Engeland nader tot E.D.G. E. Tj. Rookmaker t Lorca's „Yermain Schouwburg De keuringen te Assen DERDE BLAD Nieuwsblad van bet Noorden van Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 9 EERSTE STAP NAAR EUROPEES LEGER Vruchten van de reis van Amerikaanse minister De reis door West-Europa van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, brengt allerlei geruchten, maar ook reële verklaringen met zich mee. Te Londen werd gisteren van Amerikaanse en Britse zijde ontkend, dat Dulles aan Engeland een ultimatum had gesteld. (In de trant van: voor 2 April ver eniging van Engeland met West-Europa of geen Amerikaanse hulp meer). Dulles zelf zei gisteren te Bonn, dat Churchill zich achter het verdrag voor de Europese Defensie-Gemeenschap zal plaatsen. Tenslotte werd gisteravond een officiële Britse verklaring gepu bliceerd. „Engeland," zo staat hierin, „is bereid luchtmacht escadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger." dens zijn besprekingen met de Britse ministers in het midden van deze week. Men zegt in de Britse hoofdstad: „De voorstellen vormen de grootste en volledige bijdragen, welke Engeland kan verlenen zon der volledig lid van de E.D.G. te worden. In feite heeft Engeland de deur geopend voor de opleiding van de E.D.G.-strijdkrachten." Te Bonn, de Westduitse hoofdstad, noemde men het Britse memorandum een aangename verrassing. Te P a r ij s gaf men gisteravond uiting aan de hoop, dat de Britse plannen slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijd krachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Premier Mayer en minister van bui tenlandse zaken Bidault zullen de vol gende week te Londen bij de Britse regering er op aandringen hetzij vol ledig deel te nemen aan het verdrag inzake de E.D.G., hetzij zeer nauw met de gemeenschap samen te wer ken. De ministers zullen betogen, dat het Britse standpunt een der beslis sende factoren zal zijn voor het al dan niet ratificeren van het verdrag door de Franse Nationale Vergadering. „Methoden voor samenwerking" Als bekend betreft het Europese le ger (hieronder E.D.G. te noemen) Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. De Britten hebben aan een E.D.G.- commissie te Parijs een memorandum gestuurd. En hierin wordt een aantal methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördina tie van de verdediging in de lucht tus sen Engeland en de zes Europese lan den, uitwisseling van stafofficieren en gezamenlijke oefening. Zij omvat ten verder het verlenen van oefenings faciliteiten, advies over opleiding, het attacheren van Britse officieren bij de staf van de E.D.G., hulp bij het or ganiseren van tactische oefeningen en het houden van oefeningen door ge meenschappelijke eenheden. „De deur geopend" Te L o n d e n is verklaard, dat Dulles in het algemeen deze Britse voorstellen heeft goedgekeurd tij- In memoriam (Van onze hippische medewerker.) Tijdens de hengstenkeuringen te Assen, die worden gehouden onder auspiciën van het Nóord-Nederlands Warmbloedpaardenstamboek, waarvan hij voorzitter was, kwam gisteren het ontstellende bericht binnen, dat de zeer geziene en gewaardeerde voorzitter, de heer E. Tj. Rookmaker te Bellingwol- de, plotseling was overleden. Het was een indrukwekkend moment toen de waarnemend voorzitter van de afd. Drenthe van het N.W.P., de dierenarts Eenhoorn te Vries, het verscheiden van de heer Rookmaker mededeelde. De duizenden toeschouwers op de keu ring hoorden met ontbloot hoofd deze mededeling aan. De heer Rookmaker in een voor hem karakteristieke houding. Wijlen Eppo Rookmaker was een agrariër van het formaat zoals het Groningerland die voort kan brengen, een boer met een internationale school, die de paardenfokkerij een warm hart toedroeg, als belangrijk onderdeel van het landbouwbedrijf. Als voorzitter van de Landelijke Rij- verenïging N.E.T.A., waarvan hij vroe ger een enthousiast werkend lid was en als ruiter op, de voorgrond trad, zette hij de eerste schreden op zijn eer volle hippische loopbaan. Als voorzit ter van de commissie van ontvangst tijdens het jubileum van het Gronin ger Paardenstamboek in 1938 vielen zijn grote capaciteiten op als organisa tor en had hij het voorrecht in die functie Z.K.H. Prins Bernhard, die voor het eerst de provincie Groningen be zocht, op het Stadspark te mogen ont vangen. Kort daarop werd hij benoemd tot voorzitter van de Provinciale Vereni ging ter bevordering van de paarden fokkerij in Groningen, terwijl hij in 1942 werd benoemd tot algemeen voor zitter van het Noord-Nederlands Warm bloedpaardenstamboek, welke gesticht werd door de drie Noordelijke Warm bloedstamboeken in Groningen, Fries land en Drenthe. De heer Rookmaker had de gave om op prettige wijze leiding te kunnen ge ven aan een grote organisatie. Hij wist op een zeer beminnelijke wijze zijn doel te bereiken. Woensdag nog bezocht de heer Rook maker de hengstenkeuring te Leeu warden en volgde deze met grote am bitie, zijn instemming of afkeuring ten beste gevend op de hem eigen wijze. De Noordelijke fokkerswereld treurt om het heengaan van deze beminne lijke en bekwame hippoloog, die een ledige plaats in de hippische wereld achterlaat. Ingezonden Naastenliefde Als iemand een stukje meent te moe ten inzenden, waardoor de goede naam en de goodwill van een garagehouder worden aangetast, dan zou hij zeer ver standig doen uit eigenbelang de volle dige gang van zaken te beschrijven. Als hij in Smilde, waar de be doelde garage is, staat met een lege benzinetank en hij stuurt een soldaat naar een garage, die daar vraagt om benzine, zonder te zeggen welke de omstandigheden zijn, waardoor hij in verlegenheid is gekomen, dan moet hij niet vreemd opzien dat de garagehou der geen benzine levert op Zondag. Laat hij dan ook de reden opgeven. Deze garagehouder had nog geen radio gehoord, omdat hij bezig was eigen stormschade op te ruimen en wist dus niet, dat de militairen zich in hun garnizoenen moesten melden. De lezer toont verder niet de mentaliteit te kennen van de kringen, waaruit de garagehouder voortkomt en waar men wil leven naar het woord van Christus: Dat niemand zijn vee laat verdrinken, dat op Sabbatdag in de gracht valt. De ondergetekenden, allen cliënten van de bedoelde garagehouder, verkla ren, dat deze altijd en overal volledig te hunner beschikking staat en dat deze zijn zaak en zijn werkkracht im mer ter beschikking stelt, zowel dag als nacht (in de week en Zondags) voor hen, die in bijzondere omstandig heden zijn hulp inroepen. Volgens de ondergetekenden doet de inzender ver standig (en dan met vermelding van volledige naam en adres) in deze ru briek te verklaren, dat zijn ingezonden stuk heet van de naald is gekomen en berust op wederzijdse misverstanden. F. Brouwer, arts te Smilde R. Janssens te Smilde Fa. C. H. de Jonge te Smilde Fa. H. de Vries te Smilde Gebr. De Jonge te Smilde L. Daling te Smilde K. Oldenkamp te Smilde J. v. Boven veearts te Smilde F. Snijder te Smilde G. Schreuder te Smilde J. Oosterloo, dir. zuivelfabriek te Smilde. De inspecteur van de B.O.V.A.G. te Groningen, Diephuisstraat 38, deelt ons mee dat hij het zeer op prijs zal stellen, indien inzender van het eerste artikel over dit onderwerp hem zijn naam en adres bekend zal willen ma ken. Meelevende kinderen Een vrije middag van schooleen donkere middag met sneeuw en hagel. Er lopen een paar meisjes door de straat, meisjes van een jaar of acht, negen. Ze bellen overal aan in de straat, ook bij mij. Ze hebben een boodschappentas bij zich. „Heeft u heeft u ook oud pa pier Ik ben een beetje verbaasd. Oud pa pier wat moeten die kinderen daarmee „Voor de mensen, die in nood ver keren", zegt het andere meisje zacht. „Wewe doen het voor de schoolen ze noemt de naam van die school. „We nemen allemaal wat mee en dan wordt dat papier verkocht en het geld geven we aan de arme mensen in Zeeland". Ik heb ze een paar kranten gegeven, want de oud-papier-man was nèt ge weest. Een paar kranten voor de arme mensen. En een paar koekjes voor de kin deren. Dat hebben ze wel verdiend. WIM DUSSEL. Waarschuwing van Dulles „Vóór April integratie der defensie" Gisteren vertoefde Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, te Bonn. Bij zijn besprekingen met Westduitse politici zou hij in duide lijke taal hebben verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzet ten, indien Europa vóór April geen grote vorderingen maakt bij de integra tie van zijn defensie. Aldus heeft een hoge functionaris Donderdag te Bonn medegedeeld. Dulles heeft dit meegedeeld aan Adenauer, de Westduitse kanselier, en Ollenhauer, de socialistische oppositie leider. Hij wees er op dat het Congres der V.S. resultaten wil zien en an ders geen gelden voor hulp meer zal goedkeuren. Dulles had voorts meegedeeld, dat de Amerikaanse regering niet dacht aan de mogelijkheid van een Duits natio naal leger binnen het Atlantische Pact, omdat zij niet het risico wilde lopen Frankrijk van zich te vervreemden. De enige manier om Duitsland te hereni gen was te tonen, dat de Sowjet-Unie de Russische zone van Duitsland niet meer kon gebruiken als een magneet om West-Duitsland buiten de Atlanti sche gemeenschap te houden, aldus Dulles. Deze vertrok vanmorgen uit Bonn naar Nederland. Voor zijn ver trek zei hij dat Adenauer een Ameri kaanse uitnodiging om in het voorjaar Washington te bezoeken, had aanvaard. De A.V.R.O. Na een aanvankelijke ergernis over Uw artikel van Dinsdag j.l., betreffen de de houding van de A.V.R.O. t.a-v. de berichtgeving uit het gebied van de watersnood, een artikel dat beslist met de feiten in tegenspraak was, ben ik thans ten zeerste verontwaardigd over de door U geleverde commentaar op de korte toespraak van de AVRO-voorzit- ter, waarin deze zichzelf en de AVRO van alle blaam zuiverde. Ik hoop dat alle AVRO-leden zich aan de publicatie van de heer De Clercq zullen houden en zich niet laten opruien door schrijvers van misselijke artikeltjes, geruchten of ingezonden stukken van het soort als dat van de heer B. Houtman, die nog vergeten heeft de adressen te noemen van die omroepverenigingen, waar de afvallige AVRO-leden zich als lid kunnen aan melden. Opdat nog meer politieke-, vakver- enigings- en bepaalde religieuze propa- danda de aether inga. F. BAKKER Jr. Wij hebben de geachte inzender de gelegenheid niet willen onthouden om zijn standpunt uiteen te zetten. Het geen overigens naar onze mening wei nig overtuigend is geschied. Wie de toespraak van de heer De Clercq aan dachtig heeft beluisterd, moet wel on aangenaam getroffen zijn door de strekking van zijn uiteenzettingen, die met het woord zelfverheerlijking niet overdreven worden gekenschetst. De heer Bakker en wij zijn het slechts op één punt eens, namelijk dat het gebeurde niet aanleiding moet zijn voor het bedanken voor een omroep, die zoveel tot stand heeft gebracht (on der leiding van de heer Vogt overi gens). Vandaar dat wij in een onzer commentaren schreven dat men zijn bezwaren dient te uiten door de ver antwoordelijke huidige leiding in ge breke te stellen. Evenals de heer Houtman met er gernis Uw artikeltje over de AVRO las, heb ik met ergernis zijn artikeltje over deze kwestie gelezen. Als ik niet beter wist, zou ik denken, dat hier sprake was van een slecht op gezette reclamestunt voor een andere omroepvereniging, afgaande op de ma nier, waarop deze heer de AVRO tracht te kraken. Er valt beslist aan te twijfelen, mijn heer Houtman, of de AVRO zo onsym pathiek is, als U schrijft. U schijnt in een onbeheerst ogenblik vergeten te hebben, dat menslievende acties, zoals b.v. het programma „De hond in de pot", afkomstig zijn van de AVRO, af gezien nog de goede programma's, die deze vereniging biedt. Het getuigt van een gebrek aan in zicht, als U een actie wilt beginnen tegen een gerenommeerde omroepver eniging, op grond van een voorstelling, die eerder een waanvoorstelling wordt, als U bedenkt, dat de AVRO reeds van Zondagmorgen af zijn programma's grotendeels aflastte en zijn zendtijd beschikbaar stelde voor het geven van de eerste berichten, die uiteindelijk het belangrijkste zijn. Dit ter overdenking. H. BARKHUIS. Bewaking der auto's Ik heb gehoord dat de autobewakers in onze stad in totaal 19 uren achter elkander dienst moeten doen, willen zij niet hun vergunning moeten mis sen. Ook bewakers kunnen geen steun krijgen, omdat zij als zelfstandig te boek staan, daar zij niet in dienst van een onderneming zijn. Moet hier nu niet ingegrepen wor den, zodat deze mensen eventueel noodzakelijke bijstand verleend wordt. B.v. meer bewakers, zodat de uren verdeeld moeten worden. Abonné CHR. HAVINGA, A-Kerkstraat no 16a, Groningen Acrobaat in de rechtszaal De Officier bij de Rechtbank te As sen eiste 6 maanden met aftrek tegen de 21-jarige Amsterdamse acrobaat Marinus de G., die met zijn kameraad, de 21-jarige timmerman Jacobus Jo hannes I. uit Amsterdam, op 11 Octo ber trachtte in te breken in het Bei- Ier station. Tot twee maal toe pro beerden ze met een breekijzer het plaatskaartenloket in de vestibule open te breken. Beide keren werden ze gestoord door de N. S.-adjunctcommies S. de Gries te Assen. De derde maal brak het glas van het loket op welk lawaai de heer De Gries, die een trein liet vertrekken, kwam toelopen. Het tweetal was evenwel al verdwenen. Geld hadden ze nog niet gestolen. Om te bewijzen dat hij inderdaad acrobaat is, gaf hij met toestem ming van de President een kleine demonstratie voor de groene tafel met verontschuldiging aan het publiek dat het wat stroef ging. „Vanwege de cel, ziet U?" Zijn compagnon in de misdaad, J. J. I., erkende, dat het plan van beiden was uitgegaan. Ze wilden naar Wes- terbork om een meisje, dat in een schiettent stond, te bezoeken. Tegen I. werd tien maanden gevan genisstraf geëist. Uitspraak 20 Februari. Verkeersongeval De 43-jarige chauffeur Albert U. te Groningen, tegen wie f 150 boete of 30 d. h. en 6 maanden intrekking rijbe wijs voorwaardelijk was geëist, werd veroordeeld tot f 50 boete of 25 d. h. Hij moest terechtstaan omdat hij op 28 October op de Groningerstraat te Assen een verkeersongeval had ver oorzaakt, waarbij de wachtmeester der Kon. Marechaussee, R. van der Wal, zeer ernstig werd gewond. Rechtbank Assen Stijlvolle opvoering door De Haagse Comedie Tot de gebeurtenissen op toneelge bied behoort zeker de opvoering, die De Haagse Comedie geeft van „Yer ma", het tragisch gedicht van de Spaanse schrijver Federico Garcia Lorca, dat door Werumeus Buning zo poëtisch en met de imponerende kracht van een ballade is vertaald. Lorca is in dit werk misschien wel tot zijn hoogste kunnen gestegen. Hij bezingt hierin het onpeilbare leed van de onvruchtbare vrouw, wier naam Yerma (onvruchtbaar land) door het Noodlot gegeven schijnt. Deze Yerma wordt door haar kinderloosheid ge teisterd. Zij, die door het zinnelijke le- jElisabeth Andersen in de titelrol met Willy Haak als de heidense vrouw ven van de natuur en haar omgeving telkens en telkens weer gewond wordt, kan deze last niet langer dragen. Zij zoekt uitkomst in een middernachte lijk bezoek aan het kerkhof, zelfs in hekserij. Zij is hysterisch van verlan gen naar een kind, maar de remmin gen in haar gemoed zijn te sterk dan dat zij zou kunnen luisteren naar het. oude, heidense wijf, dat haar vertelt dat zij niet de goede man heeft gevon den en dat zij met haar zoon zeker het Drenthe beschikt over een prima hengstenstapel (Van onze deskundige medewerker.) De belangstelling voor de keuring te Assen onder auspiciën van het Noord Nederl. Warmbloed paardenstamboek was enorm groot, zoals dat op de Drent se keuringen gebruikelijk is. Want Drenthe is een groot paardenland. Het hengstenmateriaal is er voortreffelijk en liet een prima indruk achter, aan het slot meer of minder vervaagd door het overlijdensbericht van de heer Rook maker. De drie-jarige hengsten die werden voorgebracht waren Juwelier, V. Voor man, eig. H. Hovingh e.a. te Donderen. Hij was belangrijk beter dan te Gro ningen, had nu meer temperament, is een klasse hengst, best van type, mo dern van lijn, met zwaarte en beste be wegingen. Jodel, V. Jofiro, eig. Gebr. Wilting te Wachtum, best model met best beenwerk, was door de reis even flauw in bewegingen. Zeeman, V. Zee held, eig. Barels e.a. te Langeloo. Mooie middenzware heengst met de gevraag de kleur, zwarte witvoet, hengst met uit drukking en extra gangen, heeft een opvallend beste moeder, waar hq steeds meer op trekt. Nimrod, V. Godebald, eig. D. E. Mellema te Finsterwolde, beste hengst, liet zich nu weer zien zo als hij werkelijk is, een hengst van klasse. Hij is van moèderszijde best ge fokt, Stal R. E. Siemens, Uithuizermee- den en voert daardoor het oude bloed. Doordat Alexander gestatïoimeerd wordt te Drouwen, komt Nimrod op het sta tion te Den Andel. Intendant, V. Impo sant, werd goedgekeurd voor dekking, doch niet ingeschreven in het stamboek waarvoor herkeuring is aangevraagd. Primeringen De primering had tot uitslag, dat Ju welier een eerste premie werd toege- De K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: PH-TFD (Arnhem), gezag voerder Deknatel, vanochtend uit Bei- roeth. PH-TDD (Delft), gezagvoerder Mots hagen, vanmorgen uit Cairo. PH-TDN Vlaardingen)gezagvoerder Peetom, vanmorgen uit Rome. PH-TDO (Maastricht)gezagvoerder Roosenburg, hedenochtend uit Calcutta. PH-TDB (Walcheren)gezagvoerder Hammond, vanmorgen uit Djakarta. ü'treis: PH-TFE (Utrecht), gezag voerder Mac Farlane, gisteravond uit Manilla. PH-TET (Tilburg), gezagvoerder Tie- deman, vanmorgen uit Calcutta. PH-TDG (Gouda), gezagvoerder Val- lance, gistermorgen in Cairo. PH-TDM (Aalsmeer)chartervlucht naar Sydney, gezagvoerder Warnink, gisteravond uit Singapore naar Djakarta. In 't kort Binnenland Een drijvende mijn is gistermiddag ongeveer zes mijl ten Westnoordwesten van het hoofdlicht van Scheveningen gesignaleerd. Buitenland In het kamp van de Verenigde Naties op het Koreaanse eiland Tsjedjoe is een Chinese krijgsgevangëne gedood toen hij en vier andere gevangenen een bewaker aanvielen. Opstandigen hebben in Kenia een bos brand gesticht, die ten Noorden van Nai robi reeds meer dan 1200 hectaren waar devolle cederbossen heeft vernield en die men nog niet meester is. Honderden boswachters en arbeiders trachten het vuur in te perken door het graven van een grote greppeL Generaal Ridgway is gisteren, na be sprekingen in Den Haag te hebben ge voerd met minister Staf en andere auto riteiten, van Schiphol vertrokken om te rug te keren naar Parijs. Sedert Zaterdag j.L wordt het Britse vrachtschip Yewvalley (823 ton) vermist. Het schip heeft een bemanning van elf koppen en was met een lading cement op weg van Gravesend in Kent naar Bod ness in Schotland. kend en aan Zeeman en Nimrod eer tweede premie. Wanneer de primerings- maatstaf was aangelegd van Leeuwar den, had men aan deze drie hengsten een eerste premie moeten toekennen. Van de 5-6 jarige hengsten werd ee eerste premie toegekend aan Cromwell, V. Goldemar, eig. H. Hovingh e.a. Donderen, die in een pracht conditie werd voorgebracht en geen nadere om schrijving behoeft. De juiste conditie laat ook het juiste paard zien. Tweede werd Marinier, V. Marnix, eig. H. Post te Middelbert. Marinier is een hengst geworden met klasse, heeft nu ook de gevraagde adel. Athos, V. Alexander, eig. H. Smit e.a. te Midwolde, liet zich best zien. Bij deze eerste premie collectie had ook gepast Panda, V, Harro, eig. Gebr. Wilting te Wachtum, uitstekend type, hengst met omvang en adel. Tas man, V. Titus, eig. D.- E. Mellema te Finsterwolde, heeft het best gedaan, valt door zijn goed type op. Favorit van de heren H. Bolt te Gro ningen en W. Makken te Eelde is wat klein, maar heeft veel meer uitdruk king gekregen, liet zich best zien. Tas man, Panda en Favorit kregen een tweede premie. Aan de kop van de 7-10 jarige hengsten stond Minister, eig. H. Ho vingh e.a. te Donderen. De heer Hovingh boekte het zeldzame re sultaat om op deze keuring met drie hengsten aan de kop te staan en bovendien nog het kampioen schap van de 3 en 4-jarige hengsten te behalen. Een zeldzaam succes, dat zich moeilijk zal herhalen en nog niet eerder is voorgekomen. Minister is een hengst van gehalte, wordt gestationneerd te Hooghalen. Op de tweede plaats kwam de eveneens beste hengst Edelsteen, V. Edelknabe, eig. W. Takens te Exloo. Edelsteen is ook een hengst van gehalte met zwaar te en adel. Een tweede premie ontvingen Censor, V. Gouverneur, eig. J. v. d. Molen te Roden, kwam in beste conditie voor, Umberto, V. Grunewald, eig. P. S. Wier- sema te Spijk en C. P. Wiersema te Bie- rum, heeft er wel eens beter voorge staan en dan kwam de kleine doch zeer goede Imposant, eig. W. Takens te Ex loo, die een grote staat van dienst heeft Daarom verwonderde het ons dat hjj juist daar moest staan. geluk van de moederweelde zou sma ken. En daarom is haar ondergang onafwendbaar als het Noodlot in de Griekse tragedie. Zij vernietigt haar man, die zij niet ontrouw kan noch wil zijn, door hem te wurgen. Zo ver werft zij de vrijheid, die zij niet zal aanvaarden. Dit aangrijpend dramatisch gedicht is geladen met hartstocht en een be wust doorleven van helse smarten. Garcia Lorca voegde in zijn tekst Spaanse volksliederen, die zijn als de dreiging van het Noodlot zelf. Een stuk als dit stelt zeer hoge eisen aan de spelers, vooral wanneer zij leven in een gans ander gees telijk klimaat. Te groter moet onze bewondering zijn voor de harmonie sche en doorvoel de voorstelling, die de Hagenaars onder leiding van Cees Laseur van dit werk hebben gegeven. Zij ga ven een bijna vol maakte opvoe ring te zien, waar in spel, zang en muziek tot een eenheid samen smolten. Fascine, rend en meesle pend was deze opvoering ook gisteravond in hoge mate. Onze begaafde actrice Elisabeth Andersen gaf een prachtige en impo nerende creatie van de titelrol. Ex pressief gebaar en geëmotioneerde stem waren zeer overtuigend. Met haar blonk uit Frans van der Lïngen als de man, die leeft voor zijn bezit en wie het verlangen van zijn vrouw vol komen vreemd blijft, zodat hij er slechts aanleiding tot jaloezie in vindt Hun beider spel kenmerkte zich door een oerkracht, die ook de bron is van het werk van Lorca. Van de vele anderen vermeld ik bo venal Willy Haak als de heidense vrouw, die zij zo voortreffelijk gestal te gaf. Ann Hasekamp speelde het jonge vrouwtje Maria in scherp con trast tot de sombere Yerma-figuur. Marie Meunier maakte iets goeds van de kleine rol van Dolores, de vrouw, die met Yerma op het kerkhof bidt Fris en mannelqk vertolkte Carl van der Plas Victor, de man, die het ver langen van Yerma had kunnen vervul len. De stijlvolle décors van Noni Licht veld, zeer mooi van vorm en kleur, en de muzikale verzorging van Jur- riaan Andriessen naar oude Spaanse wijzen (o.a. uitgevoerd door de guita rist Koos Tigges) droegen het hunne bij tot het slagen van deze voorstel ling, die door het publiek beloond werd met een langdurig applaus. JAN UBINK, Imposante rij Een ganse rij fokcertificaathengsten werd nog voorgebracht, echter niet op gesteld, hetgeen nu wel had gekund in tegensteUing met Leeuwarden, want het was een imposante rij waarover de Drentse fokkerij beschikt n.l. Alexan der, V. Tjardinus, eig. P. T. Nijhoff en D. E. Mellema te Zijldijk en Finsterwol de; Inspecteur, V. Ilfons, eig. H. Ho vingh e.a. te Donderen; Goldemar, V. Gambo, eig. P. T. Nijhoff e,a. te Zijl- dijk; Voorman, V. Ilfons, eig. J. Poei- stra, Winsum en H. van Rein, Annen; Selmon, V. Hendrik, eig. D. Meppelink e.a. Zuid-Barger; Rembrandt, V. Rem brandt, eig. A. H. Askes e.a. Zweeloo; Rinko, V. Hendrik, eig. V. H. V. Stads kanaal en D. E. Mellema te Finsterwol de; Tello, V. Theo, eig. Alb. Hendriks, Koekange. Juwelier, eig. H. Hovingh e.a. te Donderen werd kampioen van de 3 en 4-jarige hengsten. Troubadour, V. Titus, eig. A. H. Askes e.a. te Zwee loo de kampioen ran verleden jaar kwam deze titel tegen Juwelier verde digen, liet zich best zien, had wat te veel conditie voor de juiste verhoudingen en heeft hoewel zeer veel kwaliteit, niet de uitdrukking van Juwelier. Algemeen kampioen werd Prominent, V. Harro, eig. D. E. Mellema te Fin sterwolde en V.H.V. Stadskanaal. Dat kon niet anders want van de klasse van deze kampioen heeft Nederland maar één en dat is Prominent. Drenthe heeft een zeer interessante en belangrijke hengstenkeuring gehouden. „Hohe Messe" wordt wel uitgevoerd Van verschillende zijden is de vraag gesteld, of de uitvoering van de „Hohe Messe" van Bach nu wel door kan gaan in verband met de verschrikke lijke ramp die ons volk heeft getrof fen. Ongetwijfeld is deze reactie be grijpelijk, want het onbeschrijfelijke leed der duizenden slachtoffers drukt zwaar op de gehele natie, aldus be richt ons de voorzitter van de Gron. Bachverenigïng, ir P. van Loo. Toch zou het onjuist zijn een derge lijke uitvoering hierom te doen over gaan. Immers juist in deze tijd van nood en ellende is dit grote werk van Bach op zijn plaats. Wanneer we deze innige belijdenis van de Thomas cantor werkelijk meebeleven, zal het tot grote troost zijn. Men denke slechts aan een Kyrie, een Credo en het Agnus Dei. Het zal ons de kracht geven om voort te gaan weer op te bouwen wat vernield is. God vraagt van ons, dat we voortgaan. Verkoop en aanbesteding EMMEN. Namens B. en W. werd ten gemeentehuize openbaar aanbesteed het verbeteren van de weg langs de zgn. Dikke Wijk te Nw.-Amsterdam e.a. Totaal aantal inschrijvers: 7. Hoogste: v/h M. Joosten, Enschede, f353.113; laagste K. van der Laan, Smil de £299.900—. GRONINGEN. Door de eerstaanwe zend ingenieur der Genie werd in zijn bureel aanbesteed het verbeteren van het tweede sportveld ten Westen van het kazerneterrein te Assen. Aantal in schrijvers 8. Hoogste inschrijver: fa. O. Bolhuis, Winschoten, voor f 37.10CH laagste fa: Bosman en Van Dalfsum te Genemuiden voor f26.980. GRONINGEN. Namens de ingenieur der Stadsbezittingen werd in het Raad huis openbaar aanbesteed: het maken van een kanaal- en wegomlegging en het dempen van een gedeelte van het Stadsdiep bij de Eerste Afdraai te Stads kanaal (gem. Onstwedde) e.a. Aantal in schrijvers 16 Van hoogste tot laagste de firma's: Schuitema. Wagenborgen f 174.880; Heit- meyer. Gron. f 172.320; K. J. Lens. Gron. f 171.900: N J. Evenhuis. Haren f 170.200: Kraayema en Vellinga. Haren f 167.800: Bolt en Koster. Gron. f164.100: Van der Laan Doesburg. Gron. f 162.240: Ele- veld Zn.. Gron f161.600: Offringa. Gron. f 160.000; Snitjer. Schildwolde f159.000: Bolhuis. Winschoten, f158.590; Westërman. Haren f 157.300Gebr Hen» sema. Gron. f157.000: Noord Ned. We genbouw Mij.. Harlingen f155.300: Gebr. Meyerinc Benes f 154.900. Een biljet incompleet PEIZE. Namens B. en W. werd alhier openbaar aanbesteed het verbeteren van de zandweg ..de Riet" ter lengte van 746 m. e.a. Aantal inschrijvers: 12 Laagste fa. Bonnema en Oosterhuis, Uithuïzermeeden. voor f29.885.hoogste fa. Van der Laan en Doesburg. Gronin gen. f33.150.—.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5