iNare dagen In Stavenisse heerst de stilte van de dood Aantal doden? 200? 300? Misschien wel 400 Ontroerende tonelen bij de evacuatie van de zwaarst getroffen gemeente Verhaal van een dorp (Van een onzer verslaggevers). Piet Fotappel van Stavenisse heeft het leven te danken aan een van zijn koeien. De man zag het water komen en ging naar de stal om de dieren los te maken en builen te brengen. Hij was juist met een koe buiten, toen een muur van water zich op Stavenisse stortte. Man en koe sloegen verschillende malen over de kop. Maar tussen hen was een touw gespannen. De koe en het touw hebben Potappel gered. De koe kon zwemmen en toen er ergens ver weg een havenlicht was, is het beest er heen gezwommen. En Piel Potappel heeft het touw krampachtig vastge houden. Waar het licht brandde was veiligheid: Piet Potappel werd gered uit Stavenisse. de dodenstad van Tholen ook in Utrecht. Ze zijn samen naar hun woonplaats terug gegaan. ..Had ik hem maar nooit meegenomen," zegt de dokter. De jongen heeft zijn ouders weten te bewegen in de polder te blijven. Hij zit er nu met een jachtgeweer. Hij schiet, als cr een boot in de omgeving van de boerderij is gekomen. Hij is gek* ge worden Nee, de dokter was niet in Stavenisse. Burgemeester Verburg ook niet. Die'zat op Noord-Beveland. Hij is er blij om. Dat klinkt misschien vreemd, maar de burge meester geeft een verklaring. „Toen ik. hier Maandag na veel moeite kwam, was ik nog fris. Ik had wel geholpen op Beve land, maar ik was toch heel wat frisser dan de mensen hier. Ik kon de evacuatie dadelijk voorbereiden." De dokter is ook op Maandag terugge komen. Hij vond Stavenisse, zoals burge meester Verburg zjjn stad gevonden had. Gereduceerd tol een klein stukje droogte, waarop honderden samengedrongen waren. Hij vond er ook drie injectiespuiten en een verbandtrommel. Dat was het hele me dische arsenaal. De burgemeester zag zijn orgel tegen hel plafond aanklotsen. Maar hij zag overal water en overal zorgen en hij vergat de zijne en organiseerde. Burgemeester Verbrug: „Wij zijn de toestand meester'' Velen konden zich niet uit de voeten ma ken. Ze zün overrompeld. Er was opeens een muur van water. Een vier, vyf meter hoog. Hij viel op Stavenisse, op een nieuwe woonwijk. Wat cr gebeurde, kan niemand vertellen. De woningen waren meteen puin. Iloevelen er onder dat puin liggen, is niet te zeggen. Er is daar maar één zekerheid en dat is het water, dat het geheim van de doden in deze woonwijk nog steeds be waart. Soms de dood, soms het léven Soms is het water .langzaam gekomen. Iemand vertelde ons, dat hij op bed lag. Hij sliep' onrustig, ke»k door het raam naar buiten en zag het water. Hij kon de zolder bereiken. Met zijn vrouw en met zijn geld. Het water liep heel rustig de trap op. Maar er was tenminste tijd om te ontkomen. Een ander reed in een auto door de stra ten toen het water binnenviel. De wagen sloeg enkele malen om. maar de chauffeur wist er uit te komen. Hij kon de .deur van de kerk bereiken. Boten hebben hem later uit de toren gehaald. Er is het verhaal van een vrouw, die op de zolder kon komen. Haar man moest ze beneden achterlaten. Ze hebben een tijd met elkaar kunnen praten. Zo dik was de balkenlaag van die zolder niet. Het praten ging telkens gemakkelijker. Ze kwamen immers steeds dichter bij elkaar, naarmate het water steeg. Maar het water won het en op laatst behoefde de vrouw niet meer te praten. Toen stond het water tegen het plafond. En dan is er die jongen, die op de daken geklommen was. Hij heeft er een wedren met de dood gehouden. Telkens stortte een dak in. En telkens sprong die jongen ver der. Hij-is de redding in de armen-gespron gen. Anderen kwamen Nu. zijn er haast geen mensen meer in Stavenisse. Alles is geëvacueerd. Er zijn anderen gekomen. Om te bergen, om te bewaken, om iets te behouden, om dijken te dichten. Een paar bewoners zijn geble ven. Ze passen op de paarden. Ze bewaken de schamele bezittingen in de gespaarde woningen. En dan zijn er nog enkelen, die niet weg willen. Eén van hen. con vrouw, komt naar de burgemeester toe. ...Ik wil toch maar weg. Ik vaar mee naar Rotterdam. Wat moet ik hier langer?" En tegen ons zegt ze, dat ze familie op Schouwen heeft. Schouwen is van hier uit te zien. Het is er ook een ondergelopen kerkhof. Van haar familie heeft ze nog niets gehoord. Wanneer ze gistermiddag vertrokken is, woont er weer iemand minder in Stave nisse. Ach, wonen kan men het niet noe men. Er is ook niet veel meer om op te wo nen. Het is een hoekje grond bij het Ge meentehuis. een stuk dijk met wat huizen. eCn kleine havenbuurt en een stukje Voor straat. En die Voorstraat is een paar meter verderop al een watervlakte. In die weinige huizen hebben militairen, bergers, een paar medici, wat politicmannen en wat EHBO- ers een verblijfplaats. Ergens in de polder Ook de polder is geëvacueerd. De men sen zijn er per boot weggehaald. Drie moe ten er nog ergens zitten. Op een zolder. Een vader, oen Tnoeder en een zoon. De zoon zat in het Utrechtse toen de ramp zich voltrok, De dokter van Stavenisse was Contact per radio geboden Er was zoveel te organiseren en dat is er nog. Want men is de toestand nu wel meester, maar moet die ook meester blij ven. In de eerste plaats moet men in Sta venisse geïsoleerd als het is een ver binding houden. Die is er ruimschoots bij hoog water, maar bij laag water is Stave nisse moeilijk te bereiken. Met de radio zit het nog moeilijker. De militairen heb ben een zendinstallatie, maar de accu's zijn leeg. De P.T.T. heeft een mobilofoon, maar Goes kan geen woord verstaan. En dus moeten er accu's komen en technisch P.T.T. personeel. Er moeten zandzakken zijn om de dijken te dichten en er moeten mensen zijn om die zandzakken te versjouwen. Er moet- -een- sleepbóot zijn die zeewaardig is en te allen tijde dc saamgeraapte bevol king van Stavenisse kan evacueren. Want soms komt het water vervaarlijk hoog. Als er storm komt, wat dan? Stond het water van Woensdag op Donderdag in het- behouden stuk Voorstraat niet schrikba rend hoog? En dan hangt <>r zo'n wonderding, zo'n redder uit honderd noden, een helicopter boven Stavenisse. Op dat verdrietige stuk je kade landt het geval. En er is opeens een neg voor berichten en een terugweg voor accu's en mensen. Het duurt niet eens lang of er komt een vliegtuig zand zakken droppen. Ze ploffen op de zeedijk neer. Decor van de dood Het leven is onwerkelijk op Stavenisse. Het is meer een poging uit een ruïne weer iets levends te maken. En ondanks al de bedrijvigheid, de ijver, het doorzettings vermogen, is de stilte oppermachtig. Er loopt een kat. Eigens blaffen honden, op gesloten, omdat niemand voor de gevolgen van loslopende hongerhonden in een ondei» gelopen stad kan instaan. Het water klotst en voert nieuwe voorraden uien aan tegen de overladen dijk. Het is beklemmend dit schouwspel van kapotte huizen, van étala ges zonder zin. van leven zonder vreugd, van dood zonder weerga. De politie zal alle loslopende huisdieren neerschieten. Evacuatie is dwaasheid. In leven houden is ook dwaasheid. Alleen de paarden kunnen afgevoerd worden. Ze wil len niet over hel plankier in het ruim van de vrachtboot. Tenslotte worden ze er in gehesen. Paniek is er niet bij. De dieren hebben zelfs iets dankbaars over zich. Maar het zijn er zo weinigen. En de cada- vérs zijn niet te tellen. Ze bepalen het de cor van Stavenisse, het decor van de dood. Hoeveel Ergens in Nederland leeft I'iet Potappel. Ergens leeft die jongen, die over de daken liep, de vrouw, die gered werd en haar man verloor, de jonge kerel ui de kerkto ren, de man met geld, naamlozen zonder bezit. Ergens liggen dc lijken. Het zijn cr tweehonderd. Of driehonderd, zegt dc bur gemeester. En de dokter haalt zijn schou ders op: „Misschien vierhonderd" Over het eiland hagelt het en, het waait en het stormt. Soms schijnt de zon. En nie mand begrijpt iets. Niemand peilt het leed. Niemand kan voldoende helpen. Troost schijnt hier niet te zijn. En toch- is zelfs dc dodenstad Stavenisse geen vergissing. Al lijkt dat niet te geloven, daar op die en kele vierkante meters droge grond in een gemeente, die 1700 mensen telde Meisje liet verloofde los en verdronk De verhalen, die de evacuatieambtena ren te horen krijgen, wanner de slachtof fers uit de noodgebieden na dagenlange spannig in de gastvrije omgeving hun hart uitstorten, tarten iedere beschrijving. In het opvangcentrum „Dé Dierentuin" te Den Haag is Donderdag èen jonge man binnengebracht, die in de omgeving van Spijkenisse Maandag drie uui' lang in het ijskoude water had rondgezwommen met zijn verloofde op zijn rug. Toen hij ten laatste nog geen grond onder zijn voeten voelde raakte hel meisje zo verkleumd, dat zij de jongen los moest laten en voor zijn ogen in het water verdween. De jonge man die later gered werd kwam zeer zwaarmoedig de Haagse Dierentuin bin nen, waar een gemeentearts die het toe zicht aldaar heeft, zich over hem ontferm de. Afgrijselijk is het leed. dat de mensen hebben moeten doorstaan ende angst spreekt nog uit hun ogen, wanneer zij de autobussen verlaten en het evacuatiecen trum betreden. (Advertentie) Verdrijf de periodieke pijnen J |ren dat lome, lusteloze gevoel^' 4 direct enafdoend met eenpaarj Stampvolle treinen met evacuees uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zitten mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbèndijke moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het. jongetje op de voorgrond is Iienny Joosten uit Hansweerd, die met zijn vader evacueerde Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achtcrlatop, in de armen. Hij heeft troost gezocht bij mevrouw Lobbezoo. Hei leed was soms ie zwaar om ie dragen (Van een speciale ANP-versIaggever) Gistermorgen om ong. 11 uur zijn te Bergen op Zoom dc eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangekomen, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij werden ontvangen door leden van het Rode Kruis, die hen in autobussen overbracht ndar het .patronaatsgebouw waar zij, na geregistreerd te zijn, een maaltijd ontvingen en v/n nieuwe kleding werden voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda- Generaal Ridgway in Nederland Onverwacht is gistermiddag om ii.20 u- in een Skymastcr van de Amerikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbe velhebber van de Nato-strijdkrachten. uit Parijs in Nederland aangekomen. De generaal, die o.m. in gezelschap was van kolonel Wittock van het Belgische le ger, luchtmaarschalk Sanders van de R.A-F., admiraal Lemmonier van de Fran se marine en generaal Griethuysen van het Nederlandse leger, verklaarde: „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn internationale staf om te zien of er iets, binnen ons vermogen, gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze grote ramp, die het getroffen heeft te helpen." Na besprekingen in Den Haag te hebben gevoerd met minister Staf en ander auto riteiten, is generaal Ridgway gistermiddag om 16.10 uur met de Amerikaanse Sky- master, waarin hij vanochtend was gearri veerd. van Schiphol vertrokken om terug te keren naar Parijs. Op Walcheren voldoende arbeidskrachten Het Prov. Bestuur van Zeeland heeft meegedeeld, dat op Walcheren voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn. De burgemeester van Borsele heeft ge seind, dat in de Borsele-polder het gevaar voorlopig is afgewend. Het verkeer op Zeeuws-Vlaanderen is weer vrij normaal. De materiële schade is er aanzienlijk. In hel patronaatsgebouw speelden zich gistermorgen ontroerende tonelen af. Fa milieleden, die met verschillende aken wa ren aangevoerd, cn op het ogenblik, van de ramp door de vloedgolf van elkaar wa ren gescheiden, ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst en wij waren getuige van de vreugde van een man uit Stave nisse. die zijn. vrouw en beide kinderen terugvond. De molenaar Hoek uit Ooster- land op Schouwen en Duiveland was zelf met een kind door middel van een amphi- bievaartuig van het dak van zijn woning gered, waarop hij twee dagen en nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. Alleen overgebleven De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt, wordt ech ter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Sta venisse vertelde ons dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In 5 minuten stond het water 1-50 m hoog. Bin nen een kwartier was het tot 3.50 gestegen om daarna langzaam de maximum stand van 5 Vi meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf wegge spoeld. cn men moest zich op het "dak redden. Toen het water dit dak dreigde Uil alle delen van hel land zijn schepen van allerlei soort naar hel Zuidwesten gedirigeerd om te helpen bij hel lenigen van de nood, in de eerste plaats bij het evacueren van de duizenden landgenotendie nog op bedreigde plaatsen zitten. - Over zicht uit de lucht van de stroom sche pen op de Oosterscheldedp weg naar Zierikzee. Luchtopname ANP-Foto té overspoelen en het gehele huis op in storten stond, was men gedwongen zich naar 'n hoger gelegen woning te begeven. Hierbij verloor opa Brouw zijn 'dochter en zag hij verscheidene léden 'van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen ver drinken. ,,Ik heb slechts mijn twee hon den, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden", zegt hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem opnieuw 'in de ogen komen. Een voor een Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tho len heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personen dreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van' dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige dié levend van het vlot afkwam was een jon geman. die z'n huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op een stuk dijk, waarop nog 7 huizen overeind stonden bevonden zich ongeveer 40 men-, sen. De dijk werd op een gegeven ogen blik weggeslagen en de mensen werdén bedolven onder het puin. Al het vee uit de eens zo welvarende polder is verdron ken op 10 paarden na- Kiuderleed In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gister avond heeft zij erg gehuild om haar va deren moeder", zo vertelde ons een der Rode Kruis-verpleegsters, „maar ze zal die niet weerzien Het was teveel Verscheidene mensen hebben een ze nuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn ge worden of het gebruik van hun stem heb ben verloren. Dc amphibievaartuigen heb ben in de bomen op het eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identi-, fieatiecommissie is thans bezig dc bij de overstroming te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse hedenmor gen in de haven van Bergen op Zoom aan kwamen werden op een andere kade in een lichter honderden geïmproviseerde1' doodkisten ingeladen met bestemming Stavenisse Dc „Dorus Rijkers" buiten gevecht gesteld Volgens bericht van Scheveningen Radio is de reddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder, die deelneemt aan het eddingswerk in Zeeland, op de strek- lam bij Zierikzee gelopen. Het bootje 'M 300 meter ver op de strekdam. Eén motorboot van het kabelschip ..de Pool ster" heeft getracht de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden. Dit is niet gelukt, ten gevolge van de sterke ehstroom. Er is thans om sleepboothulp verzocht. :aiE?CF DAGBLAD i Wx .D' UAD VRIJDAG 6 FEBRUARI 19S3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3