Van en voor de jeugd heeft heel veel opgeleverd Geen achteruitgang van de industrie in Friesland VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Nieuivs uit Leeuwarden Reeds ruim vier duizend gulden en twee lokalen vol goederen «TS FFmlmm 1 Slw '5 if. WANNEER de jeugd zich ergens voor interesseert, dan wil zij er ook iets voor doen. Niet alleen een beetje en kalm aan, maar veel en snel, vooral wanneer het doel aanspreekt. Dat doet de hulp verlening aan ae getroffenen uit de rampgebieden. Daarom is een ieder druk bezig, omdat de gevolgen van dit nood lot het gehele denken van de mens be heerst. Iets daarvan slaat op de jeugd over. vooral de spanning, die zij direct in daden om moet zetten. Zij vraagt zich dan niet af of de financiële bij drage het gezinsbudget ook te boven gaat, of bepaalde goederen wel kunnen worden gemist enz. Neen, er is hulp nodig, dus zal er hulp worden geboden, zonder afweging van belangen. De snelle reactie, die offers doet brengen. Want dat is het, wanneer een kind zijn spaarpot leegt en dat hebben deze dagen heel wat kinderen gedaan. Anders kon de inzameling op de lagere-, de b.l.o.- en de uloscholen niet zo'tt succes hebben gehad. Ruim 4100 gulden was er gisteren binnen en dat bedrag wordt nog hoger, omdat de scholen in de dorpen vandaag pas aan de beurt komen, maar ook om dat enkele scholen in totaal al een paar honderd gulden hadden gegireerd. Dit wat betreft de financiële kant van de actie „Van en voor het kind". Aan goederen is er echter ook kolossaal veel binnen gekomen. Niet te geloven voor iemand, die Zondagavond de voorraden in de vier verzamelplaatsen heeft ge zien en de daarop volgende dagen de ge weldige bergen in de manege. En nu dit weer, auto's vol en keurig verpakt en De jeugd heeft met groot enthousiasme gezwoegd om de goederen in cn later ook weer uit de auto te laten. Een bui tenkansje, want het gebeurde onder schooltijd. voor een belangrijk deel al gesorteerd. Schoenen, kleding, speelgoed en boeken: twee lokalen vol gestapeld. Straks zullen nijvere dameshanden alles nog beter sorteren en lijsten aan leggen van alles wat er is, opdat de cen trale post een goed overzicht krijgt van hetgeen, waarover a la minute kan wor den beschikt. Giften blijven stromen De ton overschreden Het totaal van de postgirorekening van het Leeuwarder Rampen-comité is thans ƒ127.822. Boven dit totaalbedrag komen dan nog de gelden, die via de andere banken aan het Nationale Rampenfonds worden af gedragen. Gisteren beliepen die het ronde bedrag van veertig duizend gul den. Sedertdien is daar weer een 5600 gulden bijgekomen. Het concert. dat in de Grote kerk is gegeven, heeft niet die be langstelling getrokken, welke de uitvoe renden hadden gehoopt. Het weer was dan ook slecht, maar al die omstandig heden meegerekend viel de opbrengst niet tegen, want rond 275 gulden kon worden afgedragen. Het slechte weer was natuurlijk nog van veel groter invloed op het bezoek van de wedstrijd Frisia—Leeuwarden. Ruim twaalf hon derd toeschouwers waren komen opda gen. maar na een half uur hebben zij met de spelers het veld moeten ruimen, om dat het toen niet meer doenlijk was. De stand was 10 in het voordeel van Frisia. De beide verenigingen hopen voor ditzelfde doel op een gunstiger tijd stip nog eens in het veld te komen. Het geld, dat deze eerste wedstrijd heeft op gebracht. wordt zo lang vast gehouden en op de medewerking van de installa teur, die de verlichting gratis heeft aan gelegd, wordt weer gehoopt. Directie en personeel van Brouwer en Alkema hebben vier honderd gulden afgedragen voor de getroffenen; de directie en het personeel van Faber's Haardenfabriek heeft 820 bijeenge bracht, terwijl het personeel van een firma, die niet genoemd wil worden, acht uur zal overwerken voor het Rampen fonds. Het loon wordt door de directie vermeerderd met 275 procent, waardoor een bedrag van ruim twee duizénd gul den zal kunnen worden afgedragen. De afdeling Leeuwarden .van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming heeft ƒ250 be schikbaar gesteld, terwijl de deur van het asyl wiid open zal staan voor ge- evacueerde huisdieren. Het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A. heeft besloten vijf honderd gul den af te dragen aan het Rampenfonds. Het personeel van het Diakonessenhuis heeft ƒ2410 bijeengebracht. In de Ned. Herv. kerken in Leeu warden zal aanstaande Zondag een bidstond worden gehouden. Alle col lecten zullen vervallen. Daarvoor in de plaats komt een collecte voor de rampgebieden. Rubberhandschoenen, zakken en buitenboordmotoren D.C.L. kampioen De resterende wedstrijden in de hoofd klas van de Prov. Fries Dambond wer den deze week afgewerkt. Bij de belang rijke wedstrijd in Twijzelei'heide tussen DCT en DCL (Leeuwarden) werd voor de ramp gecollecteerd (opbrengst pl. m. ƒ50), De wedstrijd wérd door de Leeu warders, die op z'n sterkst waren ver schenen met duidelijk verschil gewon nen: 6 winstpartijen. 3 remises, 1 loren. De andere uitslagen bracht DCL 2 en Dokkum gezamenlijk op de laatste plaats, zodat er nog een bes>lissingswed- striid zal volgen. Uitslagen: SDCDokkum 128. DCL 2Houdt Stand 812. Gerkesklooster GS 8—12. DCT—DCL I 5—15. Eindstand: Musicus gaf te weinig inkomsten op De Leeuwarder musicus Geert K had zich Woensdagmiddag voor de rechtbank te verantwoorden voor het feit, dat hij van 1945 tot on met 1947 voor de inkom stenbelasting 1800. 1993 en 1812 had opgegeven, hoewel hij wist, dat die be dragen over elk van deze jaren verschei dene duizenden guldens hoger zijn ge weest. Over de jaren 1948 tot en met 19o0. toen hij oo Vlieland woonachtig was, gaf hij re'sp. op 1114.60. ƒ3560 en ƒ2789.98 Dit had moeten zijn resp. 4100, 6800 cn 9600. Aan de hand van de vermogensaanwas heeft de getuige Dekkers van de fiscale recherche verdachte's inkomsten be rekend waarmee verdachte het niet eens was Hij zeide verder niet te hebben ge weten, 'dat de winst op een verkochte vleugel cn auto voor de inkomstenbelas ting "had moeten worden aangegeven, Na verder getuigenverhoor werd de be handeling voor onbepaalde tijd aange houden. daar de rechtbank inzicht wilde hebben in de door de fiscus te treffen maatregelen. Deelneming uit heel de wereld Hoe sterk ook in het buitenland wordt meegeleefd met de ramp, die Neder land heeft getroffen, blijkt o.m. uit het grote aantal telegrammen, dat de Fnco van haar vertegenwoordigers in alle delen van de" wereld ontvangt. Allen betuigen hun deelneming, ter wijl verschillenden financiële steun hebben toegezegd. De vertegenwoordiger in Saarbrücken vroèg welke goederen hij het best kon sturen. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Gamillo". Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". A Harmonie 8 u. Itali aanse Opera „Lucia di Lammermoor". Morgen: Oranjehotel 2.30 u. Prot. Chr. Werkgroep P.v.d.A. spr. mr. dr. A. van Rh ij n en mr. J. Hogerzeil. Tivoli 3. 7 en '9.15 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3, 7 en 9.15 u. „Tien van '1; vreemdelingenlegioen". Leeu warder 3, 7 en 9.15 u. „Dossier 212 van Tokio". Harmonie 7-30 u. Uitv. gymn.- veren. Leeuwarden. Om goed te onthouden I-Ict gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4849 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Op deze bank kan men ook zijn giften afgeven. 1. DCL I 7—12 9446 2. SDC 7—10 75—65 3. DCT 7— 9 75—65 4. GS 7— 7 65—75 5. Houdt Stand 7— 6 66—74 6. Gerkesklooster 7— 6 61—79 7. Dokkum 7— 3 62—78 8. DCL II 7— 3 62—78 Noordelijk clubkampioenschap In Groningen werd dit jaar de dam club,.Fivelgo" uit Appingedam en om- Reving weer provinciaal kampioen na felle tegenstand van „De Goede Zet" van Groningen. De club van Doornbos zal dus straks oonieuw DCL's tegenstander zijn voor ulaatsing in de clubfinale van Neder land. De Drentse kampioen, die overigens meestal geen grote rol speelt, is nog niet bekend. Volleybalcompetitie Harlingen In de eerste klas dames van de NEVOBO district Harlingen leverde Ready een interessant gevecht tegen Robur I, dat weliswaar zegevierde, maar eerst na grote moeite. (615, 156, 1015). De uitslagen van de in de 2e klas dames gespeelde wedstrijden zijn: Robur 2—Ready 1 14—16, 15—12, 17—15; Robur 4Franeker 2 10'15. 156. 11—15: Robur 3—Robur 4 15—9, 15—0: Franeker 2Robur 3 159, 415, 10—15; RHBS 2—-Franeker 2 15—12. 2—15, 10—15. Heren 2e klas: ABS 2War Dy 2 15—0, 15—0. Door bemiddeling van de centrale post de manege aan de Arendstuin zijn op verzoek van de Ned. Heide Mij 4100 zandzakken met bestemming Halsteren verzonden, terwijl honderd paar rubberhandschoenen naar het Rode Kruis in Den Haag zijn gestuurd. Gisternacht zijn van dit centrale punt achttien buitenboordmotoren naar de Havendienst in Rotterdam gezonden. Daarvan waren twaalf motoren uit Tietjerksteradeel afkomstig. Uit geheel Friesland zijn 93 motoren verstuurd. De R.K. Hobbyclub „Vlijtige Handen" wil speelgoed opknappen dat strak* voor de jeugd in de getroffen gebieden zal worden afgestaan. De jongelui zou- ver-lden daarvoor graag materiaal (triplex etc.) ontvangen, dat iedere avond van halfacht tot halftien en Zaterdagmiddag van drie tot zes uur kan worden ingele verd in het clubgebouw. Speelmanstraat 1 ben. Wanneer 5362 gedraaid wordt, willen de jongens de materialen ook graag afhalen. De leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool in de Speelmanstraat zullen lakens, slopen, kinderpvama's enz. maken voor de getroffenen. Verder zijn zij voornemens, sokken, kniekousen en i wanten te breien. Voldoende wol daar- j voor hebben zij niet. Wie iets heeft te missen, kan het van halfacht tot twaalf j uur en van twee tot halfvijf inleveren 1 aan de school. De goederen zullen met- I tertïid naar een zusterschool in Zeeland jworden gezonden. De leerlingen van de Chr. Industrïe- en Huishoudschool zullen een week lang i de handen reppen om van stof. die zij zelf meenemen, allerlei stukken te maken, die elke huisvrouw in het ge troffen gebied uitstekend zal kunnen gebruiken. Als alles klaar is. wordt het opgestuurd naar de Landbouw Huis houdschool te Zierikzee. die verzocht zal worden zelf de verdeling te regelen. Dodelijke aanrijding bij Wei duin er weg berecht Het Leeuwarder gerechtshof heeft gister ren Klaas H. uit Stiens tot 2 maanden ge!- vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. Op 17 Sept. van het vorig jaar heeft verdachte op de Overijselseslraatweg bij de Weidumerweg een aanrijding veroorzaakt met een van rechts komende auto, waardoor de heer Bos uit Leeuwarden het leven verloor en drie andere zwaar werden gewond, rechtbank had verdachte een maand voor waardelijke hechtenis opgelegd benevens 1000 boete en 2 jaar ontzegging. De pro cureur-generaal vorderde 3 maanden ge vangenisstraf en de maximum duur ont zegging van het rijbewijs, n.l. vijf jaar. Heer-o Rienke N.. rijwielhandelaar te IJlst was door de Leeuwarder politierech ter gestraft met een geheel voorwaarde lijke straf voor het feit, dat hij een auto heeft bestuurd, terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde. Het arrest luidde 6 weken gevangenisstraf, waarvap 4 weken voorwaardelijk en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid. Lieuwe B„ veehouder te Donkerbroetc maakte zich schuldig aan mishandeling en werd deswege door de politierechter ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Het hof legde verdachte 3 weken gevangenis straf op. Sas van der V.. expediteur te Opende, reed na een aanrijding door. welke nalatig heid door de Groninger politierechter werd gestraft met een boete van 75. Het hof achtte het ten laste gelegde feit niet be wezen en sprak de verdachte vrij. Gerrit B., grondwerker te Mildam, zat achter het stuur van een motorrijwiel in de periode, waarin hem zulks bij gerech telijk vonnis was ontzegd. De politierech ter strafte met een maand gevangenisstraf, welk vonnis in appèl werd bevestigd. De prijsvraag- competitie In verband met de ramp, die ons land lieeft getroffen en die talloos velen extra-werk bezorgt in hulpacties en reddingscolonnes, wordt onze prijs- vraagcompctitie tijdelijk opgeschort. Voorlopig is de termijn van inzending van de derde puzzle, die Zaterdag 7 Februari afliep, met een weck ver lengd. Voetballers voor het Rampenfonds Zaterdagavond zal op het Ooster- parkerterrein in Groningen een voet balwedstrijd tussen een Fries en Gronin ger KNVB-elftal worden gespeeld, zulks ten bate van het rampenfonds. Het Fries elftal komt in de volgende opstelling uit: Doel: Bijlinga (Frisia); rechtsback Stuut (Sneek). linksback de Linde (Leeuwarden), rechtshalf de Groot (Leeuwarden), spil Santema (Frisia), linkshalf Iedema (Sneek); rechtsbuiten Blauw (H'veen). rechtsbinnen Hïemstra (Nicator). middenvoor v. d. Leij (Leeu warden), linksbinnen Lenstra (H'veen), linksbuiten Hofma (H'veen). Reserves de Jong (FVC). Jongsma (Frisia), Engel (H'veen) en Kramer (L'warden). 1-Iet Groninger elftal wordt als volgt: Doel Roffel (GVAV), rechtsachter Havinga (Be Quick), linksachter Buist (GVAV); rechtshalf Appel (Be Quick), spil Drewes (GVAV), linkshalf Hoekstra (GVAV); rechtsbuiten Walburg (WVV), rechtsbinnen Lugbhart (Be Quick), mid- voor Walburg (Veelerveen)linksbinnen Brugts (Be Quiok), linksbuiten de Groot (GVAV). Gunstig onderscheid met Nederland, maar toch somberder aspect, zegt ETIF-jaarverslag Zoals bekend heeft het ETIF enige jaren geleden vastgesteld, dat, wil de Friese industrie in voldoende mate gelegenheid bieden voor opneming van de naar verhouding vrij sterke bevolkingsaanwas, deze bestaansbron met onge veer 1000 man personeel per jaar moet toenemen. Tot midden 1950 werd dit doel ruimschoots gehaald, terwijl midden 1951 bleek, dat de taakstelling nog bijna bereikt was. Het pas verschenen jaarverslag over 1952 van het ETIF moet echter constateren, dat in de periode van 30 Juni 1951 tot 30 Juni 1952 het doel in genendele bereikt is en dat de sombere verwachtingen van toemhelaas be waarheid zijn geworden. In verband met de voor het gehele land geldende moeilijkheden in de industrie kwam de reeds jarenlang ge constateerde vrij regelmatige toeneming der industriële personeelsbezetting in Friesland tot stilstand. Toch is hier ver geleken met geheel Nederland, waar een duidelijke achteruitgang van ruim drie procent te bespeuren valt, het beeld gun stiger. omdat de personeelsbezetting vrij wel stationnair bleef. Er was zelfs nog een zeer geringe toeneming. Het ver slag meent dan ook, dat Friesland een uitstekend figuur slaat, hetgeen uiter aard van niet te onderschatten beteke nis is voor de toekomst. Achteruitgang vertoonden bijvoorbeeld de aardewerkindustrie, grafische bedrij ven, chemische nijverheid, houtbewer king, kleding, reiniging en papierindu strie en wel van drie tot zelfs negentien procent. De voedings- en genotmidde7 lenbereiding nam daarentegen vrij behoorlijk toe, terwijl de metaalindustrie vrij sterk toenam, namelijk met bijna elf procent. Oostelijk Friesland nam bij dit alles een eigen plaats in. In de rest van de provincie bleef de personeelsbezetting vrijwel gelijk, maar in het Industrie- schap werd een vooruitgang van bijna 300 personen of wel ruim zes procent geregistreerd. Voor een zeer groot deel staat deze groei in verband met de indu striële ontwikkeling van Drachten. Daar naast vertoonden de steden enige groei, gaf het kleiweidegebied een zeer geringe toeneming te zien. maar bleek het veen- weidegebied vrij aanzienlijk achteruit te zijn gegaan. In de tweede helft van 1952 hebben zich geen belangrijke wijzi gingen in de algemene situatie voorge daan. Leerlingenstelsel van veel betekenis Het verslag vermeldt verschillende initiatieven, van be:ek?:iis voor het economische en sociale leven in Friesland. In de eerste plaats be treft dit de oprichting van de Stich ting Regionaal Orgaan tot bevorde ring van het Leerlingstelsel in Fries land. in het leven geroepen door Provinciaal Bestuur en Departement Leeuwarden e. o. van de Ned. Mij voor nijverheid en handel. De bete kenis hiervan wordt duidelijk, als men weet, dat de bezetting der am bachtsscholen alleen al in Oostelijk Friesland van 575 in 1946 gestegen is tot 1125 in 1952, waarvan de helft zich bekwaamt in de metaalvakken. De Friese industrie is nog niet vol doende groot om deze stroom van leerlingen op te vangen. Stimule ring van de vakopleiding van deze jongens is van groot belang voor het welslagen van de industriële ont wikkeling op den duur en daarom treft het des te meer, dat tegenover de ruim 2500 ambachtsschoolleerlin gen in Friesland nog geen 700 jon gens staan, die in het leerlingstelsel zijn opgenomen, terwijl daarbij ook een aantal voorkomt, dat geen am bachtsschool heeft gehad. Hier ligt dus voor het nieuwe Orgaan een groot arbeidsveld. Niet minder belangrijk noemt het ver slag de totstandkoming van de Com missie voor productieve werkgelegen heid. speciaal voor de bestudering der werkverruiming in Leeuwarden, als mede de geneigdheid van het Provin ciaal Bestuur om over te gaan tot op richting van een orgaan ter bevordering van de welvaart in Friesland. Hierdoor kan immers een coördinatie tot stand kernen van de verschillende op econo- misoh-technisch (agrarisch), sociaal en cultureel terrein werkzame organen. Het ETIF verwacht hierbij een belangrijke taak te zullen vervullen. Belangrijke studie over de Zuidwesthoek Voor de Zuidwesthoek wordt een groots opgezet welvaartsonderzoek voor bereid, waaraan Sneek. Bolsward. IJlst, Doniawerstal, Sloten, Workum, Hinde- loopen, H.O.N, en Hennaarderadeel in ieder geval zullen deelnemen. Wym- britseradeel staat op een afwijzend standpunt, ter%viü van zes gemeenten het definitieve standpunt nog niet be kend is. De resultaten van het onder zoek, dat zich niet hoeft te storen aan administratieve grenzen, kunnen voor de Zuidwesthoek als geheel van groot belang zijn. Voor Harl'ngen wordt een beknopt welvaartsrapport uitgebracht, terwijl de rapporten voor Heerenveen. Haskerland en Achtkarspelen vrijwel gereed zijn. Van de Stichting voor de Landbouw in Friesland werd opdracht ontvangen een ~-iderzoek in te stellen naar de invloed van de vekavelingstoestanden der boer derijen op de bedrijfsresultaten en hier over een rapoort uit te brengen. Er is .hiervoor een adviescommissie van negen personen ingesteld. Tenslotte lichten wij nog uit het 53 pagina's tellende verslag, dat voor het gemeentebestuur van het Bildt een rap port werd samengesteld over de ont wikkelingsmogelijkheden van de vl*;, industrie te Sint.Anna Parochie. Generaal Ritlgwav in Gunning aanbesteding Voor 125.125 is door de gemeente Sleen aan de firma P. I-I. Verhoeve en H. Faber te Leeuwarden opgedragen de aanleg van de riolering met bijkomende werken in het uitbreidingsplan „Veen oord". Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen (toez.): W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.): H. Roest te Beuningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Bors- sele: M. Heerschap te Wageningen. Nederland Kat. en kip zou de naam van een firma kunnen zijn en de beide dieren op deze foto gedragen zich ook als zodanig. Van nature zijn het geen vrienden, maar de nood vaagt alle verschillen weg. Deze dieren hebben beide in nooddruftige omstandigheden verkeerdmaar nu zij in het asyl van de Dierenbescherming zijn opgenomen, is dat voorbijde vriendschap blijft echter. De dieren eten uit dezelfde schaal en slapen in dezelfde mand. Zo nu en dan pikt het kuikentje de kat bij wijze van liefkozing eens, maar daar trekt poeslief zich niets van aan. Pim had zelf niet durven geloven, dat zijn toespraak tot Baron van Pottum zo'n succes zou hebben. De ontstelde baron was weer in zijn stoel neergeval len en keek met angstige ogen om zich heen. „Mijn GEWETEN", prevelde -hij. „Ik kan dit niet geloven. Maar tocih hoorde ik die stem.Ach nee, dat kan niet. Ik moet het me verbeeld hebben. Ik ben wat overspannen, zeker.Ik heb zitten dromen, natuurlijk.ben ongemerkt in slaap gevallen". Tegelij kertijd wreef de baron met zijn handen over de ogen alsof hij die droombeelden wilde verdrijvenMaar op dat moment klonk weer die stem: „Nee baron, u hebt niet geslapenU bent klaar wakker. En.... u weet toch wel, dat IEDEREEN 'n BETER-IK heeft. Iedereen! Ook u!" „Ja-ja.... ik hoor het!' 'stamelde de baron. „Maar u hebt uw geweten verwaarloosdal jaren lang. U hebt niet naar de stem in uw binnenste willen luisteren en daarom ben ik thans wel verplicht om me te laten zien! Ik heb er genoeg van om me langer in een hoekje te laten drukken!" Bij deze laatste woorden stapte Pim langzaam van achter de zware gordijnen vandaan. De eerste ogenblikken staarde Baron Van Pottum de kleine witte ge daante met wijd-open ogen aan. Hii kon niets zeggen, maar toen zijn „geweten" een stap naar voren deed. vloog hij met een gil op en rende naar de deur. Baron Van Pottum was zo geschrok ken van de kleine, witte gedaante, die zich als zijn BETERE-IK had voorge steld. dat hij naar de deur van zijn kamer gevlogen was, gereed om elk ogenblik de vlucht te nemen, „Uw BETERE-IK kunt u niet ontlopen, baron", zei de witte gedaante. „Blijft u gerust staan. Ik ben alleen maar geko men om u te helpen een beter mens te worden". Maar Baron van Pottum luis terde al niet meer. Hij rukte de deur open en rende de gang op. „Johan, Johan", klonk zijn verschrikte stem. Johan hebt u toch ontslagen", klonk er een stem achter hem. „U kon hem niet meer betalen, weet u wel?" Vertwijfeld greep de baron naar zijn hoofd. Het was waar. Johan, zijn trouwe butler had hij verleden week ontslagen, omdat hij 't zon de vond van 't geld en nu was hij hele maal alleen in zijn oude kasteel. Nou ja, alléén? Zijn geweten achtervolgde hem. De baron rende door de lange gang naar de trap toe, die naar beneden leidde. Maar wat was dat? Daar stond zijn BETERE-IK weer. Ditmaal achter de grote staande klok. De baron wist natuurlijk niet. dat dit Pom was,, die door zijn broertje daar op post was ge zet. Bespreking over hulpverlening Onverwacht is gistermorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Ame rikaanse luchtmacht generaal Ridg- way, opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten, uit Parijs in Nederland aangekomen. De generaal, die heden bespre kingen in Den Haag zou voeren over mogelijke hulpverlening, zal daarna onmiddellijk terugkeren naar het SHAEP-hoofdkwartier in Parijs. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn interna tionale staf om te zien of er iets, binnen ons vermogen, gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze grote ramp die het getroffen heeft, te helpen", zo verklaarde generaal Ridgway onmiddellijk na dat hij uit het vliegtuig gestapt was. „Wij zyn vanmorgen reeds over het getroffen gebied gevlogen", zo vervolgde hij, „van Ostende naar de punt van Walcheren, vervolgens naar West- Kapelle, waar wij naar het oosten zijn afgedraaid en later via Dordrecht en Rotterdam hier naar toe zijn gevlogen. Ik heb een zeer duidelijk beeld gekregen van de enorme omvang der overstro ming. Vanmiddag in Den Haag zal ik besprekingen voeren, o. a. met de Ne derlandse minister van Oorlog en Marine, mr. C. Staf". In de hoofdzaken eens, zegt Dnlles Eden is tevreden John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren te Londen verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de regeringen der V. S. cn Engeland „evenals in het ver leden" vriendschappelijk samen zullen werken. Dulles, die. gelijk bekend, vergezeld wordt door Harold Stassen, de directeur van de M.S.A.. werd bij zijn vertrek naar Bonn uitgeleide gedaan door de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. Vóór zijn vertrek zei Dulles dat de besprekingen van Stassen en hem mei premier Churchill. Eden en andere leden van de Britse regering „leerzaam cn nuttig" geweest waren. Zij hadden bijge dragen tot de wederzijdse goede ver standhouding. „Wij zijn het eens wat betreft onze voornaamste doelen met betrekking tot de vrede, de veiligheid, het economische welzijn en de economische stabiliteit. Wat betreft de middelen om deze doelen te bereiken zijn onze meningsverschillen zeer ondergeschikt, vergeleken bij de grote mate van overeenstemming Eden verklaarde, dat de_ besprekingen goed verlopen waren. Hij was er zeer tevreden over. Noch de Amerikaanse, noch de Britse ministers wilden vragen beantwoorden over de besprekingen. LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: K. Haanstra, Sigarenmagazijn, Willemskade, hoek Snekerkade J. Rusticus, Sigarenmagazijn, Oosterkade. hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf, Kapper. Emmakade N.Z 147

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3