NOG DRIE VROUWEN IN ABBENBROEK England Spiel andermaal onderwerp van gesprek in het Lagerhuis Bij Voornse kanaal wordt om de dijk gevochten Zeventig jarige zag verwanten verdrinken PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 le blad - pag. S Een verlaten dorp Scheveningers beleefden hachelijk avontuur (Van een onzer speciale verslaggevers.) Abbenbroek is een verlaten dorp. De vrouwen en kinderen zijn gisternacht weggevoerd. Er zijn nog maar enkele tientallen inwoners in het dorp aan wezig. Dat zijn zij, die over een eigen wagen beschikken, en op eigen verzoek blijven. Onder hen bevinden zich drie vrouwen. Men ziet verlaten dorps kernen in de watervlakte. Manschappen van de rijkspolitie en marechaussees zjjn er om er het intense verkeer te regelen over de weg, die Abbenbroek nog met de rijksweg verbindt, een verbinding, die ook al onder water heeft ge staan. Een zwakke schakel. Dat verkeer betreft colonnes vrachtauto's met materiaal en mensen, op weg naar Zuidland om te vechten voor het behoud van de dijken. De politie is er ook om te waken, want er is in Abbenbroek geplunderd. Burgemeester nam geen risico De verwachting van stormachtige wind en hoog water deed de burge meester Woensdagavond het grote besluit nemen Abbenbroek te eva cueren. De dorpskern, die vrij hoog ligt, en tot nu toe vrij van water bleef, heeft maar één verbinding over. De weg over een dijkje naar de weg Rotterdam—den Briel. En die verbinding is een weliswaar groot, maar ook zwak bezit. Woensdagavond liep het water in de overstroomde polders ongeveer 80 centimeter op, onder invloed van het opkomend tij. De weg werd overstroomd. Hij is ge lukkig bruikbaar gebleven, want net water is weer gezakt. Maar als dit dijkje zou breken, zou Abbenbroek volkomen geïsoleerd zijn. Dit risico werd niet genomen en zo kwam van de burgemeester het verzoek binnen, direct met evacuatie te mogen be ginnen. Het gebeurde. De reddingscolonnes kwamen in actie. Eerst waren de vrouwen en kinderen aan de beurt, die werden afgevoerd, daarna de mannen, die niet de beschikking over een eigen wagen hebben. De anderen mochten op eigen risico blijven, maar het waren er niet veel. De evacuatie had een vlot verloop en gistermorgen was zij voltooid. Abbenbroek lag gisterochtend on der de zon als een donkere plek in een onafzienbare watervlakte. Het trieste beeld dat men overal in het verdronken land ziet. Polders die binnenzee zijn gewor den. Langs de dijk ligt een chaos van aangespoelde vaten, planken, huis raad, wagens en een enkel cadaver. Een enkele maal is er een langge rekte streep van kleine rode en gele stippen, die het sombere grijs van de vloed breektduizenden appelen, die op drift zijn geslagen. De kruinen van de vruchtbomen en de takken van de knotwilgen kan men nog zien. Het zijn met de nog overeind staande hofsteden de enige dingen, die de wrede eentonigheid van de water vlakte breken. Over de dijk vracht auto's volgeladen met te hulp snel lende mannen. Abbenbroek is leeg. Er lopen nog een paar honden rond en enkele boeren gaan de varkens hokken van de huizen, die nog droog liggen, na, of het nodig is de dieren in veiligheid te brengen. Ze ziin ook bezig in een gevonden trog voedsel voor de beesten gereed te maken. Bij de kerk liggen een paar sloepen tegen de walkant aan. Het zijn reddings boten van Scheveningse loggers, die hier Zondag reeds aan het werk zijn gegaan en de bewoners van de afge- ADVERTENTIE Hebt Gij ook al rheumatiek Wie dekwellingen van rheumatiek of van rheuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmlddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker'8 Kloosterbalsem: „Geen goud zogoed legen boerderijen in de polders rond. Abbenbroek en Beenvliet in veiligheid te brengen. Twee Scheveningers zijn bezig de sloepen op het droge te halen. Zij hebben hun werk gedaan. Zij kunnen terug naar Scheveningen. In de duisternis Een van hen. E. de Niet, vertelt 't sobere verhaal van wat zii hier rond Abbenbroek hebben gedaan. Toen Zondagmorgen de ramp bekend werd werden twee reddingsboten op vrachtauto's gezet. Elke boot kreeg een bemanning van vijf man mee, Die reden naar de Zuid-Hollandse eilanden. Zij kwamen in Abbenbroek terecht, tegen de avond werden ze naar Heenvliet geroepen omdat daar men sen op een boerderij in nood waren. Zij kregen een gids mee Ergens in de duisternis langs de dijk haalden ze de sloep van de wagen en brach ten hem te water. De chauffeur bleef bij zijn auto achter. Ze roeiden de polder in. maar kon den de boerderij niet bereiken want het opnieuw doorbreken van een dijk deed een vloedgolf de polder inkol- ken en door die golf werden zij ge grepen. Zii sloegen in de wilde stroom op drift en dachten dat hun laatste uur geslagen had. Op een hek langs de weg liepen ze vast en hun sloep dreigde te kapseizen. In de duisternis ontdekten zij op enige afstand een telefoonpaal. Een der mannen ging te water, op een bietenhoop aan. die de felheid van de stroom brak. Het gelukte hem een lijn aan de paal vast te maken. De sloep kon op die manier in een be hoorlijke positie worden gehouden zolang de stroom aanhield. Maar voor het zover was. hadden ze al drie uur in het grootste gevaar verkeerd. Twee uur daarna kwam de redding opdagen. De chauffeur, die bij de auto achtergebleven was, had gemerkt wat er gebeurde en ging Generaal Rïdgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, is gisteren op Schip hol geland, na een rondvlucht te hebben gemaakt boven het geteisterde gebied van Nederland. Hfj was vergezeld door luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, zijn plaats vervanger voor de luchtmacht, Admiraal André Lemonnier, zijn plaatsvervanger voor de marine; Kolonel B. M. P. van Griethuisen, de Nederlandse militaire ver tegenwoordiger bij SHAPE en kolonel Paul Wittouck, de Belgische vertegenwoordiger De opperbevelhebber confereerde met Nederlandse en Amerikaanse militaire autori teiten in Den Haag en vertrok 's middags weer naar Parijs. Generaal Hasselman (links) was ter verwelkoming op Schiphol aanwezig. „Waarom werden Neder landse agenten in Engeland gearresteerd" (Van onze Londense correspondent). Het labour-lid in het Lagerhuis, Arthur Lewis, die vorige week enige vragen heeft gesteld over het England Spiel, zulks naar aanleiding van de verschijning in Engeland van het boek van Giskes. de vroeger chef van de Duitse contra-spionnage ln ons land, is op deze kwestie teruggeko men. Hij vroeg in het Lagerhuis of de minister van buitenlandse zaken de informatie, gegeven aan de Neder landse Parlementaire Enquête Com missie, tijdens het in Londen inge stelde onderzoek, wilde publiceren De onder-minister van buiten landse zaken, Anthony Nutting, ant woordde dat een samenvatting van de verstrekte gegevens als bijvoegsel opgenomen was in het rapport van de commissie. De heer Lewis vroeg of er geen hulp halen. De veerman van Heen- vliet roeide door de stroom, die in middels minder wild was geworden, naar de sloep en wilde allen aan boord brengen. Maar een tweetal nam er geen genoegen mee, op red ding te ziin gegaan en zelf gered te worden. Men wist de veerman over te halen, in diens roeiboot een tocht te maken naar de boerderijwaar heen zij waren gezonden. Zij vonden die hofstede verlaten, maar onderweg pikten zii uit een ander huis nog vijf mensen op. die in doodsangst ver keerden. en zii brachten die in Heen- vliet aan wal. Vóór dit hacheliik avontuur had den zii nog 20 vrouwen en kinderen bij Abbenbroek uit onder water lopende huizen langs de diik gehaald. Met hun auto brachten zii deze geredden in Abbenbroek binnen. Maandagmorgen kwamen de aflos sers, konden zij droog goed aantrek- ken en rust nemen De „Salland" vergaan SLOEPEN AANGESPOELD. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip ..Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is. Verbinding met Voome staat op spel (Van onze speciale verslaggevers.) Op Voorne en Putten heerste giste ren een gespannen toestand. De ver binding van Voorne met Rotterdam en het droogblijven van het gebied rond Zwartewaal stond op het spel. De Oostelijke dijk langs het Voornse kanaal bij Nieuwersluis dreigde door te breken. Met man en macht werd er gezwoegd om dat te voorkomen. Vrij willigers en materiaal werden er in allerijl heen gezonden. Met het hoge tij van de nacht steeg het water ln de Keenvlietspol- der ongeveer 80 centimeter. Dit wa ter komt door de dijkbreuk bij het Haringvliet. Het oplopen had tot ge volg, dat het water ln de overstroom de polder ongeveer anderhalve me ter hoger kwam te staan dan in het Voornse kanaal. Als de dijk, die ern- Ontroerende tonelen bij evacuatie Te Bergen op Zoom zijn gisteren vluchtelingen uit Stavenisse aange komen. Ontroerende tonelen hebben zich afgespeeld. Familieleden, die met verschillende aken waren aange voerd, en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ontmoeten elkaar hier weer voor het eerst. Wij waren getuigen van de vreug de van een man uit Stavenisss. die zijn vrouw en beide kinderen terug vond. De Molenaar Hoek uit Ooster- land op Schouwen en Duiveland ver telde hoe hij met een kind door mid del van een amphibievaartuig van het dak van zijn woning was gered. Twee dagen en nachten hadden zij in een huilende storm en een ijzige koude od dat dak een toevlucht moe ten zoeken. De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt wordt echter verre overschaduwd door het leed, dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70- jarige opa Brouw uit Stavenisse ver telde ons, dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In vijf minuten stond het water 1.50 meter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen, om daar na langzaam de maximum stand van 5'/2 meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weggespoeld, en men moest zich oo het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het hele huis op instorten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hierbij verloor opa Brouw ziin dochter en zag hij verscheidene leden van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mii mee- zwommen. kunnen redden." zegt hij met gesmoorde stem. terwijl de tra nen hem opnieuw in de ogen kwa men. Een voor een Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personen dreef op een wegge slagen "dak door" de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een longe man. die ziin huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op een stuk diik, waarop 7 huizen overeind stonden, bevonden zich on geveer 40 mensen. De dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen werden bedolven. Al het vee uit de eens zo welvarende pol der is verdronken op 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Ber gen oo Zoom zagen wii nog een drie jarig kindje. Het zat 'met grote ver baasde ogen naar de drukte rond om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. ..Gisterenavond heeft zij erg ge huild om haar vader en moeder,' vertelde een der Roode Kruisver- pleegsters. maar ze zal die niet weer zien Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en enkele personen ziin zelfs krankzinnig geworden of hebben het gebruik van hun stem verloren. Een identificatiecommissie is thans bezig de bti de overstroming te Sta venisse omgekomenen ter plaatse te registreren. stige tekenen van verzwakking toont en op sommige plaatsen reeds wordt overspoeld breekt, stort het water zich in het kanaal en het is niet denk beeldig, dat dan de dijk aan de over zijde door dezs krachtige watervloed wordt gebroken. Dat zou betekenen, dat het gebied rond Zwartewaal ook zou onderlopen. Met het breken van de dijken zou ook de enig overgeble ven verbinding tussen Rotterdam en Voome (en dus ook Hellevoetsluis) ~*egvallen. Met man en macht Honderden hulpkrachten gingen aan het werk om de dijk te behouden. Heenvliet is het centrum van deze hulpverlening. Het dorpje ligt droog. Hier is alles geconcentreerd voor aanvoer van mensen en materiaal voor de dilken langs het Voornse ka naal en bij Zuidland. Od het bemodderde dorpspleintje staan vrachtautos en bussen opge steld. Zij vervoeren mensen en werk tuigen naar de bedreigde plaatsen. Er is een kledingdepot, men kan er voedsel krijgen en het is er een druk te van belang. Vrijwilligers staan er in afwachting om naar de bedreigde plaatsen te worden gezonden, om de onvermoeide werkers aan de dijken af te lossen. Van Spijkenisse trekken de colon nes vrachtauto's naar Heenvliet. Daar verspert het water de provinciale weer. die naar het Voornse kanaal leidt. Men kan er alleen passeren met een speciale toestemming als men naar Abbenbroek wil. Voor Hellevoet- sluis moet men naar Heenvliet rijden en vandaar naar Nieuwersluis om lanes het kanaal ziin bestemming te bereiken. Zo'n tocht werd eisteren al als eevaarlilk beschouwd. Voorbereid op nieuwe overstromingen staat hulp "•ereed om de mensen in veiligheid te brengen. Men mag slechts hopen dat deze hulp niet nodig is. Mijnwerkersbond in Saar land verboden De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mtinwer- kersbond. die een onwettige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en lede*, aldus de rege ring. ziin lid van de communistische partij, die de bond als mantelorgani satie wil gebruiken. Bij de bond ziin 42.000 mijnwerkers aangesloten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen (toez.) W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.), H. Roest te Beuningen. Geref. gemeenten. Bedankt voor Bors- sele, M. Heerschap te Wageningen. Feuilleton FLAMINGÜ-EILANl) Vertaald uit het Engels door DOROTH1 QUENTIN HOOFDSTUK 25. Doordat Olivia de volgende dag een hevige rheumatiek-aanval kreeg, zag Toni de eerstvolgende dagen Carlos niet weer. hetgeen hun veel pijnlijks be spaarde. Gedurende 14 dagen moest Olivia in bed blijven. Ze protesteerde hevig en was een lastige patiënt. Toni, die blij was, dat ze eindelijk écht ver- pleegsterswerk te doen kreeg, vergat al haar andere zorgen en concentreerde zich op haar werk. Ze trok haar uni form aan een licht tropenmodel, dat ze in Londen had gekocht en verrast constateerde ze. dat ze het prettig vond weer 'n uniform aan te hebben. Ze was vol geduld en heel handig, ook al zucht te de oude vrouw onder haar behande lingen. „U hebt me opgedragen er voor te zorgen, dat U Uw 80ste verjaardag in volle fleur kunt vieren," zei ze op gewekt, „en ik ben van plan dat te doen. Als U te vroeg opstaat, bederft U mis schien alles." „Ik wist, dat je een kleine baas zou worden, zodra je zo'n gesteven schort aantrok," kreunde Olivia. „Maar ik moet toegeven, dat je er heerlijk koel en ef ficiënt in uitziet. Omijn arme be nen Toni ging niet al te zeer op het ge steun en gejammer in. Ze deed alles wat ze kon. 's Avonds at ze samen met Olivia in de slaapkamer en ze maakte altijd, dat ze weg was. wanneer Carlos kwam om rapport uit te brengen over de stand van zaken op de onderneming. Hij scheen haar evenzeer te vermijden als zij hem. en ze vond het best zo. Hij moest Fisk op bevredigende wijze gerust gesteld heb ben, want deze merkte de morgen ha 't voorval volkomen onbevangen op: „Ik ben blij. dat je gisteravond goed thuis bent gekomen, Toni. Ik zat er net over te denken om weg te rijden, toen Carlos er aan kwam, doorweekt van de regen" Ze had hem niet aangekeken en ge antwoord: „Ja. het is geen pretje moei lijkheden met je motor te hebben bij zo'n stortbui." En daarbij was het gebleven. Haar plotseling verschijnen in uniform scheen op iedereen grote indruk te ma ken. Enigszins geamuseerd stelde ze dit vast. Fisk keek haar met nog meer aan bidding aan dan anders, Nigel glimlachte voortdurend tegen haar. Alleen Rita keek haar bezorgd aan. „Ik hoop, dat dit niet betekent, dat Grootmama werkelijk erg ziek is," zei ze scherp. „Nee. het betekent alleen, dat ik ter verandering nu eens wat uit ga voeren voor het geld, dat ik verdien." antwoord de Toni luchtig. En inderdaad vond ze het verplegen van Olivia prettiger dan haar leventje van niels-doen, dat haar eigenlijk geen bevrediging schonk. Bij toerbeurt kwa men de familieleden de oude vrouw be zoeken. Fisk werd zo nu en dan wegge stuurd, omdat hij naar zijn groot moeders smaak tè medische vragen stelde. Als één van de andere familiele den dergelijke vragen gesteld had, zou ze er uit geconcludeerd hebben, dat ze op haar dood zaten te wachten „Die jongen is een stijfkop," zei ze nu enkel. ,U zult zijn hart breken, als U hem niet de gelegenheid geeft medicijnen te studeren," antwoordde Toni. „Kom. kom. harten breken niet zo ge makkelijk. liefje. Ik wou, dat hij tien jaar ouder was. Toni lachte, geduldig de benen van de oude vrouw masserend. „Ik geloof, dat U me nog steeds aan de man wilt helpen. Maar ik heb het vaste voornemen onge trouwd te blijven. En carrière als ver pleegster te maken. Hoofdverpleegster in het Graylands ziekenhuis b.v. wat vindt U daarvan?" Olivia vond het hoogst onwaarschijn lijk. dat een meisje met zulke handen en zo'n gezichtje ongetrouwd zou blijven, maar ze ging niet verder op het onder werp in en begon te praten over de fa milie van haar overleden echtgenoot, door haar ziekte had ze meer dan anders gelegenheid terug te denken aan lang ver vlogen tijden. Toni luisterde graag naar haar verhalen. „De Burdens hadden een neus voor geldverdienen. Oorspronkelijk was de naam Bourdon, maar ze werd veramerikaanst. Ze vluchtten uit Frank rijk tijdens de Franse Revolutie en brachten heel wat geld en juwelen mee. Ze vestigden zich aanvankelijk in New Orleans en begonnen daar opnieuw. Met hout en katoen. Ze vertrokken echter uit Amerika om andere moeilijkheden te voorkomen en kochten Flamingo Eiland voor een appel en een ei Toni luisterde geboeid naar haar ver halen over deze oude Franse familie van spelers en planters en mooie vrouwen in een tijd vol wilde avonturen. „Iemand zou er eens een boek over moeten schrij ven." merkte ze in volkomen ernst op. Olivia wist al deze figuren uit het ver leden te doen leven, evenals de glorie van Floriana. „Wat zou dat voor zin hebben." ant woordde Olivia, terwijl ze haar schouders ophaalde. ..'t Is allemaal voorbij: Ver gane glorie. Er is geen enkele Burden meer. die een avontuur aan zou durven een naam voor zichzelf zou kunnen maken „U vergeet Fisk," wees ze de oude vrouw terecht, „En er zijn allerlei soor ten avontuur. Fisk zou een groot dokter kunnen worden, een beroemd chirurg. Hij zou de wereld misschien kunnen verrijken door zijn kennis in plaats van alleen maar van zijn rijkdom te genie ten „Je bent een idealiste, Toni. De meeste idealisten zijn het alleen in naam en accepteren graag gemakkelijk geld Maar jij bent een uitzondering." Toni zag zichzelf niet als een idealiste. Ze had alleen maar haar hele leven hard gewerkt en geleefd tussen mensen, die hard werkten om hun brood te ver dienen. Ze kon zich het gezichtspunt van iemand, die een groot fortuin geërfd had, niet goed indenken. Terwijl ze door de verpleging van Olivia Carlos kon vermijden, zag ze door ditzelfde werk Mark extra veel. Hij kwam bijna dagelijks naar Olivia kijken en bij zijn eerste bezoek had hij met een lachje naar haar uniform gekeken. „Ze ziet er écht uit in dat ziekenhuis- pak, vindt U niet dokter?" merkte Olivia op, die Mark's blik volgde. Er waren lachrimpeltjes bij haar ogen. „Ik ga ech ter nog lang niet dood, al verga ik soms van de pijn." „U gaat inderdaad nog niet dood," zei Mark lachend, „en ik zal U iets geven om de pijn te verzachten. Het is niet helemaal afdoende, maar het helpt. We zullen doen wat we kunnen." „Dokters en advocaten en koningen spreken altijd over zichzelf in 't meer voud- Belachelijke gewichtig - doenerij!" mopperde Olivia ondankbaar. (Wordt vervolgd.) 29. „Wat?!" riep Pat O'Nozel verschrikt, „was het geen tijdbom, wat ik in zee smeet?!" „Een tijdbomherhaalde de kapitein, zijn vuisten ten hemel heffend, „hij ziet een chronometer aan voor een tijdbom!!" Hij slikte en paar maal krampachtig en vervolgde toen met een hese stem: „Jullie hebt aan de neuzen van mijn bemanning gedraaid, mijn passagiers lastig gevallen, in mijn hut rondgesnuffeld, mijn instrumenten weggegooidNU IS HET UIT! Jullie wor den voor de verdere reis opgesloten; dan hebben we geen last meer van jullie!!" En zó werden de grote detective en zijn assistent Panda even later door twee stevige matrozen weggevoerd. Dit trok de aandr cht van de twee spionnen, die irmiddels weer wat waren bijgekomen. Zij wendden zich tot de kapitein, die de twee gevangenen met duistere blik ken nakeek. „Wat is er aan de hand?" „Twee gekken", ant woordde de kapitein, .zij worden opgesloten." De spionnen wisselden een blik van verstandhouding. „Prachtsky!" fluis terde de kleine, „wij kijken, waar zij opgesloten worden, uu zij ontsnappen ons niet meer!" „Grrrlwts", gromde de grote „wij krijgen zevannacht!" aanleiding was voor een verder on derzoek, aangezien uit het rapport blijkt dat alle documenten, op de zaak betrekking hebbende, in Londen bleken te zijn vernietigd. De heer Nutting zeide dat dit niet de verantwoordelijkheid was van het departement van buitenlandse zaken, doch van het niet meer be staande departement voor economi sche oorlogvoering. De minister verklaarde nogmaais dat de Nederlander Lauwers geen verraad heeft gepleegd. De heer Lewis wilae verder weten waarom de twee uit Duitse gevan genschap ontsnapte Brits-Nederlandse agenten P. Dourlein en W. B. Ubbink. bij hun terugkeer in Engeland in 1944 waren gearresteerd. De minister antwoordde dat zij van 27 Mei tot 20 Juni in arrest waren gesteld, als extra-voorzorgsmaatregel in verband met de invasie, en dat dit in geen en kel opzicht tegen hen pleit. De heer Lewis, die het uitermate vreemd achtte dat eigen agenten, die bijna door de Duitsers ter dood ge bracht waren, in Engeland werden gearresteerd, vroeg wederom of deze zaak geen nader onderzoek ver diende. Er kan hierbij worden aangetekend dat de beide personen op 1 Februari 1944 in Engeland terugkeerden. Gis kes bedacht na hun ofttsnapping een tegenzet, en liet Londen weten dat beiden voor de Duitsers werkten. Ze kregen toen huisarrest, dat wil zeg gen dat hun bewegingsvrijheid werd beperkt. Toen de invasie naderde, werden zij voor alle zekerheid gearresteerd. Volgens Giskes was Londen pas door dit tweetal op de hoogte gebracht van het England Spiel. De heer Lewis zeide ons dat hij Churchill en Eden verzocht heeft een delegatie te ontvangen, bestaande uit hemzelf, de uitgever van het En gelse boek en enige leden der voor malige ondergrondse beweging in Nederland, om nadere opheldering te vragen. Dourlein's boek, dat reeds in Neder land is verschenen, zal ook binnen kort in Engeland uitkomen. Het proces-Oradour Tegen slechts een der Duitsers doodstraf geëist De regeringscommissaris bij het militaire tribunaal in Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen de afwezige kapitein Kahn en andere officieren en onder-officieren, die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur-Glane door een af deling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de wel aanwezige beschul digde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uit voerden zijn dwangarbeidsstraffen geëist. Daartoe behoren de aanwezige beschuldigden Bleschke, Frenzel, Pfeuffer, Daab, Degenhardt en Boeh- me. De eisen brachten beroering teweeg onder de familieleden van de slacht offers van Oradour, die zich op de dichtbezette publieke tribune bevon den. De president van de rechtbank, Nussy Saint Saens moest om stilte verzoeken. De openbare aanklager gaf als zijn mening dat Frenzel, Pfeuffer, Daab, Bleschke, Degenhardt en Boehme in Oradour slechts de orders hadden uit gevoerd die zij gekregen hadden. Uit het requisitoir van Gardon viel op te maken dat hij ook de doodstraf zou eisen tegen de Elzasser Boos. die als sergeant een belangrijke rol heeft gespeeld in de moordpartij. Boos zal met 13 andere Elzasser beklaagden, nadat de Duitsers veroordeeld zijn, vermoedelijk Maandag, voor het ge recht verschijnen. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 7 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muz. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.13 Gram.muz. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muz. (9.359 40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 1005 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram.muz. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Metropole orkest en solist. 13.50 Radio, weekjournaal. 14.15 Gram.muz. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Gram.muz. 15.15 „Het centrale vriendschapsfeest Pasen 1953. 15.30 Gram.muz. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.05 Gram.muz. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Philharmonisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Hawaïïan- muziek. 18.45 Gram.muz 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO; 19 30 ..Pas separtout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gram.muz. 22.40 „Onder de pannen". hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. muz. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Geestelijke lie deren. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche Kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Promenade Orkest. 8.55 Gram.muz. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muz. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muz. <12 30— 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. (In de pauze: Gramofoonmuziek). 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muz. 14.20 Engelse _les. 14.40 Amateuruit zending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Radio Philharmo nisch Orkest. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Piano, hammondorgel en zang. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muz. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Gram.muz. 20-20 „Lichtbaken", causerie. 20-40 „100 Jaar Kromstaf'. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws 23 15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Gram.muz

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2