Tweede Kamer staakt haar werkzaamheden Film legt nationale ramp vast Evacuatie heeft een normaal verloop Help GIRO 9575 I Samenloop van orkaan en springtij oorzaak van nationale ramp NIEUWSBLAD VAN NOORD-OOST-FRIESLAND - Kollumer Courant vrijdag 6 februari 1953 Ministers moeten handen vrij hebben Op zeer stijlvolle wijze heeft de Regering haar belangrijke ver klaring over de ramp, die ons land heeft getroffen, afgelegd. In de Tweede Kamer was bijna het gehele Kabinet aanwezig, met uitzondering van de Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, die een vergadering heeft bijgewoond van de Kolen- en Staalgemeenschap te Luxem burg en die niet in staat was (door de onbegaanbare wegen) om op tijd zijn departement te bereiken. Televisie- en filmope rateurs deden in alle stilte hun werk om dit grootste en tragische moment te vereeuwigen. Niet minder dan 86 leden hadden nog kans gezien om naar het Binnen hof te komen. Men miste alleen de afgevaardigden uit de nood- gebieden, zoals o.a. baron v. d. Feltz, die in Middelburg woon achtig is en de burgemeester van Den Briel, de heer Van Sleen. Onder doodse stilte werden in de Tweede Kamer de redevoerin gen van voorz. Kortenhorst en Minister-President Drees aange hoord. Diepe indruk heeft dit ontzaggelijk gebeuren op onze Parlementsleden gemaakt. De verslagenheid was groot. Het meest bleek dit wel uit het voor stel van dr. Kortenhorst om geen debat te houden. Dit zou niet passen, daar iedereen er van overtuigd is, dat de Regering doet wat zij kan om de nood te leni gen. Alleen de communisten ver zetten zich daartegen en zij haalden zich daardoor de grote ergernis van de andere afgevaar digden op de hals. De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat men de ministers en het ambtelijk appa raat niet aan de Kamer mag bin den. Beide moeten de gelegen heid hebben om zich volledig aan de hulpverlening te wijden. De lange agenda, die op spoedige af_ handeling wacht, moest zwich ten, zoals alles moet zwichten, voor de nationale ramp. Dinsdag 10 Februari zal de Kamer weer bijeen komen. Waarschijnlijk zal dr. Drees dan in de gelegenheid zijn nadere mededelingen te doen. De toestand was Dinsdag 3-lj nog te onoverzichtelijk om een debat te kunnen voeren. Noch de Regering, noch de Ka merleden hebben een juist over zicht van de ramp. Verscheidene Kamerleden zijn daarom in klei ne groepjes naar de bedreigde gebieden vertrokken. De Regering verleent daartoe alle medewer king. maar stelt zich terecht op het standpunt, dat het reddings werk daardoor in geen enkel op zicht mag worden belemmerd. Eerste Kamer aan het werk Ging de Tweede Kamer dus nog een week op reces, in de Se naat toog men onmiddellijk aan de arbeid. Daar werd dezelfde Regeringsverklaring voorgelezen door de vice-premier, prof. Beel. De debatten over de dividend stop (een jaar verlengd) en de begroting van Oorlog en Marine vermochten echter niemand te interesseren Er zijn persorganen geweest, die zich hebben afge vraagd waarom ook niet de Eer ste Kamer haar werkzaamheden heeft stopgezet. En zij vragen zich af of het verantwoord is om de minister van Oorlog en Mari ne. alsmede de twee staatssecre tarissen in deze drukke, bijzon dere tijd in beslag te nemen. Wij geloven niet, dat de Eerste Kamer verstandig heeft gedaan door te vergaderen. Is iedereen er niet van overtuigd, dat de mi nister van Oorlog op zijn depar tement thuishoort, nu een groot deel van zijn leger werkt in de geteisterde gebieden? Voorzitter Jonkman heeft ech ter aan de betrokken ministers gevraagd of zij in de Eerste Ka mer wilden komen of niet. Zij allen, de bewindslieden v. d. Kieft. De Bruyn en Staf, stelden er prijs op de aanhangige ont werpen zo sDoedig mogelijk af te doen. De Eerste Kamer heeft echter in een zeer vlot tempo vergaderd, zodat de afwerking van de agenda in twee dagen was geschied. löcLtlrag met het ooodgebied Route naar hef- noodqeöiedK*rnsfeftla^ 'fs f I uir de lucht- ö/y Rotterdam BtLGIE MILITAIREN WILLEN EXTRA VERGOEDING AAN RAMPEN FONDS GEVEN De afdeling genie van de SROG te Soesterberg heeft voorgesteld, dat de militairen werkzaam in het rampgebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag afstaan aan het Rampenfonds. De militairen krijgen per dag ook een pakje sigaretten extra. Het is hard de camera te richten op kapotgeslagen mensen Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profilti de natio nale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zijn oneindige droefheid voor het nageslacht bewaard blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het kantoor in Haarlem over stroomd met telegrammen, waar in filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend re portagefilms van de geteisterde gebieden vragen. Sinds Maan dagmorgen worden die films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderd duizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste 7 minuten duren de film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon- Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wordt in de bioscopen gecollecteerd. Nie mand laat de bus passeren zon der iets te offeren. Woensdag draaide reeds de tweede aflevering der reportage, waarin de eerste luchtopnamen voorkomen. Men ziet er o.a. op namen in van het zwaar getrof fen Halsteren, van Papendrecht, van 's Gravendeel en van Zeeuws Vlaanderen. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de reddingboot af te staan, ter wijl alle andere familieleden wui vend op de paar vierkante meter droge grond op hun hoeve ach terblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt weggesleept, omdat het in het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandagmorgen werd gebracht, is de eerste reportage van 7 mi nuten samengesteld. Op hoog spanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede afdrukken worden vervaardigd. Die afdruk ken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch bo vendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambassades en ge zantschappen. Drie dagen na hun vertrek, zijn de eerste reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis. „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je came ra te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: het buitenland moet dit ook we ten. Er moet hulp komen". „Ik heb roeibootjes aan zien leggen, waarin ook honden waren meegenomen. Die beesten spron gen er uit, schudden het water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemmen naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan herhaalde zich hetzelfde spelle tje." De heer Buis is Woensdag om half elf van het vliegveld Soes terberg opgestegen in de Dakota, die Prins Bernhard zelf bestuur de. Naast de Prins nam maioor- vlieger Gerben Sonderman plaats. „De Prins heeft heel Zeeland overgevlogen", vertelde Buis. „Hij was zichtbaar getroffen en zeide zich dit niet te hebben kunnen voorstellen. (Advertentie) naar Noord-Brabant zijn afge voerd. waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschil lende plaatsen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit <5oeree en Overflakkee gaan zoveel mo gelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noor den. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getrof fenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de hiervoor genoemde zwaar getrof fen eilanden is er een grotere ge organiseerde afvoer. Hoewel nog geen cijfers be schikbaar zijn van het aantal ge- evacueerden en de verspreiding over het land. kan gezegd wor den. dat naar schatting dit aan tal de 50.000 niet zal overschrij den. Men moet bij de evacuatie on derscheid maken tussen de eva cuatie in de omgeving en die op verre afstand. In het algemeen worden de ge- evacueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden met uit zondering van Schouwen-Duive- land en de Zuid-Hollandse eilanden met uitzondering van Goeree of Over-Flakkee zo veel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde om geving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëva cueerden ondergebracht. Zij zijn over vele plaatsen verspreid en niet altijd in grotere concentra ties ondergebracht. Het is uiter aard niet, mogelijk daarover reeds thans een volledig overzicht te geven. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflakkee. Schouwen en Duive- land. betreft grotendeels een ge organiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet DE UITGAVE „WATERSNOOD 1953" Het ligt in de bedoeling van de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhan dels haar uitgave „Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album te maken. Dit nationaal karakter wordt verhoogd door het feit, dat H. M. de Koningin de toezegging heeft gedaan een voorwoord irf het boek te zullen schrijven. Als titel van de uit gave heeft de vereniging gekozen „De ramp". Zij is voornemens een uitgave te doen verschijnen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuid-Afrikaanse uit gave. Zoals bekend zijn de baten van het boek bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. HULP DOOR DE LUCHT. Tussen Woensdrecht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde Luchtbrug in werking. Voortdurend vliegen toestellen van allerlei soort en van vele nationaliteiten van- iaar naar de over stroomde gebieden in Zeeland en Z-Holland. Zijn de grote toestellen belast met het af werpen van materialen levensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle nlaatsen waar directe hulp nodig is, deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkenningsvluchten, de hef schroef - vliegtuigen zijn uiter mate belangrijk. Luchtopname, gemaakt boven Zierikzee op het moment, dat een hef- schroefvliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemarkeerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookbom (witte vlek). (Luchtopname ANP-foto). DE AMERIKAANSE HULP IN NEDERLAND Op het ogenblik nemen 68 Amerikaanse ducks (amphibie- voertuigen) en 16 hefschroef- vliegtuigen deel aan de reddings werkzaamheden in Nederland. Ook werken ongeveer 2500 Amerikaanse militairen in het getroffen gebied. aldus heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Europa Donderdag bekendgemaakt. Voorts werken 31 groepen voor het zuiveren van drinkwater en eenheden van de Amerikaanse genie in het rampgebied. In Duitsland worden nog drie compagnieën amnhïbie-voertui- gen gereed gehouden met geza menlijk ongeveer 100 ducks en acht hefschroefvliegtuigen. -o- De burgemeester van de gemeenten Dirksland, Melissant pn Herkingen heeft medegedeeld, dat bil de huidige weersomstan digheden geen direct gevaar bestaat voor verdere dijkdoorbra ken. Met het nrovisorisch.e her stel van de dijken is reeds een aanvang gemaakt. Van onze weerkundige medewerker Wel zwaardere stormen geregistreerd De ramp, die ons land tijdens het weekeinde van de vorige week heeft getroffen, willen wij in dit artikel eens uit weerkundig oogpunt bezien. In de eerste plaats zouden wij dan tot de con clusie willen komen, dat het niet alleen de orkaan is geweest, die voor deze ramp aansprakelijk is. Er zijn vroeger, en ook in de laatste jaren, nog wel enkele zwaardere stormen over ons land getrokken. Zolang het K.N.M.I. te De Bilt bestaat en ook de wind snelheden registreert, zijn bijvoorbeeld de stormen van 7 April '43 en van 1 Maart 1949 (wij kunnen hier beter van orkaan spreken) even zwaar en hier en daar zélfs zwaarder geweest. Er werd bij deze stormen in het land en langs de kust, evenals op zee, schade aangericht, maar tot catastrophale overstromingen kwam 't niet. Een van de oorzaken van de ramp ligt dan ook bij het samen vallen van een springvloed met een orkaan, die geruime tijd aanhield en lange tijd loodrecht op onze kusten stond. WAT IS EEN SPRINGVLOED? Wij kennen langs onze kust en ook langs de binnenwateren van Zuid-Holland en Zeeland, die direct met de Noordzee in ver binding staan, de eeuwige beweging van het water, xoélke wij als eb en vloed kennen. Deze getij den moeten xoij in de eerste plaats toeschrijven aan de aan trekkingskracht van de maan op de waterdeeltjes der zee. Ook de zon oefent lant.ekkingslcracht uit. Het gevolg is extra hoog getij, wanneer het getij van zon en maan samenvallen, hetgeen gebeurt omstreek- nieuwe en volle maan. Wij noemen dit SPRINGTIJ. Het water kan dan een aan merkelijk hogere stand bereiken dan bij een normale vloed. Vrijdagnacht was het volle maan en juist met het springtij bereikte ongelukkigerwijze ook de orkaan zijn hoogtepunt. Vol gens het K.N.M.I. woei er langs onze kust vele uren aaneen een zware storm met windsnelheden van ruim 120 km per uur. Om half zes Zaterdagavond voorzag het K.N.M.I. reeds gevaar en waarschuwde de groepen Rotterdam, Willemsstad en Bergen op Zoom voor gevaarlijk hoog water, welk bericht tijdig is gegeven, al zal toen niemand nog hebben gedroomd van de ramp, welke ons op dat tijdstip al boven het hoofd hing. De grootste windstoot zou, zoals het K.N.MJ. uit voorlopige berichten kon mededelen, zijn waargenomen op het vliegveld Leeuwarden. Deze bedroeg 144 km per uur, in de nanacht van Zaterdag op Zondag gemeten. Een bijzonderheid is ook nog de sneeuwval, die in Zuid-Lim burg plaats had. De »neeuw lag daar Zondagmorgen 3 cm dik. In Vlissingen was tot Zondagmorgen slechts 3 mm regen gevallen, tegen 23 in Twenthe. In het oosten en noordoosten van ons land was de storm minder hevig. De gehele Zondag bleef er een stormachtige wind waaien, maar de wind ruimde verder naar het noorden, waardoor de druk op het getroffen gebied iets minder werd. Ook Maandag was het echter nog onstuimig en guur, bij langzaam afnemende wind. Tenslotte nog enkele offL.ële bijzonderheden over het weer in de Januarimaand, waarover wij dit keer kort willen zijn. De gemiddelde etmaal-temperatuur bedroeg te De Bilt 1.3 tegen normaal 2.0 gr. C. 14 dagen waren aan de koude en 17 aan de droge kant van normaal gelegen. Er kwamen 18 vorstdagen voor tegen normaal 15. Het aantal uren zonneschijn was opmer kelijk klein en in deze eeuw in Januari slechts eenmaal overtrof fen, n.l. in Januari 1902 (De Bilt) met 20 uren, dit keer werden er 25 uren zon geregistreerd. In De Bilt kwamen 20 zonloze da gen voor tegen normaal 14. De maand was zeer somber met veel mistdagen. In het gehele land viel weinig neerslag. Normaal valt er 55 65 mm. In Den Helder werd 21, Groningen 18, De Bilt 24, Vlis singen 26 en Maastricht 22 mm geniete... Het einde van de maand begon de noodklok te luiden, toen in de avonduren reeds op ver schillende plaatsen alarm werd gemaakt. Deze laatste dag was ook de enige onstuimige stormdag van de overigens zo rustige, zonne- schijnarme en droge wintermaand Januari. - (Nadruk Verboden) j, h. P,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2