„Aasgier voor Winschoter Kantonrechter Het biologisch van karakter overbevolking Panda en de geheime documenten Huis vol Mysterie Nieuwsblad van het Noorden van Vrijdag 6 Februari 1953 - Pagina 6 Jenever en een stille knijp „Het was het beste voor Winschoten van vampiers als u verlost te zijn. Helaas ontbreekt mij daartoe de macht. Maar ik zal u treffen op het punt waar u het gevoeligst voor bent, geld. Een veertien dagen „brommen" is niet zo erg voor u en daarom veroordeel ik u tot een boete van f2000 te vervangen door 8 maanden hechtenis met de bepa ling dat deze straf slechts voor de helft zal worden uitgevoerd wanneer in een tijd van 2 jaar u geen personen in uw woning ontvangt die op de zwarte lijst van Winschoten en omgeving staan en bovendien niet de twee getuigen H. B. en C. J. van H." Met deze woorden beëindigde de Winschoter Kantonrechter de onver kwikkelijke zaak tegen de 52-jarige koopman in manufacturen Harm v. d. G. uit Winschoten, die terecht stond terzake clandestiene verkoop van ster ke drank. De verklaringen van een zestal ge tuigen vormden samen het somber relaas van menselijk leed veroorzaakt door het gebruik van sterke drank en de tactiek die verdachte er op na hield om zwakke personen aan drank te hel pen. Uit het verhaal van één der getuigen bleek, dat V. d. G. in zijn woning vroeger was dat een verlofzaak, maar op last van hogerhand gesloten sterke drank verkocht. Indien de bezoe ker geen geld had, was dit nog niet zo erg. Men trok het colbertjasje maar uit en kreeg daarvoor f 10, die dan ver teerd konden worden en waarbij V. d. G. en zijn vrouw flink mee hielpen. De vrouwen konden dan later het jasje weer terugkrijgen voor f 12.50 Een andere getuige had tijdens de najaarsmarkt des avonds in de Lange- straat gelopen. De echtgenote en schoondochter van V. d. G. trachtten hem over te halen mee te gaan. Hij wei gerde en om ze kwijt te zijn schoot hij een café binnen. De beide vrouwen volgden hem en het werd daar een groot feest. Het slot was dat getuige dronken werd en de beide „dames" het, volgens haar verklaring, onverant woord achtten hem te laten lópen en hem maar mee naar huis namen. Daar werd nog een stevig borreltje gedron ken. Getuige werd 48 uur later pas wakker Toen moest hij over de brug komen. Hij zou aan de echtgenote van V. d. G. f 500 beloofd hebben, aan een schoondochter f 50 en een andere schoondochter f 10. Even naar de bank en het geld werd betaald. Zulke dingen waren vaker voorgekomen en in totaal liet getuige ongeveer f 3000 achter in de „zaak" van V. d. G. De verklaringen van de andere getui gen draaiden allemaal om deze zelfde feiten. De vrouw van verdachte ver klaarde, dat „Ome Jan", zoals ze de rijke getuige noemde, haar iedere keer het geld uit zichzelf had aangeboden... Verdachte ontkende in alle toon aarden. Het requisitoir van de ambtenaar van het O. M. was bijzonder fel. Hij vergeleek de handelwijze van verdach te met de diefstallen in de overstroom de gebieden en noemde hem een aas- Kunst en Wetenschap La Compagnie des 4 Au petit bonheur Het is te hopen, dat het tweede be zoek van „La Compagnie des 4" aan Groningen een inleiding mag zijn tot een jaarlijks wederkerend toneelge- beuren in Groningen. Het „Théatre de boulevard", hoe voortreffelijk veelal ook door onze Nederlandse gezelschap pen ten tonele gebracht, verliest toch maar al te veel in de vertaling van zijn oorspronkelijke fleur. Na de voortreffelijke voorstelling het vorig seizoen van „Sincèrement" waren de verwachtingen dit jaar uiter aard hoog gespannen. En La Compag nie des quatre heeft haar gelukkig groter toeschoüwerstal dan de vorige maal niet teleurgesteld, al is het jam mer dat Groningen te klein blijkt voor twee toneelmanifestaties op één avond. „Au petit bonheur" is een toneelstuk waar men een avond hartelijk bij kan lachen, dat ook bij momenten ver warmt, doch waar men na afloop niet te lang over zal blijven denken. De be roemde schrijver Alain Plessis trekt zich in het kleine hotelletje van Bri gitte, waar vrijwel nooit een gast komt, terug, om van daaruit een in alle schoonheid geënsceneerde zelfmoord te plegen. Doch zijn plannen worden doorkruist door de komst van het echt paar Chavignol, waarvan de vrouwe lijke helft uit louter liefde de manlijke liever vermoordt dan verliest. Wel tracht de man zijn lot te ontlopen maar de vrouwelijke geest is vindingrijk en wanneer zij de journalist Durand %'oor haar karretje weet te spannen komt de alles weer verhelderende explosie. Van de spelers moeten in de eerste plaats genoemd worden het drietal Jacques Thierry als Alain Plessis en Anne Alexandre en Pierre Ringel als het echtpaar Chavignol. De twee eerst- genoemden waren hier reeds geen on bekenden meer. Thierry imponeert vooral door zijn rustige verschijning terwijl Anne Alexandre de kunst ver staat lieftallig en dartel over het toneel te vlinderen, maar toch geen moment de iliusie verloren te doen gaan dat zij het is die de touwtjes in handen heeft. Ringel heeft een sterk komisch talent. Prachtig vooral was zijn op komst aan het einde van de tweede acte. Maar wat het meest opvalt is de frisheid en het élan, die deze troep de gehele voorstelling weet vol te houden. Mogen zij hier spoedig, maar dan in een volle Stadsschouwburg, terugke ren. H. EL gier, zoals er meer in Winschoten rond lopen en tegen wie binnenkort zal wor den opgetreden. Men maakt misbruik van de zwakheid van anderen en stort hele gezinnen in ellende. Hij waar schuwde een getuige om uit Winschoten weg te trekken teneinde niet arm en berooid te worden. Hier bleef het echter bij één persoon. Bij de anderen zijn vrouwen en kinderen de dupe en dit moet maar eens uit zijn. Hij vroeg ten slotte een strafoplegging van f 1000 of 4 maand hechtenis en 2 weken hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de in beslag genomen spiritualiën. 3 kisten bier en 2 liter jenever. Ook hierna ontkende verdachte alle schuld, waarna de Kantonrechter zich fel tot hem keerde en de genoemde veroordeling uitsprak. Tijdelijk aanvoer van koudere lucht Komende nacht 4 a 6 gr. vorst mogelijk Van onze weerkundige medewerker) De meeste weerstations in ons land meldden hedenmorgen lichte sneeuwvalveroorzaakt door een storing, die van de Noordzee over ons land naar het Zuiden trekt. In Twenthe lag gisteren een 5 cm dikke sneeuwlaagHier in 't Noor den 1 a 2 cm. In de afgelopen nacht vroor het in Twenthe 5 gr. Op Eelde 3 gr. Tijdelijk stroomt nu met naar Noord-Oost draaiende winden kou dere lucht int Zuid-Scandinaviënaar ons land. In de komende nacht moet dan ook met een vorst van h a 6 gr. C. rekening worden gehouden. Extra G.O.V.-concert Ten bate van het Nationaal Rampenfonds De G.O.V. zal Vrijdag 13 Februari een extra-concert geven onder leiding van Jan van Epenhuysen. De recette komt ten bate van het Nationale Ram penfonds. Er zal die avond een Beethoven- programma worden gegeven. O.m. worden het vierde pianoconcert en het vioolconcert uitgevoerd, met resp. Stephan Bergmann en Herman Kreb- bers als solist. Bergmann en Krebbers hebben hun belangeloze medewerking voor deze avond toegezegd. Het zal overbodig zijn, om van Re- dactiewege een woord van aanbeveling te schrijven om dit concert bij te wo nen. Wij zijn er van overtuigd, dat de Harmoniezaal de volgende week Vrij dag te klein zal blijken te zijn. Opvoering Italiaanse Opera uitgesteld Ook de opvoering van de Italiaanse Opera „Lucia di Lammermoor", die morgen zou plaats vinden in de Har monie, is uitgesteld. Het geld van die kaarten, welke vóór 10 Februari a.s. nog niet zijn teruggebracht, wordt overgemaakt aan het Nationale Ram penfonds. Mevr. A. C. Verbeeck de Swardt overleden Op ruim 75-jarige leeftijd is in een rusthuis te Bergen overleden de bij de oudere generatie welbekende to neelspeelster en voordrachtskunste nares Anna Catherina Verbeeck—de Swardt. Zij was geboren op 18 Mei 1877 te Borgerhout bij Antwerpen en is gehuwd geweest met de in 1932 in Engeland overleden Belgische kunst schilder Arthur Verbeeck. Zij speelde bij het Antwerps toneel als de tegen speelster van Hubert Laroche. Ook in Nederland is zij 25 tot 30 jaar ge leden op vele plaatsen voor het voet licht verschenen. Inleiding van prof. drM. J. Sirks In het kader van de VHIe interfacul taire leergang hield prof. dr M. J. Sirks gistermiddag een inleiding over „Het biologisch karakter van overbe volking". Een bevolking van planten of dieren is, afgezien van periodieke schomme lingen, in normale omstandigheden in evenwicht wat grootte en dichtheid aangaat. Massale bevolkingsconcen traties, overbevolking,, zijn in de na tuur meestal schijnbaar; als ze werke lijk optreden, dan toch tijdelijk van aard, aldus prof. Sirks. Een kunstma tig samengestelde bevolking, uitgaand van enkele paren insecten, groeit aan vankelijk langzaam, dan veel sneller, en bereikt na een ingrijpende vertra ging een grens, waar ze niet bovenuit stijgt. De mens en zijn biologische natuur De mens tracht met alle hem ten dienste staande middelen zich te ont trekken aan de consequenties van zijn biologische natuur. Hij vervormt de natuur naar zijn eigen goeddunken, zonder veel acht te slaan op moge lijke misvormingen, waartoe zijn stre ven leiden kan. Hij schept zijn eigen milieu. Daarin ligt zijn zegen én zijn tragiek. De mens schakelt het elimi natieproces uit. Hij heeft veel midde len kunnen vinden om zijn bevolkin gen aan benadeling door andere or ganismen te onttrekken. Hij is in staat door doelmatige maatregelen de leden van een mensenbevolking tegen on gunstige levensomstandigheden te be schermen, in het leven te houden wat zonder die maatregelen te gronde zou gaan. Hij verhindert door zijn sociale maatregelen de strijd om het bestaan tussen de leden van eenzelfde bevol king. Het lijkt ontoelaatbaar aan de zegenrijkheid van de moderne techniek te twijfelen, de ethische waarde van de sociale maatrege len te ontkennen. En toch ligt - in de door de toegepaste weten schap bereikte vooruitgang, in de sociale mens-beschouwing een diep-ernstig dr,ainatiscli conflxgt verborgen. Gevolgen van sociale maatregelen Niet alleen, quantitatief, ook quali- tatief hebben de sociale maatregelen van de moderne tijd angstaanjagende gevolgen. Achteruitgang van de bevol king in qualiteit door de differentiële vruchtbaarheid, is allerminst een waandenkbeeld, eerder in hoge mate waarschijnlijk. De overheid schakelt de natuurlijke selectieve processen van weerstandsvermogen tégen ziekten en vitaliteit uit, maar bemoeit zich niet met het derde, de voortplantingsinten- siteit, die aan het verantwoordelijk heidsbesef van het individu wórdt overgelaten. De mens erkent zich als gebonden aan^de wetten en processen der biolo gie, voorzover 't zijn individuele stoffe lijke leven betreft. Maar hij beschouwt zich vrij en onafhankelijk van en ver heven boven die wetten en processen, zodra zijn sociologische bestaan in het geding komt. Hij staat niet toe, dat de biologie meespreekt bij de beoordeling van zijn maatschappelijke problemen. Ligt hierin niet een dodelijk gevaar voor de toekomst der mensheid 25. „Pat!" riep Panda, „zij richten een machine-pis tool op ons! Ze hebben het op ons voorzien!" „Wat?!" riep Pat, verschrikt omkijkend, „bekorrah! Je hebt ge lijk! Een snelle, doch juiste deductie!" Uit de richting van de loop was inderdaad direct te deduceren, wie de schutter op de korrel nam. Pat en Panda weken terug, tot zij met de rug tegen een stapel vaten stonden. Langzaam kwamen de twee dreigende figuren nader bij. „Ziezo," gromde de grote, „geef op geheime docu menten of andersra-ta-ta!! Na een blik in de ongezellige loop van het pistool deduceerde Pat, dat hij maar liever moest gehoorzamen en met tegenzin haal de hij de verzegelde enveloppe met de kostbare docu menten uit zijn zak. „Maar Pat! riep Panda, „je hebt de Minister van Geheime Zaken beloofd, dat je liever de dood zou trotseren dan die brief in vreemde handen te geven!" „Zeker, maar deze schurken zijn niet dood!" ant woordde Pat spijtig. „Dan," besloot Panda, „zal DIT misschien helpen!" en tegelijkertijd gaf hij zo'n ruk aan het onderste vat, dat de hele stapel kantelde en dreunend op de spionnen neerviel. Sport Voor het Rampenfonds Reeds hebben we melding gemaakt van de voetbalwedstrijd GroningenFries land. Zaterdagavond te spelen voor het Rampen Fonds, evenals van de uitvoe ringen van Athene, hedenavond, en Sparta morgenavond in de Harmonie, ten bate van genoemd fonds, maar er is meer wat de sport van plan is. Gister avond hebben verschillende schaakcracks in de Effectenbeurs te Amsterdam simul- taansénces gegeven, waarvan de op brengst f 1000 bedroeg. Verder staan op het programma verschillende voetbal wedstrijden in alle delen des lands. Evenals de Deense Voetbal Bond heeft ook de Duitse Voetbal Bond aangeboden een wedstrijd tegen een vertegenwoordi gende Nederlandse ploeg te spelen in Duitsland met de netto opbrengst voor het Rampenfonds. VOETBAL Geen sport op Zondag Alle K.N.V.B.-wedstrijden afgelast Het hoofdbestuur van de KNVB heeft alle voor Zaterdag en Zondag vastge stelde wedstrijden afgelast en dringt er bij de clubs op aan ook geen vriend schappelijke ontmoetingen te organise ren. Ook het programma van de afde lingen is voor dit weekeind stil gelegd. De Koninklijke Nederlandse Schaak bond heeft eveneens bepaald, dat de voor Zondag vastgestelde wedstrijden niet doorgaan, terwijl eenzelfde bepaling is gemaakt dóór de Koninklijke Nederland- Biljart Bond. De voor Zaterdagavond in 't Oosterpark vastgestelde lichtwedst.rijd Groningen Friesland vindt echter, in verband met het karakter ervan de bruto opbrengst is ten bate van het Nationaal Rampen Fonds met medewerking van de ge meente wél doorgang. Sport in 't kort Voor het nationaal biljart kampioen schap tweede klasse driebanden leiden Tromp met 6 punten uit 3 partijen, ge volgd door Jacobs en Brummer, ieder met 4 uit 2. De Groninger Studenten Roeivereni ging Aegir, welke morgen met een re ceptie haar vijf en zeventig jarig bestaan zou herdenken, heeft alle feestelijkheden in verband met de nationale ramp afge last. Het beroemde paard Tulyar, dat voor zijn eigenaar, de Aga Khan, ruim 76.417 pond sterling (ongeveer f 800.000) heeft gewonnen, is aan de Ierse Nationale Stoeterij verkocht voor 250.000 pond (on geveer twee en half millioen gulden) of 20.000 pond meer dan ooit voor een paard tevoren is betaald. Tulyar won het vorig seizoen nog zeven races, waaronder de grootste. Botwinnik heeft een extra schaak tweekamp met 3 lé2lé gewonnen van Peslyak en is nu voor de zevende maal kampioen van Rusland. BILJARTEN Twee overwinningen van Van de Pol Voor Europees kampioenschap 71-2 Te Viersen in Duitsland is gisteren een aanvang gemaakt met de strijd om het Europees kampioenschap 71-2. Onze land genoot v. d. Pol is daarin gestart met twee overwinningen. Hij won van zijn landgenoot. Metz met 300-190 (hoogste series resp. 88 en 66J en noteerde een gemiddelde van 14.28. (Metz 9.04'. Even eens klopte hij de Oostenrijker Reicher. Nu was zijn hoogste serie 66 tegen die van Reicher, die op 201 bleef staan, 32. De gemiddelden waren 18.75 en 12.56. De Belg Van Hassel bleef met 300258 baas over zijn landgenoot Vingerhoedt (h.s.: 77 en 65. gem. 17.64 en 15.17). De Duitser Rudolph klopte Spielmann met 300-249 (gem. 13.04 en 10.82), terwijl Spielmann eveneens verloor van de Duitser Lütge- hetmann. Deze laatste bleef met 30065 in de meerderheid, noteerde een hoogste serie van 88 en maakte het hoogste ge middelde van de eerste dag, n.l. 21.42. De Fransman Galmiche bezorgde Reicher diens tweede nederlaag: 300—248 (gem. 10.34 en 8.55). ZAALHANDBAL. NHV-competitie bracht f 120 op De baten van de zaalhandbalwedstrijden van het N.H.V. van gisteravond werden afgestaan aan het Nationaal Rampen fonds. Daar het bestuur van de Bloemen veiling afstand deed van de zaalhuur en er bovendien een collecte werd gehouden, kon f 120.worden verstuurd. De wedstrijden brachten weinig aan trekkelijks, waarbij de ontmoeting OlympiaVoorwaarts een gunstige uit zondering was.- De uitslagen waren:, Juniores: Actief Quick 54. Dames: Vlugheid en Kracht 2 —Voorwaarts 12. QuipkHCG 26, Dovo—HCG 2 1—3. Heren: Quick—Actief 94, OlympiaVoorwaarts 123, Dovo— HCG 2 6—19. SCHAATSEN Hodt eerste in wedstrijden te Tonsberg Op de tweede dag van de wedstrijden te Tonsberg hebben de Nederlanders weer uitstekend gereden. Wim v. d. Voort won de 1500 meter in 2.19,8 en vestigde met die tijd een nieuw baanrecord. Finn Hodt werd tweede in 2.21.1 en Kees Broekman derde in 2.21,6. Anton Huiskes eindigde op dit nummer als elfde in 2.28. Met overmacht nam Kees Broekman de 5000 voor zijn rekening en ook hij vestig de een nieuw baanrecord: 8.21,3. Anton Huiskes werd tweede in 8.29.1. Finn Hodt derde in 8.33,7 en Wim v. d. Voort vierde in 8.34,8. Hoewel dus onzè land genoten drie van de vier nummers ge wonnen hebben, was toch de eerste plaats in het totaal klassement voor de Noor Finn Hodt dank zij diens fraaie zege op de 500 meter, op welke afstand hij met bijna drie seconden voorsprong winnaar werd. Kees Broekman werd in de eindstand tweede, Anton Huiskes derde, Wim v d. Voort vierde en Pat Monamara vijfde. Feuilleton 34) door JANE ENGLAND Uit het Engels vertaald Mevrouw Fineham lachte weer haar onaangename lach. „U bent niet erg op Bagnet gesteld hè zei ze scherp. „En hij niet op u. Wonderlijk, heel wonderlijk. Hij is werkelijk niet op u gesteld. Hii wilde dat ik u weg zou sturen. Maar ik deed 't niet. Waarom zou ik Ik moet u toch uw drie maan den salaris betalen Nee, nee, nee, u blijft hier...". De oude vrouw stond op en wag gelde de zitkamer uit naar haar slaap kamer. Constance keek peinzend naar haar dikke figuur. Dus Philip had haar weg willen sturen. Maar waarom Waar om Er scheen slechts één reden mo gelijk. En dat was de reden, waarop Peter Phipps gezinspeeld had, n.l. dat Philip Bagnet geen vreemden in het Fincham-huis wilde hebben Hij wil de geen dwarskijkers. En waarom zou dat anders kunnen zijn dan omdat hij iets te verbergen had Ze beet zich even op haar lippen. Misschien was die Bagnet-familie toch wel niet zo goed als Sara meende. Mary kwam het ver trek binnen begon af te ruimen. Ze keek telkens schichtig naar Constance, die na enkele ogenblikken scherp uit viel: „Allemensen, Mary, wat heb je? Waarom maak je je zorgen Ik heb je toch eezegd, dat ik met mevrouw Fincham nergens over zou spreken Je kunt me vertrouwen". „Het spijt me, juffrouw", zei Mary onderdanig, „maar ik moet er aldoor aan denken. En Anna ook. Ik bedoel aan die man van gisteravond, die hier binnengedrongen is. Hij zocht vast en zeker de juwelen „Ik zal er wel achter komen", zei Constance kortaf en haastte zich uit het vertrek. „Ik word hier zelf nog stapelgek", dacht ze, terwijl ze de hal doorliep. „Dus Mary denkt, dat die in dringer op juwelen uit was. Dat klinkt vrij positief. Maar waarschijnlijk speelt haar verbeelding haar parten Ik ga nu dadelijk met David telefone ren. Ik heb iemand nodig, die rustig en zakelijk kan praten Ze liep naar boven en verkleedde zich in een Jange broek en een trui, waaroverheen ze een donkerblauwe mantel aantrok. Ze werkte haar ge- zich. bij en ging weer naar beneden. Ze wilde de weg door de moestuin nemen. Ze dwong zichzelf daartoe. Dromen en nachtmerries waren ten slotte geen dingen, waardoor je je mocht laten beïnvloeden Het was natuurlijk waanzinnig geweest, dat he geur van de bloeiende bomen haar die eerste morgen in paniek had gebracht Dat was waarschijnlijk gebeurd, doordat ze moe was geweest van de reis en het vervelend had gevonden, dat niemand haar van het station was komen halen. Maar thans liet ze zich niet meer van haar stuk brengen Het was vervelend, dat ze Philip Bagnet nu weer moest zien, zo kort na dat zonderlinge onderhoud met hem vlak voor de lunch. Bovendien moest ze 't nog met zichzelf uitmaken, of ze hem Mary's verhaal over dé kostbare juwelen zou vertellen. Haar eerste im puls. om dat te doen. was verdwenen, vooral ook door hetgeen mevrouw Fin cham aan de lunch gezegd had. Ze zou dus maar eerst met Parkinson telefo neren en daarna zien, wat ze zou doenHet was eigenlijk wel bespot telijk, dat ze zo geheimzinnig moest telefoneren. Tenslotte was er een tele foon in het huls op een vrij afgezon derde plaats, zodat ze ook daar wel zou kunnen opbellen, zonder dat iemand haar kon afluisteren Bo vendien, wie zou dat doen Mary mis schien Maar wie anders Mevrouw Fincham zelf was uitgesloten. Ze I kwam nooit in de buurt van de tele foon Ze wandelde de moestuin door en de weg af en voelde iets van triomf in zich. Ze had haar boze droom dan toch maar overwonnenZe kon nu de bloesemgeur opsnuiven en het deed haar niets meer HOOFDSTUK XI De oude vrouw, die als Bagnet's huishoudster optrad, liet Constance binnen en deelde haar mede. dat me neer Bagnet met meneer Neill buiten bij het vee was, doch ieder ogenblik terug kon komen, aangezien er een ambtenaar van het Ministerie van Landbouw verwacht werd. „Gaat U maar rustig telefoneren, juffrouw", zei ze. „Dat is wel in orde. Meneer Bagnet heeft me gezegd, dat U altijd gebruik kon maken van de telefoon". „Dank u", zei Constance. Ze was opgelucht, dat Philip niet aanwezig was, maar tegelijkertijd voelde ze iets van teleurstelling. Het was inderdaad veel eenvoudiger hem niet te ontmoe ten, maar Mary's verhaal over de ju welen zat haar dwars en ze voelde, dat ze er met iemand, die betrouwbaar was en over gezond verstand beschikte, over moest spreken. En wat je verder ook van Philip mocht zeggen, hij had stellig een gezond verstand en maak te een betrouwbare indruk. Tenzij tenzijhij zelf de boosdoener bleek te zijnHet was bijna niet in te denken en ze vergat telkens die moge lijkheid in overweging te nemen, hoe wel dat absoluut noodzakelijk was. Als Mary haar de waarheid verteld had en mevrouw Fincham werkelijk kostbare juwelen in huis bewaarde, dan kreeg de zaak niet alleen een ern stige kant, maar zelfs een gevaarlijke. Ze vroeg Parkinson's nummer aan. Het duurde even voordat de verbin ding tot stand kwam en Constance ging aan Bagnet's schrijftafel zitten en nam een krant op, die daar lag. Ze begon de voorpagina te lezen en pas toen ze alle berichten doorgevlógen had, besefte ze, dat hel een krant van eergisteren wasZe had de afgelo pen dagen geen enkele krant gezien en 't nauwelijks gemerkt. Dat was een slecht teken, dacht ze. Hoe kon je op de hoogte blijven en meester van de situatie, als je het contact met de bui tenwereld verwaarloosde Na een kwartier kwam de verbin ding met Londen door. Parkinson's se cretaresse antwoordde en deelde mede, dat haar werkgever afwezig was. Hij was overhaast afgereisd naar Ame rika voor een belangrijke zaak. Ze wist niet zeker, wanneer hij terug zou zjjn. In ieder geval bleef hij drie weken wegConstance legde de hoorn weer op de haak en leunde achterover in de bureaustoel. Ze was volkomen van haar stuk gebracht door deze mededeling. Ze voelde zich als een j schipbreukeling, aangespoeld op een onbewoond eiland Tot dusverre had Ize altijd Parkinson op de achtergrond geweten en ze besefte nu, hóéveel dit i voor haar betekend had. Hij was er en, indien noodzakelijk, had hij kun nen komen Maar nu bleek hij er helemaal niet meer te zijn en stond niemand met hulp en steun achter haar I Ze stak een sigaret op en trachtte rustig na te denken. Natuurlijk was Sara 'er ook nog. Sara was een even wichtige. krachtige persoonlijkheid, maar de laatste tot wie ze zich onder 1 deze omstandigheden zou wenden i Ze zou het nooit over zich kunnen verkrijgen naar Sara te gaan en te zeggen: „Je had gelijk, ik kan 't niet aan. 't Is te veel voor me". Sara zou misschien niet openlijk zeggen „Dat heb ik altijd wel gedacht", maar on getwijfeld zou ze 't denken. „Ik zal met Bagnet moeten praten", besloot ze met iets van wanhoop in haar hart. „Hij is de enige, die over blijft", (Wordt vervolgd.! Gerechtshof Leeuwarden Valsheid in geschrifte Wegens het plegen van valsheid in geschrifte veroordeelde de Groninger Politierechter de 34-j. kwekersknecht Marten K. te Heiligerlee tot 2 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 weken voor waardelijk. Terwijl hij uitkering ontving van de landbouwongevallenwet. vroeg hij toch nog overbruggingsuitkering aan. In hoger beroep eiste de Procureur-Ge neraal bevestiging van het Groninger vonnis. De verdediger, mr Veldhuis, vroeg een voorwaardelijke straf. Drie feiten tegelijk De 32-jarige Groninger matroos Arend Z. wordt ten laste gelegd, een valse in- komstenopgave te hebben gedaan bij het Bureau voor Sociale Zaken te Groningen. Nadat de chef van dit Bureau, als getuige gehoord, het Hof uitvoerig had ingelicht, vroeg de Procureur-Generaal vrijspraak. Dezelfde verdachte had zich echter ook nog te verantwoorden terzake van ver duistering en van het rijden op een fiets, terwijl hij onder de invloed van alcohol verkeerde. Hiervoor luidde de cis resp. 6 weken en 1 week gevangenisstraf. Diefstal van briketten Twee maanden met aftrek luidde het vonnis van de Asser Rechtbank tegen de 35-j. kapper Simon de V. te Emmercom- pascuum, verdacht van diefstal van 100 kilogram briketten, ten nadele van de brandstofhandelaar Geerding aldaar. De verdachte zelf beweerde deze briketten te hebben gekocht. De Procureur-Generaal wees er in zijn requisitoir op, dat ver dachte reeds meermalen werd veroor deeld' wegéns het misbruik maken alco hol.' Toch wilde hij hem nog een kans geven en eiste 2 maanden met aftrek, waarvan 1 maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Arresten 19 Februari a.s. Handels- en Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH. (Paardenmarkt) Aangevoerd 279 stuks. Aanvoer bevredi gend In kwaliteiten jonge paarden was veel handel; ook naar werkpaarden veel vraag, voor beide soorten hoge prijzen. Weinig aanvoer van hitten en pony's, matige handel. In het begin der markt handel in beste kwaliteiten slachtpaar- den vlug. Iets hogere prijzen, afloop trager. Voljar. 950—1175, 21-j. 800—1050, l}-j. 650850, jaarlingen 400550, werk paarden 1225. slachtpaarden 1.501.75 per kg geslacht gewicht. Prima boven notering. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 5 Maart a.s HOOGEVEEN. Veemarkt. Aanvoer 215 stuks. w.v. 113 runderen. 3 schapen. 2 geiten. 87 biggen en 10 paarden. Prijzen: vet vee per kg 2.502.65. 3 stieren 300—500. 17 neurende koeien 9001100. 11 neurende vaarzen 700880. 33 guste koeien 500750. 3 pinken 400600. 46 nuchtere kalveren 3040. 87 biggen 30—50. 3 Fr. schapen 6075, 10 naai den 5Ó01050. Door slecht weer en controle op mond en klauwzeer aanvoer slecht. Handel stug en traag. PATERSWOLDE. (Tuinbouw- en Vei- lingsvfir. Paterswolde en Omstreken"). Prei 1828. witlof II 2942. rode bieten 612. boerenkool 1920. MEPPEL. (Veemarkt.) Op de markt van gisteren waren aangevoerd 50 var kens. 136 lopers. 1452 biggen. 1 schaap en 3 kalveren. Totaal 1611 stuks. De belangstelling was niet groot. Voor al de handelaren uit het Zuiden en Bra bant lieten verstek gaan. De handel bij de biggen was kalm met prijzen gelijk aan de vorige week van 3050. De lopers werden kalm verhandeld van 60—90 Ook de handel in drachtige zeugen was kalm met prijzen gelijk aan de vorige week. De jonge dieren noteerden van 200300 en de oudere van 300400. De handel in slachtvarkens was kalm met gemid delde notering voor deze categorie van 1.401.70 per kg. levend gewicht. DEDEMSVAART. (Eiermarkt.) Aan gevoerd 10.000 stuks. Prijs f 13.80 f 14.60 de 100. HOOGEZAND-SAPPEMEER Kroten A 9—11. prei A 21—29. B 18—21. witlof A 46—50. idem B 35. alles per 100 kg.; ra barber 1520 per 100 bos. New-Yorkse Beurs Atch T 9!) 982 Balt O. 275 265 Can Pac 312 31* Illinois C 85 2 85 N York C 241 23J Penns 223 212 South Pac 442 432 Un Pac 1135 1133 All Chem 726 72'. Am Can 33 i 322 Am C&F 35J 353 Am Smelt 42} 42 Am T&T 1601 160 Am Tob 692 66J Anac C 441 432 Bethl St 553 545 Boeing Air 473 46 Chrysler 93] 925 City Bank 533 531 Cons Ed 401 403 Dgl Aircr 681 66} D P de N 991 99 Eastm K 45 45 Gen El 69* 69 Gen Mot 692 69 G Year T 521 Hud Mot 162 Int Harv 3U lint Nic 452 Int T&T 182 Kenn C 803 Montg W 61 i I Pac Mot 61 Radio C 26'. Rep St. 472 Reyn T B 43} Sears R 60| 1 Shell Oil 70* Soc Vac 35, St Brands 28} St Oil NJ 752 Studeb Texas C Un Aircr Un Corp Un Fruit ,U.S. Rub I u.a. KUD JUJ lU.S. Steel 412 i Westingh 471 I Woolw. 47 Omzet; 1.660.000 sh.; 1.900.00 sh. ex-dividend. 5/2 512 164 315 45 185 785 692 354 55 k 371 55 '564 292 415 463 455*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4