Vier ton uit Drente Haagse Comedie bracht Yerma99 Aangrijpende voorstelling Waar gaan tve heen F rans toneel in Groningen Handel en industrie hadden geen slecht jaar TUSSEN heide MARKTEN Pasina 2 Vrijdag 6 Februari 1953 GRONINGEN Het is zo ont zettend jammer dat de Haagse Comedie nu juist in deze met rampen en ellende vervulde da gen in de Groninger Schouw burg moest komen, uitgerekend met de mooiste voorstelling van dit seizoen. Maar zo gaat het nu eenmaal in het leven. Er wor den ver van te voren plannen, afspraken, voornemens gemaakt en die worden dan zo maar in eens doorkruist door welke noodlottige gebeurtenis dan ook. Zo stond het al lang vast dat de Haagse Comedie naar Groningen zou komen met de Spaanse tra gedie van Frederico Carcia Lor- ca „Yerma", maar het is zo grijpelijk dat zelfs de meest toe gewijde toneelliefhebber in deze dagen van onbeschrijfelijke el lende voor ons vaderland, eigen lek alle lust vergaan is om ,,uit" te gaan, ook al is het naar een drama. Daarom waren er nog zoveel lege nlaatsen in de Schouwburg gisteravond. Daarom alleen, en zeker niet omdat het Groninger ioneelminnend oubliek geen be langstelling zou hebben voor dit aangrijpende drama. J. W. F. Werumeus Buning. die dit ..tragisch gedicht" van Lorca op zo mooie wijze vertaalde, te kent de inhoud van het stuk in de inleiding van het programma zo duidelijk in enkele regels. „Yerma" betekent het barre land. de onvruchtbare akker en in dit geval de verwaarloosde akker. Yerma. de jonge platte landsvrouw. die uitgehuwelijkt is aan een jonge boer. die slechts een verlangen heeft. n.l. werken en geld verdienen, deze Yerma blijft kinderloos, waar ze ge schapen is om moeder te zijn. Zij raakt bezeten van die gedachte en na jaren breekt dit uit tot eën aanval van razernij, waarin zij haar man. de schrale en geldgie rige boer met eigen handen worgt. Eerst is het een geheime wens. maar het verlangen wordt gro ter en groter en uiteindelijk al lesoverheersend. Zij neemt haar toevlucht tot een of andere pel grimage en tot slechte raadgeef sters. maar ze blijft plichtge trouw en deugdzaam. Niettemin BIOSCOPEN: BEURS: Parucha, kind van de nacht (afgekeurd); Billy the kid (14 jaar) Zaterdag, Zon dag en Woensdag. CINEMA: Morgen begint een nieuwe dag (volw.) dagelijks 2.30, 6.30 en 9.00 uur; Zaterd. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle le'eft.) dag. 3, 7 en 9.30; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Zaterdagmiddag 7 Febr. 5 uur Sportfilm. LUXOR: Skirts Ahoy (alle) dag. 2.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag en Zondag ook óm 4.45 uur. LUXOR SHORT: uitgebreide reportage van de stormramp, dag. 10.30—2.20, Zond. 12—2.20, In alle bioscopen reportages over nationale ramp. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE, Noor derhaven Z.Z.. Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. Ï-IANGELGANG: (tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies: Piet Snel, reisherinneringen Scandinavië. PICTURA: werk van J. Koster (Costerus) Groningen. ZONDAG en NACHTDIENSTEN APOTHEKEN (7—14 Februari) Apotheek Huisman, Damsterdieo 2, tel. 24376; Heckhardt, apotheker, Nieuwe Ebbingestraat 119, tel. 21072; Apotheek v.h. Oudman. Verl. Heereweg 89, tel. 26323; Apotheek Viersen, Brugstraat 11, tel. 23135. HEDEN; HUIZE MAAS: 8 uur première Missiefilm „Waar woestijnen bloeien gaan". HARMONIE: 7.30 uur uitvoering Athene en Harmoniecorps Sint Joseph. RICHE: 8.30 uur Ver. van Han delaren. F. J. Paans over „Aardgas". MORGEN: STADSSCHOUWBURG: 8 uur G.O.O.V. met Tango te mid dernacht. CONCERTHUIS: 2 u. installatie Emigratie-commissie. PICTURAopening tentoonstel ling J. Koster. R«»«*ioiiaW' Omroer» Noord VRIJDAG 6 FEBRUARI 18.4519.00 Literair kwartier. Fokke Sierksma besproekt Volks, poëzie uit Indonesië van W. A. Braasem en R. Nieuwenhuys, uit gegeven bij J. B. Wolters te Gro ningen. 19.2019.30 De Stem van het Noorden. 19.3020.00 Drènse uutzendink. a. „Now iet 't toch over de win ter hept....!" Wej bint, zo vrej urn der ok eev'n over met te praot'n. ente zing'n! 't Pro gramma met liedties en praoties over snej, ies. scheuveln en won dere winterse ding'n. Liedties van Berend Veltink. Tekst'n en samenstelling: Jaap Dubbelboer. b. „01 Joppie op e praotstoel". Raore, maor waore vertelsels over vrogger tied, van en deur Jan Kuiper. c. „Bej de scheerbaos" 'n Schet. sien met Steven Lakmoes schree. v'n deur G. Broenink. Regie: Tonny van der Veen. wordt er onrechtvaardig gerod deld in het dorp en haar man krijgt argwaan. Hij laat haar bewaken door twee zusters van hem, twee zwarte gedaanten, die als spoken om haar heen zweven. En zo groeit het conflict tussen die twee, in een steeds stijgen de beklemming, leidend naar 'n aangrijpende climax. Alle bijfi guren worden oo de juiste tiid naar voren geschoven om dit drama naar een onontkoombaar hoogtepunt te leiden. De gelukkige jonge moeder (Ann Hasekamp). de oude hei dense vrouw (Willy Haak), de temperamentvolle roddelaarster (Diny Sprock) en de herder Vic tor. de oude vrouw die aan to venarij doet, de regisseur Cees Laseur zijn er in geslaagd de eenheid in dit stuk. waarin ook muziek en zang en dans een aandeel in de handeling hebben, op uiterst treffende wiize te handhaven. En wat waren er prachtige details. Noemen we alleen maar het tafereel van de wassende dorps vrouwen bij het water, prachtig getroffen. Er was bijzonder veel te genieten. Dat danken we op de eerste plaats aan de indruk wekkende creatie, die Elizabeth Andersen maakte van „Yerma" dat was een ontroerende en vaak beklemmende uitbeelding aan een zeer zware rol. Zij slaagde er in het publiek tot het uiter ste te boeien. Frans v.d. Lingen was aLs Juan een waardige tegenspeler, al even ontroerend in de uitbeelding van de liefde loze egoistische en tiranniserende echtgenoot. Maar ook al de an dere medespelenden die hier helaas verder onbesproken moe ten blijven, droegen bij tot deze bijzondere mooie voorstelling, en zeker ook de sfeervolle décors van Noni Lichtveld en de door Jurriaan Andriessen gecompo neerde muziek gezien de accen tuerende werking die er van uit ging. Het is echter een stuk voor volwassenen, want het verplaatst ons naar een Spaanse dorpsge meenschap waar de leefwijze eenvoudig en fel is en de taal onomwonden. Het publiek was onder de indruk en dankte enthousiast. Bs. GRONINGEN Het was te voorzien, dat de Compagnie des Quatres, die onder auspiciën der Alliance Frangaise in de boven zaal van het Concerthuis optrad, geen volle zaal zou hebben. Een Nederlands hoofd staat in deze dagen nu eenmaal niet naar het amusement van een boule vardstuk. „Au petit bonheur" van M. G. Sauvajon is een licht stuk, van het bekende Parijse genre. Brillant en spits geschre ven, geestig en snel versprin gend, en zijn kracht zoekend en vindend en in verrassende pun tigheden. Een beroemd schrijver heeft besloten op een bepaalde datum en een bepaalde plaats een einde aan zijn leven te ma ken en daarvoor heeft hij zijn intrek genomen in een stil, lan delijk herbergje. Dan arriveert daar ook Denis Charignol die op de vlucht is voor zijn vrouw, waar hij niets meer van moét hebben. Deze echter op haar beurt moet wel degelijk wat heb ben van Denis en 't duurt dan ook niet lang of zij komt als een wervelwind het cafeetje bin nen vallen. Dan is er ook nog een journalist van een locaal blad in de buurt, die dringend een sensationeel artikel moet schrijven, wil hij niet op straat staan. Nu, stof daartoe wordt hem in het cafeetje genoeg ge leverd en uiteindelijk komt al les goed terecht. De journalist heeft zijn artikel gehad, de schrijver vergeet de voorgeno men zelfmoord en Denis ziet in dat hij zich grondig vergist heeft toen hij meende niets te moeten hebben van zijn vrouw Martine. Het stuk wordt uitstekend ge speeld in een snel verschietend tempo en met een jtemperament. waarvan fnen buiten dé zaal al constateren kon, dat het Frans Door hartverlamming overleden GRONINGEN Te Groningen is tengevolge van een hartver lamming overleden de heer E. Tj. Rookmaker, landbouwer te Bellingwolde. Vele jaren presi deerde hij het Groninger paar denstamboek en sinds de oprich ting was hij voorzitter van het N.W.P. Hii was hoofdbestuurslid van het Waterschap Reiderland. Universiteit Groningen GRONINGEN Doctoraal examen geneeskunde, geslaagd: mej. T. Pouwels, Meppel (cum laude): mej. A. L. Sauveplanne, Wassenaar: J. H. H. van der Burg, A. J. G. Cley, Liem Sik Giok, M. G. van dér Zee, allen te Groningen; K. H. Lamberts. Maastricht, Am. Lonnee, Den Haag, J. H. Geling, Winschoten, F. J. Sondermeijer, Schiedam. Candidaatsexamen geneeskun de: J. F. Oostenrijk, Groningen, Artsexamen le gedeelte: mm H. de Kroon, Warnsveld, mej. C. Veenhoven, Groningen, R. J. Hauer, Hengelo. Bevorderd tot arts: J. J. Boer. Wildervank, J. C. Dekker, Gro ningen, H. A. Homan, Haren(Gr.) moest zijn. Anne Alexandre als Martine liet dit temperament op boeiende wijze de zaal in buite len en speelde met een charman te natuurlijkheid. Jacques Thier- cy, in zijn kalmere rol boeide vooral door zijn onnavolgbare zuivere mimiek. Pierre Ringel gaf als Denis Martine zeer goed partij. Ook de herbergierster en de journalist bleken uitstekend in het geheel te passen. Grappig was dat dit vlotte stuk zich zo bijzonder goed wist aan te passen aan de primitieve outillage van het beschikbare to neel. Vrijdagmiddag geeft het geleverd van naar schatting 400.000. Dit is dus hetgeen de ruim 280.00 zielen tellende be volking van deze provincie bui ten de girostortingen en ook bui ten de omvangrijke goederenin zamelingen heeft opgebracht. Hier volgen nog berichten uit enkele plaatsen. Assen. Allerwege grote of fervaardigheid in Drente's hoofd stad. De 32 gevangenen van het huis van bewaring: ƒ33,95; de oudjes van het rusthuis „Betha- nië": 53,het personeel van het prov. voedselcommissariaat: 5000 uit eenbijzonder fonds; de personeelsvereniging van het gemeentehuis ƒ400; de volksbond tegen drankmisbruik ƒ500; direc tie en personeel van een niet na der te noemen firma 500. In totaal in Assen thans 51.300. Coevorden. De collecte is nog in volle gang. Tot gister avond was er 7500 bij elkaar gebracht. Wederom vertrokken gisteren vier auto's met dekens, lakens en slopen. E m m e n. Het bedrag voor 't kerkdorp Emmen is inmiddels gestegen tot ƒ32.237,23. De defi nitieve opbrengst van de collecte is nog niet bekend. Zuid Barge met zijn 108 gezinnen bracht het in de loop van gisteren tot 4676. Reisvereniging „Molenrij" vergaderde KLOOSTERBUREN De reis- vereniging „lyTbleni'ij" vergader de in net café Huizmga. De op komst was zeer goed. Besloten werd op 24 Juni een reis naar Amsterdam te maken. Na afhan deling van de huishoudelijke za ken werd per film een reis ge maakt door de Verenigde Staten, terwijl eveneens op deze wijze —t-~. ----- 1 een tocht door Amsterdam werd groepje een schoolvoorstelling gemaakt. De avond werd beslo- e ramour en du ten met. een filmnie over de taak Het staat thans vast dat de Het voorlopig bedrag voor de ge- collectes welke in de afgelopen hele gemeente is ƒ69.191,84. dagen in de provincie Drente zijn In Emmer schans werd 't gehouden, een bedrag hebben op- zeer hoge bedrag van 1945,91 van „Le jeu de hasard" van Marivaux. Drs P. L. Geenen ten met een filmpje over de taak van de politie in haar verschil lende aspecten. Rede voorzitter K. v. K. bijeengebracht. Erica. De stand van de col lecte is thans 10.601. De boeren leenbank schonk 1000. De kin deren van de school van de heer Vrielink zullen allemaal vijf pro cent van hun spaarcenten geven. Het personeel van de cementin- dustrie heeft besloten een snip perdag op te offeren en het geld van die dag af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. De di rectie zal een even groot bedrag bijpassen en aldus hoopt men te komen op ƒ500. Klazienaveen. Wanneer de K.N.V.B. het competitiepro gramma voor de komende Zon dag afgelast, dan zullen Zwarte- meer en Emmen tegen elkaar spelen ten bate van het Rampen fonds. Eenhuizen. De inwoners schonken tezamen bij de collecte een bedrag van ƒ2900. Geslaagd WEHE Aan de veeartsenij school faculteit Hoefkunde te Utrecht slaagde de heer N. Lan- geland te Wehe als Rijksonder wijzer Hoefsmid. OFFICIEREN BE-EDIGD ASSEN In het verenigings gebouw op het Asser Kazerne- terrein zyn vanmorgen tijdens een eenvoudige plechtigheid be ëdigd tot reserve-tweede luite nant bij het regiment infanterie „Johan Willem Friso" de vaan drigs E. Bos, Groningen; J. R. Bugel, Groningen; L. C. Zwepink Hilversum; W. Hofman, Oldehove; H. C. Steenwijk, Nij kerk; E. As- kes, Zutphen; A. A. Steeman, Deventer; W. Th. H. Manesse, Arnhem; E. B. H. Beltman, Am sterdam; H. G. ten Berge, Gro ningen; J. P. Urie, Assen en C. J. P. Kokkeel, Hengelo. De eed werd afgelegd in han den van de commandant van het regiment Johan Willem Friso, overste W. J. M. van Hertum, kapitein J. A Blonk las de Koninklijke besluiten voor. Na de beëdiging wees overste Van Hertum de pasbenoemde of ficieren op hun taak en verant woordelijkheid in het leger en in de maatschappij. De plechtigheid, die, in verband met de nationale ramp, een sober karakter droeg, werd o.m. bijgewoond door generaal J. H. Couzy. Brood van 1.50 meter MEPPEL 1952 is voor het voor alle bedrijven uitermate HOOGEVEEN. Het gezin gebied van de kamer geen slecht i slecht'. Later werd de toestand werd verbind met de geboorte jaar geweest, zo verklaarde del beter. Algemeen is de klacht van van een dochter, kreeg van de voorzitter van de kamer van1 deze industrie in Drente over arbeiders uit de metaalwaren- koophandel en fabrieken voorhet verloop onder het vrouwelijk fabriek „Drentmna een reus- Drente en Meppel, de heer B. personeel. De Enkalonfabriek te ach tig krentenbrood van pl.m. H. Eelkman Rooda. Emmen leverde; bevredigende re- 1-50 meter lengte aangeboden. Nieuw gevestigde industrieën sultaten op. Het bedrijf van deHet gewicht was 26 pond. Od waren weinig in getal en belang-AKU te Emmer Compascuum i een versierde plank werd het rijke uitbreidingen van bestaandeheeft zijn gehele machinepark I feestbrood van de bakkeru „De bedrijven werden slechts in be- volbezet künnejt laten draaien. I Looperatie naar de Wethouder perkte maté- ondernomen. Hét -vreerhdc-iiiïgenverkee'r is Kcbaardstraat gebracht. De liqüiditeitspositie van vele drukker geweest dan óóit tévo- bedrijven was zorgelijk. Jonge ren, maar in het algemeen heeft industrieën en ook vele midden-de gang van zaken in de Hore- standsondememingen kamptencabedryvèn geen reden tot tevre- J met financieringsmoeilijkheden. I denheid gegeven. K.V.P. EMMEN HELPT SLACHTOFFERS In de sector verkeer was het belangrijkste feit, aldus spreker, i de electrificatie der spoorlijn van I Zwolle via Meppel naar Gro ningen en Leeuwarden. De vlot gemoderniseerde aardappelindu-1 Voor de middenstand was 1952 EMMEN De afdeling van een normaal jaar. Liquiditeits- de K.V.P. hield in hotel Grim- moeilijkheden waren legio. De me een vergadering onder voor belastingen bleven zwaar druk- zitterschaD van de heer J. H. ken. Hoge. Het vormingsweekeind Over het geheel genomen, zijn yan 13 en 14 Februari zal wor- strie had een redelijk goed jaar. de resultaten in de detailhandel, den bezocht door twee leden. De resultaten van de Nederlandse I niet tegengevallen. De gang van De penningmeester. J. G. B. Aardolie Maatschappij zün be- zaken in de pharmaceutische in- Hevnen. en de secretaris. A. Ver- vredigend geweest. De productie dustrie gaf réden tot tevreden-1 Dalen, brachten uitvoerige jaar- het gebied van Schoonebeek heid. De in Tinaarlo gevestigde verslagen uit. In de begroting pianofabriek had een zeer goed' voor 1953 werd een voordelig eerste halfjaar. In de tweede saldo geraamd op ƒ25. Op voor helft werden moeilijkheden on- stel van het bestuur besloot de dervonden wegens de importbe lemmeringen in diverse landen. is gestabiliseerd op een jaarlijkse hoeveelheid van circa 700.000 ton ruwe olie. Spr. had niet veel bewondering voor het overheidsbeleid inzake de exploitatie van het aardgas, omdat de aanwezige energiebron nen nog maar steeds niet worden benut. De metaalwarenfabriek .Drenthina" heeft in 1952 prac- Uitvoering KRUISWEG - KLOOSTERBU REN - De toneelvereniging „Odi' tisch dezelfde bezetting gehad gaf in het volksgebouw een goed als in 1951. In de confectié-mdu- geslaagde opvoering. De publieke strie was het begin van het jaar1 belangstelling was gering. vergadering dit bedrag te stor ten ten bate van de slachtof fers van de overstromingsramp. Tot candidaten voor de ge meenteraad werden gekozen de heren H. L. Reuvers. J. G. B. Heynen en J. H. Hoge. Kies mannen: A. Verpalen, P. A. Ver vaart. Plaatsvervangers: L. Wes ten en G. Peters. De nationale ramp, die scheeps'e hulpvaardig, ons land in zo lut- heid ook het enige wat Opvoering Italiaanse opera gaat niet door GRONINGEN Gezien de wens van de regering om Zon dag a,s. een nationale gedenkdag tehouden, wordt de opvoering waar van de Italiaanse opera ..Lucia di Lammermoor" op 8 Februari i a.s. uitgesteld. De reeds gekochte kaarten kunnen op de bekend^ uren weer ingeleverd worden bii I de Harmonie. Het geld van die j kaarten welke voor 10 Februari a.s. nog niet zijn terug gebracht wordt overgemaakt aan het Nat. Rampenfonds. tele uren heeft getrof fen. vervult ons allen met ontzetting. Naar mate er meer berichten en details binnenkomen worden we stiller over werd. was prachti_ zoveel ellende. Alle aan- ontroerend, al ging alles dacht, van iedereen, volledig geconcentreerd op het getroffen gebied, waar geregeld nieuwe getallen van slacht offers bekend worden, waar van uur tot uur de nood hoger wordt. Wat in eeuwen werd opgebouwd, wordt door een paar dagen dol. ge weld van de natuur weei' verzwolgen en vernield. En dat in een gebied, dat ook in de oorlog al zo zwaar ge teisterd werd. Kort na de bevrijding heb ik- die ellende daar nog kun nen zien. toen met een „duck" wel zo gemeen, dat er geen woorden voor te men daar kan doen. vinden zijn. Maar der- Maar dat wordt dan gelijke aasgieren zijn er ook goed gedaan. De nu eenmaal altijd te actie, die direct Zondag- vinden, middag nog ontketend "et is anders ontroe rend hoe hulpvaar- H wat erg overhaast en dig de mensen ziin. ietwat ongeorganiseerd. Verenigingen schenken Maar dat neemt, niet de gehele inhoud van de weg dat diezelfde nacht kas. particulieren offe- Nationale ramp 1953 Grootscheepse hulpvaardigheid Hulp blijft geboden Giro 9575ISationaal Rampenfonds Den Haag BEURS ,.Vnor wien de klok luidt GRONINGEN Een product van Sam wood, dat ons verplaatst j wer(j gemaakt langs en naar het jaar 1937. waarin de door al die overstroom- hurperoorlog in Spanje woedde. de gebieden In de af in deze technicolor-volgt de ca- gelopen jaren is hard mera een groep republikeinen, gewerkt aan de her die een brug gaan opblazen. Een I bouw en juist, nu deze film dus met harde en vaak ook gebieden weer tot wel ruwe taferelen, waarin de bijrol- I vaart ziin gekomen. len het sterkst worden vertolkt. griiot de woelige zee om yaP Carry Cooper kan zich als held zich heen met mee- er_ .s,eAe,1r: uitleven, maar ter wille van In- j dogenloos-geweld, grid Bergmann is een liefdesver haal met veel te lange dialogen ky|aar in deze ln het verhaal geperst, hetgeen geen pen t. beslist afbreuk aan het overigens schrijven nood, toont spannende totaalbeeld doet. Dit het 500 grote vracht wagens met dekens en ri rn<-r ppn kleding naar het getrof- ppn tocht fen sebied konden wór- een tocht den aebrachl En de verdere actie is al even groots en belangwek kend. Gelukkig is be sloten om alle acties zo veel mogelijk te coör dineren. Niet alleen wordt de inzameling goederen maar ook de resultaten zullen ze ker belangrijker zijn. „p, Helaas heb ik gehoord. "1CL rlnt tUnnn „„1, v, be ren dagen werk. lief dadigheidsvoorstellingen worden uit de grond ge- onbelangrijk geworden. Wie heeft er. als het er op aankomt, belang bii de een of andere voet baluitslag. de resultaten van bepaalde wedstrij den, wie is er nog ge steld op het al of niet doorgaan van vergade- ringen, feestelijke bij eenkomsten. uitvoerin- gen? Allen grijpen we j het eerst naar de be richten over het ramp gebied. We luisteren naar de radio, zoals we in Mei 1940 aan het toestel zaten, vervuld van een beklemmend meegevoel met onze landgenoten, die in zo vreselyke nood ver keren. En het cijfer van het aantal slachtoffers blijft maar stijgen En welke gevolgen zul len de vreselijke ont beringen nog hebben. dat thans ook in het Noorden, in onze goede .tad Groningen nog wel. is ook de oorzaak van de grote lengte van de verfilmde roman van Ernest Hemingway. Voor bo ven 18-jarigen. Nederlandse volk mi^ruikis cemaaktvan ontroerende wqze de nood van anderen op wat naastenliefde is. De hulpvaardigheid aller wegen is reusachtig. Al le tegenstellignen zijn het ogenblik ver- Verkocht GRONINGEN Jozef Israelstraat 7171a hoek mensen maar H. Colleniusstraat is verkocht j de nood van de betoonde hulp vaardigheid. doordat ten eigen bate werd aangewend wat bestemd wat hii of zii maar enigszins kan missen Zo kwam er in Gronin gen een boer met zes koeien en twee paar den. Hij wilde de dieren n aneen ,n-aa,r het ee'roffen ge- 'inzamellno bied transporteren. Een inzamenng 0ntr0erend 'mooie geste. alleen practisch nog niet uitvoerbaar, omdat men in de overstroomde ge bieden iuist alle moge lijke moeite doet om het vee weg te voeren uit die gebieden om de die ren voor de verdrin kingsdood te behoeden. Maar het stempelt de gevoelens waarmee al len bezield ziin. I jwpn'pn Mcn^nrnhcprt was t0A steun van de perceel te helpen om. zoveel als S|^eof^Seke^nvaennk0e^ land zijn dergelijke n. ^ojieiuussuaat is verKocnx i ae nooa ie lenigen. voor f 9.525. Koper: Woningbu-1 Voor^de bevolking van ^nstateerd Zoiets is reau Hulst te Groningen q.q. .het Noorden is groot- En de gebeurtenissen in het eigen gebied, och. wat doen die eigen lijk nog ter zake Wat ziin de dagelijkse dingen rond de Martini toren ineens vreselijk angst en droefheid. En toch zullen de ge wone werkzaamheden voortgang moeten vin den. toch zullen we de dagelijkse dingen niet helemaal uit het oog moeten verliezen, want het leven blijft onver biddelijk voortgaan en we kunnen het best werken aan de herbouw in eendrachtige samen werking en met inspan ning van alle krachten. Ditmaal wil ik het ver der niet over de gewes telijke problemen heb ben. Oo het ogenblik is er slechts één zaak van groot belang: hulp bie den zoveel men kan. Dat kan aan het Natio naal Rampenfonds. Den Haag. giro 9 5 7 5 of via onze kantoren. OBSERVATOR Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: N. N. te Hoorn 10.00; eerste lichting bus drukkerij Noord- Holland 51.00; gebr. V. en G. Z. (fruitactie) ƒ26.28: N. N. te Leeuwarden 1.35. Leeuwarden ƒ1.35; A. B. B. te Groningen 50.M. A. S. te Groningen 200.E. S. W. (per giro) ƒ25. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em men 594460, Zwolle 486779. Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. Licht wedstrijd voor Rampenfonds Tussen Friesland en Groningen GRONINGEN Zaterdagavond zeven uur zal te Groningen de lichfcwedstrijd GroningenFries land worden gespeeld. Waarvan dè bruto opbrengst geheel ten goede zal komen van het Nationaal Rampenfonds. Hiertoe verlenen de gemeente Groningen door geen verma kelijkheidsbelasting te heffen en de gemeentelijke commissie door vrijstelling te geven van terreinhuur voor net Oosterpark volledige medewerking, zodat hopelijk een flink bedrag kap worden afgedragen. Vooral, om dat naar verwacht mag worden, de belangstelling voor deze ont moeting zeer groot zal zijn. De Friezen, die spontaan mede werking aan dit treffen hebben toegezegd, komen namelijk met een zeer sterke formatie, waarin ook Abe Lenstra als linksbinnen opgesteld is. Bovendien speelt als midvoor Keesje van der Ley, één der topscorers van ons land, mede. De opstelling van de Friese ploeg luidt als volgt: doel: Bijlenga (Sneek); achter: Stuut (Sneek) De Lin de (Leeuw); midden: M. J. de Groot (Leeuw.). Santema (Frisia) en Ydema (Sneek); voor: Blaauw (Heerenveen), Hiemstra (Nicator), v. d. Ley (Leeuw.),-- Lenstra (Heerenveen) en Hofma (Heerenveen); reserves zijn: De Jong (FVC), Jongsma (Frisia). Engels (Hee renveen) en Kramer (Leeuw.). Het Groninger elftal ziet er als volgt uit: doel: Roffel (GVAV); achter: I-Iavinga (Be Quick) en Buist (GVAV); midden: Apoel (Be Quick), Drewes (GVAV) en Hoekstra (GVAV): voor: Walburg (WW), Lugt- hart (Be Quick), Walburg (Vee- lerveen), Bursts (Be Quick) en De Grooth (GVAV). De kaarten welke reeds zijn gekocht voor de wedstrijd Gro ninger le klassersGroninger 2e klassers, zijn Zaterdagavond geldig. F 3000 VAN DRENTSE KAMER VAN KOOPHANDEL MEPPEL In de jaarverga dering van de Drentse Kamer van Koophandel, werd gister morgen besloten f 3000 te schen ken aan het Nationaal Rampen fonds. Dit is het verslag tussen koerswinst van de effecten en het voordelige saldo van ruim 7000 gld. Jubileum van Valther Rederijkerskamer VALTHE. Op 11 Februari a.s. zal het viif en vijftig jaar geleden ziin, dat de rederijkers kamer „De Heidebloem" te Val- the werd opgericht. De eerste uitvoeringen werden destijds gegeven in het hotel Mensingh en het café Scheepers te Odoorn. Van de negentien oprichters zijn er nog negen in leven, van wie er vier te Valthe wonen. Deze vier zullen straks nog maals voor het voetlicht treden. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal een revue worden op gevoerd onder de titel: „Daar zijn we weer". De leiding van deze revue is in handen van de heer Lingeman uit Coevorden. W eersver icachting geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Overwe gend matige wind, in hoofd zaak tussen Noord en Noord west. Weinig verandering in temperatuur. Boud vau rundveefokkers HOOGEVEEN. Onder voor zitterschap van de heer KI. Ok- ken werd in café Ruyne de elfde algemene ledenvergadering ge houden van de bond van rund veefokkers „Hoogeveen en om streken". De secretaris, de heer Jac. Mulder te Ten Arlo. bracht de jaarverslagen uit. Door bemidde ling van de bond werden vier en negentig dieren verkocht voor bijna 63.000. Wegens bedanken van de heer H. Bartels als lid en Jac. Len- sen als bestuurslid werden ge kozen de heren H. Bakker te Alteveer en E. Bakker te Stuif zand. De heer J. Mulder werd bii acclamatie als bestuurslid herkozen. N.A.M. staakt productie SCHOONEBEEK. In ver band met het onklaar raken van de olieraffinaderij te Pernis is i het bedrijf van de N.A.M. te Schoonebeek genoodzaakt tijde lijk de productie te staken, Men hoopt over enkele dagen weer normaal te kunnen werken. WATERSNOOD 1953 GRONINGEN De propagan- da-avond van de Vereniging Voor Veilig Verkeer welke heden avond zou plaats vinden, gaat in verband met de nationale ramp NIET door. De inleiding van Dr. Ir. J. van Veen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in Zuid Hol land, voor de ver. Stad en Lande op Vrijdag 6 Februari gaat even eens niet. door. Kloosterburen behaalde een voortreffelijk resultaat. Er werd f 19,000.ingezameld. Dit be tekent gemiddeld f 35.per ge zinshoofd. Er hebben zich in Kloosterbu ren 20 vrijwilligers gemeld, ter wijl zes tón' goederen werd op gehaald. WINSUM bracht aan collectes f 31.783,40 op. Dit is tien gulden per persoon en veertig gulden P0GRONINGEN Een zeer mooie geste deden de meisjes van de mater amabilis school. Het carnaval dat gehouden zou worden, ging niet door vanwege de nationale ramp. Het geld dat zii uit zouden geven voor de feestelijkheden, werd ter beschik king van het nationaal rampen fonds gesteld. GRONINGEN Van het vor mingscentrum Vinea Domim te Witmarsum kregen we de mede deling dat het studieweekend voor de landarbeiders van St. Deus Dedit Zaterdag en Zondag a.s. geen doorgang zal vinden, in verband met de ramp die ons land getroffen heeft. GRONINGEN. De Kath. Vrouwengemeenschap, Naaiclub St. Franciscusparochie heeft een grootschepse brei-actie op touw gezet len bate van de slachtoffers van de Nationale Ramp. Reeds hebben een paar firma's te Gro ningen voor dit doel gratis wol beschikbaar gesteld. Wil deze actie echter ten volle slagen dan zal er nog meer wol nodig zijn. Zij, die hiervoor wol willen ge ven kunnen zich vervoegen aan een der volgende adressen: Mevr. Remmers. Celebesstraat 55a. mej. G. L. C. Falke. Prof. Rankestr. 40. mevr. Koetsier. Heymanslaan 3. Ook dames die willen helpen gelieven zich aan een dezer adressen op te geven, Allen zijn welkom. SCHEEMDA. De gemeen<e Scheemda collecteerde een be drag van f32392,63 bijeen. ADORP kwam op een gemid delde van f 8.aangezien 2300 inwoners, samen f 18.500 op brachten. Ook werden nog twee pinken beschikbaar gesteld. HAREN, Hier werd bijeen gecollecteerd een bedrag van f35.000.—. WINSUM. In Wireum is in totaal gecollecteerd f 31.783,40. dat betekent f 10.per per soon of f 40.per gezin. Een prachtig resultaat ook, UITHUIZERMEEDEN. Tn URhuizermeeden was het ge middelde per persoon 'f 10.70 of per gezin f 42.80, Daar bracht de collecte oo f 57.500. ZUIDBROEK. Uit Zuid broek werd ons gemeld, dat de opbrengst van de collecte voor de geteisterde gebieden f 11.868.15 bedroeg. LEENS. Van de burge meester in Leens vernamen we dat aldaar f 40.900 is bijeen ge collecteerd: dat betekent f 10. per persoon. Verder is er direr1 Zondag nog. een vrachtauto met goederen naar Rotterdam verzon, den en later twee vrachtauto's vol naar Groningen. GRONINGEN. De ingeza melde textieleoederen uit dé stad Groningen zijn na sortering ge heel doorgezonden naar de nood- gebicden, zo vernamen wijvan he1 Rode Kruis De hoeveelheid is moeilijk te bepalen doordat momenteel de afvloeiing van stad en provincie ineenloopt. Vast staat dat vanaf Maandag avond tot en met Woensdagavond een autocolonne met een laad vermogen van tenminste 243 ton geheel beladen met gesorteerde goederen is doorgezonden. Het Rode Kruis te Groningen deelt mede^ ln aansluiting od de mededeling van, het hoofd bestuur van het Rode Kruis, dat de inzameling van meubelen voorlopig is opgeschort. Zodra de behoefte blijkt zullen mede delingen worden gedaan, over voortzetting van deze actie. Het informatiebureau van het Ned, Rode Kruis is aangevan gen met de publicatie van voor lopige verliesiijsten welke ter inzage liggen aan. het Rode Kruis (Kraneweg 18), aan het St'^h'iïc ov) aan <3e dachla'dbur. MIDWOLDA Midwolda presteerde het per inwoner f 12 op te leveren voor de collecte voor het Nationaal Rampenfonds Het totaalbedrag werd f 55.784.43, dit is per gezin f43. Voetier- en weidehoviwtlap COEVORDEN. De Stichting voor de Landbouw, gewest Dren te zal in samenwerking met de Verenigine voor Bedrijfsvoor lichting. .CoevordenDalen en Omstreken" en de rüksland- houwvoorlichtingsdienst een voe der- en weidebouwdag organi seren. Tevens zal aandacht wor den geschonken aan de proble men van de ruilverkaveling en de waterbeheersing. De dag is op Woensdag 11 Fe bruari in hotel Huizink te Coe vorden. Om half tien 's morgens is de opening. De inleiders ziin: ir. J, J. Wes- terhof. rijkscultuurconsulent over ..Waterhuishouding en ruilver kaveling". ir. Th. J. Tien stra. riikslandbouwconsulent over ..Graslandverbetering en -exploi tatie" en dr. S. T. Hofstra, mede werker van „De Schothorst" over „Moderne veevoeding". Asser huurboml ASSEN. De Asser .Huur- bond heeft besloten tot aanslui ting van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2