?" „Ik kwam met een vriend aanlopen, toen alles al gebeurd was. Het zijn drie kerels geweest, niet waar?" „Ja, drie of vier," „Zoudt u ze kunnen herkennen „Nee, ddt niet." Het klonk alles erg kort aangebonden. 'CWordt vervolgd) 2 3 V S 6 7 1 O /2 ✓3 /V /i '7 AP DEVENTER ÉÉN DAG OLIEBOLLENSTAD (Van onze correspondent) Deventer, 6 Februari. De gemeentepolitie te Deventer geeft een originele bijdrage aan de nationale hulpverlening: op Zaterdag verkopen de korpsleden van alle rangen oliebollen op straat en huis aan huis. Op de Zaterdag- markt staan zy met kramen. Om culinaire misgrijpen te vermijden krijgen zij, van achter de schermen, hulp en raad van leraressen en leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool „Nieuw-Rollecate' de Industrieschool voor Meisjes en dé R.K. Huishoudschool te Deventer. En de burgerij zegde gaarna meel, gist, olie melk, krenten en suiker toe. Hierdoor zal Zaterdag a.s. Deventer zijn naam van „Koekstad" één dag verwisselen met die van „Oliebollenstaa". OUD-WETHOUDER SURINK OVERLEDEN (Van onze correspondent) Zutphen, 6 Februari Op 68-jarige leeftyd overleed te Zut- hpen de heer J. A. Surink, oud-wet houder d/er gemeente. In September 1927 werd hy tot raads lid beëdigd en had zitting in de raad tot aan de bezetting, van 1932 tot 1935 als wethouder. Ook in de noodraad in 1945 werd hy tot wethouder benoemd. Na 1946 maakte hij geen deel meer uit van de vroedschap. De heer Surink, die lid was van de A.R., diende de Gereformeerde kerk te Zutphen als ouderling, diaken en de laatste tijd als lid van de commissie Van beheer. T TT Een zevenjarig zoontje van mr dr L K. T. Diepenhorst, burgemeester var. Epe, is gisteren by het spelen ln de tuin achter de woning van zyn ouders m een vyver gevallen en verdronken. -Op 24 Februari te 13 uur wordt de automatische telefooncentrale te Vlnke. m dienst gesteld (netnummer 02972) Horizontaal! 1. wapenschouw-ge dicht. 10. stad in Afrlka-zeil minderen. 11. hoofdstad-componist, 12. stad in Duitsland- handeling, 13. ellendig-ogerablik-voorzetsel, 14, kwaadspreker, 15, buurt-zangstem, 16. wapen-rivier op Sumatra, 17. hoeder-her- luwer, 18. indien-voegwoord-pit. Verticaal: 1. Europees rijk-vrö- uitroep, 2. geur-breedvoerig, 3. omlijsting- bloemen, 4. telwoord-deel van een trap, deel van Nederland-achting bewijzen, gelyk-losplaats-godadienat (afk.), 7. rm-voorzetsel-zangnoot, 8. gedachten- wissellng-reeds-achting, 9. loot-getal. Oplossing Maandag. De oplossing van de puzzle van gisteren luidt: Horizontaal: 1. Wodan, bons; 10. aroma, epos; 11. Aden. trede; 12. rele veren; 13. Zeus, riant; 14. elite, kade: 15. gelid. Eder; 16. gil, eenden; 17. Eros, öre, 18. regie, as, sr. AMSTERDAM UITGAAN Carré: Iedere avond om 8 uur Circus Strassburger, hedenavond 8 uur speciale avond ten bate van het Rampenfonds, morgen ook 2 u. Centraal Theater: Elke avond om 8 uur geeft de Ned. Comeiie Via Lissabon; Kleine Comedies avond Potaech en, Perlemoer; Leid se. pleintheater: Elke avond S uur ABC- cabaret Bibelonië; De la Mar Theater: Elke avond Het meisje met de grote voeten. Stadsschouwburg: Morgenavond S u. geeft het A.T.G. Gijsbreght van Aemstel (volksvoorstelling). Concertgebouw: Morgenavond S uur grote zaa.l, Liedertafel Amstels Werkman kleine zaai 8-15 uur, Clara Haskil, piano, FILMS Alhambra: De storm, 14 jr.: Apollo: Verboden te kussen, al.; Astoria: De muurbloem van het leger, a.l.Bio: Singin' in the rain, ad.; Capitol: De ma donna der zeven manen. IS jr.; Ceintuur: Vrouwen in de nacht. 18 Jr.; Cineac Dam rak: She's working lier way through col lege. 18 Jr.; Cineao Reg. Breestr.: Zware storm met springtij teistert ons land, een indrukwekkende Polygoonreportage, 20 van de ontvangsten van deze week wordt afgedragen aan Nationaal Rampenfonds, feen tekenfilm; City: Wanda de zon- ares. 18 Jr.; Corso: Operatie Cicero. 14 jr.; Cultura: Als Je pas getrouwd bent, a.1.: Desmet: Achter gesloten gordijnen, 18 Jr.: Edison: Starllft, a.1.; Hallen: De schrik van New Orleans. 18 jr.; Hollan- dia H.- Dijk: De baron van Arizona. 18 jr. j Hollandla Nw. Herengr.; Vlammende pij len, 14 jr.; Kriterlon: Le plaisir, 18 jr.; De Liefde: Marie Antoinette, 18 jr.; Luxor: Gevleugeld gevaar, 18 Jr.; Na tional: Operatie Venus, a.1.; Nöggerath: Getuige vermoord, IS jr.; Nova: De arend van Madagaskar. 18 jr.; Odeon: De verboden vrucht 18 Jr.; Olympïa: Het zwaard der vergelding. 14 jr.; Parisïen: De vrouw mijner dromen. 18 Jr.: Passage: Hyena's van het rotsgebergte, 1jr. Plaza: Bureau zedenpolitie. 18 Jr.; Rex: Als de avondklokken lulden, 14 jr.: Rialto: Als de avondklokken luiden." 14 jr.; RoxyDe laatste grens. 14 jr.: Royal: Verboden jungle, 18 jr.; Van Swinden: De zoon van All Baba. 14 J.; Tuschlnskl: Sterren stralen overal, a.l.; Uitkijk: The galloping major, a.l. Victoria: The greatest show on earth, 14 jr.; West End: De zoon van All Baba, 14 jr. Zondag zijn de bioscopen gesloten Maandag 9 Februari zal de af deling Bussum van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst ln het gebouw van de Protestantenbond een kamermuziekavond geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. (Wijzigingen voorbehouden) Zaterdag 7 Februari .Jtü'j?arsum b 402 m- 1-00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.13 Gr. 7.30 Idem 8.00 Nieuws en weerber. S.18 Gr S 55 Voor de vrouw. 9.00 Gr. (9.35—9.40 Waterst). 10.00 „Tijdeluk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de continube- tijven, 11.30 Viool en piano. 12.00 Gr. (12.30 -12.33 Land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Metropole orkest en sol. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Gr. 14.45 Boekbespr. 15.00 Gr. 15.15 „Het cen trale vriendschapsfeest Pasen 1953". 15.30 Gr. 15.45 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.05 Gr. 16.15 Sport. 16.30 Phllh. orkest en sol. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-Varia. 18.20 Hawalianmuzlek. 18.45 Gr. 19.00 Artist. Staaik. 19.30 ..Passepar tout", caus. 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd", caus. 19 55 „Deze week", caus. XT; - - Hilversum II, 298 m, 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Gr. 7.15 Gymn. 7.30 Gees telijke liederen. 7.45 Gebed en Liturg. Kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Promenade Orkest. 8.55 Gr. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. (12.3012.33 Land- en tuinbouw). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, 13^0 Lunchconcert, iln da phuaaj Gr.L 14.00 Boekbespr. 14,10 Gr. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitz. 15.15 Kroniek van Lettc- I^„ei!r,Kunsten- 15 55 Radio Phllh. Orkest. 16.30 „Do Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gev. muziek. 18.15 Journal, weekoverz. 18.25 Piano, hammond orgel en zang. 18.40 Regeringsuitz.„Zoek- icht op de Westerse Defensie". J9.00 oFS;. 1910 Gr- 1920 Parl overz. 19.30 Gr. 20.20 „Lichtbaken", caus. 20.40 „100 Jaar Kromstaf" 21.00 Ge\'. progr 21.50 Actual. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws m Esperanto. 23.22—24.00 Gr. I.K.O.R. op Herdenkingsdag in Nieuwe Kerk Op Zondag 8 Februari, door de geza menlijke Kerken uitgeroepen tot dag van bijzondere verootmoediging, gebed en offer, zal het I.K.O.R. half elf over Hilversum I een oecumenische kerk dienst uitzenden uit de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam. De voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken, prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht zal daarin voorgaan; liturg is prof. dr W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar in Amsterdam. Verwacht wordt, dat vele Amsterdam mers van alle gezindten in verbonden heid zullen deelnemen aan deze kerk dienst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4