H ZEN Prima materiaal op Leeuwarder hengstenkeuring Vrije prijsvorming landbouwgronden MATROZENSHAG VB3BIO „Paladijn" werd algemeen kampioen Tijdens de te Leeuwarden gehoouden Hengstenkeuring werd „Paladijn', eigenaar D. E. Mellema te Finsterwolde, kampioen der 34 jarigen en te vens algemeen kampioen. Zijn broer „Palmar" op de achtergrond kreeg een eerste premie Ondanks de grote ramp welke ons land heeft, getroffen en waarvan de ontzettende gevolgen nog niet te overzien zijn, gaat het leven in de andere delen van het land door, zc het dan dat er wel een zekere druk op ligt. Zo werd Woensdag op de Lange Marktstraat te Leeuwarden weer de jaar lijkse verplichte hengstenkeuring gehouden van het Bovenlands ras, waar we op deze dag voor het eerst sinds jaren de zwarte Friese langstaai'ten hebben gemist. Het Fries Paarden Stamboek zal dit jaar haar keuring in Sneek houden omdat haar de keuringsdatum van 4 Februari te vroeg was. De baan was evenals vorige jaren weer prima in orde. Er werden ongeveer 35 hengsten voor de keuring gebracht, waarvan 7 jonge. Van deze jonge hengsten werd 1 afge keurd en 1 voor dekken goedgekeurd, ter- wjjl de andere alle in stamboek werden ingeschreven. De rubriek 3- en 4-jarige hengsten was over het geheel genomen van prima kwa liteit en we mogen deze rubriek zeker als een aanwinst voor onze provincie beschou wen. Er werden 4 van geprimeerd, allen met een eerste premie en dat wil wat zeg gen. Ook in de rubriek 56 jarigen zagen we enige hengsten van buitengewone klasse, al was deze groep niet zo goed. De groep oudere hengsten was groter en ook daar troffen we weer vele oude be kenden als de besifokkende „Cambinus", „Commandeur?. „Hoofdman" enz. Ter opluistering werden voorgebracht de ■fokpraedicaat hengsten - ..Cambinus", „Otheo", „Hoofdman", „Arjolus", „Taseo". Plimon" „Grünewald". Allen hengsten met klinkende namen. Zij hebben zich best la ten zien en ze walsten over de baan dat het een lust was. Friesland kan wat haar hengstenstapel betreft vol vertrouwen het nieuwe seizoen ingaan. Het kampioenschap der 34-jarigen ging tussen „Paladijn" de kampioen' van hét vorig jaar en de 3-jarige „Palmar". De jury besloot ook dit jaar de mooi be- lijnde „Paladijn" weer tot kampioen uit te roepen, terwijl hem tevens het algemeen kampioenschap te beurt viel. Uitslag prcniiekeuring. 34-jarige: le premie „Palmar", eig. H. Smid, Midwolda en Koopmans, Veen- klooster: hengst met veel klasse en zwaar te. best ontwikkeld en mooi gespierd, beste beweging: „Eduard" eig. Ver. „Het Boven- landse Paard" Leeuwarden: kwalïteïts- paard met hardheid en droog in de benen, beste draf. mooi gelijnd; in de achterbenen kon hij even sterker, „Graniet" eig. H. Smid en Koopmans, Veenklooster; deze hengst is in Friesland gefokt, heeft zich best gehouden: „Ferdinand" eig. Ver. „Het Bovenl. Paard" Leeuwarden, mooisoortige hengst, goed gespierd met beste beweging. 56 jarige: le premie „Camillus" eig. Ver. „Het Bov. Paard" Leeuwarden; bui tengewoon mooi gelijnde hengst, prima fok- type met zeer goede gangen; 2e premie „Johan" eig". D. E. Mellema, Finsterwolde: hengst met goede fokresullaten, goed van type en best van beweging. 710 jarige: le premie „Cambinus" eig. Hengstenver. „Oldelamer" te Oldélamer; prima fokhengst met harde goed gestelde droge benen, best in draf, in stap heeft hij neiging tot telgang; „Commandeur", eig. H.V. „Surhuisterveen" te Surhuisterveen; mooi gelijnde iets ondiepe hengst met kwa liteit, best in draf: 2e premie „Tollens", eig. D. E. Mellema, Finserwolde: „Titiaan" eig. dezelfde: „Hoofdman" eig. K. E. Hoofdman, Wyckel. Kampioenschap 34-jarige en algemeen kampioenschap ..Paladijn", eig. D. E. Mel lema, Finsterwolde, Nederlandse koopvaardijvloot breidde zich uit Per 1 Januari 1953 bestond de Neder landse koopvaardijvloot uit 1288 schepen, metende 3.233,569 brt. legen 1221 schepen met 3.1142.575 brt. per 1 Januari 1952. Het. aantal stoomschepen is met 12 verminderd tot 260. De tonnage van deze schepen kwam van 1.507.191 brt. per 1 Jan. 1952 op 1.496.549 brt. per 1 Januari 1953. Het aantal motor schepen nam in 1952 met 80 toe tot 978. De tonnage vermeerderde met 102.000 brt. tot 1.730.861. Het aantal overige schepen be droeg 50 stuks met 6159 brt. 30. Ongerust luisterde Pikko naar de twee schurken. Hij schrok erg. toen hij hoorde wat ze van plan waren geweest Ze hadden vannacht het kleine prinsje willen ontvoeren! Het kleine kereltje dat zo rustig in z'n bedje lag te slapen! De bedoeling was om daarna tiendui zend gouden dukaten ergens in het bos voor hen neer te leggen en op die voor waarde zouden ze het kleine prinsje weer vrijlaten. Zulke schurken! Pikko luisterde gespannen verder.. Morgennacht wilden ze het weer pro beren. Baldo keerde zich dreigend tot Pikko. „Je hebt zeker wel begrepen, dat we je voor alle zekerheid vasthouden, hé? Als de koning het losgeld voor het. prinsje betaald, laten we J'e weer los. En ik zou je niet aanraden om ons dan nog te ver sden, want dan ben je er zelf ook gloeiend bij. Begrepen? Probeer niet te ontsnappen, want dan zullen we je es!" En dreigend stak hij zijn vuist de hoogte De Slichting voor de Landbouw komt terug op een eens genomen besluit In October 1951 heeft de Stichting voor de Landbouw met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen zich uitgesproken vóór een vrije prijsvorming van land bouwgronden. Dit ter gelegenheid van de verschijning van de Memorie van Antwoord, Augustus 1951, op het Voorlopig Verslag van het ingrijpend gewijzigd wetsontwerp- betreffende de regeling van enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouw gronden. Dit besluit van het Hoofdbestuur heeft toen veel beroering verwekt en is aanleiding geweest tot brede behandeling in de landbouworganisaties. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de Stichting dit vraagstuk opnieuw aan de orde stelde. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Stichting thans medegedeeld, de vrije prijsvorming van landbouwgronden niet gewenst te achten. Dit wordt o.m. met het volgende gemo tiveerd: Uitbreiding van ons landbouwareaal kan in hoofdzaak nog slechts door kostbare landaanwinningswerken geschieden. Grote oppervlakten landbouwgrond zijn nodig voor burgerlijk gebruik. Dientengevolge bestaat er een sterke wanverhouding tus sen vraag en aanbod van landbouwgron den. Deze wanverhouding heeft een. thans allerwege aanvaarde beheersing van de pachtprijzen in het leven geroepen. Deze is bedoeld om het inkomen van de pachter te beschermen. Bij vrije prijsvorming zou ook de be scherming, welke de pachtwetgeving de pachter ten aanzien van de zekerheid van het gebruik biedt, in het gedrang kunnen komen. Gelet op de grote vraag, zullen de koopprijzen van los land stijgen boven die van boerderijen. b. Deze prijsbeheersing dient op een reële basis te geschieden. De Stichting kan zich verenigen met een prijsbepaling, welke de regering voorstelt, n-1. de pachtprijs ver minderd met de lasten te kapitaliseren te- gen een- nader aan 'tir gevën rentepercen tage;. Deze kapitalisatievoël-zou lager moe ten liggen dan het gemiddelde over een lan gere periode geldende rendement, b.v. 75 Van langlopende staatsobligaties een systeem van een gedifferentieerde rente voet b.v. een hogere rente voor de zeeklei gebieden dan voor de zandgrond, zou wel een aanpassing kunnen betekenen aan de bestaande toestand, doch houdt tezelfder tijd een zekere doorbraak in t.a.v. de doel stelling van de prijsbeheersing. Een stand punt hieromtrent, evenals over de moei lijke vraag van de honorering van het ge bouwenkapitaal, zou de Stichting voor de Landbouw zich nog willen voorbehouden. c. De prijsbeheersing dient effectief te zijn en met aanvaardbare middelen te wor den nagestreefd. De huidige toestand in dit opzicht laat \olgens de Stichting alles te wensen over. Het is een grote uitzondering indien een perceel of een boerderjj, welke niet voor lange tijd is verpacht, voor een tegenpres tatie wordt overgedragen, welke gelijk is aan het door het prijzenbureau op advies van de, grondkamer toegelaten bedrag. Dit ondermijnt in hoge mate de eerbied voor de wet en het overheidsgezag. d. Als aanvaardbare middelen, welke de naleving van de prijsbeheersing kunnen bevorderen, zrjn te beschouwen: a. het verlenen van een voorkeursrecht tot koop aan de zittende pachter, echter met de mogelijkheid van uitzondering; b. het invoeren van een verbod tot kop pelverkoop. Met genoegen is geconstateerd, dat bij de tweede nota van wijzigingen dit wordt voorgesteld: c. het opnemen van een regeling als voorkomt in art. 34 registratiewet, waar door bereikt wordt., dat overdrachten als gevolg Van' scheidingen en delingen onder de prijsbeheersing 'zullen vallen, indien de deelgerechtigden uitsluitend door over dracht onder de levenden tot een aandeel in de onverdeeldheid zijn gerechtigd. Scheidingen en delingen van nalaten schappen zullen hier dus buiten vallen. Evenzeer zal een ontbinding van de ge meenschap van goederen krachtens huwe lijksgoederenrecht hier buiten moeten bljj- KIPPENBURG. In de bijeenkomst van de gemeentelijke Chr. Historische kiesver eniging werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Beimink. VAN ROSSEM S %0CELESV^ 37 ^Van <~ïi ia het 3<Coninkryk Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter „Dat neem ik wel aan. Maar om terug le keren tot onze zaakWe staan nu weer voor hetzelfde probleem als eerst, wat is de bete kenis van „Geloof, Hoop en Liefde Zou Trager ons niet wat op weg kunnen helpen?" „Geen siap. We kunnen hem niets maken. We kunnen hem zelfs niet van landloperij betichten. Hij heeft een „vaste woon- en ver blijfplaats" en zijn zichtbare middelen van •bestaan worden gevormd door belangrijke geldsbedragen op de Bank of Hamilton, Queen en Bay-kantoor, rekening 3633. Af komstig van oom Jozef, via Borovitch, daar ben ik zeker van. Trager zal ons niets ver tellen, chef, tenzij u me toestaat zijn voet zolen te kietelen met een vlammetje. Daar zou hij van opfrissen en zijn mond zou een •waterval zijn! Neem dat van mij aan!" De commissaris keek onthutst. „Niet in deze dierbare democratie, mijn beste, hoewel de gedachte trêkt me wel aan. al mag de orde van advocaten van Canada er dan anders over denken" MacKellar gaf grommend van zijn mis noegen blijk. „Onze geleerde vrienden zien liever een paar miliioen Canadezen sterven aan een epidemie, dan dat we een miserabele schurk een beetje pijn doen. Ik weet wel, dat het niet ethisch is en on-Brits en al die dingen meer. maar je krijgt er resultaten mee" „Nou, nou, Colin, dat zijn ook maar praat jes zeker. Jij zou de laatste man zijn om de derde graad toe te passen, zelfs al had je de kans" Net toen hij deze woorden zei, ging de deur open en er klonk een stem: „Natuurlijk zou je het wel doen", en Sam Peake kwam binnen. ..Daar hebben we Sam", zei Stone. „We verwachtten je al" De Amerikaan gaf beide mannen ds hand en ging gemakkelijk zitten. „Vertel me nu eens het laatste over alle moorden, verminkingen en koppen- snellerijen van de kameraden", zei hij en maakte zich het nog eens extra gemakkelijk, „en als een klein beetje derde graad nodig mocht wezen om de democratie te redden, wil *ik de goed-vaderlandse zeden wel een ogenblikje vergeten en hem toepassen" Een half uur lang vertelden MacKellar en commissaris Stone, totdat ze de BBI-man op de hoogte hadden gebracht van iedere ontwikkeling in de koude oorlog tegen het communisme. Peake deed er het luisteren toe. totdat ze aan het relaas van het ratten- laboratorium toekwamen. Mochten, ze ver wacht hebben, dat hij tekenen van afschuw zou tonen, dan hadden ze het mis. „Wat zeg je daar wel van. Sam vroeg Stone opgewonden. „Niet zo fraaizei hij laconiek. „Maar hel verbaast me niet. Ze hebben zoiets al eer der vertoond" „Wanneer dan vroeg MacKellar. „In de Koreaanse oorlog. Je kunt er een verhaal over vinden in de New York Ti mes ergens in het begin van November 1950. geloof ik. Het heeft toen niet zozeer de aan dacht getrokken, maar. ik heb het bericht uitgeknipt en opgeborgen in de veronder stelling, dat zoiets wel eens weer kon voor komen" „Herinner je ie bijzonderheden vroeg Stone nieuwsgierig. „Ik weet er alles van", zei Sam achteloos, „vijfduizend rallen en muizen werden inge ënt met pest- en encephalitis-bacillen in een zeer geheim bacteriologisch laboratorium bij Pjongjang in Korea, Het stond onder leiding van een Russische vrouwelijke geleerde. Een burgerarts gaf de Amerikaanse autoriteiten een tip en het laboratorium werd gevonden en vernield, gelukkig voordat er dieren wa ren losgelaten. De geschiedenis herhaalt zich,, heren. Ik hoop alleen maar, dat we even gelukkig zijn als toen in Korea en we het laboratorium op tijcl kunnen ontdekken en srnielen" „God helpe ons", zei Stone. „Wat afschu welijk Het is een weerzinwekkend geval, het ergste, dat ik ooit heb meegemaakt. Ik heb met genoeg gevallen van moord te ma ken gehad, maar millioenenmoord is voor mij een nieuwe ervaring. Sam en jij moeten maar zo gauw mogelijk naar Muskoka toe, Colin, daar ligt de oplossing" HOOFDSTUK XVI Het weerzien van de broers Tegen de avond reden MacKellar en Sam Peake het smalle pad op naar de blokhut van Malcolm Tresham. Malcolm kwam naar bui ten om zijn gasten ie begroeten. Een verfris sende geur steeg op uit de aarde en de bo men drupten nog na' de onweersbui, die even te voren over de meren getrokken was. „Kom binnen, heren", zei de geleerde en ging voorop naar de hut. „Ik had je half en half terug verwacht, Colin, hoewel ik niet had kunnen denken, dat Sam mee zou ko men. Het doet me genoegen. Ik zal theewa ter opzetten en wat ham en koude kip op scharrelen en dan kunnen jullie mij je ver haal doen. Hoe is het met Veale „Hij is dood", zei MacKellar kort. „Of ge dood door dezelfde hand, die Malpas doodde, óf dezelfde man zit er achter. Ik heb een drukke dag achter de rug, Malcolm, en er zijn geweldige dingen op komst Bijna de hele avond bespraken de drie mannen de gebeurtenissen en MacKellar bracht de geleerde op de hoogte van het voorgevallene in Toronto, „Wij moeten die geheime verblijfplaats in Muskoka koste wal het kost ontdekken en wel zonder veel vertraging Sam en ik zul len morgen en overmorgen de meren verken nen. terwijl jij je broer bezig houdt" „Zou hij misschien weten, waar die plaats is vroeg Malcolm. ..Ik denk van niet", antwoordde MacKellar. „Ze vertrouwen 'dit geheim aan niemand toe tenzij in de uiterste noodzaak. Te zijner tijd zal het uw broer wel verteld worden, maar dal kon voor ons wel eens te laat zijn. Pas nadat hij zij/i belangrijkste opdracht vervuld heeft, zal hem de plaats gewezen worden" „Je bedoelt na mijn dood De ander knikte bevestigend. „Rare geschiedenis, Sam" zei Tresham be droefd. ..De zonderlingste, die ik ooit gehoord heb. en ik heb toch wel enkele heel vreemde dingen beleefd sedert ik bij de F.B.I. ben. Maar ik heb nog nooit gehoord van iemand, die rustig zat te wachten op zijn tweeling broer, die hem zou komen vermoorden" „Nu even over het laboratorium, Malcolm. Denk jij als geleerde, dat zulk een plan uit voerbaar is vroeg MacKellar. „Bedoel je. of het mogelijk is. om de bac teriën van de builenpest of de Zwarte Dood hier te ontwikkelen .Je weet natuurlijk, dat het een twistvraag is onder de geleerden, of die twee identiek zijn. Er zijn onderzoe kers. die volhouden, dal er in de geschie denis maar éénmaal een epidemie van de Zwarte Dood heeft plaats gehaddat was dan de vreselijke plaag uit de veertiende eeuw. die naar schatting een vierde van de wereldbevolking heeft geëist. Aan de an- de-e kant is een epidemie van builenpest vrij dikwijls en min of meer ernstig door de gehele geschiedenis opgetreden. Wat betreft het kweken van bacteriën op ratten in deze streeker is geen wetenschappelijke reden, waarom het niet zou kunnen. Het is gemak kelijk genoeg in het voorjaar op een van d: talrijke grote eilanden hier een laborato rium in te richten en het in deze zomer in vol bedrijf te hebben. Het is niet eens nodig het bijzonder groto te maken om het le doen beantwoorden aan Zijn hels doel, Er is ook een preparaat, waarmee te ratten kunnen worden besproeid om vlooien te kweken, die de ziekte kunnen verspreiden" Sam knikte instemmend, „Dat is in Korea ook gedaan" zei hij. Sam geeuwde. CWordt vervolgd). Bisamratten Wij hebben de laatste dagen deze ru briek laten wijken voor het andere hoogst actuele nieuws. Het volgende stuk je uit „Het Vrije Volk" is echter even actueel en typerend voor de geesteshou ding van sommige ..Nederlanders', die zich tegenover de nationale gemeenschap stellen. Het gehele Nederlandse volk. vrijwel zonder uitzondering, kent op dit ogenblik maar één doel: Hoe kunnen wij zo goed en zo snel mogelijk helpen. Vrijwel zonder uitzondering. Slechts een kleine groep communistische wroe- ters en hun naaste omgeving, vragen zich ook thans weer niet in de eerste plaats af: „Hoe kunnen wij helpen in de nood?", maar: „Hoe kunnen wij politieke munt slaan uit de ellende?" Het dagelijks be stuur van de C.P-N. weet het al: De na oorlogse regeringen-Drees en andere zijn ten volle verantwoordelijk voor de ramp. En terwijl iedereen uit eigen ervaring weet, dat de drang tot helpen spontaan naar boven kwam, zodra de berichten van de watersnood 'bekend werden, heeft het dagelijks bestuur van de C.P.N. „vast gesteld"., „dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingswerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn,, heeft overgelaten aan plaatselijke autoriteiten en particuliere instellingen, die onvermijdelijk langs el kaar werken". Ditzelfde dagelijkse bestuur van de C. P.N. roept in hetzelfde nummer van De Waarheid de leden van de C.P.N- en de arbeiders-organisaties op „om onmiddel lijk te komen tot een landelijke organisa tie van comité's voor volkshulp"- Daar krijgen wij dus het zoveelste comité, thans geheten comité voor Volks, hulp. Alles ter meerdere glorie van de C.P.N. Een vermelding van het Nationale Rampenfonds hebben wij in het commu nistische blad niet gevonden. Het filiaal van de C.P.N., de E.VC. bauwt onmiddellijk na, dat de regering de schuld is en „eist" ook centrale hulp verlening. „Zij is echter van mening, dat financiële hulp door middel van over werk geen doeltreffende maatregel is"- Terwijl duizenden en tienduizenden slachtoffers van de watersnood met moeite hun leven hebben gered en ter wijl bijna duizend mengen zijn verdron ken, kennen de leiders van het Neder landse communisme maar één zorg: Hoe slaan wij hier munt uit voor onze wrakke zaak. Bij het lezen van deze weerzinwekken de propaganda, die in weerzinwekkend heid slechts door het volgende nummer van De Waarheid is overtroffen, viel ons het woord bisamratten in. Bisamratten zijn gevaarlijke woeldie- ren, die gangen in dijken graven en de weerstand verzwakken. Zo zien de com munisten als hun enige taak om door hun gewroet de geestelijke weerstand tegen rampen die ons land treffen en gevaren, die ons bedreigen, te verzwak ken. Bisamratten! Fries Elftal speelt voor Rampenfonds Op Zaterdag 7 Februari zal het Fries K N. V. B.-elftal te Groningen een licht- wedstrijd spelen tegen het Gronings-elftal. De wedstrijd, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Nationaal Rampenfonds, wordt gehouden in het Oos terpark te Groningen en vangt aan om 7 uur. De opstelling van het Fries elftal is als volgt: Bijlenga, Frisia; Stuut, Sneek;: Jolinde, Leeuwarden. De Groot, idem; Santema, Frisia. Iedema, Sneek; Blaauw, Heerenveen Hièmstra, Nicator: Van der Lei. Leeuwar den. Lenstra, Heerenveen en Hofma, Hee renveen. Als reserves zijn aangewezen; De Jong, FVC: Jongsma, Frisia: Engel. Hee renveen cn Kramer, Leeuwarden. Het Gronings elftal is als volgt samen gesteld: Doel; Roffel (GVAV>. Achter: Ilavmga (Be Quicki en Buist (GVAV). Midden; Ap pel (Be Quick", Drewes (GVAV) en Hoek stra (GVAV)Voor: Walburg (WGV), Lugt- hart 'Be Quick). Walburg (Veelerveen), Brugts (Be Quick) en De Groot (GVAV). Reserves: Hamminga <HSC). Jeltema (GVAV). Fransen (Oosterparkers) en La Croi (GVAV). Geen korfbal op Zaterdag De Chr. Korfbalbond heeft alle wed strijden voor Zaterdag 7 Februari a.s. afgelast. De bond acht het spelen van wedstrijden onder de huidige omstandig heden onjuist, waarbij nog komt, dat door met te spelen, meer jonge mensen zich beschikbaar kunnen stellen voor noodzakelijk werk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3