Nare dagen Eric's Rijk in Gevaar DOUANE Nieuw plan inzake rusthuis Joure krijgt riolering „Ballet der Lage Landen in Heerenveen Ernstige verdeeldheid over winkelsluiting Heerenveen Vrijdag 6 Februari 1953 FRIESE KOERIER 5 Haskerland adopteert getroffen gemeente De raad van Haskerland keur de in de Donderdagmiddag ge houden raadsvergadering 't voor stel van B. en W. goed om tot gedeeltelijke uitvoering van het rioleringsplan voor Joure over te gaan. Voorts nam de raad het besluit een tijdens de vergadering ingediend voorstel tot de bouw van een rusthuis Donderdag a.s. te behandelen. De raad ging accoord met het voor stel om de gemeente Fynaart en Hei ningen te adopteren. De burgemeester van deze door de watersnood getroffen gemeente is de heer Ter Haar, de voor malige burgemeester van Haskerland. Riolering Bij de behandeling van het voorstel tot gedeeltelijke uitvoering van het rioleringsplan merkte de heer Kemme op, dat de toestanden in Joure Middel eeuws zijn. Hij achtte verbetering dan ook dringend gewenst. De kosten zijn weliswaar hoog, namelijk f 700.000, doch de kans bestaat, dat het Rijk een royale bijdrage levert. Spreker meende, dat een vergoeding van f 5 tot f 20 per woning geen bezwaar zal zijn. De heer Bangma wees voorts op de zeer slechte woningtoestanden te Joure. Er zijn gevallen waar soms vier gezin nen gebruik moeten maken van een privaat. Hier moet verandering komen, aldus deze spreker. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De raad sprak de wens uit, dat spoedig met de uitvoe ring wordt begonnen. Rusthuis Tijdens de vergadering dienden B. en W. een voorstel in tot de bouw van een- rusthuis voor vijftig personen te Joure. Men stelde voor dit tehuis te laten be heren door een bestuur, dat wordt ge kozen door de raad uit een voordracht Ziekenfonds ANOZ Heerenveeu HEERENVEEN. Het ANOZ hield in hotel Vernimmen een kieskring ver gadering. De voorzitter, de heer J. Ak kerman. besprak de achtergronden van de premieverlaging rond Nieuwjaar. Hij deelde voorts mee, dat ongeveer 80" o van het spoorwegpersoneel in het land onder de verplichte verzekering is gebracht en zich heeft aangesloten bij de onderlinge fondsen. De voorzitter klaagde over te weinig belangstelling bij de vakbondsleden voor het lidmaatschap van hun zie kenfonds. De heer R. Drost uitte zijn teleur stelling over het feit, dat zelfs verkies bare ledenraadsleden niet ter verga dering verschijnen. Als nieuwe leden van de Ledenraad zijn gekozen de heren S. Brouwer, E. Ettema en J. Duursma te Heerenveen. De heer G. Fabriek besprak verschil lende zaken, het Fonds betreffende. Door een combinatieregeling worden jaarlijks grote bedragen op het zieken- vervoer bespaard. Ook het vervallen van de uilkering voor kleine hulpmid delen zoals brillen e.d. is besproken, alsmede de ingevoerde wijziging van het incassostelsel. Verder wijdde hij aandacht aan de schooltandverzorging in de gemeente Heerenveen, de overgang van het spoorwegpersoneel uit hun bedrijfs fonds naar de algemene ziekenfondsen en de honoreringsregeling voor artsen voor hulp aan degenen, die sinds 1 Jan. 1951 onder de verplichte verzekering zijn gebracht. Spreker attendeerde voorts op de uitbreiding van het regle ment van het Aanvullingsfonds inza ke kinderuitzending. Ten slotte besprak hij de relatie tussen de onderlinge fondsen en de voormalige Maatschap pijfondsen in de loop der jaren en op het ogenblik. De heer Fabriek deelde mee, dat het ANOZ plannen uitwerkt om een zo groot mogelijk bedrag beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampen fonds. Dit bedrag zal waarschijnlijk tot minsten f 50.000 kunnen worden opgevoerd, omdat uit de reserves kan worden geput. Op het gesprokene volgde een uit gebreide discussie. van de kerkeraden. In dit bestuur zou den zitting moeten hebben drie leden van de Ned. Herv. Kerk, twee van de Gereformeerde, een van de Doopsge zinde, een van de Katholieke Kerk, een van Maatschappelijk Hulpbetoon en een uit de raad. De directrice en perso neel zouden moeten worden benoemd door de raad op voordracht van het bestuur. Op verzoek van de heer Hooghiem- stra hield men dit voorstel aan tot de op Donderdag a.s. te houden vergade ring. De raad nam nog het besluit trot toirs aan te laten leggen vanaf de openbare lagere school tot aan de weg naar Zuidbroek. Met de aanleg van de riolering worden de kosten daarvan geraamd op f 7.000. Geen kermis op Zondag Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Nederlandse' Ver eniging van Kermisvakgenoten om de Jóuster kermis weer op Zondag te stel len. B. en W. stelden voor op dit ver zoek afwijzend te beschikken. De heer A. J. Waterlander (v.v.d.) verzocht dit punt in stemming te bren gen. Met 14 stemmen tegen 1, die van de heer Waterlander, ging de raad ac eoord met het voorstel van B. en W. Tot onderwijzer aan de openbare U.L.O. te Joure benoemde de raad de heer M. Huisman, hoofd der openbare lagere school te Gudehaske. i BEDRIJFSONGEVAL STEENWIJKERWOLD. De boterma- ker B. Trinks uit Willemsoord, werk zaam op de zuivelfabriek „Lïjempf" te Tuk, is in een roomtank gevallen en kreeg ernstige verwondingen. Hij is naar het ziekenhuis te Meppel ver voerd. Na behandeld te zijn kon hij naar zijn woning worden gebracht. DAM- EN TAFELTENNIS- COMPETITIE POSTHUIS-INSTUIF HEERENVEEN. Een jaar werkt nu de „Instuif" in het Posthuis tc Heeren veen. Iedere Zaterdagavond komen daar jonge mensen uit verschillende milieus en richtingen bijeen en bren gen de tijd er gezellig door met spel; zang en spelletjes. Vooral in de win termaanden was het bezoek uitstekend. Gemiddeld 60 a 70 jongelui. Nu een vaste kern is gevormd zal begonnen worden met een dam- en ta- feltenniscompetitie. Voor het eerst aan staande Zaterdagavond. Men hoopt dat de binding van de bezoekers aan de „Instuif" er nog sterker door zal wor den. TE WEINIG GEZINSVERZORGSTERS MANTGUM. De jonge Stichting voor Gezinsverzorging in Baarderadeel is er, ondanks ernstige pogingen, niet in ge slaagd een gezinsverzorgster aan te stellen. Er zal nu worden nagegaan of er meisjes in Baarderadeel zijn, die een opleiding voor gezinsverzorgster willen olgen. zo mogelijk op kosten van de px-ovincie en de Stichting. Op die ma nier hoopt men door de toekomst de moeilijkheden op te lossen. (Advertentie) De Posthuiszaal was gisteravond niet geheel gevuld, toen voorzitter Woudstra van de afd. Heerenveen, Alg. Ned. Me- taalbedrijfsbond de aanwezigen en uit voerenden het welkom toeriep. Het hoofdbestuurslid de heer H. J. van Eerde sprak een opwekkend woord, voor al tot de ongeorganiseerden om zich aan te sluiten. Daarna introduceerde Mascha ter Wee- me de verschillende onderdelen van balletkunst. Het programma werd ge opend met een paar oud-Franse dansen door Mascha ter Weeme en Karei Poons, waarbij hoofse gratie gepaard ging met sierlijke dans. In verband met de tijds omstandigheden zijn uitbundige dansen vervangen door meer rustige. „Het wa ren twee conïnekskinderen" maakte die pe indruk. De declamatie door Karei Poons was goed en gevoelig. Bewonderd hebben we Andrine de Clercq als ko ningsdochter. Sober in uitbeelding de uit drukking van verlangen en met overga ve vervulde ze haar rol. Bovendien heb ben we van haar danskunst kunnen ge nieten in Chopin's prelude no. 7 en vooral in diens mazurka op. 33 no. 2. Ine Rietstap gaf in Chopin's posthu- me wals op. 70 no. 1 een der hoogtepun ten van de avond. Ook elders (Inleiding, Spaanse Brabander) gaf deze danseres blijken van grote evenwichtsbeheersing en bewegelijkheid. Mascha ter Weeme muntte uit in „De Spaanse Brabander" èn door de dans èn door acteren. In „Het portret" en „Prikkebeen en Ursula" be toonde Greetje Donker zich de humoriste onder de dames. Karei Poons hebben we het meest ge waardeerd als „Prikkebeen", welke fi guur hij dansend en acterend zeer na tuurgetrouw uitbeeldde; ook als schilder was hij kostelijk. Johan Mittertreioer heeft als de rattenvanger van Hameln zeker een groot succes gehad, maar ook als Spaanse Brabander toonde hij zich een der beste krachten. We hebben kunnen genieten van op hoog peil staande balletkunsl; behou dens een enkel vlekje was er homogeni teit tussen dans en begeleiding. Een niet gering aandeel had pianist Wolfgang Wijdeveld, die voor de leden van het de Ballet der Lage Landen een betroüw- baar begeleider is. Diens pianospel stond rhythmïsch en qua kleurschakeringen op hoog peil, het geen niet het minst naar voren kwam in zijn pittige improvisatie over Merck toch hoe sterek" en de gracieus gespeelde wals op. 64 no. 2 van Chopin. Wat was bovendien de muziek van Aüric. Röntgen en Ibert karakteristiek en kleurig voor de geschreven balletten. Dit optreden van hel Ballet der Lage Landen is een succes geweest en moet herhaald worden. Langzamerhand zal het publiek deze mooie kunst gaan waarde ren. Jammer is het. dat dit gezelschap door gebrek aan subsidie zijn leden niet behoorlijk kan honoreren. Hopelijk zal de Staat hier ingrijpen. Anders staat het er met de goede balletcultuur niet te best voor. J. L. de Jong Lzn. Taest Jo it Iced yii 't moed Stjür dan Jins jefte hjoed! Nasj. Rampefouns Den Haeeh, Giro 9575 (Advertentie). B. en W. van Heerenveen heb ben de raad voorgesteld de Win kelsluitingsverordening, in Aug. j.l. vastgesteld, weer in te trekken aangezien onder de winkeliers een grote verdeeldheid heerst over de halvedagsluiting. De ene branche wil zo, een andere weer anders. Sommigen wensen een andere dag; ook zijn er die vragen de sluiting helemaal op te heffen. Tal van verzoekschriften zijn inge komen. B. en W. hebben advies inge wonnen van de vereniging H.N.I. te Heerenveen, die naar aanleiding daar van een enquête heeft gehouden. Uit de uitslag kan de conclusie wor den getrokken, dat er in het bedrijfs leven ten aanzien van de halve dag sluiting een ernstige verdeeldheid heerst. Onder deze omstandigheden een verordening te handhaven, waar bij de halvedagsluiting op uniforme wijze wordt geregeld, zou in strijd zijn Het socialisme en het platteland Bespreking bestaande problemen op Kortehemmen. Het socialisme is van ouds op het platteland in het noorden meer aan geslagen dan op het platteland el ders. Ook kennen de noordelijke pro vincies vele sociale en economische problemen, die elders óf niet aan wezig zijn, dan wel zich in mindere mate voordoen. Aldus de mening van het bestuur van de Arbeiders-Ge meenschap der Woodbrookers. Het denkt daarbij aan het pachterspro bleem in Friesland, waar de Bond van Landpachters zich had bezig te houden met het voor Friesland zo ty- met de bedoeling van de wetgever, zeg gen B. en W. in hun schrijven aan de raad. Men weet niet wat men wil. Ver schillende branches hebben onderschei dene belangen en verschillende wen sen. Zelfs binnen de grenzen van be paalde branches is men het niet eens. De wensen van winkeliers in de plaats Heerenveen en in de buitendor pen dekken elkaar ook niet. B. en W. achten deze zaak zo weinig overzichtelijk, dat het treffen van een regeling momenteel minder gewenst is. Daarom doen ze het voorstel tot in trekking. Wanneer bepaalde branches eenregeling wensen, kunnen ze zich tot de raad wenden. WINTERWERK DRACHTSTER MOTOR- EN AUTOCLUB DRACHTEN. De Drachtster motor en autoclub wil haar leden ook in de winterperiode nuttig "bezighouden. Het bestuur is voornemens een E.H.B.O.- cursus te geven onder leiding van dr. J. H. Jager. Verder staat een Veilig- verkeerscursus op het programma, waarvoor de heer H. J. G. Rijkens, voor malig hoofd-agent van de gemeente politie, medewerking heeft toegezegd. Binnenkort zal een filmvoorstelling worden gegeven. NOG EEN AUTO TE WATER OPEINDE. Woensdagmiddag even over twaalven reed de heer Jac. van Houten uit Nijega met zijn auto nabij de rijwielzaak van de heer W. Waliinga in de bermsloot. De vier inzittenden kwamen er vrij goed af. Slechts een hunner kreeg een hoofdwonde. Oorzaak is vermoedelijk de gladheid van de weg. WIELRIJDER AANGEREDEN SCHARNEGOUTUM. Een bestelwa gen uit Rotterdam reed Donderdag bij perende absentisme der verpachters; zuivelfabriek de wielrijder U W uit m Sneek aan. De man liep geen verwon- het denkt ook aan de scherpe klasse- tegenstellingen in Oostelijk Gro ningen, aan de armoede in de veen- streken van Drente en zuidoost Fries land enz. Behalve sociale en economische bestaan hier ook geestelijke proble men. Het een hangt met het ander samen. Het ligt in het voornemen van de AG.W. om gedurende het weekend 28 Febr.1 Maart in het conferentie oord te Kortehemmen deze problemen te bespreken. Ieder, die belang stelt, kan hier luisteren en vragen. Juist nu de socialistische beweging op straffe van ondergang van klasse beweging tot volksbeweging moet worden, aldus de oproep, en nu wij oog hebben gekregen voor andere te genstellingen als die tussen werkge ver en werknemer b.v. die tussen stad en platteland -r- zal het goed zijn de kansen en mogelijkheden voor het socialisme, alsmede die voor de herkerstening van het noorden van het land, eens onder de loupe te nemen. Sprekers zijn dr ir A. Vondeling over de economische verhoudingen ten plattelande in de drie noordelijke provincies, de heer M. W. Heslinga over het geestelijk leven en de heer C. Egas over perspectieven voor het socialisme. dingen op. De fiets en c schadigd. s auto zijn be- AUTO IN DE SLOOT NIJEHASKE. Donderdagmorgen is een door de heer Sleyffer uit Heerenveen bestuurde personenwagen bij de weg naar Stobbega geslipt en in de sloot te recht gekomen. De bestuurder kon zich zonder veel moeite bevrijden. De auto, die lichte schade opliep, is door een kraanwagen uit Sneek op het droge ge bracht. Verdrijf de periodieke pijnen i fta dat lome, lusteloze gevoel,# "^direct enafdoend met eenpaarjr Vergaderingen en Uitvoeringen OUDEGA (H.O.N.) Jaarvergadering Be grafenisvereniging „De laatste eer" on der voorzitterschap van de heer F. A*~ sma. 1952 is een gunstig jaar geweest, zowel wat het sterftecijfer als wat het fi nanciële betreft. Het bestuur bleef ge lijk. WOLVEGA. De fokvereniging „Het Friese Paard" hield jaarvergadering in zaal Dragt. Voorzitter G. de Groot zei, de verêniging een jaar na de oprichr- ting haar bestaansrecht wel heeft bewe zen. De grens loopt van Lemmer-Vier- huis-Oudeschoot verder het oosten in. Als commissaris voor het oosten is aange wezen de heer W. G. van der Sluis te Fochteloo en voor het westen de heer P. G. Dijkstra te Echten. De vereniging telt 63 leden en twee donateurs. Van vele zijden zijn medailles toegezegd voor 1e houden keuringen. Inkomsten f 1432.20. uitgaven f 885,56, batig saldo f 596,64. De contributie is vastgesteld op f 5. De voorziltèr reikte de gewonnen me dailles en wisselbekers uit. Namens het Fries Paardenstamboek te Leeuwarden sprak de heer Woudstra te Gersloot. De administrateur F.P.S., te vens adviseur van de vereniging, draaide een film van de Friese fokdagen, de Friese hengstenkeuring te Leeuwarden en de verrichtïngsproef van Friese heng sten op het bedrijf. STEENWIJKERWOLD. In de jaarver gadering van de Ver. voor Chr. Kleu teronderwijs te Kerkbuurt bleek uit de verslagen, dat de school door niet min der dan 70 kleuters bezocht wordt. De financiële toestand is echter zorgelijk. Besloten is een extra bijdrage te vragen van leden en donateurs. De aftredende bestuursleden Zeepvat. Vos en Dedaen zijn herkozen. Het bestuur is uitgebreid met de dames W. Otten-Groen te Mo lenhoek en E. Winters-Merema te Tuk. DIEVER. Voor de Chr. Plattelands vrouwen sprak mevr. Witterholt, pre sidente van de landelijke Bond, over Levensverhoudingen op het platte land". Er volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Besloten is onder de leden een actie te voeren voor hulpverlening aan de vluchtelingen uit het Oosten. Doortrekking Meester Bij de Leijweg naar Opsterlandse Compagnonsvaart Een paar jaar geleden is de weg aan de noordkant van de Schoterlandse Compagnonsvaart verhard van de 3e sluis'tot aan de Betonbrug bij de 23e wijk. Deze weg is genoemd de Meester Bij de Leijweg. In overleg met het gemeentebe stuur van Ooststellingwerf is nu een plan opgemaakt tot doortrek king van deze weg tot Moskou aan de Opsterlandse Compagnonsvaart. De weg wordt ongeveer 200 meter ten wensten van de trambrug over de ERIC DE NOORMAN 23e AVONTUUR 32. „De grootste vorst die-het rijk gehad heeftNimmer werd het zwaard der gerechtigheid beter gediend.... Dat juist hij moest vallen.... in de kracht van zijn leven Ewoud, grauw en vermoeid, richt eindelijk het hoofd op: „Gij waart er getuige van, dat onze vorst mij als plaatsvervanger aanwees. Welnu, in naam van het koninkrijk neem ik het gezag in handenom het recht te hand haven en de zwakken te beschermenzoals de koning het zou wensen „Wij keren nu naar Wogram's burcht terug!" zegt Ewoud; en zich tot Haifa wendend vervolgt hij: „Vandaar, heer Haifa, vertrekt u naar Tyrfing. U zult onderzoeken, wat gedaan kan worden om de prins voor het land te behouden!" Haifa nijgt zwijgend het hoofd. Dan, op een teken van de grijze Ewoud, wenden de ruiters hun paarden voor de zware gang.... terug naar de koningsburcht.De droeve tocht wordt slechts onderbroken, als eensklaps een ruiterloos paard uit de struiken te voorschijn komt en zich luid hinnikend tegen Ewouds ros aandringt. De mannen vermijden het elkander aan te zien.... allen hebben Eries paard herkend. In angstige spanning verbeidt men hun terugkeer op de koningsburcht. En als de wachters op de transen het onbereden paard van Eric de Noor man zien, gaat een siddering door hen heen, een siddering welke zich voort plant door de gehele burcht.... Zwijgend stijgen de edelen af en ïn een onheilspellende stilte gaan zij hun zware gang naar haar, die wel het meest van allen door 's konings dood getroffen is. Voor de deur van Winonahs vertrekken legt Ewoud zacht zijn hand op Halfa's schouder, terwijl hij de aanwezigen één voor één in de ogen kijkt. „Mijn vrienden...." zegt hij gesmoord. „Ik dank u.... doch thans Op de plaatsvervanger van de koning rust de taak vrouwe Winonah het vreselijke nieuws te brengen Én schoorvoetend, met gebogen rug en neergeslagen ogen treedt de oude edelman het vertrek binnen Stil staan de mannen bijeen. Het is of de tyd stilstaatMaar als einde- lijk de deur zich weer opent en Ewoud zacht naar buiten treedt, ligt er in zijn ogen de verre blik van iemand, die ondraaglijk leed heeft aanschouwd. vaart gevoerd. Er zijn al opritten ge maakt ten behoeve van de hoger gele gen kruising over de trambaan. De weg zal dan lopen ongeveer 1050 meter in noordoostelijke richting en buigt dari in oostelijke richting af. Op ongeveer 400 meter vanaf de afbuiging passeert dê weg de grens tsussen Heerenveen en Ooststellingwerf. De kosten van de weg, voor zover in deze gemeente gelegen, worden ge raamd bij normale uitvoering op f 128.000, bij uitvoering in handkracht op f 138.000. Ged. Staten zullen de Pro vinciale Staten een subsidie voorstellen van 20 van f 128.000. Voor subsidie komen niet in aanmerking de kosten van beplanting, verharding van de dammen met meer dan 4 m- bestrating, enz. B. en W. berekenen het subsidie op f 24.800. De Cultuurtechnische Dienst zal waarschijnlijk een bijdrage verlenen van 31 c,'o in de kosten bij uitvoering in handkracht. Raming f 42.700. Ten laste van de gemeente zal dan blijven f 70.500. De belanghebbende eigenaren dienen ook bij te dragen. De contante waarde van een baatbelasting kan op, f 4500.worden gesteld, zodat voor de gemeente f 66.000 resteert. B. en W. zullen trachten ook gelden los tq, krijgen van het Rijk omdat dit karwei uitgevoerd zal worden in het kader van de verruiming van werkge legenheid. Zij stellen voor te besluiten tot de voorgestelde doortrekking over te gaan. B. en W. rekenen nog op een subsidie van f 13.200 van de Cultuurtechnische Dienst als bijdrage in de kosten van een oprit met dam bij de trambrug, welk werk reeds is opgeleverd. 'AdvertenUe) Hebt Gij ook al rheutnatielf Wie de kwellingen van rheumatiek of van riieuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbaisem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". FEUILLETON •AVID CABTH Maar het was een prachtige middag in Mei en op het grote oude grasveld van de stad, was miss Constance Daw son met behulp van twee violisten en een cellist bezig te trachten nr. C er in te krijgen bij twee dozijn paren, die er tot dusver weinig van terecht brachten. Zij stuurde de groep weg en kwam op hem af. Zij zag er tamelijk buiten adem, maar overigens opgewekt ge noeg uit in een sportrok en zijden slipover en witte schoenen. „Oh, hallo, Bill." zei ze mat. „Was het niet verschrikkelijk?" Lf' „Connie," gaf hij ten antwoord naast haar voortlopend, „dit jaarlijks gedoe is altijd verschrikkelijk, Dat moet het wel zijn." „Die oude galopdansen zijn vrese lijk moeilijk in te studeren," hernam Connie. „Ik heb moeten werken als zes paarden, om ze zelf onder de knie te krijgen. Ik werk nog liever mee aan twee voorstellingen per dag op een tournee, waar je met petroleum lampen moet werken. Indien ze mij alleen maar wilden toestaan," zei zij een beetje verlangend, „om er wat swing in te brengen, dan zouden die oude voortrekkers van mij het gras onder hun voeten laten verbranden." „Hetgeen dan waarschijnlijk een tweede revolutie zou veroorzaken," gaf Bill ten antwoord. „Enfin, jij bent de enige niet, Drie jaar geleden was ik op verzoek van de directeur een van de Indianen. En Jock heeft mij maandenlang „Squaw" genoemd. Het geen mij herinnert aan de reden, waarom ik met je opliep, n.l. je te vertellen, dat een vriend van je over morgen bij zijn terugkomst uit het Westen, zich tijdelijk in de „Brenton Arms" zal vestigen. ..Jock toch niet?" riep zij ongelovig uit. „Maar het is pas half Mei. I-Iij zou eerst over zes weken terugkomen. Weet je het zeker?" „Ja, absoluutHij keek haar even van terzijde aan. „Ik wilde niet je hele middag in de war sturen...." Zij kleurde even. „Blikskaters, ben ik zo'n open boek, Bill?" „Niks hoor," zei Bill kalm. „Alleen maar mijn mathematische geest." Later op de dag maakten zij plan nen voor de viering van de terug komst van de Verloren Zoon. Het was Connie's idee om een picnic-souper in Het bier was een de hut te geven, idee van Bill. „Ik kan het me maar niet begrij pen," zei Bill, die een teug bier nam. „Waarom ben je zo gauw terug geko men? Houd je zoveel van deze plaats?" „Ik weet het niet." zei Jock. „Ik kreeg op een gegeven ogenblik ge noeg van geschiedenis." Er viel een plotselinge stilte, zo ver baasd waren zijn toehoorders. Connie leunde achterover en vroeg: „Je kreeg genoeg vanvan de geschiedenis?" herhaalde zij vaag. „Bill.. „Ik hoor het wel," zei Bill. „Maar ik ben bereid verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen. De armé kerel is blijkbaar niet geheel verantwoordelijk voor hetgeen hij zegt. Een praecox over de oorlog van 1812, noemen ze dat in de goed inge richte zwakzinnigen-gestichten." Jock grinnikte vriendelijk. „Het is een feit," gaf hij toe, „dat ik me niet scheen te kunnen concen treren". Zij reden in Bill's wagen naar de school terug. Bij zijn huisje gekomen stapte hij uit en Jock reed Connie naar mrs Audley. „Woon je hier nog altijd graag?" vroeg hij, „Mrs Audley en ik kunnen best met elkaar opschieten. Zij is een lief oud dametje." Bij het hek van mrs Audley's huisje bleven zij nog een paar minuten in de wagen zitten en rookten samen een sigaret. „Heb je nog iets van Fontaine ge hoord of gezien?" informeerde hij plotseling. Constance was juist bezig haar si garet naar haar mond te brengen en hield die nu halverwege in de lucht. „Wie? Fontaine? Oh-oh, neen," ant woordde zij op Jocks vraag. „Ik veronderstel, dat zij nog altijd met dat jacht weg is," zei hij naden kend. „Ja." stemde Connie toe. „Het zal me benieuwen, wat ze dan weer gaat uitspoken." Jock trommelde zachtjes met zijn vingers op het stuur. „Zij zou," zei hij, „zich een beetje gezond verstand kunnen aanschaffen. Het zou me niets verwonderen." „Gezond verstand?", zei Connie. „Wat moet Fontaine met gezond ver stand? Nog een paar jaar en dan krijgt ze twintig millioen 'dollar." Dfcoratie Dag was een van de meest belangrijke dagen van het jaar in het stadje Brenton. In de morgen uren was er een parade, die zich con centreerde om Oze Hoyt, de plaatse lijke veteranen: in de namiddag werd op de oude Stadsweide het Schouw spel van de Stichting opgevoei'd. De school was bij de parade vrijwillig tegenwoordig en bij 't Schouwspel op bevel. Jock maakte zich gereed beide evenementen bij te wonen, ten eerste uit gewoonte en ten tweede door het verlangen eens te zien, wat Connie er van terecht had gebracht. Juist toen hij de „Brenton Arms" verliet, zag hij een lang meisje uit een glinsterende cabriolet stappen. Jock bleef haar een ogenblik aansta ren en verhaastte toen zijn stap. „Hallo, Fontaine," begroette hij haar verwonderd. (Wordt vervolgd). V

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3