FRIESE KOERIER Wie coördineert de acties? Aantal slachtoffers nu 1352 ongetemde EHBO-ers JJ) 1 Geen misverstanden! Ons dagelijks weeroverzicht Tovenaar uit Washington Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Bureau: Heerenveen. Heideburen 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 31 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telel 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5.45 per kwartaal, f 1.85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. mogen geen misverstanden rijzen door het arti- kei van onze speciale verslaggever, dat wij van daag op deze pagina en op pagina drie publiceren. Men moet de zaken namelijk goed onderscheiden en niet de verschillende soorten hulpverlening met elkaiar verwarren. De spontane hulp, die het Nederlandse volk ver leent, is indrukwekkend en verheugend. Daar loopt allés op'rolletjes, omdat Nederlandse burgers begrij pen, dat andere Nederlandse burgers in nood ver keren. Helaas is er echter bij de directe hulp (het weg halen van vluchtelingen en het redden van drenke lingen uit hun benarde positiehet een en ander in de war. Het is moeilijk daarvan de oorzaak aan te wijzen, omdat de toestand overal verschilt en niet gemakkelijk kan worden overzien. Het lijkt echter zeer waarschijnlijk, dat een gebrek aan coördinatie in de top aanleiding geeft tot allerlei vreemde toestanden. Wij hopen, dat de ietwat pessimistische beschou wingen van onze verslaggever hen, die nog niet wak ker zijn, mogen wekken. DEN HAAG, VRIJDAG Het is nu nacht. De duisternis is dichtgegaan boven Abbenbroek, 't dorpje tussen Geervliet en Zuidland op het eiland Voorne. De duisternis is er dichtgegaan over tien doden, die men nog niet kent, maar die men slechts vermoedt. Het zijn er misschien meer, het zijn er misschien minder en zij liggen ergens in het donker. De regen vlaagt er over de polder. Water op water. Het is er koud en de wind is weer opgestoken uit het Westen. Precies als die Zaterdag nacht. Precies hetzelfde, nog een keer, heviger, onverwachter, erger en verontrustender. De maat was nog niet vol. is het allemaal voorbij. Het is nu nacht. Op de Koninginnegracht in Den Haag staan voor het gebouw van het Hoofdbestuur van het Rode Kruis twee auto's. Boven branden nog lichten. Er zijn nog mensen. Zij werken in de nacht na het drama van Abbenbroek. Zij werken met de ge gevens, die zij hebben en op de beste manier, die zij kunnen bedenken. Jan Schöutens, de man, die zonder of ficieel E.H.B.O.-armbandje liep, mocht daarom niet meer meedoen, toen hij eindelijk op Schouioen aankwam. De E.H.B.O. heeft namelijk een echt arm bandje. Zo zijn blijkbaar de spelregels bij de hulpactie...... (Eigen foto). De feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de gro te internationale bloemententoonstelling Flora 1953 die 13 Maart opengaat, gaan volledig door. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand 1009 mb 757 mm). Tendenz stijgend. Temperatuur max. 3.3 gr. C. (2.5), min. -2.7 gr. C. (-0.8). Aan de grond -5. Neerslag 0.51 cm sneeuw te Munnekeburen, Gorredijk en Stiens. LICHTE, PLAATSELIJK MATIGE VORST Koude lucht uit Scandinavië. Langs de Oostelijke flank van een maximum van IJsland tot Ierland is een storing over onze omgeving getrokken, waardoor er weer neerslag valt. Aan de achterzijde van deze storing stroomt uit het Noord-Óostcn lucht uit Scandinavië Nederland binnen. Deze lucht wordt boven het Oostzee water opgewarmd, maar is er toch oor zaak van, dat er komende nacht in de Oostelijke helft van ons land. matige vorst kan voorkomen. Het weer zal de komende dagen koud en enigszins onbe- stendigd zijn met van tijd tot tijd kans op wat sneeuw. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond). Veranderlijke bewolking met kans op wat sneeuw. Matige of zwakke wind tus sen Noord en Oost. Komende nacht lich te. plaatselijk matige vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. Op het Binnenhof, in het departe ment met het torentje, branden ook de lampen. Daar zijn ze aan het coör dineren. Ook mét de gegevens, die zij daar hebben en ook op hun eigen Binnenlandse Zaken-manier. De generaal Buurman van Vreeden, territoriaal bevelhebber is nog niet naar huis. Hij maakt lange dagen. Hij wil er bij zijn, wanneer er meldingen komen van zijn ondercommandan ten in de noodgebieden. Er komen veel van die meldingen, met gegevens en met vragen. Lastige vragen soms. Soms impertinente vragen. Soms vragen naar de bekende weg en soms vragen, waar op geen antwoord gegeven kan wor den, omdat de situatie er nog niet rijp voor is. Op de Wassenaarseweg zetelt de Re geringsvoorlichtingsdienst. In de spreek cel op de begane grond brandt een rood seinlampje. Een man is bezig boodschappen door te geven naar de noodgebieden. Over dingen, die nog wel nodig zijn en over dingen, die niet meer nodig zijn. En over namen en plaatsen en feiten, Gebaseerd op de gegevens, die er zijn en uitgevoerd op de eigen, dat is de best mogelijke manier. Twee berichten IV OG maar enkele dagen geleden. De stem van dé man klinkt uit de luidsprekers. Hij zegt: „De commandant van het 'tweede militaire district gelast de onder zijn bevel staande troepen onmiddellijk te beginnen met de eva cuatie van Abbenbroek. De toestand is er uitermate kritiek". Dat zegt de man van de regerings voorlichtingsdienst om tien uur in de avond van de vierde Februari. Hij kon er natuurlijk helemaal niets aan doen, dat enkele uren eerder een andere man door de radio heeft ge zegd, dat de toestand in Abbenbroek gelukkig niet zo ernstig is. Het dorp is weliswaar door water omgeven en ge- isoleerd, maar het valt verder nogal mee. In die vier uren gebeurt een hele boel. De troepencommandanten in de buurt van Abbenbroek hebben geen eigen berichtendienst, juist omdat Ab benbroek geïsoleerd was. Zij luisteren dus naar de radio en horen die mede deling van de nieuwsdienst. Zij maken het zich niet bewust, dat de man, die de berichten uitspreekt, een andere man is dan de man, die op de Wasse naarseweg wat later met die opdracht van de commandant zal komen. Zij trekken dus verkeerde conclusies, omdat zij niet begrijpen, dat de radio nieuwsdienst wordt verzorgd door eer. particuliere firma, die zich eenvoudig aan de radio-unie verhuurt. Hun conclusies zijn fout, want de toestand in Abbenbroek is ook om zes uur al kritiek. De nieuwsdienst kan dat onmogelijk weten. Abbenbroek is isoleerd. Als men de mensen iets over het dorp wil vertellen, kan men niets anders doen dan afgaan op de verhalen, die er in de buurt vertéld worden. Er spoelt iemand aan op een stuk wrakhout. Hij komt aan land en ieder een vraagt hem honderd uit. Als ieder een dat dan weer vertelt aan iedereen anders, groeit het verhaal van de man op het wrakhout uit tot een dramatisch verslag van ongelooflijke gebeurtenis sen of verebt het tot de simpele me dedeling dat er wel water staat, na- Bij de bovenste foto: Dit verwoeste dorp is Nieuwekerk op het eiland Schouioen. Onze fotograaf ging mee met de eerste duck, die Dins dag naar het dorp vertrok. Men wist tooi nog niet veel meer van de toestand daar, dan dat het aantal slachtoffers huiveringwekkend groot was. Deze foto laat zien u at er overbleef van de huizen aan de Burgemeester Bouman laan. Soldaten van de commandotroepen en van de artillerie, die op Schouwen een indrukwekkende prestatie leverden, be groeten de eerste Amerikaanse duck. (Eigen foto'sJ tuurlijk, maar dat er geen dóden zijn en dat de toestand dus redelijk lijkt. Wel erg U OE het geweest is weet niemand. Ineens is er dat bericht: in Abben broek is het nog niet zo erg. Dat ver tellen de mensen elkaar en zij, die er familie hebben, voelen iets van dank baarheid, van opluchting. Ten onrechte. In Abbenroek is de toestand wèl ernstig. Uitermate ern stig. Zo kritiek, dat er midden in de nacht geëvacueerd moet worden. In het duister zijn de weggetjes bijna niet terug te vinden. Zij staan wel op de stafkaarten en men kan ze bij dag licht nog wel zien, door nauwkeurig op de bomen te letten en op de stromin gen van het water. Maar in het duister van de nacht is dat allemaal niet zo duidelijk. Het is bovendien niet eenvoudig, die .evacuatie, want er zijn mensen, die er niet meer op gerekend hebben. In Abbenbroek is het immers rede lijk. Tien mensen zijn er dood, of vijf, of twintig. Wie zal het zeggen? Maar er zijn doden gevallen. Waarom? Alweer: wie zal het zeg gen? Misschien omdat zij zelf te lang gewacht hebben met de evacuatie, omdat zij niet wilden geloven, dat het ernst was, omdat zij te gehecht waren aan hun huis, hun bezit, hun grond; omdat zij bang waren voor plunde ring; omdat.... omdat misschien die paar mensen, die het beter hadden moesten weten, het niet eens goed wisten. Het is niet zeker. Het kan heel best anders geweest zijn. Er zijn geen be wijzen voor, die elke andere opvat ting uitsluiten. Er zijn geen schrifte lijke verklaringen van troepencom mandanten, geen getuigenissen van de doden, geen corpora delicti, al is dat delict misschien een wat groot woord. Nu nog tenminste. Huiveringwekkend IV EEN, zekerheid is er niet. Er is alleen maar een vermoeden, een mogelijke verklaring voor een groot aantal verschijnselen. Maar die ver klaring is zo triest en zo huivering wekkend, dat het moeite kost haar in een verantwoorde vorm te uiten. Eerst moet. daarom bij wijze van inleiding de twijfel weggenomen wor den, die misschien nog wel hier en daar heerst. Er is geen sprake van, dat men bij de hulpactie niet zijn best zou doen. Het staat zonder meèr vast, dat iedereen, die daarbij betrokken is. van goeden wil is en dat allen van de vroege morgen tot de laat in de nacht bereid zijn te werken als paarden. Het is zeker, dat zij allen fatsoen lijke, betrouwbare, opofferingsgezinde mensen zijn. Zij kunnen fouten ma ken, maar dat is geen bijzonderheid, die nog vermelding behoeft. Zij zijn groot aantal medemensen murw gesla gen heeft. Zij willen wel, zij kunnen soms wel, zij kunnen soms ook niet, daar zijn het mensen voor. (Vervolg op pagina drieeerste kolom) DE overstromingsramp heeft reeds 1352 slachtoffers geëist. Gistermiddag telde de droeve do denlijst de namen van 1320 per sonen. Daarna kwamen uit Hal steren, Tiengemcten, Middelhar- nis en Nieuwe Tongc de namen van nog 33 mensen. De burge meester van Stavenissc seinde het ontstellende bericht, dat ook zijn gemeente 300 doden telt. Oude Tonge en Stavenisse samen 600 doden Drie nieuv^e dijkdoorbraken op Schouwen-Duiveland maakten 't. nodig, het reddingswerk in het bijzonder op Noord-Gouwe te rich ten. Voor de bewoners van dit dorpje dreigden nieuwe gevaren en de ganse luchtactie van de basis Woensdrecht werd hierop geconcentreerd. 50.000 Evacué's De internationale luchtvloot, die voor het reddingswerk wordt ingezet, groeit voortdurend. Gisteren namen aan deze aciie 220 toestellen deel, waaronder 25 helicopters. Ook de vloot van 2000 vaar tuigen van allerlei aard bleef in actie. Van de bedreigde punten op Schouwen- Duiveland en Goeree en Overflakkee werden de bewoners geëvacueerd en op beide eilanden is nog maar een klein deel van de bevolking gebleven. Een stroom van vluchtelingen komt aan in de centra aan de rand van het noodge- bied, met name in Schiedam, Rotter dam en Bergen op Zoom. Men schat het aantal personen, dat noodgedwon gen huis en haard moet verlaten, op 50.000. Wanneer wij de situatie van dit ogen blik samenvatten, dan kan worden ge zegd, dat een dreigende dijkbreuk bij Heenvliet op Voorne-Putten tot dus verre kon worden voorkomen. De dijk langs het Voornse kanaal werd met tienduizenden zandzakken versterkt. Op bevel van militaire autoriteiten zijn de plaatsen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee gisteren ontruimd. Schouwen-Duiveland staat voor 9/10 deel onder water. In het zwaar geteis terde Zierikzee zijn hele huizenrijen door de vloedgolf ontruimd. Noord-Beveland staat voor de helft blank. In Zuid-Beveland is de situatie gunstiger, een achtste deel staat onder water. Nadat bij Krab- bendijke de toestand kritiek was geworden, heeft men alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen ge- evacueerd. Tholen staat voor een derde onder water en St. Philips- land is geheel overspoeld. In het land van Heusen en Altena heb ben de dijken het gehouden en is de toestand bevredigend. TTet schijnt dat het oude Europa het steeds meer niet alleen in de eco nomie en in de techniek, maar ook in de diplomatie tegen de Verenigde Sta ten moet afleggen. Amerika neemt zijn rol van leidende natie in het wereld bestel wel met een zeer grote zelfverze kerdheid op zich. Zelfs de Britten, die zulk een eeuwen oude traditie van zelfstandigheid en onaantastbaarheid voeren, ontkomen niet aan de macht en de invloed, die van over de Atlantische Oceaan de oude moederlanden imponeert. Het besluit van Eisenhower, om For mosa te deneutraliseren, heeft aanvan kelijk in Groot-Brittannië verzet en er gernis gewekt, en men heeft deze reac ties in het Lagerhuis zomin als in de pers onder stoelen of bankèn gescho ven. Natuurlijk, liet neutralisatiebesluit van 1950 was een daad van Amerika alleen, die dus ook door Amerika weer ongedaan kon worden gemaakt. Maar in deze situatie was Engeland zo nauw als belanghebbende bij deze zaak be trokken, dat het toch zeker geraad pleegd had moeten worden. Dat was de algemene opinie, en Anthony Eden heeft haar ook in het Lagerhuis vertolkt en uitdrukking gegeven aan zijn ongerust heid, dat dit besluit het gevaar voor complicaties in het Verre Oosten zou vergroten. Men was benieuwd wat Churchill zou zeggen; in hoeverre was hij op de hoogte, en wat had hij over deze zaak met Eisenhower verhandeld bij zijn bezoek aan de V. S.? Maar Churchill zweeg; hij liet zich tot dusver niet uit zijn tent lokken. IP|e Amerikanen hadden zeker in deze omstandigheden geen beter missio naris voor de bekering van Europa kunnen zenden dan John Foster Dulles. Bij zijn komst in Londen gewaagden de bladen van een koele ontvangst. Maar op die koele ontvangst is een hartelijke samenspreking gevolgd, waarin de Amerikaanse minister van Buitenland se zaken al zijn diplomatiek talent heeft ontplooid; meL gevolg, men zou haast zeggen met verrassend gevolg. Als bij toverslag veranderde Eden; hij ver klaarde zich gister in liet Lagerhuis volkómen overtuigd, namens de rege ring, dat de nieuwe Amerikaanse poli tiek ten opzichte van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten op zichte van continentaal China. De Brit se minister van Buitenlandse Zaken weet intussen zeer wel, dat tegelijker tijd reeds militaire besprekingen op Formosa gaande waren, en dat zelfs het object vbor luchtaanvallen op de Chi nese. republiek reeds was uitgezocht. Maar desniettegenstaande heeft Dulles hem weten te overtuigen dat er geen stappen zullen worden gedaan die ver strekkende internationale weerslag zul len hebben, zonder dat Groot-Brittannië er in gekend is. Zulks, nadat de princi piële stap immers reeds is gezet, zonder dat daarop verhaal mogelijk is. Ti/Taar de grote tovenaar van Washing- -L'A ton kon nog meer. Had hij in Londen geruststellende woorden gespro ken, in Bonn kreeg zijn taal de klank van een scherpe waarschuwing; het moest nu met die Europese integratie voor een bepaalde datum menens wor den, en anders zou de financiële hulp van Amerika op losse schroeven komen te staan. Vooral tegen de socialistische oppositie richtte zich dit vermaan. Dul les wist hier de Europese Verdedigings gemeenschap voor te stellen als de weg naar de Duitse eenheid, het grote argu ment der oppositie. En hij verbaasde kanselier Adenauer door de medede ling, jlat Groot-Brittannië reeds een be slissende stap had gezet in de richting, waarvan het tot nu toe nog steeds af kerig was geweest. De missie van Dulles en haar opval lende resultaten zijn wel een bewijs voor de sterke positie van Amerika, dat niet alleen Europa naar zijn hand gaat zet ten, maar bovendien zijn eigen Aziati sche politiek voor datzelfde Europa aannemelijk weet te maken. Dat is voor een groot deel te danken aan de diplo matieke tovenaar Foster Dulles. Zeker. Maar de diplomatie ontleent ook hier haar toverkracht minder aan de overtui ging der logica, dan aan de zeer reële macht, die zij vertegenwoordigt. De macht, die kan overtuigen en desnoods dicteren, is niet meer het monopolie van Londen. Washington heeft haar overgenomen. Zeeland rekent ook op U Wacht niet langer, doe het nu! Nat. Rampenfonds Den Haag - Giro 9575

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1