9575 9575 Wat is er eigenlijk waar van de Protestantenvervolging? Tekeningen van Leonardo da Vinei Texel Dinsdag opnieuw in een angstige spanning Onderhoud met Columbians gezant in Den Haag Financiën en Economie Zouden doorweekte dijken stand houden? Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 7 ONRUSTIG ZU1D-AMERIKA DEN HAAG Ik hoop van ganser harte, dat het rapport van Eduardo Ospina S.J., professor aan de Xaverius Universiteit te Bogota, over de z.g. vervolging van Pro testanten in Columbia en de navolgende antwoorden in staat zijn een tegenwicht te scheppen tegen verkeerde voorstellingen en valse of tendentieuze publicaties, die wellicht gedaan zijn in de Nederlandse dagbladen met betrekking tot de godsdienstige of politieke situatie in Columbia. Dit verklaarde de gezant van Columbia in Ne derland, Carlos Vera Villamizar, tegenover hel K.N.P. naar aanleiding van de uitvoerige berichten over de bloe dige vervolging, waaraan de Protestanten in Columbia zijn blootgesteld. 2. De Protestanten zijn altijd in politieke 'kwesties verwikkeld, zodat de bulletins, welke in 'het buitenland worden verspreid, op sommingen zijn van feiten, die door politiek-belanghebbenden worden verteld. „Hebben de Protestanten inder daad verbindingen met de Libera le Partij in Columbia?" zo luidf de een tweede vraag, voorgelegd aan de Columbiaanse gezant. (De Liberale Partij is de oppositie partij in Columbia, waarvan zo wel Katholieken als anderen lid zijn. Zij bestrijden met Zuidelijke heftigheid de Conservatieve Par tij, die aan de macht is). „Er zijn twee soorten van re laties tussen de Protetanten en de Liberalen. Vooreert hebben zij 'n ideologische verwantschap, die uitgaat naar absolute en onbe perkte vrijheid van godsdienst uitoefening en het verlangen, dat de politieke invloed van de ker kelijke hiërarchie worde beperkt; ten tweede doen zich verschei dene gevallen voor van sympa thiek meeleven, zoals is geconsta teerd en bewezen, tussen Libera len en Protestanten waar het ging om verzet tegen de normale maat regelen, die door de overheid „Hebben er tussen Katholieken en Protestanten in Columbia ge vechten plaats gehad?" was een der vragen, welke aan de gezant werden voorgelegd. „Indien zij al hebben plaatsge had, dan zyn zij toch van. geen enkel belang, omdat het in de meeste gevallen ging om monde linge protesten, are door Katho lieken voor de Protestantse kerk gebouwen werden uitgebracht. Het moet als een uitzondering worden beschouwd, wanneer een Katholiek in actie is gekomen, en in die gevallen, waarin dat wel gebeurd is, is er geen enkele Protestant lichamelijk letsel toe gebracht". Deze venklaring weerspreekt op ondubbelzinnige wijze de be richten van het Evangelisch Ver bond in Columbia, welks leider, Quirota, met zekere regelmaat t buitenland in beroering tradht te brengen over de vervolging, waaronder de Protestanten in Columbia te lijden zouden heb ben. Deze „bulletins" zijn, vol gens het onderzoek, dat Pror. Osoina S.J. te Bogota vorig na jaar heeft ingesteld naar aanlei ding van de buitenlandse cam pagne tegen de Katholieken in Columbia, van het begin af ver: dacht geweest. Zij worden quasi als clandestiene blaadjes slechts r aar den vreemde gestuurd, waar het zeer moeilijk is ze te verme ren. Bovendien worden zij sa mengesteld door de geïnteresseer den zelf en ten behoeve van hen die eenzelfde religie belijden en ze niet 'gemakkelijk zullen be strijden. In alle haast worden be schuldigingen in Columbia ver zameld en in de wereld verspreid daar waar de laster 'het gemak kelijkst wordt aanvaard. Laster tegen Kerk en politieke inmenging Terwijl met zekerheid tot op heden kan worden vastgesteld, dat er in de laatste jaren slechts weinig gewelddaden tegenover Protestanten zijn gepleegd; kun- enkele daden van terreur als net werpen met stenen, brandstich ting en zelfs moord todh met worden ontkend, doch zij zijn door de Bisschoppen veroordeeld en worden door de staat ge straft. Deze daden, zegt Prof. Ospina S J.. vinden hun werkelijke oor zaak in het optreden van ae Protestanten zelf, omdat: De Protestanten beweren, da. zij de H. Schrift komen on derwijzen aan de Columbian en, die bijna allen Katholiek zijn en het Katholicisme als staatsgods dienst hebben. Deze Columbia- nen voelen zich daardoor zo zwaar beledigd over dit optreden, wijl de uit Angelsaksische lan den komende zendelingen niet kunnen ontkennen, dat in hun landen meer dan 100 mil'lioen personen zonder godsdienst le ven. Bovendien verspreiden deze zendelingen godslasterende pam fletten-over Paus. H. Eucharistie en Maria. „KATHOLIEK" DAGBLAD voor Nederland (Ingezonden) „De Volkskrant" adverteert in het Reclame Tijdschrift „Adriad- ne", dat zich noemt „De Leidraad der Reclame. Verbruiksontwikke- ling, Verkooptechniek en Organi satie", met een annonce waaruit wij het volgende onder uw aan dacht brengen: „De Volkskrant neemt hierbij een eigen plaats in. De Volks krant is allereerst nieuwsblad, hongerig naar primeurs. Daarna pas katholiek opiniebladmet een eigen, onafhankelijke mening. Daarom wordt de Volkskrant sinds lang niet meer alleen-door katholieken gelezen. Maar ook door duizenden, die noch ter mis gaan, noch ter biecht en die bui ten Sint Ni col aas geen enkele bisschop kennen. In zulk een blad, de feiten wijzen het iedere dag weer onomstotelijk uit, is het goed adverteren." Deze tekst vinden wij dermate beledigend en grievend, dat wij niet zullen nalaten openlijk te protesteren tegen een dergelijke mentaliteit van een dagblad, dat als ondertitel voert: Katholiek Dagblad voor Nederland, en in één van zijn advertenties op een KAB-folder beweert: „Onze te genwoordige „Kathedralen" zijn onze Katholieke Dagbladen. Zij vinden de weg ook in die huis gezinnen, die de weg naar de Kerk en 'naar God vergeten heb ben". Zou het voor de directie van de Volkskrant niet beter zijn zich dan NU maar op een KATHO LIEK Dagblad te abonneren? Zij kunnen dan altijd nog hun „hon gerige" krant per „Adriadne" aan de directies van grote bedrijven aanbevelen. Namens het Bestuur „St. Christoffel" Amsterdam, J. E. FRANKEN, Voorz. G. A. M. DOUWES, le Secr. werden genomen. Het antwoord op de volgende vraag moge dit nog verduidelijken. „Nemen de Protestanten op eni gerlei wijze deel aan de „gueril las of benden" en andere geweld daden^ die in sommige gebieden van Comlumbia voorkomen?" „In sommige gevallen hebben uit 'het buitenland komende Pro testanten hulp verleend aan li berale bandieten Dit is in 1950 bewezen. Toen vertoefde Mr. Preston Smith (USA) in de „Lla nos" en gaf o.a. speciale aanwij zingen om de bandieten te leiden of de plannen der regering te dwarsbomen." Tenslotte zij opgemerkt. dat Prof. Ospina door een minitueus onderzoek nog enkele gevallen, die speciaal Katholieke priesters betroffen, en door een bestude ring der berichtgeving over de vervolging in het algemeen tot de conclusie komt: „Aan de hand van recente en betrouwbare documenten is be wezen. dat Quiroga's Bulletins (Evangelisch Verbond van Co lumbia) mank gaan aan critisch onderzoek en overvloeien van on juistheden, verkeerde voorstellin gen van zaken en onwaarheden.' ROYALE GESTE VAN „DE VREK" AMSTERDAM. 5 Februari Als onderdeel van zijn af- scheidstournee heeft Jan Musch te Schagen de hoofdrol vervuld gisteravond in 't Theater Royal in „De Vrek" van Molière. Na de voorstelling overhandigde de burgemeester van Schagen de acteur een gesloten envelop pe. De burgemeester zeide te nopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang plezier zou be leven. De acteur dankte voor het hem aangeboden geschenk, maar gaf de enveloppe onmid dellijk weer aan de burgemees ter terug met het verzoek de inhoud te willen schenken aan het Nationaal Rampenfonds. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of posttcissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Utrechts Domhotel aangekocht Naar wij vernemen, heeft de N.V. Hotelexploitatie „Terminus" te Den Haag-Utrecht, aangekocht het Domhotel op de Catharine- singel bij het Utrechts Centraal station. De voor dezer dagen aan gekondigde veiling van het Dom. hotel gaat derhalve niet door. De nieuwe directeur de heer C. Lar. rewyn. heeft de bedoeling nog dit jaar het Domhotel te moder niseren en het inférieur te ver beteren. Oud-hoofdredacteur vrijgesproken De rechtbank te Amsterdam heeft de oud-hoofdredacteur J. M. G. van. een te Amsterdam verschijnend dagblad (De Tele graaf) vrijgesproken. Tegen hem was terzake van een onder zijn verantwoordelijkheid verschenen voor een daarin genoemd be ledigend geacht bericht van 3 November 1951, vijftig gulden boete subs. 10 dagen hechtenis geëist. In het bericht had gestaan dat in verband met een uit de be zettingstijd daterende moordzaak te Lareri (N.H.) de oud-recher cheur van politie de 64-jarige A. P. J. C. uit Bussum door de po litie was gearresteerd en ver hoord. In werkelijkheid is deze als getuige gehoord tijdens het onderzoek. De oud-politieman achtte zich aangetast in zijn eer en goede naam en had een klacht ingediend. In Appingedam Er is niets zo verrukkelijk als te mogen bladeren in iemands meest persoonlijke notities. Ook al is de be trokkene ruim 400 jaar geleden gestorven. Het is helaas een zeldzaamheid als men een blik mag werpen in het schetsboek van een beeldend kunstenaar. Schetsen zijn zulke prachtige zuivere indicaties voor hetgeen er in een kunstenaar omgaat, niet dat we in staat zouden zijn om dit innerlijk daarmee nader te bepalen, maar er trillen snaren in ons mee met de ervaringen van de kunstenaar. De toegang is zoveel directer voor ons toeschouwers langs de weg van onofficiële, onvoltooide schetsjes. En nu wil het toeval dat de reproductietechniek tegen: woordig op zulk een hoog peil staat dat het mogelijk is om aue mogelijk fijn genuanceerde teke ningen en schetsen tot in alle de tails en finesses uitstekend weer te geven. Zo is het mogelijk om via reproducties een zeer groot publiek te bereiken, veel groter dan het aantal mensen dat er ooit tot zou komen om in de collec ties van het Engelse Koningshuis en in de prentenkabinetten van Milaan en Florence de originele schetsen te gaan bekijken in stoffige portefeuilles. In Appingedam in de schitte rende, ruime, goed verlichte, bo venzaal van de Stichting „L.e Noordelijke Kunsthof" is een, vanwege de UNESCO door een aantal vermaarde "eleerden sa mengestelde, collectie reproduc ties van tekeningen van Leonar do Da Vinei uitstekend en over zichtelijk opgehangen. Het is uiteraard een kleine keuze van ongeveer 125 schetsen en schets jes uit de overstelpende massa die Leonardo zijn. hele leven door heeft gemaakt. Alle verschijn selen om hem heen, allerlei ver nuftige toestellen vindt men via het brein van deze fijnzinnige speurder door middel van het telcenstift geboekstaafd. Het zijn allemaal korte notities flitsen van gedachten, flarden en genia le invallen, geen enkele tekening is gemaakt om de tekening zelf maar uitsluitend als' het comple ment van zijn gedachten. Hij re deneerde niet meer hij tekende. Fascinerend voor ons in deze da. gen zijn de voorstellingen die ni.j zich vormde van een zond vloed; kolkende stortvloeden. De tekeningen en schetsen zijn geen van alle voltooid het zijn stadia op de weg naar een (nimmer Twee vermisten tereclit VAN KON. MARINE 's GRAVENHAGE, 5 Febr. De twee militairen van de Ko ninklijke Marine, van wie aan vankelijk werd aangenomen dat zij vermist waren, zijn thans te recht. HULP UIT AUSTRALIË MELBOURNE, 5 Febr. De Australisohe federale regering heeft heden besloten aan 't Ver enigd Britse Koninkrijk en N e- d e r 1 a n d elk 50.000 pond sterl. te schenken voor hulpverlening aan slachtoffers van de over stroming. bereikt) volmaakt ideaal. Hij was nooit tevreden, getuige ook het gering aantal voltooide schil derijen. Men kan uit deze keuze al wel zien dat Leonardo geen synthetische geest had maar veeleer een analytische geest, die zich bij elk klein project weer door nieuwe bedenksels en uit weidingen liet afleiden van een hoofdgedachte. Hoe veelzijdig is hij niet. talloze tekeningen heb ben betrekking op onderwerpen die met de tekenkunst niets te maken hebben, maar waarbij de tekenkunst dienst doet als korte r,otitie. Van de ontevredenheid met zichzelf getuigen de honder. den schetsen voor het grote rui terstandbeeld dat tenslotte bij de uitvoering in brons nog mislukte en nooit gereed is gekomen. (Hiervan zijn 14 schetsjes aan wezig). Zie de ragfijne gewaden- studies van mouwen en hoofd doeken (Nos 3335). Wat een minutieuze voorberei ding verraadt de perspectivische studie No 13 voor het nimmer gereedgekomen schilderij ..De aanbiddir.g der Koningen". Zie tenslotte het zelfportret in rood krijt (No 1): sceptisch, sche:*p ontledend en niet de rustige blik van een grijsaard die tevreden was over zijn werk. Dit alles en nog veel meer kunt ge rustig genieten in het voortreffelijk arrangement van deze tentoongestelde tekeningen in reproductie te Appingedam. Ik vei-zeker U het is een gang erheen ten volle waard. Dr E. F. var. der Grinten MILITAIREN STELLEN VOOR: Extra vergoeding voor Rampenfonds De afdeling Genie van de S.R.O.G. te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in het rampgebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het Rampenfonds. Schaakmeesters treden in September aan De Zwitserse Schaakbond heeft besloten dat de wedstrijden van het candidatentournooi voor het wereldkampioenschap. waarvan de organisatie aan Zwitserland is toevertrouwd, in September en October a.s, te Zuerich en te Neuhausen zullen worden ge speeld. Deelnemers aan. dit tournooi zijn zoals bekend Boleslavsky, Bronstein. Geiler, Keres, Kotov, Petrosyan, Smyslov, Averbach en Taimanov (Rusland), Najdorf, (Arg.), Reshevskv (Ver. St.) en dr. Max Euwe (Ned.) De winnaar speelt later tegen Botwinnik (Rusland), de huidige wereldkampioen, een wedstrijd met de titel als inzet. In Tonsberg leidt Finn Hodt Er stond te Tonsberg een ste vige wind in de lengterichting van de baan, waardoor geen snelle tijden het ijs bevond zich echter in prima conditie konden worden gemaakt. De temperatuur was 5 graden beneden het vriespunt. Finn Hodt noteerde 43.- sec. over de 500 meter, hetgeen een nieuw baanrecord betekende en Roald Konsmo werd tweede in 43.7 sec., een nieuw persoonlijk record. Huiskes was de snelste Neder lander met 45,1 sec., dank zii het inspirerende rijden van Pat McNamara, met wie hii samen- reed. Op de 3000 meter zou Kees Broekman zeker 5 min. 5 sec. hebben genoteerd, indien een rukwind hem in de laatste ron de niet had gehinderd. Met l min. 8.8 sec. eindigde hij op de eerste plaats met Anton Huiskes. de wereldrecordhouder op deze afstand, als tweede in 5 min. 11.8 sec. Er heerste natuurlijk 'n sportieve rivaliteit tussen beide landgenoten. want nu Kees Broekman in een latere serie startte dan Huiskes. precies andersom dan tien dagen ge leden te Davos. zei de Europese kampioen: „Ik sla ie nu met seconden. Anton." hetgeen dan ook vlot gebeurde. In het algemeen klassement heeft Finn Hodt de leiding met Anton -Huiskes op de tweede plaats. Mcnamara als derde en Kees Broekman als vierde. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Finn Hodt (Noor wegen) 43.0 sec. (nieuw baan record): 2. Roald Konsmo (Noor- we?,6'1) 43.7 sec.; 3. McNamara (V.S.) 44.3 sec,; 4. Anton Huis kes, (Nederland) 45.1 sec.: 5. Kees Broekman (Nederland) 45.8 sec.; 6. Tom Seeberg (Noor wegen) 45.9 sec.: 7. Wim van der Voort (Nederland) 46.2 sec. 3000 meter: 1. Kees Broekman 5 mm. 8.8 sec.: 2. Anton Huiskes 5.11.8; 3. Finn Hodt 5.13.9; 4. Oei- slein Vassdal (Noorw.) 5,15,1: 5. Hugne Pettersen (Noorw) 5.15.2; 6. Yngvar Karlsen (Noorw.) 5.15.4. Wim van der Voort werd twaalfde in 5.24.3.' Pajor bezette de dertiende plaats in 5.28.7. Na de eerste dag van de wed strijden te Tonsberg is de stand V ^lnn Hodt 95.317 punten: 2 Anton Huiskes 97.067 punten; 3'. Mc_Namara (V.S.) 97.117 punten: 4. Kees Broekman 97.267 punten: 5. Odd Pedersen 99.217 punten. „Wim van der Voort nam met 100.2o0 punten de achtste plaats in. De Russische spion blijft gevangen De Haagse rechtbank heeft de gevangenhouding van de Russi sche journalist Pissarev verdacht van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. DODENLIJST TER INZAGE AAN ONZE BUREAUX Vanaf heden liggen aan de bureaux van het Nederlandse Rode Kruis en ook aan de bu reaux van de Noorderpers de lijsten ter inzage met de na men van de slachtoffers van de rampvloed, die Nederland heeft getroffen. Het Neder landse Rode Kruis zal van tijd tot tijd nieuwe lijsten ver strekken. De eerste lijst bevat de namen van honderd slacht- olfers. Deze namen worden echter gegeven onder het voor behoud, dat wijzigingen nog mogelijk zijn. Markt Wolvega De totale aanvoer bedroeg 1220 stuks w.o. 812 varkens (645 zou ters, 167 zware varkens). 272 big gen, 123 nuchtere kalveren, 6 schapen, 3 geiten, 3 paarden. De aanvoer van varkens was ruim. De handel in zouters was gelijk de vorige week. De prijzen niet hoger. Notering 1,751,77. Een enkel best partijtje 1 cent meer. De handel in zware var kens was gedrukt, zodat de prij zen enigszins lager waren. Note ring 1,65—1,72. Ook de gemeste zeugen deden minder notering: 1,401,55, alles per kg levend gewicht zonder korting. Biggen waren minder aange voerd. Het kwam misschien de handel enigszins ten goede, deze was tenminste zo vlot wel. Prij zen ondergingen echter geen ver andering. Notering 3545. Nuch tere kalveren waren meer aan gevoerd, de handel was slecht, de vorige weeks prijzen konden nauwelijks gehandhaafd blijven. Voor schapen en geiten en paarden geen notering wegens geringe aanvoer. Op de pluimvee- en konijnen- markt kleine aanvoeren, de han del was weer vooral voor pluim vee matig. Voor konijnen was iets meer vraag. Notering pluim vee 1,252,50; konijnen 2,505. Aanvoer 10 m/pluimvee en 9 m/koni.jnen. Markten Barneveld PLUIMVEEMARKT. Aan voer ca. 16.000 stuks, wat niet zo groot was. Er was behoorlijke vraag naar slachtkippen, waar voor iets hogere prijzen betaald werden dan vorige week. Ook de handel in N.H. blauwe en ge kruiste piepkuikens was goed. Er werden reeds enkele kleine par tijen lichte jonge rode haantjes aangevoerd. Prijzen: oude kippen 2.202.40, piepkuikens zware 2.202.35, piepkuikens lichte 2.402.60, jonge haantjes 2.402.50, alles per kg; overige per stuk: tamme ko nijnen 3.507.75, wilde konijnen 1.601.85, oude hanen 3.505.25, oude eenden 0.801.70, tamme jonge duiven 0.650.80. EIERMARKT. Aanvoer ca. 900.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: 15.0015.50, algemene prijs 15.25 per 100 stuks, kiloprijs 2.52. Veluwse eierveiling „Barne- veld-Ede". Aanvoer ca. 700.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eie ren van 57/60 gram 14.75—15.01, eieren van 60/65 gram 15.18 16.08, alles per 100 stuks. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 5 Febr. Aanvoer 13 partijen: le kw. 2.242.28, 2e kw. 2,202.23; extra zware tot 2-.33. Handel redelijk. Deblokkade tegoed in Indonesië voor investering? Het Indonesisch Persbureau Aneta heeft van welingelichte zijde vernomen, dat de Indone sische regering aan de initiatief nemers van het plan om in Indo nesië een industriële onderneming op te richten, die zal gaan wer ken met kapitaal van naar Ne derland gerepatrieerden, dat ge blokkeerd is, heeft medegedeeld, dat de verlangde toestemming voor deblokkering verleend zal worden. Indonesische vennootschapsbelasting Het Indonesisch parlement heeft een amendement op het wetsont werp Vennootschapsbelasting '53 aangenomen, dat volgens de mi nister van financiën ae belasting opbrengst met 100 millioen ru- piahs zal verminderen. Hoogenbosch' Schoenen had een gunstig jaar De directie van Hoogenbosch' Schoenen N. V., deelt mede, dat 1952 voor de N. V. een gunstig jaar is geweest. In vergelijking met 1951, (Ko- rea-hausse), zijn de omzetten in geld, ondanks de prijsdaling, vrijwel gelijk gebleven. Het aan tal verkochte paren is aanmer kelijk gestegen. Het bedrijfsresultaat is dan ook van dien aard, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, 8 pet. dividend zal kunnen wor den uitgekeerd. Productiecijfers De N.V. Cultuurmaatschappij „Tanah Radja" heeft in Januari geoogst 138.000 kg rubber, tegen 136.662 in December. De rubber- productie in Januari 1952 be droeg 142.323 kg. De N.V. Prean- ger Rubber Maatschappij heeft in Januari geoogst 58.000 kg rub ber. tegen 51.000 kg in Januari 1952. De N.V. maatschappij tot ex ploitatie der Verenigde Majang- laden heeft in Januari verkregen 154.910 kg rubber tegen 161.903 kg in Januari 1951. De productie in de maanden April-Januari is hiermede gekomen op 1.464.346 kilogram. Kemo Corset 9,4 pet dividend De N. V. Kemo corsetfabriek te Amsterdam, zal voorstellen over het boekjaar 1952 een di vidend uit te keren van 9,4 pet., in contanten. Beursoverzicht AMSTERDAM. 5 Febr. De gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op welke wijze de financiëring van de wederopbouw der overstroom de gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag.die op de beurs uiteraard niet buiten be schouwing wordt gelaten. Men vraagt zich af. indien de millioenen van de tegenwaarde rekening voor het herstel worden aangewend, de regering zal be sluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde vanmiddag ter beurze onderwerp van gesprek, maar het bleef bij veronderstellingen. aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehand haafd. Wel waren de orders schaars, maar de koersen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd ver handeld met aftrek van het inte- rum dividend van 4 pet en was dus op 313 V, goed prijshoudend. Dit was ook met de andere in ternationale fondsen het geval. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uitstekend. Spe ciaal Sumatra Tabakken bewogen zich in ogaande lijn en H.V.A. trok kopers aan, waardoor de koers tot 98verbeterde. Ook Cultuurbanken lagen hoger, Am sterdam Rubber daarentegen liep tot 86achteruit.. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staatsfondsen vriendelijk gestemd maar stil. Veemarkt Delft DELFT, 5 Febr. Aanvoer 34 runderen, 110 nuchtere kalveren, 9 schapen en 1 geit. De prijzen .waren voor: varekoeien 550800; nuchtere kalveren 3545, runde ren per kg slachtgew. 2.402.75. Handel gewillig. Scheepstij dingen Kustvaart Aldo 3 van Rotterdam naar Bergen Corsica 4 van Liverpool; Inspecteur Mellema 4 te Bor deaux van Harlingen; Capella 4 van Gdynia naar Malmö; Pollux 4 van St. Malo naar Le Legue; Jutland 4 van Sharpness naar Cardiff; Zeeland 4 te Brunsbut- tel; Pamir 4 van Grangemouth: Confiance 4 te Burntisland van Antwerpen; Johannes 3 van Swansea naar Amsterdam; Willy 4 te Newport van Bristol: Zee land 5 te Cuxhaven; Regules 4 te Bremen van Antwerpen: Wu- helmina 5 pass. Holtenau naar King's Lynn; Zeehond 5 pass. Vlissingen naar Ghent: Deo Glo ria 3 te Bridgewater van Norr- köping; Duurswold 3 te Leith Brussel: Jaga 3 te New Burgh v. Leith; Maria Christine 3 van Ply mouth naar Rotterdam: Tide 4 te Dublin van Newcastle: Tuko 3 te Sas van Gent van Brussel; IJsel 3 van Port Talhot naar Rouen; Hinde 3 van Aalborg naar Hobro; Alpha 4 te Antwerpen; Brebus 4 van Odense; Globe 4 naar Anfiska; Horst 4 naar Mid dlesbrough; Johnny 4 te Bayon- ne; Kunlabori 4 naar Bergen; Lark 4 te Göteborg; Liberty 4 te London: Marta 4 te Porsgrunn; Maria 4 te Halmstad; Mary 4 naar Wormer; Mees Chemer 4 te Rotterdam: Mudo 4 te Helsing- borg; Nimrod 4 naar Antwerpen; Noordstad 4 naar Antwerpen;: Pres. Roosevelt 4 naar Vigsnas; Setas 4 te Heroea; Sparta 4 te Oslo; Triton 4 naar Karlshamn; Vesta 3 naar Rotterdam; Helen 3 van Caen; Agiena 4 te London; Dij a 4 te Rouen- Mary Ward 4 te Cuxhaven: Hasewint 4 van Kribi; Remmert 4 te Duinkerken; Navis 4 te Vlissingen; Wim 4 pass. Kiel-Holtenau; Geja 4 Ny- kobingborg; Makkum 4 van Le Havre; Lydia 4 van Rochefort; Ria 4 pass. Brunsbuttel; Abro 5 pass. Holtenau: Horizon 4 te Nordeney; Jozo 4 van Dunston; Albatros 4 te Swansea: Mezo 3 te Huil: Renofatie 4 te Udde- valla: Eemshorn 4 te Karlshamn; Albert d 4 pass. Brunsbuttel; Prude K 3 te Barrow; Bouty 5 te Odense: Curacao 5 te Belfast; Oceaan 4 te Sunderland; Europa 5 naar Terneuzen van Sunder land. Scheepsberichten ROTTERDAM, 5 Febr. Aals- dijk R'dam/New York 5 Febr. van Hamburg; Argos Middellandse Zee/A'dam 5 Febr. Bizerta gepass; Blijdendijk New York/R'dam 5 Febr. ca. 18.00 uur te R'dam ver wacht; Cronenburgh IJmuiden/ Bilbao 5 Febr. te Gent verw.; Diemerdijk Vancouver/R'dam 7 Febr. n.m. te Antwerpen verw.; Elmina A'dam/W. Afrika 5 Febr. van Takoradi naar Freetown; Rijndam New York/R'dam 5 Febr. te Cobh: Fairsea Sydney/ A'dam 4 Febr. 120 mijl O. Malta; Rijndam New York/R'dam 4 Febr. 380 mijl W. Cp Clear/Cobh; Zuiderkruis Kaapstad/A'dam pass. 4 Febr. ten W. van Freetown; Eemdijk R'dam/Golf van Mexico 4 Febr. van Havanna/Vera Cruz; Joh an van Oldenbarnevelt A'dam Tj. Priok pass. 5 Febr. Malta/ Pt Said: Nieuw Amsterdam 5 Febr. van Cristobal te Havanna; Slamat R'dam/Indonesië 4 Febr. 17.00 uur van Zeebrugge/Port Said: Waterland A'dam/Buenos Aires 5 Febr. te St. Vincent CV (Van onze redacteur) TEXEL Opnieuw was de noodtoestand op het eiland ingetredenomdat de wind met krachtige vlagen uit het Westen was komen lopenom dan naar het Noordwesten te ruimen. Met zorg in het hart had burgemeester C. de Koning de maatregelen vastgestelddie redding kunnen brengen, wanneer het in de nacht van Woensdag op Don derdag mis zou gaan. Evacuatiepapleren lagen klaar, extra mannen voor de hulp aan getroffenen en bescherming der dijken werden gereed gehouden. En met bange voorgevoelens wachtte men de nacht af, omdat om ong. 2 uur de hoogste water stand zou zijn bereikt. En wat. zou er gebeuren, wanneer de wind bleef aanhouden? Woensdagavond was een ver sterking van honderd mariniers van het vasteland overgezet, om de reeds aanwezige 250 man aan te vullen. Studenten kwamen van heinde en ver, ingenieurs van Provinciale en Rijkswaterstaat hadden samen met de burgemees ter en de commandant van de militaire eenheden besprekingen gevoerd, om een zo goed moge lijk reddings- en veiligheidspro gramma uit te stippelen voor alle mogelijk onverhoopte gebeurte nissen. Woensdagmiddag was men daarop begonnen met beschikbaar vervoermateriaal het vee uit de polder „Het Noorden" over te brengen naar het hoger gelegen Eierland. Ruim vierhonderd run deren en ongeveer duizend scha pen werden op deze manier naar veiliger oorden gebracht en bij het allereerste alarm zouden ook de' mensen onmiddellijk uit de bedreigde polders worden ge- evacueerd. Boven de vijftien boe renhofsteden en de vele wonin gen hing een dreigend lot, als de dijken het niet meer zullen hou den. Het is geen wonder, dat zich opnieuw een vreemde en gespan nen stilte over de Texelaars had gelegd, dat men nauwelijks aan dacht schonk aan de vragen naar bijzonderheden en dat men zich geen tijd gunde om vreemdelin gen te woord te staan. Het was alsof men zich volslagen wilde concentreren op de dingen die straks zullen moeten plaats vin den. En terwijl in de Waal de eerste slachtoffers bij het ongeluk op de Eendrachtsdijk werden begraven, de dominee de nagelaten families met het Bijbelwoord troostte, re den over de weg, vlak langs de kerk, de vrachtwagens aan en af, trokken de aflossingstroepen naar de bedreigde punten langs de Zeedijk en de binnendijkjes en sjouwen de mannen onvermoeid de zakjes zand bijna drie meter steil omhoog tegen de poreus ge worden dijk Men wist bijna, dat men nutte loos werk deed, omdat de bin nendijkjes rond de Eendrachts- polder practisch niets meer waard zijn, dat zij totaal door het zee water zijn aangevreten en bij het minste gerucht onmiddellijk zul len wegsmelten. En dan?? Zouden* de in-der-haast-ge- stopte gaten bij Oosterend, bij Dijkmanshuizen en bij Oudeschild het blijven houden? In het Gemeentehuis, waar burgemeester C. de Koning met zijn staf verbeten alle planner, ontvouwd, hangt een klein schil derij van een vreselijke overstro ming in 1775. Zal die tragiek zich opnieuw herhalen in deze nieuwe bange nacht, waar man en macht klaar staat om in te grijpen? De dijken rond Texel hebben harde klappen gekregen, de dui nen blijven afbreken en een nieuwe aanval van de zee zal funest kunnen zijn. Een groot aantal vrijwilligers van het Provinciaal Waterleiding bedrijf uit Bloemendaal zat thans twee dagen op het eiland. De mannen hebben alles meege bracht. om het de Texelaars niet moeilijker te maken, dan nodig is. Ze werkten door, tezamen met de militairen, de studenten, de Texelaars, de D.U.W.-arbeiders van de overkant. Men is de nacht goed doorge komen, maar de posten op het gemeentehuis, die voor het eerst na enkele dagen wederom bezet waren, zijn uiterst werkzaam ge weest. Voor alle zekerheid heeft burgemeester C. de Koning het vaartuig van de Teso, de „Voor waarts" die oorspronkelijk naar het Zuiden zou varen, in de haven van Oudeschild achtergelaten Ook enkele kotters bleven thuis om op alle- gebeurtenissen voor bereid te zijn. Deze nacht is in ieder geval goed afgelopen en dat is een groot winstpunt. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men cel- den storten of per ciro of posttcissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4