Schouwen-Duiveland is dood en donker in de nacht GANSE WERELD SNELT TE HULP VALKENBURG: BEGINPUNT VAN EEN LUCHTBRUG Omstreeks 175 doden in Nieuwerkerk JPiet Hein" bij Overflakkee in actie Sommige Engelse gebieden lopen nog gevaar f - L,feKr^,.Mr nil Jeugd laadt vliegtuigen 2 'ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 HARDNEKKIGE MENSEN HERSTELLEN HET LEVEN Bij petroleumlicht leeft een groep vastberaden mannen (Van een onzer verslaggevers) Bruinigs e, 5 Februari SCHOUWEN-DUIVELAND is op het ogenblik een gruwelijk land. Als de avond valt is het er dood en donker. In de haven van Zijpe flikkeren wat lichten óp de schuiten, die een onderkomen voor de nacht hebben ge zocht. Wie de haven achter zich heeft gelaten lóópt in vrijwel volslagen duisternis over een smalle dijk tussen het eindeloze, zwak schemerende water. Een bleek, onwerkelijk licht verschijnt na enige tijd in de hemel 6lerke zoeklichten van de Genietroepen in Brouwershaven en Zicrikzee maken een net van witte handen in de zwarte lucht en zetten het ver woeste eiland onder een bleek, spookachtig schijnsel. Soldaten van de Luchtstrijdkrachten wijzen ons de weg in Bruinisse, waar men in elke straat onverhoeds het water in kan lopen. Electrische stroom is er natuurlijk niet; hier en daar flikkert een zaklantaarn en achter een enkel raam schijnt flauw een petroleumlamp. In een van de weinige droge straten is het hoofdkwartier gevestigd, waar burgemeester Michaelis, ongeschoren en in Manchester gekleed, de reor ganisatie van hét leven leidt. In een kleine kamer zit hij achter een tafeltje, beantwoordt duizend vragen en geeft duizend bevelen. In een hoek klinkt het gierende geluid van een sterke zender, bediend door een tele grafist met een baard van drie dagen, en buiten ronkt de motor van een aggregaat, dat de zender van stroom en de kamer van electrisch licht voor ziet. Er staat ons erger te wachten; triest en verslagen komt burgemeester Van Eeten uit Nieuwerkerk binnen: om streeks 175 doden in zijn welvarende gemeente, die in 24 uur tot een puin hoop werd herschapen. KERN VAN HARDE WERKERS 0 |VER de verschrikkingen van de ramp, het onhellsgebeuren zélf, wordt hier nauwelijks gesproken. Het is een komen ên gaan van militai ren, die instructie komen vragen, van mannen met hoge laarzen en dikke jek kers, die willen weten wat er moet ge beuren. „We hebben er de handen vrij" zeggen ze zelf. Vrouwen, kinderen, men sen, die bij het herstelwerk niet terstond bruikbaar zijn. zijn geëvacueerd, Duive- land is nu bijna leeg. De Amerikaanse ducks en helicopters hebben de laatBte nog levenden uit het achterland gehaald, en alleen aan de randen van de water vlakte, in de dakplaats en, is een kern van harde werkers achtergebleven, die vastbesloten zijn terug te winnen wat verloren ging. De' toon der gesprekken is beBlist, de gedachten zijn al weer rus tig. Ondanks de heksenketel, waarin het natuurgeweld hen heeft gebracht, weten deze mannen wat zij willen en organi seren zij in kort overleg een provisori sche maar energieke samenleving. Ge brek is er niet; in zo groten getale zijn de met levensmiddelen, kleding en water geladen schepen voor Bruinisse versche nen, dat het merendeel hier werkeloos moest blijven en naar elders werd gediri geerd. Maar de ramp dringt zich toch weer op de voorgrond. Burgemeester Michae- r lis vertelt, hoe in de barre nacht van *ëaVerda£-op- Zondag al wat zich roeren kon in het dorp heeft' gewerkt. Brui- nisse's eigen zeedijken hébben het ge houden, maar de vijand viel in de rug aan. Over het eiland heen kwam het water om ook deze uithoek te veroveren. Uren lang probeerden de Bruinissers de openingen in de laatste binnendijk te stoppen; maar toon het water hun tot de knieën rees. moesten zij de vlucht naar huis nemen, van stoere vechters tot vluchtelingen geworden. BRUINISSE telt maar één dode, maar de ramp is niet te ontwijken in deze kamer. Uit Oosterland komt burge meester Laurense, ontsteld en verslagen en vertelt het verhaal van zijn gemeente, die door het water werd overrompeld. Terwijl men poogde een gat in de dijk nog te dichten, stormde het water door een andere breuk de zwoegenden al in de rug. Toen het licht werd, zag de bur gemeester van zijn hoger gelegen ambts woning uit het ene huis van zijn plaats na het andere in elkaar storten. Hij vreest dat omstreeek3 80 mensen in zijn gemeente zijn omgekomen. BANG en wild zijn de dagen hier ge weest. In het achterland staken boeren hun schuren in brand in de hoop dat dit sein van wanhoop in de verte zou worden gezien. Drie dagen zat een gezin op de gebroken nok van een schuur, in storm en hagel, verstil I'd door de nachtvorst. Het Is gered; vóór honderden op dit verminkte eiland is de hulp te laat gekomen. Hoevelen zal men er nog vinden, die zijn verpletterd of verdronken In hun ineenstortende hui zen? Hoeveel hebben, ten dode ver moeid, de handen moeten loslaten van de bomen of balken, waar zli zich uren aan hadden vastgeklampt? En welke gruwelijke o-eheimen bergen de dikke velden aangespoeld stro en hout, die tegen de dijken liggen? KADAVERS EEN GEVAAR MEN spreekt cr liever met over. Men praat over het herbeginnen van het leven, een herbeginnen dat pijn lijk maar heilzaam is. De Duivelanders staan als alle Overflakkeeërs, Bevelan ders én de anderen, voor ontzaglijke problemen. In de stallen van Bruinisse en de andere plaatsen drijft het dode vee. Tegen de dijk spoelen ontelbare, monsterlijk gezwollen kadavers van koeien en varkens aan, Nog enkele dagen misschien en zij verpesten het watér. dat dan een nieuwe, zeer ge vaarlijke aanslag op de onverzettelijke mensen zal doen. De kadavers moeten worden verzameld en weggebracht naar andere streken, waar voldoende grond is om ze te begraven. De dokter vraagt om vaccinatie-materiaal tegen typhus en paratyphus, het polderbestuur om zandzakken, de burgemeester om van alles en nog wat. De politie moet wor den versterkt, om de achtergelaten eigendommen der evacué's tegen roverij te beschermen. Geduldig tikt de telegrafist een lang telegram de lucht in. dat korte tijd latei- door een dodengetal wordt gevolgd. Twee onzichtbare boden naar de rest van Nederland, naar de „bewoonde we reld". om te getuigen van de vreselijke verwoesting, die over dit heerlijke land is gegaan, maar tevens van de onblus bare moed. waarmede de mens zich weer opricht. Geïsoleerd Oude Tonge wordt geëvacueerd (Van een onzer verslaggevers) Bij OudeTonge, 5 Februari VANDAAG, welgeteld vier dagen nadat de stormvloed het dorpje Oude Tonge op Overflakkee insloot, wordt de bevolking geëvacueerd. Voor d;. kust, waar men gisteren nog zonder iets van het geïsoleerde dorp te weten, voorbij voer, liggen nu tientallen sché pen. Een landingsboot van de Marine is zo dicht mogelijk naar de dijk gedron gen; matrozen spoeden zich met vlotten naar de gapende opening in de dijk. In het onstuimige water passeren Zij een binnendijkje, waar wat vee bijeen- gedrongen staat. Elders sjorren anderen met een klein motorbootje, tot over hun knieën in het water staande. Tegen een bosje drfjft het lijk van een vrouw; het wordt in allerijl in een deken gewikkeld en geborgen. De schuitjes zwermen uit naar afgelegen boerderijen, naar droog- gebleven stukjeB land. Buiten varen schepen vol zandzakken voorbij, op weg naar Tholen, naar Noord-Beveland, naar Goeree, Onop houdelijk worden kleine groepjes men sen van de dijk naar de wachtende schepen gebracht, waar men soms wel warme kleding of dekens, dikwijls niet anders dan enige beschutting en de vei-: llgheld voor hen heeft. Maar wat Is. die veiligheid hier niet waard! De Piet Hein, het Koninklijke jacht, dat nu als hospitaalschip dienst doet. spoedt zich naar de rede om zich bij het evacuatieconvooi te voegen. Ook het oude hospitaalkerkschip De Hoop komt de slachtoffers van Oude Tonge te hulp. Inmiddels varen de eerste schepen vol evacué's reeds de Dordtse Kil op naar het veilige Dordrecht. Grauw en treurig zitten de mannen aan dek uit te kijken over het overstroomde land aan beide zijden, De vrouwen zitten met de kinderen In de ruimen. Gesproken wordt er nauwelijks; de angst van de vier da gen wachten en de bijna ondraaglijke opluchting van de bevrijding houder deze tragische groepen mensen nog steeds in hun ban. Helicopters draaien rondom toren van Sommelsdijk (Van een onzer verslaggevers) Middelharnls, 5 Februari. DRIE helicopter^ draaien als grote, zoekende libellen rondom de stompe toren van Sommelsdijk... dan ver dwijnen ze achter de huizen: het einde van de luchtbrug van Oude en Nieuwe Tonge naar de veilige wereld met haar warme kamers, drinkbaar water, bedden met blanke lakens, de vriendelijke zorg van verpleegsters, voedsel en al dat wat we lot de vanzelfsprekende zaken rekenen en waarvan we in onze mense lijke overmoed meenden dat hét geweld van de elementen ons dit alles niet meer kon ontnemen. Het is een merkwaardig schouwspel de grote helicopters te zien dalen, de een na de ander, soms wel negen naast elkaar op de Oudelandsdijk even buiten het dorp. Daar staan mannen van de rijks politie die met de armen zwaaien om de piloot aan te geven waar hij kan landen. En enige ogenblikken later gaat een deur open en wankelen, gesteund door toegesnelde verpleegsters en Rode Kruis- soldaten de evacuees van Oude en Nieuwe Tonge naar buiten. Op het ogenblik is men bezig met de helicop ters een aantal mensen, dat zich op de dijk te Nieuwe Tonge bevond, naar Som melsdijk over te brengen. Vandaar wor den zij per auto vervoerd naar het ziekenhuis in Dirksland, het centrale dorp van Flakkee, dat het minst heeft geleden van de calamiteit. Tot grote verrassing van het perso- TjTR bestaat in Engeland nog steeds onzekerheid over het juiste aantal -L-J slachtoffers van de overstromingsramp aldaar. Tot dusver zijn 267 lijken geborgen, maar het lot van zeer vele mensen is nog niet bekend en men vreest dat het totale verliescijfer veel hoger zal zijn. In het Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Sir Maxwell Fyfe, de waarschuwing doen horen, dat de vernielde zeewering stellig niet geheel her steld zal zijn op het tijdstip van het nieuwe springtij op 14 Februari a.s., zodat met nieuwe overstromingen rekening moet worden gehouden. Het eiland Canvey in de Theemsmonding, dat het zo ernstig te verantwoorden heeft gehad, is thans veilig tegen doorbraken verklaard. Ongeveer 1000 arbeiders zijn hier dag en nacht in actie geweest en de in de dijken geslagen gaten zijn gedicht. Voor het eerst konden de arbeiders gedurende de nacht hun werk bij electrische lampen verrichten. De bewoners van Kings Lynn kregen gisteravond aanzegging zich voor evacuatie gereed te houden in verband met het stijgende water in de Ouse. Gelukkig kwam het zover niet, daar het water vrij snel weer zakte. In Kilnsey in het district Holderness heeft men de bevolking naar hoger gelegen gebied moeten evacueren; in South Lynn zijn de kinderen naar veiliger oorden over gebracht, HET HERSTEL VAN DE DIJKEN IS BEGONNEN Ontroerende blijken van sympathie met Nederland Piloot uit Californië neemt risico's voor Haamstede (Van een onzer verslaggevers) Valkenburg, 5 Februari HET lijkt wel of een groot deel van het Nederlandse volk heeft zitten wachten op een gelegenheid de dagelijkse sleur en de papierrompslomp van zich af te werpen en iets groots te doen. Het is jammer, dat het altijd een ramp moet zijn, die de beste krachten wakker roept. Maar als er dan ook een noodtoestand heerst, is het niet eens nodig een beroep op de Neder landers te doen. Vooral de jeugd laat zien, dat zij de handen uit de mouwen weet te steken. Padvinders, scholieren, studenten en militairen tonen aan, dat „die jeugd van tegenwoordig" meer respect verdient dan zij soms krijgt. Zij beschouwt het als de gewoonste zaak van de wereld, dat er nu gewerkt moet worden. Hard en zonder morren. Op Valkenburg krijgt men een goede indruk van de verscheidenheid van men sen, die thans het water bestrijden. Veie £>ngeren laden er zandzakken en andere enodigdheden in de gereedstaande vliegtuigen. De wacht heeft nog nooit zo veel pasjes uit moeten schrijven. Op fietsen, lopend en met vrachtauto's stromen de schooljongens en -meisjes naar het vliegveld om te zorgen, dat een juist geland toestel onmiddellijk weer wordt geladen. Bij de vliegdienst lijkt een enorme verwarring te heersen. Een marineoffi cier wijst op een grote kaart een collega de plaats, waar hij zal moeten „drop pen" Deze collega zal straks met Ame rikaanse piloten mee gaan als naviga tor. Hij kan aan de torens de plaats be palen. De kaarten bieden thans immers weinig houvast meer. Een jongeman in een overall komt binnen Hij vertelt, dat hij zojuist 1000 zandzakken naar Den Bommel heeft gevlogen. Hij wacht op een nieuwe op- iracht, maar krijgt te horen dat zijn toestel uit de dienst is genomen. „Waarom?", vraagt hij kort. X>* Amerikanen vliegen met hun toe stellen in één keer 15 tot 20 keer meer over dan jij, is het antwoord. En inderdaad, de grote Amerikaanse „Packets", de z.g.n. „Flying Boxcars", zijn geheel Ingericht op het overbrehgen van grote ladingen. Het is maar goed, dat er de laatstc- tyd Atlantische oefeningen zijn gehou den. Het personeel van de verschillende landen begrijpt elkaar uitstekend, wordt niet veel over gesproken, maar de wederzijdse bewondering is groot. Een Nederlandse officier vertelt ons, dat gisteren om vier uur een aanvraag voor bepaalde goederen op Valkenburg omnenkwam. In ons land waren zij niet te krijgen Om zeven uur waren zij e uit Engeland. Die Engelsen praten niet, die doen iets is de commentaar. Een Amerikaan vertelt ons, hoe een Nederlander zeer nauwkeurig een ris kante „dropping" uitvoerde. Een Neder lander vertelt hetzelfde over een Ameri kaan. Wij zien Denen en Italianen. Een toestel van prins Bernhard vlieg' af en aan. De marine Luchtvaart Dienst is echter niet bang- voor complicaties: de organisatie is perfect. om te vliegen. Tegen negenen kwam er echter een oproep binnen van de bur gemeester van Haamstede, die dringend een groot aantal zandzakken nodia had.. Om kwart voor tien steeg een Ameri kaan uit Oakland bij San Francisco op om ondanks de storm, ondanks het slechte zichtvlak langs de vuurtoren, zo'n keer of acht laag over Haamstede te vliegen. Wij vragen hem tiaar het risico. Zij moesten daar die dijk toch dicht hebben, is het enige antwoord. En dan vraagt hij met belangstelling naar het lot van Haamstede en besluit er straks nog even te gaan kijken. Een piloot uit Atoka, die zich sinds zijn vertrek uit Duitsland, naar "net zich laat aanzien, nog niet heeft ge schoren, is bereid ons mee te nemen. Wij krijgen een parachute om met de mededeling, dat zij wel overbodig zal zijn, omdat wij toch te laag zullen vlie gen om iets aan een valscherm te heb ben. Maar het is nu eenmaal voor schrift. In de vrachtruimte van de „Flylng Boxcar" liggen 13.500 kleine en 7000 grote zandzakken opgestapeld. De ach terkant van de romp, die er af kan worden gehaald om voertuigen in de gelegenheid te stellen naar binnen te rijden, wordt op deze vluchten niet mee genomen. Het gat is veel te gemakke lijk voor het uitwerpen van de zakken De soldaten, die dit gevaarlijke werk moeten doen, zitten met banden aan de wand van het toestel vast, maar toch wordt hier reeds verteld, dat er al een naar buiten is gevallen Water in Haamstede Het is vreemd te vliegen, terwijl de achterkant van het toestel volkomen ppen is. Maar last van de vind hebben wij niet. De tocht gaat langs de kust. De navigator vertelt, dat de koppen van de eilanden worden geteld; het vierde duinenrijtje is Schouwen. Achter de dui nen Haamstede, waarvan wil de Indruk krijgen, dat het toch gedeeltelijk onder water staat. Het vliegveld wordt echter nog voor „droppings" gebruikt, want wij zien een toestel enkele malen laag ■er het plaatsje scheren. Wij vliegen nog even over Zierikzee n een Frans journalist in staat te stel- n een indruk te krijgen. Tientallen boten varen van en naar het bedreigde stadje, waarvan eigenlijk alleen het cen trum nog staat, Meer het land lm blij ken de boerderijen, zelfs bij eb, nog steeds met droog te liggen. Geruststel lend is het echter, dat Sea-Otters van de marine een groot aantal mensen uiit deze woningen hebben gehaald. De kleine wa tervliegtuigen stoven als motorboten over het ondiepe water. Het risico, dat op een paal of op hoog prikkeldraad zou worden gestoten, werd maar genomen, Een van de toestellen kwam echter vast te liggen en ligt er nu nog. De beman ning zal wel opgepikt zijn door een van de vele boten. Ten slotte koersen wij naar Wisse- kerke op Noord-Beveland, dat nog droog ligt. Op verscheidene plaatsen in de om trek staat water, maar het is nog een eind van het dorp verwijderd. Het voet balveld is voor droppingsbestemd. Het is niet erg gelukkig gekozen, want er achter en er naast staan molens en p-r vóór bomen en een grote schuur. Maar welke leek kan ook verwachten, dat de toestellen zo laag zullen komen. Als onze piloot na het uitwerpen hao links draait voor de volgende „ruw moet hij even voor de wieken van één van onze windmillsoppassen. Hij had ■waarschijnlijk ioei op een andere wijze kennis willen maken met onze molens, maar na negen runs kan hij er althans wel een uittekenen. Beneden staan militairen met witte vlaggen om signalen te geven. Tiental len mensen kijken vol verwachting naar boven. Op een weg bulten het dorp zien wij echter een man van zijn fiets vallen en blijven liggen Waarschijnlijk uitge put van gebrek aan voedsel en te veel aan werk Nadat wij onze last zijn kwijtgeraakt bijna alle zandzakken liggen op het voetbalveldje, slechts een enkele op het dak van de schuur koerst de piloot, direct recht naar Valkenburg. De man, die de bel heeft bediend, waarmee de soldaten achterin worden gewaarschuwd, dat het uitzetten van de zandzakken kan beginnen, steekt rustig een pijp op. „Ik ben blij, dat ik tenminste nuttig werk kan doen", mom pelt hij. Zodra wti op de grond staan, vraagt hij. wanneer de volgende vlucht begint De bulk van het toestel wordt echter door de onvolprezen scholieren al weer volgeladen en straks zal er weer een lading worden overgebracht door een lnwoder van Atoka naar een even onbekend plaatsje in Zeeland. Geëvacueerde personen, die in het ge not zijn van een uitkering krachtens de Ziektewet, de Werkloosheidswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922, de Invalidi teitswet en/of de noodwet Ouderdoms voorziening moeten zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres opgeven aan het uit voeringsorgaan Rijksverzekeringsbank, Raad van Arbeid. Bedrijfsvereniging of gemeenschappelijk i administratiekan toor;, wSn.:v&h rif imkeHng ontvmg^n. Deze organen zullen voor spoedige her vatting der uitkeringen zorg dragen. neel dat hier dienst doet, stapte van middag plotseling Prins Bernhard uit een helicopter. De Prins heeft de situa tie in ogenschouw genomen, waarna hij door Sommelsdijk naar Middelharnls is gewandeld. Daar was de Prins getuige van het vertrek van de evacuees, zag hij huilende oude vrouwen het eiland verlaten. De Prins heeft vervolgens het eiland weer verlaten. In Middelharnis is het een gaan en komen van militairen. Camions rijden af en aan, amphibievaartuigen worden over het •eer van Hellevoetsluis naar Middelharnls aangevoerd. In de straten staan op zandzakken M.P.'s om het ver keer te regelen. De dorpen Sommelsdijk e, Middelhai-nis zelf zijn nu nagenoeg geheel watervrij, maar fn de polder blinkt nog overal het water. Er bestaat op het eiland een groot ge brek aan drinkwater; in grote binnen vaartuigen wordt het aangebracht in mandflessen. Ho gevaarlijk het polder water is bewijzen gevallen van mensen, die met het overstromingswater in con tact kwamen en door een klein wondje in hun hand aanstonds een infectie op liepen. Postverbindingen weer uitgebreid De postverbindingen zijn van R o t- terdam uit nog steeds zo geregeld als wij gisteren meldden. De auto naar Goeree/Overflakkee rijdt thans op het eiland rond en tracht post door te brengen. Van Dordrecht uit twee maal per dag verbinding met Sliedrecht en Neder- Hardinxveld; één maal doorverbinding met Gorinchem. Van Roosendaal uit incidentele verbinding met Achthuizen op Over flakkee via Dinteloord. Onderzocht wordt of deze verbinding voor geregeld gebruik geschikt is. Voorts de bekende verbinding met Zeeland via Antwerpen. Van Bergen op Zoom uit is post voor Schouwen/Duiveland per vliegtuig naar Zierikzee overgebracht Er wordt thans gewerkt aan een postverbinding per boot van Katsche Veer uit (via Goes), Er is van Zierikzee uit postver binding met Burgh en Brouwershaven. Capaciteit van onze industrie onaangetast Gebleken is. dat ihier en daar in het buitentehd de indribk *-fcfe?taat, dat de* Nederlandse-industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige export- BUBGERLIJKE STAND op de Markt te Breda-, ten behoeve van de geëvacu- eerden zijn deze borden opgelicht, waar op is aangegeven waar familie en be kenden zijn ondergebracht. bedrijven ondervonden reeds moeilijk heden bij het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig indus triële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zo danig is door de ramp niet aangetast. Koningin bij evacue s H.M. de Koningin heeft gisteren in het middaguur, vergezeld door mevrouw SmittAvis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse veilinghallen aan de Croe- selaan, waar het provinciale evacuatie- bureau is gevestigd. Het bureau staat onder leiding van de directeur van Van Gend en Loos, de heer H. van Wessem. De Koningin stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit door gekomen, die hier werden geregistreerd, van de eerste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de pro vincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen'en brood. Zij is daarna naar Amersfoort vertrokken, in gezel schap van de Commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda, en de leider van het evacuatiecentrum. Vermoedelijk in aansluiting aan haar bezoek in Utrecht heeft H.M. Koningin Juliana omstreeks half 2 een bezoek ge bracht aan het evacuatiecentrum in Amersfoort. Zij bezichtigde de medische afdeling en het medisch centrum en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aangekomen evacué's. Zij liet zich over de organisatie te Amersfoort voorlichten en had een langdurig gesprek met burgemeester en mevrouw "Molen dijk. Omstreeks 2 uur verliet H.M. Amersfoort om zich naar Zeist te be- Hier werd H. M, rondgeleid door de burgemeester van Zeist, mr A. P. Kort hals Altes. H. M. onderhield zich ge ruime tijd met juist gearriveerde evacué's, waarna zij zich op de hoogte liet stellen van de gang van zaken. H. M. sprak over de regelingen, die in Zeist voor de slachtoffers van de waters nood zijn getroffen haar volle tevreden heid uit. Het "bezoek diiirde drié kwar tier. Om drie uur vertrok H. M. naar Baarn. (Van een onzer verslaggevers) TJOE snel en diep de gehele wereld de betekenis heeft beseft van de ramp, die ons kleine land heeft getroffen, blijkt nog meer dan uit de talrijke betuigin gen van medeleven uit een internationale hulpactie, die een tot dusver ongekende omvang heeft aangenomen. Geen land op de ganse aardbol behalve de Sovjet- Unie en haar satellietlanden heeft zich onbetii/igd gelaten by een daadwerke lijke hulpvaardigheid om de onmiddellijke zowel als de later zich nog openbarende nood te lenigen. De machtige stroomvan gaven, die ons diep bezochte land toe vloeien, dreigt ons te overstelpen en de vervoernndernemingen kunnen het werk. dat deze actie haar bezorgt, nauwelijks aan. Ook is In sommige landen de orga nisatie, die in haar spontane opwelling soms wat al te hard van stapel dreigde te lopen, thans in meer geregelde banen geleid. De overvloed van voedsel, deksel, kleding, tjpld en toezeggingen van verschil lende aard naar ons land overstelpt ons niet alleen, maar brengt ons diep onder de indruk van de sympathie, die ons land zich tot in alle uithoeken van de wereld blijkt te hebben verworven. Want het zijn niet alleen landen met Nederlandse kolonies van enige betekenismaar ook die, waar zich weinig of geen Nederlan ders hebben gevestigd, die him aandeel in dit internationale hulpbetoon hebben genomen. Er zijn zelfs al aanbiedingen van adoptie van getroffen gemeenten uit het buitenland ontvangen, welke hoe sympathiek ook bedoeld èn hogelijk ge waardeerd, voorlopig voor kennisgeving moeten worden aangenomen, omdat men eerst later Prins Bernhard wees hierop reeds ten aanzien van voogdij-aanbie dingen uit het binnenland kan overzien, welke gemeenten daaraan het meest behoefte zullen hebben. Onschatbaar verder is de hulp, die ons land met zo grote spoed is ge boden aan materieel en materiaal met bedienend- personeel bij de bestrij ding van onze erfvijand, die nog steeds blijft be lagen, hetgeen hem als prooi ontging. Ook aan de redding van duizenden slachtoffers heeft deze krachtdadige en doel matige bijstand ontzag lijk veel bijgedragen. Met deze redding en bestrij ding zag Nederland zich voor een taak gesteld, die ook geen ander land ter wereld onmiddellijk al leen het hoofd had kun nen bieden. Wat de Ame rikaanse, Canadese, En gelse, Franse, Belgische, Duitse, Zwitserse, Zweed se en Italiaanse vlieg-, vaar- en voertuigen heb ben bijgedragen tot de oplossing van dit onver wachte probleem, over treft iedere schatting en waardering. Zoals gezegd, biedt het vervoer van alle goede gaven enorme pro blemen, waaraan de ge dachte van bijv. het Ca nadese Rode Kruis en van onze ambassadeur in New York misschien niet niet vreemd is, dat geld meer nodig is dan goederen; een gedachte, die uiter aard slechts voor het ogenblik en voor veraf gelegen landen kan gelden. De K.L.M, kan het vervoer niet meer aan; de Air France heeft haar hulp aange boden voor de in Frankrijk bijeenge brachte goederen, waarvan deze Franse luchtvaartmaatschappij het transport gratis wil verzorgen. De scheepvaart maatschappijen, die lynen onderhouden tussen Canada en Europa, hebben be sloten vrijstelling van vracht te verlenen voor goederen, die bestemd zijn voor de door overstroming getroffen gebieden in Nederland, Engeland en België. Bij dit besluit zijn Nederlandse, Canadese, En gelse, Franse, Duitse, Noorse en Zweed se rederijen betrokken. STUDENTEN aan het Interna-tionaal Academisch Instituut in Den Haag heb ben gisteren hun steentje tot leniging in de nood bijgedragen door de gehele dag voor het Rampenfonds te collec teren. Een groenteman stopt zijn gift m het busje van een studente uit India; naast haatr een collega uit Pakistan. Hulpaanbiedingen komen ook van internationale organisaties als de Euro pese Gemeenschap voor IJzer en Kolen, het Internationale Rode Kruis, de Euro pese Jeugdbeweging en de Internationale Ambachtsfederatle. Hulp komt uit lan den als Engeland en België, die zeü zwaar getroffen zijn, en uit Dominions gelijkertijd voor Engeland een inzame ling hebben geopend. Het Internationale Rode Kruis bijv. heeft uit négentien lan den reeds alleen aan contanten, chèques en andere dadelijk realiseerbare waar den een bedrag van een millioen dollar bijeengebracht, behalve 'natuurlijk nog de vele gaven in natura. OM nog even terug te komen op het verzoek van dr Van Royen, onze ambassadeur in New York, de bij dragen tot geldswaarden te beperken, omdat een verwerking van de overvloed aan goederen onmogelijk is, kan nog worden medegedeeld, dat de Nederlandse Vervoer biedt enorme problemen tegenwaardefondsen ten bedrage van 950 millioen volgens een offi ciële toezegging beschikbaar zullen zijn, wanneer Nederland met de we deropbouw begint. Van de zijde der M.S.A. is reeds toegezegd, dat wanneer Nederland voor zijn herstel met een dol- langebrak zou hebben te kampen, een beroep op Amerika „een sympathiek ge hoor" zou vinden, nu Nederland als eerste land vrijwillig afstand heeft ge daan van een vroeger toegezegde dollar- hulp, ook al moeten deze 950 millioen volgens Amerikaanse opvatting be stemd worden voor defensiedoe'einden. Uit de enorme stroom van hulpaan biedingen kan voor publicatie slechts een greep worden gedaan naar enige met een bijzonder karakter. Zo hebben leden van alle partijen in het Engelse Lagerhuis een motie ingediend om „on ze nabuur en vriend Nederland" alle hulp en steun te verlenen Van officiële Nederlandse zijde in Londen wordt overwogen, het reeds voor Neder landers in Engeland openstaande steunfonds eveneens voor Engelsen open te stellen; dit onder de druk van de enorme aanvragen van Engelse zijde, Eduard van Belnum .ls bereid ge vonden, een deel van het concert te dirigeren, dat 4 Maart a.s, in de Royal Albert Hall wordt gegeven ten bate van de slachtoffers der overstromingen in Engeland en Nederland. De Franse minister-president René Mayer heeft gisteravond vla de omroep een opwekking tot het Franse volk ge richt om met grote mildheid en spoed gaven ter beschikking te stellen van de noodlijdenden bjj de jongste natuurram pen. De steunactle Is thans in Parijs behoorlijk georganiseerd en wordt door pers en radio gesteund. De Banque Jordan heeft thans een speciale halte voor de ontvangst van giften geopend, voor welke afdeling de sluitingstijd van vier naar zeven uur is verlegd. Op tal rijke punten lm de stad als wachthuisjes van metro en autobusdiensten Is ge legenheid lot afgeven van goederen, die onmiddellijk hun weg vinden naar Le Bourget. Bij dit vervoer heeft de politie de regeling in handen moeten nemen. Bij de Bond van Franse Gezinsvereni gingen staan de zeven telefoons niet stil. De Franse Vereniging voor de Europese Gemeenten, waarvan Edouard Herriot voorzitter is, heeft de burge meesters en gemeenteraden van alle plaatsen in het land uitgenodigd, het voorbeeld van steunverlening door Bor- als Canada, Afrika en Australië, die te- deaux, Cannes en Nice te volgen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2