HENGELO'S NIEUWS Het Watersnood-Comité deelt mee: Twente hakt rijshout voor de rampgebieden Giften Nationaal Rampenfonds ViOJDAG 6 JftDttU.ilU 1953 DAGBLAD le blad - pag. 2 Bijdragen voor Rampenfonds blijven binnenstromen Gistermiddag is alhier begonnen niet het inzamelen van gelden voor het Nationaal Rampenfonds door middel van een huis-aan-huis collec te. Gisteravond was een bedrag van f 56.000,- bijeen. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat belang rijke bedragen rechtstreeks werden overgemaakt. Zo vond de N.V. Heemaf onmiddellijk f 50.000,- als voorschot op een door personeel en directie ter beschikking te stellen bedrag. Perso neel en directie der N.V. Gietart stel den f 2677,12 beschikbaar, terwijl bo vendien werd aangeboden een gedu peerd gezin te adopteren en weer ge heel te installeren. Onder het motto: Snelle hulp is dubbele hulp werd vanmorgen een partij batterijen voor ontvangsttoe stellen van een fabriek alhier voor burgemeesters in de rampgebieden gedropt. De batterijen waren gister avond gevraagd en werden vannacht naar het vliegveld Eindhoven ver voerd. Het doet zeer sympathiek aan. dat de Union Nationale des Associations Familiales, waarmee Twente zulke uitstekende betrekkingen onderhoudt wegens het opnemen van Franse kin deren na de bevrijding, aangeboden heeft een grote groep kinderen ter verpleging op te nemen. Ook al zal van dit aanbod waarschijnlijk geen gebruik gemaakt worden, doet het toch goed. dat Frankrijk de lage lan den niet vergeet. Ook Mitcham leeft mee Dat ook Mitcham meeleeft met de ramp die Nederland heeft getroffen blijkt uit een brief, welke Cesil Dale, de bekende organisator van de sport- uitwisselingen Hengelo—Mitcham en voorstaande figuur van de Rotary- club te Mitcham, zond aan Ds. K. T. Gorter, secretaris van de Hengelose Rotary-club. De brief luidt: ,De Rotaryclub te Mitcham heeft mij opgedragen aan U uitdrukking te ge ven aan ons diep meeleven met al Uw landgenoten, die zo vreselijk ge leden hebben door de overstromings ramp. Wij doen dit. omdat wij in Mit cham ons met Hengelo verbonden gevoelen door vriendschap, sport en cultuur. Meld ons welke hulp door ons kan worden geboden en bii hèt lijden te verzachten". Revue voor Rampenfonds De netto recette van René Slees- wijk's Nederlandse Revue, welke gis teravond in het kader van een AVRO- toumee in het Concertgebouw werd gebracht was bestemd voor het Na tionaal Rampenfonds. Alleen onder deze voorwaarde is het opvoeren van een dergelijke revue enigszins aan vaardbaar. Het behoeft geen betoog, dat de artisten. hoe ze ook hun best deden, niet dat bereikten, wat an ders met een zo goede revue, waarin vooral de Engelse dansgroep „The London Starlets met Joy Sefton als solodanseres en de Engelse cabare tière Betty Eemery een belangrijke rol spelen, kon worden behaald. Hoofdfiguren waren de jubilerende artisten Piet Muyselaar en Willy Wal den. De aankleding was voortreffe lijk. Aan costuums en decors was grote aandacht besteed. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Geert, z.v. B. Venema en H. Lindeman - Hendrikus Antonius. z.v. A. J A. Voortman en F. H. C. Grander Marinus Theodoor, z.v. H. Hidding en T. H. Kloster - Ine Hendrika, d.v. G. H. ter Mors en G. H. Floors - Eg- bert, z.v. C. Steinman en A. Essen, Ge huwd: I. J. Tamminga 32 j. en H. J Brongers 32 j. - W. J. Leef tink 24 j. en C. M. Nijhuis 19 j. Ondertrouwd: B. J. Nijhof 22 j. en J. H. M. Olde Olthof 21 j. Overleden: M. W. Wilms 34 j. v. v. H. J. Alferink - J. P. Wester hof 1 j. STAD DELDEN. Geboren: Gerdina Elisabeth Hillegonda, dv C Boet en J E Prigge; Hendrika Berendina Maria, dv G J Visschedijk en J G M Baake. Overleden: J M Analbers, 6 6j., e.v. H B H Overmars; W H Bitter, 62 j„ wedn. v. C H Stoffel; B Nijhuis, 70 j.: M G J Nijhuis, 76 j., e.v. H Dwars, won. te Ambt Delden. AMBT DELDEN. Geboren: Jannie Jenneken dv H J Harmsel en J A Hoe- vink; Johannes Hermanus v G J Sie- gerink en G B Exterkate; Jan Hendrik Albert zv J W Hesselink en G W Berg huis; Hendrika Geertruida Theresia dv G R Michorius en J B Broekhuis; Gertru- dis Maria Elizabeth dv G H J Leferink en A M S Bebseler; Hendrika Gezina Henedina dv H G Goorhuis en G F Pe terman; Cornelis Johannes Arnoldus zv G A Vrielink en B M Siemerink; Her mine Agnes Maria dv W J Assink en A W Eijsink; Berendina Wilhelmina Maria dv H G H Visschedijk en W B Uunk; Bernardus Hendrikus zv M H Spanjer en B W W B ten Dam; Leonardus Gerhar- dus Maria zv B H Kiezenbrink en J M Schreijer; Anna Petronella Maria dv J G ten Dam en J J Vehof; Bernardus Ger- hardus Franciscus zv A B Kamp en H C M ter Braak: Marinus Hubertus zv H J Tibbe en J G Huisstede. Gehuwd; J L BrancLriet 24 j. won te Wierden en H M Th Wensink 21 j; A A Breukers 35 j.. won te Stad Delden en A G Raanhuis 23 j; A T Asbroek 26 j en H B Franke 28 j. won te Hengelo (O). Overleden: E J Warmelink 71 j (Wiene); A Vunderink 62 j (Hengevelde): H Nijhof 84 j (Del- deneresch): H J Lensink 74 j (Bentelo); M G J Nijhuis 76 j (Hengevelde). Waar gaan we heen? Vrijdag 6 Februari HENGELO Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur The greatest Show on Earth. Kunstzaal, 2.30—5 uur Exp. affiches. Amstel Hotel, 8 uur Verg. Bond v. huis- en grondeigenaren. ENSCHEDE Aihambra: 3. 6.45 en 9.15 uur: The greatest show on earth. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Der Fürst von Pappenheim. Schouwburg Bioscoop: 3, 6.45 en 9 uur: Les Miserables. Bioscoop Irene: 3, 6.45 en 9 uur: De lok kende wildernis. Het Witte Huis: 8 uur: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". Schouwburg Ons Huis: 8 uur: Bonaven- tura (Rott. toneel). Groot deel der ingezamelde goederen verzonden MET GEJUICH ONTVANGEN. Zeven wagens vervoerden gisteren een groot deel van de in deze gemeen te ingeleverde goederen naar de Ri- vièra-hal in Rotterdam, die momen teel is ingericht als evacuatie-cen trum. Uit de verhalen van de bege leidende Roode Kruis-mensen blijkt, dat men hier grote hoeveelheden van allerlei soort kan gebruiken. De eerste wagen dekens, beddegoed en kleding werd met gejuich ontvan gen. Men viel de Roode Kruisman om de hals van vreugde om de welkome zending en binnen zeer korte tijd was de wagen gelost en kwam alles ter bestemder plaatse. Honderden men sen konden zodoende op korte ter mijn door de in Hengelo ingezamelde goederen worden geholpen. Verder gingen nog een paar wagens naar den Haag (verzameldepot Roode Kruis) en een naar Breda. Ook in Breda, waar vele evacue's zijn onder gebracht. was de'vreugde groot over de door Hengelo gezonden goederen. Dank zij de spontane medewerking van diverse bedrijven en zakenmen sen, die hun vrachtwagens ter be schikking stelden voor het vervoer, had tot heden een vlotte afvoer plaats Vooral de chauffeurs komt een warm woord van hulde toe. die hetzij over dag of des nachts, achter het stuur klimmen om de tocht naar het Wes ten in te zetten. Dit geldt eveneens voor de vrijwillige helpers in De Wet straat voor het opladen van de wa gens. V.V.D.-candidatcn voor de gemeenteraad In een gisteravond gehouden alge mene ledenvergadering der Voiks- parcü voor Vrijheid en Democratie is oesloten, voor de komenae gemeen teraadsverkiezingen met de hierna volgende lijst uit te komen: 1. Drs. P. J. Montagne; 2. mevr. H. A. A. L. de Vries-van der Hardt Aberson; 3. F. G. Stork; 4. C. H. ten Zeldam; 5. J. Jansen; 6. Ir. B. H. ter Kuile; 7. mevr. L. Sieversten Cate: 8. B. J. G. Bergink: 9. J. J. de Monchy; 10. W. Noordegraaf; 11. B. W. Swart dpi. Ing. Uit deze lijst valt te concluderen, dat de beide thans voor de V.V.D. zitting hebbende raadsleden niet als zodanig zullen terugkeren. De heer Ter Kuile heeft wegens gezondheids redenen geen verkiesbare plaats kun- nén aanvaarden. Concerten en andere bijeen komsten uitgesteld Wegens de wel zeer bijzondere om standigheden, welke het houden van concerten en andere bijeenkomsten niet wettigen aan de vooravond of op de dag? waarop de vele doden, welke de watersnood eiste, zullen worden herdacht, zijn de concerten van „Ar- monia" en de accordeonclub „Inter mezzo" uitgesteld. Ook een bijeen komst van de Indische Buurt zal niet doorgaan. Nieuwe wegen, nieuwe panden In de wederopbouw van de binnen stad en de uitvoering van de plannen, welke voor het nieuwe centrum wer den opgesteld, komt meer en meer tekening. Zo zullen in de binnenstad in de komende zomer weer een aantal winkeloanden worden gebouwd. Be langrijk in dit verband is de aanleg van een nieuwe moderne verkeersweg van het Stationsplein naar de Delde- nerstraat. waarmee zeer binnenkort zal worden begonnen. Aan deze nieuwe weg. de Marskant, zijn reeds enige nieuwe panden gebouwd. Als eerste verrees de mooie kerk der Gemeente van Gedoopte Christenen, daarna de garage van de heer G. Ordelman, vroeger gevestigd aan het Telgenplein en tijdens de bombardementen geheel verwoest. Thans zijn aan deze nieuwe weg weer twee mooie panden gereed gekomen namelijk een drukkerij van de firma Schutte Stroop en een ruim pand van de heer J. Walhof, glas- en verfhandel. De modern inge richte drukkerij werd dezer dagen officieel geopend, terwijl gistermiddag de opening nlaats vond van de ruime winkel en glasmagazijn van de firma Walhof. Het laatste pand trekt met zijn twee erote étalages onrr'ddellnk de aandacht. De indeling is uitermate praktisch en volkomen naar de eisen des tiids. Glasmagazijn en verfafde ling zijn zeer ruim. terwijl aan het bedrijf een glassliiperii met moderne machines is toegevoegd. Hengelose Oranje Vereniging BAZAR WORDT UITGESTELD. In een buitengewone bestuursverga dering heeft de Hengelose Oranje Vereniging gisteravond besloten met het oog op de grote ramp. welke ons volk heeft getroffen, de bazar, welke medio Februari zou worden gehouden, uit te stellen tot medio April. De op brengst van deze bazar zal, zoals be kend voor een belangrijk deel ten goede komen aan het Nationale Ram penfonds. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP MIDDELBAAR ONDERWIJS. Ter vervulling van vacatures van lid der commissie van toezicht op scholen van middelbaar onderwijs, ontslaan door periodieke aftreding van de heren Mr. G. Barnasconi en F. Delhez. bevelen B. en W. ter be noeming aan: vacature Mr. G. Barnasconi: 1. Ir. H. A. L. M. Hustinx; 2. Ir. H. C. J. de Jong: vacature F. Delhez: 1. J. W. Mer- tens; 2. Ir. H. Kamerling. Riolering wordt vernieuwd Het komt B. en W. wenselijk voor. dat wordt overgegaan tot vernieu wing der riolering in de Johannaweg en in een gedeelte van de Tuindorp straat. waarvoor een bedrag van f 48.830.is geraamd. De tegenwoor dige riolering biedt door haar hoge ligging geen vrije afvoer van de rio lering in de bloemenbuurt welke daarop is aangesloten, terwijl boven dien de zeer geringe dekking en de staat waarin de riolering verkeert, vervanging noodzakelijk maken. De werkzaamheden vormen een on derdeel van het centraal riolerings plan. Voorts moet worden overgegaan tot verbetering der riolering in de Wemenstraat, de Reitzstraat, de Bo- thastraat en een gedeelte van de Paul Krugerstraat. De tegenwoor dige riolering ligt te hoog en bevindt zich in slechte staat. De kosten zul len f G8.275,belopen. Hulp uit het Duitse grensgebied Het gemeentebestuur van Aalten heeft bericht ontvangen van het ge meentebestuur van de Duitse grens stad Bocholt, dat Bocholt 200 dekens beschikbaar stelt voor de getroffenen in de Nederlandse rampgebieden. Het gemeentebestuur van Bocholt heeft tevens aangeboden 20 Neder landse kinderen in een jeugdtehuis op te nemen. Woensdagavond had burgemeester J. Kneppelhout van Winterswijk be zoek van de Stadtdirektor Fisser van Vreden. die namens de raad deelne ming kwam betuigen met het leed. dat Nederland heeft getroffen. Tevens heeft hij zich georiënteerd op de mo gelijkheden voor hulp die Vreden zou kunnen bieden. Hij heeft een zo groot mogelijke steun toegezegd. Waardering voor Nederlands Gesprek Centrum B. en W. ontvingen een verzoek van het Nederlands Gesprek Centrum om te bevorderen, dat de gemeente aan het werk van dat Centrum steun gaat verlenen in de vorm van een donatie vah ten minste f 10 per iaar. Het doel van het Centrum ls een beter begriD en een luistere waarde ring voor de wederzijdse standpunten te bevorderen tussen Nederlanders van uiteenlopende overtuiging. Om dit doel te bereiken ziin o.a. landelijke deskundigen commissies gevormd. Bovendien ziin er locale- en regionale gesprekcentra en worden om de vier maanden landelijke conferenties be legd. Deze aangelegenheid komt B. en W. voor wel van zodanig belang te ziin. dat het verantwoord is hiervoor de gevraagde financiële steun te verle nen. Twee aanrijdingen Bij de viaduct in de Industriestraat kwamen gistermiddag om half vier een acht-wielige truck met oplegger, bestuurd door H. S.. alhier, en een be stelauto bestuurd door F. L. uit En schede met elkaar in botsing. Beide voertuigen werden beschadigd. Op de hoek Brinkstraat. Weemen- straat. Enschedesestraat botsten twee Dersonenauto's. resp. bestuurd door P. Z. uit Naaldwiik en C. R. uit Apel doorn. Ook hier bleven de gevolgen beperkt tot enige materiële schade. Rijwiel gestolen. J. S.. alhier, heeft zijn fiets onbeheerd aan de Twekke- lerweg laten staan met het gevolg dat het karretje gestolen ls. OVERSCHRIJDING VAN CREDÏET. In verband met de overschrijding van het crediet groot f 24.795 voor uitbreiding van het buizennet der gemeentelilke drinkwaterleiding op de Berflo-es, met f 2791,81 tengevolge van de stijging van de materiaalprij- zen en de verhoging van de algemene opslagen, zal het nodig zijn een aan vullend crediet tot laatstgenoemd bedrag te verlenen. Sierstenen cn edelstenen De heer J. M. Visser uit Den Haag heeft gistermiddag in het Amstelhotel voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gesproken over sierstenen. Hij illustreerde de lezing-met lantaarn plaatjes in kleuren van vele soorten edel stenen en sierstenen. Eerst werden ,de minerale sierstenen en hun ontstaan besproken. De heer Visser vertelde over geschiedenissen, die aan bepaalde soorten sierstenen zijn ver bonden. Ook noemde hij de genezende kracht, die aan sommige stenen in vroe ger tijden werd toegekend. Dit geloof bleek vaak een grondslag van juistheid te hebben. De meeste soorten sierstenen (de z.g. halve edelstenen) zijn ontstaan doordat metalen als ijzer, mangaan en antimoon onder bepaalde omstandigheden konden inwerken op kiezelzuur. Via amethyst, opaal, jade en (als sierstenen gebruikte) koper- en ijzerertsen kwam de heer Visser bij smaragd, robijn, saf fier en diamant. Over de laatste edelsteen gaf hij nog interessante gegevens met betrekking tot prijsbepaling en beïnvloeding. Hij zorgde ervoor, dat zijn lezing niet al te technisch werd door practische bij zonderheden te vertellen over het dragen en behandelen van sierstenen en edelste nen. De kleurenfoto's die geprojecteerd wer den waren uitstekend illustratie mate riaal. De heer Visser wees er nog op, dat vele stenen, (vooral aquamarijn) vaak vervalst worden. Examens T.H. Voor het ingenieurs examen electro-technisch ingenieur slaagden aan de Technische Hoge school te Delft C. L. Bos en J. Keuning uit Hengelo. Geslaagd. De heer R. J. Hauer, van hier, slaagde aan de rijksuniver siteit te Groningen voor het artsexa men, le gedeelte. ZONDAGSDIENSTEN Varf Zaterdag 14 uur tot Zondag 20 uur is de Zondagsdienst der huisartsen als volgt geregeld: Wijk Noord (ten Noorden van de spoor lijn AlmeloEnschede; dokter J. M. Sijtsema, Enschedesestr. 131, tel. 3858. Wijk Zuid: dokter J. van 't Riet, Bui tenweg 11a, tel. 2095. Uitsluitend voor ernstige en dringende gevallen. Huisbezoek vrage men zoveel mogelijk tussen 9 en 10 uur des morgens aan. Dokterstelefoon: b.g.g. aan bovenstaan de nummers stelle men zich in verbin ding met 3741, Rode Kruis. Politiebureau. Ziekenvervoerdoor het Roode Kruis dag en nacht, alleen op medisch advies nr. 3741, politiebureau, alle andere zieken vervoer geschiedt door Atax, tel. 4700 en Gebr. v. d. Bovenkamp, tel. 3610. ApotheekdienstVan Zaterdag 7 Febr. 19 u. tot 14 Febr. 8 u. Apotheek Van der Kamp, Oldenzaalsestraat 4 F en De Boer Oelerweg 32 b. VroedvrouwendienstMej. V. Leyen N. Markt 61, tel. 3833, b.g.g. 3285 en Zr. W. Nijensikkens, Tollensstr. 20, tel. 3606. Wit-Gele Kruis: van 12 tot 23 uur Zr R. Nijland, Hasselo, Tel. K 5402255. Dierenarts (HengeloDelden) J. Smit, Z.Hagen 20, tel. 302. 1. Tot Zaterdag 7 Februari a.s., des middags 12 uur, bestaat er nog gelegenheid tot het inleveren van goederen (geen huisraad). Deze kunnen worden bezorgd in het Gymnastiekgebouw aan de De Wetstraat. Het is voor het Comité niet mogelijk alsnog een op haaldienst hiervoor te organiseren voor niet afgehaalde en nog beschikbare goederen, te meer daar reeds door het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis via de radio is bekend gemaakt dat de inzameling momteneel kan worden gestaakt. Men wordt derhalve vriendelijk doch dringend verzocht hierover niet meer te telefoneren, noch via de Roode Kruispost noch via andere leden van het Comité. 2. De Collectanten (trices) die zich hebben gemeld voor de huis aan huis-collecte op Zaterdagmiddags a.s. wordt medegedeeld, dat wegens de grote toeloop van collectanten (trices) het laatste gedeelte van de collecte hedenavond (Vrijdag) zijn beloop zal hebben, zodat de a.s. Zaterdagmiddag-collecte vervalt. Voor de bereidwilligheid van deze dames en heren betuigen wij nog onze hartelijke dank. Honderden personen meldden zich spontaan Gelderlands bestuur geeft kwart millioen voor Rampenfonds Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft het Na tionaal Rampenfonds na telegra fisch overleg met de leden van Pro vinciale Staten een bijdrage van f 250.000 in het uitzicht gesteld In afwachting van nadere instructies wachten de vrijwilligers geduldig in de laan voor het Kasteel Twickel. Twente hakt rijshout, om vernielde of zwaar beschadigde dijken in de ge troffen gebieden te heipen herstellen. Honderden personen hebben zich, toen de eerste oproep werd gedaan, spontaan gemeld, en nog steeds groeit dit leger van vrijwilligers aan. Bos- eigenaren hebben zich al even spon taan bereid verklaard alle medewer king te verlenen. Gewapend met handbijlen, zgn. hieps. trekt men de bossen ln. Gisteravond werd door de radio omgeroepen, dat bewoners van Stad en Ambt Delden boven de 16 jaar zich Op het bureau van ons blad wer den de volgende giften voor het Na tionaal Rampenfonds afgegeven: Tennisclub TION f 100.00 Keeelclub STORK f 100.00 N. N. f 10.00 Chr. Toneelverg. D.E.V. Hengelo f 75.00 Nu de stormklokken tot zwij gen zijn gekomen en het ver schrikkelijk beeld van de ramp zich voor ons verbijsterd oog nog steeds duidelijker gaat aftekenen, luidt de noodklok over ons land om hulp, hulp, hulp Hulp voor de getroffenen, die dikwijls slechts het vege lijf heb ben kunnen redden. Een ieder doe het zijne, om de grote nood te lenigen! Uitspraak Raalter petroleum- zaak De Zwolse Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de geruchtma kende Raalter „petroleum-zaak". In een huis te Raalte is indertijd een ontploffing ontstaan toen petroleum vermengd met benzine, gebruikt werd bil het aanmaken van de kachel. Een vrouw liep hierbij zware verwondin gen op, waaraan ze later overleed. Conform de eis werd de depótchef van 'n benzinemaatschappil G. H. te Almelo, vrijgesproken. De chauffeur van de tankwagen, H. B. te Coevor- den werd eveneens vrijgesproken (eis: f 100). De petroleumhandelaar H. J. B. te Raalte werd veroordeeld tot f 120 boete (eis: f 250). BORNE Bedrag voor Rampenfonds stijgt Nog steeds komen er gelden binnen ten bate van het Nationale Rampen fonds. Daarmede is de opbrengst, die Dinsdagavond rond f 20.000 bedroeg, gestegen tot f 22.493,12. Het plaatse lijk comité hoopt, dat nog meerderen dit voorbeeld zullen volgen. Er ont breken nog tal van namen op de col- lectelijsten, wat waarschijnlijk een gevolg is van het feit, dat de collec te op korte termijn en inderhaast ge houden moest worden. Vertrouwd wordt, dat niemand zich aan de plicht tot helpen van de zwaar ge troffen landgenoten zal onttrekken. Een ieder, die zijn steentje hiertoe alsnog wil bijdragen wordt verzocht dit af te dragen bij de penningmees ter van het plaatselijk comité, de heer J. J. Hendriks, ten kantore van de Gemeentebedrijven. Voor hen, die t.z.t. een bewijs van deze gift willen hebben ten behoeve van de belastingfaciliteiten, bestaat daartoe de mogelijkheid ter gemeen tesecretarie. vanmorgen om 8 uur moesten verza melen in de laan voor het kasteel Twickel, en vanmorgen stonden daar precies op tijd 250 a 300 man aange treden, om te doen wat van hen ge vraagd werd. Borne heeft de primeur In Borne voornamelijk in de buurt schappen Saasveld en Bornerbroek begon men Woensdag reeds met het kappen van rijshout. Het initiatief hiertoe ging uit van de burgemeester van Borne, die voor de radio had ge hoord dat men in Ouddorp, een plaatsje nabij Stellendam op *t eiland Goeree-Overflakkee, dringend rijs hout nodig had. Via radio IJmuiden heeft de burgemeester zich toen direct met zijn collega in Ouddorp in ver binding gesteld. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Woensdag middag om 1 uur kwam het verzoek binnen om ten spoedigste af te stu ren 100.000 bossen rijshout. 500 bossen wiepband. 3000 bossen staakpalen en 300.000 tuinlatten. Reeds om 3 uur van dezelfde dag trokken gemeente werklieden en personen die in de maatschappelijke zórg vallen er op uit om te trachten aan deze kreet om hulp te voldoen. Tegelijkertijd werd oer geluidswagen de burgerij opgeroe pen om zich beschikbaar te stellen. In Saasveld vond men heel geschikt hout in de staatsdomeinen. In Borner broek stelden particulieren gratis hun hout ter beschikking. Verlangd wor den zogenaamde Gelderse riisbossen. De stammetjes mogen niet langer zijn dan ongeveer 3,8 meter, en niet dikker dan 4 cm in doorsnede. Reeds de eerste avond konden twee trailers met rijshout naar Rotterdam vertrekken. Via het bevrachtingscom- missariaat kon het gemeentebestuur terstond een schip bevrachten zodat het hout meteen doorging naar Oud dorp. Gisteravond om 12 uur kwam het daar aan. Donderdag vertrokken onnieuw zeven zwaar beladen trai lers naar Rotterdam, en ook dit hout zit al weer in schenen, onderweg naar Ouddorp. Men werkt in Borne dag en nacht door. Grote schijnwerpers maken dat men onafgebroken kan doorwerken. De broodmaaltijden worden door het gemeentebestuur verzorgd, terwijl de nachtwerkers erwtensoep krijgen. Ook in andere gemeenten wordt gehakt Gisteren heeft de burgemeester van Borne de hulp ingeroepen van zijn collega's te Haaksbergen, Delden, Tubbergen en Denekamp. De burgemeester van Ambt en Stad Delden heeft direct door de radio de bevolking opgeroepen. Anders dan in Borne, waar de lei ding in handen is van de beide wet houders en de technische dienst, heeft HOOFDKOERSEN Slot Opening vorige, heden, h 957.: 95^ 95tf 94% 171-% 69 158 159% 166% 166% 169% 158% - 1621,4 1841/2 162% 3—3%% Ned. '47 95% 3°/o Invest. Cert. 95% Ned. '47 Dollarlen. 94% Aand. A'damse Bank 171% Shell Union 69-j-jT Ned. H. Mij. eva 158 AKU v. Gelder gw. a Hoogovens cvoa Unilever cvga Philips gw.a.GB Kon. Olie Amsterd. Rubber Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eva Aand. Dikkers Co. 163% Gew. aand. Heemaf 176 Kon. Ned. Zoutind. 273 Nw. aand. Spanjaard 104 Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 137 Anaconda Copper 43 General Motors 68J4 Un. States Steel 42 313% 314% 86% - 129% 97% 81% 157% 158% 135 162% 314% 87 129% 96% 81% 138% 43% 68% 41% BEURSO VERZICHT KALM EN WEINIG VERANDERD. AMSTERDAM, 6 Febr. Op de laatste beursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsenmarkt geen ingrijpende verandering. Met behoud van de vrij gunstige ondertoon legden diverse papieren lichte neiging tot stijgen aan de dag. waarbij de affaire in vrij wel alle hoeken bleef. Gisteren reeds was de omzet geringer dan de laatste tijd het geval was, nl. ongeveer f 1.7 millioen. Aku gaf vandaag de toon aan. De gehele middag werd dat fonds in open hoek druk verhandeld op 2 pet. hoger niveau. Philips en Unilever de den het kalmer aan. Ook Olie trad weinig op de voorgrond, maar ont moette toch enige vraag met name uit het buitenland. Van de Indonesi sche waarden was Amsterdam Rubber in herstel. Sumatra tabakken licht aangeboden na de vaste stemming der laatste dagen. H.A.V. trok weinig de aandacht. De Scheepvaartmarkt lag verdeeld, maar merendeels waren de koersen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste dagen uit naar aandelen van bouw ondernemingen, die mogelijk betrok ken kunnen worden bij het herstel der overstroomde gebieden. Vrijwel alle bouw- en betonmaatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn genoteerd, zijn in koers gestegen en ook vandaag werden in de loop van de markt hogere adviesprijzen verno men. Staatsfondsen bleven onveran derd en ook overigens trad er weinig wijziging op, zodat de beurs in kalme stemming sloot. Prolongatie 3 pet. OOTMARSUM Biggenmarkt Op de gistermor gen te Ootmarsum gehouden biggen- markt werden 22 biggen aangevoerd. Deze geringe aanvoer, één der laag ste sinds jaren vindt zijn oorzaak in de ongunstige weersomstandigheden. Ondanks deze minimale aanvoer was er een levendige handel De geboden prijzen ondergingen een belangrijke stijging, n.l. van f 38.- tot f 55.-, zwaardere biggen tot f 65.- VAN ACHTER DE PAAD De staking in Nördhom Het gemeentebestuur van Nordhorn zal morgen een bespreking hebben met de minister van Arbeid te Bonn over de fabrieksstakïng te Nordhorn. Men zal trachten het verbroken con tact tussen werkgevers en werknemers te herstellen. in de andere gemeenten de Ned. Heide Maatschappij het toezicht. Tegelijk ls de voorziening met rijshout gecoördi neerd. Want het is niet alleen Oud dorp waar men dringend aan rijshout behoefte heeft. In Haaksbergen zijn gemeente-ar beiders vanmorgen met het hakken begonnen. Voornamelijk in het Haaks- bergseveen verwacht men een flinke hoeveelheid hout te kunnen kappen. Vanmiddag zal door een geluidswa gen de bevolking worden opgeroepen om mee te helpen. In Markelo zijn reeds besprekingen gevoerd met de Ned. Heide Mij. Hier hoopt men ook spoedig met het hak ken te kunnen beginnen. In het Holterbroek te Holten begint men Maandag. Vrijwilligers hiervoor zullen ten spoedigste worden opge roepen. De burgemeester van Tubbergen hoopt dat zijn gemeente plm. 5000 bos rijshout zal kunnen leveren. Van morgen om 8 uur zijn daar 30 a 40 vrijwilligers met het werk begonnen. Speciaal in de buurtschappen Vasse en Albergen, alsmede in de Reutumer Weust en langs het kanaal Almelo- Nordhorn hoopt men dit hout te kunnen vinden. De buurtschap Agelerbroek te De nekamp, waar het gevraagde hout in behoorlijke mate aanwezig is, staat voor het grootste deel onder water, zodat men niet verwacht hier iets te kunnen beginnen. Met een onderzoek op het landgoed Singraven is een begin gemaakt. In Saasveld heeft men nog een aantal hulpkrachten nodig, tevens lange wagens om het hout te ver voeren. Vanmiddag om drie uur is een auto met nl.m. 30 leerlingen van de Hogere Textielschool te Enschede naar Bornebroek vertrokken "m bij het kappen te helpen. Deldense houthakkers aan de slag achter hotel „Hof van Holland" aan de weg van Delden naar Hengelo.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2