In geëvacueerd Stellendam Pacifist met fantasie stichtte Roode Kruis V sir DIRKSLAND, OASE IN WATER VAN OVERFLAKKEE ,MA Henri Dunant in Zwitserland en Johan Basting in Nederland N11 f mmttu SIROOP FAMEL 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Burgemeester bereidt in noodgemeentehuis, bij onzeker licht, het herstel voor Twee oude dames hielden zich schuil bij evacuatie omdat zij haar kruideniers winkel niet wilden verlaten (Van een onzer verslaggevers) Stellendam, 6 Februari VOOR de vijfde maal is de nacht gevallen over het door het water verzwolgen land. Wij hebben het avondrood zien gloren over de ondergelopen Eendrachtpolder en in het schemerduister hebben wij ,Goeree zien liggen na bijna twee eeuwen weer ge scheiden van Flakkee, waarmee het was verbonden met een ongeveer 3 km brede en 5 km lange hals. Van de kant van het Haringvliet (in het noorden) en van de kant van de Grevelingen (in het zuiden) is de zee de hals van Goeree en Flakkee binnengedrongen en op die hals ligt de vissersplaats Stellendam. Het is een van de zwaarst ge troffen gemeenten: twintig doden zijn geborgen en zijn voorlopig neergelegd in de Visafslag; maar het totale aantal slachtoffers wordt op ten minste zestig geschat. In Ouddorp en Goedereede valt de toe stand mee. stroomd, Zondag' begon men ln Goede reede met een lek roeibootje het red dingswerk. in Ouddorp, het andere dorp op Goeree, kon de reddingboot door de dijk naar binnen varen om de mensen uit de geïsoleerde huizen te halen. Rampzalig dorp TTET was een langdurige en vermoeien- 11 de tocht naar het geheel geëvacu eerde dorp. Komend van Middel- IhamiJs konden wij eerst, fietsend tegen de straffe wind ln, het Dirklandse Sas bereiken. Maar toen werd het 'n tocht, nu eens fietsend, dan weer Lopend, over dijkkruinen, waartegen ontzaggelijke hoeveelheden riet, stro en wrakhout zijn aangespoeld, Van de Halspolder is een stuk dijk van 500 m verdwenen. Stellendam met zijn vele ingestorte huizen sommige zijn volkomen ver dwenen maakt een rampzalige in druk. De volle kracht van de orkaan heeft op de woningen losgebeukt en het water rees er op vele plaatsen tot boven de dakgoten. Vanmiddag nog stond er in het dorp 80 cm water op de weg. In het noodgemeentehuis heeft de ■burgemeester. J. baron van Knobeldorff, ons ontvangen. Dit noodgemeentehuis is een particuliere woning op de dijk, dicht bij de molen. Een streepje vuil in de •voorkamer, 70 cm boven de vloer, geeft aan hoe hoog hier ook het water stond. Ér is een grote petroleumlamp, voor ge val dat het noodaggregaat het begeeft, hetgeen om het half uur het gevail is, In een hoek staat een radiotelefoniiezender, waarachter een ambtenaar van de politie verbindingsdienst doet om de boodschappen van de burgemeester over te brengen naar de centrale post te VI aardingen. ,,De grote moeilijkheid hier ls, dat het water niet weg loopt. Wij kunnen de lijken niet bergen, de kadavers van ae dieren evenmin. Het is niet alleen het gevaar van ziekte, straks komen er ook problemen met de identificatie", vertelde baron van Knobeldorff ons; zelf was hij in een andere gemeente Goedereede toen de ramp zich voltrok; zijn eigen huis werd ook van twee kanten over- Begin van herstel 'AANDAG heeft baron Van Knobel dorff Stellendam kunnen bereiken. Het was een Spartaanse reis. De burgemeester is toen enige malen heen en terug geweest. Thans staat hem een motorbootje ter beschikking. Hij draagt een fluitje om de hals, een geschenk van een marineofficier, nadat zyn stem het bijna had begeven, om zich bij de ontel bare besognes, die in deze dagen op de schouders van een burgemeester in het noodgebied rusten, verstaanbaar te ma ken. Er komen Waterstaatsmensen bin nen. Zij hebben een vermoeiende tocht achter de rug. „Ik heb goed nieuws", zegt de burgemeester, „morgen (Vrij dag) begint de Marine de dijk aan de Noordzijde te dichten." Het zal aan de Zuidzijde niet zo ge makkelijk zijn; de hals van Flakkee is 3 km breed bij vloed, maar 15 bij eb, Zo breed zb'n de schorren, voora* aan de' Zuidkant. Een der bezoekers, een waterbouwkundig ingenieur, plaatselijk goed bekend, meent dat er voor de dijk aan de Zuidkant, die op veel plaatsen is doorgebroken, geen andere oplossing is dan e'en dijk er naast op te spuiten. Een dijk van 5 km! Maar om de plaats van het werk te bereiken, moeten de zandzuigers 'eerst een brug van vele kilometers lengte baggeren en onder tussen spoelt de zee maar de Eendragt- polder in. Stellendam is over land na genoeg niet bereikbaar, maar wel via het water. Bovendien droppen vliegtui gen zandzakken en voedselpakketten. Dat moet gebeuren op het stuk hoofd weg, dat droog ligt. Men zal begrijpen dat er aanvankelijk wel eens iets is naast gevallen. Marinevaartuigen heb ben Dinsdag de gehele bevolking, 1800 zielen, op 30 mannen na, geëvacueerd. Naderhand ontdekte men nog twee oude dames, die „ondergedoken" waren, om dat zy hun kruidenierswinkeltje niet in de steek wilden laten. Maar Vrijdag zullen toch ook zij worden geëvacueerd. Hel water kwam EEN wachtmeester van de politie, die evenals zijn collega's sedert Zater dag nauwelijks uit de kleren is ge weest en al zijn bezittingen heeft verlo ren, verhaalde ons, bij de warme haard In het noodgemeentehuis, hoe men Za terdagavond was opgeschrikt door hot sein dat een schuur uit elkaar was ge waaid. Men had zich beijverd om rode lantaarns op de weg te plaatsen voor het verkeer. Een paar uur later gilden de sirenes. Om drie uur liep de polder Spui vol, stroomde het water over de dijk, die naderhand bezweek. De dam- dijk brak ook door onder het tomeloze geweld van de zee en sleurde vele vluch tenden mee. Er was een gezin by met tien kinderen. Maar ook aan de andere kant braken de dyken door; van beide kanten .bezweek de „Hals", „wy zyn op zolder gevlucht", vertelde de wacht meester ons", myn vrouw nam de brood trommel mee. Het water bleef angst- Iwekkend stijgen, tot het eindelyk boven aan de stal bleef staan. Ik hoorde het tegen het plafond klotsen. Voordat ik naar boven vluchtte heb ik alle deuren verstrekt. Ons dochtertje van drie had geen besef van het gevaar Wij hebben haar niet laten merken hoe bang wij wij eigenlijk wel waren. Zou het huis het houden? Janneke heeft op zolder ge speeld met blokken. Maandagmiddag werden wij van de zolder gehaald? Dat vertelt de wachtmeester van de, huiveringwekkende taferelen die zich afspeelden, de verdrinkingsdood van mensen en dieren. Sommige mensen ont snapten op wonderbaariyke wyze, som migen dieren ook. By .petroleumlicht het lichtaggregaat is stopgezet hebben wp deze notities getikt. Óp een schryf- machlne, gereed uit het ondergelopen gemeentehuis. Een paar satynenhouten kistjes naast ons op tafel; er ligt een half dozijn brieven in. „Het gemeente archief", wist de burgemeesterEn dan gaat hij nog even een kijkje nemen bp de brandweercommandant, een opge wekt man. die een pet draagt met het gemeentewapen er op: een zwaan op de golven. Moge/lie zwaan een vogel Phoe nix biyken te zyn! LEVENSLANG GEËIST TEGEN MOORDENAARS Tegen een 39-jarige los werkman uit Laren en een 27-jarige grondwerker uit Hilversum heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam levens lange gevangenisstraf geëist wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Ver heul uit Naarden op 30 Augustus j.l. De verdachten erkenden, tezamen ;ze oude man met een hamer en een broodmes des morgens by het krieken van de dag in zyn tuin van het leven te hebben beroofd, nadat zy een twee dagen tevoren ondernomen poging door het toeval verydeld zagen. De oudste had vroeger voor de tuinder gewerkt en meende te weten, dat deze des morgens vaalt met vrij veel geld op zak terug keerde van de veiling. Met zyn jongere maat wachtte hy de tuinder op. Zij brachten hem met de hamer en het mes ernstige verwondingen toe. ontroofden hem zyn portefeuille met 700 en spoed den zich daarna op fietsen naar hun werk. Maar voor hy de laatste adem uitblies, kon de tuinder aan zyn buur man, die hem die morgen vond, nog de daders noemen. De rechtbank zal op 19 Februari a.s. uitspraak doen. ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN worden tiet eerst met de hefschroef- vliegtuigen vit liet noodgebied gehaald. Ruim 11.5 millioen voor Rampenfonds Prim Bernhard heeft gisteren voor de radio medegedeeld, dat het Natio naal rampenfonds tot gisteravond een bedrag van ruim 11.500.000 heeft geboekt. Hierbij zijn alle bedrageri inbegrepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Tot directeur van het Rampenfonds is thans benoemd de luitenant-generaal van het voormalige K. in". I. u. b. P. Alons. Hier volgt nog een opgave van be langrijke giften. Arbeiders en employé's van de werf Wilton-Fyenoord te Schie dam staan een bedrag van ruim ƒ100.000 af; de directie voegt daar een bedrag van 150.000 aan toe. Het col lege van Gedeputeerde Staten van Gel derland heeft na telegrafisch overleg met de leden van de Provinciale Staten een bedrag van ƒ250.000 in uitzicht gesteld. De Esso-Nederland schenkt een bedrag van 100.000; het personeel heeft besloten 2 procent van het maandsalaris af te staan. De bemanning van het bij Mozambique vergane m.s. K'lipfontein, die alles kwijt is. heeft de handen ineengeslagen en toch nog tezamen met de bemanning van de Zuiderkruis, op welk 3Chip zij thuisvaren 550 gulden bijeengebracht. In Friesland is al meer dan een mil lioen bijeengebracht; in Ooststellingwerf kwam 86,000 bijeen, in Weststelïings- werf 71.000, in Hemelumer Oldephaert en Nöordwolde 33.500, Opsterland ƒ35.000, Tzum (duizend Inwoners) 29.652 'en Sneek 60.000. De inzameling te Arnhem is de c'.rie In de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mejuffrouw Cr. A. de Waal, die benoemd is tot staatssecre taris van Onderwys, is tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer mr E. G. A. Roolvink te Almelo. 1-1 e >iaov Roohrink reerls porder voer de K.V.P. zitting gehad in dit college. T~"\E dramatische gebeurtenissen in ons vader- land hebben onze gedachten als van zelf geleid naar een onderwerp voor deze rubriek, dat rechtstreeks verband houdt met de actuali teit: bet Roode Kruis. Het heeft in de jongste dagen opnieuw indien dit nog nodig ware! zijn bestaansrecht op glorieuze wijze bevestigd. De arbeid, waarmede bet onmiddellijk nadat de tragedie zich bad voltrokken, startte, en bet werk, dat bet thans nog verricht en, belaas, nog wel geruime tijd zal moeten blijven verrichten, is wederom onmisbaar gebleken. Het Nederlandsche Roode Kruis (dat zich niet aan de moderne spelling stoort!) bestond in 1952 vyf- en-tachtlg jaren. In 186,7 kwam het tot stand, toen de Conventie van. Genève reeds drie jaar tevoren van kracht was geworden. Aan de stichting van het Roode Kruis zitten romantische kanten: de Zwit ser Henri Dunant was ln 1859 te Castiglione getuige van de terugkeer van gewonde soldaten uit de Slag van Solferlno, waarin de Oostenrijkers door de gemeenschappelyk strydende Fransen en Sar- diniërs waren verpletterd. Duizenden doden bleven op het slagveld achter, en het binnenbrengen van de kermende en bloedende gewonden, greep Dunant dermate aan, dat hy_ een vermaard geworden boek schreef; Un Sou'.-' de Solferino, een aanklacht tegen de oorlóg, \i.aar ih de eerste plaats een oproep tot het nemen van maatregelen om de verpleging der gewonden te regelen en nodeloos bloedvergieten te voorkomen. Vier dagen na de veldslag begaf Dunant zich naar Maarschalk MacMahon en vroeg hem ver gunning óm van de diensten der door de Fransen gevangen genomen Oostenrijkse officieren van gezondheid gebruik te mogen maken. Het verzoek werd ingewilligd en spoedig daarop decreteerde Napoleon III dat de medici van het Oostenrijkse leger, die krijgsgevangen waren gemaakt terwijl zy bezig waren gewonden te verbinden, onvoor- waardelyk mochten worden vrygelaten. Dunants Souvenir de Solferlno, dat ln vele talen Redder bij ramp en nood werd vertaald, gaf de stoot tot de oprichting van het Roode Kruis. De Société générale d'utilité pu- blique te Genève benoemde een commissie met Dunant als secretaris; deze werkte Dunants plan nen uit en besloot een internationale conferentie byeen te roepen. Uit deze conferentie kwam het z.g. Comité van Vijf voort, dat de oprichting van het Roode Kruis moest voorbereiden. Hieruit ont stond weer het thans nog bestaande Comité Inter national de la Croi-Rouge, bet Internationale Roode Kruis Comité. Dit comité telde, ondanks de toe voeging „internationaal", uitsluitend Zwitsers als leden, en het waren de Amerikanen, die na de eerste Wereldoorlog hiertegen bezwaar maakten, met het gevolg dat de Liga van Roode Kruisverenigingen tot stand kwam, waarin vertegenwoordigers van alle nationale Roode Kruisverenigingen zitting heb ben. Het mag een geluk heten, dat het Int. Roode Kruis Comité naast de Liga ls blijven voortbestaan, want ln de jongste oorlog heeft het, dank zij de neutraliteit van Zwitserland, kunnen doorwerken, terwyi alle andere Roede Kruisorganisaties door de bezetter werden misbruikt voor doeleinden, die weinig meer met de edele doelstellingen van de stichters hadden uit te staan. DAT in Nederland een Roode Kruis kon worden Opgericht, was voor een groot deel te dankeh aan het initiatief van Koning Willem IIÏ, opge wekt door een voortreffelijk Nederlander, dr Johan Basting, „chirurgijn-majoor" by het leger, uit Enk huizen afkomstig. Hy was getroffen door het boek van Dunant en leerde hem op het in 1863 te Berlijn gehouden Internationaal Congres voor Statistiek persooniyk kennen. Geruime tyd werkten beide mannen samen, totdat Basting zich geheel ging wijden aan de oprichting van een vereniging in Nederland. Hy vertaalde Dunants Souvenir de Sol ferino, en wist het aanvankelijke scepticisme van Groen van Prinsterer en de Bosch Kemper te over winnen. Hy zag zijn streven in 1867 verwezeniykt, doch overleed reeds drie jaar later tydens de Frans- Duitse oorlog van 1870. Zyn naam werd spoedig vergeten. In die dagen sprak men hier te lande nog niet van het Roode Kruis, maar van „Hulpmaatschappyen". Het embleem werd pas later in de Conventie vast gelegd: een rood kruis op witte achtergrond, zowel op de vlag als op de armband een heraldiek teken, dat als hulde aan Zwitserland (het is het omgekeerde van de Zwitserse vlag) werd aanvaard. Verscheidene landen echter wensten het embleem niet te gebruiken, daar zij er, ten onrechte, een symbool der Christenheid in zagen, en o.a. Turkije en Egypte later ook de Sowjet-Unle eisten het recht op de rode halve maan of de rode leeuw aan te nemen Wat de Roode Kruls-verentgingen ln vrede»- en oorlogstyd hebben verricht het zou een lange doch geenszins dorre opsomming worden. In vredes jaren legt het zich uiteraard toe op het zich paraat houden, opdat het bij rampen, zoals thans het geval is, onverwijld hulp kan bieden. Het weet de jeugd te bereiken, om haar de begrippen van hulpvaardig heid by te brengen, het verlicht het verblijf der patiënten in ziekenhuizen, het heeft een bloed transfusie- en een „moedermelk"-dlenst, een hoorn vliescentrale voor de transplantatie van hoorn vliezen by blinden, het beheert ziekenhuizen, het richt noodziekenhuizen in, het trekt zich het lot aan van invalide militairen, het organiseert hulpposten ïangs de wegen. Hiermede is maar een beperkt deel van het onbeperkt terrein van werkzaamheden aan gegeven. Wat het Roode Kruis in de tweede Wereld oorlog en daarna in Indonesië heeft gedaan, behoeft nauwelijks te worden gememoreerd. Over het lot van 250.000 vermisten heeft alleen het Nederland sche Roode Kruis inlichtingen verschaft. In deze periode van beproeving voor ons land is het daarom goed de grootse stichting van Henri Dunant even op de voorgrond te plaatsen. Want hy moet wel een verlicht en diepvoelend mens zijn ge weest, deze zoon uit de stad van Calvyn, voortge komen uit een geslacht van magistraten en mannen der wetenschap. Hij zelf bezat een wetenschappelijke' geest, was. een historicus van verdienste (zyn stu die, TErapire de Charlemagne rétabli, ou le Saint- Emplre romain reconstitué par S. M. l'Empereur Napoléon III. maakte destijds enige ophef), en ver wierf in 1901. tezamen met de Franse econoom Frédéric Passy de eerste Nobelprys voor de Vrede. Een curieus feit: Henri Dunant aanschouwde het levenslicht in 1828. hetzelfde jaar als drie andere grote geesten: Taine, Ibsen en Jules Verne. L. A. ton gepasseerd. De Wieringermeer 94.418. Moerkapelle 11.500. De Haar lemmermeer 100.000 Bloemendaal 50.000, Zevenhuizen 37.000. In De venter kwam meer dan 40.000 binnen, in Schyndel 11.000, Hedel 5700, Het personeel van Jansen de Wit's Kousenrabriek te Schijndel stond het loon van een vacantiedag af, dit werd aangevuld door de directie 50.000. De gemeenteraad van Helmond besloot 100.000 ter beschikking te stellen. Verdere bedragen zijn nog: Krimpen aan de Lek (ondanks de waterschade) 10.000, Polsterholt 5500, Berkenwou- de (Z.H.), ƒ11.000, Nieuwleusen (O.) 40.000, Uithuizermeden 57.500, Uit hoorn 48.000 en Unk ruim 10.000. Provinciale Staten van Gelderland AASGIER ACHTER DE TRALIES GEZET Sigaretten gestolenhulpeloze vrouw in de steek gelaten (Van onze correspondent) Rotterdam, 6 Februari Zondagmorgen vijf uur, toen het water te Rotterdam uit de rivier de wonkels, benedenwoningen en kelders van de panden op de linker Maasoever binnenstroomde, heeft de 28-jarige ma troos J. H. van der Pluim, die te Am sterdam is geboren en in de Ridder- spoorstraat te Rotterdam woonachtig ls. achttien pakjes sigaretten geroofd uit; een sigarenwinkel, die reeds gedfeel- telyk onder water stond. De plunderaar had. nadat hij zijn vrouw en kinderen in veiligheid had gebracht, gezegd dat hij even een pakje sigaretten ging kopen. Vóór de winkel constateerde hij, dat de sigarenwinkelier en zyn echtgenote, die een baby verwachtte, op de tafel zaten, terwijl er steeds meer water het sous- terrain binnendrong. De matroos heeft eerst geprobeerd de vrouw naar buiten te helpen, doch toen dat niet lukte heeft ze hem de sleutel van de winkeldeur gegeven, met het verzoek deze te openen en haar via de buitendeur in veiligheid te brengen. In de winkel heeft dé man eerst achttien pakjes sigaretten in zyn zakken gestopt, daarna heeft hij het tweetal aan hun lot overgelaten. Anderen hebben man en vrouw later naar buiten gebracht. En vanmorgen Is deze „hyena in mensen gedaante". zoals de politierechter hem noemde, voor zes maanden achter de tralies gezet. De ambtenaar van het O M. drukte er zijn spijt over uit, dat hy niet meer kon eisen. De zaak was feite- lyk ernstig genoeg om door de volle kamer te worden behandeld. Het ls treurig, zo zeide de rechter, dat er, ter- wijl het land door een ramp wordt ge troffen, een soort mensen blykt te be- 'staan, dat, terwyi anderen ln nood ver keren,, zjch; z.elf tracht te bevoordelen. Ér. zal zéér streng tegen deze mensen ftfco&tea opgetreden. Slechts één bewoner aan het noodlot ten offer gevallen (Van een onzer verslaggevers) Dirkt land, 5 Februari JN de wijde woestijn van waterwaarin de ramp Goeree en O ver flakkee heeft herschapen, ligt Dïrksland als een kleine oase tegen een groene vlek. Toen xn de bange stormnacht de dijken van de Grevelingen bij Herkingen ten Zuiden van Dirksland bezweken en het water zijn stormloop op de achter liggende polderdijken begon, liep bij Dirksland de polder Klinkerlamd vol, brak het water zich een weg door de dijk en stortte zich in de polder Oude Plaat. Tot over de Spaansedijlc sloegen de golven. Maar met verbeten kracht zwoegde men voor de versterking van deze dijk en wat elders tevergeefs was, werd hier met succes bekroond: Dirksland bleef gespaard, al liepen er huizen onder bij 't Weegje en elders op lage plekkenEn ook de Dirkslandse polder, de polders Oud Mélissant. Kraaienisse, Kraaienstein, Ohrlstojfel, de Omwaard en het kleine poldertje Al te Klein zijn weinige groene vlek ken gebleven op de verbijsterende kaart van Overflakkee, die herinnert aan landkaarten uit de middeleeuwen. Over deze dorpen vertelde de hoofdzuster, die hedenmorgen met een helicopter zelf nog enige zieken was gaan afhalen, dat van Nieuwe Tonge alleen de huizen langs de Mo lendijk nog overeind staan, De ove rige zijn weggevaagd, évenals vrijwel alle huizen van de buurtschap Bat- tenoord. fIET alleen voor de bewoners van Dirksland zelf, maar voor heel het eiland 16 het behoud van deze plaatsen van groot belang ge weest. Immers niet slechts staat er het kileine .moderne ziekenhuis, maar bovendien was hier sinds kort het Rampendepöt van het Nederlandsche Rooae Kruis, waardoor het mogelyk was, in de toevallig leegstaande Ned. Herv pastorie een noodziekenhuis ln te richten, dat negentig bedden be schikbaar had. Een hoofdzuster ver telde ons, hoe hier de bewoners van de zwaarst getroffen dorpen een eer ste verzorging hebben kunnen kry- gen; vooral mensen, die al lang bed legerig waren Want hoe onwaarschijnlijk het klinkt, zelfs mensen, die twee, drie nachten soms, op zolders of zelfs op daken of in bomen hadden doorge bracht, bleken onmlddeliyk na hun redding weer op te leven en weinig medische hulp nodig te hebben. Zo dra dit mogelijk was, is men begon nen met onmiddellijke evacuatie van bedpatiënten, zodat er steeds bedden beschikbaar bleven. Daardoor heeft mem allen, die hulp behoefden, deze ook kunnen verlenen. Thans, nu de evacuatie van de zo zwaar geteister de dorpen Oude en Nieuwe Tonge is voltooid, zijn ook alle bedpatiënten reeds afgevoerd. 7/AN de bewoners van Dirksland is de chauffeur-tuinman van het ziekenhuis, de 58-jarige J. G. Knops, om het leven gekomen. Deze was in gezelschap van de administra teur Van Ootmersen met de zieken auto uitgereden om een patiënt op te halen. By Nieuwe Tonge werd de auto door de stormvloed overvallen De motor sloeg af en de wagen dreigde van de dijk te storten. Met moeite wisten beide mannen een na burige woning le bereiken. Maar nog maar juist waren ze daar binnen, of de muren begonnen te scheuren en het water gulpte naar binnen. In pa niek vluchtten de mannen naar de zolder, doch zy waren daar nog maar nauwelijks, of het gehele huis stortte ineen. De ma/nnen raakten beklemd tussen de brokstukken Uren later vond men aan een dijk een stuk van het dak, met de bewusteloze heer Van Ootmersen erop. Een wonder had hèm gespaard. Van zijn metgezel is zelfs het stoffelijk overschot nog niet ge vonden Nog is voor het tot dusverre zo ge lukkig gespaard gebleven Dirksland alle gevaar niet geweken. Maar men hoopt de dylcen, die eeuwenlang bin- nendyk zyn geweest, doch waartegen nu het water bijna tot aan de kruinen staat, te behouden. In de afgelopen nacht, toen sneeuw en hagel over het verlaten eiland joegen, hebben hon derd man van het regiment Inten dance-troepen, die hier zyn gedeta cheerd, wacht gelopen langs deze dyken om onmiddellijk alarm te kun nen slaan als gevaar zou dreigen. Ook in de boerderijen op Dirksland bevindt zich nog vee, vooral paarden, die men hoopt te kunnen redden, nu er geen mensen meer in nood zyn. hebben na telegrafisch overleg van de leden besloten een bedrag van een kwart millioen gulden beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds, De giro-rekening van de provincie Limburg wijst een be drag aan ingekomen gelden van 122.833.40 aan, zynde de overschrij ving van jl. Maandag en Dinsdag. Men verwacht dat dit bedrag nog zal worden verveelvoudigd. De Bisschop van Roer mond, mgr dr Lemmens, heeft 10.000 van het Bisdom overgemaakt. Ambtenaren van het ministerie van Landbouw zullen ongeveer 8 a 10% van hun maandsalaris afstaan, verdeeld over enige maanden. Dit gebaar zal li 2 ton kunnen opbrengen, Het perso neel van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties te Rotterdam heeft besloten 20% van het week-inkomen ter beschikking te stellen; ook de direc tie en de overige bedryven van Neder landse Verbruikscoöperaties schonken geld en goederen. Coöperatieve organi saties ln het buitenland zegden even eens belanigryke financiële hulp toe. Orkest- en personeelsleden van het Rotterdams Fhllharmonisch Orkest heb ben een dag salaris geofferd. Bovendien geeft dit orkest op 18 Februari in de Rivièrahal te Rotterdam een concert ten bate van de slachtoffers ln de ge troffen gebieden. Ook de Wiener Sym- pihoniker laten zich niet onbetuigd en concerteren op 27 Februari belangeloos in Den Haag. De organist Anton van Spanje zal ten bate van liet Rampen fonds orgelbespelingen geven in ver schillende keilken van Midden- en Oost- Gelderland. De N.V. Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij schonk 100.000. Het vierduizend inwoners tel lende plaatsje Heeze in Noord-Brabant heeft, afgezien van de girostortingen. 15.000 bijeengebracht, terwijl de boe ren 58-000 kg veevoer ter beschikking stelden. De inwoners van Veenendaal schonken 100.000, Westerborlc in Drente 41.252 of dertig gulden per ge zin plus vele goederen. Uit de burgerij van Velsen is een comité gevormd, dat ervoor yvert de gelden, die de Velsena- ren tegenvolge van een winst op de ex ploitatie van het gasbedi'ü'f zouden te- rugkrygen over 1952, in het Rampen fonds te storten, nl het Gooi zal de Boek- en Tijdschrifthandel van 9 tot 14 Februari een campagne houden om by verkoop van elk tijdschrift een bedrag van een cent voor het Rampenfonds be schikbaar te stellen. De Ancient Order of Foresters heeft een bedrag van 5000 gestort ten be hoeve van de slachtoffers van de ramp en zyn gebouw aan de Sarphatikade te Amsterdam ter beschikking van het Rode Kruis gesteld. Zo doet ieder, groot en klein, het zbne dit is nog slechts een «reep uit de vele hulpacties die in ons Tand op touw zyn gezet. SIGARENFABRICAGE Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat, in afwijking van een eer dere publicatie, de voormalige Gust-aaf- Actoli' sigarenfabriek te Zeist is overge nomen door de Panter-sigarenifabTaeken der firma H. en J. van Sohuppen te Vee nendaal. De fabriek te Zeist wordt nu geëxploiteerd als flliaalfabrlek, Tevens vernamen wy, dat de Panter- Sigarenfabrieken een bestaande werk- afdeling ln de gemeente Dodewaard thans hebben uitgebreid met de sigaren fabricage, zodat ook daar een filiaal- fabriek zal worden onderhouden. Verzending per zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Taltsse (12 Febr.)Nw. Guinea m.s. Langkoeas (12 Febr.)Ned. Antillen m.s. Willemstad (17 Febx-.); Suriname s.s. Cottica (18 Febr.)Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika m.s. Oranjefontein (10 Febr.); Canada s.s. Rijndam (12 Febr.); Australië en Nw. Zeeland m.s. Falrsea (12 Febr.); Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay en Brazilië m.s. Alhena (11 Febr.). Ingez. med.-advertentie) ""ff ff/ff> mi HET REDDINGSWERK gunt de red ders niet veel tijd, maar zo nu en dan moet er toch wat xoorden gegeten. Deze soldaat nuttigt de inhoud van zijn blikje. Zijn kameraad heeft een jongt van vermoeidheid in slaap gevallen vluchtelmgetje opde knie.' AASGIEREN In een perceel aan de Hillegaertstraat te Amsterdam zyn gistermiddag een 19-jarig technisch student en een 20- jarige opticien, verdacht van vermoede lijke financiële oplichting ten nadele van het Rode Kruis, aangehouden. Gisterochtend vervoegde zich in twee winkels aan de Trompenburgerstraat een onbekende vrouw, die zei goederen te verzamelen voor een tombola in het Culturatheater (Tolstraat) ten behoeve van de noodlydende gebieden. In Cultura wist men van niets. Het signalement van de vrouw luidt j ongeveer 40 jaar, bol blozend gelaat, circa 1.70 m lang, groene zwagger, blauwe hoed, geruite boodschappentas. De vrouw had voor 3.75 aan kruide nierswaren meegekregen. Ter nagedachtenis van de zestien opvarenden, die met de treiler Cath. Duyvis zyn gebleven, zial Maandag 9 Februari des avonds te 8 uur ln de ge meente Velsen een algemeen gebedsuur worden gehouden. De dienst is vastge steld ln de grootste Velsense kerk, het Oud-Katholieke kerkgebouw a^n de Kontoghr^ Wilhelminakade tö Oud»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3