Nare dagen Een nacht 0111 nooit te vergeten Amerika wil voor April resul taten zien van integratie Eden: Eisenhower's besluit heeft geen agressieve bedoelingen Londen zet plannen uiteen over de samenwerking met Europese Leger RoodbonL-Ruml veefokkerij in Overijssel en Gelderland VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 3e blad - paf. S Het drama in St. Annaland Menigeen is in de nacht van Zaterdag op Zondag in St. Annaland op Tho- len niet rustig naar bed gegaan. Velen was dat onmogelijk door dringende werkzaamheden en anderen hadden daartoe niet de moed of wensten af te wachten wat het worden zou. Er was immers gewaarschuwd voor gevaar lijk hoog water en de Noordwesterstorm ontketende van uur tot uur een groter geweld. Alle maatregelen waren genomen. De havenbewoners hadden al een behoorlijk hoog tij achter de rug en verstevigden alles nog eens extra voor de nacht. De waterbouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers had den de gehele dag gewerkt en voor het verwachte „gevaarlijk hoog water" leek alles zo veel als mogelijk verzekerd. Het was om 1 uur niet te verwach ten, wat om 3 uur werkelijkheid was Om drie uur klonk de noodklok Ernstige ongerustheid bestond er om 4 uur nog niet. Maar om 2 uur was de waterbouwkundig ambtenaar bezorgd. Eer het drie uur was. werd de noodklok geluid, hetgeen voor hoog water in geen tientallen jaren was voorgekomen. Bij het geluid van dé klok stroom den honderden mensen naar de ha ven. De wind was gegroeid tot or kaankracht. Het water sloeg met donderend geweld tegen de wonin gen op de haven, waarin nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren. Toch begonnen de eersten te evacue ren. Met nog twee uur vloed was de situatie zo dreigend, dat deskundigen toen overtuigd waren van een cata strophe ..Daar komt het water. Op de haven stond zo'n watermassa dat de toestand met die orkaan ho peloos ging worden. Onmenselijk werk werd verzet. Zou het toch nog lukken met 5 kwartier vloeien? Nam de stijging toch weer iets af? Het was 10 minuten voor vier, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was m nog aan het werk, toen er wa- te_ begon te borrelen door een be scherming die nimmer tevoren zo hoog was aangebracht. En vrijwel on middellijk na dat doorborrelen klon ken de noodkreten als waarschu wing: „Berg je mensen, daar komt het water. Het wonder Het kwam niet. Nee. het barstte los in een waterval van een niet te beschrijven omvang, en met een ge weld. dat voor de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanischg wind voortgestuwde watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Lan- Sestraat. naar later bleek, onmiddel- jk een gat slaand van 3 meter diep en alles wat op haar baan kwam on meedogenloos verbrijzelend, verscheu rend, meesleurend, wegslingerend van een vrachtwagen tot een stuk beton van het oude gemeentehuis toe. Zc lagen in enkele seconden half of op 't eind van de Langestraat. En dan is daar het grote won der geschied. Een wonder waar over men nimmer uitgepraat zal komen, waarvan men nimmer een verklaring zal kunnen geven. De mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen, die daar op dat laat ste ogenblik nog stonden te kij ken, de mensen, die in hun deu ren stonden, de mensen die zich op de gangen of bij de ramen be vonden, ja zelfs die ene vrouw, die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard gebleven! Dit is het grootste wonder van de doorbraak in de Langestraat even voor vier uur in de noodlot tige nacht van Zondag 1 Februari 1953.... Wat betekent de enorme schade, die aan de woningen, aan de inven taris, kortom aan heel het hebben en houden is aangebracht, vergeleken bij dat ene wonder van een algehele bewaring. Ruim een uur stroomde de water massa met een niet te beschrijven geweld het dorp binnen, steeg in de woningen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. En in de huizen de mensen: biddend, zuchtend, wach tend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bil wie heeft een enkel levensuur ooit langer geduurd, dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht? Zo mogelijk duurde dat n,og langer voor hen, die vlak bij die kokende waterval woonden. In bange afwachting zat men verder in het dorp totaal in het onzekere. Geluk kig steeg het water in de woningen niet onrustbarend. Op de haven stond tegover her Sheil-filiaal de grote losinstallatie van de suikerfabriek Dinteloord. Dit gevaarte sloeg na de breuk aan de angestraat, dwars door dat filiaal, het naburig huis meesleurend en daarmee van de Suzannapolder één watermassa makend. De mensen had den zich daar tevoren weggespoed naar de Molendijk. Niemand is ook daar omgekomen. De dijken Men wist nog niets van de buiten dijken. Men wist niet dat de zeedijk was doorgebroken en de kruin was weggeslagen, men wist ook niet, dat een kilometer verder een nog ernsti ger breuk in de buitendijk was ont staan, die de boerderijen in de polder met bewoners en vee in een toestand verplaatste, die zich niet beschrijven Men ziet daarvan nu de getuigen: koeien, paarden, varkens, kippen, huisraad, alles, behalve gelukkig mensen. Ook de bewoners daar wa ren of reeds weg, of hadden zich kunnen redden. Toen het dag werd Toen de dag aanbrak, zijn er red dingspogingen met succes uitgevoerd, die vele andere heldenfeiten over treffen. Met geen mogelijkheid kan men de krachtsinspanning van tientallen St. Annalanders op die Zondag weer geven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder, en er kwam opnieuw een hoge vloed. Zon der enige verpozing heeft men als paarden gewerkt. Die Zondag zijn er van de lager ge legen delen veel mensen weggetrok ken. temeer omdat enkele binnen dijken in een zeer critiek stadium verkeerden. De waterbouwkundig ambtenaar achtte het veiliger om zoveel mogelijk te evacueren, waar toe evenwel geen officieel bevel kwam Vooral oude mensen, vrouwen en kin deren werden weggebracht naar Oud- Vossemeer en Tholen en daar met open armen ontvangen. Die Zondag ook kwamen de vrese lijke berichten over Stavenisse bin nen. En daarbij vergeleken is St. An naland er zeer goed afgekomen. Maandag 2 Februari kon een ste vige bescherming op de haven wor den aangebracht en werd de breuk in de Suzannapolderdijk gedicht. Toen werden de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de polders gehaald Aangenomen kan thans worden, dat 70 pet. van de woningen in St. Annaland min of meer waterschade hadden, dat een 100-tal woningen geheel zijn vernield of zodanig be schadigd, dat herstel zeer bezwaar lijk is. dat het aantal verloren stuks vee in de honderden loopt en nog niet bij benadering is te schatten, dat een tiental straten geheel of ge deeltelijk is vernield en de huisraad- schade in de honderdduizenden gul dens loopt Nota over watersnood (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr. W. Drees zal aan de Tweede Kamer een nota doen toenkomen met betrekking tot de watersnood. In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag 10 Februari zal deze nota worden besproken. Ten behoeve van de evacué's is op de Markt te Breda een groot bord geplaatst, waarop men kan lezen, waar de familieleden en bekenden zijn ondergebracht. De belangstelling voor deze „burgerlijke stand" in de openlucht is uiteraard groot. Foster Dulles spreekt duidelijke taal Anders geen hulp meer Anthony Eden (rechts) begroette de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles (midden) en Stas- sen, de directeur van de M.S.A., bü hun aankomst in Londen, waar de Ameri kaanse staatslieden o.m. een onderhoud hadden met Churchill. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, heeft gisteren bij zijn be sprekingen met Westduitse poli tici in duidelijke taal verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzetten, indien Europa voor April geen grote vorderingen maakt bij de integratie van zijn defensie, aldus heeft een hoge functionaris te Bonn medegedeeld. Dulles zou kanselier Adenauer en de leider van de Westduitse socia listische oppositie. Ollenhauer. hebben medegedeeld, dat de Verenigde Sta ten tegen de tijd van de volgende bij eenkomst van de N.A.V.O.-raad (in de tweede helft van April) concrete resultaten wilden zien. Anders zou het vrijwel onmogelijk zijn het Ame rikaanse congres er toe te brengen gelden voor hulp goed te keuren, al dus zou de Amerikaanse minister nebben verklaard volgens deze zegs man, die zelfs niet wilde dat zijn na tionaliteit werd onthuld. De zegsman zei, dat Dulles de ont steltenis van zijn regaring onder woorden had gebracht over het klaar blijkelijk, opgeven van het denkbeeld van een Europese integratie, die reeds zover gevorderd was. Ook Chürchill vóór? Dulles verklaarde in Bonn, dat pre mier De Gasperi van Italië een groot voorstander van de E.D.G. was; dat de Franse regering haar uiterste best deed om tot ratificatie van het ver drag te komen, doch dat haar aan hangers in het parlement onzeker waren; dat premier Churchill aan vankelijk meer voelde voor handha ving van nationale legers in Europa hoewel minister Eden bereid was zo ver mogelijk te gaan. doch dat Chur chill Woensdagavond bij het diner met Dulles toonde, dat hij zich achter het E.D.G.-verdrag voor de zes lan den van West-Europa zou plaatsen. Dulles had voorts, aldus de zegsman, de socialistische leiders in West- Duitsland meegedeeld, dat de Ameri kaanse regering niet dacht aan de mogelijkheid van een Dujts nationaal leger binnen het Atlantische Pact. omdat zij niet het risico wilde lopen Frankrijk van zich te vervreemden. Dulles kon Ollenhauers opvatting, dat de hereniging van Duitsland zou wor den gehinderd door toetreding van West-Duitsland tot de E.D.G. niet de len. De enige manier om Duitsland te herenigen was te tonen, dat de Sow- ies-Unie de Russische zone van Duits land niet meer kon gebruiken als een magneet om West-Duitsland buiten de Atlantische Gemeenschap te hou den. aldus had Dulles volgens de zegs man verklaard. Formosa-debat in Lagerhuis Morrison: Werkelijk gevaar De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in een debat, in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „deneutralisering" van Formosa verklaard dat de Britse re gering ervan overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse politiek ten aan zien van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten opzichte van continentaal China. Eden deelde mede, dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voor komen. Eden zeide, dat er tijdens het be zoek van John Foster Dulles nauwe en hartelijke relaties met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken waren aangeknoopt en dat de regering er van overtuigd is, dat er geen stappen zouden worden gedaan, welke verstrekkende internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zijn standpunt kenbaar te maken. Hü voegde er aan toe: „Ik AMERIKAANSE OFFICIEREN OP FORMOSA Generaal Ölmsted, directeur van de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland, wordt vandaag in de Formo- saanse hoofdstad Taipeh verwacht voor een tweedaags bezoek, waarbij hij wordt vergezeld door verscheidene Amerikaan se officieren. Hij zal besprekingen voe ren met Chinees-nationalistische mili taire leiders en zich op Formosa bevin dende Amerikaanse beambten, die te maken hebben met de militaire hulpver lening. Van Chinees-nationalistische zijde wordt vernomen dat verwacht wordt dat de Verenigde Staten in de komende twee maanden verscheidene escadrilles jagers, waaronder een esca drille straaljagers, ter beschikking van de Chinees-nationalistische autoriteiten zullen stellen. Brits memorandum Parijs: Hopelijk eerste stap Engeland heeft gisteren medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht-esqua- drilles uit te wisselen met het toe komstige Europese Leger. Het voor stel is vervat in. een. Brits memoran dum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse com missie van de Europese Defensie Ge meenschap in Parijs. In dit memo randum worden gedetailleerde plan nen genoemd voor samenwerking van de Britse strijdkrachten met het Europese Leger en de hulp aan dit leger. In een verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over het memorandum, die gisteren in Londen is uitgegeven, worden geen bijzonderheden gegeven over de wijze, waarop de uitwisseling van luchtmacht-esquadrilles zou geschie- Nationale tentoonstelling in 1954 In 1953 centrale M.R.IJ.-stierenkeuring voor Over ijssel en Gelderland tezamen, alsmede weer een centrale lokveedag. de Bond zijn in de Achterhoek drie districten gevormd, èn in de Graaf schap. èn in de Lijmers, twee on de Veluwe en eén in de Betuwe terwül voor Overijssel drie kringen in Twen te gevormd zijn, en drie in het Wes ten der provincie. Voor de drie kringen in de achter De roodbont Maas-Ryn-IJssel- veefokkerij neemt in betekenis steeds meer toe vooral in Twente en de Achterhoek. Immers telde de „Cen trale Bond van M.R.IJ.-fokkers van Gelderland en Overijssel" eind 1952 102 aangesloten verenigingen (87 fok- en 15 K.J.-verenigingen) met 71.000 koeien. Waarvan plm. 55.000 uit Gelderland (45.000 uit de Achter hoek en de Lymers) en ruim 26.000 uit Overijssel (15.000 uit Twente). Uit het IJssel-gebied heeft deze fokkerij zich dus wel uitgebreid. En voor 1953 hebben zich alweer een twaalf nieu we verenigingen opgegeven voor aan sluiting. Deze grote en belangrijke Bond. vorig jaar gereorganiseerd, heeft Donderdag zün eerste algemene jaarvergadering gehouden te Deven ter. Er waren vele leden ter vergade ring aanwezig, terwijl de discussies daarvan evenredig waren. Te veel om alles te memoreren. Voorzitter A. G. Wentink, van Ter- wolde, herinnerde bij de opening aan de grote ramp die over Zuid- West-Nederland is gekomen: voor de omgekomenen werden enige momen ten stilte betracht. Verder memoreerde de voorzitter het aftreden van het oudste bestuurs lid, de heer Harkinkuit Lochem. Toen in 1910 de eerste Bond werd op gericht en later uitgebreid was al spoedig de heer Harkink één der be stuursleden. Deze bond is weliswaar na ongeveer 10 jaren ontbonden doch nog een tiental jaren is op ini tiatief van inspecteur F. v. Zadelhoff een nieuwe bond opgericht, waarin de heer Harkink ook bestuurslid werd. zodat hij dus zo'n 40 jaren de belangen van de M.R.IJ.-fokkerij heeft helpen dienen. Nu een jaar ge leden is de Bond gereorganiseerd, hetgeen voor de roodbonten-fokkerij in onze provincie van groot belang kan worden. Het jaarverslag van inspecteur R. W. Wiiers wijst er op dat de fokkers belang hebben bij een organisatie die hun belangen krachtig kan voor staan zowel in buiten als bi^nen- hoek werden bestuursleden gekozen voor district I. N. W. Achterhoek, de heren W. Heyink te Lochem en H. Makkink te Eefdè; voor II. Oost- Achterhoek; R. Schaïpert te Hupsel en J. Th. L. te Morsche te Borculo en voor III Z.O. Achterhoek. D. J. Wensink te Heelweg en G. H. v. Eer den te Wintefswük. Besloten werd om ln 1953 en wel op de derde Woensdag in September weer een centrale fokveedag te hou den. zo mogelijk te Deventer op het zelfde doch dan wat groter ter rein; bil het uitzoeken der dieren zal weer scherp gelet worden op exte rieur en productie. Door de aanwezi gen werd er op aangedrongen dat toch vooral het défilé goed tot zijn recht diende te komen. Besprekingen met de veeverbete- ringscommi&sies van Gelderland en Overijssel hebben ertoe geleid dat dit jaar en wel op 22 April, te Zutphen een centrale gezamenlijke stieren keuring zal worden gehouden. De fokveedag in 1952 is een succes geweest: er waren o.a. meer dan 1000 buitenlandse bezoekers! Het bezoek had de verwachtingen verre overtrof fen en mede daardoor was het ter rein te klein gebleken. In de districtsvergadering van het Nederl. Rundvee Stamboek, na de Bondsvergadering gehouden werden ook verschillende onderwerpen be handeld: men voelt blijkbaar veel voor een goed stamboek-orgaan. Door de hoofdinspecteur Ir. E. J. Alderkamp werd medegedeeld dat het voornemen bestaat om in 1954 even als in 1949 weer een nationale ten toonstelling te houden. De roodbont-fokkers konden zich blijkbaar best ermee verenigen dat het minimum melkvetgehalte der in te zenden dieren 3,50% (in '49 3,"""' ductie-klassen voor hun dieren de zelfde maatstaven wilden zien aan gelegd als voor de zwartbonten gel den. Naast stieren en koeien zag men ook graag melkvaarsen op de ten toonstelling doch alleen beste dieren met goede uiers. De dieren zullen, met behulp van de Bonden uitge zocht worden. Slechts één kampioen-koe zal wor den aangewezen en wel uit de melk gevende en drachtige droogstaande dieren tezamen en niet weer twee uit beiden afzonderlijk ADVERTENTIE Verdrijf de periodieke pijnen ren dat lome, lusteloze gevoel^ kdirectenafdoend meteen paarl land. Gezien de uitgebreidheid vanmoet bedragen, terwijl ze in de pro- De ramp met de „Faustus" De Raad voor de Scheepvaart be handelde gisteren de ramp met het onder Panamese vlag varende s.s. „Faustus", dat ln de nacht van 5 op 6 November van het vorige jaar eerst ten Noorden van de mond van de Nieuwe Waterweg strandde en later door de Noorderpier heensloeg en in de mond van de Waterweg zonk. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, zeide in zyn conclusie de kapitein van de „Faustus" schuldig aan de stranding te achten. Hij hechtte aan de door de kapitein afgelegde verklaringen weinig waar de, omdat deze verklaringen steeds van inhoud zün veranderd. Hij besloot met de woorden: „De kapitein heeft grove schuld. Hü heeft er niet aan gedacht, toen zün schip vast zat, het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij niet de bemanning in de reddingboot stapte, heeft hü net niet nodig geoordeeld iets van de scheepspapieren mee te nemen. Het is tragisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zee gaande schepen", De raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. den, maar wel wordt een aantal an dere methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opge somd. Deze methoden omvatten de coör dinatie van de verdediging in de lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, uitwisseling van stafofficieren: het verlenen van oefeningsfacllitelten, advies over op- leidine, het detacheren van Britse officieren bü de staf van de E.D.G hulp bü het organiseren van tacti sche oefeningen en het houden van oefeningen door gemeenschappelüke eenheden. In het Britse memorandum wordt niet gesproken over het opstellen van plannen over een inlichtingendienst of bevelvoering voor operaties, daar deze aangelegenheden door de NAVO zullen worden behandeld, waarvan Engeland wel lid is. In de verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt voorts gezegd, dat Engeland uiting had gegeven aan de hoop, dat naast de nieuwe betrekkingen tussen de strijdkrachten te velde ook een nauwe samenwerking tussen Enge land en de „militaire en politieke in stellingen van de E.D.G." zal bestaan. Instemming van Dulles In diplomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tüdens zün besprekingen met de Britse mi nisters. De Britse voorstellen, aldus een gezaghebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bü dragen, welke Engeland kan verlenen zonder volledig lid van de E.D.G. te worden „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Engeland door zün voorstellen de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strüdkrachten van de verdedigingsgemeenschap." Volgens een Westduitse regerings woordvoerder is het Britse memoran dum voor West-Duitsland een „aan gename verrassing". In Franse regeringskringen gaf men gisteravond uiting aan de hoop, dat de Britse plannen voor samen werking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting van de ves tiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrach ten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voorstellen niet vol doen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had. Premier Mayer en minister van buitenlandse zaken Bidault zullen de volgende week in Londen bü de Britse regering erop aandringen netzü vol ledig deel te nemen aan het verdrag Inzake de E.D.G,, hetzü zeer nauw met de gemeenschap samen te wer ken. Spoedig zuivering onder de Oostduitse Jeugdbond Onder de Oostduitse jeugdorgani satie, de F.D.J. („Vrije Duitse Jeugd") die drie millloen leden telt. zal over een week een zuivering beginnen. Dit wordt gemeld door het officiële dag blad dezer organisatie, de ..Junge Welt". Het is de bedoeling dat er na de zuivering, die ruim vier maanden zal duren, van ieder F.D.J.-lid een per- soonlük dossier zal zijn aangelegd. De „Willem Barendsz". Op 18 Ja nuari bedroeg de productie van de „Wil lem Barendsz" 3.046 ton traan en 320 ton spermolie (vorig jaar op dezelfde datum 4.007 ton traan). zeg deze woorden geheel op eigen verantwoordelijkheid7'. De voormalige labourminister van. buitenlandse zaken, Herbert Morri son, opende het debat, dat door de labouroppositie was verzocht. Hij zeide: „Er bestaat een werkelük ge vaar, dat er eventueel een botsing tussen het communistische vasteland van China en de strüdkrachten van de V.S. zal voorkomen. Wij moeten het standpunt innemen, dat het ver keerd zou zyn, dat Britse strijd krachten bij die operaties betrokken zouden worden. Eisenhowers besluit schünt een aansporing aan Tsjang Kai Sjek om het vasteland aan te vallen, met de garantie dat de Amerikaanse marine niet tussenbeide zal komen, indien, een dergelijke aanval wordt gedaan, aldus Morrison. Eden zei, dat het hem toescheen, dat de zelfbeheersing der Amerika nen zeer opvallend was geweest, re kening houdend met het feit dat zij ln Korea verliezen hadden geleden van de totaal 128.000 man. Eden verklaarde onder toejuichin gen, dat Britse schepen zouden wor den beschermd, indien zü door sche pen van Tsjang Kai Sjeks strijd krachten zouden worden aangehou den. Kikoejoes moeten hun woongebied ontruimen De regering van Kenia besloot gis teren alle Kikoejoes te verwijderen uit een uitgestrekt gebied, waar on langs de Mau-Mau een aantal aan slagen heeft gepleegd. De Kikoejoe's moeten dit gebied voor Maandag a.s. te middernacht hebben ontruimd. Voorts zal het gehele gebied der Kikoejoes tot „speciaal terrein" wor den verklaard, hetgeen de politie en de militiaren het recht zal geven te schieten op een ieder, die niet gehoor geeft aan sommaties. Opstandigen hebben in Kenia een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 hectaren waardevolle ceaerbossen heeft vernield en die men nog niet meester is. Honderden boswachters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het graven van een grote greppel De brand ontwikkelde zich in het gebied, dat enige weken geleden het centrum van massale verdrijving van stamleden der Kikoe joes was. Verkenningsvliegtuigen hadden kort na dè ontdekking van de brand zeven mannen waargeno men bij de vuurhaard, aldus de woordvoerder. Staking in haven van New York breidt zicli uit De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New York dienst doen, staken sinds Zaterdag jj. Hier- bü hebben zich gisteren de havenar beiders. uit solidariteit aangesloten. Het scheepsverkeer ln de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te worden. Het 34.183 ton metende Britse pas sagiersschip Caronia is in de nacht van Woensdag op Donderdag met de Cunard-pier in Manhattan in botsing gekomen: dit was een gevog van het feit. dat het schip zonder sleepboot- hulp moest nemen. De vereniging voor handel en in dustrie te New York heeft president Eisenhower gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven; de vereniging noemde de sta king een gevaar voor de internationa le handel. Levenslang geëist wegens moord Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank levenslang geëist wegens de moord op de 72- jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden teza men op Woensdag 30 Augustus jj. deze oude man met- een hamer en een broodmes des morgens bü het krieken van de dag in zün tuin van het leven te hebben beroofd. Twee dagen tevo ren hadden zü dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De oudste der beide verdachten had vroeger voor de tuinder gewerkt en meende te weten, dat deze des mor gens vaak met vrü veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Met zün jongere maat besprak hü het plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. Zii wachtten de tuinder op de be wuste morgen op. brachten hem met de hamer en het mes met vereende krachten ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zün portefeuille, waarin f 700 bleek te zitten, en spoed den zich daarna op fietsen naar hun werk. Maar voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zijn buurman, die hem om 6 uur die morgen vond. wie de daders waren geweest. De mannen werden gearresteerd en vielen al spoedig door de mand. Thans is tegen belden levenslang geëist. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigen schappen verminderde toerekenings vatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hü had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauffeur te Alkmaar. De oudste werd door zü'n verdediger geschilderd als een fantast zonder wilskracht. Uitspraak 19 Februari. „Doris Rijkers" op Strekdam De reddingboot „Doris Rükers" uit Den Helder die deelneemt aan 't reddingswerk in Zeeland, is op de strekdam bü Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver od de strek dam. Een motorboot van het kabel- schip ..De Poolster" heeft getracht de reddingboot uit zün benarde po sitie te bevrijden. Dit is niet gelukt tengevolge van de sterke ebstroom. Er is thans om sleepboothulp ver zocht. De stormschade in Zandvoort. De stormschade aan gemeentelijke eigen dommen te Zandvoort wordt nader ge raamd op f 150.000, die aan particuliere eigendommen op bijna f 130.000,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4