„Nationaal Rampenfonds rekent op U" Wereldhulp-actie voor Elf millioen gulden was gisteren bereikt Nederland Radiotoespraak van Prins Bernhard TWEEDE BLAD Nieuwsblad van het Noorden van Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 5 Sommige gemeenten hebben reeds bekend gemaakt, dat zij zusterge- meenten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds heb ben gedaan. Hoezeer het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bijzonder sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd, dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende berichten vol ellende is er een licht punt: de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmogelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Rampenfonds gewerkt om de waarlijk overstelpende stroom van gaven te verwerken, aldus Prins Bernhard, die meedeelde, dat gisteren wer kelijk geboekt was voor een bedrag van f 11.672.000.dit met uitzon dering van de toegezegde bedragen die nog niet binnengekomen zijn. Nog maar een deel van het nodige Dankbaar zijn we voor deze bijdragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden van rampspoed, zoals r.u in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het water. Ook zijn we buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen die ons uit de gehele wereld toestromen, aldus de Prins, die vervolgde: „Toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren, dat het binnengekomen bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen, het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op U. Capaciteit van Nederlandse industrie onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige ex portbedrijven ondervonden reeds moei lijkheden bij het verkrijgen van or ders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De pro ductiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. Een nota over de watersnood zal Maandag a.s. door de Regering aan de leden van de Tweede Kamer worden toegezonden en in de vergadering van Dinsdag aan de orde komen. Uit alle delen van het land zijn schepen naar het Zuid- g westen gedirigeerd om te g helpen bij het lenigen van g de nood. Deze luchtfoto van 1 het A.N.P. is gemaakt boven J de Oosterschelde. M Voorlopig geen kinderen naar het buitenland Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse particu liere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zijn getroffen, op te nemen in buiten landse gezinnen of tehuizen. Kerke lijke gn andere organisaties hebben op verzoek van de Minister van Maat schappelijk Werk zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getrof fen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze ure van droefheid, onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psycho logische redenen bezwaarlijk is, hoe zeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte heb ben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Antillen staken handen uit de mouwen: f 1 millioen Het lykt wel of de gehele Westelijke wereld een der grootste hulp acties aller tijden op touw heeft gezet om ons land bij te springen. De ramp, die Zuid-Holland en Zeeland trof, spreekt tot ieders verbeel ding. En vooral in de Antillen (Curasao, Bonaire, Aruba e.d.) heeft men op voortreffelijke wijze de handen uit de mouwen gestoken. Gisteren bleek, dat men hier niet minder dan een millioen gulden had bijeen gebracht. Maar er is meer: Zweden zendt b.v. 100.000 dekens; Italië zendt sinaasappelen en vliegtuigen; Amerika stuurt geld en goederen; de Fransen helpen met hefschroefvlïegtuigen. Van Ierland tot het ijzeren gordijn, van Finland tot Portugal, in Zuid-Afrika en in Venezuela: overal staan door het nieuws over de ramp diep geschokte burgers goederen en geld af. Het is een prettig gevoel in deze tijden van ellende te weten dat de wereld ons land niet vergeet. Integendeel, ons helpt op een ontroerende wijze. „Gooi geld in dat water" De Antillen en Suriname helpen op grootse wijze. Te Paramaribo stelde men flOO.ÓOO beschikbaar, 200 werk lozen willen naar Nederland om aan het herstel en de opbouw te werken. Mijnwerkers zullen een dag overwerken om een dagloon voor Nederland te ver dienen. Uit Willemstad vertrekken K.L.M.-vliegtuigen met 1464 kg. lakens naar ons land. Het personeel van de oliegemeenschap staat 12 pet. van het salaris over Februari af. Men verzamelt hier geld onder de slagzin: „Gooi geld in dat water". Scandinavië blijft zeker niet achter. Te Kopenhagen verzamelde men 5000 spaden: morgen komen ze naar Nederland. Koning Frederik stuurt een auto met o.m. 40 wollen dekens. Te Stockholm heeft men een dekenactie: de eerste 25.000 van de 100.000 dekens arriveerden reeds in Den Haag. Voorts stuurden de Zweden 24 rubberboten. Men heeft verder een millioen kronen (f750.000.bij elkaar gebracht. Schoolkinderen, bridgeclubs, fabrieks- personeel, gevangenen: zij allen gaven, zoals de Zweden nog nooit voor het buitenland hebben gegeven. In Koeping b.v,. loopt een rivier dwars door de stad: men heeft tol geheven op de zes bruggen over het. stroompje. Tol voor Nederland. De Finse president Paasi- kivi stelde persoonlijk 50.000 mark ter beschikking. Gulle Italianen Italië is een en al' bereidwilligheid Canadese hulp voor emigranten De Canadese regering heeft zich bereid verklaard aan alle emigran ten uit de noodgebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze credieten behoe ven niet,, zoals thans in Canada ge bruikelijk is. in twee jaren te wor den terugbetaald. Het ligt in de be doeling een langere termijn voor terugbetaling vast te stellen. Drie Italiaanse vliegtuigen arriveerden reeds in Nederland met voedings middelen en medicamenten. Een trein met 100.000 lege zandzakken; twee wagonladingen appels; een kolonne vrachtauto's met keuken en 160 bed den; een trein met sinaasappelen; een aanbod van een jongensstad te Calta- girone om dakloze kinderen op te nemen dit en veel meer geeft Italië. De Italiaanse premier, De Gasperi, zei in een radiotoespraak: „We kennen de slachtoffers niet en verstaan hun taal niet. Maar zij zijn onze broeders en ons lot is verbonden met hun hunne". Direct daarop hebben twaalfduizend Milanese tramconducteurs spontaan en eenstemmig besloten een uur loon af te staan. In een oproep aan alle Mila nese arbeiders hebben zij bovendien verzocht hun voorbeeld te volgen. De arbeiders van de Fiat-fabrieken hebben een hulpcomité opgericht en de directie schonk 15 millioen lire. Radio Roma bracht onder de titel „ketting der soli dariteit" op de eerste dag in een apart Geld stroomt toe Ton van Vacantiefonds voor de Landbouw Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft f 100.000 ter beschikking gesteld van het Nationale Rampenfonds, de bedrijfsgroep „Hore ca" f 10.000. In de 4500 inwoners tellende gemeen te Nieuwleusen in Overijssel bracht de collecte f 40.000 op. dat is f 9 per in woner of f 42 per gezin. In het Friese plattelandsdorp Tzum (gemeente Franekeradeel) heeft een i collecte onder de ruim duizend inwo ners f29.652 opgeleverd,-hetgeen neer komt op bijna f106 per gezin. In de Wieringermeer heeft men een bedrag van f94.418 bijeengebracht, dit is bijna f 13 per inwoner en f 61 per gezin. In de gemeente Bloemendaal is ruim f 50.000 bijeengebracht. Hierbij inbe grepen is een gift van een particulier ter grootte van f20.000. Een aantal militairen van het 1-4 ba taljon zware tanks „Prins Alexander" in de legerplaats Oorschot (N.B.), dat heeft geholpen bij het dichten van de dijken in Zeeland, heeft f350 aan het Rampenfonds beschikbaar gesteld. Deze gelden hebben zij verdiend gedu rende de werkzaamheden in de nood gebieden. Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland heeft het Nationaal Rampenfonds na telegrafisch over leg met de leden van Provinciale Sta ten een bijdrage van f250.000 in het uitzicht gesteld. Jan Musch gaf enveloppe terug Als onderdeel van zijn a/scheids- tournee heeft Jan Musch gister avond in het theater Royal te Scha. gen (N.-H.) de hoofdrol vervuld in „De Vrek" van Molière. Na de voor stelling overhandigde de burge meester van Schagen de acteur een gesloten enveloppe. De burgemees ter zeide te hopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang plezier zou beleven. De acteur dankte voor het hem aangeboden geschenk, maar gaf de enveloppe onmiddellijk weer aan de burgemeester terug met het ver soek de inhoud te willen schenken aan het Nationaal Rampenfonds. Radioreportages in hele wereld Omroepslatïons in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radiover slaggevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de faciliteiten van ver scheidene radioinstanties. Andere landen hebben een beroep gedaan op de wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zogenaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van de P.T.T. Voor Canada wordt elke middag een programma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en vandaar draadloos over de Oceaan gebracht. De werkelijkheid is veel erger dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Onze gedachten zijn voortdurend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven .hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft dan ook ter stond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overge maakt aan het Nederlandse Roode Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteis terde gebieden. Dit zijn woorden, die Prins Bernhard als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, gisteravond in een radiotoespraak via beide Hilversumse zenders tot het Nederlandse volk zei. Hij deelde in zijn rede mee, welke organisaties in het Nationaal Ram penfonds samenwerken. Over de collectes en inzamelingen ten bate van het fonds zei hij, dat is afgezien van het vaststellen van een na tionale inzamelingsdag. In tal van plaatsen zijn reeds collectes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn georganiseerd. Er wordt daarom de voor keur gegeven om aan het goed geleide spontane initiatief de vrije loop te laten, aldus de Prins. Adoptie door gemeenten „kwartier voor Nederland" 20 millioen lire op. Amerika: vrijgevig De Ver. Staten doen het niet minder: de ambassade te Washington wordt de hele dag door opgebeld door mensen, die kleren, dekens en geld beschikbaar stellen. Bovendien hebben vele dok toren al geïnformeerd of er wellicht ook geneesmiddelen nodig zijn ter be strijding van ziekten als typrus en para- typhus. In verscheidene steden hebben de burgemeesters spontaan inzamelingen georganiseerd en het gemeentebestuur van het plaatsje Hays in Kansas heeft zelfs al verzocht een stadje te mogen adopteren. Enkele televisiezenders in Baltimore en Philadelphia zullen binnenkort een beroep doen op het grote publiek om steun te verlenen. Diverse radiostations in Washington hebben de luisteraars reeds gevraagd kleren en dekens be schikbaar te stellen. In de Amerikaanse pers toont men buitengewoon veel belangstelling voor ons land. De Washington Post schreef: „De wederopbouw van West-Europa heeft een plotselinge en in omvang niet te overziene slag gekregen". Maar men laat het te Washington niet bij woor den: het Roode Kruis hier zal 100.000 dollar naar Nederland sturen! Frankrijk: gezinshulp Zo is er meer, te veel om op te noe men. West-Duitsland zond reeds dekens en matrassen, kledingpakketten en geld. Engeland, het toch ook geducht ge troffen Engeland, stuurt rubbervlotten. Het Lagerhuis te Londen wil ons land helpen. De radio-omroep, de B.B.C., besluit haar avonduitzending met een speciaal gebed voor o.m. de Neder landse slachtoffers. Frankrijk stelde hefschroefvliegtui- gen ter beschikking. Te Parijs hebben reeds meer dan dui zend gezinnen aangeboden een Neder lands kind uit de getroffen gebieden onderdak te geven. Dinsdagmiddag was hiertoe een oproep gedaan over de Franse radio. De Franse premier Mayer deed via de radio een oproep om hulp te ver lenen. Men houdt alom gala-uitvoerin gen voor Nederland. Men verzamelt: geld en veel goederen. En men stuurt: vliegtuigen en wagons vol. Saarbrücken zond een trein met 700 ton kolen, voorts auto's met kleding en schoeisel. Zwitserland: laarzen, een hefschroef- vliegtuig en veel geld. België: velen bereid om Nederlandse slachtoffers gastvrijheid aan te bieden. Luxemburg: 2000 wollen dekens, 100.000 francs. Zuid-Afrika: duizenden guldens. Malta: 5000 dollar. Oostenrijk: 100.000 schilling. De hele wereld lijkt zich in te span nen de nood in Nederland te lenigen. Bakkersgezellen geven 10 van hun loon De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10 van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakke rijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun col lega's met materiële hulp worden bij gestaan. Een helschioeivliegtuïg daalt boven Zierikzee. De witte plekken links zijn neergela ten parachutes; rechts op de toto een juist tot ontploffing gebrachte rookbombedoeld als een sein voor de piloot. (Luchtfoto A.N.P.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3