NIEUWSBLAD van het NOORDEN Herstel der dijken zal maanden duren De hel van Stavenisse Zwaarst getroffen eilanden zijn vóór de herfst niet veilig Reddingswerk zo goed als voltooid Schouwen-Duiveland bijna geheel overstroomd Evacuatie heeft gunstig verloop 66ste JAARGANG No. 31 Vrijdag 6 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's U1TG. MIJ N.V. Ged, Zuiderdiep 24 Groningen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5.70 p. 3 maanden. Losse ex 13 cènt Advertenties 30 ct. per mAl. Minimum £2.— Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107 - Giro 83863 WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT 1787 V De reddingsactie in het door de stormvloed geteisterde gebied is gisteren met onverminderde kracht voortgezet. Met uitzondering van enkele nieuwe dijkbreuken op Schouwen-Duiveland hebben zich daarbij geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. Wel noopten noodmeldingen tot tijdelijke concen tratie van het reddingswerk op Noordgouwe, maar de algehele situatie is zeker niet ongunstiger geworden. Bovendien zijn er gisteren en vannacht geen berichten over nieuwe grote verliezen aan mensenlevens binnengekomen. Men verwacht dan ook dat het eigenlijke reddingswerk spoedig vol tooid zal zijn en dat ook de evacuatie van de bevolking van de meest getroffen gebieden op korte termijn haar beslag zal krijgen. Het dichten der kapot geslagen dijken, waarmee men op tal van plaatsen inmiddels reeds begonnen is, zal echter een zeer lange tijd vorderen. Men rekent op een tijdsduur van enkele maanden en op de zwaarst geteisterde eilanden zal het waarschijnlijk tot in de herfst duren, voordat de ondergelopen polders afdoende met nieuwe dijken zijn beveiligd. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, heeft gisteren een overzicht gegeven van de verschrikkelijke verwoesting in Zuid-West-Nederland. Hij deelde daarbij mee, dat hoewel luchtvcrkenningen nog steeds geen details hebben opgeleverd het zeker is, dat Schouwen-Duiveland het grootste probleem vormt. In rangorde van moeilijkheid staat dit eiland ver bovenaan. Niet slechts van Zeeland, maar van alle proble men, waarvoor de Rijkswaterstaat zich bij het herstel van de dijken geplaatst ziet. Nu gisteren ook Zonnemaire is onderge lopen (de dijkdoorbraak bij Renesse is later door de burgemees ter van die gemeente tegengesproken) is meer dan negentiende van het eiland geïnundeerd. De bevolking zal met een langdu rige evacuatie rekening moeten houden; haar terugkeer is af hankelijk van het tempo, waarin de dijken gedicht zullen wor den, maar het is thans al zeker, dat daarmee ettelijke maanden gemoeid zullen zijn. Een trieste opsomming In het verloop van zijn uiteen zettingen heeft ir Maris verklaard, dat het spoedige dichten van het gat in de Schielandse Zeedijk tus sen Rotterdam en Gouda een ramp van onvoorstelbare omvang voor Zuid-Holland heeft voorkomen. Ook het snelle en afdoende in grijpen ter dichting van het gat in de dijk van de Krimpenerwaard heeft tot het afwenden van dit on heil zeer veel bijgedragen. In een sobere opsomming van de dijkbreuken heeft ir Maris een beeld gegeven van de omvang van de ramp. Een opsomming, die spreekt voor zich zelf en die het trieste verhaal, waar van heel Nederland is vervuld, duide lijk markeert. Westelijk van het LAND VAN AL TEN A, tussen Keizersveer en Hank zijn in de dijken één groot gat en ze ven kleinere gaten geslagen. De wa terstaat en de waterschappen hebben deze dijken reeds gedicht. Ten Noor den van Hank is een buitenkade door gebroken en in de waterkering tussen Keizersveer en Nieuwendijk is een gat geslagen van 70 meter lengte bij 4 meter diepte. Met het dichten van dit gat is men bezig. De Moerdijkbruggen Ter weerszijden van de Moerdijk bruggen zijn gaten geslagen, met het dichten waarvan terstond een begin is gemaakt. Verwacht wordt dat over enige tijd men hoopt twee weken de waterkering provisorisch is her steld. De verkeersweg zal dan weer in gebruik kunnen worden genomen. Over twee weken zal met het herstel van de spoorlijn worden begonnen. De voorbereidingen daartoe zijn reeds ge troffen en verwacht wordt, dat nog twee weken later de spoorbaan weer bruikbaar zal zijn. Voor het herstel van de verkeers weg wordt een week gerekend. De doorbraak op het Eiland van Dordt zal in de zelfde week kunnen zijn hersteld, zodat, naar mag wor den aangenomen, na twee weken zowel ten Zuiden, als ten Noorden van het Hollands Diep normaler toestanden zullen terugkeren. Ten Westen van WILLEMSTAD zijn tien gaten in de dijk geslagen. De ver kenningen zijn reeds aan de gang, maar de gemeente Willemstad heeft reeds een aannemer gecharterd, die spoedig met de uitvoering der herstel werkzaamheden zal beginnen. Walcheren In Zeeland zijn nog geen grote werkzaamheden ter hand genomen. De beschadiging aan de Westkappelse zeedijk wordt provisorisch hersteld, teneinde gevrijwaard te zijn tegen nieuwe beschadigingen. De toestand ter plaatse is niet critiek. De „Prise d'eau" bij Oostkapelle, die ondergelopen is en tengevolge waar van Middelburg zonder water zit, wordt leeggepompt. De gaten in de dijk aan het Veergat - tussen Veere en Noord-Beveland zullen zeer binnenkort worden ge dicht. De beschadiging is niet ernstig en kan over twee weken zijn hersteld. Daarna kan ook de verbinding over de Sloedam hersteld worden. De beschadiging in Vlissingen is grotendeels voorlopig hersteld. Zuid-Beveland De schade aan de sluis te Hans- weert kanaal door Zuid-Beveland is als volgt. Er is water gekomen tussen de Midden- en Oostsluis, waar door het buitenhoofd van de eerste sluis onderloop is geworden. De front- muur van de Oostsluis helt voorover. Met het oog op mogelijke moeilijk heden worden de werken aan de slui zen in Veere en Vlissingen in versneld tempo uitgevoerd, zodat in geval van nood het kanaal door Walcheren kan worden gebruikt. In Oost-Zuid-Beveland worden de dijkvakken spoedig onderhanden ge nomen, om het weg- en spoorwegver keer weer te herstellen. De gaten zijn zeer groot en waar er een getij-ver schil van anderhalve meter is, zijn zo wel verkeersweg als spoorbaan volko men onbruikbaar. De toestand bij Wolphaertsdijk is minder ernstig dan men aanvankelijk vreesde. Men meent, dat het werk hier door de Nederlandse Heide Maat schappij al kan worden uitgevoerd. De toestand op Noord-Beveland is minder ernstig, dan de eerste berich ten deden vermoeden. Zeeuws-Vlaanderen In de zeedijk van de Nieuw-Neuzen- polder tussen Terneuzen en de Braakman is een groot gat gesla gen. Met de herstelwerkzaamheden is een begin gemaakt. Verkenningen in Zeeuws-Vlaan- deren hebben uitgewezen, dat de toestand daar minder gevaarlijk is, dan aanvankelijk werd aange nomen. De drempel van de zeedijk is bij eb droog, waardoor uitslib- bing onmogelijk is. Wanneer er echter nog een storm komt, zou de situatie gevaarlijk kunnen worden. Van de 3300 ha ondergelopen land is nu 2500 ha van het buitenwater afgesloten. Tholen en St. Philipsland De situatie van de dijken op Tholen en St. Philipsland is ernstig. De toestand heeft men nog niet tot in details kunnen opnemen en over te treffen voorzieningen valt op dit ogen blik nog niets te zeggen. Hetzelfde geldt voor Tien Gemeten. De burgemeester van Tholen heeft men aangeraden een slaperdijk om de bebouwde kom te doen aanleggen. Dit werk is thans in uitvoering. Zuid-Holland In Zuid-Holland is men bezig de binnenwaterkeringen te verzekeren, om te voorkomen, dat het binnenge drongen water zich nog verder zal uitbreiden. Reeds 1355 slachtoffers Het totale aantal slachtoffers, dat officieel bekend is gemaakt, be draagt momenteel 1355. Nog steeds wordt gevreesd, dat dit aantal aan merkelijk zal stijgen, wanneer met een nader onderzoek in de zwaarst getroffen plaatsen wordt begonnen. Het grootste aantal slachtoffers werd vannacht gemeld uit Middel- harnis, waar 16 doden werden ge borgen. De zeedijk bij Putten is doorgebro ken. Er is hier een zeer groot gat ge slagen. Het water wordt op het ogen blik gekeerd door de dijken van het Voornse kanaal. Ook een bij Ouderkerk aan de IJssel doorgebroken gat is weer gedicht. Men heeft voor de dichting schepen tegen de dijk laten drijven en is er toen met man en mach* in geslaagd het gat te dichten. De .achtergelegen polder is ondergelopen. De gaten, welke er op Rozenburg waren geslagen, werden gedicht. Gis teren zijn ze weer open gegaan ten gevolge van de haalgolven der snel varende schepen, waarvoor gisteren werd gewaarschuwd. Op Voorne en Putten is het herstel van het kleine gat aan de Oostzijde in uitvoering. Met het herstel van het grote gat bij Oudshoorn is men bezig. Het betreft hier een groot werk. De Hoeksche Waard wil men in grote stijl aanvat ten en wel bij 's-Gravendeel, Numans- dorp en de Eendrachtspolder. Goeree en Overflakkee Het herstel van de waterkering van Goeree en Overflakkee vormt, na dat van Schouwen-Duiveland het moeilijkste probleem. Men is reeds bezig met het dichten van het gat in de dijk van 't Westeinde, nabij Ouddorp. Er zijn vele grote gaten in de dij ken van dit eiland geslagen. Bij Dirksland bevindt zich een droog ge deelte. Dit en de droge duintop zal men kunnen gebruiken als een soort bruggenhoofd, om het eiland te her- Militaire hulpcolonnes rijden over het verdronken St. Philipsland om eten te brengen en evacué's te halen. Adressen Hulpverlening De Minister van Maatschappelijk Werk deelt, in overleg met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken, mee, dat door de Commissarissen der Ko- ningi;: provinciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van»\ho! maatschappelijk werk, tot stan-*, gebracht. Ongeveer 50.000 mensen krijgen elders onderdak Hoewel momenteel nog geen cijfers beschikbaar zijn over bet aantal ge- evacueerden en «Ie verspreiding over het land, kan gelegd worden, dat naar Deze coördinatie is, waar mogèlïjk, schatting üW aa.^ai dc AD.000 «ivl ver gecentraliseerd bij de provinciale stich tingen voor Maatschappelijk Werk. De contact adressen in de Noorde lijke provincies zijn: Groningen: Martinikerkhof 23, tele foon K 5900 44184. Friesland: Weerd 11, Leeuwarden, telef. K 5100 5645. Drenthe: Stationsstraat 11, Assen, telef. K 5920 2413. Overijssel: Stationsweg 5, Zwolle, te lefoon K 5200 3170. „Aan deze adressen moeten alle aan biedingen van hulpverlening op het terrein van het Maatschappelijk Werk worden gericht. Betreffende de zending van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Particulieren, die het voornemen hebben rechtstreeks goederen te zen den naar de noodgebieden, wordt drin gend verzocht zich te wenden tot bo vengenoemde provinciale adressen. Rechtstreekse toezending aan de noodgebieden belemmeren momenteel de hulpverlening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over vol doende opslagruimte wordt beschikt. De aanvragen om goederen uit de noodgebieden moeten worden gericht tot de Commissarissen der Koningin in de desbetreffende provincies. zal overschrijden. De meeste evacués komen van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Zij zijn respectie velijk grotendeels in de provincie Utrecht en Zuid-Holland ondergebracht. Alle anderen zullen echter dichter bij huis een tijdelijk onderdak krijgen. In de loop van vandaag hoopt men de evacuatie te voltooien. Van Goeree-Overflakkee zijn reeds 20.000 inwoners vertrokken. Er ver blijven op dit eiland nog ongeveer tien duizend mensen, van wie velen op de bedreigde plaatsen bij de herstelwerk zaamheden zullen worden ingezet. Oude- en Nieuwe Tonge (men vreest, dat in deze plaatsen het aantal doden de 400 zal benaderen) zijn vrijwel ge heel geëvacueerd. Reddende Prins Gistermiddag heeft Prins Bernhard Middelhamïs bezocht. Hij sprak gerui me tijd met de burgemeester en met enkele getroffenen. In een helicoptère maakte hij een vlucht naar het ver dronken land. Hij haalde o.m. enkele geïsoleerde personen uit Nieuwe-Tonge Water steeg tot vijf en een halve meter (Van een speciale verslag gever). Gistermorgen zijn te Ber gen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangekomen, de zwaarst ge troffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. Slechts twee honden De vreugde over het weer- gen zich naar een hoger ge- vee uit de eens zo welvaren legen woning te begeven, de polder is verdronken op Hierbij verloor Opa Brouw tien paarden na. zijn dochter en zag hij ver scheidene leden van zijn aan getrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij schatting 300 doden te be- zien, die men hier en daar meezwommen, kunnen red- treuren zijn. Na geregistreerd te zijn, ontvingen ze een maaltijd waarneemt, wordt echter den", zegt hij met gesmoorde In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte te kij ken, met een grote pop in de ai-men geklemd. „Gister- ver overschaduwd door het stem, terwij] de tranen hem avond heeft zij erg gehuild leed dat op de gezichten van en na van nieuwe kleding te de meesten te lezen valt. De zijn voorzien werden zij ver- 70-jarige „Opa Brouw" uit der geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. Bij hun aankomst speel den zich ontroerende tone len af. Familieleden, die met verschillende aken waren aangevoerd en op het ogen blik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren stegen om daarna langzaam opnieuw in Ie ogen komen. Geen weerzien Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afge speeld. Een gezin van zes Stavenisse vertelde ons dat het hele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In vijf minuten stond het personen dreef op een weg- water anderhalve meter hoog. Binnen een kwartier was het tot drie meter ge- gescheiden, ontmoetten el kaar voor het eerst en wij waren getuigen van de vreugde van een man uit Stavenisse, die zijn vrouw en beide kinderen terug vond. De molenaarHoek uit Oosteland op Schouwen en Duiveland was met een kind door middel van een amphibievaartuig van het dak van zijn woning gered, waarop hij twee dagen en de maximum stand van vjjf- en-een-halve meter te berei ken. huis van de familie Brouw geslagen dak door de water- massa's.Langzamerhand bra ken stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd om haar vader en moeder' zo vertelde ons een der Roo de Kruis-verpleegsters, „maar ze zal die niet weer zien Verscheidene mensen heb ben een zenuwaandoening en men vertelde ons, dat en kele personen zelfs krank zinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem heb ben verloren. De amphibie- door de golven. De enige die vaartuigen hebben in de bo- levend van het vlot afkwam men op het eiland Tholen was een jongeman, die zijn mensen gevonden, die daar huisgenoten stuk voor stuk van koude en ontbering wa- De achterkant van het door de golven zag verzwei- ren omgekomen. Terwijl de gen. Op een stuk dijk, waar- vluchtelingen uit Stavenisse gistermorgen in de haven van Bergen op Zoom aan- men moest zich op het dak ongeveer veertig mensen, kwamen, werden op een an- redden. Toen het water dit De dijk werd op een gege- dere kade in een lichter hon- dak dreigde te overspoelen ven ogenblik weggeslagen derden geïmproviseerde en het gehele huis op instor- en de mensen werden bedol- doodkisten ingeladen met be ten stond, was men gedwon- ven onder het puin. Al het stemming Stavenisse werd reeds door de eerste op nog zeven huizen over- vloedgolf weggespoeld en eind stonden, bevonden zich Met uitzondering van Bruinisse, dat vandaag wordt geëvacueerd, is de eva cuatie van Duiveland thans vrijwel voltooid. In Zierikzee en op Schouwen is nog een vrij groot aantal mensen achtergebleven. ■In Noord-Brabant, met Breda als centrum, zijn naar schatting al 18.000 geëvacueerden uit verschillende nood gebieden ondergebracht. Hierheen zijn ook overgebracht de inwoners van het zwaar geteisterde Stavenisse, de eni ge plaats, die op Tholen moest worden ontruimd. Naarmate steeds meer gemeenten verlaten worden, neemt het aantal ge vallen van plundering toe. In Middel- hamis zijn enkele mannen gearres teerd, die bezig waren goederen te ste len uit leegstaande woningen. Zij droe gen Roode Kruis-banden om de armen. Ook uit andere plaatsen komen der gelijke meldingen binnen. Er is bekend gemaakt dat op personen, die zich in de ontruimde gebieden verdacht ophou den, na de eerste sommatie zal wor den geschoten. Cadavers Nu de evacuatie bijna is voltooid, is men begonnen met de afvoer van de cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorg dra gen. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Amerikaanse genietroepen hebben daarom voorgesteld de cada vers ter plaatse te vernietigen. Zij heb ben voor dit doel een aantal vlammen werpers aangeboden. Over het aanbod is nog geen beslissing genomen. Worden zeegaten afgedamd Beschadiging Zuiderzee werken niet gevaarlijk De directeur-géneraal van de Rijks waterstaat, ir Maris, heeft gisteren enkele inlichtingen verstrekt over een mogelijke afdamming van de zeegaten in het rampgebied. Hij wees er op, dat de afdamming van de 30 a 40 M. diepe zeemonden gelijktijdig zou moe ten geschieden, omdat anders in de drie in aanmerking komende gaten, de Oosterschelde, Grevelingen en Ha ringvliet, gevaarlijke stromingen zou den ontstaan. Met een dergelijk project zouden enorme kosten gemoeid zijn, waardoor vooral in de huidige omstandighe den een diepgaande bestudering van het probleem noodzakelijk is. Ir Maris verklaarde, dat men zich in de eerste plaats tot taak heeft ge steld, te zorgen dat de oude waterke ringen worden hersteld. Over de even tuele afdamming zal pas later wor den beslist. Over de beschadigingen aan de Af sluitdijk en de Zuiderzeewerken zei de directeur-generaal van de Rijkswater staat, dat deze op enkele plaatsen ernstig, doch niet gevaarlijk zijn. De in aanleg zijnde dijken in het IJssel- meer hebben vrijwel geen schade op gelopen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1