LEEUWARDER COURANT Herstelwerken zijn begonnen Reddingsactie en evacuatie worden voortgezet Dulles herhaalt waarschuwing Velerlei standpunten over lijkverbranding Giro 9575 202e Jaargang Vrijdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947' DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.30—17 uur, Zaterdags 8,30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek. Kleinzand 37. Telefoon 2020 6 Februari 1953 •Sind»< HOOFOBVADWiFRtESiAND Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. ra., 5.50 p. sw. Lxjsse nummers 10 ct Advertenties per mm-regel: algemeen tariel 27 ct. - en bij contract resp 25 24 23. 22. 21. 20 en 19 ct bij 500, 1000. 3000 0000, 1 1752 -t 10.000. 50,000 en 100.000 mm: editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—11 ct., 7 Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertent»»» tarief: Familieberichten 16 cent Brieven onder no 50 cent extra r"' Gtronn 279459 No. 31 Dit i bestaat nit 8 pag. De reddingsactie wordt in het door de stormvloed ge teisterde gebied met onverminderde kracht voortgezet. De vrees, dat de storm, die Dinsdagavond opstak, nieuwe ern stige rampen zou brengen, is gelukkig niet bewaarheid ge worden. De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg, Woensdrecht en Gilze-Rijen naar het getroffen gebied in stand houdt, groeit voortdurend. Zij bestond giste ren uit 220 toestellen, waaronder 25 helicopters. Ook dp vloot vai£ 2000 vaartuigen van allerlei .aard. blijft in actie. Bedreigde punten werden geëvacueerd. Een stroom van vluchtelingen komt aan in de opvangcentra, aan de rand van het noodgebied in Schiedam, Rotterdam, Bergen-op-Zoom en elders. Men heeft de voorlopige indruk, dat het aantal dergenen, die buiten hun woon plaats moeten worden ondergebracht, de 50.000 niet zal overschrijden. Op vele punten is men druk bezig met het versterken van be dreigde punten in de waterkerin gen. Hier en daar is zelfs het herstel van dijken reeds begonnen. Ook daarbij vervullen de vloten te water en in de lucht een belangrijke taak: tienduizenden zandzakken wor den uitgeworpen of aangevoerd. Grote troepencontingenten werken met koortsachtige haast aan de dijkver sterking. Intussen heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Maris, de mening geuit, dat het herstel van de waterkering op Schouwen-Duiveland wellicht de moeilijkste taak van het gehele herstel zal blijken té zijn. De bevolking van die eilanden zal niet terug kunnen keren, alvorens die water kering in haar geheel hersteld* is en, zo zeide hij, „wij mogen ons gelukkig prijzen als dat vóór de volgende winter het geval zal zijn". Het gat, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag in de dijk bij PapendTecht werd geslagen, is gistermiddag, na twee dagen ingespannen arbeid, gedicht. Botters uit Noord-Holland opereren in het Hellegat, het water ten Noorden van Ouerflakkee. Eén adres: Weerd 11 in Leeuwarden De minister van Maatschappelijk Werk deelt, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, mede, dat door de Commissarissen der Koningin provin ciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van het maat schappelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, ge centraliseerd bij de provinciale stichtin gen voor Maatschappelijk Werk. Het contactadres in de provincie Friesland is: Weerd 11, Leeuwarden, tel. K 5100— 5645. De zendingen van goederen dienen te worden gezonden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Particulieren, die het voor nemen hebben rechtstreeks goederen te zenden naar de noodgebieden, wordt dringesd" verzocht. zich te wonder, tol de Gemeentelijke instellingen te Leeu warden. Rechtstreekse toezending aan de noodgebieden belemmert momen teel de hulpverlening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende opslagruimte wordt beschikt. Gisteren was het in Moskou de koudste dag van het jaar. Het was 32 gra den onder nul. 1353 doden Het totaal aantal ge noteerde slachtoffers van de watersnood bedraagt thans volgens het A.N.P. 1353. Prof. Frietema sprak over: Concentratie en coöperatie In de algemene vergadering van de Gel derse Maatschappij van Landbouw heeft prof. dr. H. J. Frietema gesproken over het concentratievraagstuk in de Nederlandse landbouwcoöperatie. Dit probleem is niet nieuw, zei hij maar wel actueel. Een oplos sing van het vraagstuk kan echter niet worden gegeven. De vraag, of er niet te veel kleine en te weinig grote landbouw coöperaties in het land zijn, beantwoordde hij met te zeggen dat er moet worden ge streefd naar grotere eenheden en naar nog sterkere concentratie dan thans reeds het geval is. De kracht der coöperaties, die ge durende een reeks van jaren een belem merende werking hebben ondervonden van verschillende factoren, wordt uitslui tend door het concurrerend vermogen be paald. Bovendien is bevordering van een grotere concentratie van belang met het oog op credietverschaffing en de onafhan kelijkheid der coöperaties. Hij verwerpt het plan der Duitse socialisten Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die thans Bonn bezoekt, heeft volgens een hoge functionaris aldaar, wiens naam en nationaliteit niet zijn onthuld, bij zijn besprekingen met West-Duitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de Verenigde Staten hun huidige hulp niet zullen voortzetten wanneer Europa vóór April geen grote vorderingen gemaakt heeft bij de integratie van zijn defensie. Dulles deelde kanselier Adenauer en de leider van de West-Duitse socialistische oppositie, Ollcnhauer, mede, dat de Verenigde Staten tegen de tijd van de volgende bijeenkomst van de Nato-raad (in de tweede helft van April) concrete resultaten wilden zien, anders zou het vrijwel onmogelijk zijn het Amerikaanse Congres ertoe te brengen gelden voor hulp goed te keuren, aldus deze zegsman. Hij zeide voorts dat Dulles de „ont steltenis van zijn regering" onder woorden had gebracht over het klaar blijkelijke instorten van het denkbeeld van een Europese integratie, dat reeds zover gevorderd was. Dulles verklaarde dat premier de Gasperi van Italië een groot voorstan der van de E.V.G. was, dat de Franse regering haar uiterste best deed om tot ratificatie van het verdrag te komen, Tweede Kamer over nieuwe begrafeniswet Klipfontein toch op rots Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klip- fontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hebben vastge steld dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots be vinden, aldus de correspondent. Weerbericht Vorst Verwachting van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Wisselende bewolking, met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Waterstanden 6 Febr.: Bergumerdam 36 (39). Leeu warden 37 (40), Nesserzijl 39 (41), Sneek 34 (34), Scharsterbrug 29 (31), Woudsend 35 (31). Gemiddeld 34.4 (34) Neerslag afgelopen etmaal: 3.4 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 6 Febr. 1.30-13.45 1.14-13.37 1.58-14.13 7 Febr. 2.05-14.25 1.49-14.15 2.33-14.53 8 Febr. 2.50-15.20 2.32-15.10 3.18-15.48 Zon en maan Zon op 8.11, onder 17.39 Maan op 2.29, onder 10.27 Zon op 8.09, onder 17.40 Maan op 3.46, onder 10.58 k._ De Tweede Kamer heeft haar voor lopig verslag uitgebracht over het ont werp voor eert nieuwe Begrafeniswet. Uit hetgeen de Heilige Schrift hier omtrent mededeelt, zulks in verband met de geschiedenis der kerk, moesten verschillende leden tot de conclusie komen, dat God in Zijn woord de lijk verbranding niet expressis verbis ver biedt. maar dat wel in de kerk van het Oude en het Nieuwe Testament de begrafenis die wijze van lijkbezorging is, welke God voor de mensen en in het bijzonder voor Zijn kinderen heeft beschikt. Daarom verwierpen deze verschil lende leden de heidense gewoonte der verbranding, welke een symbool is van een verwerping van de christelijke hoop, althans een van een zuiver aardse beschouwing van de dood. In het wettelijk sanctionneren van deze heidense practijk kunnen andere leden niet anders dan een teruggang naar het. heidendom zien. Het kan en het mag niet de strek king ener rechtsorde zijn de mensen te dwingen naar Gods wet hetzij die duidelijk geformuleerd is, hetzij die door afleiding te benaderen valt te leven. In de eerste plaats ver draagt geestelijk leven zich niet met dwang. Maar vervolgens zou dit be tekenen, dat de rechtsorde de vrij heid, welke, naar christelijke opvat ting. de overheid heeft te waarborgen, om hals brengt, en dit zou rechtstreeks voeren naar een zg. christelijke totali taire staat. Dit betekent, dat er voor mensen, die hun lijk wensen te doen verbranden, vrijheid daartoe moet be staan. aldus deze verschillende leden. Uit dien hoofde is in het huidige tijds gewricht een regeling gewenst, welke Voor een zacht prijsje" „Tulyar". het beroemde paard van de Aga Khan, is verkocht aan de Ierse nationale stoeterij voor 250.000 pond sterling, het hoogste bedrag, dat ooit voor een paard in Engeland werd be taald. „Tulyar" heeft voor zijn eigenaar 76.417 pond sterling gewonnen hetgeen 20.000 pond sterling meer is dan ooit door een paard op Britse banen werd verdiend. In het afgelopen jaar won „Tulyar" zeven races, waarbij de Derby en de St. Leger. de christelijke begrafenis als primair en normaai veronderstelt en welke de crematie vrijlaat, maar haar niet bevordert. In wezen verwierp een aantal van deze vele leden niet alleen elke dis criminatie van de crematie, doch stond het de gelijkstelling van het begraven en het verassen, ook naar wettelijke bepaling, voor. Vele weer andere leden achtten het juist, dat het wetsontwerp blijft uit gaan van de begraving als regel en van de crematie als uitzondering. Sommige weer andere leden meen den, dat dit ontwerp in principe vol komen aanvaardbaar is. het stelt het begraven als regel en laat de crematie toe. Friesland biedt aan, talloze evacué's te ontvangen Er is voorhands echter weinig kans op, dat ze komen Friesland zal wel geen evacué's ontvangen, zo vernemen wij van de provinciale evacuatie-commissaris. Deze zullen allen wel naar de be lendende provincies van de nood gebieden gezonden worden. Er zijn hier in Friesland overigens reeds zeer vele aanbiedingen gekomen. Hotels, inrichtingen en vacantiehuizen zijn reeds beschikbaar gesteld. De Commis saris der Koningin heeft de interde partementale commissie telegrafisch het aanbod gedaan om in Friesland grote aantallen evacué's tijdelijk of langdurig te ontvangen. Speciale aan- daaht zal verleend worden aan de kin deren, die hun ouders verloren hebben. Het spreekt vanzelf, dat in dit opzicht contact met de desbetreffende instan ties zal worden opgenomen. Botwhmik kampioen van Rusland De zesde partij van de tweekamp Bot- winnikTaimanov, welke werd afge broken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remise voor, waarmede Botwinnik accoord ging. Botwinnik kan zich daardoor wederom kampioen van Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3Va punt tegen 2Vz punt heeft gewonnen. Voor de zevende maal is Botwinnik kampioen van zijn land doch dat haar aanhangers in het par lement onzeker waren, en dat premier Churchill aanvankelijk meer voelde voor handhaving van nationale legers in Europa, hoewel minister Eden bereid was zo ver mogelijk te gaan, doch dat Churchill Woensdagavond bij het diner met Dulles toonde, dat hij zich achter het E.V.G.-verdrag voor de zes landen van West-Europa zou plaatsen. Dulles had voorts, aldus de zegsman, de socialistische leiders in West-Duits- land medegedeeld, dat de Amerikaanse regering niet dacht aan de mogelijkheid van een Duits nationaal leger binnen het Atlantisch pact. omdat zij niet het risico wilde lopen Frankrijk van zich te vervreemden. Een socialistisch plan *oor een soort bondgenootschap van vrije landen voor gemeenschappelijke beveiliging had Dulles „zwak onvoldoende" genoemd. Hij kon Ollenhauers opvatting, dat de hereniging van Duitsland zou worden gehinderd door toetreding van West- Duitsland tot de E.V.G. niet delen. De enige manier om Duitsland te herenigen was te tonen, dat de Sovjet-Unie de Russische zone van Duitsland niet meer kon gebruiken als een magneet om West-Duitsland buiten de Atlantische gemeenschap te houden, aldus had Dulles volgens de zegsman verklaard. Communisten in Beieren gearresteerd In de Beierse stad Penzberg is een aan tal communisten gearresteerd tijdens een opleidingscursus over revolutionnaire strijdmethoden, zo deelt het Beierse minis terie van binnenlandse zaken mede. Onder de gearresteerden bevindt zich dr. Paul Schreyer, voorzitter van de verboden Beierse vereniging voor Duits-Russische vriendschap. De politie heeft later medegedeeld, dat het aantal arrestanten twintig bedraagt. Te Frankfort is bij enkele communisten huiszoeking verricht. Daarbij zijn papieren in beslag genomen. De eerste berichten over Vcere waren zeer verontrustend. Uit deze luchtopname- blijkt echter, dat de schade in de stad zelf meevalt. Het plaatsje is bijna geheel door het water omgeven. Het platteland Wan oudsher waren het de boeren, v die in tijden van „krijgen en branden en moorden en schanden" het allereerst de dupe werden. Maar niet alleen de oorlog was hun erfvijand: het water was dat nog veel meer. De geschiedenis van ons land is zonder de terpen- en dijkbouw, zonder inpolde ringen, droogmakerijen, boezembema ling en waterschappen niet te denken. Het is de Friese, maar ook de Zeeuwse geschiedenis, die één lange aaneen schakeling vormt van frontgeveohten, van verlies- en winstposten, van water staatswetgeving, van calamiteiten niet te weinig. Men neme de kaart en elke plaatsnaam langs de kust spreekt zijn eigen harde en verbeten taal. Is het daarom een wonder, dat het Friese boerenhart in deze dagen diep bewogen wordt en dat de plattelander in het algemeen het beroep op zijn solidariteit en mededeelzaamheid ten volle blijkt verstaan te hebben? Wat de Zeeuwen en hun naaste huurlieden thans overkomen is. had ook ons deel kunnen zijn. Wie weten beter dan de bewoners van eenzame hofsteden en geïsoleerde woningen van de gehecht heid. neen. niet zozeer aan het eigen huis nog. maar aan het eigen stukje grond, aan de bodem die hun een be staan oplevert? Een stedeling begrijpt niet zo gemakkelijk de hardnekkig heid waarmede sommige in nood ver- ker enden elke evacuatie weigeren, evenmin als hij het straks wellicht zal begrijpen, wanneer de evacué's liever vandaag dan morgen naar hun negorij terugkeren om daar in een geïmpro viseerd hok hun opbouwwerk aan te vatten. Deze motieven en gevoelens zijn hi die de offervaardigheid ten platte- !"nde niet het minst zullen hebben ge stimuleerd. We denken er niet aan de steden in staat van beschuldiging te stellen, alsof zij minder goedgeefs zou den zijn; voor een afweging van mild heid is het de tijd niet en daarvoor ontbreken ook nog de meeste gegevens. Maar juist omdat het platteland en de boerenstand doorgaan voor behoud zuchtig, mocht het bovenstaande wel eens gezegd worden. Wie onzer lezers, die niet met trots en dankbaarheid de lange en verrassende lijsten van de collecte-opbrengsten in dorp en grie tenij gelezen heeft? En dat. terwijl ieder weet. dat van de boeren in het bijzonder nog een speciaal offer ge vraagd zal worden in de vorm van hooi, stro. vee en veevoeder? P. Tegenstelling ^ielbesmeurend, dat is het gedoe der communisten inzake de ramp en de hulpverlening.. Zó verblind en verbitterd zijn deze mensen, dat zij nauwelijks nog toegankelijk lijken voor de eenvoudig-tmenselijke, onpoli tieke gevoelens, die in één slag weer een héchte band om alle landgenoten gesmeed hebben. Bestrijding van hun actie en hun tactiek lijkt meer dan ooit hopeloos en overbodig; we kunnen alleen maar de wens uitspreken dat de goed willenden in deze kring nu de ogen toch wel open mogen gaan. Overigens is elke bestrijding van wat de c.p.n.-ers deze week durfden te presteren alleen maar tijdverspilling. Eén blik in hun blad. welks naam men niet meer wil neerschrijven, over tuigt van het radicale en beklagens waardige isolement, waarin zij zich zelf geplaatst hebben. Een isolement, dat het fanatisme versterkt en daar door toch een potentieel gevaar be tekent. Onrustverwekkend, dat zijn nu de vragen die thans van velerlei zijden gesteld worden en die om een open hartige beantwoording vragen. Nie mand verwacht, dat er geen fouten gemaakt worden, maar mochten er omissies ontdekt worden of verzuimen aangetoond, dan dient men de ver antwoordelijkheid in het openbaar vast te stellen. De geprikkelde gevoelig heid, die de onvermijdelijke begelei ding en nasleep van zulk een diep in grijpend gebeuren als deze natuur ramp blijkt te zijn, behoeft men niet al te ernstig te nemen, om toch een zo volledig mogelijke opheldering om trent bepaalde duisterheden te ver schaffen. Hartverheffend, dat is het intense medeleven van het buitenland, Men moet eens een Zweeds blad van deze week lezen, om onder de indeuk te komen van de hulpvaardigheid die daar betoond wordt. Dat West-Duitsland niet achterblijft, is meer dan toe spraken en artikelen geschikt om de in het verleden tussen onze buren en ons ontstane kloof te dempen. Dat het zelf zwaar getroffen Groot-Brit- tannië zijn gedachten ook voortdurend naa^ ons land laat uitgaan, is een ^'oor beeld van 'n gentlemans-houding. Waar de diepste roerselen van het hart ge raakt worden, verdwijnen grenzen, staketselen en barricaden, die door de menselijke hebberigheid en hebbe lijkheid steeds weer opgericht worden. P. Nationaal Rampenfonds Den Haag

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1