Nieuwe dijkdoorbraken werden bedwongen GROOTSTE GEVAAR GEWEKEN IK Evacuatie is voltooid QJnermenyfiêuutfMacL itart, Auict^bientJe enJbolcl-Cvéiüjsei 1953 Honderd-en-Achtste Jaargang No. 16 Vrijdag 6 Februari Zondag algemene gedenkdag Wat voor weer? He! wafer veroverde Schouwen-Duiveland 4 •LA» m Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel 0,17 p. mm-regel. Handelsadvertenties bij contract lager. Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A. BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 MËPPELER COURANT De Regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke Kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M*. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning' op het geleden leed. De Regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Aantal doden tot 1352 gestegen Het aantal slachtoffers van de overstromingen bedroeg volgens de gegevens, die Vrijdagmiddag be schikbaar waren, 1352.j: De eerste berichten over Veere waren zeer verontrustend. Uit deze luchtopname blijkt echter, dat de schade in de stad zelf meevalt. Het plaatsje is bijna geheel door het ivater omgeven. Weersverwachting tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. FOTOBOEK „DE RAMP" Het bestuur van de Ver. ter bevor dering van de belangen des boekhan dels heeft in overleg met de Ned. Uit geversbond en de Ned. Boekverko persbond besloten ten bate van de slachtoffers een uitgave van foto's van de ramp het licht te doen zien. Met een voorwoord van H. M. de Ko ningin zal dit fotoboek, dat de titel zal dragen ..De Ramp", binnen de korst mogelijke termijn verschij nen. Het zal in 96 pagina's en onge veer 100 foto's een beeld geven van de watersnoodramp, die ons land getrof fen heeft. Door spontane belangeloze samen werking van journalisten en fotogra fen en van allen, die bij de uitgave zijn betrokken, is het mogelijk de ge hele opbrengst ten goede te laten ko men van het Nationale Rampenfonds. De prijs bedraagt ƒ3,50. De boek handel beschouwt het als een ere zaak, dat de eerste 50.000 exemplaren bij aanbieding uitverkocht zullen zijn. Behalve de boekhandel nemen ook leesbibliotheken en kantoorboekhan dels aan de belangeloze verkoop deel. Vanaf heden kan men intekenen voor een fotoboek, dat dan bij uitgifte zal worden toegezonden. Men rekent eroo. dat met de eerste uitgave al 100.000 ilr het Rampen fonds zuilen vloeien. Vijf dagen zijn verstreken, sinds de onheilsnacht toen het noodlot over Ne derland viel, en pas thans begint er enige tekening te komen in het gruwelijke beeld van dood en verwoesting. Op deze stille Vrijdagmorgen kan gezegd worden, dat het directe gevaar geweken is. De mensen van Walcheren, van Tholen, van Zuid-Beveland, Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee zijn in veiligheid ge bracht door de schepen en de vliegtuigen en de enkele duizenden, die nog op de ondergelopen eilanden zijn achtergebleven lopen geen levensgevaar meer. Het was een bange Donderdag. Woensdagavond stak opnieuw een harde wind op en in de nacht meldden de posten weer storm uit het Noord-Westen. In ademloze -span ning hield heel Nederland met een angstige bede in het hart het oog gericht op het geteisterde Zeeland en Zuid-Holland, waar het water opnieuw het leven van honderden bedreigde. De hele nacht flitsten de noodkreten door de aether. Nieuwe dijkdoorbraken bij Noordgouwe, bij Zonnemaire en bij Brouwershaven, hoog op stuwend water bij Oude en Nieuwe Tonge, dreigende toestand bij Renesse. Stuur schepen, stuur vliegtuigen en stuur zandzakken, klonk de vertwijfelde roep. Maar nu was heel Holland tot het uiterste gealarmeerd en de vijand, die Zondagnacht het slapende land in de nacht besprong, kon nu worden afgeslagen. 244 vliegtuigen van vijf nationaliteiten zijn voortdurend in de lucht geweest, meer dan 2000 schepen nemen aan het reddingswerk deel. Nog was Donderdag morgen het gevaar niet geweken, maar in de loop van de dag, terwijl de evacuatie uit de bedreigde gebieden in volle gang was, week eindelijk de storm. Op alle gevaarlijke punten kon het water gekeerd worden en terwijl het Nederlandse volk verlicht ademhaalt, omdat een nieuwe dreigende ramp gekeerd is, stromen de vluchtelingen binnen in de plaatsen aan de rand van het noodgebied. 50.000 men sen zullen moeten worden ondergebracht. Naarmate de redders meer in contact komen met plaatsen, die zolang ge ïsoleerd waren, ki-ijgt men meer inzicht in de verschrikkingen van de vreselijke nacht, toen onweerstaanbare, metershoge golven Stavenisse en andere plaatsen in een enkel uur overweldigden en honderden mensen meesleurden in de dood. Da genlang hebben mensen op de dakeö van de huizen en aan takken van de bomen zich aan het dierbare leven vastgeklemd. Velen zijn gered, maar even zovelen zijn met de redding in zicht gestorven van koude, honger en uitputting. Vooral Woens dagavond, toen een sneeuwjacht over het getroffen gebied joeg en de nanacht bittere vrieskou bracht. Vele zijn de gevallen van longontsteking onder de ge redden. i Er zijn redenen tot bemoediging. Dat is de wijze, waarop heel Europa Neder land is te hulp gesneld. Dat is de weergaloze moed, waarmee de reddingsploegen dagen $n. nachten er op uit zijn getrokken, dat is de schitterende offervaardigheid van het Nederlandse volk, dat met het voorbeeld van de Koninklijke familie voor ogen, werd bewogen tot eenheid en mededogen en dat ook bij deze ramp zijn grootheid heeft getoond. Sommige plaatsen Men begraaft Zoals ook elders in het overstro mingsgebied is in de provincie Zeeland de phase van het reddingswerk nage noeg achter de rug. Wel worden nog steeds dorpen, die door verdere dijk doorbraken in gevaar zouden komen, geëvacueerd. Zoveel mogelijk tracht men thans de gaten in de dijken te dichten. Stroom en golfslag maken dit werk echter zeer moeilijk. Schouwen- Duiveland is wel bijzonder zwaar ge troffen. De dijken van het eiland zijn op vele plaatsen aangetast en het eiland staat nu voor negen tiende blank. Er hebben nieuwe dijkdoorbra- geheel geëvacueerd de doden ken plaats gehad bij Noordgouwe, Zonnemaire en Oostelijk van Brou wershaven. Zierikzee heeft zware scha de geleden. Gehele huizenrijen zijn weggevaagd. De stad wordt nu geheel geëvacueerd op een bewakingskem na. Het eiland Noord-Beveland staat voor de helft blank. Zuid-Beveland staat voor een achtste deel onder wa ter. Nabij Krabbendijke is de toestand zo kritiek geworden, dat alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn ge ëvacueerd. I Tholen staat voor een derde deel on der water. Sint Philipsland is geheel door de zee overmeesterd. De toestand in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen is be- Na lange dagen en nachten van intense spanning voor 't. eerst weer rust. vredigend. Met man en macht won gewerkt aan het dichten van:gaten i de zeedijk. AFSLUITING ZEEGATEN Van verschillende zijden is-het denl beeld geopperd om een grote dijk 1 leggen door de zeegaten tussen c Zeeuwse en Zuid-Hollandsé eilandei inplaats van de dijken van de verschi lende eilanden te herstellen. Het hei stel van alleen al de dijken va Schouwen-Duiveland is een kwest van vele maanden (wellicht vergt h< een jaar van noeste arbeid) en va millioenen guldens. Het afdanimèn va de zeearmen is echter een grootse or derneming, die veel tijd aan voörsU die zal kosten en waarmee vele mi lioenen guldens zijn gemoeid. O.m. z: er eerst een uitgebreid bodemondei zoek plaats moeten vinden. Men wijs er op, dat de Afsluitdijk zich zeer goe gehouden heeft en het achterland voc een ramp heeft behoed. Het legge van een afsluitdijk van Walchere naar het vasteland van Zuid-Hollan is echter een object met grote techn: sche moeilijkheden. ROUW OP SCHOUWEN- DUIVELAND. Men bericht van Schouwen en Duive land: De toestand op. Schouw^»; en Iand is te., hemel schreiend. Bjj bonderj; den spoelen de ljjken in het Oostelijke deel op de djjken aan. Iemand van de reddingsploeg schatte het aantal doden zeer voorlopig op 1000. Van andere zjjde werd dit bevestigd. Schatte men het aantal doden in Nieuwerkerk op 500, Ouwefkerk zou 250 de inwoners hebben verloren. Van j officiële zijde worden nagenoeg geen be richten verstrekt. 1700 Mensen moeten nog worden ge red. De reddingswerken zijn thans in 't stadium gekomen dat men naar de slachtoffers moet zoeken. HOUTEN KRUISEN De hulpverlening verloopt thans, in tegenstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle improvisatie aankwam, georganiseerd. De tweede fase is nu duidelijk ingetreden, die van de afvoer van de geëvacueerden naar de andere delen van Nederland. De streken rond de getroffen gebieden zijn thans in gesteld op de stroom vluchtelingen, die doortrekt, en uit alle delen van het land rijden de bussen en vrachtwa gens af en aan. In de niet getroffen dorpen in de noodgebieden krijgt het leven weer een enigszins normaal aan zien en op Walcheren en Noord-Beve land zijn er weer geregelde busdien sten. Men kan nu ook zijn aandacht geven aan het begraven der doden. In Halsteren en Steenbergen waren Don derdag begrafenisdiensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, ge- improviseerde graven. Zo staan op Zij- pe drie ruwhouten kruisen op de plaats waar slachtoffers zijn begraven, die daar zijn aangespoeld. Hun namen zijn er door kennelijk ondeskundige han den op geschilderd. In Sint-'Annaland is de timmerman de gehele dag bezig met het maken van doodkisten. De ge neeskundige dienst is thans ook inge-t schakeld ter voorkoming van besmette lijke ziekten. Zeeland en West-Bra bant leven in deze dagen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog wa ter geïsoleerd zijn. In de uren van laag water wordt alles gedaan wat mo gelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water, maar hier en daar bezint men zich al op de toekomst. Er zijn nog al tijd enkelen, die hardnekkig weigeren te vertrekken. Velen voor hen hebben enige dagen geleden net zo gesproken, docb zij hébben deze woorden met de dood moeten bekopen. De levenden staan thans echter weer gereed om de oeroude strijd tegen het water te her vatten en niemand twijfelt eraan, of zij zullen ook deze keer daarin slagen. BRUINISSE GEëVACUEERD. Bruinisse op Duiveland zou Vrijdag worden geëvacueerd. Van de 800 men sen, die er van de oorspronkelijke 2400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog over zijn, gaan er 300 weg. De vrou wen, ouderen en kinderen worden af gevoerd naar Rotterdam en Dordrecht. Vijfhonderd mannen blijven achter. Zij zijn ondergebracht in een paar hui zen op de dijk en op de zolder van het gemeentehuis, dat nog voor een deel droog staat. Zij zullen de werkers zijn, die de dijk zullen herstellen, n.l. de binnendijk van de polder, want de buitendijk heeft het bij Bruinisse ge houden. Het water kwam echter van de landzijde en stond hier al gauw drie en een halve meter hoog. Men heeft het plan zo spoedig mogelijk met het herstel te beginnen en over een maand hoopt men het gat volledig dicht te hebben. OP THOLEN. Te Sint Maartensdijk op het eiland Tholen zijn sinds het begin van de ramp alle dijken in de buurt van deze plaats voor het water bezweken, be halve de laatste keerdijk voor de kom van de gemeente. In de nacht van Za terdag op Zondag waren de vloedplan ken bij de haven bezweken, maar het gevaar is daar nu gekeerd. In de bui tenpolder zijn vier personen verdron ken. Aan het versterken van de dij ken wordt met man en macht gewerkt omdat het gevaar van doorbraak op verzwakte plaatsen blijft bestaan. Stavenisse is zwaar getroffen. Het aantal doden wordt hoger dan 200 ge schat. Bij de dijkdoorbraak stortte een vloedgolf zich recht op de twee voor naamste straten van het dorp. De slachtoffers in andere gemeen ten zijn vrijwel uitsluitend te zoeken in de polders. Van Tholen uit zijn over de dijken te bereiken: Oud-Vossemeer, Sint Annaland en Sint Maartensdijk. Het Werkelijke deel van het eiland heeft veel van het water te lijden, het Oostelijke deel (waarin Tholen en Oud-Vossemeer) veel minder. De dijk aan die kant werd gered doordat Zon dagochtend de dijk aan de Brabantse zijde (polder Halsteren) het 't eerst be gaf en het water uit de Eendracht die polder binnenstroomde. Het stadje Tholen is droog. Het ont vangt evacués uit Stavenisse. Zwaar gewonden en ernstig zieken zijn-in am- phibievoertuigen naar Bergen op Zoom gebracht. ZEELAND: 37.506 HA OVER STROOMD. Walcheren is er nog vrij goed afge komen en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet vol was met doortrekkende evacué's, die via Zeeuws-Vlaanderen afgevoerd wor den. 1220 ha. van het eiland staan on der water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers: Schouwen 11.890 ha. Duiveland 5040, Sint Philipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Beveland 2400, Zuid-Beveland, Westelijk van het ka naal, 2075, Oostelijk van het kanaal 3960, West-Zeeuws-Vlaanderen 300, Oost-Zeeuws-Vlaanderen 2727. teza men dus een oppervlakte van 37.506 ha. RUIM ll1/., MILLIOEN VOOR RAMPENFONDS Z. K. H. Prins Bernhard heeft voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot Donderdag toe een be drag van ruim 11.500.000 heeft geboekt. Hierbij zijn alle bijdragen inbegrepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. De autoriteiten staan dikwijls voor de grootste moeilijkheden, als de mensen uit de gevaarlijke zones weigeren te evacueren. Een boer uit Zierikzee wordt hier door helpers en buren gewezen op hel nood zakelijke kwaad van de vacuatic.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1