Engeland wil samenwerken met het Europese leger Het gebaar van Peking-China £auióaJó Ingezonden 2 LEEUWARDER COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Voorlopig voornamelijk op het gebied der luchtverdediging Engeland is bereid luchtmacht-esquadrilles uit te wisselen met het toe komstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg). Het desbetreffende voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat is overhandigd aan de leden van tussentijdse com missie van de Europese verdedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedetailleerde plannen genoemd voor samenwerking van de Britse strijd krachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. In een verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken over het memorandum worden geen bijzon derheden gegeven over de wijze, waar op de uitwisseling van luchtmacht- esquadrilles zou geschieden, maar wel wordt een aantal andere methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördinatie van de ver dediging in de lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, uitwisse ling van stafofficieren en gezamenlijke oefening. De Britse voorstellen, aldus een ge zaghebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bijdrage, welke Engeland kan verlenen zonder volledig lid van dè E.V.G. te worden. „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Engeland door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en opbouw van de strijdkrachten van de verdedi gingsgemeenschap". De Britse samenwerking met het ontworpen Europese leger vormde een belangrijk onderwerp van de bespre kingen, die Foster Dulles Donderdag avond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een West-Duitse regeringswoordvoerder is het Britse memorandum voor West- Duitsland een „aangename verrassing". In Franse regeringskringen gaf men gisteravond uiting aan de hoop. dat de Britse plannen voor samenwerking met de E.V.G. slechts een eerste stap Formosa-debat in het Lagerhuis Engeland kon Eisenhowers besluit niet tegenhouden De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft gisteren tijdens een debat in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisenhowers be sluit tot „deneutralisering" van Formosa verklaard, dat de Britse regering ervan overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten op zichte van continentaal China. Eden deelde mede, dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voorkomen. Hij zeide, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles „nauwe en hartelijke relaties" met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken waren aangeknoopt en dat de regering er van overtuigd is. dat er geen stappen zouden worden gedaan, welke verstrekkende internationale weer slag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zijn stand punt kenbaar te maken. Hij voegde er aan toe: „Ik zeg deze woorden geheel op eigen verantwoordelijkheid." De voormalige Labourmïnister van bui tenlandse zaken, Herbert Morrison, open de het debat, dat door de Labour-oppositie was verzocht. Hij zeide: „Er bestaat een werkelijk gevaar, dat er eventueel een botsing tussen het communistische vaste land van China en de strijdkrachten van de V. S. zal ontstaan. Wij moeten zeker het standpunt innemen, dat het verkeerd zou zijn, dat Britse strijdkrachten bij die ope raties betrokken zouden worden." Eisen howers besluit schijnt vrijwel een aansno ring aan Tsjang Kai Sjek te zijn om h vasteland aan te vallen met. impliciet, de garantie, dat de Amerikaanse marine niet tussenbeide zal komen wanneer een der gelijke aanval wordt gedaan, aldus Morri- son. Eden zei. dat het hem toescheen, dat de zelfbeheersing der Amerikanen zeer opval lend was geweest, rekening houdend met het feit, dat zij in Korea verliezen hadden geleden van in totaal 128.000 man. „Wij hebben gezegd, dat we van mening zijn, dat het een fout zou zijn een politiek van blokkade (van China) te volgen, maar het is niet. moeilijk zich voor te stellen hoe de Amerikanen hier tegenover staan met hun overweldigende marinemacht." Opstandigen hebben in Kenya een bosbrand gesticht, die ten Noorden van Nairobi reeds meer dan 1200 ha waarde volle bossen heeft vernield en die men nog niet meester is. in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingen tussen de Britse lucht- en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen be tekenen. Men verklaarde, dat de Britse voor stellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men be sefte. dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hoger niveau zullen moeten worden besproken. Uienmarkt verstoord door r r amp Door de ernstige overstromingen is het op sommige punten moeilijk een betrouw baar inzicht te krijgen in de situatie op de groentemarkt. Het zuidwesten van het land is namelijk voor sommige tuinbouw producten een belangrijk productiegebied. Volgens de voorlopige inzichten zijn grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Voor het product uien zal dit be tekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen omvangrijke uienproductie voor komt. Bij peen ligt de situatie iets minder on gunstig daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het zuidwesten. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uitvallen van de productie aldaar zal de aanvoeren wel doen verminderen. Tot schaarste be- uoeft dit geen aanleiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet ge troffen tuinbouwgebieden worden geteeld. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een geringe prijsstijging bij deze producten te bemerken. Er bestaat geen aanleiding te vic'.cn voor verdere prijsstijgingen. V/at het fruit betreft kan worden op- j;i.v:rkt dat in het zuidwesten van het land ongetwijfeld een aantal partijen appelen verloren zijn gegaan. De grote veilingkoelhuizen zijn echter tot zover heden bekend is nog geheel intact en de machines functionneren al weer. Aangeno men mag worden dat, indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. Een prijsverstoring is dan ook niet te verwachten, aldus het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. „Kapitein van de Faustus heeft grove schuld" De Raad voor de Scheepvaart in Am sterdam heeft gisteren een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de ramp van het onder Panamese vlag varende schip „Faustus". dat drie maanden ge leden bij de Nieuwe Waterweg strandde en door de Noorderpier van Hoek van Holland werd geslagen. Uit een schrifte lijke verklaring van de (afwezige) kapi tein bleek, dat hij al meer dan zestig maal in Rotterdam was geweest. Hij had, toen zij 's avonds „Bij goed weer" langs de Engelse kust voeren, de ruimen vast open laten maken om in Rotterdam snel ler klaar te kunnen zijn. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, zei niet te kunnen begrijpen, dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zijn luiken en dan nog wel in November open gooit en zo zijn schip onzeewaardig maakt. Hij besloot met de woorden: „De kapitein heeft grove schuld. Hij heeft er niet aan ge dacht, toen zijn schip vast zat. het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij met de be manning in de reddingboot staote. heeft hij het niet nodig geoordeeld iets van de scheepspapieren mee te nemen. Het is tragisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen". De raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. Beurs van Amsterdam O o o O A A C ,vA A A A g.b.v.A C.V.A. A 3—3% Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. U. Van Berkel Calvé Delft Fokker Ned. Ford. Ned. Kabel Philips Unilever Ned. Gist- en Spir Stokvis 500/1000 Kon Petr Mij. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Holl Am Lijn Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart Rotter d Lloyd Scheepv (Jnie St. Mij. Nederl. H V A Javasche Cult. Mii Deli Bat Mij. Deli Mij Senemoab Mij. Aniem Amst. Ballast Mij. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv Anaconda Beth Steei Rep. Steel Shell Union Meelfabr Ned. Bakkerij CvA. A A A A A A A A A A A A A A A A A A A C.v.A C.v.A Cv.A C.v.A C.v.A Slot 4 Febr. '-5 8/i* 94U? 951/m 98V< 1673/, 16211? 1861U 31 8?8r, 981h '391," 1311/3 1208/" 971/, 441/3 1131/0 81 i I, '51/4 74 23*/? 43lty„ 551/» xJJha 697/g 302 =01U 941/, 951/8 98b. 166B/t 1001/2 122 1071 l 190 2181;. 1621/4 1271/3 3138/8 «6 97 b, 139 '3. 1191,', '2/1/9 1291(3 14b8/4 97B|p 441/0 1141/8 811', 767If 39 74 231/4 4311/18 551/: 477/,,, 691% 2041/j Tweemaal levenslang wegens moord Roofmoord op oude tuinder Tegen de 39-jarige los werkman L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker V. uit Hilversum heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. G. R. Nubê. levenslang gevangenisstraf geëist wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden tezamen deze oude man met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven te heb ben beroofd. Twee dagen tevoren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toevai te laat. Zij wachtten de tuinder op, brachten hem met de hamer en het mes met ver eende krachten ernstige verwondingen toe, ontroofden hem zijn portefeuille, waarin 700 bleek te zitten en spoedden zich daarna op fietsen naar hun werk. Voor hij de laatste adem enkele uren later uitblies, vertelde de tuinder aan zijn buurman, wie de daders waren geweest. Pijnlijk transport ter wille van geld Onlangs brak in de buurt van Sevenum een paard, dat daar in de weide liep. een been. Een inmiddels ontboden veearts adviseerde het dier, dat erg leed. onmid dellijk door een schot uit zijn lijden te ver lossen. De verzekeringsmaatschappij, waar bij het dier verzekerd was. wilde het ech ter aan een paardenhandelaar verkopen, omdat het levend meer waard was dan dood. Zo werd dan de viervoeter op een wagen gehesïn en op transport gesteld, eer. vervoer dat uiterst pijnlijk voor het dier was. De winst, die de verzekeringsmaat schappij hierdoor kreeg, bedroeg 100. De paardenhandelaar heeft, toen het dier af gemaakt was, het vlees verkocht. Algehele afdijking van de kust de oplossing De hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat dr. ir. J. van Veen heeft ver klaard dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. De oplossing van het probleem van af doende bescherming van het land dient gezocht te worden in een algehele af dijking van de kust. met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schel de dient het land geheel van de zee te worden afgesloten. Belastingproblemen in de Tweede Kamer De minister van Financien heeft de Tweede Kamer gevraagd het wetsont werp tot verlaging der vereveningshef fing nog niet te behandelen. De Kamer heeft daartoe besloten. De minister achtte het mogelijk, dat de gedachten- wisseling zich zou uitstrekken tot de sociale en economische omstandïghe den, die de regering hebben geleid tot het voorbereiden van een complex van belastingmaatregelen met het oog op de uitbreiding der industrialisatie en de voorgenomen huurverhoging. Het i de minister nog nie^ mogelijk het di hem te dezen voorgestane beleid ontvouwen. Volgens Westelijke berichten zouden bij een ontploffing in de uranium-mijn bü Oberschlema /Oost-Duitsland) 98 Duitsers om het leven zijn gekomen. Engeland bezig aan het herstel Deel der gaten gedicht Een Britse functionaris heeft gisteren medegedeeld, dat de zee in het afgelopen weekeinde vijfhonderd gaten in de dijken in Zuid-Oost-Engeland had ge slagen en dat er thans 100 tot 150 zijn gedicht. Hiervoor waren zes millioen zakken zand gebruikt. Langzaam keert in de getroffen gebie den de normale toestand terug. De inwo ners zijn druk bezig hun beschadigde huizen op te lappen. De openbare ge zondheid in de getroffen gebieden baart op dit moment geen zorgen. Het moreel en het gedrag van de bevolking is. aldus een verklaring van de regering, voor beeldig geweest. In totaal waren tot gisterochtend 267 lijken geborgen. Doodstraffen geëist in het proces-Oradour De regeringscommissaris bij het militaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren, die beschuldigd zijn in verband met het uit moorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen, die de orders uit voerden, zijn dwangarbeidsstraffen ge- eist. In België werken nu 7200 militairen mee aan het herstel van doorgebroken dijken. Op verschillende punten zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag nieuw doorbraken ontstaan. - De mijnwerkersbond in Saarland, die volgens de regering wordt gebruikt als mantelorganisatie der communisten, moet ontbonden worden. In Zweden woeden zware sneeuw stormen. In Stockholm, waar het verkeer finaal door: de sneeuw werd ontwricht, spreekt men van de ergste sneeuwstorm in dertig jaar. Van Friese boeren wordt veel gevraagd De bevoorrading met veevoer behoort tot de zeer urgente vraag stukken, die door de evacuatie van vee uit de rampgebieden naar voren zijn gekomen. Een spoedig aanbod van ruwvoer (hooi en bieten) bij de provin ciale voedselcommissaris is nodig Het hooi moet in geperste toestand verzonden worden. Het aange boden vee is thans geregistreerd, maar er wordt nog méér ver wacht. In het agrarische vlak blijft immers steunverlening nog ten zeerste nodig. Reeds zijn enkele vrachtauto's met bieten en met hooi uit Het Bildt naar Utrecht verzonden, maar aan hooi en stro is nog veel meer behoefte. v_ Benoemingen Benoemd tot technisch ambtenaar le klas bij gemeentewerken te Enschede, de heer S. G. Schoppen, afkomstig van Akkrum, Benoemd tot secretaris-ontvanger van het waterschap „De Zeedijken van Fer- werderadeel". de heer P. H. Sterk te Blija. De heer Sj. Jagersma, hulpbesteller bij de P.T.T. te Arum, is bevorderd tot bestel ler in vaste dienst. Marktberichten GROENTEVEILING LEEUWARDEN, 5 Febr. Andijvie 7095 ct. per kg., Bieten (Kroten) 714 ct. per kg.. Idem (gekookt) 1729 ct. per kg. Groene kool f2.30f2.80 per 10 kg, Rode kool 7095 ct. per 10 kg Savoye kool 85—115 ct. per 10 kg.. Spruitkool 4563 ct. per kg.. Boerenkool 3555 ct. per kg.. Peen 619 ct per kg. Peterselie f2.30—f3.45 per kg.. Prei IS52 ct. per kg.. Koolrapen 3—8 ct. per kg.. Selderij f 1 10f2.70 per kg.. Knolselderij 11.45f235 per kg.. Veldsla fl.20f 1.25 per kg.. Uien 1432 ct. per kg Witlof 58 ct. per kg., Appelen 6—79 ct. per kg.. Peren 9—38 ct. per kg. MONSTERVEILING BERLIKUM, 5 Febr. Rapen f 1.20f 125 per 31 kg. Aanbod 480 manden a 31 kg Uien f 17.10f 17.40 per 50 kg. Aanbod 45 balen a 50 kg. GROENTEVEILING BERLIKUM. 5 Febr. Andijvie 7982 ct. per kg.. Appelen 920 ct per kg.. Boerenkool 35 ct per kg Groene kooi 11-25 ct. per kg., Knolselderij 618 ct. per stuk. Peren 9—20 ct. per kg Prei 3038 ct. per kg. Rapen 30—51 ct. per 10 kg.. Rode kool 7098 ct. per 10 kg.. Rode biet 413 ct. per kg., Savoye kool 65—78 ct. per 10 kg.. Sja lotten 38 ct, per kg.. Spruitikool 3560 ct. per per kg.. Uien 21—36 ct. per kg.. Witte kool 66— 67 ct. per 10 kg.. Wortelen 912 ct. per kg. GEM. VISAFSLAG TE HINDELOOPEN Aan de gemeentelijke visafslag werden 5 Februari aangevoerd: 351 kg. snoekbaars, prijs f122 per kg.: 107' kg. baars, prijs f 1.70 per kg.; 136 kg. voorn, prijs 14 ct. per kg. Financier» en economie WEER GESPAARD Ook voor de Rijkspostspaarbank is Januari een gunstige spaarmaand geweest. Begrijpe lijkerwijs zijn van de overstroomde gebieden nog geen exacte cijfers beschikbaar, maar -'-ens de voorlopige berekening werd f38 ■ir-u ingelegd en f30 millioen t.erug- ■-••ld. hetgeen dus een positief saldo van f 8 millioen betekent. Buitenlands Overzicht rve heer Tsjoe En Lai zal zelf wel niet gemeend hebben, dat zijn voorstel om het vuren in Korea onmiddellijk te staken onder de conditie, dat de kwestie der krijsgevangenen later wordt ge regeld door een politieke conferentie van elf landen, veel kans van slagen zou hebben. Het is nog niet officieel van de hand gewezen (en trouwens blijkbaar ook nog niet eens officieel over gebracht), maar men kan er aan V.N.- zijde natuurlijk moeilijk toe overgaan de hele zelfde procedure van vorig jaar nog eens te herhalen. Met hetzelfde resultaat. Men vraagt zich daarom af waarom de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken daar nu op terug is gekomen. Hij moet er zich toch be wust van zijn geweest, dat het een "enigszins merkwaardige indruk op de buitenwereld zou maken, dat hij dat zo kort na Eisenhowers besluit over For mosa deed. Men kan er allicht uit con cluderen. dat hij zich over de gevolgen daarvan tooh enige zorg maakt. Dat laatste lijkt echter niet zo heel waarschijnlijk, daar men zelfs in Weste lijke kringen voorlopig weinig practisch effect verwacht van die „vrije hand" van Tsjang Kai Sjek. Hij loopt zelfs de kans, dat hij die zal nodig hebben om zich te verdedigen in plaats van toe te slaan. Waarschijnlijker is het dan ook, dat men dit gebaar van de Chinese regering moet zien als een manoeuvre tegenover de politieke commissie, die thans bijeen is en waarbinnen ver moedelijk wel stille oppositie zal zijn tegen verdere Chinese offers, vooral economische, ten behoeve van de strijd 1 in Korea, die in China heus niet zo I populair zal zijn als de regering het ter I wille van de Sovjet-Unie wil doen voor- komen. Ter ondersteuning van de voort zetting van die strijd geeft Peking nu de 1 bereidheid te kennen het vuren te I staken. Wanneer de V.N. (dat is voor China Amerika) dit niet accepteert (en men weet, dat dit onder deze condities niet mogelijk is), dan moet China verder strijden. Waarbij het tussen twee haakjes opvalt, dat China zich hier opnieuw openlijk party stelt en de fictie van de „vrijwilligers" opnieuw loslaat. Overigens spelen door deze voorbe reiding op verdere strijd andere factoren heen. Want men vermoedt in Peking uiteraard, dat Formosa niet Eisenhowers enige troef is. Een activering van de militaire actie in Korea behoort niet tot de onmogelijkheden, al is het ook voor Amerika heel moeilyk te besluiten grote offers te brengen voor een doel. dat op zichzelf wéér geen oplossing brengt. Maar China moet met de mogelijkheid rekening houden en volgens sommige berichten heeft het dan ook in Peking een spoedbijeenkomst bijeen geroepen van Aziatische communistische leiders. Inmiddels maakt men in de Verenigde Staten nog een beetje ruzie over Eisen howers interpretatie van het besluit, dat president Truman destijds nam om Formosa te neutraliseren. Wij schreven al dat die uitleg stellig niet billijk is en aan de feiten geen recht doet. Onge twijfeld werd door dit besluit China ge vrijwaard van de kans op een nationa listische aanval, maar de eigenlijke aan leiding de zevende vloot te laten pa trouilleren was destijds het gevaar van een Chinese aanval op Formosa. Dat was niet denkbeeldig, want op het vasteland werden er alle voorbereidingen voor ge troffen. Deze aanval kon niet worden doorgevoerd, omdat de Chinezen geen ondersteuning ter zee en in de lucht konden geven en niet tegen de Ameri kaanse oorlogsschepen waren opge wassen. De door de republikeinen zo zeer gewaardeerde nationalisten werden door Trumans besluit dus méér be schermd dan de communisten. Wanneer dan ook een democratische senator Eisenhower in de Senaat beschuldigt van „geschiedenisvervalsing", heeft hij in zoverre gelijk, dat Eisenhower slechts een déél van de waarheid op de voor grond heeft geplaatst. In de practijk zal de „deneutralisering" van Formosa, gelijk gezegd, voorlopig nog wel weinig betekenen, tenzij Amerika militair en dan vooral in de lucht gaat samenwerken met de na tionalisten. Maar daar ziet het nog niet naar uit en dat zou ook vér-strekkende consequenties hebben. Nu de vrijmetselaars De Tsjechoslowaakse radio heeft volgens A.F.P gisteren verklaard, dat de loges van de vrijmetselaars het regiem van de volksdemocratieën vijandig gezind zijn en dat de loges in de betrokken landen „mis dadige elementen verbergen."' grote strijd FEUILLETON .oor JAN TEMPEST „O, pardon, geef mij uw koffer maar". Het was een prettige, flinke stem en meteen voegde haar „eigenaar" vastbe raden de daad bij het woord. Blozend en ademloos raapte Louisa de tas weer op en liet zich in de hoek tegenover de zijne vallen. Hij tilde haar koffer in het bagagerek en keek haar glimlachend aan. „Zal ik uw parapluie ook in het rek leggen?" „Ja. als 't u blieft, dank u wel!" zei Louisa vlug. terwijl hü de belachelijke parapluie van haar overnam. Vluchtig opkijkend, kreeg ze, nog ietwat verward, de indruk van een man met vierkant, goedmoedig gezicht, tintelende blauwe ogen en helder roodbruin haar. Op dit ogenblik keek Mandy naar bin nen en riep bezorgd :,,0. kindlief, ben jij daar? Ik dacht, dat ik je was kwijt geraakt en ik was zo bang!" „Stap in!" commandeerde Louisa, ter- ijl ze Mandy een boze blik toezond bij wijze van waarschuwing om nu niet ver der comedie te spelen. Mandy bleef aarzelend en met de mond half open op de treeplank staan „Ik weet het nog niet, schat. Er staat „roken" op het raampje en manmie zei altijd, dat we het best in een damescoupé konden gaan zitten. Ik wil maar zeggen, dat een meisje niet te voorzichtig kan zUn". De man met het roodbruine haar keek belangstellend en onderzoekend van de ene zuster naar de andere en Louisa voelde, dat ze opnieuw een hoge kleur kreeg. M!andy, dacht ze boos, was in derdaad het toppunt. Die jonge dame was tooh niet van plan, haar rol de hele lange reis vol te houden? „Wil ik uw koffer aannemen?" vroeg de roodharige beleefd. „Erg vriendelijk van u, maar. maar ik weet niet", aarzelde Mandy, die weife lend naar binnen bleef kyken en haar koffertje vast tegen zich aandrukte. In de verste hoek van de coupé zat een be jaard man een krant te lezen. Mandy wendde zich met een smekende blik tot Louisa. „In een coupé dichtby zijn twee dames en een klein meisje, dus ,,'tKan me niet schelen, of er soms honden of katten ook zijn. maar ik blyf hier", riep Louisa wanhopig uit. „Wil een van u als 't u blieft de deur sluiten?" klonk het uit de mond van de krantlezer, die even met gefronst voor hoofd had opgekeken. „Het tocht hier verschrikkelijk". Mandy koos ten slotte eieren voor haar geld. liet haar koffer in het rek zetten en klom. nog steeds tegenzin aan de dag leggend, naar binnen. Hier nam ze plaats naast Louisa, de voeten dicht bijeen, de handen netjes op haar schoot gevouwen „Nu, ik hoop. dat alles in orde is", sprak ze met een dramatische fluister stem, „maar je weet toch. wat mammie altijd heeft gezegd: Er kunnen onderweg tunnels zijn. Inmiddels bleef de roodharige haar met opgetrokken wenkbrauwen aansta ren en Louisa vond het nodig, haar zuster eens aan te stoten. „Als je nu niet ophoudt met die mal ligheid. stap ik dadelijk uit", waar schuwde ze op zachte, maar geprik kelde toon. „Dat kun je niet. want. we zijn al onderweg. Houd je kalm!" antwoordde Mandy, nu met haar gewone, buiten gewoon muzikaal klinkende stem. Ze zette de nauwsluitende zwarte baret, die zij by haar rol vond passen, af en schudde haar glanzende lokken uit: met het gevolg, dat de roodharige de wenkbrauwen nog wat hoger optrok en zyn blauwe ogen nog iets feller be gonnen te glinsteren, terwyl hij Mandy aankeek. Van haar kant grinnikte ze even vriendelijk tegen hem; toen sloeg ze, tot Louisa's grote opluchting een nogal ordinair uitziend weekblad open, dat ze aan het boeken- en krantenstal letje had gekocht en scheen er weldra in verdiept. Louisa draaide zich in haar hoekje om en keek het raam uit, maar was er zich niettemin van bewust, dat de man aan de overkant hen nog altyd aandachtig gadesloeg. Wat ze niet erg prettig vond. Ze had wel gewild, dat Mandy haar blad wat anders had vastgehouden en het om slag minder openlijk had tentoongesteld' Op dat omslag prijkte in reuzenletters het woord „Hartkloppingen" en daar onder de afbeelding van een lange, don kere man met een erg vierkante kaak, die een ongelooflyk blonde juffrouw met een nög ongelooflijker dun middel, vast en teder omstrengeld hield. Circa een half uur heerste er stilte in de coupé, een stilte alleen verbroken door het geritsel van de krant in han den van de bejaarde medereiziger en van Mandy's tydschrift. Plotseling kneep Mandy haar dierbare zuster in de arm. „Wil je ook niet eens wat lezen, kind lief? Er staan hier een paar aardige ver halen in. Zo b.v. over een jong keuken meisje, dat een erg naar leven heeft tot ze met haar baas trouwt. O, zo'n lief verhaal! Dat meisje is precies jou, zo'n vriendelyk, geduldig kind, door iedereen achteruit gezet". „Houd je mond!" siste Louisa boos. „Maar ik wilde enkel zeggen, dat zoiets jou of mij ook kon overkomen". „Neemt u me niet kwalyk....". mengde eensklaps de roodharige zich glimlachend in het gesprek. „U moet me niet te vrüpostig vinden, maar iknu ja, ik kan mijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. Vertelt u me eens, doet u dit alles om een weddenschap of iets van dien aard?" Louisa bloosde andermaal, maar Mandy keek hem lachend aan. „Niet precier. Ik ben eigenlijk bezig, een rol te repeteren", verzekerde ze los weg. „O, ja?" vroeg hy. de wenkbrauwen samentrekkend. „Repeteert u gewoon- lyk als u op reis is. juffrouw „O'Geary is mijn naam. Amanda O'Geary. Myn zuster zal u vertellen, dat ik te allen tijde en overal kan repeteren. Het hindert u toch niet?" vroeg Mandy op haar beurt. „Niet in het minst. Integendeel, lk vind het bijzonder amusant". „Amusant?" herhaalde Mandy, even de neus optrekkend. „Alleen maar amu sant? Niet overtuiglend?" „Wat dat betreft, uw spel was zeer overtuigend, maar uw zuster heeft u ver raden: ze was blijkbaar zo erg met haar figuur verlegen". „Ja. ik ken dat. Zo gaat het nu een maal met Lou". zei Mandy spijtig. „Ze piekert er steeds over wat de mensen zullen denken. Lou is van de conventio nele soort". Mandy van haar kant had helemaal geen eerbied voor conventies, dacht Louisa wrevelig, toen ze haar jongere zuster met de roodharige vreemdeling hoorde babbelen of ze hem al jaren kende. Ook hy scheen allesbehalve ver legen. Hij vertelde Mandy. dathy George Medland heettte en op weg was naar Cornwallis, om de Paasdagen bij zijn tante door te brengen. „Wat voor tante?" informeerde ze be langstellend. „Wat voor....?" herhaalde hy ver baasd. „Ja, want er zyn tantes en tantes. Wy hebben er twee, allebei vooroorlogse modellen. Voor de oorlog van 1914 be doel ik. De een houdt van bridgen, thee visites en het ophouden van 't decorum, de andere woont in een ouderwets land huisje, rijdt fiets, draagt erg soliede kleren en kweekt praohtige groenten. Ze wint prijzen voor reusachtige pom poenen en bossen lekkere uien. Ze heb ben het allebei erg over „die goede oude tijd". Is uw tante van die kracht?" „Neen beslist niet. Ze is heel jong en erg lief. Ze heeft een soort kunstzaal voor op souvenirs en dergelijke beluste toeristen en maakt haar specialiteit van met de hand vervaardigde sieraden. Vroeger", ging hij by de herinnering glimlachend voort, .hielp ik haar vaak met het zoeken langs de zeekust naar z.g. half-edelstenen. zoals amlber en agaat". „Dat zou iets voor Lou zyn. Ze houdt van zulk geknutsel". „Dan moet ze eens een kykje komen nemen als u beiden in de buurt zyt, Tante snijdt en polijst de stenen; het is een heel interessant werk". (Wordt vervolgd). Aan hen, die op de ingezonden stukken „Ramp op zondag" en „Het toppunt" nader zijn ingegaan. De grote toevloed van reac ties en de geringe plaatsruimte in verband met het overweldigende nieuws zijn de aan leiding geweest om de discussie over deze onderwerpen stop te zetten Ze zijn ook reeds zozeer „verleden", dat het niet raadzaam is er nog op terug te komen. Red. L. C. VERMIJDBARE FOUT „Ronduit gezegd onfatsoenlijk" heb ik het gevonden, dat P. in de L. C. van 4 Febr mr. Burger durfde te kapittelen, omdat deze ,.het durfde te bestaan om dr. Drees te verzoeken voor de radio le komen en het volk toe te spreken." Mr. Burger heeft in deze dagen wel wat anders te doen dan. het lezen van de L. C. om daaruit „een les te trekken". Daarom neem ik het hier als vriend voor hem op. Mr. Burger woont in Dordrecht: hij is tot lid van de Kamer gekozen in de Zeeuwse en Zuidhollandse kiesdistricten. Géén Kamerlid kent als hij dit gebied; ny is in Willemstad geboren. Hoe vurig heeft hij tegenover minister Algera in de nacht van 10 op 11 December om kwart over drie nog gepleit voor grondiger onderzoek van de Biesbosch- plannen, vooral ook omdat hij bang was voor te hoge waterstanden in de omgeving van DordrechtOp Dinsdagochtend was mr. Burger beter ingelicht dan welk ander Kamerlid ook. omdat hij Zondag en Maan dag overal daér was geweest, waar hij maar enigszins kon komen. En dte volksvertegen woordiger zou met als eerstgeroepene het recht, nee de plicht hebben om de roep van zijn volk. van de Zeeuwen de West-Braban ders en Zuidhollanders door te geven aan de regering? Hoe is het mogelijk, heb ik mij af gevraagd. dat P. zich heeft laten vergiftigen door het venijn, dat de heer H. Algra in h 1 Friesch Dagblad Maandag al uit zijn pen liet vloeien. Alsof mr. Burger, de Engelandvaar der uit de oorlogsjaren, de oud-minister van Binnenlandse Zaken, deze vaderlander, in de dagen waarin zijn volk en land. zijn familie en vrienden in nood zijn aan propaganda voor zijn partij zou denken. Wij, Friezen genieten enige beruchtheid als foutenkijkers bij uitstek. Misschien willen de Friese redacteuren, die in dat schone beroep nu eenmaal veel de schoolmeesterij moeten beoefenen wat rekening houden met onze gemeenschappelijke hebbelijkheid? En ten slotte. P. 9chreef óók over „tekort aan tact." Het staat op dezelfde bladzij als het doden cijfer, in zwarte rand gehuld. Leeuwarden. Dr. A. Vondeling. (Gaarne pleiten we onze collega van het Friesch Dagblad van een zo gruwelijke mis daad als „vergiftiging" vrij: wc waren Zon dagmiddag reeds met duizenden anderen onaangenaam door dat bericht getroffen, hebben echter met opzet enige dagen gewacht alvorens te reageren Maar het geval zal voor politici wel anders liggen dan voor ons. Red. L. C-). NIET ONTACTISCH Om misverstand te voorkomen willen wö gaarne enkele kanttekeningen plaatsen bij het artikel „Vermijdbare fouten" van de heer P. Het Roode Kruis te Leeuwarden, telephoon 4408, is reeds op Zondag 1 Febr. om 3 uur door de Bond zonder Naam opgebeld en ge vraagd of er in Leeuwarden nog geen actie voor de noodgebieden was begonnen, ünze promotrice bood aan binnen een half uur voor honderd helpers en helpsters te zullen zor gen, We hebben tot tien minuten voor vier gewacht op mededeling of antwoord en toen de hoofdpromotor in kennis gesteld van 'net popelend verlangen om de noodlijdenden hulp te verlenen. Deze heeft daarop na kort overleg en in aanmerking nemende, dat het Zondag was. direct contact opgenomen met Hilversum. Hier riep men onze boodschap voor alle belanghebbenden om. Het was toen kwart over 4. Hoe juist ons inzicht was, met spoed te moeten handelen, bleek wel uit het feit, dat het bericht voor de radio nog niet geheet was afgelopen, toen in bonte opeen volging aanbiedingen kwamen van goederen, voertuigen en hulp Binnen vijf minuten kon worden begonnen met ophalen. Om acht uur reden de eerste auto's uit I.eeuwarden. De leiding heeft zich met de Commissaris van Politie in verbinding gesteld en zich nadien geheel gehouden aan zijn aanwijzingen- De hulpaanbieding was allesbehalve be paald confessioneel. Daar werd niet naar ge vraagd en niet op gelet, want het doel was; zo spoedig mogelijk veel mensen uit de kou le helpen, juist:, nu het op Zondag zo gunstig was, Leeuwarden zo ver en de nood zo groot.. Ala er gebrek aan tact is geweest, was dit zeker niet gebrek aan tactische naastenliefde, die niet redeneert, maar handelt als de nood dit gebiedt, zonder uitstel Ook zijn wij zo be scheiden geweest onze hulp aan het Roode Kruis aan te bieden, doch toen het daglicht van de korte dag verstreek, kon er niet meer gewacht worden Het vervulde ons met blijd schap voor de radio te horen, dat na Assen als eerste. Leeuwarden de tweede zending met kleding naar de rampspoedige oorden kon afzenden. Dil nu was juist onze bedoe ling: vlug veel mensen uit de kou. Dit doel werd Gode zij dank bereikt. Bond zonder Naam (afd. Leeuwarden). „EEN VERHEUGEND RESULTAAT" Toen ik de uitslag van de Dinsdagavond te Leeuwarden gehouden collecte in de krant las. t. w. 180.000 (d. i. omgeslagen f 1 per per soon) was mijn eerste reactie: schande! Ik kan me niet ontworstelen aan de gedachte, dat onze trotse Friese hoofdstad practisch uitslui tend door egoïsten bewoond wordt. En dat is erg. Zitten er hier dan bijna alleen Fari zeeërs en moeten de Samaritanen uit de pro vincie komen zoals uit de opgehaalde bedra gen blijkt? Dit schijnt inderdaad het geval te zijn. Laten wij maar hopen, dat hier nooit ..Boontje om zijn Loontje zal komen." Leeuwarden. P. de Vries. STAAKT HET FEESTVIEREN! Na de grote nationale ramp. die ons goede Nederland heeft getroffen, spreken wij er or.ze bewondering en grote dankbaarheid over uit. dat de Afsluitdijk het geweld der golven zo schitterend heeft doorstaan. We willen niet nalaten een woord van dank te brengen aan allen, d'e dit grote werk hebben tot stand ge bracht, zodat het Noorden van Nederland voor de ramp bleef bespaard. f-m do eerste nood der nog levende slacht- offers en de nagelaten betrekkingen der on- gelukkigen te lenigen, wekken we alle Noor derlingen op. ons goede voorbeeld te volgen, door enige weken, naar eigen inzicht het geld, dat anders wordt uitgegeven voor feest vieren en uitgaan, snoepen, bruiloften, smul partijen. bioscopen, bals. zang-, muziek- en toneeluitvoeringen. sportwedstrijden enz. thans te bestemmen tot hulpverlening aan de slachtoffers. We weten wel dat beroepsartisten, zaalhou- ders, verenigingen e.d. daardoor schade zullen lijden en dat ook de overheid vermakelijk heidsbelasting zal moeten derven, maar wat. het zwaarst is zal het zwaarst moeten wegen. Vooral voor vele jongeren ligt hier een prach tige taak. Het uitgaan enige weken te staken en dat geld te b«6temmen om het leed der getroffenen te verzachten, is dat niet een goed werk? S. T. T. ONGEWENSTE SPAARACTIE In de meeste plaatsen kent men een ver ordening. waarbij het is verboden straten, pleinen en binnenplaatsen te vervuilen, Dit om het fokken en aantrekken van ongedierte te voorkomen. Leeuwarden kent deze ver ordening helaas niet. en zodoende is het dan ook mogelijk, dat bewoners van Noordvliet en Tichelstraten, tussen hun huizen een opslag plaats ln de openlucht hebben van schillen en groente-afval Grossiers sparen hier gedu rende een week een grote partij op. om ze dan in massa te verkopen. Dat deze spaar actie ongedierte fokt, ondervinden de bewo ners nu al, terwijl, als straks het mooie weer komt. stank en duizenden „neefjes" bun deel zullen worden. De huizen worden bevuild door honderden spreeuwen, die dage lijks, als er geen mensen zijn. op deze afval voeding zoeken. Er ls blijkbaar niets aan te doen; alleen, indien wij heel veel last van muizen en ratten hebben, kunnen wij dit melden, opdat men dan kan proberen ze uit te roeien. Is het echter niet beter de schillen maar in de asvalen te doen. om overbevol king van ongedierte enz. te voorkomen? Vol gens deskundigen zijn er boeren genoeg in de omtrek, die deze schillen rechtstreeks willen afnemen. L. H. v. d. Roest. Haven van Harlingen 5 Februari. Aangekomen: Duits m.s. Dore- tbea 1 iemering met soyaschrot vn Spyck foor reparatie scheepswerf). Vertrokken: Duits m< Ems met kolen naar Hamburg: Duits m.s. Rudoff met kolen naar Kiel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2