Nare dagen Steeds nieuwe, steeds meer aanbiedingen van hulp voor getroffenen In Zeeland liepen honderd polders onder water Levensonderhoud is nu voor alle evacué's verzekerd Giro 9575 4 LEEUWARDER COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 De afdeling genie van de S.R.O.G. te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in 't ramp gebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het rampenfonds. Als onderdeel van zijn afscheidstour- née heeft Jan Musch in het theater P.oyal te Schagen de hoofdrol vervuld in ..De Vrek" van Molière. Na de voor stelling overhandigde de burgemeester van Schagen de acteur een gesloten enveloppe. De burgemeester zeide te hopen, dat Jan Musch daarvan noa jarenlang plezier zou beleven. De acteur dankte voor het hem aan geboden geschenk, maar gaf de enve loppe onmiddellijk weer aan ae burge meester terug met het verzoek de inhoud te willen schenken aan het Nationaal Rampenfonds, De boeren van Lekkerkerk hebben, voor zover het vee niet geëvacueerd is geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden te helpen. Een eerste rondgang leverde 35 koeien. 28 pinken en 8 kalveren on. Het vee is be stemd voor een sneciale gemeente met veel kleine getroffen boeren. Esso-Nederland heeft 100.000 ge schonken. Het personeel staat 2 pet. van het maandsalaris af. De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen tien pet. van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zo dra de bakkerijen in de noodgeble den weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp worden bijgestaan. Buitenlandse hulp Het Frans Chr. Vakverbond hééft aan geboden 2d kinderen op te nemen. Dc Australische regering heeft 50.000 Australische ponden 425.000) gestuurd Zweden stuurt ook nog 100.000 dekens. Bij de Nationale Padvindersraad in Den Har.g kwamen telegrammen binnen met blijken van deelneming en sympa thie van pad vi ndersorgan ir;.ies uit Canada. Frankrijk. Duitsland, Italië. Oostenrijk en Noorwegen. Tevens werd in deze telegrammen gevraagd op welke wijze de padvindersorganisaties in die landen hulp kunnen verlenen. De Duitse padvinders bieden aan 100 jongens bij ouders van Duitse padvinders onder te brengen voor drie weken met gratis ver- Koning Frederilc stuurde een auto met geschenken, o.m. veertig dekens. In New York is reeds 2400 dollar voor de getroffenen naar de Nederlandse consul-generaal gestuurd. De „Care" heeft meegedeeld, dat in Nederland reeds giften worden verdeeld uit de voorraden van de organisatie in het buitenland. 2428 dekens uit het depot van de Care te Philadelphia worden door de K.L.M. gratis naar Nederland ver voerd. De Vereniging van Banken in Oosten rijk schonk 100.000 schilling. De bios copen zullen hun ontvangsten van Dins dag a.s. beschikbaar stellen. Ook de Joodse gemeenschap te Wenen schonk een belangrijk bedrag. De premier van Noordrijn-Westfalen overhandigde als eerste gift van zijn regering honderdduizend mark aan de Nederlandse consul-generaal. Het Ame rikaanse Hoge Commissariaat in West- Duitsland bood aan alle in Duitsland in gezamelde goederen op te halen en naar Nederland te brengen. Een Beiers stadje van 18.000 inwoners wil een Neder landse gemeente van dezelfde grootte; adopteren. De taxichauffeurs van Viborg in Jut land zijn van plan hun ontvangsten van Vrijdag af te staan. De autoriteiten staan dikwijls voor de grootste moeilijkheden, als de mensen uit de gevaarlijke zones iceigeren te eva cueren. Een boer uit Zierikzee wordt hier door helpers en buren gewezen op het noodzakelijk kwaad van de evacuatie. P.eeds meer dan duizend Parijse ge zinnen hebben aangeboden een Nederlands kind uit de getroffen ge bieden onderdak te geven. Denemarken zend 5000 schoppen, Radioreportages in de gehele wereld Omroepstations in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Radiover slaggevers van allerlei nationaliteiten ziin naar ons land gekomen en maken gébruik van de faciliteiten van verschei dene radio-instanties. Andere landen hebben een beroep ge daan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zo genaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uit zendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C, In de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt be reikt via een zender van de P.T.T. Voor Canada wordt elke middag een programma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en van daar draadloos over de oceaan gebracht. Gisteren sprak de Canadese ambassa deur. de heer Thomas A. Stone. Hij gaf ziin indrukken weer van de tocht van het corps diplomatique boven het ge troffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorgde de Wereldomroep gisteren een programma waarin de ambassadeur van Spanje en de diplomatieke vertegenwoordigers van enkele Zuid-Amerikaanse staten hun indrukken gaven. Dit programma ging over de lijn naar Madrid. Andere pro gramma's gingen over de lijn naar om roeporganisaties in Parijs. Brussel. Luxemburg en Oslo. Reportages op platen zijn op aanvraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Neder landse Antillen en Suriname. Vangstcijfers „Willem Barendsz" Op 18 Januari bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 3046 ton traan en 320 ton spermolie (vorig jaar op de- nelfde datum 4007 ton traan). Een ver gelijking van de spermolie-productie is niet mogelijk, aangezien daarmee dit jsar op 27 December is aangevangen en vorig jaar op 20 November. (Advertentie 1. M.) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie dek wellingen van rheumatiek of van rheuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van ziin leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"s Klooslerbaisem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmidde! bezit. Niet voor niets zegt men ai 3 geslachten lang: Akkers K'.oosterbalsem„Geen goud zo goed (Advertentie 1. M.) f- Verdrijf de periodieke pijnen j en dat'lome, lusteloze gevoel^* direct enaidoend met eenpaarJ Vloedgolven teisterden 45 dorpen en steden In Zeeland waren volgens de gegevens van Woensdagmiddag zoals wij gisteren al in het kort berichtten 37.506 hectaren overstroomd. Sedert dien zijn er echter opnieuw enkele dijkdoorbraken geweest. In totaal wareij^er tot dat ogenblik 98 Zeeuwse polders ondergelopen tengevolge van dijkdoorbraak. Volgens de gegevens van de Provin ciale Waterstaat in Zeeland van Woens dagmiddag zijn door de vloedgolven van 1 Februari tengevolge van overspoeling door watersnood geteisterd: Zierikzee binnen de vesten. Veere (gedeeltelijk), Vlissingen ten zuiden van de Coosje Buskenstraat en de binnenstad van Ter- neuzen. Tengevolge van dijkdoorbraak stroom den op Schouwen-Duiveland negentien polders geheel onder en twee gedeelte lijk. Tegelijk werden daarbij over stroomd de dorpen Serooskerke, Noord- Voorlopig geen evacué's naar het buitenland De Nederlandse regering heeft bepaald, dat voorlopig de slacht offers zo veel mogelijk binnen de landsgrenzen in gezinsverband nabij de getroffen gebieden zullen worden ondergebracht Het is daarom niet te verwachten, dat voorlopig althans gebruik zal kun nen worden gemaakt van de spontane en zeer gewaardeerde bereidheid van buitenlandse organisaties en families om aan Nederlandse slachtoffers van de overstromingsramp gastvrijheid aan te bieden. Overstelpend is het aantal aan biedingen, dat van buitenlandse particuliere en kerkelijke organi saties en van regeringen ontvangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zijn getroffen, op te nemen in buitenlandse ge zinnen of tehuizen. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de fede ratie der Diaconiën van de Neder landse Hervormde Kerk, het Neder landse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke Hulpactie voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het bisdom Haarlem en de /ereniging voor Maat schappelijk werk op Humanistische grondslag „Humanitas" hebben op ver zoek van de minister van Maatschappe- lij - Werk zich beraden over de moge lijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen ge zinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat in deze ure van droefheid, onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psycho logische redenen bezwaarlijk is, hoe zeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoeverre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. (Advertentie 1. M.) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEM Schadeverzekeringen Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstroming tengevolge van dijk doorbraak verneemt het A.N.P., dat verschillende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren-polis sen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijk doorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zonder enige beperking afgegeven. Protest uit AVRO-kringen Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft het onderstaande telegram verzonden aan de minister van O. K. en W.. onder wie de radio ressor teert: „Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft met verontwaar diging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de AVRO om de berichtgeving betreffende de noodgebie- den op bepaalde voorwaarden te coördi neren met de andere omroepverenigin gen. Het verzoekt uwe excellentie met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak. die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed". Twee ministers in het rampgebied 25.000 vonden al een onderdak (Van onze speciale verslaggever) Voor de geëvacueerden uit het rampgebied is in werking getreden de rege ling voor oorlogsslachtoffers '40'45. Dat is de bijzondere mededeling, die wij in hotel de Draak in Bergen op Zoom konden optekenen uit de mond van mr. G. J. v. Thiel, minister van Maatschappelijke Zorg en mr. Zijlstra, onze minister van Economische Zaken. Zij maakten een oriëntatiereis door het rampgebied en bezochten St. Philipsland, Rillanddorp en Krabbendijke. Het laatste dorpje op Zuid-Beveland gaf juist deze dag bevel aan 3500 van de inwoners om te evacu eren. Slechts de mannen mochten blijven. Minister Zijlstra verklaarde nog niet bij benadering te kunnen schatten hoe groot de materiële schade van deze ramp zal zijn. Hij was er van overtuigd, dat het eerder genoemde bedrag van een half milliard te laag is. welle. Oudendijke, Scharendijke, Eiker zee. Looperskapelle, Kerkwerve. Drei- schor. Noordgaouwe. Nieuwerkerk, Kapelle en Ouwerkerk, Ocsterland. Sir Janstand en Bruinisse. Op Sint Philipsland stroomden drie polders onder met het dorp Noordweg en het westelijk deel van het dorp Sint Philipsland. Op Tholen liepen zestien polders vol als gevolg van dijkdoorbraak. Daarmee de dorpen Stavenisse, Sint Annaland, Poortvliet en een deel van Sint Maar tensdijk. Op Walcheren liepen zeven polders geheel en twee gedeeltelijk onder. Daarbij werden de dorpen Klèverskerke en een deel van Arnemuiden over stroomd. Noord-Beveland: dertien polders ondergelopen met de dorpen Geersdijk en Kortgene. In het Noordelijk deel van Zuid- Beveland braken de dijken van drie pol ders. waardoor de dorpen Oud-Sabbinge en Oostkerke (Wolphaartsdijk) werden overstroomd. In de ..zak" van Zuid- Beveland liepen twaalf polders onder, waardoor de dorpen Ellewoutsdijk. Baar land, Oudelande en een deel van Kwadendamme onder water kwamen te staan. In het Oostelijk deel van Zuid- Beveland liepen acht polders geheel en een gedeeltelijk onder. Daarbij werden de dorpen Kruiningen. Oostdijk. Waarde. Rilland. Bath en het Oostelijk deel van Hansweert overstroomd. West-Zeeuws-Vlaanderen: drie pol ders geheel en een gedeeltelijk met het dorp Hoofdplaat: Land van Axel: drie polders ondergelopen: Land van Hulst: zes polders met de dorpen Ossenisse en Paal. De industriële en handelsproblemen raken Economische Zaken. Deze pro blemen zijn er nu al, omdat de ramp belangrijke gevolgen heelt voor onze export, door het uitvallen van een deel van de veestapel. De zuivelexport had hierdoor te lijden. Wat dit betreft ver schilt de toestaud van die van 1945. Toen kon Nederdland de gevolgen slechts dragen bij de gratie van buiten landse hulp. Nu hebben we zelf iets. Verwacht u van Amerikaanse zijde be langrijke financiële steun? Zowel Clarence Hunter hoofd van de M.S.A.-missie in Den Haag als onze Amerikaanse ambassadeur hebben zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de situatie en daar de Amerikaanse rege ring uitvoerig over ingelicht. Hierb-j moeten we bedenken dat de verliezen een tweezijdig karakter hebben. Er is ten eerste een verlies aan nationaal ver mogen en ten tweede een verlies door het tijdelijk uitvallen der productie. Door eigen besparingen of door buiten landse hulp kunnen we het verlies aan vermogen inhalen. Het productieverlies zal ingelopen moeten worden door hard werken. Sociale voorzieningen Over de sociale voorzieningen deed minister van Thiel belangwekkende mededelingen. Per 1 Februari is voor de watersnoodslachtoffers de rijksregeling oorlogsslachtoffers '40'45 in werking getreden. Deze regeling garandeert de geëvacueerden via de gemeenten (ten laste van het rijk) geldelijke verzorging, waar zij ook verblijven. Op dit punt is er een volledig overleg en een innige samenwerking met het Natonaal Rampenfonds. Het par ticulier initiatief is begrijpelijk veel voortvarender geweest dan het over heidsapparaat Zondag niet zo snel aan de slag kon gaan. aldus min. van Thiel. Door de huidige rijksregeling is voor iedere evacué levensonderhoud ver zekerd. De bakker, de slager en de melk boer zullen dus betaald kunnen worden. „Inderdaad", interrumpeerde minister Zijlstra. „nog bij geen enkele ramp die ons volk getroffen heeft, is door het particulier initiatief zoveel bijeen ge bracht". Als deze spirit gehandhaafd blijft, ook als men niet meer dagelijks in de kranten geconfronteerd wordt met de schrikwekkende dodencijfers, is de oplossing van het materiële probleem van deze ramp een peuleschilletje. Maar wij moeten wel bedenken, dat het verdriet pas komt als de mensen alleen komen te zitten en onze harten de gedachte aan dit leed begint te ver vagen. Wat doet het Nederlandse volk dan? De evacuatie, zoals deze voor de oor logstoestand gepland werd. is nu in wer king getreden, vatte minister van Thiel de draad weer op. Er wordt dag en nacht op de departementen gewerkt. Over enkele dagen zal men een over zicht hebben van de evacuatie. Nu al kan worden nagegaan, dat al 25.000 men sen in Brabant onderdak gekregen heb ben. Capaciteit van Nederlandse industrie onaangetast Gebleken is. dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervonden reeds moeilijkheden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk wei nig industriële bedrijven. De productie capaciteit van de Nederlandse industrie alszodanig is door de ramp niet aange tast. Water en brood Ook in de gemeente Vledder in Drente hield de bevolking spontaan inzamelingen voor de getroffen gebieden. Men stuitte hierbij op de nurkse onwil van een inge zetene. Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man, die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, weigerde er ook maar één af te staan. Ook wilde hij geen cent geven. De buurtgenoten hebben dit, aldus het Alg; Dbl., niet geno men; zij hebben alle leveranciers op straffe van verlies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. Het gezin leeft nu op water en zelfgebakken brood Evacué's moeten zich melden De evacuatie-commissaris in de pro vincie Friesland verzoekt ons mee te delen, dat evacué's. afkomstig uit de rampgebieden, zich bij aankomst in een plaats in Friesland onverwijld moeten laten registreren. Dartoe dienen zij zich in verbinding te stellen met de secreta- laten registeren. Daartoe dienen zij zich tijdelijk zullen ophouden. Het niet laten registreren kan moei lijkheden veroorzaken bij het treffen van eventuele voorzieningen en zal belem meren, dat aan elders verblijvende be trekkingen inlichtingen over de omstan digheden, waarin de geëvacueerden ver keren, kunnen worden verstrekt. De massale evacuatie is in volle gang Vluchtelingen, die hier in het ruim van een schip zitten, worden naar veiliger oorden gebracht. i UIT ANDERE ■■lil BLADEN Nationale rouw, geen amusement De „Friese Koerier" (onafh. progr.) wijst er op, dat er bij alle hulp actie-uitvoeringen of -voorstellingen toch zekere gevoelsgrenzen liggen, die men niet moet overschrijden; in elk geval kan men niet het amusement in dienst der naasten liefde stellen: „Wij kunnen deze zaak niet zo vlot for muleren, dat we zeggen: „Kom, daar zijn mensen in nood, wij willen ons amuseren, en nu paren we het nuttige met het aan gename door met de opbrengst van onze pret hun leed te lenigen." Hier schrijnt iets. Deze ramp toch is zo vreselijk, en raakt ons zo van dichtbij, dat wij de be hoefte aan hulp voor de levenden niet los kunnen zien van al die doden en nog dage lijks stervenden, waaraan die levenden nog met alle vezelen verbonden zijn. Waar zoveel doden zijn, daar danst men niet, daar stalt men geen geestigheden uit, daar past geen enkel amusement of nog zo ge- styleerde vorm van levensvreugde. Ons volk moet niet trachten de rouw, in haar meest diepe en menselijke zin, te ontwij ken. Enkele weken van nationale rouw, waarin alle uiterlijk amusement gebannen is, een soort van vasten, past het best op de toestand waarin ons volk geworpen is." Waren autoriteiten op de hoogte? „T r o u w" (a.r.) stelt op voorzichtige wijze enkele vragen, n.l. of wel van meet af alle beschikbare hulpkrachten en red dingsmiddelen op de juiste wijze zijn aan gewend, maar vooral, of de hulp wel op die snelle en doeltreffende wijze is ver leend als mogelijk was en of de autoritei ten wel geheel van de stand en toedracht der zaken op de hoogte waren: „Wij vragen ons af of er Zondagmorgen van regeringswege niemand in een vlieg tuig is gaan zitten om een algemeen over zicht van de ramp te krijgen. Het tragische geval van Schouwen b.v., een eiland dat het ergst getroffen is. is eigenlijk pas gis teren goed tot de publieke opinie doorge drongen. Doeltreffende hulpverlening be gint met een goed inzicht in de omvang van de ramp. Als het waar is wat de cor respondent van de Daily Telegraph zegt, dat de regering zich Zondagmorgen de om vang van de ramp niet bewust was, terwijl dat toch met behulp van een vliegtuig mo gelijk was, dan zou dat een zeer ernstige fout zijn. Wij willen hier met alle voor behoud over spreken, maar de voortduren de sprongen, die er in de dodencijfers zijn waar te nemen, nopen er wel toe om deze vraag te stellen." Communisten als bisamratten Terwijl iedereen zich afvraagt, hoe hij zo snel en zo goed mogelijk in de nood kan helpen, vormen de communisten weer een uitzondering, doordat zij pogen uit het ge beurde him politieke munt te slaan, aldus „Het V r ije Vol k" (PvdA); zij stel len de na-oorlogse regeringen ten volle ver antwoordelijk voor de ramp. richten hun eigen hulpcomité's op en willen het red- dingwerk in de eerste plaats staatszaak laten zijn; H.V.V. noemt hen vanwege deze weerzinwekkende propaganda „bisamrat ten", oftewel gevaarlijke woeldieren, die gangen in dijken graven en de weerstand verzwakken: „Daar krijgen wij dus het zoveelste comité, thans geheten comité voor Volks hulp. Alles ter meerdere glorie van de CPN. Een vermelding van het Nationale Rampenfonds hebben wij in het communis tische blad niet gevonden. Het filiaal van de CPN, de EVC bauwt onmiddellijk na. dat de regering de schuld is en „eist" ook centrale hulpverlening. „Zij is echter van mening, dat financiële hulp door middel van overwerk geen doeltreffende maat regel is." Terwijl duizenden en tienduizen den slachtoffers van de watersnood met moeite hun leven hebben gered en terwijl bijna duizend mensen zijn verdronken, kennen de leiders van het Nederlandse communisme maar één zorg: Hoe slaan wij hier munt uit voor onze wrakke zaak." Waarschuwingssysteem gevraagd Het Engelse dagblad „Daily M a i 1" gaat, in een hoofdartikel met de titel „Een daad van God", in op de reeds geuite klach ten, dat de bedreigde gebieden niet tijdig genoeg voor het overstromingsgevaar ge waarschuwd zouden zijn; zulke beschuldi gingen zijn begrijpelijk, maar desniettemin onrechtvaardig, want allereerst bestaat er in Engeland geen passend waarschuwings systeem, maar ook kan men nauwelijks in zien hoe het onvoorspelbare voorzegd had moeten worden: „De aankondigingen van de B.B.C. zijn te onzent in ongunstige zin vergeleken met de doeltreffendheid van de meldingen van de Nederlandse radio-omroep in Hilver sum. Tóch hebben de Nederlanders veel meer onder deze ramp moeten lijden nog dan wij. Geen volk ter wereld weet meer dan zij omtrent de bescherming tegen wa tergeweld; wanneer zij deze catastrophe niet konden keren, kan men zich moeilijk voorstellen hoe wij het dan wel gekund hadden. Hier is het de plaats om uitdruk king te geven aan ons diep medegevoel met onze buren in Nederland, wier strijd op leven en dood zo zwaar geweest is. Slechts vier dagen voordat de overstro ming het land beroerde, maakte dit volk bekend, dat het geen economische steun van de Verenigde Staten meer behoefde. Helaas, dat zulk een fraai gebaar gevolgd moest worden door zulk een wrede slag! Onze twee landen zouden echter tezamen moeten gaan in de worsteling om bevrijd te geraken van de door de zee aange brachte schade en zij zouden zich moeten beraden op de te nemen beschermende maatregelen. Laten wij in elk geval een waarschuwingssysteem zien te krijgen. Het zou echter dubbel zoveel resultaat opleve ren als het op een internationale regeling gebaseerd zou kunnen zijn, waarbij de weerkundige diensten aan Britse en Neder landse zijde elkaar wederzijds van grote dienst zouden kunnen zijn." Nationaal Rampenfonds Den Haag lllllll

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3