HENGELOSCH DAGBLAD MET HERSTEL VAN DE DIJKEN ZAL VELE MAANDEN GEMOEID ZIJN Een langdurige evacuatie verwacht 1352 STRIJDEND NEDERLAND Schouwen-Duiveland zwaarst getroffen Snel optreden van Waterstaat Het uiterste aan geestkracht, moed en offervaardigheid geëist Voorlopig geen kinderen naar het buitenland H. M. DE KONINGIN BEZOCHT VLUCHTELINGEN ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. ..Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct, Per kwartaal 6.10. Losse nummers 13 ct. Bureaux Nieuwstraat 36, Hengelo <0.1. Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie. 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 31-8 PAG. Tengevolge van de stormramp zijn 175.000 tot 200.000 ha. cultuurgrond door het water overspoeld. Terstond is de dienst van de Rijkswaterstaat in samenwerking met de pro vinciale waterstaat en de waterschappen aan het werk geslagen, om voorlopige herstellin gen aan te brengen. Door dit snelle en doel treffende ingrijpen zal het, zuiver technisch bezien, mogelijk blijken, op vele plaatsen de normale gang van zaken op betrekkelijk korte termijn te herstellen. De vooruitzichten zijn in dit opzicht niet ongunstig. Voor de zwaarst getroffen gebieden in de eerste plaats Schouwen Duiveland en in nauwelijks mindere mate G o e r e e Overflakkee zal het herstel van de dijken, voorzover op grond van de tot dus verre gedane verkenningen aangenomen moet worden, geruime tijd in beslag nemen. Wij zullen gelukkig zijn, zo zeide de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, gistermiddag, wanneer wij deze eilanden voor de volgende winter weer af doend door dijken hebben beveiligd. De be volking zal rekening moeten houden met een zeer langdurige evacuatie. In een sobere opsomming van de dijkbreuken heeft ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat 'n beeld gegeven van de omvang van de ramp, o.m. deelde hii mede, dat over twee weken met het herstel van de spoorlijn bü de Moerdijk zal worden begonnen en dat twee weken later de baan waarschijnlijk weer bruikbaar zal zijn. Verkenningen in Zeeuws-Vlaande- ren hebben uitgewezen, dat de toe stand daar minder gevaarlijk is, dan aanvankelijk werd aangenomen. Wanneer er echter nog een storm komt, zou de situatie gevaarlijk kun nen worden. Van de 3300 ha. onder gelopen land. is nu 2500 ha. van het buitenwater afgesloten. De situatie van de dijken op Tho- len en St. Philipsland is ernstig. De toestand heeft men nog niet tot in de details kunnen opnemen. Hetzelf de geldt voor Tien Gemeten. Moeilijkste problemen Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zeeland geschapen zijn, zo deelde ir. Maris mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is her steld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei zich gelukkig te zullen prij- zijn als dat voor het volgend winter seizoen het geval zal zijn. Gisteren zijn nog verkenningen boven Schouwen-Duiveland uitge- EVEN RUSTEN Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken, aan de hulpverlening in de door de watersnood geteisterde gebieden. Ock de militairen zijn van vroeg tot laat bezig met reddingswerkzaamheden. Slechts af en toe rust men even. zoals deze sol daat, die zich heeft ontfermd over een jeugdige evacué. Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I.. geldig tot Zaterdagavond. Vorst Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tol matige Noordoostelijke wind. Lichte matige vorst. Zaterdag 7 Februari: Zon op 8.11 onder 17.39 Maan op 2.29 onder 10.27. voerd. Kleinere gaten zijn reeds on der handen genomen. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke gaten, voor het dichten waarvan de aan nemers zullen worden ingeschakeld. De Zonnemaire-polder is gisteren eveneens volgelopen, zodat gezegd kan worden, dat negen-tiende deel van dit eiland onder water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk in ge deelten uit te voeren. De waterkering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld; eerst daarna kan men de bevolking laten terugkomen. Voor ir Maris vormt het herstel van de waterkering van Goeree en Over flakkee, na dat van Schouwen Duive land het moeilijkste probleem. Er zijn vele en grote gaten in de dijken van dit eiland geslagen. Bii Dirksland bevindt zich op dit eiland een droog gedeelte. Dit en de droge duintop zal men kunnen gebruiken als een soort bruggenhoofd om het eiland te heroveren. Materieel genoeg De eerste vraag, welke zich bii de herstelwerkzaamheden zal voordoen, is of er voldoende materiëel en vol- Prins Bemharcl tot het Nederlandse volk De voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, Z.K.H. prins Bernhard, heeft gisteravond via de radio een toespraak gehouden tot het Nederlandse volk. In.het. Nationaal Rampenfonds wecken samen: de vereniging het „Neder landse Roode Kruis"; de Kon. Nationale Bond voor Re'ddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis"; het Ned. R.K. Huisvestingscifmité; de Alg. Verenigde commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland en tenslotte in adviserende vorm: het ministerie van Binnen landse Zaken en het ministerie van Maatschappelijk werk. Dit zijn dus overkoepelende organisaties, waarvan in deze dagen verwacht mag worden, dat ze gezamenlijk de hulp en steun kunnen opbrengen, die de door de overstromingsramp geteisterde gebieden van ons land zonder een uur te verliezen voortdurend zo dringend nodig heeft, aldus de prins. Evenals Hare Majesteit de Konin- ging en prinses Wilhelmina, heb ik me persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid-Hol land, Zeeland en het westen van Noord-Brabant. En zo spoedig moge lijk zal ik mij naar de Waddeneilan den begeven, zo vervolgde prins Bernhard. Ik moet zeggen, dat de werkelijk heid veel erger is dan iemand zich van te voren kan, voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze cata strophe met haar ontstellende ver woesting. Alle mensen werken hard om te be houden wat er nog te houden is. Geholpen door militaire collega's, maar er moet nog veel meer hulp komen. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wils kracht, aan moed en offervaardig heid. Het welhaast onmogelijke wordt ge- eist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een nood toestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnen gekomen gelden overgemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de on middellijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelïngsdag ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Het spontane initiatief In tal van plaatsen zijn reeds col lectes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn geor ganiseerd. Er wordt daarom de voor keur gegeven om aan het goedgeleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inza meling. Sommige gemeenten hebben reeds bekend gemaakt, dat zij zusterge- meenten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoezeer het bestuur van het nationaal rampenfonds dit een bij zonder sympathieke geste acht. moet het er toch op wijzen, dat het wel licht aanbeveling verdient een der gelijke adoptie nog even uit stellen tot de tijd. dat beter kan zijn geble ken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende berichten vol ellende is er een licht punt: de minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op gewezen, de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmogelijk is. geeft men alom reeds met milde hand. Dankbaar zijn we voor deze bijdra gen uit Nederiand en uit de gehele wereld, aldus de prins, en de ingeza melde som welke op het ogenblik tot onze beschikking staat is natuurlijk een respectabel bedrag, doch het is nog maar een klein onderdeel van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het nationaal rampenfonds rekent op u, zo besloot Z.K.H. SLACHTOFFERS Het aantal genoteerde slacht offers uit het getroffen ge bied, bedroeg hedenmorgen 1352. doende vakbekwaam personeel zal zijn. Wat de basalt en de steen be treft. behoeft men geen grote zorg te hebben. Een ander moeilijk punt is echter, of aan de vraag naar rijshout kan worden voldaan. Er moet op worden gerekend, dat van de voorraad verloren is gegaan in het geïnundeerde gebied rond de Biesbosch. Of er vertraging zal optreden in de uitvoering van de Zuiderzeewerken is op het ogenblik nog niet te zeggen. Een inventarisatie van wat er aan de gebroken diiken moet gebeuren is uit de aard der zaak nog niet te ge ven. Bii een zo grote dijklengte Is het niet mogelijk in enkele dagen een volledig overzicht te krijgen. Daarbij komt dan nog. dat er onder water nog zoveel beschadi gingen zullen zitten beschadi gingen aan wegen en kunstwer ken dat men bii benadering niet kan zeggen, welke bedragen er met het herstel gemoeid zul len zijn. Zo valt ook niet te zeg gen hoeveel mensen er voor de herstelwerkzaamheden nodig zi1n, al is het niet ondenkbaar, dat er een tekort aan vakmensen, zal komen. Alarmsysteem faalde niet Ir Maris verklaarde dat het waar schuwingssysteem zeker niet heeft gefaald. De waarschuwingen werden nor maal gegeven en de dijkwachten wa ren op hun post. Maar de bevolking is aan deze waarschuwing voor op dringend hoog water gewend en het is dan ook niet onverklaarbaar, dat zij werd verrast. Ir-Maris gaf verder als zijn opvat ting te kennen, dat er van zuinigheid te grote zuinigheid in het on derhoud der dijken bepaald geen sprake is. DE PRINS NAAR HET RAMPGEBIED Z.K.H. prins Bernhard is heden op nieuw naar de rampgebieden vertrok ken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaatsen bezoeken, welke niet op andere wijze te bereiken zijn. Foster Dulles en Stassen in Nederland Met het vliegtuig van president Eisenhower zijn vanmorgen de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster DuUes en de di recteur van het bureau voor Weder zijdse Veiligheid Harold E. Stassen op Schiphol aangekomen. Midden in Zïerikzee, op het eiland Schouwen en Duiveland, landde een hefschroef vliegtuig, om hulp te verlenen. De landingsplaats werd duidelijk gemarkeerd door eerder uitgeworpen witte parachutes. Aantal aanbiedingen echter overstelpend Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse parti culiere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kin deren uit gezinnen, die door de wa tersnood zijn getroffen» op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De stichting Oecumenische Kuip aan Kerken en Vluchtelingen, de Overbodige adoptie De burgemeester van de stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft bepaald dat zijn stad een Ne derlandse gemeente zal adopteren. De keuze viel op.... Bussum. Uit die niet door de overstromingsramp getroffen stad heeft n,l. een meis je, Catharina Slap, het vorig jaar college gelopen aan de Universiteit van Hays. Schouwen en Duiveland staan voor 4/5de deel onder water en de toestand is daar volgens de berichten ten hemel schreiend. Hoe ernstig de situatie is, blijkt wel uit de eerste opname, welke ons van het stadje Bruinisse bereikte, gelegen op het Noordoostelijk deel van Duiveland Te Zeist, Utrecht, Amersfoort en Baam H.M. de Koningin bezocht gisteren het Zeister slot. waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit noodgebisden zijn geregistreerd, on derzocht en doorgestuurd naar de be schikbaar gestelde adressen. Uitge breid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afdeling schonk.. Zij onder hield zich met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aanwezig zijn. Vervolgens be zocht H.M. de keuken en de admini stratie en zij liet haar bewondering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onder hield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en zichtbaar ge roerd luisterde zij naar de belevenis sen die men haar vertelde. Na de rondleiding stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort tevo ren uit het noodgebied was binnen gekomen. De Koningin heeft voorts de Utrechtse veilinghallen aan de Croe- selaan, waar het provinciale evacua tiebureau gevestigd is, bezocht. H.M. stelde zich op de hoogte van de werk zaamheden. van dit doorgangscen trum. Er waren juist zeven bussen met evacue's uit Dordrecht aangeko men, die hier werden geregistreerd, van de eerste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincies. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het intdelen van sinaasappelen en brood. H.M. heeft ook een bezoek gebracht aan het evacuatiecentrum in Amers foort. Zij bezichtigde daar de medi sche afdeling en het medisch centrum en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aangekomen evacue's. Zij liet zich over de organisatie te Amersfoort voorlichten. Voorts heeft de Koningin ..Musis Sacrum" in Baarn bezocht, waar een aantal vluchtelingen uit Goeree en Overflakkee arriveerde. Zii heeft zich een half uur temidden van hen op gehouden en liet zich uitvoerig over het rampgebied en hetgeen zij hadden meegemaakt inlichten. Federatie der Diaconieën van de Ne derlandse Hervormde Kerk, het Ne derlandse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie voor Hulp aan Oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de Vereniging voor Maat schappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" hebben od verzoek van de minister van Maat schappelijk Werk zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de ge troffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, on zekerheid en spanning, uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen be zwaarlijk is, hoezeer deze buitenland se hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoeft© heb ben in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlands aan bod ware in te gaan. Ruim IJl/2 millioen voor Rampenfonds Z.K.H. prins Bernhard heeft gis teravond voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot dan toe een bedrag van ruim f 11.500.000 heeft geboekt. De toege zegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft medegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de besteding van het Natio naal Rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Dr. Korten horst deelde in dit verband mede, dat het Rijk wel belastingfaciliteiten vervult aan degenen, die bijdragen in het fonds. Nadat drs. C. A. A. van Luttevelt kort na het bekend worden van de ramp met instemming van het be stuur van het Nationaal Rampen fonds de allereerst noodzakelijke maatregelen had getroffen en tot nader order de leiding van het aldus geformeerde bureau op zich had ge nomen. is inmiddels op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk de luitenant-generaal van het voor malige K.N.I.L. Buitendienst. P. Alons benoemd tot directeur. KONINGIN DANKT VOOR GEBODEN HULP Koningin Juliana heeft in een telegram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp. die de Verenigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden: Haar telegram luidde: „Ik dank u en uw Ianggenoten voor uw boodschap en voor de vele teke nen van medeleven. De snelle en doeltreffende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden vergeten." President Eisenhower had zijn me deleven betuigd met de koningin en het Nederlandse volk. Koningin Elizabeth van Engeland heeft van koningin Juliana het vol gende telegram ontvangen: ..Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aan gericht." Koningin Elizabeth heeft deze boodschap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten die Ne derland hulp geboden hebben, dank betuigingen doen toekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1