1 Een autotocht door het zwaar geteisterde Zuid-Beveland rHelp— GIRO 9575 Drie millioen mensen verkeerden Zondag in gevaar Extra-verlof voor militairen uit getroffen gebieden TaesfieaaU van fains Bunkoed vaac de. eadia Stopzetting inzameling kleding stukken en gebruikt meubilair NIEUWSBLAD VAN NOORD-OOST-FRIESLAND - Kollumer Courant VRIJDAG R FET5PTTAT?T 1053 Het is ondoenlijk het zware leed te beschrijven Wij zijn Woensdag per auto van Brabant uit Zeeland binnengeko men, maar wie verwacht dat nu weer de normale overland verbin ding met deze provincie tot stand is gekomen, vergist zich toch ter dege, want op het moment dat wij dit schrijven bestaat de ver- binding al niet meer. Het is overi- gens ook geen ritje om iemand aan te bevelen: een aantal kilo meters na Woensdrecht duikt de grote weg het water in en bij laag water kan men dan via een om weg, langs de berm van dijkjes voorwaarts kruipen onder een hoek van een graad of dertig. Achter Kruiningen kan men dan weer op de grote weg rijden, die verder naar Vlissingen goed be rijdbaar is, met uitzondering van een deel over de dam tussen Zuid- Beveland en Walcheren, waar het weer „dijkjeswerk" wordt. Toen wij in de namiddag de zelfde weg terug wilden, stond er op een zijweg bij Kruiningen een brandweerman, die ons beslist terugwees en ons zond naar de burgemeester van Yerseke als wij toch beslist door wilden. Met gro te moeite kan men bij deze be stuurder van Yerseke belet krij gen. En terecht, want hij heeft in deze dagen meer te verwerken gekregen dan waarschijnlijk in z'n gehele burgemeestersloopbaan. Honderden passeren dagelijks zijn bureau, slachtoffers van Schou wen—Duiveland, die hier zo snel mogelijk doorgevoer moeten wor den en als het kan van de meest noodzakelijke kledingstukken moe ten worden voorzien. Een stevige matroos staat voor zijn kamer, waar de hele dag druk wordt ge confereerd. „Terug over Rilland Bath?" zeide de burgemeester, „bestaat niet "n bovendien geef ik alleen mijn toestemming voor wagens met puin, welke daar nodig zijn voor het herstel. „Maar wij zijn er vanmorgen doorgekomen," zei den wij. „Dan heeft u geluk ge had, -dat het net het laagste tij was; nu staat er minstens al weer een meter water. Als u beslist terug wilt, kunt u via Vlissingen, Breskens en Antwerpen." ï^at hebben wij gedaan, zonder paspoort of andere officiële papie ren. De Belgische en Nederlandse douanen weten het al: van Zee land af mag vrijwel ieder er door en ook bij het binnenkomen in Nederland worden vrijwel geen moeilijkheden in de weg gelegd, mits men kan aantonen dat men inderdaad uit Zeeland komt. Honderden lifters staan weer bij Vlissingen en bij Breskens en zelfs troffen wij er een paar bij de Antwerpse tunnel. Het zijn voor een groot deel vrijwilligers uit de rest van het land, die aan de dijken hebben gewerkt en na een paar dagen worden afgelost. Soms- is er dan geen transport terug en gaan zij op eigen houtje liften. Plet is niet doenlijk, het leed te beschrijven wat men in Zeeland ziet en men wil het de mensen ook niet vragen. „Wat moet ik aan een man vra gen, die zij vrouw en twee kinde ren voor zijn ogen heeft zien ver drinken?" zegt mijn collega en daarmede is de journalistieke on macht er over te schrijven aange toond. Men kan nu eenmaal de ellende, die menselijke wezens t'/ordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemi dan uw toevlucht tot Togal. Hel middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en naag. Bij apoth. en drog. 0.95 (Advertentie) hier hebben doorgemaakt, niet beschrijven. En men kan er na twee dagen niet meer over praten, laat staan over schrijven. Elke zin wordt een wrang aftreksel van de werkelijkheid en moet de overlevenden als een aantal niets zeggende woorden voorkomen. De burgemeester van Rilland Bath Het is thans officieel vastge steld, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met 'n auto bus, waarmee hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig moest keren, stapte hij uit en lichtte hij bij. Op dat moment kwam een vloed van water en het was hem onmogelijk de bus nog te bereiken. De chauffeur moest op het dak van zijn voertuig klimmen en kon later worden gered. Op dezelfde plaats werd, een waterbouwkundig opzichter, die op zijn motorfiets reed, door het water meegesleurd. De heer J. M. Kakebeek, de dijk graaf van de Frederikapolder bij Krabbendijke, verzocht ons een woord van bijzondere hulde neer te schrijven voor de commando's uit Roosendaal, die met taaie ver betenheid de dijken hebben verbe terd en stand hielden als anderen al wegliepen. Aan hun werk is het grotendeels te danken, dat deze polder droog bleef. AVRO-LEDEN ZENDEN TELEGRAM AAN MINISTER Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft het onderstaande telegram verzonden aan de minister van O., K. en W., onder wie de radio ressor teert: „Het landelijk Comité van Actie van de AVRO-leden heeft met verontwaardiging kennis geno men van de weigering door de voorzitter van de AVRO om de berichtgeving betreffende de noodgebieden op bepaalde voor waarden te coördineren met de andere omroepverenigingen. Het verzoekt uwe excellentie met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weige ring in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belang rijke taak, die de radio heeft ter leniging van de ncjod en ter ver zachting van het leed". NIET DOOR HET WATER MAAR DOOR VLIEGTUIG Tijdens de door Engelse heli copters uitgevoerde werkzaamhe den tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hef- schroefvliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplet tendheid achteruit op de staart- schroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood. HULP VOOR EMIGRANTEN UIT DE NOODGEBIEDEN De Canadese regering heelt zich bereid verklaard aan alle emigranten uit de moodgebieden een crediet te verstrekken voor de overtocht naar Canada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in (Canada gebruikelijk is, in twee jaren te worden terugbe taald. Het ligt in de bedoeling 'n langere termijn voor terugbeta ling vast te stellen. -0- De stormschade aan ge meentelijke eigendommen te Zand'voort wordt geraamd op 150.000, die aan particuliere eigendommen op bijna 130.000. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP l de speciaal samengestelde 1 Een vloed zoals zelden voorkomt Na de vlucht, welke door een veertigtal diplomaten boven de getroffen gebieden in een DC 6 van de KLM werd gemaakt, heeft Dr. Ir. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat de am bassadeurs, gezanten en verte genwoordigers van de diploma tieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van de dezer dagen genomen luchtfoto's. Nog gevaar Hij deelde tijdens die uiteen zetting en de vragen, die daarna werden gesteld en beantwoord mede, dat het gevaar nog lang niet over is. Hij verwachtte nog meer gevaar. (Inderdaad zijn sedertdien nog meer dijken door gebroken). Dat betekent, dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en de materiële verliezen nog groter zullen worden. Op dit ogenblik richt zich alles op de bedding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kun- De Chef Marine Staf, de Chef Generale Staf en de Chef Lucht macht Staf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger- en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkom stig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft ge troffen. De genoemde autoriteiten zou den niets liever doen, dan deze militairen met verlof te zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen ai in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer onge wenst zou zijn militairen met ver lof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autoriteiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet verantwoord, thans aan militair personeel verlof te ver lenen. Zodra echter de toestand is ge stabiliseerd en er tekening' is ge komen in de evacuatie en de regi stratie al aan al het militair per soneel in werkelijke dienst bfj zee-, land- en luchtmacht, afkom stig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitenge woon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hier voor nadere regelen worden vast gesteld. VERSTERKING VAN DE RIJKSPOLITIE IN HET RAMPGEBIED De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overi ge gereed staan om naar behoef te te worden ingezet. PENNING WATERSNOOD 1953 De vereniging voor penning- k'; w. ueeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen ver krijgbaar gesteld en de netto-op- brmgst zal ter beschikking van den gesteld. Prof. L. O. Wencke bach is bereid gevonden het ont werp hiervoor te maken. De voorzitter van het Natio naal Rampenfonds, Z. li. H. Prins Bernliard, heeft gisteravond via heide Hilversumse zenders een toespraak gehouden tot het Ne derlandse volk. De tekst van deze rede luidt aldus: Landgenoten, Het is vanavond als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds dat ik het woord tot u zal rich ten. In het Nationaal Rampenfonds werken sameti: de vereniging het Nederlandse Rode Kruis", de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", het Nederlands Rooms Katholiek Huisvestingscomité, de Algemene Verenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland-, en ten slotte in adviserende vorm: het ministerie van Binnenlandse Za ken en het ministerie van Maat schappelijk werk. Dit zijn dus overkoepelende or ganisaties, waarvan in deze da gen verwacht mag worden, dat ze gezamenlijk de hulp en steun kunnen opbrengen, die de door de overstromingsramp geteister de gebieden van ons land zonder een uur te verliezen voortdurend zo dringend nodig heeft. ERGER DAN IEDERE VOORSTELLING Evenals Hare Majesteit de Ko ningin en Prinses Wilhelmina, heb ik me gisteren en vandaag persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid- Holland, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Waddeneilanden bege ven. Ik moet u zeggen, dat de wer kelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te be houden is, geholpen door mili taire collega's; maar ti moet nog veel meer hulp komen, dat heb ik kunnen constateren. Onze gedachten zijn voortdu rend bij hen, die in deze ramp spoedige dagen het leven hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Reeds f 11672000,- opgebracht Het welhaast onmogelijke ivordt geëist van al die eigen schappen van hoofd en hart, waardoor in een noodtoestand chs deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft dan ook ter stond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overge maakt aan het Nederlandse Ro de Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteis- teide gebieden. Er is afgezien van het vaststel len van een nationale inzame lingsdag ten bate van het Natio naal Rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds collectes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn georganiseerd. Er wordt daarom de voorkeur gegeven om aai., het goedgcleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inza meling. GROTE EENSGEZINDHEID Sommige gemeenten hebben reeds bekend gemaakt, dat zij zuster gemeenten uit de betroffen gebieden ivillen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoe zeer 't bestuur van het Nationaal Ram penfonds dit een bijzonder sym- vuf.'.ickr. g sta acht. moet hel er toch op lojzeu, dat net wellicht aanbeveling verdient een derge lijke adoptie nog even uit te stel len tot de tijd dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenko mende berichten vol ellende is et een lichtpunt. De minister president heeft er in zijn rege ringsverklaring reeds op gewezen de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmo gelijk is. geeft men alom reeds mei milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkan toor van het Nationaal Rampen fonds geioerkt om de waarlijk ovei stelpende stroom van gaven te verwerken. Was er Maandag avond reeds 2 millioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim 3 millioen en gisteren meer dan 7 millioen gulden; thans kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk geboekt was voor een bedrag van 11.672.000. Dit met uitzondering van de toe gezegde bedragen die nog niet binnengekomen zijn. NOG MAAR KLEIN ONDERDEEL Dankbaar zijn we voor deze bij dragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duide lijk blijkt, -dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om. offerbereidheid in tijden van rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het water. Ook zijn we buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen die ons uil de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van 11.672.000.000, welke op het ogenblik tot onze beschikking staat is natuurlijk een respecta bél bedrag, wat spreekt. Toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren, dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, ivat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen, het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van dui zenden landgenoten moedoor ons allen mee worden geaiagen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op U. nen worden gemaakt met het herstel van de dijken. Aan de hand van de verken ningsvluchten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijkdoorbraken zijn, welke het allereerst zullen moeten worden aangepakt en op welke wijze men het meest doeltreffend aan het herstel zal kunnen beginnen. Dan kan ook worden gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik gemaakt, die uit vele landen werd aangeboden en waarvoor men in ons land zeer dankbaar is. De heer van Veen merkte op dat, wanneer de springvloed 14 dagen later zou zijn gekomen, verband hij herinnerde aan de hiervoor genoemde plannen. Op een vraag van de gezant van Ierland deelde hij mee. dat naar schatting 160.000 ha zijn overstroomd. Zijn de ri;ikr- gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toegebracht, zo luidde een ande re vraag. De heer van Veen ant woordde dit ontkennend. Vrij wel alle dijken zijn door het wa ter overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij noemde de storm van Za terdagnacht een zeer lange storm, welke men in drie fazes kan ver delen: een hoge. een hogere en een iets lagere. Driehonderdduizend hebben alles verloren Men -kan zeggen, dat 300.000 inwoners alles hebben verloren. Een millioen mensen is in nood. Hij hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn, Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zun. Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmid- dellij k na de oorlog, omdat men het water nog hoger zou zijn ge- thans weer beter geoutilleerd ls weest. en veel hulp kan verwachten. In zijn toelichting zei de heer Hoe het met de landbouwgron- van Veen, dat men het over- den zal zijn, kan thans nog niet stroomde gebied moet zien als worden gezegd. Veel hangt er van een kunstmatig gebied, dat door af, of er veel vers water in de de aanleg der dijken werd ge- I gebieden is Dat kan de verzilting wonnen. Men verwachtte vroeger, j tegenhouden, in vroegere jaren dat iets dergelijks als thans het j waren er zeven jaren nodig wil- geval is, maar eens in misschien de men het zout eruit hebben. 500 jaar zou kunnen voorkomen j Thans gaat dat met de hulpmid- en later dat een dergelijke vloed delen vlugger, maar eens in de 350 jaar moge- I Als dit alles zou zijn samenge- lijk zou zijn. Het water kwam gaan met de vloed van de Rijn, thans echter hoger dan ooit te- ^an zou het hopeloos voor het voren. Men zal dus meer moeten hart van Holland zijn géweest. rï°Te_n- Maar ongetwijfeld zullen wij het Hij gewaagde van de plannen, land terugwinnen, zo antwoordde die er voor deze ramp beston- hij op de* vragen van ambassa- den tot een grote afdijking. Wil deurs en gezanten. Het kleine men het water eruit houden, d^n land zal zich weer groot tonen, zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzon dering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Groot gevaar bezworen Als de dijk ten Westen van Rotterdapi. de Schielandse hoge zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger af metingen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht ge werkt om het gat te dichten. Al les werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerk gebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het I no°d- begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn over stroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het od duin- j zand ligt. Dat zou betekent heb- schade aan opstallen en inboe- ben, dat drie millioen mensen dels door overstroming tengevol. gevaar zouden hebben gelopen, ge van dijkdoorbraak vernemen in dit dicht bev lkte gebien van wij, dat verschillende grote ons land. Men is er echter in ge slaagd de dijk Zondag nog te redden. Hij maakte het de buitenlan ders duidelijk, dat het niet mo gelijk is overal de dijken te ver hogen en te versterken. Van ouds volle voor haar rekening nemen, zijn vele steden op de dijken ge- Deze „uitgebreide gevaren"-polis- bouwd. Zo kan men onmogelijk sen zijn ook in streken die thans Dordrecht geheel gaan verwijde- door de ramp zijn getroffen, in ren. Men moet het dus in een j grote getale zonder enige beper- andere richting zoeken, in welk I king afgegeven. EEN HALF JAAR GEVANGENISSTRAF De politierechter te Rotterdam heeft Woensdagmiddag een 26- jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden zonder af trek wegens diefstal van drie jas sen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoyhal uit goederen, be stemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebieden. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er werd een wetsartikel toege past, dat normaal niet veel onder de aandacht komt, n.l. een artikel betreffende diefstal bij waters- VERZEKERING VAN GEHELE SCHADE WAS MOGELIJK Omtrent de verzekering van maatschappijen in haar „uitge breide gevaren"-polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaron der ook schade door dijkdoor braak en overstromingen, ten Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Hoode Kruis de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft «ui len brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogen blik het aantal ontvangen gedragen kleding stukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eer ste behoefte ruimschoots kan worden voor zien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van dat gene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe inge zameld is, zal uiteraard nog gaarne door de inten dance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig bed- degoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen wor den naar de intendance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Ben Haag. Het Roode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme Jank '.e uilen voor d? opofferingsgezindheid van b-- Nederlandse volk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1