Oudjes in het ruim van Rijnaak Lijst van slachtoffers Een eiland wordt geëvacueerd Inzameling in natura voor de geteisterde gebieden Nieuwsblad van het Noorden van Vrijdag 6 Februari 1953 - Pagina 8 ZIERIKZEE-ROTTERDAM (Van een onzer speciale verslaggevers) Zeven-en-zeventig: jaar heeft Jannes de Jonge, die zijn vrienden niet anders dan als „de kleine" kennen, onder de rook van Zierikzee in de polder gewoond. Hij is er geboren, heeft er zijn eerste klompen ge kregen, ging er naar school al duurde dat niet al te lang en werkte er een mensenleeftijd lang op het land. Hij groeide er op en hij werd er weer krom. En nu hij er bezig was zijn oude dag te slijten en dagelijks zijn grijze haren nog vrolijk onder de pet uit liet hangen tijdens de wandeling, is hij plotseling verdreven. Verdreven door het water, dat in een angstige, donkere nacht over het land is komen aanstormen alsof er geen dijk meer bestond. Dat heeft hem de schrik in de oude benen doen slaan en is er de directe aanleiding van geweest dat hij nu met vele anderen uit zijn omgeving, met Jane van der Sleek, waar hij nog mee naar de kerk liep vroeger, maar die nu gedragen moet worden, met de oude zuster uit het R.K. ziekenhuis in Zierikzee en met „Dove Pieter", die altijd zoveel grapjes naar je schreeuwde, maar nu stilletjes in zijn hoekje zit in de donkere buik van een grote Rijnaak, op weg is naar Rotterdam. Eerst wilde Jannes niet, want als je ergens zeven-en-zeventïg jaar bent ge worden, dan ben je met het land ver groeid. Dan heb je het gevoel dat er iets kapot gaat wanneer je vertrekt, ook al is het dan door het water zo ge vaarlijk geworden op het eiland. Maar tenslotte hebben de ernstige waar schuwingen van burgemeester en schoolmeester hem er van overtuigd dat het menens was en dat het heus beter was om te verdwijnen. En toen men Jannes nog wat van de verschrikkingen van de rest van het eiland en van andere plaatsen had verteld, toen men hem had gezegd dat er nog mensen in bomen en op daken zaten, is hij gegaan. Met in zijn hart het vaste voornemen terug te gaan zo gauw dat weer kan... Koers Rotterdam Nu maakt Jannes deel uit van een groep van ongeveer honderd passa giers van de Rijnaak Bastina Adriana uit Sliedrecht, die na uren moeizaam inladen tenslotte de haven van Zierik zee heeft verlaten en koers Rotterdam vaart. Het laatste wat hij en zijn mede passagiers voor het grootste deel ouden van dagen van Zierikzee heb ben gezien toen zij met autobussen naar de walkant aan de nieuwe haven wer den gebracht, waren de verwoestingen in het stadje, de verzakte straatjes, de hardwerkende mannen en vrouwen, die de eerste gaten in hun huisjes en stra ten dichtten en al die soldaten op de havenkant, die met grote platte schui-. ten werden binnengebracht en ijlings de polders in verdwenen. Of liever ge zegd: wat vroeger de polders waren. En als het niet zo gek was geweest om dat te denken op een dag als van daag, zou Jannes nog de idee hebben gekregen dat er iets vrolijks aan de hand was in de haven met al die sche pen en al die, in het zonlicht wappe rende, vlaggen. Dat prachtige schip met al die marinemannen was een Engelsman, vertelde de leider, en kijk, daar lagen Belgen en visserslui van Katwijk en Scheveningen. Maar aan de haven was er niet zo heel veel tijd meer om te kijken. Want al was het nu nog zo interessant om naar al die vreemde vliegtuigen te kijken dat met die schroef boven op leek wel een rare spin er stonden nog meer mensen te wachten en die moesten ook allemaal nog naar bene den, het schip in Warme dekens Als Jannes nu, rustig in Rotterdam een beetje op zijn verhaal komend, nog aan de tocht met die Rijnaak terug denkt, kan hij er niet anders dan met lof voor de verzorging aan terug den ken. Hij herinnert zich hoe hij langs een laddertje, met steun van vele hulp vaardige handen, in de grote holle ruimte is afgedaald. Hoe hij daar op een dikke strolaag kwam te zitten en lekkere warme dekens kreeg om zijn benen in te stoppen. Wat hij niet weet is, dat het aan het doortastend optre den van dokter De Broekert uit Gouda te danken is dat het allemaal zo vlot verlopen is. Hij weet niet, dat er op een bepaald moment door de zenuwen zoveel orders en tegenorders kwamen, dat er zoveel mensen de touwtjes in handen namen die zij niet vast kon den houden en weer heten glippen dat niemand op een bepaald moment meer iets met zekerheid wist. Maar dokter De Broekert wist één ding wel zeker: vandaag nog zou hij met de oudjes naar Rotterdam vertrekken. En dus ham hij met zijn assistenten van het Rotterdamse Roode Kruis maatregelen om alles zelf te regelen. Hij organiseerde het vertrek en hij was de man, die als een doortastende kapi tein tenslotte opdracht kon geven Zie rikzee te verlaten en naar Rotterdam te varen. Dat weet Jannes allemaal niet en dat weet niemand van de passagiers. Maar dat hoeft ook niet. Zij zijn geholpen door zeer hulpvaardige mensen, zij hebben lekker warm gezeten, zij heb ben brood gehad en melk, warme soep en wat er verder nog meer aan boord was. Dat die soep in een klein pannetje en een grote emmer, beetje voor beetje, op een klein fornuis, dat snel in het ruim was gezet, is gekookt, hebben de meesten óók niet gezien. Maar in elk geval hebben zij van de soep gesmuld en hebben zij, in het schip al, iets van de narigheid kunnen vergeten. Wij, die ook aan boord van de Bastina Adriana waren, wisten het wel. Zo goed als wij wisten dat ons schip een van de vele was, die op dit moment met evacué's van Schouwen-Duiveland naar het droge deel van ons land voe ren. Politieboten, vissersschepen, olie tankers, sleepboten, jachten, de Prince Charles, het vlaggesehip van de com mandant van het Engelse Royal Navy Rhine Squadron, dat ijlings uit Krefeld te hulp is gesneld, Hr. Ms. Schouwen, ja alles wat de haven van Zierikzee kon bereiken, was immers te hulp gesneld. In deze buurt is men eigenlijk geen verslaggever meer. Hier kan men zijn rol van toeschouwer niet volhouden, maar hier is men domweg een mens met twee handen, die kunnen worden uilgestoken om anderen te redden. Vandaar ook dat u, wanneer u ons Aan de arm van een verpleeg ster Hepen geëvacueerde oudjes van de boot, die hen van Zeeland had gebracht, van de kade naar de Ahoy- hal in Rotter dam. tijdens onze trip naar Zierikzee had kunnen zien, ons niet met blocnote en papier, maar meer met bundels kleding, dekens en aan boord van het schip met bekers soep en warme melk had kunnen zien stappen. Maar eenmaal teruggekeerd achter de vertrouwde schrijfmachine, is het toch wel heel prettig weer verslaggever te zijn. Omdat het daardoor namelijk moge lijk is in het openhaar te getuigen van de grote bewondering, die men voor medemensen kan krijgen. Bewonde ring voor de moed, waarmee Jannes en zijn mede-vluchtelingen hun lot dra gen, bewondering ook voor de jonge moeder met haar kindje van zes dagen en voor het kleine meisje, dat van een vlot sprong om vader, moeder en zus jes te redden en gelukkig met hen kon worden gered en nu gelijk evacueert. Hoe ernstig de toestand is op Schouwen-Duiveland blijkt wel uit deze luchtopname van het A.N.P. van het stadje Bruinisse, dat midden in een onaizienbare water vlakte ligt. iiiiitiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Bewondering ook voor artsen en semi- artsen, Roode Kruis-lielpers en alle anderen, die bij geen enkele organisatie horen, maar er op uit zijn getrokken om te helpen. Daarmee het bewijs leve rend dat het volk wel degelijk een een heid kan vormen en alle onbelangrijke beuzelarijen op zij kan schuiven. Als het er maar om gaat dat hadden wy in de oorlog gezien een gemeen schappelijke vijand te verslaan. Die vijand heet vandaag „water" en zijn bondgenoten zijn wind en ellende. Maar er is een tegenstander gegroeid die rich niet uit het veld wil laten slaan en met het uur sterker wordt. Grootscheepse actie van Drentse Landbouw De Prov. Voedselcommissaris voor Drenthe en de Stichting voor de Land bouw, Gewest Drenthe, delen mee, dat van Maandag 9 Febr. af, een inzame ling in natura zal worden gehouden bij alle landbouwers in Drenthe ten be hoeve van de collega's in de door de watersnood getroffen provincies. Nü langzamerhand de gegevens van de omvang van de ramp bekend worden, blijkt hoe enorm groot de behoefte zal zijn aan allerlei bedrijf sbenodigd heden, als ruwvoeders (hooi, stro, voederbie ten, yoeraardappelen), zaaizaad, poot- goed enz. maar ook aan landbouwwerk tuigen van de meest uiteenlopende aard. De behoefte aan levende have zal anzelfsprekend ook zeer groot zijn, zodat opgaven van dien aard ook zeer welkom zullen zijn. Het apparaat van de Prov. Voedsel commissaris zal voor een doelmatige opzet van de inzameling nauw samen werken met de Stichting voor de Land bouw, Gewest. Drenthe, terwijl in de districten eenzelfde samenwerking tot stand zal worden gebracht tussen de plaatselijke Bureauhouders en de Dis trictscommissies van de Stichting voor de Landbouw. Het zal geheel overbodig zijn, zo schrijven de heren Th. Brouwer en G. M. Lambers, de Drentse Boerenstand op te wekken aan het welslagen van deze inzameling hun spontane mede werking te verlenen. Laat Drenthe, de provincie waar de „Noaber"hulp nog in ere is, blijk geven deze hulp ook te willen uitstrekken tot onze landgeno ten in de geteisterde gebieden! Het Ned. Roode Kruis kan in' verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. EERSTE en TWEEDE LIJST, uitgegeven 4 en 5 Februari 1953 DINTELOORD Geïdentificeerde slacht offers: Martinus Janssen, geb. 21.8.1904 te Halsteren; Jan de Vos, geb. 1.6.1S94 te Fijnaart; Jaatje Vis sers, geb. 27.2.189S te Dinteloord. FIJNAART Geïdentificeerde slacht offers: Leendert van de Meeberg, geb. 13.8.1898 te Klundert; Wilhelmi- na Andrea Kloet. geb. 20.11.1906 te St. Maartensdijk, begraven in Dintel oord: Johanna Francisca Maria van Opdorp. geb. 11.12.1944 in Fijnaart; Andriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18.11.1904 te Dinteloord: Adriana Jo hanna Polak, geb. 22.8.1906 te Wil lemstad; Maria Hollemans, geb. 15.6 1946 te Fijnaart; Pieternelia Adriana Hartvelt, geb. 15.1.1910 te Fijnaart; Leendert Machiel de Geus, geb. 2.4.'36 te Breda; Christiaan de Geus, geb. 26.7.1946 te Fijnaart; Jan Dirk de Geus, geb. 5.1.1948 te Fijnaart; Gerrit Johannes van Mourick, geb. 13.1.1924 te Willemstad; Hérmanus Leendert Hollemans, geb. 12.5.1943 te Willem stad; Maria de Wit, geb. 5.10.1926 te Willemstad; Antonia Elisabet Suyker- buyk, geb. 17.7.1876 te Steenbergen; Johanna Adriana Knook, geb. 26,2.'24 te Fijnaart: Jan Olivier Driesprong, geb. 1.7.1874; Petrus Gerardus Adria na Koetsenruyter. geb. 2.4.1950 te Fijnaart; Lucia Adriana Maria Koet senruyter, geb. 29.8.1951 te Fijnaart: Peter George Mackay, geb. 7.10.1943 te Fijnaart. Geborgen lijken: Martinus Ljjdekker. geb. 28.5.1880; Jannetje Driesprong, geb. 31.1.1906; Teuntje Knook. geb. 20.10.1900; Martha Eland, geb. 9.7.1892. s-GRAYENDEEL Definitief omgekomen: J. Groot; mej. St. Nikolaasen. dochter (nog niet gevonden); mej. Kranen burg. 12 jaar, moeder en zusje; Van Apeldoorn; mej. van Steensel. Met grote waarschijnljjk- heid omgekomen, doch lijken nog niet geborgen: mej. Kruythof; wed. v. d. Wulp en 3 kinderen; mej. Van Verk en 2 of 3 kinderen; de heer en mevr. Brand; wed. Verdonck en dochter en 3 kleinkinderen, genaamd De Zeeuw; mevr. Kraak; kind van C. Heidemolen. HALSTEREN Petrus Maas, geb. 23.6.1951 te Hal steren, z. v. M. Maas en J. R-aats; Maria Wilhelmina van Tiggelen, geb. 24.4.1919 te Wouw, vr. v. J. Raats; Cornelia Maria Wilhelmina Raats, geb. 20.1.1950 te Bergen op Zoom d.v. J. Raats en M. W. van Tiggelen; Pe trus Johannes Raats, geb. 7.8.1945 te Bergen op Zoom z.v. J. Raats en M. W. van Tiggelen; Philomena van El- zakker, geb. 7.9,1918 te Halsteren, vr. van M. Paulus; Adriana Maria Schil- lemans, geb. 25.6.1914 te Steenbergen, vr. van S. van Meer. HOEDEKENSKERKE J. Leys. GEMEENTE HOEK NIEUW NEÜSEN-POLDER Smallegange, baby, 3 maanden. HONTENISSE Maria Isabelle Leeraert, vr. v. A. Kind, 65 jaar, lijk gevonden, gebor gen; Agnes Mathilde Mattheyssen, vr. van S. Daalman, 33 jaar. lijk gevon den en geborgen; Roza M. Daalman, 8 jaar, lijk gevonden; Theophyl S. C. Daalman. 6 jaar, lijk gevonden; De- syré Smit. 68 jaar (lijk nog niet ge borgen) Louisa Maas, 66 jaar, vr. van D. Smit (lijk nog niet geborgen); René G. de Smit, 37 jaar (ljjk nog niet geborgen); Agnes Maria de Smit, 24 jaar (lijk nog niet geborgen). KLUNDERT Overleden: Johannes Adrianus Blommers, geb. 19.12.00. MAASSLUIS 2 Februari 1953: mej. J. van der End, geb. 14.S.1SS3. RILLAND-BATH Vermist: J. A. de Goffau, bur gemeester. ROTTERDAM Verdronken: A. v. d. Starre uit Sliedrecht. VEERE Hubregt Leeman, geb. 4.5.1S74 te Veere; Johanna Theune, vr. v. H. Lee man, geb. 21.11.1869 te Arnemuiden. VLISSINGEN Petrus Martinus van Beers, geb. 23.5.1883 te Vlissingen; Johann Ver hagen, geb. 15.10.10 te Keulen (Did); Franciscus de Jonge, geb. 5.3.04 te Vlissingen, m. v. C. C. Lorgier. ZAAMSLAG Jacobus Jan van Alten, geb. 20.2.'49 te Othene gem. Zaamslag, lijk gebor gen. ABBENBROEK Geïdentificeerd: L. Marion. 's-GRA VENPOLDER Lijk geborgen: Echtgenote van van Cornel is van Weelen. HALSTEREN Slachtoffers geïdentifi ceerd en geborgen: Cornelia Maria Castelein. vr. van A. F. de Krom, geb. 4.10.1911 te Alkemade; Adriana Maria van Eekelen, geb. 6.7. 1933 te Halsteren; Antonius Adrianus Johannes Hoetelmans, geb. 2.10.1939 te HalsterenCornells van Osta, geb. 24. 10.1S68 te Halsteren m. v. M. E. Stof fels: Helena van Schilt, geb. 7.9.1896 te Steenbergen en Kruisland, vr. v. G. de Koek; Maria Helena Schijvenaars, geb. 13.12.1926 te Dinteloord en Prins- land. vr. v. H. M. Tillo; Anna Helena Maria van Tillo, geb. 29.6.1949 te Halsteren; Antonius Laanen, geb. 16.9.1899 te Dinteloord, m. v. P. M. Stoffels: Cornelius Hendrikus Jaco bus Maria Laanen, geb. 29.6.1937 te Halsteren; Bernard Laurentius Ma ria Roks, geb. 18.6.1952 te Halsteren; Cornelis Hendrikus Simon van Meer, geb. 14.8.1951 te Halsteren: Petronella Elisabeth Dymphna van Meer. geb. 15.7.1951 te Halsteren; Johannes J. de Krom, geb. 3.5.1951 te Halsteren. HELLEVOETSLUIS 'Geïdentificeerd: Hermanen mej. N. Schrijver; S. Bakker; mej. E. Sponselee-Finke; mevr. Corn. Vader de Pijper. KORTGENE Alle slachtoffers geïden tificeerd en geborgen: Pieter Arie de Looff. geb. 31.8.83 te Wisse- kerke. landarbeider; Jacomina Catha- rina Schrier. geb. 2.1.07 te Kortgene; Adriana Verhulst, geb. 24.3.96, vr. v. .Tan Verburg; Hendrik van Vliet. geb. 21.1.92 te Harmeien (U.): Cornelia Bollen, geb. 18.8.22 te Cats. vr. v. M. Fiisse; Hendrika Adriana Kramer, geb. 20.8.1952 te Kortgene. d. v. M. Kramer en .T. W. Wolfe; Gerretje van Vliet. geb. 23.11.1905 te Utrecht; Jan Boer. geb. 10.6.1948 te Leersum, z. v. B. Boer (overl.) en L. Giitenbeek; Lena Koster, geb. 13.6.99 te Wisseker- ke. wed. van J. Gillisse; Johannes Ma rines Engelvaart. geb. 25.6.69 te St. Philïpsland, m. v. J. Koets; Janna Koets. vr. v. J. M. Engelvaart. geb. 16.3 73; Adriaan Clement, geb. 13.9.12 te Kortgene. m. v. Chr. Huvge: Chris tiana Huyge, geb. 28.1.13 te Coüjns- plaats. vr. v. A. Clement.; Bastiana Neeltje Clement, geb. 16.1.47 te Kort gene d.v. A. Clement en Chr. Huyge; Wilhelmina Suzanna Timmerman geb. 20.11.49 te Ierseke, d. v. M. Tim merman en F. J. van Strien; Jan Franciscus Weijs. geb. 20.11.1909 te Goes: H. E. Weijs, geb. 7.3.45, d. v. J. F. Weijs. NIEUWER KERK Alle slachtoffers geïden tificeerd en geborgen: Adria na Krabbe, vr. v. Th. de Bil; Jan Lie- vense, 90 jaar; Toos Kals, vr. v. E. Kleemans; Maria Janna Raamsdonk, vr. v. I. C. v. d. Male. OUWERKERK Slachtoffers geïdentifi- ceerden geborgen: Helena Boo- gerd, vr. v. J. de Jong. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slacht offers: Gezin W. Bruggeman,T. de Jong; Leni van Prooyen:A. van Proo- yen; Mies en Francina Vreeswijk; Ma- rinus Verwev: Teun Koppenaal; Jac. Oosterling; L. Vis en 2 dochters: A. van Wezel: Wed. A. Driessen; mej. J. Koote plus kleinkind: mej. R. Kransse en dochter Marie; 2 zoons van A. Troost; 2 zoons van L. Appel: Jac. Hoogmoed; Kees Koert: de familie Van Balen (man, vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd v. d. Sluis). STELLENDAM 2 Hagenaars aldaar overleden: H. Klaasen geb. 17.7.1886; Klaasen-Zieck, geb. 21.12.1887. TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd: Din- geman Ordon; Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Ina Caan, geb. 12.11.77 te Wolphaartsdijk, vr. v. D. van Damme; Adriana van Damme, geb. 23.6.19 te Wolphaartsdijk; Mar tina de Leeuw, geb. 14.8.73 te Wol phaartsdijk vr. v. J. Hoek van Dijke; Maaike Giezen, geb. 31.10.52 te Wol phaartsdijk, d. v. F. Giezen en G. M. v. d. Velden; Gijsbrecht Heijnsdijk, geb. 2.6.81 te Axel; Jacoba op 't Hof, geb. 1.12.81 te Oudelande, vr. v. G. Heijnsdijk; Elisabeth Geleedst, geb, 11.4.87 te Wolphaartsdijk, wed. van W. Verschure. Lijken nog niet geborgen: Cornelis Tramper, geb. 21.1.85 te Wolphaartsdijk; Dingenis Schipper, geb. 19.4.76 te Wolphaartsdijk. ZÜIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen; Dirk van der Velde, vrouw en 2 kinderen; 2 gezusters Kapel:; mej. C. Brede- land; allen wonende Kerkweg; Dirk Hai met gezin op de Buitendijk. Koningin hielp in evacuatiecentrum Bezoek aan vluchtelingencentra De Koningin heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Utrechtse veiling hallen aan de Croeselaan, waar het provinciale evacuatiebureau gevestigd is. Zij stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscen trum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier werden geregistreerd, van de eerste behoeften voorzien en doorge zonden naar adressen in de provincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. Zij. ver trok daarna naar het evacuatiecen trum in Amersfoort. Zij had o.m. een langdurig gesprek met burgemeester en mevrouw Molendijk. Later op de middag bezocht de Koningin vluchte lingencentra in Baarn en Zeist, Tot directeur van het Nationaal Ram penfonds is benoemd de luitenant-gene raal van het voormalige KNIL buiten dienst, P. Alons. Een bedrag van f250.000 is door de Algemene Verenigde Commissie ter leni ging van rampen door watersnood in Nederland ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Inclusief dit bedrag heeft de commissie tot dusver f 392.930,overgedragen. Met amphibie- voertuigen wordt de bevol- ft king van geteis terde dorpen op Zuid-Beveland naar veiliger plaatsen gebracht. Hiernaast: Het valt voor ieder- ft een niet mee om uit de hoge amphibie- voertuigen te klimmen. Rampenfonds beslist zelf over gelden De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft voor de radio medegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de besteding van het Nationaal Rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden be slist. Dr Kortenhorst deelde in dit ver band mede, dat het Rijk wel belasting faciliteiten vervult aan degenen, die bijdragen in het fonds. Flitsen De stormschade in Zandvoort wordt geraamd op totaal f280.000. geldinzameling tc Urk heeft f 12.000 opgeleverd, hoewel de vissers vloot sinds Maandag aan het reddings werk in Zeeland meehelpt en er dus geen inkomsten zijn. Op Texel is men begonnen met het herstel van de ondergelopen Eendrachts- polder. De duinafslag wordt ernstig ge noemd. Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandsche Roode Kruis Prin- sessegracht 27, 's Gravenhage. B. en W. van Rotterdam kregen, blanco crediet voor de uitgaven, die in verband met de noodtoestand moeten worden ge daan. De in Den Haag gehouden buscollcc- te heeft f 437.000 opgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5