Omvang ramp niet te wijten aan gebrek waakzaamheid Eerste ver lieslij st van het Rode Kruis Catastrophe bezworen Eerste contactavond van K.A.J. Lourdes bedevaart Pagina 4 Vrijdag 6 Februari 1953 Ir. Maris van Rijkswaterstaat: Vele oorzaken werkten samen; waterschappen verrast (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE ..Kan de grote omvang van de wa tersnoodramp van de 1ste Februari geweten worden aan te weinig aandacht der overheid voor onze waterkerin gen of aan onvoldoende waakzaamheid van de daartoe aangewezen autoriteiten?" De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Maris, wenst op beide vragen geen ander antwoord te geven dan een beslist „neen". Van regeringswege is men beslist niet te zuinig geweest met geld voor de waterkeringen en voor het bij de Rijkswa terstaat toegepaste systeem, een decentralisatie waarbij de waterschappen zelf op eigen gezag beslissingen kun nen nemen, wil ir. Maris nog steeds zonder enig voorbe houd een lans breken. De waterschappen waren voor bereid op bijzonder hoog water. Het weerbericht van De Bilt had zeer harde wind in het vooruit zicht gesteld en dat het in de nacht van Zaterdag op Zondag springvloed zou worden, was evenmin een geheim. Wat men niet had kunnen ver- Lering trekken Preventieve maatregelen zijn gewenst Voorlopig zal er van de afdam ming van de zeegaten, welke kwestie thans in het brandpunt van de belangstelling komt te staan, nog wel niet veel kunnen komen. Dit neemt niet weg, dat op andere wijze getracht zal moe ten worden de gevolgen van een eventuele volgende overstroming tot een minimum te beperken. In de Wieringermeer heeft men in het centrum een terp opge worpen, om in geval van over stroming de bevolking enige kans op behoud te bieden; een vlueht- kans, waarvan bij de overstro ming van 1945 dankbaar gebruik werd gemaakt. Maar welke maatregelen waren er genomen in andere polders, zowel in die van Zeeland en de Zuidhollandse eilanden, als in de vele andere polders van Noord en Zuid-Holland, die evenzo de kans lopen bij een stormvloed overstroomd te raken? Zouden in de thans getroffen gebieden niet minder slachtoffers te betreuren zijn, als in die over stroomde polders vaartuigen pro visorisch waren opgeslagen? Het mag dan misschien een vreemd gezicht zijn, als achter een boer derij midden in het bouwland een vaartuig in reserve wordt gehou den, dat misschien jaren of de cennia geen dienst behoeft te doen, als de nood aan de man komt, en dat gebeurt meestal on verhoeds en onverwachts, dan be tekent zo'n preventieve maatre gel het behoud van kostbare mensenlevens. Voor de hulpverlening bij scheepsrampen op de kust bezit ons land in de Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij een goed geoutilleerd apparaat. Wordt het niet tijd, dat ook voor de hulpverlening bij overstroming van polders een soortgelijk appa raat in het leven wordt geroe pen? Ligt hier niet een taak voor de Unie van Waterschappen, die zich de laatste jaren meer met de wegen dan met het water be moeide? Uit deze ontzettende nationale ramp valt lering te trekken. Nu moesten inderhaast vele honder den vaartuigen van elders gere- quireerd worden. Vaak kwam deze hulp te laat; dat bleek uit de schrikbarend stijgende doden lijst van de laatste dagen. Wij geven het denkbeeld van preven tieve maatregelen gaarne aan de desbetreffende instanties in over weging. F.O. moeden was echter, dat de storm ditmaal over de gehele Noord zee woedde. Het water, dat tus sen Engeland en het continent kolkte, kon nergens een uitweg vinden en besprong daardoor de dijken met ongekende kracht. In zoverre zijn de waterschappen overal langs de kust verrast. Maar men mag daarbij ook weer niet uit het oog verliez_en, dat sedert mensenheugenis iets dergelijks langs de Noordzeekust niet meer had plaats gevonden. Reden tot nieuw beraad De springvloed is op vele plaat sen over de waterkeringen ge komen en heeft daarna de dijken aan de binnenkant ondermijnd. Betekent zulks nu, dat de dijken overal één a twee meter verhoogd zullen gaan worden? In geen ge val zal daartoe zonder meer wor den besloten. De hoogte van de dijken is in vroegere tijden be paald na uitvoerig onderzoek, waarbij, wat uitzonderlijke ge beurtenissen betreft, natuurlijk een zeker aanvaardbaar risico moest worden genomen. De hoge stortvloed van 1 Februari noopt de verantwoordelijke autoriteiten tot nieuwe studie. Misschien zal, als alle meteo rologische en andere gegevens geanalyseerd zijn, blijken, dat nieuwe voorzieningen zijn gebo den. Maar zeker is dit bij lange na niet. Als de dijk ten Westen van Rotterdam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger af metingen hebben aangenomen, zo heeft de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, dr. ir. van Veen, verklaard. Het gebied rond Rot terdam ligt nl. nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aan gesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een nabijgelegen kerk gebouw hebben laten springen, om dichtmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk bezweken zou zijn, zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord- Holland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou betekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht be volkte gebied van ons land. Men is er echter in w de dijk Zondag nog te redden. Toekomstmuziek Dan is er nog een plan en niet van vandaag of gisteren om de drie grote zee-engten tus sen Rotterdam en Antwerpen het. Haringvliet, de Oostersohelde en de Grevelingen af te slui ten door een dijk van het for maat dat thans ook Noord-Hol- iand met Friesland verbindt. Be halve het inkorten van de zee wering, zou zo'n plan ook van onschatbare waarde zijn in de strijd tegen het verzilten van landbouwgronden. Zullen de nu noodzakelijk ge worden herstelwerkzaamheden misschien leiden tot het versneld tot uitvoering brengen van dit plan? .Bedenk wel welk een enorm werk dit afsluiten van de drie zeemondingen betekent", aldus de waarschuwing van ir. Maris. „In de eerste plaats zal het vermoe delijk noodzakelijk zijn om de drie armen tegelijkertijd af t..e sluiten, daar anders gevaarlijke tegenstromingen zouden ontstaan. Verder lopen de kosten van zo'n project in de milliarden guldens, vooral omdat de watervlakten in kwestie op verschillende plaatsen 30 meter diep zijn. Door de verschrikkeijke ramp is de wenselijkheid van een kor tere zeewering zeer zeker op nieuw naar voren gekomen. Maar nu de realiteit! In elk geval moet aan het herstel van de schade begonnen worden en wat er ver der met Zeeland en de Zuid hollandse eilanden gebeuren zal, is voorlopig nog toekomstmuziek. ANTILLEN HEBBEN MEER DAN EEN MILLIOEN BIJEEN WILLEMSTAD, 5 Febr. A.N.P. De telling van de binnengeko men bedragen voor de getroffe nen in Nederland wees heden middag uit, dat meer dan een millioen gulden (Ned. Crt.) bij een is gebracht. Capaciteit van onze industrie 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromings ramp. Enige exportbedrijven on dervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts be trekkelijk weinig industriële be drijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aan getast. Voor militairen uit noodgebied: Straks vier dagen extra verlof De Chef Marinestaf, de Chef Generale Staf en de Chef Lucht machtstaf hebben met begrip voor de grote ongerustheid, die er onder de militairen, afkomstig uit de noodgebieden, heerst besloten deze militairen zodra de toestand is gestabiliseerd, een buitengewoon familieverlof van vier dagen toe te staan. De Chefs van Staven achten het niet verantwoord dit verlof thans reeds toe te staan om de hulpverleningsactie niet te sto ren. Het verlof geldt alleen voor militairen in Nederland. Een zending van ongeveer 1000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam per S.A.S.- vliegtuig uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Rode Kruis, in auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie geladen, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorg draagt. Grote giften voor liet Rampenfonds De gemeenteraad van Amster dam stelde een bedrag van f 500.000.beschikbaar uit de gemeentekas voor hulp aan de getroffenen. De Esso-Nedcrland heeft een bedrag van f 100.000.overge maakt aan het Nationaal Rampen fonds. Het personeel besloot twee procent van het maandsalaris af te staan. De bemanning van het voor de Oostkust van Zuid-Afrika vergane m.s. „Klipfontein", die alles kwijt is, heeft niettemin, tezamen met de equipage van de „Zuiderkruis", waarop zij thuisvaart, f 550.bij eengebracht voor de slachtoffers van de watersnoodramp. De bakkersgezellen in geheel Nederland zullen tien procent van hun loon afstaan. De op brengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Het Algemeen Watersnood fonds, een van de vier samen stellende organisaties van het Nationaal Rampenfonds heeft uit zijn eigen kapitaal onverwijld een bedrag van f 250.000.be schikbaar gesteld voor het Ram penfonds, terwijl voorts nog f 142.930.aan ingekomen giften werd doorgezonden. Aanzienlijke bedragen zijn door de volgende koopvaardij schepen telegrafisch overgemaakt: Singkep, Rempang, Enggano, Poelau Laut, Elmina, Madoera, Rondo, Celebes, Tarakan, Teucer en Polydorus. Een Volkswagen-ambulance auto, is door de Volkswagen- importeur in Nederland, de heer B. M. Pon te Amersfoort, aan dr Drees aangeboden. De wagen is reeds te Bergen op Zoom in gebruik genomen. Door 't Vacantiefonds voor de landbouw is f 100.000.ter beschikking gesteld. De bedrijfs groep Horeca maakte f 10.000.— over. De militaire oorlogsslacht offers hebben uit de kas van hun bond een bedrag van f 1000. beschikbaar gesteld. DR. DREES BETUIGT DEELNEMING 's-GRAVENHAGE. 5 Febr. De minister-president, dr W. Drees, heeft de Engelse premier Winston Churchill namens de regering en de bevolking van Nederland zijn grote dankbaar heid en waardering overgebracht voor de buitengewone wijze, waarop Engeland „edelmoedig en doeltreffend" heeft geas sisteerd bij de grote ramp die ons land heeft getroffen, en zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. „Het Nederlandse Volk heeft alle redenen om diep dankbaar te zijn jegens het dappere Brit se volk, dat deze hulp heeft aan geboden ondanks het feit, dat het eigen land op gelijke wijze heeft geleden van deze vreselijke catastrophe". DE KLIPFONTEIN KAAPSTAD, 5 Febr. (Reuter) Volgens een correspondent van 't Kaapse blad Cape Argus gelooft men, dat de bij Mozam bique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart' gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot onge veer midscheeps loopt 'n scheur, waarin zich hier en daar stuk ken rots bevinden, aldus de cor respondent. DIRECTEUR NAT. RAMPENFONDS Nadat drs C. A. A. v. Lutter- velt kort na het bekend worden van de ramp met instemming van het bestuur van het Natio naal Rampenfonds de allereerst noodzakelijke maatregelen had getroffen en tot nader order de leiding van het aldus geformeer de bureau op zich had genomen, is inmiddels op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk de luitenant-generaal van 't voormalige KNIL buitendienst, P. Alons benoemd tot directeur. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft de heer Van Luttervelt, die inmiddels andere werkzaamheden ter hand heeft genomen, hartelijk dank gezegd voor de door hem getroffen maatregelen en de bewezen diensten. HULP VAN HET AGRARISCH BEDRIJFSLEVEN 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. - Het dagelijks bestuur van d( Stichting voor de Landbouw heeft zich gerealiseerd, dat het verrichten van overwerk ten bate van het Nationale Rampen fonds in de landbouw in deze tijd van het jaar niet, wel moge lijk is. Mede daarom gaan de gedachten uit naar een oproep tot het ter beschikking stellen van de waarde van één vacantie- dag. Voor de vaste arbeiders zou dit, kunnen worden gerealiseerd via de werkgever, die te zijner tijd de vacantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stelt van het Nationale Rampen fonds; voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden be reikt door het ter beschikking stellen van enige vacantiebonner. ter waarde van één dag loon. INDONESIë ZENDT GOEDEREN DJAKARTA, 5 Febr. De KLM-toestellen, die vanochtend van Kemajoran zijn vertrokken hebben in totaal 4 Vb ton goede ren voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland meege nomen. Deze goederen waren met grote snelheid door de huis- vrowuenvereniging in Djakarta en een aantal zaken in Djakarta bijeengebracht. De lading omvat wollen dekens, wollen goederen, ondergoed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. De directies van het Indonesi sche dagblad „Pedoman" en van het weekblad „Siasat" hebben aan het comité Watersnood Ne derland 1953 belangrijke bijdra gen doen toekomen, welke met grote erkentelijkheid zijn aan vaard. RAMP „FAUSTUS" VOOR RAAD SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van het onder Panamese vlag varende schip „Faustus" op 5 November van het vorige jaar. Er werden vier getuigen ge hoord: drie zeeloodsen en een lichtwadhter. Er bestond van de zijde van het publiek weinig be langstelling voor deze zaak. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de „Faustus" grove schuld heeft. Hij heeft er niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat, het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij met de be manning in de reddingboot stapte heeft hij het niet nodig geoor deeld iets van de scheepspapie ren mee te nemen. Het is tragisch dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zee gaande schepen. De Raad zal binnenkort schrif telijk uitspraak doen. I Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpverlening in de watersiioödgebieden. Men gunt zich ter nauwernood enige rust of tijd voor eten. Slechts af en toe een hapje en dan werkt men weer voort. Terwijl zijn makker zich heeft ontfermd over een jeugdige evacué, neemt deze soldaat snel enig voedsel tot zich. Het was Zaterdagmiddag een grote drukte aan de Stadhouders kade 55 te Amsterdam, toen daar om ongeveer 4 uur een ruim hon derd leiders en pioniers van de Diocesane K.A.J. arriveerden voor de eerste contact-avond voor de Lourdcsbcdevaart, die de Ne derlandse Kajotters in 1953 met 10.000 kajotters wil gaan houden. Door nog enkele van dit soort bijeenkomsten te houden, wil de Nationale K.A.J. erin slagen de organisatie per afdeling zo goed en practisch mogeiijk in elkaar te zetten, waardoor elke afdeling in staat zal zijn om haar eigen moeilijkheden te overwinnen en zo veel mogelijk door talrijke acties haar eigen benodigde gel den bij elkaar weet te krijgen. Bij de opening werden allen aangespoord tot een zo groot mo gelijke medewerking in de acties, die gevoerd zullen worden om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. De inleider van deze avond, Pastoor Drost uit Schoorl, gaf in zijn inleiding een indrukwekken de uitleg van wat er zoal te zien zal zijn. „Wanneer je straks de film gezien zult hebben, zal je bemerken, dat dit niet alles kan zijn, wat deze bedevaartsplek je kan bieden. Het mysterieuze, het ondoordringbare, wat het camera oog je niet kan laten zien, wordt men zich bewust wanneer men er is. Je zult voelen, dat deze plek een heilig karakter heeft, wat zo'n grote indruk op je maakt, dat je direct besluit er zelf ook heen te willen", aldus pastoor Drost. Spr. gaf hierna nog uitleg over de gebouwen, het Genade-oord en het water, waarin iedere zieke enkele malen per dag wordt on dergedompeld. Zelfs besmette zie ken worden ondergedompeld en het wonderlijke van dit water is, dat het geen gevaar kan. De grot is de heilige plek, waar Maria eens in 1858 is verschenen. „Het is je dan, alsof Maria er zelf nog steeds staat, alsof je het zelfde KLUNDERT Overleden: Johannes Adrianus Blommers, geb. 19-12-00. laatste adres: Krugerstr. 6, Klundert. (Opgegeven door mevr. Schee ring, Anna Beunslaan 59, 's-Gra- venhage.) MAASSLUIS 2 Februari 1953. Mej. J. van der End, geb. 14-8-1883, onge huwd, laatste adres: Zandpad 6. RILLAND-BATH J. A. de Groffau, burgemees ter, vermist. ROTTERDAM Verdronken: A. v. d. Starre uit Sliedrecht. VEERE Hubregt Leeman, geb. 4-5-1874 te Veere; Johanna Theune, echtg. Leeman geb. 21-11-1869 te Arne- muiden, adres: A 88, Veere. VLISSINGEN Petrus Martinus van Beers, geb. 23-5-1883 te Vlissingen, adres: Groenewal 36, Vlissingen. Johan Verhagen, geb. 15-10- 1910 te Keulen Dtl., Boul. Ban- kert 106, Vlissingen. Franciscus de Jonge. geb. 5-3- 1904 te Vlissingen gehuwd met Cornelia Catharina Lorgier, Vrouwenstraat 16, Vlissingen. ZAAMSLAG Jacobus Jan van Alten, geb. 20-2-1949 Othene gem. Zaamslag, lijk geborgen. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met. de omstandigheden waaronder de gegevens van deze verliesli.jst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij ziging achteraf noodzakelijk zal blijken). 's-GRA VENDEEL Definitief omgekomen: Heer J. Groot, laatste adres: Lan- gestraat; mej. St. Nicolaas en dochter (nog niet gevonden) laatste adres Gorstdijk 50; mej. Kranenburg, 12 jaar oud en moe der en zusje, laatste adres Prins Bernhardstraat 14; heer van Ap peldoorn, laatste adres Molendijk 50 mej. van Steensel, laatste adr. Rcnoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omgekomen, doch lijken nog niet geborgen: mej. Kruythof, laatste adres: Achterdijk 26; wed. v. d. WuId en 3 kinderen, laatste adres: Mo lendijk 20; Mej. van Verk en 2 of 3 kinderen, laatste adres: Mo lendijk 68; Hr. en Mevr. Brand, laatste adres: Molendijk 72; Wed. Verdonck en dochter en 3 klein kinderen, genaamd de Zeeuw, laatste adres; Molendijk 70; Mevr. Kraak, laatste adres: Mo lendijk 80; kind van C. Heide-' molen, laatste adres, Molendijk 51. HALSTEREN Maas, Petrus geb.: 23, 6, 1951 te Halsteren, zoon van Maas, Mari- nus en van Johanna Raats; Tig- gelen, van Maria Wilhelmina geb. 24, 4, 1919 te Wouw, echtgen. van Raats, Johannes, wonende te Halsteren b 308. Raats, Cornelia Maria Wilhelmina geb. 20, 1, 1950 te Bergen op Zoom, adres: Hal steren b 308, dochter van Raats Johannes en van van Toggelen Maria Wilhelmina. Raats, Petrus Johannes geb. 7, 8, 1945 te Ber gen op Zoom, zoon van Raats Johannes en van van Tiggelen Maria Wilhelmina. Elzakker, van Philomena, geb. 7, 9, 1918 te Hal steren, echtgen. van Paulus, Ma- rinus, wonende te Halsteren b 340. Schillemans, Adriana Ma ria geb. 25, 6, 1914 te Steenber gen, echtgen. van van Meer, Si mon wonende te Halsteren b 337. HOEDEKENSKERKE Leys, J. Hoedekenskerke. Vrouw is op de hoogte. GEMEENTE HOEK NIEUW NEUSEN-POLDER Smallegange, baby 3 maanden. HONTENISSE Ideraert, Maria Isabelle echt gen. v. Kindt, Aloisius, 65 jaar. Lijk gevonden geborgen. Mat- theyssen, Agnes Mathilde echt gen. van Daalman, Serule, 33 jaar. Lijk gevonden en geborgen. Daalman. Roza M. 8 jaar. Lijk gevonden. Daalman, Theophyl S. C. 6 jaar. Lijk gevonden. Smit, Desyre 68 jaar (lijk nog niet ge borgen). Maas, Louisa echtgen. van Smit Desyre, 66 jaar (lijk nog niet geborgen). Smit, de René G. 37 jaar (lijk nog niet gebor gen). Smit, de Agnes Maria, 24 jaar (lijk nog niet geborgen). (Niet gecontroleerde opgave) Uitgegeven 4 Februari 1953 DINTELOORD Geïdentificeerde slachtoffers: Janssen. Martinus, geb. 21-8- 1904 te Halsteren, laatste adres C 57; de Vos. Jan, geb. 1-6-1894 te Fijnaart, laatste adres C 56; Vissers. Jaatje, geb. 27-2-1898 te Dinteloord, laatste adres C 56. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Van de Meeberg, Leendert, geb. 13-8-1898 te Klundert. laatste adres D 231; Kloet, Wilhelmina Andrea, geb. 20-11-1906 te St. Maartensdijk, laatste adres D 231, begraven in Dinteloord; van Op- dorpi. Johanna Francisca Maria, geb. 11-12-1944 in Fijnaart, laat ste adres D 228; Slikboer. An- driana Wilhelmina, geb. 18-11- 1904 te Dinteloord. laatste adres C 123; Polak, Adriana Johanna, geb. 22-8-1906 te Willemstad, laatste adres: D 241; Hollemans. Maria. geb.. 15-6-1946 te Fijnaart laatste adres: D 160; Hartvelt, Pieternella Adriana, geb. 15-1- 1910 te Fijnaart, laatste adres D 169; de Geus, Leendert Machiel, geb. 22-4-1936 te Breda, laatste adres D 169; de Geus, Christiaan, geb. 26-7-1946 te Fijnaart; de Geus, Jan Dirk. geb. 5-1-1948 te Fijnaart. laatste adres: D 169; van Mourick, Gerrit Johannes, geb. 13-1-1924 te Willemstad, laatste adres D 161; Hollemans, Hermanus Leendert. geb. 12-5- 1943 te Willemstad, laatste adres D 160; de Wit. Maria. geb. 5-10- 1926 te Willemstad, laatste adres D 161; Suykerbuyk, Antonia Eli- sabet, geti. 17-7-1876 te Steen bergen, laatste adres D 195; Knook. Johanna Adriana, geb. 26-2-1924 te Fijnaart .laatste adres D 183; Driesprong, Jan Olivier geb. 1-7-1874. laatste adres C 141; Koetsenruyter, Pe trus Gerardus Adriana, geb. 2-4- 1950 te Fijnaart, laatste adres D 248: Koetsenruyter, Lucia Adria. na Maria, geb. 29-8-1951 te Fij naart laatste adres: D 248; Mac- kay. Peter George, geb. 7-10-1943 te Fijnaart. laatste adres D 166 Geborgen lijken: Lijdekker Martinus, geb. 28-5- 1880, laatste adres D 250; Drie sprong, Jannetje, geb.: 31-1-1906 laatste adres C 141; Knook, Teuntje. geb. 20-10-1900, laatste adres: D 182; Eland. Martha, geb. 9-7-1892 .laatste adres D 104. beleefd, wat ook de kleine Berna- dette heeft beleefd. Maria heeft God gesmeekt om weer naar de aarde te mogen gaan om de men sen te bekeren. Zij heeft bij al haar verschijningen geweend en geschreid hiervoor", aldus besloot pastoor Drost zijn toespraak. Hierna werd de Lourdesfilm vertoond, welke is genomen bij de ziekenbedevaart in Juli 1951. De film gaf een algemene indruk van de ziekentreinen, het trans port. Ook het vierdaagse verblijf in Lourdes werd allen duidelijk getoond. De verschillende bezoe ken aan grot en kerk en ook de grootse kaarsenprocessie, welke als laatste huldeblijk aan Maria werd gebracht, werd door deze prachtige, boeiende film schitte rend uitgebeeld. Hierna kreeg men gelegenheid te ontbijten, waarna men ver volgde met de uiteenzetting spaar regeling en wervingsacties. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten velen een dank baar gebruik. Technische moei lijkheden, waar velen reeds mee te kampen hebben gehad, werden door het bestuur uitgebreid weer legd. Hierna sloot men de bijeen komst met het Kajottersgebed en toog men voldaan huiswaarts. N.J.K. Rheumatische Fijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd I Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pij nen uit uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en in gewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzui verende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig. iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apo'heker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Het aantal aanbiedingen om kinderen uit de getroffen gebie den in het buitenland op te ne men is overstelpend. De verschil lende kerkelijke instanties en andere organisaties, die zich met de hulpverlening belasten, zijn van oordeel, dat het om psycho logische redenen beter is, dat de kinderen in eigen land op ver- haai komen. Het aanbod van het buitenland wordt echter hogelijk gewaardeerd. In de komende we ken zal worden nagegaan, of' van het vriendelijke aanbod nog ge bruik gemaakt zal worden. BOTWINNIK KAMPIOEN VAN RUSLAND MOSKOU, 5 Febr. (A.N.P.) De zesde partij van de twee kamp Botwinnik-Taimanov, wel ke werd afgebroken, is te Mos kou verder gespeeld. Na 42 zet ten stelde Taimanov remise voor waarmede Botwinnik accoord ging- Botwinnik kan zich wederom kampioen van Rusland noemen, aangezien hii de tweekamp met 3t2 punt tegen 2V* punt heeft gewonnen. Mikhail Peslyak. de vice-voorzitter van de Sovjet- Russische federatie van de sport en lichamelijke opvoeding, feli citeerde Botwinnik met het be haalde succes en bood hem een gouden medaille aan. Taimanov werd een zilveren medaille over handigd. Voor de zevende maal is Bot winnik kampioen van zijn land geworden. Courses Hilversum verschoven De courses welke Zondag 8 Fe- burari a.s. in het Gem. Sportpark te Hilversum zouden worden ge houden, zijn verschoven naar Zondag 15 Febr. Besloten is ze dienstbaar te maken aan de hulp verlening aan de getroffen ge bieden. De Stichting Totalisator „Nederland" stelde reeds een be drag van f 10.000.beschikbaar en zal, evenals de P. S. V. Hil versum. de batige saldi van deze course afdragen. De Stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt 4 pet, uit de omzet van de tota lisator aan het Nat. Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3