DE NATIONALE RAMP Nationale ramp en de verzekeringen TWEEDE LIJST VAN HET RODE KRUIS ONTROERENDE BEGRAFENIS TE HALSTEREN Intussen gaat het zoeken naar slachtoffers door MeeSfót Springvloed iets anders dan stormvloed Geen reden tot ongerustheid over 16 Februari ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Slachtoffers watersnood HIERONDER volgt de tweede lijst van slachtoffers van de watersnood. Evenals de eerste is zij ongecontroleerd, hetgeen betekent dat. zij ten hoogste een a a n w ij z i n g is voor het feit dat de betrokkene iets is over komen. Latere correctie is altijd mogelijk. Ie lijst van slachtoffers watersnood (niet gecontroleerde opgave) uitgegeven 5-2-'52. ABBENBROEK Geïdentificeerd: LèenMarion_ Haasdijk 165. '8 GRAVENPOLDER Lijk geborgen: echtgen. van Cornelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN Slachtoffers, geïc ceerd en geborgen: n t i f i - Cornelia Maria Casteleim echtgen. van Adrianus Franciscus de Krom, geb. 4-10-1911 te Alkemade, laatste adres: Tholenseweg B 316: Adriana Maria van Eekelen, geb. 6-7-1933 te Halsteren, laatste adres B 327: Antonius Adrianus Johannes Hoetelmans, geb. 2-10-193S te Halste ren, laatste adres B 334; Cornelis van QSla, geb. 24-10-1868 te Halsteren, echt- geat. van Maria Elisabeth Stoffels, laat ste adres B 338; Helena van Schilt, geb. 7-9-1896 te Steenbergen en Kruisland, echtgen. van Gerardus de Koek. laatste adres A 128: Maria Helena Schijvenaars- geb. 13-12-1926 te Dinteloord en Prins- land. echtgen. van Hendricus Marinus van Tillo, laatste adres A 139; Anna Helena Maria van Tillo, geb. 29-6-1949 te Halsteren, laatste adres A 139; Anto nius Laancn, geb. 16-9-1899 te Dintel oord, echtgen. van Petronela Maria Stof fels, laatste adres B 313; Cornelius Hen- drikus Jacobus Maria Laanen, geb. 29-6-1937 te Halsteren, laatste adres B 313; Bernarud Laurentius Maria Roks geb. 18-6-1952 te Halsteren, laat ste adres B 326; Cornelius Hendrikus Simon van Meer, geb. 14-8-1951 te Hal steren, laatste adres B 337; Petronella Elisabeth Dymphna van Meer, geb. 15-7-1951 te Halsteren, laatste adres B 337; Johannes J. de Krom, sreb. 3-5-'51 te Halsteren, laatste adres B 316 HELLEVOETSLUIS Geïdentificeerd: Herman Schrijver. Oostkade 22: mej. N. Schrij ver, Oostkade 22: S. Bakker, Oostkade 6: mej. E. Sponselee-Finke, Opsomer- laan 20; mevr. Corn. Vader de Pijper, Opsomerldan 6. KORTGENE Alle slachtoffers geïden tificeerd en geborgen: Pieter Arie de Looff. geb. 31-8-1883 te Wisse- kerke. landarbeider, laatste adres To- rendijk 88, Kortgene; Jacomina Catha- rina Schrier, geb."26-l-1907 te Kortgene, laatste adres Torendijk 45: Adriana Ver hulst, geb. 24-3-1896, echtgen. van Jan Verburg, laatste adres Torendijk 41; Hendrik van Vliet, geb. 21-1-1892 te Harmeien (U.l, laatste adres Torendijk 115:Cornelia Bollen, geb. 18-8-1922 te Cats, echtgen. van Marinus Fijsse, laat ste adres Kortgene, Torendijk 57; Hen- drika Adriana Kramer, dochter van Ma rinus Kramer en Joh. Willemina Wolfe, geb. 20-8-1952 te Kortgene. laatste adres Torondiik 113; Gerretje van Vliet, geb. 23-11-1905 te Utr., laatste adres Torendijk 115; Jan Boer, geb. 10-6-1948 te Leersum. zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek. laatste adres To rendijk 109; Lena Koster, geb. 13-6-1899 te Wissekerke. wed. van Jan Gillisse, laatste adres Ooststraat 5: Johannes Marinus Endewaard. geb 25-6-1869 te St Philipsland, echtgen. van Janna Koets, laatste adres Ooststraat 16; Jan na Koets, echtgen. van J. M. Endewaard. geb. 16-3-1873. laatste adres Ooststraat 16; Adriaan Clement, geb. 13-9-1912 te Kortgene. echtgen. v. Christiana Huyge. laatste adres Torendijk 61: Christiana Huvge, geb. 28-1-1913 te Colijnsplaat. echtgen. van Adriaan Clement, laatste adres Torendiik 51: Jacob Jan Clement, geb. 18-1-1943 te Kortgene. zoon van A. Clement en Chr. Huyge, laatste adres Torendijk 51; Bastiana Neeltje Clement, geb. 16-1-1947 te Kortgene. dochter van A. Clement en Chr. Huvge. laatste adres Torendijk 51: Wilhelmina Suzanna Timmerman, geb. 20-11-1949 te Ierseke. dochter van Marinus Tim merman en Fransina Josperina van Strien, laatste adres: Cats Annapolder 118; Jan Franciscus Weiis. geb. 20-11-1909 te Goes, laatste adres Cats Annapolder 18: H. E. Weijs, geb. 7-3-1945, dochter van Jan Franciscus Weijs, laatste adres Cats Annapolder 18. NIEUWERKERK Alle slachtoffers geïdenti ficeerd en geborgen: Adri3na Krabbe, echtgenote van Tho mas de Bil, laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg A 351; Jan Lievense, 90 jaar, Nieuwerkerk, Ooststraat; Toos Kats, echtgenote van Eliza Kleema.ns, laatste adres: Nieuwerkerk, Weststraat; Maria Janna Raamsdonk, echtgenote van Izak Cornelis van der Male. laatste adres: Nieuwerkerk, Polderweg A 37. OUWERKERK Slachtoffer geïdentifi ceerd en geborgen- Helena Boogerd, echtgenote van Joost de Jong. laatste adres: Ouwerkerk, Hei- nekenstraat. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slachtof fers: Gezin W. Bruggeman te Battenoord; de Jong te Battenoord; Leni van Prooyen, Kortewegje; A. van Prooyen, Zuiddijk; Mies en Francina Vreeswijk; Marinus Verwey; Teun Koppenaal; Jac. Oosterling: L. Vis en 2 dochters; A. van Wezel: Wed. A. Driessen; mej. J. Koote plus kleinkind, allen te Oostervoorgors. Mej. R. Kransse en dochter Marie; 2 zoons van A. Troost; 2. zoons van L. Ap pel; .Tac. Hoogmoed, de laatste 5 omge komen in de Pallandtpolder. Kees Koert; de familie Van Balen, ...an, vrouw, dochter en schoonzoon, ge naamd Van der Sluis. STELLENDAM Hagenaars aldaar overleden: Klaasen, geb. 17-7-1886: Klaasen Zieck, geb. 21-12-1887. wonende: Wasse- naarseweg 27, Den Haag, opgegeven door: A. Roodenburgh p/a Wassenaarse- weg 27, Den Haag. TIENGEMETEN Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon; Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK Lijken geborgen: Ina Caan, geb. 12-11-77 te Wolphaarts- dijk, echtgenote van David van Damme, laatste adres: A 149; Adriana van Dam me, geb. 23-6-1919 te Wolphaai-tsdijk, laatste adres: A 149; Martina de Leeuw, geb. 14-8-1873 te Wolphaartsdijk, echtge. note van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176; Maaike Gïezen. geb. 31-10- 1952 te Wolphaartsdijk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A 142; Gijsbrecht Heijnsdjjk, geb. 22-6-81 te Axel, laatste adres: BI; Jacoba Op 't Hof, geb. 1-12- 1881 te Oudelande, echtgenote van Gijs brecht Heijnsdijk, laatste adres: B 1: Elisabeth Geleedst, geb. 11-4-1887 te Wolphaartsdijk, wed. van Willem Ver- schure, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Cornelis Tramper, geb. 21-1-1885 te Wolphaartsdijk, laatste adres: B 21; Din- genis Schipper, geb. 19-4-76 te Wol phaartsdijk, laatste adres: A 205. ZUIDLAND Niet geïdentificeerd: Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen, wonende Kerkweg; Dirk van der Velde, vrouw en 2 kinderen, wonende Kerkweg: 2 gezusters Kapel, wonende Kerkweg; Mej. C. Bredeland, wonende Kerkweg; Dirk Hai, met gezin op de Buitendijk. Verbond van Werkgevers sticht Noodfonds Het verbond van Ned. Werkgevers heeft een „Noodfonds V.v.N.W." in het leven geroepen ten bate van het Natio naal Rampenfonds, Het heeft 'In zijn desbetreffende kennisgeving aan de leden voorgesteld, een bedrag gelijk aan de jaarcontributie over 1952 recht streeks in dit fonds te storten als mini mum bijdrage voor dit doel. Aan deze mededeling is de kennisge ving toegevoegd, dat voor deze bijdra gen de in de regeringsverklaring ver vatte belastingfaciliteiten zullen gelden. ADRESSEN VOOR HULPVERLENING Dezer dagen hebben wij een overzicht jegeven van de wijze waarop de hulp verlening aan de getroffen gebieden is georganiseerd en tot welke instantie men zich dient te wenden om directe hulp te verkrijgen. In deze opgave moet de volgende wij ziging worden gebracht: Voor het verkregen van materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzak ken enz. wende men zich tot het Direc toraat-generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. Huisvesting, woonruimte of aanvra gen om woonruimte dienen te worden doorgegeven aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4, Eva cuatie-commissie, telefoon 183820, Den Haag. Nota aan Tweede Kamer over de watersnood De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij voornemens is een noita met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag 9 Februari aan de leden worden toegezonden. Nu de in de vergadering van Dinsdag 3 Februari toegezegde nadere mede delingen op deze wijze aan de Kamer zullen worden gedaan, zal de voorzitter in de vergadering van Dinsdag 10 Februari voorstellen deze nota onmid dellijk na de hij de aanvang dier ver gadering plaats hebbende verkiezing aan de orde te stellen. EEN MILITAIRE HULPCOLONNE trekt door het ondergelopen St. Philipsland. Ov (Van onze Haagse redacteur) Halsteren, Donderdag 5 Febr. ,VER het kabbelende water rondom Halsteren galmt het dreunende ge luid van een kerkklok. Bim, bam, bim, bam. Uit de huizen van het ge spaard gebleven deel van dit Brabantse dorp komen de bewoners, de mannen en de vrouwen, de meesten in hun Zondagse kleren. Ze begeven zich allen in één richting: naar de katholieke kerk. die zich allengs vult met een grote schare. Boordevol is het bedehuis. Voor het altaar staan 17 'kisten opge steld. Ze zijn kort tevoren overgebracht van een chapelJc ardente, welke is inge richt in een lokaal van de katholieke meisjesschool. Een schoollokaal, waar nauwelijks enkele dagen geleden het vrolijke gesnap van jonge meisjes heeft weerklonken, is veranderd in een doden kamer. Zorgzame vrouwenhanden heb ben enkele zwarte kleden langs de wanden geplooid. Groene palmen staan in de hoeken van het lokaal. Aan een der wanden hangt een groot kruisbeeld. Een plechtige H. Mis van Requiem wordt on ged raged. De dorpspastoor spreekt. Hij heeft in deze dagen reeds vele woorden van troost moeten spre ken. De dorpsherder gewaagt van Godsvertrouwen. Met gebogen hoofd luisteren de mannen en vrouwen, die hun ontroering met meer meester zijn. Ze laten hun tranen de vrije loop. Het is misschien de eerste maal na die nacht van verschrikking. Ook tranen kunnen ontspanning brengen. En dan worden de stoffelijke resten van zeventien burgers van dit kleine dorpje, dat tot Zondag voor de meeste Nederlanders onbekend was, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Daar vinden deze slachtoffers van de water- ramp hun laatste rustplaats. Hun laat ste? Ja. als de dijken het houden. Nee misschien, als ook het water dit kerk hof zal overspoelen, zoals op tal van plaatsen is gebeurd en waar de zerken van de graven zijn gerukt door kracht van het watergeweld, waar kruisen zijn omgevallen en gebroken. Z.K.H. PRINS BERNHARD keert terug op Ypenburg van een vlucht boven het verdronken land. SPEURWERK TERWUL de bevolking van Halsteren haar betreur-'a doden naar het kerkhof beg '".rit, gaat elders het werk door. Jn-dï TTjuütjes dobberen militairen over hét' water, roeiende van huis naar huis, van boerderij naar boer derij, die ver uiteen in de polders haar rode en blauwe daken omhoog staken. Deze militairen speuren naar dood vee. dat veelal nauwelijks boven water rond drijft of ergens achter een muurtje, aan een tak van een boom is blijven haken. Vinden zij een kadaver, dan wordt met behulp van lange stokken een touw om het opgezwollen lijf geslagen en dan slepen de soldaten het naar de walle- kant. Andere ploegen zoehen naar vermiste mensen. Die vindt men minder gemak kelijk. Velen zijn in hun woningen om gekomen. Muren en daken van de huizen zijn ingestort. Vaak gebeurt het, dat in puinhopen, door het water overspoeld, moet worden gezocht. Door het instor ten van het dak hebben de vloeren het begeven, zijn de •meubels vernield, zijn zware kasten omgevallen en daartussen, in die ruïnes, worden zij gevonden, die op het gemeentehuis als vermist zijn geregistreerd. Sommige stoffelijke resten zijn door het geweld geschonden, andere zijn door het zoute water onherkenbaar. In die kleine dorpjes, waar de dood zo onver biddelijk heeft rondgewaard, kent de vrouw van de burgemeester natuurlijk iedereen. Het is voor deze burgemees tersvrouwen een zware taak om bij het kisten van de ontelbare slachtoffers te assisteren. Maar ook dit werk moet wor den gedaan. In de bomen op het eiland Tholen hangen slierten stro. daar achtergelaten door het water, dat inmiddels gezakt is. Tussen de takken zijn ook kinderkleer- tjes verward geraakt. Rode boezelaars, blauwe kieltjes. Ze zijn in de stormnacht waarschijnlijk van de waslijn gerukt of ze zijn uit de kleerkasten in het water terecht gekomen, dat ze heeft meege voerd in de wilde stroom, die ze ten slotte in de bomen heeft achtergelaten. In diezelfde bomen langs de weg van Halsteren naar Tholen zjjn nu militairen en een P.T.T.-arbeider bezig een telefoondraad op te hangen. Er moet weer een „vaste" verbinding tussen het eiland en de wal komen, want nu wordt de telecommunicatie onderhouden met draagbare radio-apparaten, bediend door jonge matrozen. Het werk gaat door, in de bakkerijen en in de winkels. De lagere school van Tholen is ingericht tot noodziekenhuis, maar de zieken worden zo vlug moge lijk afgevoerd naar de vaste wal. Het is geen geriefelijk vervoer. Alleen ducks kunnen over de weg naar Halsteren, die een meter onder water staat, rijden, en een duck is geen ziekenauto met verende brancard. NIETS GESPAARD BUITEN het dorp Tholen zien we op enige afstand een donkere, grillige lijn. Het is Stavenisde, een dorpje, waaruit de vissers de zee optrok'-- "i om het dagelijks brood te verdienen. Hun scheepjes zijn kapot geslagen, hun huis jes zijn een ruïne. Heel Stavenisse is een ruïne. Hier heeft het geweld van de zee niets gespaard. Iets beter zijn de andere dorpen van dit eiland er afgekomen. Zij lagen wat hoger. De meeste slachtoffers uit deze dorpen zijn te betreuren op de boerderijen, die dieper de polder in lagen. Het werk gaat door, ook aan de dijken, i waar met uiterste krachtsinspanning bijna zonder ophouden wordt gezwoegd. De gaten moeten dicht; het aanstaande springtij mag niet opnieuw kans krijgen. Er is geen sprake van, dat we op het eiland Tholen mogen blijven. We moeten terug. Een andere duck, dan die ons naar dit rampgebied heeft gebracht, (neemt ons op. tezamen met helns'er- van het Rode Kruis, wier diensten daar niet meer nodig zijn. In dekens gewik keld zitten de jonge meisjes op de harde bodem van dit oorlogsvoertuig. Ze gaan terug naar de vaste wal om elders haar diensten aan te bieden. Dodelijk ver moeid? Nee, onvermoeibaar, zoals tien-| duizenden andere helpers en helpsters, mannen en vrouwen, jonge knapen en meisjes, bezield door één gedachte: het lenigen van de nood, die zo oneindig groot is. Verzekeringsmaatschappijen sullen hun deel, dat toch nog wel zeer belangrijk is, in de schade bijdragen (Van onze correspondent) Rotterdam, 6 Februari. HOEWEL het menselijk leed door de overstroming ontstaan, ons telkens weer aangrijpt, kan toch het zeer grote materiële verlies door deze raniD veroorzaakt, ons niet onverschillig laten. De vraag, die talrijken zich de laatste dagen hebben gesteld, in hoeverre de verzekeringsbedrijven de verliezen door deze ramp teweeg gebracht zullen dragen. Voor zover de slachtoffers tegen ongelukken waren ver zekerd, of een levensverzekering hadden gesloten, zullen de verzekeringsmaatschappijen tot uitkeringen overgaan. Hoe staat het echter met de uitkeringen, betrekking hebbend op de schade aan roerende en onroerende goederen Grote schade is vooral aan gericht ten platte lande in Zuid-Holland, Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, maar ook in steden als Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen, centra waar grote industrieën zijn gevestigd. Ten platte lande zijn voornamelijk boerderijen met inventaris, vee stapel en talrijke woonhuizen met inboedels getrof fen: in de steden, fabrieken, werkplaatsen en pak huizen. met hun zeer waardevolle inventarissen en goederenvoorraden. De meest algemene verzekering, die wordt ge sloten, is die tegen brand en inbraak, In veel be perkter mate echter worden er stormverzekeringen gesloten, waarbij van verzekeringszijde nauwlettend wordt toegezien, da' aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, verband houdend met de aard en de ligging der bedrijven. Dit toezicht heeft er toe geleld, dat het aantal stormschadeverzekeringen in verhou ding tot het totale aantal brandverzekeringen niet zeer groot is Moeilijkheden leveren op het probleem der voorwaarden der stormverzekeringen. die zeer uiteenlopen en waarvan er vele de bepalingen be vatten dat schade door overstroming toegebracht van verzekering is uitgesloten. Het staat dan ook wel vast, dat de schade door deze overstromingsramp ontstaan, wel voor een uitermate gering deel zal zijn verzekerd. Anders is het wat betreft de goederen, die tijdens de ramp werden vervoerd of voor verder vervoer lagen opge slagen. Deze schade betreft de varia- en transport assuradeuren. De laatsten dekken de goederen van het begin tot het einde van de reis. De goederen, in de havens opgeslagen cm naar het binnenland te worden vervoerd, vallen dus onder de dekking der transportpolis. In het algemeen dekken deze trans portpolissen de goederen tegen alle schade, dus ook verlies of beschadiging door overstroming veroor zaakt. Rotterdam is by uitstek een transitohaven, en het is bekend, dat er veel schade In deze sector is teweeggebracht, al is het thans nog niet bij benadering te zeggen hoe groot die schade is. De fabrieken, scheepswerven en opslagbedryven in de geteisterde streken, hebben meestal die dekking, die het best strookt met de aard hunner werkzaam heden. De industrieën zullen gemeenlijk slechts een brandverzekeringspolis hebben, zodat overstromings- schade voor eieren rekening zal blijven. Wat de scheepswerven betreft, hebben de scheeps bouwers practisch de gewoonte elk schip, dat ze gaan bouwen, apart te verzekeren. Dit geschiedt op een z.g. aanbouwpolis, welke een zodanige ruime dekkins verschaft, dat overstromingsschade daarin is ingesloten. Gezien de grote bouwbedrijvigheid alom in de juist sterk getroffen gebieden (Rotterdam. Vlissin gen. De Noord) zal men moeten en kunnen aan nemen, dat zeer belangrijke schade door aanbouw- verzekeraars te zijer tijd zal worden uitgekeerd. Ook verschillende havenbedrijven hebben van oudsher hun installaties op zeer ruime voorwaarden verzekerd. Waar verschillende door het opstuwende water zijn geteisterd, zal ook van die zijde een zwaar beroep op de verzekeraars worden gedaan. Als we dan ten slotte constateren, dat talrijke schepen en vaartuigen in het ongerede zijn geraakt of zijn gezonken tijdens de ramp, en vele ladingen daarin verloren zijn gegaan, is het wel duidelijk, dat over enige tijd zal blijken dat de verzekeringswereld toch wel het hare er toe zal bijdragen een deel van de materiële schade, door deze ramp veroorzaakt, op te vangen. IN Engeland doet zich ook de vraag voor in hoever de schade door lopende verzekeringen wordt ge dekt. De „Manch Guard." merkt op, dat vele boeren aan de Britse Oostkust ook tegen waters- noodschade verzekerd zijn, maar dat de meestehuizen wel tegen storm-, maar niet tegen watersnoodschade zijn verzekerd. Schade-uitkering zal afhangen van een vrijwillige beslissing van de assuradeurs ,om deze aanspraken te erkennen, zoals zij het vorig jaar hebben gedaan bij de ramp van de Lynmouth De assuradeurs hebben toen evenwel bekend ge maakt. dat dit niet als een precedent mocht worden beschouwd. Op water en brood VOLKSGERICHT IN VLEDDER (Van onze correspondent) M e p p e 1, 6 Februari De inwoners der gemeente Vledder ligt de hulpverlening aan de getroffen gebieden zeer na aan het hart. In een der gehuchten echter woont een ingezetene, die alle hulp heeft ge weigerd. De collectrices werden bij de geldinzameling zonder meer doorge stuurd. de goedereninzameling had hier geen resultaat en tenslotte ook niet de inzameling van zakken. Toen men de be woner er op wees, ermee bekend te zijn dat hij ten minste 500 zakken moest hebben, antwoordde de man, dat hij die niet voor dit doel had gespaard. En dit heeft gemaakt dat het oude Drentse volksgericht weer is gaan mee spreken. De inwoners van de buurtschap hebben nu de bakker, de slager en de kruidenier aangezegd de betrokkene niet meer te leveren op straffe van ver lies van de klandizie van de anderen. Het gezin zit nu op water en eigen gebakken brood. Jan Musch wist een betere bestemming Als onderdeel van zijn af scheidstour nee heeft Jan Musch Woensdagavond in het theater Royal te Schagen de hoofdrol vervuld in De Vrek, van Molière. Na de voorstelling overhandig de de burgemeester van Sdhagen de ac teur een gesloten enveloppe. De burge meester zeide te hopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang plezier zou be leven. De acteur dankte voor het hem aan geboden geschepk, maar gaf de enve loppe onmiddellijk weer aan de burge meester terug met het verzoek de in houd te willen schenken aan het Natio naal Rampenfonds. Sloepen van Salland aangespoeld (Van onze correspondent) Zwolle. 6 Februari Gevreesd moet worden, dat de kuet- aarder Salland. die werd vermist, is vergaan. Het 298 brt. metende schip vertrok Donderdag 29 Januari uit Par aan de Engelse Zuidkust met bestem ming Stockholm en staat onder gezag van M. Teekman uit Zwolle. Het schip, dat een lading pijpaarde aan boord had, is pas een half jaar in de vaart. Tijdens het noodweer 'bevond de Salland zich waarschijnlijk voor de Hollandse kust. Bij Katwijk zijn twee sloepen van de Salland aangespoeld. Eergisteren had het schip Stockholm moeten bereiken. De bemanning bestond int zeven koppen, namelijk stuurman H. Bruins Slot uit Amsterdam, machinist Th. Bruintjes uit Groningen, B. DrentJh, matroos uit Hasselt, P. Visser, matroos Santpoort, L. Barneveld, kok uit Kampen en G. Marsman, lichtmatroos uit Kampen. HM. de Koningin ontving vele autoriteiten Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin op het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haas: de kolonel Valentmi, mili tair adviseur van de president van Italië ontvangen. Hij heeft een van de hulpvliegtuigen naar Nederland gevlo gen en zal aan H.M. een persoonlijke boodschap van de president overhan digen. Daarna brachten de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen een bezoek aan H.M. de Koningin en vanmiddag: ontving H.M. minister Algera en de directeur-generaal van de Rijkswater staat. Ir Maris. Om 4 uur werden de ministers Beel. Van Thiel en Mansholt ontvangen, een half uur later de minister-president en om half zes gene raal Buurman van Vreeden. B. EN W. VAN ROTTERDAM KREGEN BLANCO CREDIET De gemeenteraad van Rotterdam heeft zonder hoofdelijke stemming be sloten B. en W. te machtigen alle uit» gaven, die in verband met de noodtoe» stand moeten worden gedaan, ook die, waarvan mag worden aangenomen, dat zij door andere instanties zullen worden vergoed, te doen. Verder besloot de raad B. en W. op te dragen te zijner tijd een voorstel tot formele regeling van het crediet op de begroting bij de raad in te dienen. Bruggen in Dordrecht weer intact De twee bruggen over de Oude Maag te Dordrecht kunnen weer bewogen worden. De hefbrug voor gewoon ver keer slechts met handkracht. fl'ET ai WE SAKSISCHE CÊVERWORSTJE Meer... MeeSt.. VLEESWARENFABRIEKJiMEESTER.fcUt>»WUH6 (Van onze weerkundige medewerker) g)E berichten omtrent de spr'mgvloed op 16 Februari hebben bij velen aanleiding gegeven tot nieuwe on gerustheid. Daarvoor is echter geen reden. Het blijkt, dat de begrippen springvloed en stormvloed worden verward. Onder normale weersomstandigheden wordt de vloedstand uitsluitend bepaald door de stand van zon en maan. Ongeveer twee en een halve dag na elke nieuwe of volle maan is de vloedstahd hoger dan normaal. Voor Hellevoetsluis bv. is ten tijde van de springvloed op 16 Februari de vloedstand maar 35 cm. hoger dan de vloed van vatidaag. Onder een stormvloed wordt geheel iets anders ver staan. Bij een N.W. storm wordt het water door de wind belangrijk opgestuwd. Wanneer de opstuwing door de wind zeer hoog is spreekt men van stormvloed. Bij de catastrophale vloed in de nacht van 1 Februari bedroeg de opstuwing door de N.W. orkaan 260300 cm. De extra opstuwing door de wind is dus veel belang- rijker dan de springvloed, die een normaal verschijnsel is en altijd tweemaal per maand optreedt. Er is dus geen reden tot ongerustheid, tenzij de iceersomstandig- heden zich in ongunstige zin zouden ontwikkelen, maar daar zijn op het ogenblik geen aanwijzingen voor. VOORLOPIG GEEN KINDEREN NAAR BUITENLAND Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse particulie re en kerkelijke organisaties en van regeringen is ontvangen om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zijn getroffen, op te nemen in buitenlandse gezinnen of tehuizen. De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Federatie der Diaconieën van de Nederlandse Hervormde Kerk, het Nederlandse R.K. Huisvestingscomité, de Bisschoppelijke hulpactie voor hulp aan oorlogsslacht offers in het bisdom. Haarlem en de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grondslag Humanitas hebben op verzoek van de minister van Maatschappelijk Werk zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zenden. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat déze uren van droefheid, onzekerheid en spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psycholo gische redenen bezwaarlijk is. hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt om in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal op nieuw worden nagegaan of en in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. DEN HAAG BRENGT f 437.000 BIJEEN De in Den Haag gehouden buscollecte ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft een bedrag van 437.000 opgebracht. Hierbij is inbegrepen een bedrag van 4000, dat in Loosduinen iis opgehaald. GEEN SCHRIJVERSBAL VOOR BOEKENWEEK Het schrijversbal. dat de officiële openingsavond van de Boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp. die ons land ge troffen heeft, dit jaar niet worden gege ven. Het eerste gedeelte, de officiële opening van de Boekenweek en de op voering van de vier bekroonde één- acters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrijkomende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampen Fonds. Meer dan een millioen uit de Antillen De telling van de binnengekomen be dragen in de Nederlandse Antillen heeft gistermiddag uitgewezen, dat daar meer dan een millioen gulden Ned. ert i voor de hulpverlening aan Nederland is bijeengebracht. Koningin bij geëvacueerden in Baarn Koningin Juliana was Donderdag middag in Musis Sacrum in Baam, toen opnieuw een aantal vluchtelingen uit Goeree en Overflakkee daar arriveerde. Zij heeft zich een half uur te midden van hen opgehouden en liet zich uitvoe rig over het rampgebied en hetgeen zij hadden meegemaakt inlichten. Onze verantwoording De eerstvolgende (vijfde) ver antwoording van bij het HAN DELSBLAD ontvangen giften voor het RAMPENFONDS verschijnt in ons blad van morgen. Verblijdend en treffend is het grote medeleven van alle Nederlanders met de vele door deze ontzettende ramp getroffen landgenoten. Men geeft niet alleen, men brengt grote offers om de gevolgen der ramp te helpen lenigen. Het geld stroomt binnen bij het Nationaal Rampenfonds. Bij het Handelsblad kan worden gestort voor het Nationaal Rampenfonds: Postgiro 35858. Gem. Giro Amsterdam H. 1900 Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Assioclatie. Rotterdamsche Bank. Amsterdam. Stortingen zijn ook mogelijk bij onze bijkantoren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2