Dulles' bezoek Dulles en Stassen in Nederland Vijftig jaar geleöen Nieuwsblad van het Noorden van Vrijdag 6 Februari 1953 - Pagina 2 Vanmorgen arriveerde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dul les, in Nederland. Hij zal hier niet kunnen rekenen op grote publieke be langstelling. Men heeft te onzent thans wel andere dingen aan het hoofd dan de zin om 's lands politiek uit de doe ken te doen. Maar aan de andere kant is het juist nu van ontzaglijk belang, dat een der voornaamste diplomaten ter wereld geconfronteerd wordt met onze nood en met de noodzaak dat wij tóch hulp behoeven, hoewel we enkele dagen geleden onder de dollarhulp nog een streep konden zetten. Hij zal in Den Haag, schreef het Franse blad Le Monde gisteren, mis schien geen program van militaire uit gaven, wel een balans van ruines onder ogen krijgen Dulles' bezoek heeft oorspronkelijk een andere reden. Twee weken geleden gaf hij Engeland, Frankrijk en West- Duitsland te verstaan dat er haast ge maakt moest worden met de Europese eenheid. Zo niet dan zou Amerika zijn politiek wel eens kunnen gaan wijzi gen. Men zag zijn reis naar Europa als een vervolg op deze waarschuwing, welke in West-Europa verontwaardi ging wekte. Ik kom, heeft Dulles over die reis gezegd, om te luis teren naar wat U mij te vertellen hebt. In de New York Times heeft men dit geïnterpreteerd als het onderdeel van een politiek, waarvan de Amerikanen de voortzetting afhankelijk stellen van wat de Westeuropese landen zullen doen. De Amerikanen gaan er van uit dat een sterke defensie van West- Europa tot de onmogelijkheden be hoort, indien zij niet gepaard gaat met Europese eenheid. Eisenhower, die niet voor niets opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten is geweest, heeft verleden jaar op' Shape (het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Parijs) vol doende gezien om van deze stelling overtuigd te geraken. Een terugkeer naar nationale legers, als alternatief van een supemationaal gezag, acht hij onmogelijk. Het is thans Dulles' taak o.m. het een en ander over de Europese Defen sie-Gemeenschap uit te zoeken. Dus vooral om straks de blijkbaar verloren gegane harmonie in Europa te helpen herstellen. Bovengenoemd Amerikaans dagblad onderkent daarbij scherp de grote gevoeligheid van West-Europa, vooral van Frankrijk. Het zijn de Fran se angst voor Duitse heropstanding en de Britse zucht om zich afzijdig van Europa te houden, welke gevoelig heden scheppen, die met zeer veel psychologisch inzicht door de Ameri kanen aangepakt dienen te worden. Te Parijs zal Dulles ongetwijfeld gestoten zijn op de Franse drang naar meer hulp der V. S. in Indo-China. Te Lon den zal men hem zeker het vuur na aan de schenen hebben gelegd inzake de kwestie-Formosa. In beide hoofd steden zal men pulles gevraagd heb ben wat het betekent dat Amerika er wel eens een andere politiek op na zou kunnen houden als Europa geen haast maakt met zijn eenheid. Zijn antwoord te Bonn was, dat het Congres geen dol lars voor Europa zal willen beschik baar stellen. Maar zou men daar wer kelijk zo kortzichtig kunnen zijn om ons thans in de steek te laten? Het zijn deze problemen welke Dul les' bezoek opwerpen. In Den Haag zal men hem wel duidelijk maken dat Ne derland het E.D.G.-verdrag snel wil goedkeuren. Maar men zal deze veel zijdige figuur nu toch voor alles willen inlichten over zaken, die ons thans het meest beroeren. En hij zal daar zeker gevoelig voor zijn. Men ontmoet in hem n.l. niet alleen de minister van buitenlandse zaken van het machtigste land ter wereld. Achter die titel schui len een idealist, een realistisch zaken man, de voormalige voorzitter van de Wereldraad voor Kerken, een bijbel kenner, een man die plotseling fel tegen Europa tekeer kan gaan en ook de diplomaat die te Parijs en Londen in de Europese porceleinwïnkels voor zichtig langs de duizend en één gevoe ligheden kan lopen. De voornaamste vraag die zijn be zoek opwerpt, is dan tenslotte: wat zal deze luisterende reiziger door Europa straks zelf over Europa te vertellen hebben? Weerrapport voor Europa Volgens het K.N.M.1. te De Bilt was het weer in verschillende grote Euro pese hoofdsteden vanmorgen als volgt: Temp. Weer 7 uur NeersL v.m. in 24 u. Oslo licht bew. -9° C. 0 mm Stockholm zwaar bew. -12° 0.5 Kopenhagen sneeuw -6® 0.3 Londen zwaar bew. 2° 0 Brussel regen 2° 9 - Parös geheel bew. 2Ö 0 Bordeaux onbewolkt -6® 0 Nice onbewolkt 1" i* 0 Warschau sneeuw -4° 0.6 Berlijn sneeuw -3° 3 Franktorc nevel -3® 0.1 H München sneeuw -2° 2 Zurich sneeuw -2® 6 Wenen nevel -1° 0 VORST Weerverwachting. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. (Opge maakt te 10 uur.) Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN Zon morgen op 8.10, onder 17.27. Maan morgen op 2.30, onder 10.14. Zaterdag 7 Februari 5.09 uiy L.K. BAROMETERSTANDEN van Donderdag 10 uur tot Vrijdag 10 uur 10 12 14 16 18 20 22 24 2 4 6 8 10 758 58 58 58 58 58 58 58 58 58 59 59 59 De temperatuur bedroeg heden om 14.30 uur -3 gr. C. (27 gr. F.); minimum temperatuur af gelopen nacht 2 gr. C. (28 gr. F.); maximum temperatuur gisteren 2 gr. C. (36 gr. F.) Neerslag afgelopen etmaal 0.5 mm. 98 doden bij Oostduitse mijnramp 98 Oostduitsers kwamen verleden week om het leven bij een instorting in de Stalin-uranium-mijn te Ober- schlema (Saksen, Oost-Duitsland), zo werd eerst gisteren te Berlijn bekend. De veiligheidsmaatregelen in de mijn zouden onvoldoende zijn geweest. Na de ramp zou gedemonstreerd zijn. Egyptische waarschuwing aan Engeland „Troepen terugtrekken of bloedvergieten" „Als de Britse troepen zouden wei geren Egypte te verlaten, zal Egypte zijn toevlucht moeten nemen tot de strijd op alle gebieden. Zelfs als dit leidt tot het vergieten van ons bloed". Aldus verklaarde dezer dagen de voor naamste adviseur van de Egyptische premier Naguib in aangelegenheden betreffende de Soedan, majoor Saleh Salem. „Wij zullen de imperialisten verzoeken, heen te gaan. Als zij dat doen, zullen zij zich onnodige moeilijk heden besparen en onze vriendschap winnen. Als zij echter weigeren, zullen wij tot drastische actie overgaan, zoals premier Naguib gezegd heeft". Volgens het blad Al Ahram te Cairo is in welingelichte officiële Egyptische kringen gezegd, dat definitief besloten is, dat Egypte geen verdere besprekin gen met Engeland over hangende kwes ties moet voeren, als niet eerst „de aan spraken van het Soedanese volk" zijn verwfezenlijkt. Normale toestand In België en Engeland keert terug In België en Engeland keert in de getroffen gebieden de normale toe stand langzaam terug. Aan de Britse Oostkust is men druk bezig de bescha digde huizen op te lappen. Op het eiland Cauvey staat het water nog steeds in de straten, maar de inwoners herstellen alom tuinhekjes, grasvel den en huisdeuren. België had gisteren last van een nieuwe vloed. Te Mechelen, tussen Brussel en Antwerpen, werden vele wegen overstroomd. Te Ostende zijn al weer enkele winkels geopend. De kinderen gaan hier Maandag naar school. New York in nood door havenstaking Het scheepverkeer in de haven van New York dreigt verlamd te worden. Stookolie begint reeds schaars te wor den. De bemanningen der sleepboten, die in de haven dienst doen, staken n.l. sinds Zaterdag j.k Hierbij hebben zich gisteren dè havenarbeiders uit solidariteit aangesloten. Het 34.183 ton Britse passagiers schip Caronia is in de nacht van Woensdag op Donderdag met de Cu- nard-pier in Manhattan in botsing ge komen, dit was een gevolg van het feit, dat het schip zonder sleepboot hulp moest meren. De vereniging voor handel en in dustrie te New York heeft president Eisenhower gevraagd te trachten een einde te maken aan de staking in de haven. Door de vereniging werd ge zegd dat de staking een gevaar voor de internationale handel is. Tito: „Haast maken met Balkan-defensiepact" Gisteren hield de president van Joego-Slavië, maarschalk Tito, te Bel grado een toespraak ter gelegenheid van het officiële bezoek van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Ste- fanopoelos aan Joego-Slavië. Hij drong er op aan haast te maken met de ge meenschappelijke defensie van Joego- Slavië, Griekenland en Turkije. „Elke aarzeling zou betekenen, dat men een historische en misschien zelfs een noodlottige fout maakt", aldus de maarschalk. Vijftien bruiloftsgangers in Turkije omgekomen Te Smyrna in Turkije is gisteren een afschuwelijke ramp gebeurd. Er werd in een huis een bruiloft gehou den. Plotseling stortte de woning in, waardoor vijftien der bruiloftsgangers gedood werden. Doodstraffen in proces- Oradour Te Bordeaux eiste de regeringscom missaris bij het militaire tribunaal gisteren in het proces-Oradour enkele keren de doodstraf. Maar slechts een van de Duitsers, die dit betrof, is aan wezig, de anderen zijn onvindbaar. Zes andere aanwezigen kregen dwang* arbeidstraffen. Als bekend vermoordde in Juni 1944 een SS-afdeling in het Franse plaatsje Oradour-sur-Glane 642 burgers. Het proces hierover is dezer dagen ge splitst in een sectie voor de Duitse en een voor de Elzasser SS-ers. Strenge vorst en veel sneeuw in Noord- en Oost-Europa In Noord- en Oost-Europa is het de laatste dagen zeer koud weer. Moskou had gisteren b.v. de koudste dag van het jaar: 35 graden C. onder nul. In Ivalo in Finland vroor het 35 graden. Uit Zweden en West-Duïtsland worden zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm, waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuw storm in 30 jaar. Studenten op reis: 28.600 Icm in een vrachtauto Na een tocht van zes maanden zijn twee Braziliaanse studenten uit Sao Paulo met een vrachtauto te New York aangekomen. De 28.600 kilometer lan ge route liep over Uruguay, Argentinië, Chili, Peru, Bolivia, Columbia, Para guay, Costa Rica, San Salvador en Mexico. Klipfontein liep op onbekend rif Volgens een correspondent van het Kaapse dagblad Cape Argus, gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken Klipfontein op een niet in kaart ge bracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld, dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer mid scheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden. Saarland verbiedt communistische vakbond De regering van Saarland heeft de ontbinding bevolen van de mijnwerkers- bond, die een onwettige politieke be drijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de regering, zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorganisatie wil ge bruiken. De bond heeft 42000 deden.. Thans anti-Joodse zuivering in Hongarije Premier en vice-premier in moeilijkheden In communistisch Hongarije zou een nieuwe zuivering v«pi Joodse func tionarissen aan de gang zijn. Vice-pre mier Arpad Hazi zou in een vergade ring van het centrale comité van de communistische partij geëist hebben, dat alle Joodse partijfunctionarissen moeten worden ontslagen. Hierdoor zou een moeilijke situatie geschapen zijn, daar vele vooraanstaande leden van de regering, onder wie premier Rakosi, vice-premier Geroe en het hoofd van de veiligheidspolitie Joden zijn. Het centrale comité zou besloten hebben, alle Joodse functionarissen aan een grondig onderzoek te onder werpen teneinde vast te stellen of zij „vrij zijn van Zionistische smetten." Sloepen van de Salland aangespoeld Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip Sal land. Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangën over dit 298 bruto re gister ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het schip vergaan is. Aan boord van de Salland be vonden zich kapitein M. Teekman, stuurman H. Bruins Slot. Amsterdam, machinist Th. Bruintjes, Groningen, matroos B. Drenth, Hasselt, matroos o. g. P. Visser, Zandvoort, kok L. Bar- neveld. Kampen, lichtmatroos G. Mars man, Kampen. Gevangenhouding Pissarev verlengd De Haagse rechtbank heeft de ge vangenhouding van de Russische jour nalist Pissarev, verdacht van spionna- ge, wederom met 30 dagen verlengd. Getroffen door de grote ramp Vanmorgen arriveerden om" 11.05 uur uit Bonn op Schiphol de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, én de directeur van het bureau voor we derzijdse beveiliging, Harold E. Stassen. De Koningin heeft hen hedenmiddag om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag ontvangen. Zij waren vergezeld van de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Swden Chapin. i .-«l-V In sneeuw en modder werden Dulles en Stassen op Schiphol o.m. door mi nister Luns verwelkomd. „Wij hebben iets gezien van de overstroming, die uw land heeft getroffen", verklaarde minister Dulles. Niet veel, want wij durfden niet laag te vliegen, mèt het oog op de andere vliegtuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb genoeg kunnen waarnemen om te weten dat het verschrikkelijk is en ik gevoel mij er droevig door gestemd. Wij herhalen onze gelofte, dat wij zullen helpen het lijden van Uw volk te verlichten". Hij zei voorts blij te zijn te weten, dat „onze gewapende macht in Europa al in staat is geweest aanmerkelijke hulp te 67 doden bij scheepsramp in Stille Oceaan Twee overlevenden van Japans schip Woensdag sloeg ten Noorden van Okinawa in de Stille Oceaan het Ja panse passagiersschip Sjinsi Maroe in volle zee om. 61 passagiers en zes sche pelingen zouden hierbij zijn verdron ken. De kapitein van het schip en een 25-jarige vrouw, die naar land zwom men, zijn voorzover bekend de enige overlevenden. De roofmoord te Naarden Tweemaal levenslang geëist Tegen de 39-jarige los-werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grond werker T. J. W. V. uit Hilversum, heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gisteren le venslang geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden sa men op Woensdag 30 Augustus de oude man met een hamer en een broodmes bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te hebben beroofd. De oudste der verdachten had vroe ger voor de tuinder gewerkt en meen de te weten, dat deze 's morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeerde van de veiling. Hun buit was f 700. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigen schappen verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering ge steld, toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxi-chauffeur te Alkmaar. bieden. Wij hebben de Nederlanders altijd beschouwd als een van Amerika' sterkste en oudste vrienden." Morgenochtend zetten Dulles en Stassen hun reis voort; zij vliegen dan naar Brussel. Geen Westduitsers meer in Vreemdelingenlegioen In West-Duitsland is men steeds zeer verstoord op de Fransen geweest, om dat deze toestonden dat Duitsers in het Vreemdelingenlegioen traden. Gisteren heeft het WestSduitse parlement te l^onn een wetsontwerp dat de recrutering van Duitse onderdanen voor een buiten lands leger verbiedt, met algemene stemmen aanvaard. Het ontwerp heeft in het bijzonder betrekking op het Vreemdelingenlegioen. Op overtredin gen van het verbod staat een minimum straf van drie maanden gevangenis. Als reactie op de huidige perscam pagne in West-Duitsland tegen het Legioen heeft het Franse Hoge Com missariaat meegedeeld, dat op het ogenblik geen wejvingsagenten in de Bondsrepubliek werken. In tegenstel ling tot Westduitse persberichten, dat het Vreemdelingenlegioen 90.000 Duit sers telt, verklaart het Franse commis sariaat dat op het ogenblik 18.000 Duit sers, zowel uit West-, als uit Oost- Duitsland, in het Legioen dienen. Vier „spionnen" in Rusland gearresteerd Het orgaan van de Russische com munistische partij, Prawda te Moskou, meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldi ging van spionnage voor vreemde mo gendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden zijn: Goerewitsj, Taratoeta (een vrouwelijke medewer ker aan de Russische academie van wetenschappen, die voor Goerewitsj een aantal geheime documenten zou hebben gestolen), Romanof en Sas. Go en Sunito naar Indonesië terug De Indonesiërs, de heren Go en Su nito zullen Zaterdagmorgen per vlieg tuig naar Indonesië vertrekken. Bei den werden 24 November wegens on gewenste politieke activiteiten in ar rest gesteld. De heer en mevrouw Sunito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Na tionaal Rampenfonds. Omroepverenigingen zenden weer zelfstandig uit De omroepverenigingen KRO, NCRV en VARA, die gedurende de rampda gen coördinerend werkten bij het door geven van berichten etc., hebben de normale wijze van uitzenden hervat. Alleen bij reportages werkt men nog gezamenlijk en bij de doorgifte van berichten van de berichtendienst. Geen herhalings oefeningen in Maart Aan alle militairen van de Kon. Landmacht, die in de eerste helft var de maand Maart 1953. voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen, wordt bekend gemaakt, dat de herhalingsoefeningen worden afgelast. Alle reserve-officieren, dienstplichti ge onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Kon. Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Kon. Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen, behoeven aan deze op roeping geen gevolg te geven. Hoge straffen voor hyena's Plunderaars te Rotterdam veroordeeld De Politierechter te Rotterdam heeft de 27-jarige matroos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming omdat hij Zon dagochtend tijdens de watersnood een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuicf bin nendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. De man is reeds vijf maal wegens diefstal en mishandeling veroordeeld. De Officier zei al die ellende op de eilanden te hebben gezien. „Er is een deel van de Nederlanders, dat als hyena's gebruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf: zes maanden. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich bij het aan voeren van goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen heeft toege ëigend, die bestemd waren voor de slachtoffers van de geteisterde gebie den, werd tot vijf maanden zonder af trek veroordeeld, eveneens met onmid- dellij ke gevangenneming. Ook in Groningen De Groninger recherche heeft giste ren de 23-jarige R. W. aangehouden wegens diefstal. Hij was in de Indu striehallen behulpzaam bij het uitzoe ken van de daar bijeengebrachte inge zamelde goederen voor de slachtoffers in de noodgebieden. W. heeft zich uit de voorraad een leren jas toegeëigend. Stad en Provincie "Naweeën van de orkaan in Hariingen De sporen van de orkaan van dit weekend zullen niet spoedig uitgewist zijn. In het vaarwater de Blauwe Slenk is een gedeelte van de betonning losgeslagen, welke nu ten Noorden van Hariingen aan de zeedijk is aange spoeld. Het betonningsvaartuig Texel- stroom bracht een vat, inhoudende 200 liter olie, binnen. De bemanning had het uit de Waddenzee opgevist. Garnizoensuitbreiding te Appingedam Omstreeks begin April zal op het door het Rijk aangekochte terrein aan de Westersingel te Appingedam wor den begonnen met de bouw van een nieuwe kazerne. Het gebouwencomplex zal plaats bie den aan 160 personen. Hierin zullen leden van de Milva worden onder gebracht. De Milva's zullen een speciale opleiding genieten voor de Dienst bij de Luchtmacht, waarvan het Navigatie- station „G" reeds in Appingedam is. O.m. in verband met de uitbreiding van de onderlinge verbinding tussen de stations zal de bestaande Pieter Bieremakazerne ook een belangrijke uitbreiding ondergaan. Ook de magazijnruimten zullen wor den uitgebreid. Auto tegen een boom Op de weg tussen Oosterwolde en Veenhuizen is gisteren de handels reiziger A. W. v. d. H. uit Groningen tengevolge van de gladheid van de weg met zijn auto tegen een boom gereden. Nadat dokter Beumer medische hulp had verleend, werd de heer v. d. H. door een collega naar Groningen ge bracht. Behalve enige ontvellingen aan het gezicht heeft de heer v. d. H. ver moedelijk een rib gekneusd of gebro ken. De auto werd ernstig beschadigd. Aanhangwagen over de kop Op de Afsluitdijk is een aanhang wagen, geladen met 6 ton melkpoeder, over de kop geslagen doordat de koppe ling brak. Aanhangwagen en vracht leden ernstige schade. Geen DUW-arbeiders De inzittenden van de bus, die gis teren bij Overschild in een sloot kan telde, waren niet zoals gemeld, DUW- arbeiders, doch arbeiders van de Noord-Nederlandse Wegenbouw. Zo'n toneelkijker is op twee manieren te gebruiken Toen stood er to bet Nieuwsblad: Marconi en de militie-plicht. Op het zelfde oogenblik, dat het Italiaansche parlement aan Marco ni zijn gelukwenschen met zijn vin dingen op het gebied van de draad- looze telegrafie zond, heeft een klerk aan het Italiaansche depar tement van oorlog vjeten na te pluizen, dat de groote zoon van Italië zijn militie-plichten niet zou zijn nagekomen. De Koning wil den geleerde echter niet in zijn studiën belemmeren en hij beval, dat de vervolging tegen Marconi gestaakt zou worden, hem echter van den verderen dienst niet vrij stellende. Men heeft er dit op ge vonden, dat Marconi voor den vorm op de rollen van een oorlogsschip ivordt ingeschreven en dus bij de zee-militie heet te staan. Agenda Vrijdag 6 Februari. 20.30 uur. Restaur. Riche: Lezing F. J. Paans over aardgas, voor Ver. v. Han delaren. Zaterdag 7 Februari 20.00 uur Schouwburg: Tango te Mid dernacht. 21.00 uur Rest. Kerstholt: N.G.K.-lezing. Paul Moolenaar over het waarderen van muziek. Bioscopen Beurs: 14.30. 18.30 en 21.00 uur: Perru- cha (18 j.) Zaterdag: Billy the kid. Cinema: 14.30, 18.30, 21.00 uur: Morgen begint een nieuwe dag (18 j.) Grand: 15.00, 19.00 en 21.30 uur: De Mijnen van Koning Salomo (alle lft.) Luxor: 14.30, 19.00 en 21.15 uur: Skirts Ahoy! (alle lft.) Luxor-Short: (10.30—14.20 uur Nieuws en korte films. Tentoonstellingen Toonzaal Barree. Noorderhaven: beeld houwwerk. schilderijen en tekeningen van Bas Galis. Verschillende boeien losgeslagen Door het Rijksbetonningsvaartuig Lauwers is heden te Zoutkamp binnen gebracht de lichtboei ET 16, die los geslagen en bij Rottum gevonden is. Dit is een van de routeboeien, die voor het Plaatgat liggen. Vanuit Terschel ling zal men zo spoedig mogelijk een nieuwe boei leggen. Verschillende andere boeien zijn eveneens losgeslagen, maar door de hoge zee zijn ze nog niet te bergen. Ook een gevonden Duitse wrakboei kan nog niet geborgen worden. Auto-Onderlinge bestaat kwart eeuw De Auto-Onderlinge hier ter stede bestaat dezer dagen een kwart eeuw. Tegelijk met dit zilveren jubileum her denkt. de directeur van de Maatschap pij, de heer Jorrit, de dag waarop hij 25 jaar geleden de leiding van het be drijf op zich nam. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Maatschappij werd een gedenkboek uitgegeven, dat haar ge schiedenis verhaalt. Het boek geeft een overzicht van de snelle en enorme ont wikkeling van het Nederlandse auto park en geeft tal van interessante his torische bijzonderheden. De grote bloei van de maatschappij bleek reeds op de eerste verjaardag van de stichting, toen bekend werd, dat de meeste busonder nemingen in het Noorden zich bij haar hadden verzekerd. Geleidelijk is het rayon van de Auto-Onderlinge tot het gehele land uitgebreid. De eerste reeds verscheiden commissarissen van de maatschappij, wijlen mr W. J. Weersma, notaris T. H. Hummelen en H. Welt, worden in de inleiding van het gedenkboek herdacht. Glazenwasser maakte lelijke val De 17-jarige glazenwasser J. C. maakte gistermiddag tegen twee uur op de hoek Hofstede de Grootkadc Westersingel een lelijke val. Hij was bezig aan de Hofstede de Grootkade de ramen schoon te maken, toen zijn lad der ging glijden. De man viel van twee meter hoogte op een ijzeren hek. Dokter T. J. Bos, die de eerste hulp verleende, consta teerde enkele gebroken ribben. De G.G.D. bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Academische examens Delft (Technische Hogeschool). Ge slaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur: H. Uurbanus, Groningen. Ingenieursexamen voor elec trotechnisch ingenieur: D. J. Meijer, Leeuwarden. Utrecht (Rijksuniversiteit). Geslaagd voor het veearts-examen: J. Kramer, IJlst; A. Schukken, Nijland. Voor het candi daatsexamen veeartsenijkunde: Chr. Fol- kers. Leeuwarden; G. Rypkema. Drach ten; W. J. Smidt, Groningen; P. Werk- horst, Meppel, en P. H. M. Weijers, Veen- huizen. Groningen (Rijksuniversiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer A. J. G. Cley te Groningen (verb. ber.). Groningen (Rijksuniversiteit). Geslaagd voor het artsexamen (1ste deel) de dames H. de Kroon. Warnsveld, en C. Veenhoven, Groningen, en de heer R. J. Hauer, Hen gelo. Bevorderd tot arts: J. J. Boer. Wilder- vank; J. C. Dekker, Groningen; H. A. Ho- man, Haren. Groningen (Rijksuniversiteit). Ge slaagd voor het candidaatsexamen lette ren en wijsbegeerte (Nederlands) de heer G. W. K. J, van der Zee te Groningen. Korte berichten De heer H. A. van der Zyl, sedert 1 April 1952 secretaris der permanente com missies voor post- en archiefzaken en voor overheidsdocumentatie bij de Rijks administratie, wonende te Voorburg, voor heen burgemeester-secretaris der ge meente Ezinge, werd blijkens de Ned. Staatscourant bevorderd tot hoofdcom mies A bij het ministerie van Binnen landse Zaken. In het bericht over de beëdiging te Assen van vaandrigs tot reserve 2e luitenant, vermelden wij gisteren abu sievelijk, dat de heer H. G. ten Berge te Amsterdam woonachtig is. Dit moet zijn: Groningen. De heer E. Rieske, rangeermeester bij de N. S. te Groningen, dienst van de Explolitatie, herdenkt op 10 Februari a.s. 40-jarig dicnstjubileurr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2