De Ramp I BRAM EN SOM en de bende van Zwarte Dolf Droeve familieomstandigheden leidden tot veroordeling Knecht stal f 800.- 23 Zwollenaren keerden terug uit rampgebied Emmeu heeft nieuwe zuivelfabriek Adverteert in dit blad Bestel en betaal Nationaal Rampenfonds Patótia 8 Vrijdag 6 Februari 1953 Onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bern hard vergaderde Woensdagmiddag in het Ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag het bestuur van het Nationaal Rampen fonds. Tijdens de vergadering van links naar rechts: dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, Z.K.H. Prins Bernhard, mr. F. J. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, mr. Werner, staatssecretaris van Maatschappelijk Werk. Voor de politierechter Schoonmoeder metn grote duim ZWOLLE Dat het leven van de mens maar een zucht is en aan een zijden draad hangt hebben de laatste dagen maar al te duidelijk bewezen. Gezinnen werden uit elkaar gerukt, kinderen verloren hun ouders, mannen zagen hun vrouwen verdrinken en omgekeerd vrouwen haar mannen. Daar klinkt een noodgeschrei op uit de ge teisterde gebieden. En hier? Hier scheiden mensen en klagen elkaar aan. Leert de nood dan niets? Is dit teken nog niet duidelijk genoeg? Waarschijnlijk niet, want gistermorgen stonden ze weer in een rij te wachten op de uitspraak van de politierechter. „Daar ben ik weer/' zei de 29- jarige opperman G. J. W. uit Zwolle, "toen hij voor het hekje stond. Hem was huisvredebreuk vernieling en mishandeling ten- laste gelegd. W. verklaarde dat hij niet meer samenwoont met zijn vrouw en nu wilde hij zijn kind zien. De moeder van zijn vrouw ziet hij als de eigenlijke oorzaak van alles, „Zij heeft zo'n grote duim dat alles er onder ver dwijnt." aldus verdachte. „Maar toen U bij uw vrouw kwam had U tooh 4 borrels en 5 glazen bier op," meende de Of ficier van Justitie mr. Brandjes. „Inderdaad," gaf verdachte toe, „ik wachtte op haar in een café en U veronderstelt tooh niet dat dit een philantropische instelling is." Drie weken was de eis en de Politierechter mr. van der Hoop bevestigde dit. Familiefeestje. Deze benaming gaf de Officier van Justitie aan de ruzie, die plaats vond tfoor en in de wo ning van een zekere V. te Zwol le. Door de Zwolse opperman D. J. P. was een deur opzettelijk beschadigd, maar deze verklaarde dat dit gekomen was doordat de vrouw van V. 'hem uitgescholden had. De deur was trouwens ai kapot geweest. Uit het verdere verhoor bleek dat het noch bij P. noch bij de familie V. een ge zellige boel is. Vooral als zc bij elkaar komen en een borreltje drinken, wordt het een ware janboel. Maar het feest dat P. wilde maken ging te ver en daar voor werd hij veroordeeld tot f 2o of 12 dagen en twee weken voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Geen dierenvriend. Dit kan gevoeglijk gezegd wor den van H. A., landbouwer te Staphorst. Hij bad oen paar pin ken gekocht en daar hij geen on derdak voor de dieren had, liet toen hoer niet thuis was ZWOLLE Op een morgen in September 1952 wist B. van 't H. te Eesterga, dat zijn voormalige werkgever, een landbouwer te Kampen, niet thuis zou zijn. Hij profiteerde van die gelegenheid om zijn slechte plannen uit te voeren. Hij wist de weg in de boerderij, ging naar binnen en kwam met 300.naar buiten. In October zag hij de kans nog eens schoon en nam toen 50.mee. Voor deze feiten stond hij gistermorgen voor de rechtbank terecht. Verdachte gaf de hem ten laste gelegde feiten toe en voerde tot zijn verdedi ging aan, dat zijn vrouw ziek was in die tijd en dat hij een dienstmeisje had moeten nemen. Hierdoor was hij in de schulden geraakt. Zijn verdediger, mr. Landberg, zeide, dat van 't H. tot nu toe een blanco strafregis ter heeft. Als verdachte deze maand nog in vrijheid wordt ge steld, kan hij bij zijn werkgever terugkomen. Hij kan dan meteen beginnen iets van het gestolene terug te betalen. Hij vroeg daar om een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. De officier van jus titie, mr. Brantjes, eiste 6 maan den gevangenisstraf- Over 14 da gen zal de rechtbank uitspraak doen. hij ze in de wei lopen en dat in de barre winter. Het drinkwater bevroor in de tonnen en gras was er niet te vinden. Het was zo erg dat de buren er zelfs schan de over spraken. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 100 of 50 dagen. Boompies. T. B. fabrieksarbeider te Olde- broek is gesnapt toen hij bezig was bij het rooien van bomen op militair terrein. Met die bomen wa hij het niet helemaal eens, want dat moesten het nog wor den, volgens hem moest er dus gesproken worden van boompies. „Of hij er met een paard en wa gen op uit geweest was?" „Neeë meneer," zei verdachte, „met een oue fiets." „Hoeveel kinderen heb je," was de volgende vraag. Hoe moet ik dat preces zeggen, zei de man, „één is 20, daarop volgt één van 15. verder 14, 13. 12, 11, 10 en gaa U zo maar een poosje door." De eis luidde f25 met ver beurdverklaring van de inibeslag- genomen bijl. De Politierechter maakte daar f 15 van en de bijl blijft 'het eigendom van het Rijk. „Ik wou het bijltje anders wei graag terughebben." zei verdach te. „Dat krijg je niet," aldus dé Officier, „dan zondig je niet zo gauw meer." STROOM VAN GOEDEREN VERLIET FRIESLAND LEEUW ARDEN In totaal zijn van Friesland uit reeds 78 trailers met een totale inhoud van circa 2500 m3 goederen via de centrale organisatie naar de noodgebieden gezonden. Met an dere spontane acties mee is de hoeveelheid nog groter. Ook de eilanden hebben in deze goedereninzamel-actie recht op lof. HULP WAS REEDS GEBODEN ZWOLLE Onverrichterzake zijn de 23 mannen, die Dinsdag morgen voor dag en dauw uit Zwolle naar de bedreigde gebie den vertrokken, gisternacht om half drie in hun woonplaats te ruggekeerd. Met 8 punters uit Giethoorn, 10 buitenboordmoto ren van de Z.V.C. en een jeep plus aanhangwagen gingen zij naar het Zuid-Westen om hulp te bieden, maar zij kwamen over al te laat. Er was reeds voldoen de hulp aanwezig en hun aanwe zigheid daar zou alleen maar meer zorg hebben betekend, dus kwamen zij terug. Voor de men sen, die spontaan gingen een te leurstelling, maar voor hen die met het water vochten verblij dend, want nu zij overal te laat kwamen werd bewezen dat reeds hulp geboden was en daar gaat het tenslotte maar óm. Over hun belevenissen vertel den ons gistermiddag de heren Gerzee, Lukkien en Benekamp 't een en ander. Zondagavond had den zij direct contact opgenomen met de burgemeester van Giet hoorn, die dadelijk punters toe- zegd. Maar door verkeerd begrij pen raakte men in de war en het gevolg was dat pas in de nanacht van Maandag op Dinsdag ver trokken kon worden. De colonne werd gevormd door drie militaire wagens, een vrachtwagen van de I.V.B., een ander van Vogel en van Calkar en een jeep van de fa. Kamphuis, die een aanhang wagen trok. De groep bestaande uit 8 leden van de Zwolse zeil vereniging. 8 mannen uit Giet hoorn en 3 padvinders kwam Dinsdagmiddag om 1 uur in Spij- kenisse aan. In plaats van dat zij direct aan de slag konden gaan werd hun daar verteld dat zij naar Rotterdam moesten. Daar gekomen werden zijn naar Ber gen op Zoom gedirigeerd, waar zij nietanders konden komen dan langs een omweg. De nacht werd doorgebracht in een mili taire cantine, waar zij goed ont haald werden. Het is te begrij pen dat het steeds weer te moe ten horen dat zij niet nodig wa ren, deprimerend werkte. Naar 't oordeel van de heer Denekamp had men beter gedaan om op eigen initiatief te werken. Weer terug Dat werd hen ook geraden door een luitenant de Steenber gen. Doorgereden werd toen over een pas herstelde weg over St. Philipsland naar de Zijpe waar allen overgezet werden met de grote veerpont. Jammer ge noeg voor de Overijselaren tenminste dat daar toen juist ducks waren om te kunnen in grijpen. Op bevel van een overste werden zij daarop naar huis ge stuurd. Zo kwamen zij gister nacht terug. Maar niet moede loos. Als zij weer geroepen wor den zullen zij ongetwijfeld direct terug gaan. Dat hun hulp overbodig was is te danken aan het feit dat zij juist kwamen in de overgangs periode van burgerlijk op mili tair gezag. De heer Gerzee sprak zijn bewondering uit voor het prachtige werk dat door de mili tairen wordt verricht, al moet daaraan toegevoegd worden dat wel eens ondeskundig te werk gegaan wordt. Het clandestiene helpen heeft enkele ongelukken veroorzaakt. Zo verdronken op Schouwen en Duiveland enige koeien doordat een landbouwer, die het eerst aan zich zelf dacht een helper engageerde en zijn beesten liet vervoeren. Door ondeskundigheid verdronken de dieren. Op een andere plaats had dit zelfs de dood van enige mensen ten ge volge. Jaarvergadering K.A.B. IRNSUM Op de jaarverga dering v. d. afd. Irnsum van de K.A.B. was ook de nieuwe dis trictsbestuurder de heer Kuiper, die voor de heer B. Hermsen in de plaats is gekomen, aanwezig. Aan Kerstgaven was het afge lopen jaar f 50.uitgegeven. De kas sloot met een batig saldo van f 116.50. De Centrale Volks bank telde ca. 100 spaarders, hel uitstaande spaartegoed bedraagt thans ruim f 40.000 in onze pa rochie. De heer Kuiper herin nerde aan de nationale ramp welke ons land treft, waarbij de eenheid van ons volk opvallend is. Spr. wees er op, hoe de le den ook als een grote wal moe ten staan in de K.A.B. en niet bar.g zijn voor communisme of humanisme. We moeten allen samenwerken in een groot ver band en de jongeren moeten rijp zijn voor de in het verschiet lig gende P.B.O. Bij de bestuursverkiezing werd A. Mous weer benoemd als se cretaris waarna inplaats van de heren J. J. Molein en J. Jaspers werden gekozen. P. B. van Ba len en E. Stornebrink als vice- voorzitter en tweede secretaris. Haven Delfzijl Binnengekomen: 4 Febr.: m.s. Oranje, Rotterdam; 5 Febr.: m.s. Skagerrak, Londen. Vertrokken: 5 Febr.: m.s. Ca- ribis, Londen. EMMEN Er zou gisteren alle reden zijn geAveest tot een feeste lijke stemming in Emmen, omdat de prachtige nieuwe gebouwen van de Coöp. Zuivelfabriek en melkinrichting „Emmen" te Noord-Barge officieel zijn ge opend. In verband echter met de verschrikkelijke ramp, welke ons volk heeft getroffen, had de bij eenkomst van de genodigden bij de plechtigheid meer het karak ter van een sober werkbezoek. Om twee uur was er een bij eenkomst in het hotel Grimme, waarbij waren uitgenodigd het gemeentebestuur en vele verte genwoordigers uit de kringen van boeren en het zuivelbedrijf. De heer R. W. Nijhoff, directeur van de fabriek, hield een rede, waarin hij de geschiedenis van de fabriek memoreerde en toe lichting gaf op het verloop van de verbouwing en de inrichting van het nieuwe bedrijf. Na hem spraken vele genodigden van wie de meesten hun gelukwensen vergezeld deden gaan van ge schenken. Bij de fabriek werd aan de burgemeester van Emmen, mr. K. H. Gaarlandt de sleutel over handigd door Ahe Meerstink uit Wilhelmsoord, een kleindochter van de voorzitter. De burgemees ter opende de hoofdingang en daarmee was de officiële plech tigheid verncht. De genodigden werden daarna rondgeleid door de zeer modern ingerichte nieuwe gebouwen, welke zijn ontworpen door architect K. Bóe- lens uit Assen. De fabriek vervangt 't vreem de samen voegsel van gebouwen, waarvan het eerste in 1893 werd gezet. In de laatste boekjaren werd in 't bedrijf per jaar ruim 7y2 mil- lioen kg melk ontvangen. Meer dan de helft daarvan wordt als consumptiemelk in de vorm van diverse producten afgezet. Thans levert de fabriek jaarlijks nog 'n hoeveelheid producten af aan de D.O.M.O. te Beilen, doch het is mogelijk, dat de D.O.M.O. in de toekomst zal moeten bijspringen, wanneer de' gehele productie van de Emmense fabriek niet toerei kend zal zijn voor de dagelijkse behoeften van het dorp Emmen en omgeving. Veiling Winschoten en omstreken Appels (2) 7—8; peren (1) 13; aardappelen 5; boerenkool 8; prei (1) 33; prei (2) 21—26; rode bie ten (a) 11; raapknollen 5, alles per 100 kilo. Familieberichten Heden overleed in het St. Josephzieken. huis te Deventer, voorzien van de Ge nademiddelen der H. Kerk, de heer Johannes Hermanus .Tosephus Pasterkamp, in leven Kerkmeester van de Parochie van de H. Theresia te Olst in de leeftijd van 32 jaar. Het Kerkbestuur: F. H P. v. d. Kroon Pastoor F. Overmars, Kerkmeester A. M. Bouwhuis. Kerkmeester M. J. v. Vilsteren. Kerkmeester Olst. 3 Febr. 1953 Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van onze lie ve vrouw, moeder en dochter GERDINA MARIA VAN VILSTEREN geb. Jansen betuigen wij U onze op rechte dank. G. J. van Vilsteren moeder en kinderen. Boskamp 3 Febr. 1953. Advertentiën fl. jongeman die in de ..gelegenheid wordt gesteld tot hoe denmaker te worden op geleid. Leeft. 17 tot 18 jaar. Goede vooruitzich ten. - Hoedenfabriek B. Feldbrugge. Pelsterstr. 4 Groningen. Gevraagd door bedrijf in de stad Groningen ali-round auto-monteur Uitstekend op de hoog te met dieselmotoren, in staat alig werkzaamhe den voor onderhoud en revisies van vrachtauto's zelfstandig te verrichten Br. onder no. 58882 bur. van dit blad. .In moederloos midden standsgezin met 5 kin deren w.o. baby, in de stad Groningen wordt gevraagd een flinke degelijke juffrouw In staat de huishouding geheel zelfstandig te be sturen. Br. met opg. van vorige werkkr. en ver dere bijzonderheden on der no. 3173 Adv.bur. Drexhage en De Zee, Groningen. Gevraagd voor 15 Fe bruari een net meisje boven 18 jaar. intern. Hotel „VERNIMMEN" Heerenveen. LEVERTRAAN GRyPMAiDE HOSSON ER IS GEEN BETER Off. publicatie Het gemeentebestuur van Groningen verz'oekt de genen. die uit de ramp gebieden naar deze ge meente zijn gekomen, zich voor registratie te melden- aan de afdeling Bevolking der gemeen tesecretarie. Agricola- straat 33. Het bureau is geopend van 9.0012.30 en van 14.0016.00 uur, des Zaterdags van 9-12 uur. Studiebijdragen Regeling Gegadigden voor een studie-bijdrage voor het cursusjaar 1953/54 inge volge de provinciale Re geling inzake het ver lenen van bijdragen in de kosten van studie dienen zich vóór 1 April 1953 te wenden tot het College van Gedeputeer. de Staten van Overijssel door invulling van twee desbetreffende aanvraag formulieren (waarvan één te zegelen). De formulieren, bene vens een exemplaar der bovenvermelde regeling, zijn ter provinciale grif fie. Diezerstraat 80 te Zwolle, verkrijgbaar. Wij vestigen er de aan dacht op, dat aan de bovengenoemde termijn strikt de hand zal wor den gehouden. Zwolle, 3 Febr. 1953 Nuttiger Cadeaux zijn er niet Voor alle Feest dagen Radio en onder delen voor spotprijzen. Om enkele te noemen: Strijkijzers, iets fijns, nu f 8.75; Stoppen 8 cent; Snoer en draad vanaf 2 ct. tot 25 ct. per M; Fittings 48 ct. Stekkers 19 ct. Luidsprekers v.a. f 3.25; Kasten v.a. f 7.50. Grote partijen onderde len. Stofzuigers, Radio's en Elect, artikelen koopt ieder bij het grootst ge sorteerde Radio Maga zijn met gratis adviezen op elk radiogebied. CRESCENDO RADIO Zwanestraat 24 Groningen, telef. 28890 Modelvleeshouwerij J. A. VAN DUINEN Nieuwe Ebbingestr. 106 Groningen - Tel. 21401 Een goede zet, door elke tijd, Koop vlees van perste kwaliteit! DOELTREFFERS Gevr/ in gezin met 7 kindeten NET R.K. 2e MEISJE, niet beneden 19 jaar. Mevr. v. d. Werff, Ubbo Emmiussin. gel 65. Groningen. Gevr. per 1 April een zelfst. HULP i. d. HUIS HOUDING. In- of extern Mevr. Wielens. W. A. Scholtenstraat 31a Gro ningen. In kath. doktersgezin in Den Haag worden 2 FL. MEISJES gevr. als hulp in de huish, Br. aan rnw. Yprna. Sweelinckplein 75 Den Haag. DOELTREFFERS MISSEN NOOIT! TE KOOP AANGEBODEN TE KOOP aangeboden partij ongeregelde, iets beschadigde vloerkleden, grote en kleine maten, Smyrna, Axminster, Wil ton en Holtap, vanaf f 25.Te zien en te bevragen Veilinggebouw Mercurius, Nwe Kerk hof 3. tel. 32597. Te koop: opklapbedden. Eng. en houten ledikan ten. kapok bedsteïien, wit slaapkamer-ameuble. ment. clubjes, keuken stoelen, clubstel, naai machines, wringers, dres soirs. tafels, kasten, salonkast. divans, eiken kabinet, enz. v. Karne- beekstraat 75 te Zwolle Telefoon 3652. ELKE ZATERDAG heer lijke roggestoeten met krenten a 90 ct per st. Bakkerij Kamphuis Die. zerpoortenplas. Zwolle. Telef. 6368. PLAATS EEN DOELTREFFER DE VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ DE U.O.T.O.-ONDERLINGE TE GRON. geeft hiermede kennis, dat de aangekon digde receptie ter gelegenheid van het jubileum van de heer Jorrit de Jong in verband met de Nationale Ramp geen doorgang zal vinden morgen bij Uw boekhandel Met voorwoord van H.M. de Koningin. Meer dan honderd foto's uit het noodgebied en een kaart in zes kleuren van de overstroomde landsdelen. 96 pagina's. Gebonden. Groot formaat 19x257z cm. De prijs is f. 3.50. Door belangeloze samenwerking komt de gehele opbrengst ten goede aan het Snelle hulp is dubbele bulp. Onmiddellijke inschrijving en betaling zijn dringend gewenst. PUBLICATIE VAN DE VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii^ 17. Langzaam en moeilijk krabbelden Brammetje en Sijm weer overeind en voelden behoedzaam, of hun ledematen nog in de juiste volgorde aan hun lichaam zaten. Maar hun ogen hielden zij stijf op Sjef Babbelaere gevestigd, die hun dreigend aankeek, terwijl hij met de leverancier van de twee „costuums" afrekende. Toen hij daarmee klaar was, stapte hij op de twee journalisten af en zei slechts „allëz", met zijn hand in de richting van de gereedstaande jeep wijzend. Haastig en zonder mokken haastten zij zich, om aan dat bevel gevolg te geven, want als had Sjef hen enkel maar boos vanonder zijn zware wenkbrauwen aangekeken, zij hadden toch een diep respect gekregen voor zijn stevige gestalte en zijn grote handen, die zeker niet geschikt waren om kraaltjes mee te rijgenEen dik kwartier lang schudden en schokten Brammetje en Sijmen weer heen en weer op het achterbankje, terwijl de jeep met grote snelheid over de landweggetjes bolderde. Het leek een martelgang voor de beide journalisten, want dit ritje deed hen de vele pijnlijke plekken die zij bij de valpartij hadden opgelopen, nog des te schrijnender voélen. Maar aan elk lijden komt een eind. Zij waren juist zo'n beetje aan het slot van j hun geestelijk lijden gekomen en wilden zich lijdzaam in hun mistroostig lot schikken, toen Sjef afremde, om het erf van I een kapitale boerderij op te rijden. Hij stopte voor het hek, waar de hereboer Garmt van 't Stuyvesant de brand in zijn j pijp stond te trekken. „Jullie bint laat", zei de boer, die op j de jeep toestapte, om Sjef de hand te drukken. „Ik had jullie I al een uurtje eerder verwacht. Nou ja, zo bar is het niet, dan kunnen we eerst aan de pap gaan, voordat er gewerkt gaat worden, We zullen anders onze tijd wel hard no...." Hij hield plotseling op en keek heel verbaasd naar Sijmen. „Wa's dat nou? Ik dacht, da'je met twee manskerels hier zou komen om winterbieten op te laden en nou wil je me...." „Niet zo veel praten, kom mee, zulle", zei Sjef, die nog steeds i zijn goede humeur niet teruggevonden had, en hij liep met boer Garmt in de richting van de boerderij, trouw gevolgd door Brammetje en Sijm. Dë stemming van ^IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIII^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5