Friesland helpt In het Rampentonds ruim elt en een halt millioen gulden Hulp uit het buitenland nog steeds overweldigend groot Prins Bernhard voor de radio Het 2e Friese convooi bracht goederen naar Tilburg Geen woorden maar daden K.L.M. kan aanbod niet verwerken griep Tzum geeft 106 gulden per gezin Herstel Schouwen-Duiveland zal zeer lange tijd duren 2 FRIESE KOERIER Vrijdag 6 Februari 1953 Prins Bernhard heeft gisteravond een radio-toespraak gehouden als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Omtrent de ramp zeide hij, dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van tevoren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze 'catastrofe met haar ontstellende verwoesting. gedeeld, dat het Rijk geheel buiten de besteding van het Nationaal Ram penfonds staat. Het fonds is een zui vere particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden be slist. Dr Kortenhorst. vertelde nog, dat een groot aantal Franse studenten gisteren met een trein vol dekens on derweg was naar Nederland. Na af levering van deze vracht zullen zij in gezelschap van Nederlandse studen ten met dezelfde trein naar Parijs terugkeren, waar ze zullen collecte ren voor de noodgebieden. Boeren geven vee De boeren van Lekkerkerk hebben een krachtige actie ingezet om de ge troffen gebieden de helpende hand te bieden. De eerste rondgang leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kalveren op. In Groningen zijn ook grote bedra gen geofferd. In enkele kleine ge meenten bracht men soms f 15.per inwoner bijeen. Een afdeling van de Genie te Soes- terberg heeft voorgesteld, dat de mi- Sommige gemeenten, zo verklaarde hij, hebben reeds besloten zuster-ge- meenten uit de getroffen gebieden te - adopteren. Hoezeer het bestuur van het Rampenfonds die een bijzonder sympathieke geste acht, verdient het wellicht aanbeveling een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd, dat beter kan zijn gebleken, voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij het fonds was gisteravond ge boekt aan ontvangsten een totaal be drag van f 11.672.000,waarin niet gijn begrepen de bedragen, die zijn -toegezegd, maar nog niet zijn binnen gekomen. De Prins verklaarde, dat dit respectabele bedrag maar 'n klein onderdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn. Hij besloot met de woorden: „Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op U". Studenten naar Parijs De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst heeft mee- (Van een speciale verslaggever) DE tweede Friese colonne, die Woensdagmorgen om 6 uur uit Heerenveen vertrok met als oorspronkelijke bestemming Breda, heeft haar goederen moeten lossen in Tilburg, omdat men in Breda niet meer over voldoende pakhuisruimte beschikte. De VOLT- fa brieken in Tilburg stelden echter een zeer grote ruimte beschikbaar en hier heeft men de goederen kunnen lossen. Geen pakhuisruirate meer in Breda VERLIESLIJSTEN Het Nederlandse Rode Kruis geeft, so mogelijk dagelijks, een verlies lost uit, waarop de namen voorko men van personen, die bij de overstromingsramp zijn omgekomen of worden vermist. Deze lijsten liggen ter inzage op de. gemeènte-secretarieën en op het biireqii.VQty de Friese Koerier, Hei- deburen ïl', Heerenveen. Uitdrukkelijkwordt er op gewe zen, dat niet de volledige garantie kan worden gecfèveii voor de be trouwbaarheid van die lijsten, Ach teraf kunnen wijzigingen noodzake lijk blijken. Twee K.LJVI.-toestellen, die gis teren van Djakarta naar Neder land zijn vertrokken, hebben 4Vs ton goederen voor de slachtoffers van de ramp meegenomen. Zondag, de nationale gedenkdag, zullen alle bioscopen in ons land ge sloten zijn. Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewonnen bij het Ned. Rode Kruis, Prinsesse- graent 27, Den Haag. Op Texel hebben zich geen nieu we,, moeilijkheden voorgedaan. De col lecte. daar bracht f 15.000 op. By de overstroming ïn België zyn 14 personen om het leven geko men. De materiële schade bedraagt naar schatting drie milliard francs. Uit Willemstad komt het bericht, dat de Ned. Antillen voor de getrof fenen reeds meer dan een millioen gulden (Ned. Crt) hebben bijeenge bracht. Krimpen aan de Lek heeft, on danks eigen schade, ruim f 10.000 bij eengebracht. Noorwegen, Zwitserland en Ame rikaanse militairen in West-Duiteland geven belangrijke bedragen voor leni ging van de nood. De Zuïdafrikaanse regering zal f500.000.— storten voor de slachtoffers in ons land en Engeland. In verschillende delen van Wcst- Duitsland worden gelden en goederen voor ons land bijeengebracht. Frank rijk, Portugal en Algerië laten even min verstek gaan. De reddingsboot Dorus Rijkers is by Zierikzee op een strekdam gelopen. Per K.L.M. komt vandaag uit New York een eerste zending dekens. Zweden zal 100.000 dekens schenken. De burgemeester van Aarhuus (Denemarken) heeft zes barakken aan geboden. (Advertentie) SCHOUWBURG BIOSCOOP HEERENVEEN Heden en Zaterdag van 78 uur doorlopende voorstelling le en 2e deel REPORTAGE WATERSNOODRAMP Entree 50 cent. Vrijdag 6 Febr. en Zaterdag 7 Febr. 8.15 uur volledig filmprogramma. Zondag 8 Febr. GEEN VOORSTELLINGEN wegens algemene rouwdag. Geëscorteerd door leden van de Rijksverkeerspolitie uit Leeuwarden (welke in Zwolle en Arnhem door hun collega's werden afgelost) en een We genwacht, vertrokken Woensdagmor gen om zes uur 32 vrachtwagens, vol gepakt met goederen uit Leeuwarden, Franeker, Drachten, Harlingen, Dok- kum en uit de gemeente Weststelling werf met bestemming Ereda. Men reed via Arnhem en Nijmegen en omstreeks twee uur in de middag reed men door Tilburg. De laatste etap pe van de lange reis zou worden ge reden. Reeds was de vliegbasis Gilze- Rijen in zicht, toen een ordonnans van de Rijksverkeerspolitie de colonne tot stilstand bracht. Hij was in het bezit van een telegram van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, inhou dende dat men niet door mocht rijden naar Breda, omdat daar geen ruimte meer was om de goederen op te slaan. Slechts twee wagens uit Franeker kre gen last om hun route te vervolgen via Breda naar Middelburg, doch de an dere v/agens werden teruggedirigeerd naar Tilburg. Daar werd het plaatselijk hulp comité ingeschakeld, doch het duurde toch tot ruim vier uur, voordat men een opslagplaats voor de goederen had gevonden. De be kende AaBée fabrieken hadden dc dag tevoren reeds goederen opgeno men uit 30 wagens uit Amsterdam, zodat hier ook geen ruimte meer was. Doch de VOLT-fabricken stel den op verzoek direct een harcr ver- zendruïmten open voor de lossing. Om vijf uur is, geassisteerd door Padvinders, begonnen met het lossen. Daar het onbegonnen werk zou zijn om v/eer in colonne terug te rijden, aan vaardde iedere auto direct de terug reis. Hoezeer deze Friese actie gewaar deerd is, bleek wel uit het feit dat on middellijk, nadat men met hel lossen der wagens was begonnen, de burge meester van Tilburg, baron Van Voorst tot Voorst met enkele wethouders ter plaatse verscheen. Op de terugreis trof fen wij vele auto's uit Friesland welke Maandagmorgen vertrokken waren met oorspronkelijke bestemming West-Bra bant. Ze hadden echter via Antwerpen hun ladingen naar Zeeuws-Vlaanderen gebracht. In een geweldige sneeuwstorm, welke het uitzicht tot enkele meters beperkte, werd de terugreis aanvaard. 10 m3 Lakens en dekens van Heerenveens ziekenhuis Van alle kanten blijft in Friesland de goederenstroom aanhouden, hoe wel die actie reeds op „stop" was gezet. De geschonken goederen hebben in de loop van Donderdag hun weg naai de getroffen gebieden gevonden. On geveer tien grote vrachtauto's konden er mee worden volgeladen. Een groot deel van deze goederen bestond uit beddegoed, lakens en dekens. Daaronder zijn niet minder dan tién kubieke meter lakens en dekens van het Heerenveense ziekenhuis. Advertentie) Bidstond te Nieuwebrug op a.s. Zondag 8 Februari 's morgens half tien. in verband met de ramp Collecte voor het Rampenfonds De Kerkeraad der N.H. Gemeente Haskerdijken litairen, die werkzaam zijn in het rampgebied en per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag af staan aan het Rampenfonds. De directeur van een autoimport- maatschappij te Amersfoort heeft premier Drees gisteren een ambulan ce-auto aangeboden. De auto werd gistermiddag reeds in Bergen op Zoom gebruikt. Bakkersgezellen geven 10% De bakkersgezellen in geheel Ne derland zullen 10 procent van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakkerijen in de noodgebie den weer kunnen gaan draaien zullen zij door hun collega's met materiële hulp worden bijgestaan. De Esso-Nederland heeft besloten een bedrag van f 100.000.aan het Rampenfonds over te maken. Boven dien heeft het personeel besloten 2 pet. van het maandsalaris af te staan. Ook bij de Nederlandse koopvaardij is 't medeleven met de overstomings- ramp algemeen. Bij sommige maat schappijen kwamen telegrammen van schepen binnen om aanzienlijke be dragen over te maken. De bemanning van de onlangs gezonken Klipfontein, die alles kwijt is, en thans met de Zuiderkruis terugkeert naar Neder land, heeft nog f 550.bijeenge bracht. Courses verschoven De courses, die Zondag 8 Februari a.s. te Hilversum zouden worden ge houden, zijn verschoven naar Zondag 15 Februari. De opbrengst daarvan komt ten bate van de getroffen ge bieden. De Stichting Totalisator Ne derland stelde reeds een bedrag van f 10.000.ter beschikking. De Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport schenkt 4 procent uit de omzet van de totalisator aan het Rampenfonds. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Gelderland heeft het Ram penfonds een bijdrage van f 250.000. in het uitzicht gesteld. De getroffenen, die hun bril heb ben verloren, kunnen bij de opticiëns gratis een nieuwe bril aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde in stantie afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groot handel de brillen en de glazen gratis ter beschikking stellen en de opti ciëns geen werklonen zullen bereke nen. Verantwoording ontvangen giften Donderdag 5 Februari 1953. A. K. te T. f 5—; Billartclub Hee renveen f 50.F. W. te H. f 5. X. te H. f 20.—: Mevr. A. S.-v. d. S. te Bk. f 3.— Mej. T. v. G. te O. f 10.—: A. B. te H. f 10.—: Eerste Heerenveense Dames Bridgeclub f 160.—. Op onze girorekening werd over geschreven door: H. O. te M. f 5. H. P. te H. f 10.—. Koningin Juliana heeft vergezeld door haar particuliere secretaresse Mevrouw SmittAviss, een bezoek gebracht aan enige evacuatie-centra. De Koningin bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het provicniale evacuatiebnrean is. ge vestigd, en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Later begaf H.M. zich Haar Amersfoort. Op de foto: Koningin Juliana in gesprek met evacués te Utrecht. (AJf.P.-foto). De hulp, die Nederland in deze moeilijke dagen uit het buitenland ontvangt, is overweldigend. In tal van landen organiseert men acties voor de getroffenen; uit alle windstreken komen de aanbie dingen voor hulp binnen en in vele steden en plaatsen worden be langrijke bedragen en goederen voor het geteisterde gebied inge zameld. De Franse premier, René Mayer, deed gisteren via de radio een beroep op het Franse volk om met gulle hand te ge ven voor de slachtoffers. Vele steden in Amerika hebben ver zocht een gemeente in het rampgebied te mogen adopteren. Op de Nederland se ambassade te Washington staat de telefoon niet stil. Honderden mensen bieden aan dekens, kleren en geld be schikbaar te stellen. fiUit Canada zijn grote zendingen goe- de'ren per vliegtuig' op weg naar Ne derland. De Nederlandse immigranten in Canada zijn zeer begaan met het lot, dat duizenden Nederlanders in het va derland heeft getroffen. Dit bleek uit het vele. dat in Canada voor de getrof fenen is bijeengebracht. Toen bekend werd, dat de K.L.M. gratis vervoersruimte beschikbaar stel de, werden de K.L.M.-vertegenwoordi- gers over de gehele wereld overstelpt met aanbiedingen om daarvan gebruik te maken. In enkele steden, o.m. te New York, Londen en op Curagao, is het aan bod niet te verwerken, omdat de ver voerscapaciteit zulks niet mogelijk maakt. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M. heerst een enorme activiteit. Vliegtuigen uit Curagao, Frankfort, Kopenhagen, Londen, Miami, New York, Milaan, Montreal. Rome, Singa pore, Stockholm, Wenen, Ziirich en Pa ramaribo hebben alle beschikbare ruimte benut en brengen goederen voor de getroffen gebieden mee naar ons land. Hulp uit Venezuela De Nederlandse gezant te Venezuela Neem ter bestrijding van de krachtig werkende (Advertentie) HET OUWEL-CACHET 1 WAARBORGT SMAAKLOOS EN. GEMAKKELIJK INNEMEN De hulpactie in Friesland is nog niet tot stilstand gekomen. In verscheidene dorpen bracht men ook gisteren weer grote be dragen bijeen. Uit Gorrcdijk wordt meegedeeld, dat het reeds bijeengebrachte bedrag nog met 6 a 7 duizend gulden zal stij gen. Dit geld wordt bijeengebracht door de industrieën. Er worden nog geregeld nieuwe dekens en lakens aangeboden. In Hemrik heeft de collecte f 3760-94 opgebracht. Leerlingen van de o.l.- school voegden hier nog f62 aan toe en die van de bijz. school f40. Voorts zijn twee koeien aangeboden. Donderdagavond was in Leeuwarden het .bedrag van de collecteaangegroeid tot f 132.274.— De Culturele Dorpsgemeenschap te Boyl heeft de dezer dagen te houden avond afgelast en het daarvoor be stemde geld gestort op rekening van het Rampenfonds. In Giethoorn hebben 275 gezinnen aangeboden een kind uit de rampge bieden op te nemen. In dit dorp verza melde men vele goederen. Een collecte bracht f 5791.90 op. De inwoners van De AVilp brachten f 4523,36 bijeen. In de gemeente AVonscradeel collec teerde men bijna f 40.000,In Longcr- houw gaf men ruim f 10,per inwo ner. De opbrengst van de collectes in AVcstdongeradecl is f 35.556,53. In Opstcrland is tot nu toe een be drag van f 67.500, binnengekomen. Men verwacht, dat dit nog zal stijgen tot f 75.000. Dit zal f 15 per gezin beteke nen. Het -personeel van de Coöp, Zuivel fabriek te St. Nicolaasga stelde de uit- gaanskas van 113.80 beschikbaar. De directie van de fabriek verlubbelde dit bedrag. De afdeling Langweer van de Zui vel bewerkers van het N.V.V. stortte twee derde van het kassaldo op de re kening van het Rampenfonds In de gemeente Achtkarspclen be droeg de 'opbrengst van een collecte f 52.950. De le Nyega (H.O.N.) gehouden collec te bracht de som van f 3024.50 op. Te Blokzijl collecteerde men gisteren f 4050 en vele goederen. Vele bewoners boden aan kinderen uit het geteisterde gebied op te nemen. Het gewest Friesland van de Party van (lc Arbeid heeft f 500 gestort in het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van de lijstcollecte te Lippenhuizen bedroeg f 5851.50. De dia conie te Lippenhuizen-Hemrik deed er nog f 250 bij. De schoolkinderen te Lip penhuizen offerden uit hun spaarpotten een totaal bedrag van f 73,75. Per gezin f 18 Te Rotstergaast bracht men f 1566 bij een. Dit is f 18 per gezin. Een grote hoe veelheid kleding is naar de post van het Rode Kruis te Joure vervoerd. De opbrengst van de collecte te Ap- pclsga bedroeg f 30.941,55 (verbetering). Een jeugddansclub te Lippenhuizen, die f 100 in kas had voor een bal avond. besloot dit bedrag geheel ter be schikking te stellen van het Rampen fonds. Per hoofd f 35 In Ferwerderadcel heeft 'n collecte bij na f 70.000 opgebracht. Dat is f 7,35 per inwoner. In L'tiiigcradecI verzamelde men Don derdag talrijke dekens, bedden en lakens. Ook kwam er nog een aanizenjijk bedrag aan geld binnen. Een in Smaliingeriand gehouden col lecte heeft f 43.143,22 opgebracht. De op brengst in de verschillende plaatsen was: Drachten. Folgeren en Ureterp-Vallaat f 25.535.17; Boornbergum f 1-825; De Wilgen f 1.055.50; Drachtsier Compagnie f 2.565; Houtigehage f 785-20; Rotleval- le f 2.183; Opeinde f 4.483,35; Nijega f 2.696,50; De Tike f 1.0X4,50 en Oudega f 5.000. De inzameling te De Veénhoop wordt nog gehouden. Te Buitenpost verzamelde men Woens dag en Donderdag talrijke kledingstukken e.d. Het personeel van de N.V. Eniler stelde f 763,67 beschikbaar. De directie deed er nog f 1200 bij. Aanhangmo toren van bijna f 43.000 beschikbaar gesteld. Woensdag vertrok er uit Jourc een au to met 27 aanhangmoioren. Voorts ver zond men vijftien ton goederen naar het getroffen gebied. De minister van Maatschappelijk Werk heeft meegedeeld, dat door de commis sarissen der Koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, gecentraliseerd bij de provin ciale stichtingen voor Maatschappelijk "Werk. Het contactadres in Friesland is; Weerd 11, Leeuwarden. Tel. K 51005645. De opbrengst van de collecte in Sncck is van f 50.000 gestegen tot f 60.000. De Bond van Ouden van Dagen stelde het voor een feestavond bestemde bedrag beschikbaar. f 106 per gezin Te TZUM bracht een collecte 29.652 op. Dit komt neer op büna 106 per gezin. Op de giro-rekening van de Coöp. Zui- velbank te Leeuwarden, waarop de be dragen van de geldinzamelingen in Fries land voor de getroffen gebieden worden geboekt, kon Donderdagmiddag reeds een bedrag van totaal ruim één millioen gul den (f 1.200.000,worden geteld. Hierbij zijn dan niet gerekend de bedragen wel ke door verschillende grofe zaken recht streeks aan het Nationaal Rampencomité zijn overgemaakt. Dr Kuperus was buitengewoon getrof fen door de offergezindheid van de be volking in het Zuidelijk en Zuidoostelijk gebied van Friesland. Een treffend en verbluffend resultaat noemde hij de op brengsten van de collectiesin Ooststel lingwerf m. f 85.803,88 (naderhand zelfs op gelopen lot meer dan honderdduizend gulden) en in Weststellingwerf met rond f 71.000. heeft medegedeeld, dat het meeleven en de daadwerkelijke steun in dit land bijzonder groot zijn. Er is o.m. een steuncomité voor Nederland opgericht, genaaipd „Amigos de Holanda". Geen kinderen naar het buitenland Meer dan duizend Parijse gezinnen hebben aangeboden een Nederlands kind uit de getroffen gebieden onder dak te geven. Ook zijn er uit vele an dere steden in het buitenland soortge lijke aanbiedingen binnengekomen. In Nederland heeft men echter om bepaalde redenen besloten voorlopig geen gebruik van deze aanbiedingen te maken. Engeland zendt rubberboten De Zweedse regering heeft 24 rub berboten en 100 000 dekens gezonden. Italië zond gisteren drie militaire vlieg tuigen naar Nederland. Tot nu toe zijn 1300 Amerikaanse voertuigen van het Amerikaanse leger uit West Duitsland naar de overstroomde gebieden ver trokken. Te Madrid blijven op dé Ne derlandse ambassade de gaven voor de slachtoffers binnenstromen. Engeland zal 162 rubberboten van het nieuwste model zenden. Gezamenlijk kunnen de ze boten 5.000 personen bevatten. De bladen in Noorwegen zijn een actie be gonnen voor hulpverlening aan Neder land.. De berichten over de overstromings ramp hebben een diepe indruk gemaakt op de bevolking van de Antillen. On danks de warmte bleven Zondag velen thuis om tot in alle details op de hoog te te blijven van de zware strijd, die duizenden in Nederland tegen hét wa ter vochten. Op Curagao is reeds f 800 000 voor de getroffenen bijeen gebracht. (Advertentie). TASSEN 16.95 Rundleren-ivoortas ruitvoering kleine dito groot 19.75 Durable plastiek Herenzolen f 2.25 Dames f 2. CENTRALE Dracht 71 Friese vissers in Hellevoetsluis Behalve vele vissers uit Katwijk, Scheveningen en IJmuiden waren er gisteren ook vissers uit Makkum, Lemmer en Staveren in Hellevoetsluis. Zij kregen daar orders van een ma rine-commandant. Vandaag varen zij naar het aan de andere zijde van het Haringvliet gelegen Goeree Overflak- kee. Men meent, dat daar nog altijd 1.000 mensen wachten op overbren ging naar veiliger streken. Vandaag probeert men al deze mensen naar Hellevoetsluis over te brengen. De burgemeester van dit oude stadje, de uit Doniawerstal afkomstige jonkheer T. A. J. van Eysinga, ver telde gisteren, dat men Maandag met een schip was begonnen en er Woens dag reeds 2i> waren. De leiding van de Koninklijke Marine noemde hij voortreffelijk. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, heeft verklaard dat het herstel van de waterkering' op Schouwen-Duive land, vermoedelijk de moeilijkste opgave zal blijken. De bevolking van dit zo zwaar ge troffen gebied zal niet kunnen terug keren. alvorens die waterkering in haar geheel is hersteld. Wij mogen ons gelukkig prijzen, zo zeide ir Maris, als dat voor de volgende winter het geval zal zijn. Ook in de dijken van het eiland Goerree Overflakkee zijn vele en grote gaten geslagen. Men is reeds begonnen met het dichten van het gat aan het Westeinde, nabij Oud dorp. Voor 't herstel zullen drie aan nemers worden ingeschakeld De droge duintop en een gedeelte bij Dirksland zal men kunnen gebrui ken als een soort bruggenhoofd om het eiland te heroveren. Men is er reeds in geslaagd, op vele plaatsen gaten te dichten. Ook op an dere plaatsen worden aannemers in geschakeld voor de uitvoering van herstelwerkzaamheden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2